Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Povídání pro rodiče

  Co je Alík?

  Alík.cz je bezpečná sociální síť pro děti a mládež. Jako převážně soběstačná komunikační platforma nabízí dětem všechny důležité služby na jednom místě, přizpůsobené nižšímu věku a schopnostem. Z pohledu dítěte klade důraz na tvořivost a zábavu, z podhledu rodiče na bezpečnost a ochranu soukromí.

  Pro koho je Alík?

  Je určen především osobám ve věku do 18 let, které rády hrají hry, tvoří obsah, dopisují si se svými kamarády a chtějí se neustále dozvídat něco nového. Navštěvovat ho však může každý, kdo bude dodržovat pravidla chování na tomto webu (tedy nejen děti, ale třeba i rodiče a prarodiče).

  Kdo za Alíkem stojí?

  Provozovatelem serveru Alík.cz je nyní Ing. Mojmír Mojzík. Zakladatelé a předchozí provozovatelé jsou popsaní v článku o osmnáctých narozeniných Alíka.

  Bezpečné prostředí

  Ochrana osobních dat

  Koncepce dětského internetového portálu zaručuje maximální bezpečnost veškerých osobních dat. Při registraci uživatele jsou vyžadovány tyto základní údaje: přezdívka (virtuální jméno), heslo a e-mailová adresa rodiče. E-mailovou adresu je možné dodatečně vymazat ze zdejší databáze. Součástí registrace jsou souhlas s pravidly pro registraci a souhlas se zpracováním osobních údajů.

  Shromažďované údaje slouží pouze k identifikaci uživatele při opětovném přihlášení, na e-mailovou adresu mohou chodit upozornění (ale nikdy reklamy!). Poskytnutí dalších údajů je vždy dobrovolné – pohlaví, datum narození, zájmy, místo pobytu. Alík na rozdíl od ostatních sociálních sítí tyto údaje nezneužívá k cílení inzerce, ani k jiným manipulacím.

  V březnu 2022 získal Alík.cz za ochranu soukromí pozitivní cenu v Big Brother Awards.

  Při registraci dítěte všechny osobní údaje zadává rodič, který zároveň i může určit, které části Alíka mají být přístupné. Může vypnout místní poštu a zakázat chat, pokud se obává, že by jiné děti mohly s jeho potomkem komunikovat ošklivě. Nebo může vytvářenému účtu zakázat veřejné projevy, pokud se naopak obává, že by jeho potomek mohl dělat ostudu.

  Nezávadnost obsahu

  Provozovatel dětského internetového portálu Alík.cz zaručuje nezávadnost redakčního obsahu z hlediska výskytu pornografie nebo materiálů zobrazujících a popisujících násilí páchané na osobách či zvířatech. Za redakční obsah se považují články v Alíkovinách, vtipy, vkládané obrázky a pokládané dotazy v poradně – jde sice o obsah vytvářený uživateli, ale před zveřejněním je schválený redakcí.

  Provozovatel portálu neručí za obsah v sekcích, kde probíhá přímá interakce uživatelů, což se týká zejména klubovny (chatu), nástěnek (diskusí) a pošty (soukromých zpráv), ani za obsah cizích internetových stránek, které se zde objeví ve formě odkazů. Při incidentech v těchto sekcích může nevhodný materiál odstranit až dodatečně, jakmile je někdo nahlásí správcům.

  Mnoho dárků v Alíkově katalogu má uvedený minimální věk dítěte, tento údaj je však jen doporučení od odborníků, není nijak systémově vymáhaný.

  Alíkoviny i pro rodiče?

  Články v Alíkovinách jsou určeny v první řadě dětem (řada z nich je jejich autory). Pokud některý z textů patří k těm, které by mohly rodiče (vychovatele, učitele, vedoucí) zajímat, pak je spojujeme do rubriky Rodičům. Nechybí mezi nimi varování před nebezpečím na internetu, ale i téma šikany, kouření.

  Poradna pro děti i rodiče

  Poradna Alík radí dětem, je určena dotazům dětí. Ale nahlížet do ní mohou i ostatní návštěvníci webu. Možná budete překvapeni, jaká malá-velká trápení děti mají a že vás vůbec nenapadlo, že to či ono by pro ně mohlo být problém.