Poradna: Alík radí dětem

Význam slova

Ahoj Alíčku můžu se zeptat co to znamená slovo muck na googlu ukázaly že je to hnus a špína ale ve třídě řikaj že je to když mi někdo chce dát pusu rychlou odpověd prosím musím vědět co to znamená

Anonymka =), 5. dubna 2012

Ahoj Anonymko, já nevím, co u vás znamená slovo "muck", zeptej se těch, kteří ho ve třídě často používají. Hezký den přeje Alík

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Význam slova

Ahoj, teď jsem byl v klubovně u dočasného stolu, kde byl avantgardní pokec, já jsem se teda tam ptal, co to je avantgardní, ale nikdo mi na to neodpověděl. Co to je avantgardní?

kluk, 10 let, 28. srpna 2019

Slovo „avantgarda“ pochází z francouzštiny a v češtině doslova znamená „předvoj“. Označovalo experimentální a občas i extrémní umělecké směry a myšlenky z první poloviny dvacátého století, které vzhlížely kupředu ke společensky spravedlivějším a technicky vyspělejším zítřkům. Vzdorovaly tradicím a zkoumaly nové uličky kultury, občas zajímavé, občas slepé.

Pro lepší představu: Je třeba Fontána zvláštní druh umění, nebo jen obyčejný otočený pisoár drze umístěný na výstavě? Není samotná tato otázka zároveň i odpovědí? Co třeba obraz od Jacksona Pollocka? Nebo od Pabla Picassa?

Mezi avantgardní směry se řadí třeba dadaismus, surrealismus, kubismus, poetismus... těžko říct, kterým směrem se chtěl vydat pokec v klubovně a jestli vůbec byl avantgardní. :-)

Alík

Význam slova

Ahoj, teď jsem na prázdninách u babičky a babička řekla strejdovi, že sedí jak mezulán. Co to je mezulán?

kluk, 10 let, 18. července 2019

Ahoj,
díky za zajímavou otázku. ;-)

Co jsem našel na Wikipedii, tak mezulán je tkanina, ze které se dříve šily třeba sukně, takzvané mezulánky. Sice na dálku nepoznám, z jakého materiálu je tvůj strejda, ale předpokládám, že by z něj babička nic ušít nedovedla. :-D

Jiný význam toho slova je hlupák, omezenec. Někteří badatelé předpokládají, že tento druhý význam vzešel částečně ze slova mezek, které také označuje buď křížence koně a osla, nebo zabedněného člověka. Akorát mezulán zní méně urážlivě, tak jakoby roztomileji. :-3

Čeština je někdy hodně mocný čaroděj, když dovede udělat z křížence osla tkaninu, která je hlupák, hm? 8-o:-D

Alík

P. S.: Zkus se babičky zeptat, co si ona myslí, že je mezulán.

Význam slova

Ahoj.
Zajímalo by mě, co to znamená, když někdo řekne, že je nadženej.
Děkuji za odpověď.

holka, 12 let, 18. dubna 2019

Ahoj,
pravděpodobně neumí správně vyslovit R a chtěl říct nadrženej. :-D

Viz pojem „nadržený“ na Wikislovníku. Nejpravděpodobnější význam, ve kterém jsi mohla toto slovo slyšet, bude ten třetí, tedy: mající potřebu se sexuálně vybít, touhu po sexu.

Alík

Význam slova

V jakém věku se může říct přítelkyně?

kluk, 11 let, 8. prosince 2018

V jakémkoliv, jakmile člověk umí vyslovit hlásku Ř.

Přítelkyně může být jiný výraz pro kamarádku, nebo pro partnerku (ve smyslu romantického vztahu). Tak či tak se na tento pojem nevztahují žádné jasné definice a podmínky.

Význam slova

Ahoj. Co to znamená slovo „crush“?
Teď se hodně používá a já vím jen, že to je něco s láskou. Vždy jsem si myslela, že to je jako kluk, kterého miluju. Ale proč zrovna crush? Proč to není nějaký normální český slovo?
A navíc teď mají crushe všichni, jako kdyby to byl nějaký trend.

holka, 13 let, 9. října 2018

Ahoj,
znamená „pobláznění“. Nebo také „rozmáčknout“ či „rozdrtit“, ale v souvislosti s láskou to bude spíš první význam. ;-)

Proč nepoužívají normální české slovo, to nevím. Dost možná ani nevědí, že česká obdoba existuje. Nebo si díky angličtině připadají víc jako kůl. :-D

Alík

Význam slova

Ahoj Alíku, můžu se zeptat co znamená anglická fráze couple goals?

holka, 13 let, 15. září 2018

Ahoj, doslova jsou to „cíle páru“. Používá se to obvykle ve významu ideálního partnerského vztahu, nebo k popisu věcí, které k takovému vztahu vedou.

Význam slova

Ahojte, nevíte co to znamená slovo ruská súka? (Nevím jak se píše.) Jeden můj jakoby nepřítel mi tak řekl a říká to i ostatním. Děkuji.

holka, 12 let, 6. července 2018

Ahoj,
pokud té urážce nikdo z okolí nerozumí, tak se tím nemusíš moc znepokojovat, ne? :-)

Suka se píše v azbuce сука a je to rusky čuba, tuším. Což tedy může být samička psa (fenka), nebo vulgární označení pro ženu (čubka). V angličtině je to bitch. Docela pozoruhodné, jak je tato nadávka mezinárodní, nevím, čím si to fenky zasloužily, že se používají jako urážky. :->

Význam slova

Ahoj, prosím, kdo je to hipster?

Jedná se o osobu ve věkovém rozpětí dvacátníků a třicátníků, která si zakládá na tom, že je nezávislá v myšlení, odívání i případné tvorbě. Často přejímá nejnovější trendy v hudbě, módě i dalších kulturních aspektech. Díky tomu je tato subkultura názorově i vzhledově konzistentní.“ – říká česká Wikipedie, viz cs.wikipedia.org/wiki/Hipster

Význam slova

Dobrý den milá poradno,
chtěla bych se Vás zeptat, jestli nevíte co znamená anglické slovo „cringe“. Zaslechla jsem ho v jednom videu od nějakého amerického YouTubera a nemám tušení, co by to mohlo znamenat. Překladač mi to nepřeložil a v česko-anglickém slovníku jsem to také nenašla. Předem děkuji za odpověď :)

holka, 13 let, 26. března 2018

Ahoj milá tazatelko,
já to slovo v anglicko-českém slovníku našel – znamená zarazit se, zděsit se (znechucením, trapností, strachem ap.) – to mi říká slovník Lingea Lexicon.

Takže je to něco mezi :-c a :-Q, možná trochu :-$.

Alík

Význam slova

Ahoj,
Můžu se prosím zeptat, co znamená výraz [ej kej ej]? (Nevím, jak se to píše.)
Ve škole to pořád říkají a od nikoho jsem neslyšela srozumitelné vysvětlení.
Děkuji :)

AlfaVlčice, 13. března 2018

Ahoj,
[ej] je anglická výslovnost písmene A, [kej] je anglická výslovnost písmene K. Takže [ej kej ej] je AKA... a to už jde hodit do vyhledávače, který ti najde, že to je zkratka z „also known as“, tedy česky „známý též jako“.

Jestliže ti nikdo ze spolužáků nebyl schopný dát takto jednoduché vysvětlení, možná sami nevědí, co ta zkratka ve skutečnosti znamená a používají ji třeba k něčemu jinému, než byla původně určena :-D

Význam slova

Ahoj.. Chtěla bych si koupit iphone,ale mám zatím jen 5 tisíc.. Iphone 6 stojí asi 10 tisíc. Nespěchá to,klidně si ho koupím za rok.. Když hledam ten mobil tak tam je někdy napsáno zánovní,co to znamená? A vyplatí se kupovat zánovní mobil?
Iphone 6 se začal vyrábět asi v roce 2014 a většinou najdu jen použité mobily.. Je nějaká možnost že za rok se bude dát koupit nepouzity mobil?
Nechci ten nejnovější,protože si ho chci koupit sama (abych si toho víc vážila) a nejnovější stojí kolem 30 tisíc a to se mi zdá hodně i kdybych měla práci..
Iphone si chci koupit abych vyzkoušela něco jiného.. Chci číslo 6,protože se mi líbí velikost a vybavení.. Nechci zase iphone 5,SE protože ty jsou menší a já jsem zvyklá na velký a vyhovuje mi to.
Dal by se za rok sehnat nepouzity?

holka, 13 let, 25. prosince 2017

Zánovní většinou znamená, že už byl výrobek nějakou dobu používaný, ale je v dobrém stavu. Zpravidla mívá i kratší záruční lhůtu, podle toho zkrácení jde odhadnout, jak dlouho asi používaný byl (na nový výrobek je záruka 2 roky). Kratší záruka by měla být jediná vada na kráse, takže si musíš sama nějak určit, jak moc ti to vadí.

Těžko předvídat, jaká bude situace za rok, ale skoro určitě bude k sehnání novější model za nižší cenu než teď. Možná tedy budeš řešit podobné otázky jako teď, akorát místo iPhonu 6 budeš uvažovat o iPhonu 6S nebo iPhonu 7.

Nepoužité kousky starších modelů se asi moc dobře sehnat nedají, protože je Apple přestává vyrábět... a téměř všechno, co vyrobí, se prodá. Na Wikipedii je pěkný přehled, které modely byly od kdy do kdy vyráběné: cs.wikipedia.org/wiki/IPhone#Časová%5fosa%5fmodelů%5fiPhone

Význam slova

Ahoj Alíku, můžu se zeptat, jak se řekne: Můj taťka má sestřenici a ta má dva syny. Jak jim mám říkat? Příbuzní mi přijde divný a bratranci se jim taky neříká. Díky za odpověď.

holka, 10 let, 2. listopadu 2017

Správné tradiční pojmenování je ještě divnější – jsou tvoji vlastníci, případně vlastňánci :-)

Viz cs.wikipedia.org/wiki/Abecední%5fseznam%5fčlenů%5frodiny

Význam slova

Ahoj
Co co je to erekce? A co je to ovulace?

holka, 12 let, 9. října 2017

Ahoj,
erekce je ztopoření penisu. To znamená, že penis ztvrdne a zvětší svůj objem. Erekce je nutná k tomu, aby mohlo dojít k pohlavnímu styku.
Jako ovulace se potom označuje okamžik, kdy se z vaječníku ženy uvolní zralé vajíčko a začne sestupovat vejcovodem dolů k děloze. Pokud v průběhu ovulace dojde k pohlavnímu styku a uvolněné vajíčko se setká se spermií, dojde k oplodnění.
Bára

Význam slova

Ahoj, co znamená slovo agonie?

kluk, 14 let, 31. srpna 2017

Agonie (řecky agónia, zápas) znamená umírání, poslední fázi života, která končí smrtí. V přeneseném smyslu se užívá i o ‚umírání‘ institucí a podobně.“ (zdroj: cs.wikipedia.org/wiki/Agonie)

U institucí se tento pojem používá zejména pro vleklý nepříjemný konec. Třeba o webu Alík.cz by šlo říct, že prožíval několikaletou agonii, ale nakonec se ze smrtelných křečí vyhrabal a teď vzkvétá :-)

Význam slova

Co jsou to intimní věci?

Uč se, Anicho, obecné odpovědi na své otázky si vyhledat sama ve slovnících, odborných publikacích nebo na internetu. Je to mnohem lepší rada, než ti napsat přesné vysvětlení. Ale abys neřekla, že jsem zlý... Tak pro jednou ti tedy hezky odpovím. Intimní znamená též soukromý, důvěrný. Něco, co je ve "tvém prostoru". Hezké dny ti přeje Alík

Význam slova

Ahoj co znemená když někdo řekne že masturbuje (neposílej mi žádné stránky nejdou mi rozkliknout) spěchá to!

paja 11 let., 22. prosince 2011

Ahoj Pájo, četl jsem tvůj dotaz opakovaně, ale slůvka "prosím a děkuji" jsem nenašel. Jen rozkazy! Kámo, takto se do poradny opravdu nepíše... Pokud tě zajímá význam slova masturbace, stačí si do vyhledávání naťukat "masturb*" a můžeš si pročítat stovky odpovědí na dané téma. Přeji ti v novém roce více rozvahy, hezkých slov a moudrosti. Alík

Význam slova

Ahoj mužu se zeptat co je to Orální sex??? A neposílej mi ty stránky nejdou mně rozkliknout: díky za odpověď. vaše Akvabella

Akvabella, 22. prosince 2011

Milá Akvabelo, ptáš se na věci, které rozhodně nepatří do dětské poradny Alíka. Pokud tě skutečně zajímá význam slov, jistě najdeš v knihovně patřičné čtivo, nebo si stačí zabrouzdat na netu v některé encyklopedii. Více trpělivosti, umu a moudrosti do nového roku 2012 přeje Alík

Význam slova

ahoj alíku.Chtěla bych se zeptat co to znamená masturbuace?Předem děkuji za odpovědˇ.

Milá Terezko, v poradně máme kolonku "vyhledávání". Pokud bys zadala vyhledat slovo "masturb*", našla bys několik desítek dotazů na dané téma. Můžeš si přesný popis vyhledat i v jakékoliv encyklopedii. Aby to však nevypadalo, že nechci odpovědět. Takže - Masturbace v úzkém slova smyslu označuje sexuální vzrušování pohlavních orgánů ženy nebo muže rukou. Toť vše, více tu psát opravdu nebudeme! Přeji hezké dny Alík

Význam slova

Je mi 6 a jednou sem viděla maminku a tatínka jak se jim něco děje.Ležely v posteli a hrozně vzdychaly.sestřička kterí je 12 říkala že dělaly seks a já nevým co to je,Mužeš mi to visvětlit játo chci taky skusyt.

Moje milá, tvoje maminka a tatínek se mají moc rádi. Jsou si velmi blízcí a jejich láska jim dovoluje, aby se společně objímali, líbali - milovali. Myslím si, že přesný popis slova sex nepotřebuješ. Ale vysvětlit by ti to měla maminka s tatínkem. Pokud ti je opravdu 6 let, jsi šikovná, že už píšeš do poradny. Jistě si poradíš i s tím, jak požádat maminku, aby ti vysvětlila význam slova sex. Není to nic špatného, neboj :-) Maminka si s tebou dá třeba dobrý čaj a můžete to spolu probrat. V poradně bych ti stejně nemohl napsat vše, co tě bude aktuálně k tomuto tématu zajímat. Hezké dny ti přeje Alík