Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkův značkovací jazyk

  Na mnoha místech v Alíkovi se používá od června 2020 k zapisování věcí nový druh zápisu, pomocí kterého jde vkládat složitější věci.

  Základní idea za tímto jazykem je, že všechny příkazy píšete do obyčejných závorek, česky, jako kdybyste někomu diktovali pokyny jen tak mezi řečí.

  Stylování textu

  Každý stylovací příkaz ruší veškeré předchozí stylování. Konec řádku také ruší všechno stylování.

  Co všechno jde přikázat:

  • Tučnost.
  • Kurzíva.
  • Přeškrtnutí.
  • Horní a dolní indexy.
  • Barvičky – červená, zelená, modrá, žlutá, modrozelená, fialová, růžová, hnědá, oranžová, šedá, duhová…
  • Podbarvení/zvýraznění, různě barevné.
  • K obyčejnému stylu se jde vrátit příkazem „(obyčejně)“ nebo „(normálně)“…

  Fungují i kombinace, třeba „(oranžovou škrtnutou kurzívou)“. Stylovací slova jde kombinovat i s ostatními příkazy zmíněnými níže.

  Ostatní možnosti

  Odkazy
  Běžně napsaná adresa v textu se přeloží na odkaz. Nebo je možné použít příkaz „(odkaz na https://www.alik.cz) nějaký text (konec odkazu)“ (nebo jen „(konec)“, který umí ukončit všechno).
  Seznamy
  Běžně napsané odrážky se přeloží na seznam, ale krom toho jde výslovně začít „(seznam)“ a pak ho skončit koncem. Může to být i „(seznam číslovaný)“ nebo „(seznam kladů a záporů)“ apod.
  Nadpis
  Kdekoliv uvnitř řádku můžete z daného řádku udělat nadpis příkazem „(nadpis)“. Nadpis se vytvoří z celého řádku…
  Zarování doprostřed a doprava
  Kdekoliv uvnitř odstavce můžete daný odstavec „(zarovnat doprava)“ nebo „(doprostřed)“.
  Obrázek
  Každý obrázek má sedmipísmenný kód, který můžete potkat v adrese, když mu upravujete vlastnosti. Můžete tedy vložit třeba „(obrázek IEZKIYM)“, pokud obrázek splňuje podmínky pro dané místo (schválení, správná velikost, autorská práva).
  Oddělovač
  Vodorovná čára je „(oddělovač)“.
  Vyzrazení (neboli spoiler)
  Skrytý text, který si jde zviditelnit, se napíše mezi „(spoiler)“ a „(konec)“.
  Odpočet určitého času
  Příkazem „(odpočet do 1.9.2020 8:00)“ můžete vložit živý odpočet času do konce letních prázdnin. Podobně funguje i odpočet od nějaké doby. Datum musí být napsané bez mezer, čas není povinný.
  Kvízy
  Mezi značkami „(kvíz)“ a „(konec kvízu)“ můžete definovat podobný interaktivní kvíz, jako má Alík ve svém narozeninovém článku. U každé otázky musíte uvést možnosti odsazené pomlčkou a následované počtem bodů, třeba „(3 b.)“. V závěru pak uvedete bloky ve tvaru „(výsledek pro 8 až 10 b.)“. Ukázku celého zápisu předvedl v nástěnce Tobias7, moc pěkný návod sepsal i lékařský.
  Boxíky
  Boxík se píše mezi „(boxík)“ a „(konec boxíku)“. Může být i obtékaný „(boxík vpravo)“ (jako je tady) nebo vlevo, podporuje i barvy.
  Závorka
  Kdybyste potřebovali napsat příkaz tak, aby se nezpracoval, můžete jeho závorku napsat jako „(závorka)“. Také je možné obalit kus textu mezi „(prostě)“ a „(azj)“, tím se v něm vyřadí všechny AZJ náhrady a bude se brát jako prostý text.

  Množství příkazů postupně roste.

  Chceme, aby bylo používání maximálně intuitivní. Pokud si všimneme, že něco zkoušíte nějak použít a nefunguje vám to, tak se zamýšlíme nad tím, jestli by to fungovat mohlo. ;-)

  Otázky

  Kde si můžu s AZJ hrát, aniž bych moc obtěžoval?
  Ve zkušební nástěnce.

  Kde všude to funguje?
  V Alíkovinách a jejich diskusích, v nástěnkách, v dopisech, ve vtipech, v poradnách a také v místech, která mohou měnit jen správci (hry, soutěže, srazy). Až vznikne nový stavebnicový druh vizitek, tak to bude fungovat i tam… a v nové klubovně s tím počítáme také.

  Mohu nějak zjistit, jak někdo jiný vytvořil určitý efekt v příspěvku?
  Ano, existují dvě možnosti. Pokud patříte mezi technicky šikovnější uživatele, možná víte, že všechny webové stránky se posílají do prohlížeče ve formátu HTML, který používá špičaté závorky. AZJ se sice u Alíka převádí na HTML (tedy z „(tučně)“ se dělá „<b>“ apod.), ale zároveň se ten celý AZJ zápis ukládá i do komentáře, takže je součástí zdrojového HTML kódu. Pokud si zobrazíte zdrojový kód stránky (na počítači obvykle klávesovou zkratkou Ctrl+U), můžete v něm najít příslušný AZJ zápis… obvykle bude na začátku <!--AZJ. Pokud si zdrojový kód zobrazit nemůžete, zkuste ve stránce hledat mráček, ten vám AZJ zdroje odkryje. ;-)

  Proč občas vidím u příkazů zámeček s nějakým kódem?
  Kontrolní kód u zámečku hlídá, jestli zůstal obsah značky stejný. Díky zámečkům je možné, že třeba správce vloží do textu něco speciálního, co by běžný uživatel vložit nemohl, ale běžný uživatel může text okolo pořád neškodně upravovat – pokud nezasáhne do toho, co je zamčené, bude dotyčná specialita pořád funkční. Může ji nanejvýš smazat, nebo ji přesunout na jiné místo v tomtéž textu.

  Proč má Alík vlastní formát a ne třeba BBCode nebo Markdown?
  Jiné formáty se nepohodlně píší na české klávesnici. Hranaté závorky, mřížky… brr…

  Kdo určuje, jaké příkazy fungují?
  –MM–. Jestli máš nějaký zajímavý nápad, co přidat, můžeš se rozpovídat na nástěnce.

  Ptají se lidi na věci ohledně AZJ i v technické poradně?
  Ano.