Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Proč u některých her chybí horní tabule?

  Rychlá zjednodušená odpověď: z bezpečnostních důvodů.

  „Vážně? Jak může být tabule nebezpečná?“
  Web Alík.cz běžně používá při komunikaci s tvým prohlížečem zabezpečený protokol HTTPS (viz adresní řádek tvého webového prohlížeče), díky čemuž není možné komunikaci špehovat. Kdyby používal tradiční HTTP protokol (bez S), mohl by teoreticky veškerá přenesená data někdo odchytávat, zejména při bezdrátovém připojení přes wi-fi. Útočník by mohl zjistit přihlašovací jméno, heslo, cokoliv. Nic z toho na HTTPS udělat nemůže, všechno je důkladně šifrované!

  Některé cizí hry, které je možné hrát v prostředí Alíka, však na protokolu HTTPS zatím nefungují a prohlížeče nedovolují načíst HTTP hru dovnitř HTTPS stránky. Proto se příslušná Alíkova stránka se hrou načítá přes protokol HTTP… a Alík pak na této stránce ani neví, zda jsi přihlášený. Informaci o přihlášení mu tvůj prohlížeč neposílá, protože má od HTTPS-Alíka zakázáno sdělovat ji na protokolu HTTP. Tudíž nezobrazuje informační tabuli s tvým účtem, ani přihlašovací formulář – neví, co z toho by měl zobrazit.

  „Znamená to, že jsou tyto hry nebezpečné?“
  Ani ne. Hrozí pouze, že by tvé hraní mohl někdo sledovat. Pokud ve hře nesděluješ žádné citlivé údaje, jsi v bezpečí.

  „Je komunikace přes zabezpečený protokol HTTPS vždy bezpečná?“
  Je odolná vůči odposlouchávání nebo pozměňování. Vždy ale nakonec záleží na tom, s kým a o čem si na webu povídáš. Máš jisté, že ti dráty nelžou (nebo wifi/mobilní signál), ale lidi lhát můžou… s tím žádný protokol nic nezmůže.

  „Kdo by zrovna mě chtěl odposlouchávat?“
  Téměř určitě nikdo. Ale kdyby byli odposloucháváni jen lidi, kteří si myslí, že jsou odposloucháváni, nemělo by odposlouchávání smysl :-)

  „Proč nepoužívají HTTPS všichni?“
  Jednak je to mírně pracnější než nedělat nic, jednak to bývalo ještě před pár lety drahé.