Poradna: Alík radí dětem

Škola

Ahoj. Letos mám jít na jinou školu(bydlím na vesnici a škola je tam jen do 5. třídy). Strašně jsem si to tam oblíbila, máme tam činčily a každý rok mají mladé, rybyčky a morče. A já mám strach, že se tam s tím nedokážu rozloučit a že do nové školy nezapadnu mezi děti, protože mám ráda vlky a koně a mám hodně bujnou fantazii. Nejsem klasická holka, a strašně se bojím že mě mezi sebe nevezmou. A navíc máme dobrou učitelku tady ve škole, a pak už to nebude nikdy stejný. Prosím, poraď mi jak se mám rozloučit s touhle školou. Děkuji, Jane.

Jani, na novou školu s tebou půjdou i jiní spolužáci a tak tam nebudeš úplně sama. Mezi zvířátka, která máte na vaší škole se určitě budeš moci určitě vrátit. V nové škole najdeš nové kamarády a třeba tam potkáš někoho, kdo má podobné zájmy jako ty. Držím ti palce.... Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Škola

Ahoj Alíku a ostatní,
ve škole mi učení nejde a učitelky u nás na škole nemají čas. S financemi je také problém protože se o mě a mladší sestru stará jen táta a je toho moc co musí platit... , ani mí spomužáci/kamarádi mne nechcou nebo nemužou doučovat
PROSÍM poradte mi, já nevím co mám dělat, bojím se že se ničím nevyučím a zůstanu na ulici

holka, 14 let, 25. listopadu

Ahoj,
v historii tvých dotazů vidím, že na začátku října jsem ti odpovídala na velmi podobný dotaz, kdy jsi se ptala, čemu by ses měla věnovat po základní školy. Radila jsem ti, aby jsi navštívila pedagogicko-psychologickou poradnu, kde ti udělají test profesní orientace, který tě dokáže nasměrovat tak, aby se zúročily tvé silné stránky. Troufám si říci, že by ti právě tento test mohl pomoci i v tom, že najdeš novou motivaci k učení, když budeš vědět, kterým směrem se zaměřit a na co se soustředit. Určitě se nemusíš bát, že by ses ničím nevyučila, spíš by bylo potřeba, abys našla správnou motivaci a vrhla se do učení s novou chutí. Jsem si jistá, že návštěva pedagogicko-psychologické poradny ti v tomto ohledu skutečně pomůže.
Měj se hezky!
Bára

Škola

Ahoj,
Alíku a spol.
Tentokrát nepotřebuji pomoc já...
Nejspíš začnu příběhem..
Jednoho dne spolužák Sam chtěl být s jednou spolužačkou. Sam jí už štval ale Sam to nevěděl. Pak zavolala jiného spolužáka aby se pro ní vrátil. Spolužačka to roznesla všem ( věděla že se jí omluvil) a teď ho skoro nikdo nemá rád.
Mně napadlo že bych mu mohla pomoct aby se mu ve škole alespoň trochu líbilo.
Předem děkuji za odpověď a hezký den.
Přeje ta která chce pomoct spolužákovy.

holka která chce pomoct spolužákovy, 12. listopadu

Ahoj,

je pěkné, že se zajímáš o spolužáka, který teď ve škole nezažívá příjemné chvíle a hodně lidí ho nemá rádo. Myslím, že ho potěší, když mu budeš trochu pomáhat, aby se to změnilo. Stačí maličkosti, můžeš mu dát najevo, že nejsi na straně těch, kteří ho nemají rádi. Například tím, že se s ním budeš bavit, zeptáš se ho, jak se má, jak se cítí, jednoduše mu občas budeš věnovat pozornost, to potěší každého. Můžeš také někdy, až bude ta správná chvíle zkusit ostatním (nebo alespoň těm vstřícnějším) vysvětlit, jak to tenkrát bylo, a že Sam se ke spolužačce nechtěl zachovat zle. Hodně také pomůže spravit čas, až nějaký uběhne, zapomene se na to, co se tehdy dělo a ostatní budou věnovat pozornost nějaké nové události. Pomoci by Samovi mohl případně i školní psycholog, pokud ho na škole máte a pokud by s ním Sam chtěl o všem mluvit.

Přejeme klidné dny.
Modrá linka

Škola

Ahoj. Alíku poraď mi s mími spolužáky protože mě skoro celá třída nemá ráda .
Děkuji MyškaNiki

MyškaNiki, 12. listopadu

Ahoj,
je určitě nepříjemné, pokud máš pocit, že Tě ve třídě nemá nikdo rád. Bohužel, však o celé situaci moc nevím, a proto Ti mohu jen doporučit, abys o tom mluvila doma s rodiči, s paní učitelkou nebo třeba se školním psychologem, pokud ho ve škole máte. Třídní učitelka/učitel by Ti mohl/a pomoc s tím, jak do třídy víc zapadnout a to stejné by mohl podpořit také školní psycholog. Je dobré na to nezůstávat sama a hledat další možnosti, jak se cítit ve třídě dobře.

Přejeme Ti, aby se vše podařilo brzy vyřešit.
Modrá linka

Škola

Ahoj Alíku a poradno,
Chtěl bych se zeptat co musím studovat na diplomata. Koukal jsem se na internet bohužel nic kromě Diplomatické akademie jsem nezjistil tak jsem se chtěl zeptat Vás.
Předem děkuji za odpověď a přeji krásný den.

kluk, 14 let, 18. října

Ahoj,
máš pravdu, že neexistuje nic jako vysoká diplomatická škola a diplomaté mají ve svých životopisech uvedené různé vzdělání. Nicméně všichni mají kvalitní vzdělání a velkou jazykovou vybavenost. Ze středních škol lze určitě doporučit gymnázium, které ti poskytne klasické vzdělání a široký rozhled a poté určitě vysokou školu. Plus by bylo určitě dobré, aby sis systematicky rozvíjel svou znalost cizích jazyků. Pokud ti i poté tvůj zájem o diplomacii vydrží, ministerstvo zahraničních věcí otevřelo takzvanou Diplomatickou akademii (víc informací najdeš na stránkách www.mzv.cz), která připravuje uchazeče na případnou budoucí dráhu diplomatů.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Škola

Ahoj Alíku, chtěla bych se zeptat co bych měla dělat když jsem nerozhodná a nevím co mě baví a už jsem v 9.třídě a nevím na jakou střední školu mám jít a k tomu mám dost špatné známky a logika mi nic neříká. Nemohl by jsi mi poradit jak si mám najít zálibu která vydrží a mohla bych se jí v budoucnu i živit?
Děkuji předem za odpověď.

Vanesa, 14 let, 2. října

Ahoj,
je fajn, že ke své budoucnosti přistupuješ zodpovědně a přemýšlíš o tom, co bys mohla v budoucnu dělat a co by tě bavilo. Bohužel tě osobně neznám, takže ti nedokáži poradit, jakým směrem by ses měla dát. Nicméně v každém okresním městě je pedagogicko-psychologická poradna a v ní můžeš absolvovat testy, které ti s tvou profesní orientací pomohou. Při nich odborníci odhalí tvé slabé, ale především tvé silné stránky. Řeknou ti, na co máš talent a na jaké škole je největší pravděpodobnost, že jej rozvineš a uplatníš.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Škola

Dobrý den, chtěla bych se zeptat.. Jsem na 8mi letém gymnáziu v 9. třídě. Na základce jsem se nikdy nijak neučila a měla jsem jedničky, sem tam dvojky. Na gympl jsem přešla a už první rok (6.) sem mela trojky a horšila sem se. Taky jsem se neučila. A tak to jde stále. Neučíme se, měla jsem dokonce na vysvědčení 4ky. Teď nehledám řadu typu: uč se. Ano já vím, jenže já se prostě nedokážu přinutit a vím že to nikam nevede, i když rodiče a ostatní si myslí, že bych mohla mít samé, kdybych se semtam měkká do sešitu. Já prostě ne. No ale k tomu problému.. Moje mamka se strašně stresuje, že propadnu, budu popelář a tak.. Chci se zeptat, jaké jsou možnosti po gymplu bez výšky? myslím že i kdybych nepropadla, tak vysoká škola není nic pro mě.. Taky bych mohla přestoupit na jinou střední ale myslím si, že neudělám zkoušky.. Takže, s gymplem bez výšky? *Omlouvám se za chyby, za chybějící interpunkce, pisu ve spěchu..) děkuju alespoň za nějakou odpověď, budu ráda za všechno.

holka, 14 let, 30. září

Ahoj,
předně bych ráda ocenila zodpovědnost, s jakou o své budoucnosti přemýšlíš. Ačkoli tvůj školní prospěch není ideální a nesplňuje představy ani tvé, ani tvých rodičů, snažíš se k tomu přistupovat realisticky a přemýšlíš, co dál.
Gymnázium je těžká střední škola, která nemusí vyhovovat každému a zejména víceletá gymnázia jsou velmi specifická, protože na ně nastupují vlastně ještě děti, které většinou nemají o své budoucnosti jasné (pokud vůbec nějaké) představy. Skutečnost, že ti to na gymnáziu nejde a nebaví tě to, ale vůbec neznamená, že bys měla rovnou rezignovat na vysokou školu.
A tentokrát mluvím z vlastní zkušenosti, protože jsem měla na gymnáziu úplně stejné problémy s učením jako ty. Vyvrcholilo to přestupem na jinou střední školu, ale ve finále jsme složila přijímací zkoušky na dvě vysoké školy a obě jsem s úspěchem dokončila. Chci tím jen říct, že vysoká škola má úplně jiný systém učení než střední škola a především se tam můžeš věnovat oboru, který je ti blízký, zajímá tě a baví tě, tudíž samozřejmě člověk k učení přistupuje také úplně jinak.
Jde tedy „jen“ o to vyřešit aktuální situaci na střední škole. Samozřejmě, že jednou z možností je přestoupit na jinou střední školu, ale také se můžeš zkusit zamyslet nad tím, jestli ti třeba jen nechybí ta správná motivace. Zamysli se nad tím, co bys v životě ráda dělala, co tě baví, kde bys chtěla jednou pracovat a co je pro naplnění tvého snu potřeba udělat. Třeba ti to pomůže najít v sobě sílu a sebedisciplínu potřebnou pro učení.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Škola

Ahoj alíku. Na škole máme rozdělení na 4 skupiny na češtinu. Já jsem v té druhé ale maminka chce abych byla v té nejlepší. Vím že se toho tam více naučíme ale chci být t v té druhé. Když jsem jí to říkala tak jsem nedostala úplnou odpověď. co mám dělat? Proším rychle děkuji
Kiki

Kiki 11, 25. září

Ahoj,
rodiče vždy chtějí pro své děti, to co považují za nejlepší a tvoje maminka samozřejmě chce, aby ses toho naučila co nejvíc. Nepíšeš, proč je pro tebe tak důležité, abys byla zařazená do druhé skupiny, ale předpokládám, že pro to máš nějaké své důvody (například že jsou v ní tví nejlepší kamarádi, že máš strach z nezvládnutí učiva atd.). Zkus se o svým důvodech a argumentech s maminkou ještě jednou pobavit. Vysvětli jí, proč stojíš právě o zařazení do této konkrétní skupiny. Zároveň si ale nech vysvětlit její argumenty a zkus k nim zůstat otevřená. Když si o tom s maminkou důkladně promluvíte, možná nakonec sama uznáš, že první skupina není tak špatný nápad. Anebo naopak maminka pochopí, že ti bude nejlépe v druhé skupině.
Měj se hezky!
Bára

Škola

Čauky alíku
Moc mě mrzí že už zase otravuji určo máte jine důležitější případy ta se omlouvám
(Prosím aby se toto nezveřejnilo je to moc trapné)

Včera jsem nastoupila da 6.B ale je to hrozně náročné už zítra se budem učit a stěhovat ze třídy do třídy
A navíc už nestíhám ani krouzky jen 1 týdně protože mám odpoletky
A navíc naší třídu rozdělily na 3 skupiny a já s mou nej kámoškou chtěla být spolu ale ja jsem v té skupine kde jsou jen kluci a to je hrozný
Nevím jestli můžu jít za učitelkou a říct jí že mě to trápí
ALE TO NENÍ NEJHORŠÍ
Jsem ve třídě kde jsou jen kluci a 4 holky
A ty 2 holky se chovají strašně nedávají mi a někdy i trochu nouchnou do ruky
Tak nevím co mám říct učitelce nebo to napsat do schranky důvěry

holka, 12 let, 3. září

Ahoj,
nemusíš se cítit trapně, když hledáš pomoc, protože se ve třídě necítíš dobře. Máš pravdu, že druhý stupeň je už náročnější kvůli stěhování, odpolednímu vyučování apod. Hodně dětí potřebuje nějaký čas, aby si zvyklo, ale za nějakou dobu se to většinou dá dobře zvládat.

Co se týče Tvého přání být ve skupině s kamarádkou, určitě můžeš zkusit třídní učitelku poprosit o změnu, na tom není nic špatného. I učitelé si přejí, aby se žáci cítili dobře, a tak by Ti mohla vyjít vstříc, pokud to nějak jde zařídit. Pomoci by Ti v tom mohla třeba i máma nebo táta, kteří by mohli učitelce třeba napsat nebo za ni zajít..

Řešit by se mělo i chování těch dvou holek, které Ti nadávají a případně i bouchají. Pokud si myslíš, že se to dá řešit s učitelkou, je tam od toho a měla by to vědět a znovu Tě chci povzbudit i k tomu, aby ses svěřila doma rodičům, kteří mají jiné možnosti, jak to řešit, kdyby se to zhoršovalo. Schránka důvěry je samozřejmě také možnost, ale jestli to jenom trochu vidíš jako schůdné, je lepší se svěřit někomu dospělému přímo.

Držíme palce, aby se vše brzy vyřešilo.

Modrá linka

Škola

Dobrý den,
Mám hodně, ale opravdu hodně velký problém. Třídila jsem si v pokoji nějaké staré věci, a asi jsem tam omylem vyhodila i velice cennou věc, vysvědčení, já nevim jak se to mohlo stát, ale prostě to tak je. Vůbec nevím co mám dělat! Nikdy bych nic takového nevyhodila, ale prostě jsem si jistá že jsem to vyhodila na 99% a hlavně popelnice už popeláři odvezli :'(.

anonymní, 11. srpna

Ahoj z Modré linky,

nepíšeš, z jaké třídy se Ti vysvědčení ztratilo. Asi by bylo nejlepší vše v klidu probrat s rodiči a domluvit se, zda toto vysvědčení budeš ještě někdy potřebovat či nikoli. V každém případě se pravděpodobně můžete obrátit na Tvoji třídní paní učitelku / učitele nebo na vedení školy, domnívám se, že by vám mohli vystavit opis či kopii. Je dost možné, že nebudeš první, komu se něco takové přihodilo.

Klidné léto Ti přeje
Modrá linka

Škola

Ahoj,
poslední dobou mě trápí jedna věc. Po prázdninách půjdu do kvarty na gymnáziu a přemýšlím, zda tam zůstanu až do oktávy, nebo po tomto roce odejdu jinam.
Ve třídě se moc s nikým nebavím, mám tam jen jednu dobrou kamarádku. Někdy si připadám ve třídě sama a je mi smutno. Říkala jsem to sestřenici a ta si myslí, že bych měla jít na jinou školu, když tam nemám skoro žádné kamarády, ale já prostě nevím. Bojím se, že se rozhodnu špatně a budu svého rozhodnutí litovat.
Na druhou stranu to prostředí mám ráda. Ale říkám si, jestli by nebylo lepší jít jinam, třeba by mi tam kolektiv sedl lépe.
Měla bych zůstat na gymnáziu, přestože tam nemám skoro žádné kamarády, nebo zkusit jinou školu? V budoucnu bych chtěla pracovat někde, kde využiji cizí jazyky, nebo studovat práva.

Ahoj,
mrzí mě, že se ve své třídě cítíš sama a chápu, že uvažuješ, zda na škole zůstat nebo ne. Neexistuje ale žádná jednoduchá rada, co udělat, bohužel. Vždy existuje riziko, že si nesedneš ani se spolužáky v nové škole, stejně jako příležitost, že to tam bude se vztahy dobré. Samotná změna školy je ale celkově další náročnou situací. Podle toho, co píšeš, by tou další školou zřejmě bylo jiné gymnázium, protože pro cizí jazyky i práva je gymnázium ideální přípravou.

Napadlo mne proto, abys kvartu využila ke svému rozhodování. Můžeš si více všímat spolužáků a zkusit s nimi navázat bližší kontakt, můžeš se o všem poradit s psychologem, možná máte nějakého i na Vaší škole nebo Tě rodiče mohou někam objednat. S ním můžeš zkusit probrat nejen své rozhodování, ale i to, jak si najít více spřízněných duší ve třídě a cítit se tam lépe.

Přejeme klidný zbytek léta.
Modrá linka

Škola

Ahoj Alíku,
nyní jdu do druhého ročníku šestiletého gymnázia a rozhoduji se, jestli zůstat, nebo po druháku přestoupit na jinou střední školu. Jenže nevím na jakou. Mezi mé oblíbené předměty patří český jazyk a dějepis. A kdybych zůstala, asi by se mi líbilo jít pak na vysokou s oborem psychologie a později pracovat jako psycholožka nebo něco s tím spojeného. Baví mě si zjišťovat o různých psychických poruchách a s ostatníma diskutovat o pocitech anebo jim radit. Jenže nevím jestli bych se tam dostala, nebo se pak v normálním životě uplatnila. Mám obavy že bych ani nebyla dobrá v tomto oboru a nedokázala lidem poradit. Myslíte si že psychologie je dobrá cesta a stojí za to riskovat, nebo bych se měla poohlédnout po něčem jiném?
Předem děkuji za odpověď.

holka, 14 let, 25. července

Ahoj,
je skvělé, že přemýšlíš o své budoucnosti a stavíš se k volbě školy tak zodpovědně. Vzhledem k tomu, že mám sama vystudovanou jednooborovou psychologii, doufám, že ti mohu poskytnout relevantní informace. Jednooborová psychologie se standardně studuje na filozofické fakultě a přijímací zkoušky na ni můžeš složit až po maturitě. Myslím, že nejlepší průpravu pro přijímací zkoušky ti poskytne gymnázium a navíc získáš další roky na to, aby sis promyslela, co bys chtěla v budoucím životě dělat. O uplatnění z psychologie bych si, na tvém místě, nedělala starosti. Psychologové, pokud vím, nemají obvykle s uplatněním žádné zvláštní problémy a pokud budeš šikovná a budeš mít pro tuto práci vlohy, určitě si najdeš spoustu klientů. Navíc psychologie nabízí celou řadu směrů, ve kterých se můžeš realizovat (můžeš pracovat například s dětmi, nebo dospělými... dělat poradenskou, klinickou psychologii a celou řadu dalších). Pokud ti tedy mohu radit, jestli nejsi ještě definitivně rozhodnutá, gymnázium ti umožní získat čas potřebný k rozhodnutí a zároveň tě připraví na přijímací zkoušky.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Škola

Dobrý den .
Ve škole máme takovou spolužačku která se řeže ale ne proto aby byla zajímavá ale proto že má opravdu nějaký problém jinak by to neskrývala . Včera mi ukradla ořezávátko a tím ostrým předmětem co je v něm se pořezala protože jeden náš spolužák někoho mlátil a měl se omluvit ona vytáhla mobil a začala si to natáčet spolužák si toho všiml a řekl to paní učitelce . Učitelka zavolala zástupce a kdyby vysvědčení už nebylo napsané dostala by 3 schování a takovích věcí udělala hromadu třeba mě míčema mlátila na tělocviku a ostatní spolužačky , je příliš drzá na paní učitelku atd. Známky má ale velice dobré jen 3 dvojky jinak samí jedničky . V 1 a 2 třídě chodila na klučičí záchody ale ve 3 třídě jí to zatrhli a lidi co jí neznají si myslí že je to kluk a i se tak chová . Navíc její rodiče se rozešli žije s mámou a máma je furt v práci a místo aby jí vychovávala máma vychovávají ji chůvy ( jsou dost bohatá rodina ) Sice jí moc nemusím a ani ona mě ale když jsem viděla jak se potají řeže na školních záchodech pochopila jsem že je to vážné a taky jsem pochopila proč v tomto vedru nosí mikinu ale nevíte co s tím ?
Předem děkuji za odpověd .

holka, 12 let, 22. června

Ahoj,
oceňuji, že jsi vnímavá k tomu, co se děje ostatním a snažíš se pochopit spolužačku, která má nejspíš nějaké své osobní problémy, které někdy řeší i nevhodným chováním, ať už k sobě nebo ostatním. Chci Tě podpořit v tom, abys o svých pocitech a obavách o spolužačku promluvila jak se svými rodiči, tak i s třídní učitelkou a školní psycholožkou, pokud ji ve škole máte. Dospělí, kteří za ni také nesou zodpovědnost, by měli vědět o tom, co se s ní děje a nabídnout další potřebnou odbornou pomoc. Právě všímavé okolí může pomoci situaci začít řešit, je dobré nebýt lhostejný a nebát se mluvit o tom, co se děje.

Přejeme Ti hezké léto,
Modrá linka

Škola

Ahoj,
musím vám něco říct. My máme ve třídě kluka, který boxuje a on všechny otravuje a vyhrožuje některým že si na ně počká před školou. Myslí si, že si na všechny muže dovolit a kvůli němu se měnil i zasedací pořádek. Už jsem tom říkala třídní učitelce, která to vyřešila tou změnou zasedacího pořádku (dala ho jinam a holku, která byla vedle něj je taky jinde atd.). Pořád v hlavě slyším to jeho ,,Danoo" (já jsem Dana), ,,nebuduu" nebo ,,nejduu". Nemáte nějakou radu nebo něco co by pomohlo? Prosím, už mi to leze na nervy!!

holka, 12 let, 14. června

Ahoj,
je moc dobře, že jsi promluvila s třídní učitelkou o tom, že spolužák ostatním vyhrožuje a zastrašuje. Také je fajn, že učitelka udělala nějaké opatření, zastala se vás. Chci Tě podpořit v tomto aktivním přístupu, nebát se ozvat, bránit se, když něco není v pořádku. Neboj se s tím, co Tě trápí, svěřit i mámě nebo jinému blízkému, který Tě může také podpořit a zastat se Tě. Další možností je i školní psycholog, pokud ho ve škole máte. Už jen sdílení trápení a pocitů může být hodně úlevné, člověk na to není sám. Můžeš si zkusit poradit i s těmi jeho slovy, zkusit si z toho udělat např. nějakou legraci, nějak se jich zbavit, abys je neměla stále v hlavě, myslet na něco jiného, hezkého, co máš ráda, začít si zpívat písničku apod. Povzbudit Tě může i to, že brzy budou prázdniny a tak nebudeš s tím klukem tak často v kontaktu a možná na to pak přirozeně přestaneš myslet, odreaguješ se.

Přejeme Ti hezké letní dny,
Modrá linka

Škola

Ahoj Alíku
půjdu na druhý stupeň. Na naší škole se třídy rozdělují do tří skupin. Ve své skupině mám sice nejlepší kamarády ale bude se mi stýskat i po ostatních dětech. Tolik jsme toho zažily. Nechci od nich odejít. Nevím co s tím mám dělat prosím poraďte mi. Předem děkuji za odpověď

holka 11 let, 10. června

Ahoj,
úplně chápu, že podobná změna je pro tebe nepříjemná. Nikdo rád neopouští své kamarády. Na druhou stranu se musíš smířit s tím, že život je plný podobných změn a s některými lidmi se kontakty postupně přerušují, zatímco jiné se ve tvém životě objevují. Zkus se místo přemýšlení nad negativy soustředit na pozitiva této situace. Je skvělé, že ve tvé skupině zůstali tví nejlepší kamarádi a určitě se ti tímto krokem otevírá šance poznat lépe nové děti a třeba mezi nimi najít i nové výborné kamarády, nebo dokonce přátele. Navíc rozdělení do skupin určitě neznamená, že se s původními spolužáky musíš přestat stýkat. Můžete se třeba domluvit a zorganizovat čas od času nějakou společnou odpolední akci - jako například společné sportování a podobně. Pokud jste byli dobrá parta, určitě s tím budou ostatní rádi souhlasit a ty tak žádné kamarády neztratíš, ale naopak získáš.
Měj se hezky a hodně štěstí!
Bára

Škola

Ahoj, omlouvám se, že zase píšu, ale přijde mi to opravdu nutné. Včera mi volala kamarádka, spolužačka ze třídy, že jí psala jedna holka, též spolužačka(14), která má problémy. Nejprve bych vám ji měla trochu představit je to holka, se kterou jsem se nikdy moc nebavila, je tichá, uzavřená, citově labilní a má deprese. Od začátku května byla ve škole jen 2krát, chodí i za školu, řeže se, ale nyní chodí k psychologovi. A teď, co mi říkala kamarádka. Prý jí psala a řekla jí, že málem pobodala svého mladšího bráchu (asi 9 let), protože ji naštval. A též utopila pískomila, protože se na něj naštvala. Já to nedokážu pochopit, ale to asi dokáže pochopit málokdo, protože je to opravdu něco. Ráda bych jí nějak pomohla, ale nevím jak. Je už nebezpečná nejen sobě, ale i svému okolí. Ale věřím, že jí sezení u psychologa pomohou, ale co když ne? Jsem ráda, že jsem se sem vypsala, protože se potřebuji někomu svěřit s touhle informací. Děkuju moc

holka, 14 let, 28. května

Ahoj,
znovu Tě zdravíme z Modré linky. Je hezké, že máš starost o kamarádku, která trpí depresemi a dalšími nepříjemnými stavy. Příčin jejího chování může být mnoho, ale protože ji neznám a nic o ní nevím, nebudu se pouštět do žádných spekulací.
Připadá mi hodně důležité, že ta dívka navštěvuje psychologa, protože touha po násilí, uzavřenost a citová labilita patří právě do spolupráce s psychologem. Pokud spolužačka bude sama chtít, terapie bývá většinou úspěšná.
To, co můžeš udělat ty, je podpořit ji, například nějakým povzbuzením, oceněním. Stačí se jí pozdravit, nabídnout nějakou společnou aktivitu, zeptat se jí jak se má apod. To, že bude mít někoho, kdo se o ní zajímá a bude s ní mluvit, když bude chtít, je velmi důležité, proto aby se necítila sama a může to být pro ni povzbuzující. Vše ostatní patří do rukou psychologa a jejích rodičů, kteří mají více možností, jak spolužačce pomoci.

Přejeme klidné dny.
Modrá linka.

Škola

Ahoj vím že je možná brzo na přemýšlení ale, co bych chtěla dělat za práci mám promyšlené a chtěla bych být doktorka ale, nevím přesně co přesně dělat jako doktorka ale, chtěla bych od vás poradit na jakou střední školu se mám zaměřit a hlavně jak dlouho by ta škola trvala. Na jakou školu se mám na začátku zaměřit a jak dlouho by škola trvala? (na internet jsem koukala a nenašla jsem podstatě nic a nevyznám se na internetu co je co) děkuji za odpověď AHOJ

holka, 12 let, 25. května

Ahoj,
je v pořádku, že přemýšlíš o tom, jakému zaměstnání by ses chtěla v budoucnu věnovat. Pokud by ses toužila stát lékařkou, budeš potřebovat vystudovat lékařskou fakultu. Na tu se můžeš samozřejmě přihlásit z jakékoli střední školy, ale troufám si říci, že nejlépe tě na přijímací zkoušky zřejmě připraví klasické gymnázium. Standardní doba studia je šest let a poté následuje atestační doba, které se liší podle zvoleného oboru. Například v případě praktického lékařství činí tři roky, ale u vysoce specializovaných oborů, jako je například kardiochirurgie, nebo neurochirurgie je to sedm let.
Měj se hezky!
Bára

Škola

Ahoj,
Poslední dobou jsem se ve škole dost zhoršila,dřív jsem mívala samé 1 ale teď se to zhoršilo až na 3,4 z písemky, dostala jsem vynadáno od rodičů, protože se prý chovám škaredě k jednomu z učitelů, nenosím úkoly a další pohromy. Ještě jsem zjistila že moje nejlepší kamarádka se bude stěhovat.
Bojím se že se mi chce nějaký učitel pomstít protože jsem nikdy neřekla učitelovi nic zlého. Poradíte mi prosím jak se dostat.

anetka, 8 let, 13. května

Proč si myslíš, že mají učitelé ve zvyku někomu škodit? Věř mi, že toto učitelé nedělají.
Pokud ale máš pocit, že ti ve škole učitel křivdí a hodnotí tě špatně, když ty vše umíš, požádej vedení školy o pomoc. Můžeš také napsat dopis a vhodit jej do schránky důvěry. Tu má každá škola.
V neposlední řadě ti jistě pomohou rodiče, svěř se jim.

Škola

Dobrý den, potrebuju se rozhodnout na jakou pujdu střední školu. Chtěla bych být psycholožka nebo pracovat napr. neco jako obor socialni pece. Chtěla bych pomáhat například dětem v „pastaku“ nebo nejak tak pomahat. Ale nemuzu najit zadnou stredni aspon na tu socialni peci. Chtela bych poradit ohledne te skoly nekde v Praze a jestli mi to do budoucna zaruci, ze mi to vydela aspon nejake penize. Predem dekuju moc!

holka, 14 let, 10. května

Ahoj,
ohledně studia psychologie ti mohu poskytnout poměrně přesné informace, protože právě psychologii mám vystudovanou. Mohu ti tedy říci, že není potřeba profilovat se už na střední škole, ale úplně bez problémů se můžeš na psychologii (nebo i na sociální politiku, sociální práci, která se studuje také na vysoké škole) hlásit z klasického gymnázia. Je ovšem dobré připravovat se už v průběhu studia na střední škole a načítat si odbornou literaturu, protože ta se většinou na přijímacích zkouškách objevuje.
Ohledně budoucích výdělků tě ovšem moc nepotěším. Samozřejmě velmi záleží na tom, jestli půjdeš do státního, nebo soukromého sektoru - a také na tom, co si představuješ pod pojmem „dostatečný výdělek.“ Obecně mohu konstatovat, že v sociální sféře většinou pracovníci žádných horentních výdělků nedosahují. Na druhou stranu neznám příliš lidí, kteří by si tento obor zvolili kvůli penězům.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Škola

Dobrý den, moje jméno je Aleš a prosím o radu.

Ve 2. Třídě k nám přišla nová žákyně, ale byla jiná než jsme očekávali. Byla náladová a holky okradla o peníze a mě nadávala do homosexuála mé kamarádce do lesby a té první kamarádce ještě nadávala že je pí*ča a koště.Taky se mohla zbláznit když jsme se spletli a smála se nám na AJ když jsme se spletli a vychloubal ( to bylo ve 3. Třídě) no a my jsme se rozhodli že se s ní nebudeme bavit. No ale pár dní na to si nás zastavila paní učitelka a řekla nám, že ji šikanujeme a že toho máme nechat. Já tady nechci v žádném případě paní ucitelku pomlouvat to vůbec ne!!!! Jenom tohle. No ale my jsme ji moc rádi neměli a tak jsme se predtvářeli ale jednoho dne jsem se sesypal musel jsem ji říct pravdu. A tak jsem ji napsal že mi docela znepříjemňovala život a že jednou s ní kamarádit nechceme a potom trošku jo a ono se jí to asi dotklo, a napsala mi její mamka že takhle její holku trápit nebudeme a že s ní už nesmíme ani promluvit (s tou žákyní) a že ty zprávy posle naší paní učitelce. Mamce jsem to řekl,(mojí mamce) a mamka mi říkala že jsem ji to neměl psát ale já to nemohl vydržet nebo spíš my protože kamaradky teta říkala že se s ní nemáme bavit a kamaradka říkala že bysme ji zase hrozně šikanovali a její teta na to odpověděla že to je pak její problém že se s ní nebavíme. A moje mamka taky říkala ať se s ní nebavíme a druhé kamarádky také říkala at se s ní nebavíme. Je to hrozné, vím že mi neodepisete ze dne za den ale dnes je ten den kdy se to stalo a zítra je pátek a bojím se ještě musím podotknout že jsem to právě řekl mamce a ta pobrala telefon a napsala paní učitelce že jsme to nemohli vydržet a řekli jsme pravdu a že její mamka(té žákyně) prý že ji přepošle ty zprávy a taky mamka napsala ty nadávky co nám ta žákyně řekla teď jen čekáme na odpověď. Mamka říkala , a ještě kamarádky mamka říkala no obě prostě říkaly že si tam klidně dojdou do školy že s tím nemají problém.

Prosím Vás, odpovězte mi. Zase další problém, Děkuji Vám moc!

Aleš

Aleš, 11 let, 25. dubna

Ahoj Aleši,

Vnímám, že jsi plný toho, co se mezi vámi a „novou“ žákyní děje. Je to mezi vámi docela zamotané a zabývá se tím docela hodně lidí, včetně rodičů. Situace, které popisuješ, jsou docela náročné, nedivím se, že Ti z toho všeho nebylo dobře.

Předpokládám, že než si přečteš naši odpověď, věci se už nějak pohnou dopředu. Myslím si ale, že vše, co píšeš, by měla řešit škola. Buď paní učitelka, ale pro ni to nemusí být snadné, nebo školní psycholog (psycholožka). Pokud u vás ve škole není, může paní učitelka požádat pedagogicko-psychologickou poradnu, která k vám psychologa pošle. Mezi vámi a tou žákyní to trvá docela dlouho, věřím, že pro nikoho (ani pro ni) to není jednoduché, a pomoc zvenčí (někoho, kdo s vámi není pořád a má nadhled) by mohla přinést úlevu pro všechny.

Je dobře, že máte oporu v příbuzných. Klidně jim můžeš dát naši odpověď přečíst, mohou paní učitelku požádat, aby pomoc psychologa zajistila.

Držíme palce, aby Tobě i vám všem bylo ve škole dobře,

Modrá linka

Škola

Ahoj, Alíku
Potřebovala bych poradit. Moje dřívější kamarádka (budeme jí říkat Magda) měla nedávno psychické problémy a sebepoškozovala se. Dokonce se údajně opila. Volala jsem její mamce a řekla jí to, věděla o tom, ale jednou to zjistila třídní paní učitelka a prostě celá třída to věděla. Magda chodila k psycholožce, nvím jesli furt chodí. Magda nechodila měsíc a půl do školy. Pohádaly jsme se a neměly jsme se v lásce. Celkově hodně lidí mezitím jí přestalo mít rádo. Víš, problém byl v tom, že ona lhala. O všem. A hodila na naší třídu to, že my můžeme za to, že se sebepoškozuje. Teď ale chodí do školy. Tak nějak jsme se s ní začli bavit. Ale, no...je to takový divný. Přijde mi, že asi s tím sebepoškozováním přestala ale...nezměnila se. Furt mi přijde, bude to znít hnusně, že se tváří tak falešně. Nezvláštnější na tom je to, že když jí její psycholožka řekla, že kvůli těm problémům může jít do léčebny, tak najednou přestala.
A tak... se tě chci zeptat jak by jses choval ty? Jaký máš na to názor?
Doufám, že jsem vše napsala srozumitelně.

Jinak jsem ráda, že ty, Alíku, tu jsi a tvůj tým a kamarádi také.
Děkuji

anna, 14 let, 24. dubna

Ahoj Anno,
sebepoškozování je složitý jev, ke kterému může vést mnoho důvodů, které přicházejí zevnitř člověka, z jeho psychiky, ale i také zvenku, třeba i to, že se člověk necítí dobře uprostřed spolužáků. Někdo bývá citlivější a jeho prožívání je o hodně jemnější. Co je za tím, že se Tvoje spolužačka sebepoškozovala, nevím. Je důležité, že to zvládla (nezáleží ani moc na tom, jak) a chodí do školy.
Je dobře, že jste se s ní začali bavit, i když to pro vás není lehké. Myslím, že je to pro ni důležité. Umím si představit, že to pro ni bylo těžké vrátit se po šesti týdnech do školy, když zřejmě každý věděl, co se s ní děje. Říkám si, že jí může být všelijak, takže se může i všelijak tvářit. Jestli je falešná, nebo ne, neumím posoudit, záleží také, co si pod falešností představujeme.
Věřím, že to pro vás není lehké, ale myslím si, že s určitou tolerancí můžete dát spolužačce podporu, kterou potřebuje, ať je už příběh jejího sebepoškozování jakýkoliv. Je moc dobře, že o celé situaci přemýšlíš a že jsi napsala.

Držíme palce,
Modrá linka