Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Poradna: Dotazy k webu Alík.cz

  Klubovna

  Ahoj Alíku nebo pralinko,musím se tě na něco zeptat. Já na chvilku odejdu z klubovny,pak se vrátím a můj stůl zmizí. Jak to?:o Odpověz rychle. Předem dík za odpověď.

  Vesmírná_Áďuška, 11. května 2013

  Ahoj,
  když u stolu v klubovně nikdo nesedí, tak se automaticky smaže.
  Kdysi dávno zůstávaly založené stoly celý den až do půlnoci. Výsledek byl ten, že večer pak bylo v klubovně několik stovek prázdných stolů, u kterých nikdo nebyl, a byl problém mezi nimi najít ty dva nebo tři, u kterých někdo byl.
  Pralinka2

  Na otázky odpovídají

  Alík, správci Alíka a vývojáři webu.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík. Osobní dotazy, které řeší poradna Alík radí dětem, v této poradně mažeme.

  Klubovna

  Ahoj vývojáři!
  Když jdu ke stolu (je úplně jedno jaká), a dám Nastavení stolů, tak to má animaci otevírání a zavírání, ale když si dám Nastavení kukačky, tak to žádnou animaci nemá. Je to tak schválně? Předem děkuji za odpověď. ;-)

  Ahoj,
  je to takový nepříliš důležitý vedlejší efekt. Kukačka je do stránky z technického hlediska dodrátovaná úplně jinak a nesystémově. Zbytek chatu pochází přibližně z roku 2007, kukačka vznikla až v únoru roku 2018.

  V nové klubovně bude kukačka přirozenou součástí stránky.

  Klubovna

  Ahoj,

  opravdu je klubovna průběžně hlídaná, jak se to píše v článku?
  www.alik.cz/a/odpovedi-spravcu-alika-na-caste-dotazy-c-1 Zdá se mi totiž, že tam chodí jen majdula2000, případně verbum, ostatní skoro vůbec nebo spíš vůbec.

  Ptám se na to proto, abych věděl, jestli tlačítko „Nahlásit neplechu“ pozbylo smyslu.

  Ahoj,
  Správci Alíka a Zvěrolékaři nemusejí sedět přímo v klubovně u stolu, aby mohli sledovat, co se tam děje.

  Co se týká nahlašování neplech... to s přítomností/nepřítomností správců v klubovně vůbec nesouvisí. Nahlášené neplechy se nám zobrazují na samostatné stránce, a to úplně mimo klubovnu. Psal o tom i MM v jedné nástěnce, konkrétně tady: www.alik.cz/n/prispevek/84645287.

  Klubovna

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, jestli když někdo nemá uvedené pohlaví, tak může přisednout ke všem stolům v klubovně, i k těm, které jsou zamčené pro holky nebo kluky? Nebo může přisednout jenom k těm které tenhle zámeček nemají?
  Děkuji za odpověď.

  Ahoj,
  uživatel, který nemá uvedené pohlaví, nemůže ani k holčičím stolům, ale ani ke klučičím. K těmto stolům se dostanou pouze ti, kteří mají uvedené opačné pohlaví, než pro které je daný stůl zamčený. Omezení ale samozřejmě neplatí pro správce (klubovny, Alíka a Zvěrolékaře), ti mohou ke všem stolům, ať mají jakýkoliv zámeček.

  Klubovna

  Ahoj,

  jak Klubovna pozná, že se nedívám do stolu? Ne vždycky totiž kukačka zakuká, když se nedívám a někdo tam zrovna píše.

  Děkuji

  Ahoj,
  posuzuje se doba od jakékoliv interakce se stránkou. Psaní na klávesnici, pohyb myši přes ní nebo v případě dotykového displeje dotyk, rolování nahoru/dolu, aktivace dříve neaktivního okna či záložky.

  Asi to není úplně ideální, ale většinou to funguje dobře.

  Podobná logika se používá mimo klubovnu u kontroly, jestli není nová pošta a pro sledování online stavu (z čehož vychází zelený indikátor u jména). Nestačí mít jen trvale otevřenou stránku v dlouhodobě zapnutém počítači.

  P.S.: Pardon, ale při čtení tvé otázky jsem si vzpomněl na písničku Prší, prší, jen se leje a napadlo mě „ty kukačko nekukej, můj panglaqu neplakej“, ale nedaří se mi tento nepovedený vtip nijak domyslet. :-D

  Klubovna

  Ahoj,

  jak Alík pozná, že ten, kdo sedí za stolem, je dítě, když nemá uvedený věk na své vizitce?

  Děkuji

  Ahoj,
  u těch, co nemají uvedený věk, se v klubovně dítě/dospělák bere podle souhlasů v nastavení. Pokud je daný účet rozdělený, pak ho má dítě, jestliže rozdělený není, je to dospělák.

  Klubovna

  Ahoj,
  V klubovně jsem objevila malou chybu.
  Když se podívám na záznamy za rámečkem, tak tam mám napsané: Zatím sis žádný záznam sezení nedal za rámeček. Správně by tam mělo být nedala, protože jsem holka. Jinde to tak je, že když si v nastavení nastavím, že jsem holka, tak to pak takhle je všude. Tady jste na to asi zapomněli, tak to prosím opravte.
  Díky
  VeverkaČiperka123

  VeverkaČiperka123, 15. března

  Ahoj,
  už je to nějakou dobu opravené, díky moc za upozornění. ok
  Snažím se na to všude dávat pozor. ;-)

  Klubovna

  Ahoj,
  připadá mi blbé zase otravovat, ale mám malý problém (nebo spíš větší).
  V klubovně se nějak vždycky objeví dva stoly se stejným názvem a pak to pořád blbne a s tím blbne někdy i celá klubovna. Děje se to poslední dva dny
  a je to docela na nervy. Prostě si chci psát s kamarády a pak se všechno pokazí.

  Doufám, že to brzo přestane a předem děkuji za odpověď. :)

  Ahoj,
  hlášení chyby nikdy není otravování. Děkuji! R^

  Dělo se to poslední tři roky... jen to až do minulého týdne nikdo nehlásil. Klubovna bohužel používala na několika místech různý postup sestavování adresy a pak se podobně nazvané stoly mohly navzájem všelijak částečně přepisovat. Zkusili jsme to opravit. Snad se tím nerozbilo něco jiného. :-)

  Klubovna

  Ahoj,

  jak je prosím možné, že jsem dostal před pár minutami zvukové oznámení z klubovny, ale zpráva mi tam nepřišla?

  Děkuji

  Ahoj,
  zvukové oznámení nemusí oznamovat pouze to, že ti přišla zpráva. Jsou celkem 3 možnosti, které to může oznamovat, a sice:

  • Dvě minuty před vykopnutím kvůli neaktivitě.
  • Pokud někdo mluví k tobě a ty tam nekoukáš.
  • Jakmile někdo prolomí hrobové ticho (aspoň tříminutové).

  Podívej se do nastavení kukačky, které možnosti máš zapnuté... pokud všechny, tak ti to bude oznamovat i jiné věci. Chceš-li jen zprávy pro tebe, tak si ty zbylé možnosti vypni.;-)

  Klubovna

  Nazdárek!
  Chci nahlásit chybu v klubovně:
  Pokaždé, když napíšu do klubovny smajlíka a za ním dám text se svou přezdívkou, místo smajlíka se mi zobrazí smajlíkův kód (příklad ctrlv.cz/shots/2020/03/07/zAeW.png)
  Doufám, že tato chyba bude někdy opravena, děkuji za přečtení!

  Áha! Já na tento jev párkrát narazil také, ale vůbec jsem nechápal, čím může být vyvolaný, myslel jsem, že to je pouze můj místní problém způsobený kdovíčím. Jak jsem již párkrát zmiňoval, místnímu chatu zase tak moc nerozumím. :->

  Svým dotazem jsi mi jednak potvrdil, že se chyba děje i někomu jinému, jednak jsi i přímo odhalil příčinu – zvýraznění přezdívky. Skvělý postřeh! R^
  Pošlu ti za odměnu pár stovek kaček.

  Zkusil jsem to vyřešit. Snad jsem při opravě nic nepokazil.
  (Předpokládám, že nyní bude následovat zase dopoledne plné vyplašených zpráv, že je chat úplně rozbitý.) :-)

  Klubovna

  Dobrý den, chci se zeptat, chodí Alík ješte někdy do klubovny?

  Mějte se hezky.

  Samozřejmě.
  Třeba zrovna teď tam jsem, přestože už Sluníčko zapadlo. :->

  Měl bych si stanovit nějaký rozvrh, kdy budu chodit do klubovny. Až něco vymyslím, napíšu si to na vizitku, abyste věděli, kdy mě můžete potkat.

  Klubovna

  Ahojky,
  poslední dobou nejde přijít ke stolu v klubovně a „říct“ vzkaz. Je to podle vás vada počítače? Ptala jsem se na to i pár lidí a těm to také nejde.

  Předem děkuji Madlenka

  Ahoj,
  už je opraveno. Byla to chyba v klubovně, taková pěkně načasovaná. @=:->

  Kdysi hodně dávno, když někdo programoval klubovnu, tak potřeboval v kódu říct „tohle platí na furt“, v místě, kde furt nešlo zadat. Tak si dotyčný řekl „dám tam třeba 2. 2. 2020, to bude za dlouho!“ ... no, to je dneska. ;-D

  Klubovna

  Ahoj, proč v klubovně chybí stůl Jen pro holky a stůl Jen pro kluky?
  Andyell

  Vyřadil jsem je ze stálých stolů.
  Poslední dobou většinu tamních příspěvků tvořily otázky „je tu někdo?“, na které neodpovídal nikdo. Ptala se většinou štěňata, která ještě nezjistila, že je lepší jít ke stolu, kde sedí víc lidí. Získala tak z klubovny zbytečně špatný dojem. Tak jsem jim rozhodování, ke kterému stolu přisednout, zjednodušil. ;-)

  Klubovna

  Ahoj Alíku a spol. Proč když někoho vykopnu ze stolu, tak se tam může vrátit?
  Míša

  Ahoj,
  předpokládám, že se ptáš na situaci kolem nestálých stolů.

  Tam máš možnost od stolu vyhodit uživatele, u kterých nechceš, aby u stolu byli. Pokud už se rozhodneš vyhazovat, tak je pravda, že výchozí nastavení je tam na „jen projít“, takže pokud to jenom odklikneš, tak ano, uživatel se může pak ke stolu hned vrátit. Jsou tam ale i možnosti na delší vyhození od stolu, tu nabídku je možno rozkliknout, nejdelší možný čas je tam 30 minut. Nezapomeň pak

  Z pozice Správce stolu je toto myslím dostačující, protože:

  1/ Pokud vyhazuješ z toho důvodu, že daného uživatele u stolu nechceš, můžeš to řešit uzamčením daného stolu - je tam možnost uzamčení stolu pro kluky, holky, nekamarády a všechny. Takto uzamknout stůl si můžeš prakticky hned po založení nebo v momentě, kdy se u něj sejdete všichni a na nikoho dalšího nečekáte (zejména u uzamknutí stolu pro všechny). Pokud už se stane, že si ke stolu přisedne uživatel, jehož přítomnost u stolu si nepřeješ, je lepší, pokud jej napřed slušně požádáš, aby místnost opustil, a teprve v době, kdy se k tomu mít nebude a nebo začne dělat další problémy, jej vyhodíš.

  2/ Jestliže vyhazuješ z toho důvodu, že u stolu někdo porušuje pravdila Alíka (Správce stolu je i u nestálých stolů zodpovědný za to, že u stolu nebudou porušována pravidla Alíka), tak je tam možnost tohoto kratšího vyhození na nejvýše 30 minut z toho důvodu, aby trest nebyl nepřiměřeně vysoký nebo aby někdo nezneužíval toho, že někoho vyhodí bezdůvodně (to platí zejména pro stálé stoly, kde jsou trochu jiná pravidla - možnosti vyhození z pozice Správce stolů jsou i tam však stejné). Pokud se stane, že po uplynutí 30 minut si ke stolu daný uživatel opět přisedne a opět bude porušovat pravidla Alíka, můžeš jej opět vyhodit na daných 30 minut. Pokud se domníváš, že uživatel porušuje pravidla Alíka způsobem, který si žádá větší postih, můžeš se porozhlédnout po Klubovně, zda u některého ze stolů nesedí Správce Klubovny nebo vyšší Správce a informovat jej o daném problému. Současně nebo pokud v Klubovně nikoho takového nenajdeš nahlašuj z daného stolu i neplechu - odkaz na ni najdeš u každého stolu v pravém horním rohu. Neplechy pak řeší Správci Alíka, kteří posoudí, zda si uživatel zaslouží větší postih a podle toho pak budou postupovat. Jde také o to, že funkci Správce stolu si můžete u stolu libovolně předávat, tudíž se může stát, že korunka se ocitne v rukou problémového uživatele, který by svěřené pravomoce zneužíval, proto o vyšším postihu mohou rozhodovat pouze vyšší Správci, jejichž funkce je zpravidla stálá a mají vyšší stupeň prověření.

  Klubovna

  Ahoj,
  pokud budu říkat třeba v klubovně, jestli by mi někdo prosím dal odběr na můj YouTube kanál, počítá se to jako reklama a může se to tady na Alíkovi?

  Ahoj,
  zrovna propagace vlastního YouTube kanálu je výslovně zmíněná v pravidlech, že je dovolená. Samozřejmě ale nesmí být nepřiměřeně častá nebo jinak přehnaně rušivá…

  Klubovna

  Ahoj, všimla jsem si, že nějaké stoly např blogy, blogaři a blogařky nejsou moc navštěvované. Všimli jste si toho? Nemyslíte, že by bylo lepší nějaké stále stoly zrušit? Nemyslím to ve zlém, jen můj názor.
  Díky.

  Ahoj,
  v nástěnkách jsem ti na podobný dotaz odpovídal, že proti zrušení nepoužívaných stálých stolů nic nemám, jen mi k tomu chybí jasný impuls, proč zrovna teď. Nerad něco jen tak bez náhrady ruším.

  Všiml jsem si ale, že vypnutých stálých stolů je v databázi z dřívějších dob víc a že vypnutí vlastně není zase tak drastický krok. Vypnutý stůl jde kdykoliv zase zapnout. Takže pokud mi nikdo nedá jasný impuls, že stoly „Co dneska ve škole?“, „Blogy, blogaři a blogařky“ a „Knihy, spisovatelé a spisovatelky“ v klubovně potřebuje, zůstanou vypnuté.

  Možná, že klubovně pomůže, když bude větší procento stolů zalidněno. :-)

  Klubovna

  Ahoj,
  v klubovně když chci napsat tohoto smajlíka: 8-P zobrazí se tento smajlík :-P. Opravte to prosím :-).
  Jinak děkuji za tyto nové veselé smajlíky.

  Děkuji za odpověď
  lékařský

  Mělo by to být opravené. B-)

  Klubovna

  Zdravím Alíka a spol.
  Můžu se zeptat, jak to funguje v klubovně?
  Ráda bych se tam zapojila, jen vůbec nevím, jak to tam chodí.

  Předem děkuji za odpověď.
  Molly58

  Ahoj,
  v klubovně máš na výběr mezi stálými stoly (ty jsou tam pořád) a dočasnými stoly (ty může založit jakýkoliv přihlášený uživatel a existují pouze do doby, kdy u nich někdo je, pak zanikají). Dočasný stůl můžeš založit tak, že vpravo od seznamu stolů klikneš na Založit dočasný stůl. Následně si zadáš, jak chceš stůl pojmenovat, a dáš založit nový stůl. Stůl se vytvoří a ty u něj budeš automaticky sedět. Když si vybereš nějaký již existující stůl, tak na něj stačí kliknout, čímž si přisedneš, a můžeš si povídat s ostatními, kteří tam v té chvíli jsou.
  Některé stoly také mohou být uzamčené. Ze stálých je uzamčený stůl pro holky (aby k němu nemohli kluci, k tomu slouží modrý zámeček) a pro kluky (aby k němu nemohly holky, na to je červený zámeček). Pak ještě existuje zelený, ten je pro nekamarády, a žlutý, ten zamkne stůl úplně pro všechny (tedy kromě Správců Alíka, klubovny a Zvěrolékařů, ti mohou ke všem stolům, ať mají jakékoliv zámky). Žlutý a zelený se používají pouze u dočasných stolů.
  Pokud chceš napsat zprávu všem, tak ji jen napíšeš a odešleš. Pokud chceš napsat konkrétnímu člověku, ale tak, aby to viděli i ostatní, tak stačí kliknout na jeho přezdívku u nějaké zprávy. Poslední možnost je šeptání, to vidíš pouze ty a ten, komu šeptáš. Dá se to nastavit dvojitým kliknutím na jeho přezdívku nebo nastavením v kolonce pod samotnou zprávou.
  A pokud se chceš u stolu zapojit do konverzace, tak asi nejjednodušší je, když se začneš sama od sebe s ostatními bavit. Zkus si třeba přečíst poslední zprávy, které tam uvidíš, abys věděla, co se zrovna řeší, a můžeš k danému tématu rovnou začít psát také.
  Jestliže někde v klubovně dochází k porušování pravidel, tak je dobré o tom dát vědět Správcům. Nejprve se můžeš podívat, jestli někde v klubovně, třeba i u jiného stolu, nějaký není, a pokud ne, tak je vpravo nahoře možnost nahlásit neplechu. Je důležité, aby se nahlašovala od stolu, u kterého se to děje, protože Správci mají pak rovnou k dispozici výpis od toho stolu. Do neplechy je dobré uvést přezdívku toho, kdo zlobí, a zkopírovat nějaký konkrétní příspěvek.

  Klubovna

  Ahoj,
  občas když sedím u stolu a píšu si, tak mě to vyhodí, ale přitom to tam je ukázané že tam sedím a ten stůl už mi nejde rozkliknout. Poradíte mi co mám dělat a nebo proč mě to takhle zlobí? Jinak už jsem se zkusila odhlásit a zase přihlásit, ale nefungovalo to a tak musím čekat až mě to vyhodí úplně, abych si zase mohla sednout. Naposled se mi to stalo dnes ve 13:14:05.

  Ahoj,
  nevím, co podobné závady způsobuje. Poslední dobou zvažuji, že ještě před výrobou nové nejúžasnější klubovny, o které už dva roky povídám, trochu předělám tu stávající. Nijak zásadně, jen bych se rád zbavil těch starších postupům, kterým úplně nerozumím a které nedovedu spolehlivě ladit... a zoptimalizoval bych chat, aby fungovat lépe v mobilech.

  Nemělo by to být zase tak velké sousto, jak jsem si kdysi myslel. Možná, že během prázdnin bych to mohl zvládnout. :->

  Klubovna

  Ahoj,
  podle jakých příspěvků se u stolů v klubovně zobrazuje ten čas, od kdy je u toho stolu ticho? Když k tomu stolu jdu, napíšu tam zprávu a pak odejdu, tak se ten čas poslední aktivity nemění.

  O nastavení dotyčného času se stará ten automat, který 28. sekundu každé minuty projde stoly a prázdné skryje.

  Možná bych tam měl udělat nějaký trik, že než k té pravidelné údržbě dojde, bude se u prázdného stolu ukazovat aktuální minuta, aby tam nebyl úplný nesmysl. :->

  Klubovna

  Po jak dlouhé době se stůl stane stálým, nebo se smaže?

  Každou minutu (tuším, že 28. sekundu) se spouští čisticí automat, který kope neaktivní uživatele kvůli neaktivitě a ruší nestálé stoly, u kterých zrovna nikdo nesedí.

  Zařazení mezi stálé stoly se neděje automaticky, někdo to musí nastavit ručně. Jelikož správci na toto nastavení v tuto chvíli nemají nikde žádný čudlík, můžu to udělat jen já... na jejich doporučení.