Alík

  • Alíkoviny
  • Klubovna
  • Hry
  • Nástěnky
  • Soutěže
  • Vtipy
  • Poradna
  • Copak hledáme:
    Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
    Jsi tu poprvé?

    Alíkův značkovací jazyk

    K zapisování věcí se na mnoha místech v Alíkovi používá od června 2020 nový druh zápisu, pomocí kterého jde vkládat složitější věci.

    Základní idea za tímto jazykem je, že všechny příkazy píšete do obyčejných závorek, česky, jako kdybyste někomu diktovali pokyny jen tak mezi řečí.

    Stylování textu

    Každý stylovací příkaz ruší veškeré předchozí stylování. Konec řádku také ruší všechno stylování.

    Co všechno jde přikázat:

    • Tučnost (tučně).
    • Kurzíva (kurzívou).
    • Přeškrtnutí (škrtnuté).
    • Indexy (horní index), (dolní index).
    • Barvičky: (červeně), (zeleně), (modře), (žlutě), (modrozeleně), (fialově), (růžově), (hnědě), (oranžově), (šedě), (duhově).
    • Podbarvení/zvýraznění (podbarvení), různě barevné ↑.
    • Druh písma (strojově), (kapitálkami), (psace).
    • K obyčejnému stylu se jde vrátit příkazem (obyčejně) nebo (normálně)

    Fungují i kombinace, třeba (oranžovou škrtnutou kurzívou). Stylovací slova jde kombinovat i s ostatními příkazy zmíněnými níže.

    Základní možnosti

    Odkazy
    Běžně napsaná adresa v textu se přeloží na odkaz. Nebo je možné použít příkaz (odkaz na https://www.alik.cz) nějaký text (konec odkazu) (nebo jen (konec), který umí ukončit všechno).
    Seznamy
    Běžně napsané odrážky se přeloží na seznam, ale krom toho jde výslovně začít (seznam) a pak ho skončit koncem. Může to být i (seznam číslovaný) nebo (seznam kladů a záporů) apod., výslovně začaté seznamy jde také libovolně zanořovat do sebe.
    Nadpis
    Kdekoliv uvnitř řádku můžete z daného řádku udělat nadpis příkazem (nadpis). Nadpis se vytvoří z celého řádku. Kdo potřebuje víc úrovní nadpisů, může použít i (malý nadpis).
    Zarovnání doprostřed a doprava
    Kdekoliv uvnitř odstavce můžete daný odstavec (zarovnat doprava) nebo (doprostřed).
    Obrázek
    Každý obrázek má sedmipísmenný kód, který můžete potkat v adrese, když mu upravujete vlastnosti. Můžete tedy vložit třeba (obrázek IEZKIYM), pokud obrázek splňuje podmínky pro dané místo (schválení, správná velikost, autorská práva).
    Oddělovač
    Vodorovná čára je (oddělovač).
    Boxíky
    Boxík se píše mezi (boxík) a (konec boxíku). Může být i obtékaný (boxík vpravo) (jako je tady) nebo vlevo, podporuje i barvy.
    Závorka
    Kdybyste potřebovali napsat příkaz tak, aby se nezpracoval, můžete jeho závorku napsat jako (závorka). Také je možné obalit kus textu mezi (prostě) a (azj), tím se v něm vyřadí všechny AZJ náhrady a bude se brát jako prostý text.

    Interaktivní možnosti

    Vyzrazení (neboli spoiler)
    Skrytý text, který si jde zviditelnit, se napíše mezi (spoiler) a (konec).
    Odpočet určitého času
    Příkazem (odpočet do 2. 9. 2024 8:00) můžete vložit živý odpočet času do konce letních prázdnin. Podobně funguje i odpočet od nějaké doby. Datum musí být napsané bez mezer, čas není povinný.
    Kvízy
    Mezi značkami (kvíz) a (konec kvízu) můžete definovat podobný interaktivní kvíz, jako má Alík ve svém narozeninovém článku. U každé otázky musíte uvést možnosti odsazené pomlčkou a následované počtem bodů, třeba (3 b.). V závěru pak uvedete bloky ve tvaru (výsledek pro 8 až 10 b.). Ukázku celého zápisu předvedl v nástěnce Tobias7, moc pěkný návod sepsal i lékařský. Počty bodů musí být celé číslo (cítíte-li potřebu dávat půlbody, přenásobte všechno dvěma), můžou být i záporné.
    Tajenky
    Mezi značkami (tajenka) a (konec tajenky) můžete definovat podobnou interaktivní tajenku, jako má Alík ve svém narozeninovém článku. Na každý řádek musíte uvést číslo řádku a slovo. V závěru pak uvedete blok ve tvaru (výsledek pro „řešení“). Ukázku celého zápisu předvedla majdula2000.

    Množství příkazů postupně roste.

    Chceme, aby bylo používání maximálně intuitivní. Pokud si všimneme, že něco zkoušíte nějak použít a nefunguje vám to, tak se zamýšlíme nad tím, jestli by to fungovat mohlo. ;-)

    Ankety

    Ankety je možné tvořit příkazem (anketa) a musí být ukončené příkazem (konec). První řádky v anketě neodsazené pomlčkou jsou otázka, další řádky odsazené pomlčkou jsou možnosti.

    Každá vytvořená anketa může mít několik vlastností, které je možné kombinovat:

    (anonymní anketa)
    Nezobrazuje se, kdo jak hlasoval. Není-li anketa anonymní, ukazují se pod každou možností ikonky hlasujících.
    (sdílená anketa)
    Anketu je možné vložit i na jiná místa. Může ji pak vložit kdokoliv kamkoliv. Proto je vhodné, aby v ní byla dobře a úplně vyjádřená otázka (nezávislá na okolí). Anketa bude mít přiřazený sedmipísmenný kód podobný, jako mají obrázky, potom ji jde vložit příkazem (vložit anketu ZCDLBLN).
    (anketa do 24. 12. 2023)
    Čas konce ankety, po něm už nejde hlasovat.
    (objektivní anketa)
    Možnosti jsou náhodně proházené a není vidět aktuální stav hlasů, takže se lidi navzájem neovlivňují. Skutečný stav hlasů je odhalen až po skončení, nebo – pokud není žádné datum konce ankety – se člověku ukáže po zahlasování (v takovém případě ale nemůže hlas dodatečně změnit).

    Celý zápis ankety může vypadat třeba takto:

    (anonymní anketa)
    Kolik korun by měl stát (odkaz na www.alik.cz/o/manaskove-podekovani)maňásek(konec)?
    - Co nejvíc!
    - Přesně 2017 Kč.
    - Asi tak 480 Kč.
    (konec)
    

    Pokud má anketa jedinou možnost, můžou hlasující svůj hlas odvolat.

    Ankety byly dlouho ve vývoji. Pokud vám připadá, že některé stavy nejsou úplně dořešené, hlaste prosím cokoliv, co vás překvapí nebo zarazí, do technické poradny.

    Otázky a odpovědi

    Kde si můžu s AZJ hrát, aniž bych moc obtěžoval?
    Ve zkušební nástěnce.

    Kde všude to funguje?
    V Alíkovinách a jejich diskuzích, v nástěnkách, v dopisech, ve vtipech, v poradnách a také v místech, která mohou měnit jen správci (hry, soutěže, dárky, srazy, aukce). Experimentálně už jde používat i v novém formátu vizitek, na který postupně přejdeme – tam existuje i pár speciálních příkazů na výpisy různých seznamů. V nové klubovně s AZJ počítáme také.

    Kde to nefunguje?
    Ve starém formátu vizitek, ve staré klubovně… a v nadpisech/popisech věcí – v názvu Alíkoviny, nástěnky, obrázku atd. – obecně platí, že pokud vyplňujete jednořádkovou kolonku, tak tam patří obyčejný neformátovaný text. Až předěláme klubovnu, půjde AZJ používat i tam.

    Mohu nějak zjistit, jak někdo jiný vytvořil určitý efekt v příspěvku?
    Zkuste ve stránce hledat mráček, ten vám AZJ zdroje odkryje. ;-)
    Pokud patříte mezi technicky šikovnější uživatele, možná víte, že všechny webové stránky se posílají do prohlížeče ve formátu HTML, který používá špičaté závorky. AZJ se sice u Alíka převádí na HTML (tedy z (tučně) se dělá „<b>“ apod.), ale zároveň se ten celý AZJ zápis ukládá i do komentáře, takže je součástí zdrojového HTML kódu. Pokud si zobrazíte zdrojový kód stránky (na počítači obvykle klávesovou zkratkou Ctrl+U), můžete v něm najít příslušný AZJ zápis… obvykle bude na začátku <!--AZJ.

    Proč občas vidím u příkazů zámeček s nějakým kódem?
    Kontrolní kód u zámečku hlídá, jestli zůstal obsah značky stejný. Díky zámečkům je možné, že třeba správce vloží do textu něco speciálního, co by běžný uživatel vložit nemohl, ale běžný uživatel může text okolo pořád neškodně upravovat – pokud nezasáhne do toho, co je zamčené, bude dotyčná specialita pořád funkční. Může ji nanejvýš smazat, nebo ji přesunout na jiné místo v tomtéž textu.

    Proč má Alík vlastní formát a ne třeba BBCode nebo Markdown?
    Jiné formáty se nepohodlně píší na české klávesnici. Hranaté závorky, mřížky… brr…

    Kdo určuje, jaké příkazy fungují?
    –MM–. Jestli máš nějaký zajímavý nápad, co přidat, můžeš se rozpovídat na nástěnce.

    Ptají se lidi na věci ohledně AZJ i v technické poradně?
    Ano.