Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkův značkovací jazyk

  K zapisování věcí se na mnoha místech v Alíkovi používá od června 2020 nový druh zápisu, pomocí kterého jde vkládat složitější věci.

  Základní idea za tímto jazykem je, že všechny příkazy píšete do obyčejných závorek, česky, jako kdybyste někomu diktovali pokyny jen tak mezi řečí.

  Stylování textu

  Každý stylovací příkaz ruší veškeré předchozí stylování. Konec řádku také ruší všechno stylování.

  Co všechno jde přikázat:

  • Tučnost (tučně).
  • Kurzíva (kurzívou).
  • Přeškrtnutí (škrtnuté).
  • Indexy (horní index), (dolní index)
  • Barvičky: (červeně), (zeleně), (modře), (žlutě), (modrozeleně), (fialově), (růžově), (hnědě), (oranžově), (šedě), (duhově)
  • Podbarvení/zvýraznění (podbarvení), různě barevné ↑.
  • K obyčejnému stylu se jde vrátit příkazem (obyčejně) nebo (normálně)

  Fungují i kombinace, třeba (oranžovou škrtnutou kurzívou). Stylovací slova jde kombinovat i s ostatními příkazy zmíněnými níže.

  Základní možnosti

  Odkazy
  Běžně napsaná adresa v textu se přeloží na odkaz. Nebo je možné použít příkaz (odkaz na https://www.alik.cz) nějaký text (konec odkazu) (nebo jen (konec), který umí ukončit všechno).
  Seznamy
  Běžně napsané odrážky se přeloží na seznam, ale krom toho jde výslovně začít (seznam) a pak ho skončit koncem. Může to být i (seznam číslovaný) nebo (seznam kladů a záporů) apod.
  Nadpis
  Kdekoliv uvnitř řádku můžete z daného řádku udělat nadpis příkazem (nadpis). Nadpis se vytvoří z celého řádku…
  Zarovnání doprostřed a doprava
  Kdekoliv uvnitř odstavce můžete daný odstavec (zarovnat doprava) nebo (doprostřed).
  Obrázek
  Každý obrázek má sedmipísmenný kód, který můžete potkat v adrese, když mu upravujete vlastnosti. Můžete tedy vložit třeba (obrázek IEZKIYM), pokud obrázek splňuje podmínky pro dané místo (schválení, správná velikost, autorská práva).
  Oddělovač
  Vodorovná čára je (oddělovač).
  Boxíky
  Boxík se píše mezi (boxík) a (konec boxíku). Může být i obtékaný (boxík vpravo) (jako je tady) nebo vlevo, podporuje i barvy.
  Závorka
  Kdybyste potřebovali napsat příkaz tak, aby se nezpracoval, můžete jeho závorku napsat jako (závorka). Také je možné obalit kus textu mezi (prostě) a (azj), tím se v něm vyřadí všechny AZJ náhrady a bude se brát jako prostý text.

  Interaktivní možnosti

  Vyzrazení (neboli spoiler)
  Skrytý text, který si jde zviditelnit, se napíše mezi (spoiler) a (konec).
  Odpočet určitého času
  Příkazem (odpočet do 1. 9. 2023 8:00) můžete vložit živý odpočet času do konce letních prázdnin. Podobně funguje i odpočet od nějaké doby. Datum musí být napsané bez mezer, čas není povinný.
  Kvízy
  Mezi značkami (kvíz) a (konec kvízu) můžete definovat podobný interaktivní kvíz, jako má Alík ve svém narozeninovém článku. U každé otázky musíte uvést možnosti odsazené pomlčkou a následované počtem bodů, třeba (3 b.). V závěru pak uvedete bloky ve tvaru (výsledek pro 8 až 10 b.). Ukázku celého zápisu předvedl v nástěnce Tobias7, moc pěkný návod sepsal i lékařský. Počty bodů musí být celé číslo (cítíte-li potřebu dávat půlbody, přenásobte všechno dvěma), můžou být i záporné.
  Tajenky
  Mezi značkami (tajenka) a (konec tajenky) můžete definovat podobnou interaktivní tajenku, jako má Alík ve svém narozeninovém článku. Na každý řádek musíte uvést číslo řádku a slovo. V závěru pak uvedete blok ve tvaru (výsledek pro „řešení“). Ukázku celého zápisu předvedla majdula2000.

  Množství příkazů postupně roste.

  Chceme, aby bylo používání maximálně intuitivní. Pokud si všimneme, že něco zkoušíte nějak použít a nefunguje vám to, tak se zamýšlíme nad tím, jestli by to fungovat mohlo. ;-)

  Ankety

  Ankety je možné tvořit příkazem (anketa) a musí být ukončené příkazem (konec). První řádky v anketě neodsazené pomlčkou jsou otázka, další řádky odsazené pomlčkou jsou možnosti.

  Každá vytvořená anketa může mít několik vlastností, které je možné kombinovat:

  (anonymní anketa)
  Nezobrazuje se, kdo jak hlasoval. Není-li anketa anonymní, ukazují se pod každou možností ikonky hlasujících.
  (sdílená anketa)
  Anketu je možné vložit i na jiná místa. Může ji pak vložit kdokoliv kamkoliv. Proto je vhodné, aby v ní byla dobře a úplně vyjádřená otázka (nezávislá na okolí). Anketa bude mít přiřazený sedmipísmenný kód podobný, jako mají obrázky, potom ji jde vložit příkazem (vložit anketu ZCDLBLN).
  (objektivní anketa)
  Možnosti jsou náhodně proházené a není vidět aktuální stav hlasů, takže se lidi navzájem neovlivňují. Až po skončení je odhaleno, která možnost vyhrála. Je vhodné uvádět čas konce ankety…
  (anketa do 24. 12. 2023)
  Čas konce ankety, po něm už nejde hlasovat.

  Celý zápis ankety může vypadat třeba takto:

  (anonymní anketa)
  Kolik korun by měl stát (odkaz na www.alik.cz/o/manaskove-podekovani)maňásek(konec)?
  - Co nejvíc!
  - Přesně 2017 Kč.
  - Asi tak 480 Kč.
  (konec)
  

  Přestože byly ankety dlouho ve vývoji, nejsou moc dobře otestované, protože je během testovacích dvou let skoro nikdo netestoval. Je tedy možné, že některé stavy nejsou úplně dořešené, hlaste prosím cokoliv, co vás překvapí nebo zarazí, do technické poradny.

  Otázky a odpovědi

  Kde si můžu s AZJ hrát, aniž bych moc obtěžoval?
  Ve zkušební nástěnce.

  Kde všude to funguje?
  V Alíkovinách a jejich diskusích, v nástěnkách, v dopisech, ve vtipech, v poradnách a také v místech, která mohou měnit jen správci (hry, soutěže, dárky, srazy, aukce). Až vznikne nový stavebnicový druh vizitek, tak to bude fungovat i tam… a v nové klubovně s tím počítáme také.

  Kde to nefunguje?
  Ve starých vizitkách, ve staré klubovně… a v nadpisech/popisech věcí – v názvu Alíkoviny, nástěnky, obrázku atd. – obecně platí, že pokud vyplňujete jednořádkovou kolonku, tak tam patří obyčejný neformátovaný text. Až předěláme vizitky a klubovnu, půjde AZJ používat i tam.

  Mohu nějak zjistit, jak někdo jiný vytvořil určitý efekt v příspěvku?
  Zkuste ve stránce hledat mráček, ten vám AZJ zdroje odkryje. ;-)
  Pokud patříte mezi technicky šikovnější uživatele, možná víte, že všechny webové stránky se posílají do prohlížeče ve formátu HTML, který používá špičaté závorky. AZJ se sice u Alíka převádí na HTML (tedy z (tučně) se dělá „<b>“ apod.), ale zároveň se ten celý AZJ zápis ukládá i do komentáře, takže je součástí zdrojového HTML kódu. Pokud si zobrazíte zdrojový kód stránky (na počítači obvykle klávesovou zkratkou Ctrl+U), můžete v něm najít příslušný AZJ zápis… obvykle bude na začátku <!--AZJ.

  Proč občas vidím u příkazů zámeček s nějakým kódem?
  Kontrolní kód u zámečku hlídá, jestli zůstal obsah značky stejný. Díky zámečkům je možné, že třeba správce vloží do textu něco speciálního, co by běžný uživatel vložit nemohl, ale běžný uživatel může text okolo pořád neškodně upravovat – pokud nezasáhne do toho, co je zamčené, bude dotyčná specialita pořád funkční. Může ji nanejvýš smazat, nebo ji přesunout na jiné místo v tomtéž textu.

  Proč má Alík vlastní formát a ne třeba BBCode nebo Markdown?
  Jiné formáty se nepohodlně píší na české klávesnici. Hranaté závorky, mřížky… brr…

  Kdo určuje, jaké příkazy fungují?
  –MM–. Jestli máš nějaký zajímavý nápad, co přidat, můžeš se rozpovídat na nástěnce.

  Ptají se lidi na věci ohledně AZJ i v technické poradně?
  Ano.