Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkova poradna

  Rovnátka

  Ahojky Alíku a Bájínko! Zítra mi mají dávat rovnátka fixní aparát (napevno) já se moc bojím budu tam 1 hodinu.( Ale kdysi jsem se ještě těšila na rovnátka,ale teď už ne jak jsem to viděla).Já nebudu hodně věcí které jsem kdysi až doteď mněla ráda. Třeba krofky nebo orěchy žvíkačky. A to mně mrzí 2 roky toto nesmím jíst. Prosím poraď Alíčku nebo Bájínko co s tím mám dělat. Děkuji prědem za odpověď a prěje hezký zbytek dne Terezka. P.S. Dejte to prosím do Rovnátka Děkuji

  Tereza (12,5), 13. srpna 2013

  Ahoj Terezko,

  nevím přesně, s čím chceš pomoct. Pokud jde o svůj strach, je dobré si o něm s někým popovídat, třeba s rodiči či někým jiným z rodiny nebo i s kamarádkou. Možná někdo z nich má dokonce své vlastní zkušenosti s rovnátky, a tak Tě může podpořit ještě i tím, že Ti řekne, jak to zvládl on sám.

  Jestli jde o to, co smíš a nesmíš jíst, s tím Ti bohužel nemůžeme pomoci. To je potřeba podrobně probrat se svým zubařem, vyptat se ho, jestli jsou tyto potraviny opravdu úplně zakázané, případně za jakých podmínek by sis něco z toho přece jen mohla dopřát. Někdy se nám v životě stávají i situace, že nesmíme něco, co bychom chtěli. Potom je potřeba učit se to přijmout tak, jak to je. I to je přirozenou součástí života.

  Hezký zbytek léta Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Rovnátka

  Rovnátka

  Dobrý den, za nějakou dobu bych měl jít na rovnátka a zajímá mě jestli když nemám založenou pětku vlevo dole, jestli mi budou trhat i tu pětku na druhé straně vpravo dole?
  Díky

  kluk, 14 let, 29. července

  Ahoj,
  bohužel nikdo z odpovídajících v poradně není stomatolog, ani ortodontista, proto na tvůj dotaz nedokážeme odpovědět. A upřímně si nejsem ani jistá, zda by to na dálku a online zvládl ortodontista. Řekla bych, že se taková situace posuzuje velmi individuálně a je potřeba vyšetření.
  Měj se hezky!
  Bára

  Rovnátka

  Ahoj! Nejspíš mi odpoví zase Barunka tak jí předem moc děkuji. A taky dekujuu za předchozí odpověď.

  Budu mít nejspíš v létě rovnátka, totiž 1.6. jdeme s maminkou na konzultaci a otisky. A můj dotaz zní : Nasadí mi rovnátka, když mi rostou všechny sedmičky v zadu?

  Předem díky za odpověď :)

  holka, 12 let, 21. května

  Ahoj,
  i já ti velmi děkuji za milou zprávu a jsem ráda, že ti moje odpověď pomohla. Moc ráda bych ti pomohla i tentokrát, ale obávám se, že nyní tě budu muset zklamat. Bohužel nikdo z nás není stomatolog, ani ortodontista - a zrovna rovnátka jsou velmi individuální záležitostí. Ze své vlastní zkušenosti vím, že existují případy, kdy se rovnátka nasazují i v případě, že zuby stále rostou. Ale stejně tak znám i ortodontisty, kteří u některých případů čekají až na to, kdy bude vývoj chrupu dokončený. Bohužel netuším, jaký je právě tvůj případ, ale určitě se to na konzultaci u ortodontisty dozvíš a všechno ti tam vysvětlí.
  Měj se hezky!
  Bára

  Rovnátka

  Ahoj Alíku a ostatní,
  Na rovnátka jdu až za dlouho ale když jsem tam byla naposled tak jsme tam byli protože mi rovnátka špatně seděla a doktorka mi je tam doslova narvala a trochu se bojím co se bude dít, až mi bude dávat ty napevno

  holka, 10 let, 21. března

  Ahoj,
  vůbec netuším, co se stalo na tvé poslední návštěvě ortodontistky, kde byl problém a proč paní doktorka byla hrubá. Nicméně určitě můžeš o svých obavách promluvit s rodiči (nebo tím rodičem, kdo tě bude do ordinace doprovázet) a poprosit je, jestli by paní doktorce nedomluvili a nepožádali jí o větší ohleduplnost. Možná se vyskytl při poslední návštěvě nějaký problém, který vedl k tomu, že byla paní doktorka hrubější. Rodiče, nebo i ty sama, můžeš říci ortodontistce, že máš strach, že to bude zase bolet. Věřím, že se bude snažit, aby byla jemnější.
  Měj se hezky!
  Bára

  Rovnátka

  Dobrý den,
  V pondělí musím jít k zubaři na trhání tři zubů kvůli rovnátkům. Hrozně se bojím, že to bude bolet a také se mi dělá špatně z krve, z té chuti. Nejvíce mě děsí to, že když mi vytrhne jeden zub, už budu vědět jak je to hrozné, ale bude mi trhat ještě další dva. Fakt se hrozně bojím a nevím co od toho mám čekat. Kamarádka mi říkala, že když jí jednou trhali zub, tak jí dali tu injekci, ale nepočkali, až začne působit a hrozně jí to bolelo ??

  holka, 15 let, 23. ledna

  Ahoj,
  velmi dobře rozumím tomu, že máš z trhání zubů strach a bojíš se bolesti i krve. Je to úplně normální a naprostá většina lidí by měla stejné pocity.
  V první řadě bych si ale dovolila zpochybnit tvrzení tvé kamarádky o tom, že lékař nepočkal, až zabere znecitlivující injekce. Nemyslím si, že tvoje kamarádka lže, ale lidé mají často tendenci přibarvovat si své zážitky a upravovat je podle toho, jaký z nich měli pocit. Nevěřím ale tomu, že nějaký zubař začal trhat zub, než začala účinkovat znecitlivující injekce (už proto, že znecitlivění se objeví v řádu desítek sekund). Spíš si myslím, že kamarádka byla hodně vystresovaná, proto vnímala celý zážitek jako nepříjemný, než aby byl problém v tom, že jí trhali neumrtvený zub.
  Co se týká tvého vlastního strachu, nebudu ti tvrdit, že trhání zubů je příjemný zákrok, ale někdy člověku v boji s vlastním strachem pomůže, pokud se například soustředí na něco příjemného, co má před sebou. To znamená, že si můžeš říci, že trhání bude trvat jen několik málo minut, ale rovné zuby a krásný úsměv ti vydrží na celý život. Zubaři jsou profesionálové a celý zákrok bude trvat jen chviličku. A z vlastní zkušenosti ti mohu říci, že člověk často kvůli vlastnímu strachu skutečnost „nafoukne“, očekává mnohem horší věci a pak je ve výsledku překvapený, že to nakonec tak strašné nebylo. Věřím, že to bude i tvůj případ a přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Rovnátka

  Ahoj Alíku a spol
  Chtěla bych rovnátka, protože se mi líbí. Ale problémem je, že už od malička mám bílé rovné zuby. Jak je mít? Nebo existují rovnátka jako módní doplněk?

  Předem děkuju za odpověď. :)

  Ahoj,
  upřímně řečeno, s takovým dotazem a požadavkem jsem se ještě nikdy nesetkala. Snažila jsem se najít na internetu, jestli se nasazují rovnátka i na rovné zuby jen jako módní doplněk, a žádnou takovou službu jsem neobjevila. Laicky se domnívám, že žádný ortodontista by z takového nápadu nebyl příliš nadšený, protože se jedná o zákrok, který je zbytečný. Rovnátka kladou mnohem větší nároky na zubní hygienu, aby se předešlo zvýšené pravděpodobnosti, že se na zubech objeví kaz... a nesou s sebou spoustu dalších omezení a nároků. Domnívám se proto, že žádný ortodontista tvému požadavku nevyhoví a bude lepší, když si vymyslíš vhodnější módní doplněk.
  Měj se hezky!
  Bára

  Rovnátka

  Ahoj
  Vím že nejste ortodoncisti ale mám dotaz, 21.8.mi mají nasazovat rovnátka jenže mi ještě nedorostl špičák (je malý nešel by na něj nalepit zámeček)proto se chci zeptat zda jde že by mi ty rovnátka dali a na tom zubu by prostě ten zámeček nebyl a až by dorostl tak by ho dolepili. Moc děkuji za odpověď

  holka, 12, 5 roku, 9. srpna 2019

  Ahoj,
  obávám se, že sis na svou otázku už odpověděla sama. Moc rádi bychom ti pomohli, ale jak správně uvádíš, nikdo z nás není ortodontista a netroufám si proto odpovědět, protože k odpovědi nemám patřičnou kvalifikaci. Navíc si troufám říci, že situace a její řešení bude určitě velmi individuální a bude potřeba ji podle toho posuzovat. Za pár dní už budeš moci zeptat se přímo svého ortodontisty, který ti odpoví mnohem kvalifikovaněji a přesněji. Určitě se nestyď zeptat na cokoli, co tě ohledně tvých rovnátek zajímá, abys měla jistotu a byla klidnější.
  Měj se hezky!
  Bára

  Rovnátka

  Ahoj Alíku včera jsem si čistila rovnátka a praskla mi jedna gumička na zámečku. Kontrolu u zubaře budu mít až za měsíc. Vadí že nebudu mít měsíc jednu gumičkou na zadním zámečku?

  holka, 11 let, 31. května 2019

  Ahoj,
  nejsem sice ortodontista, ale pokoušela jsem se odpověď na tvůj dotaz najít v ortodontistických poradnách a stránkách. Prakticky všude jsem se dočetla, že většinou sice nejde o nic závažného, ale je potřeba situaci posuzovat případ od případu. Lékaři doporučují zavolat do ordinace, popsat svůj problém a ortodontista rozhodne, zda je potřeba předčasná návštěva v ordinaci, nebo to pár týdnů vydrží. Popros tedy maminku, jestli by nezavolala ortodontistovi a neporadila se s ním.
  Měj se hezky!
  Bára

  Rovnátka

  ahoj, momentálně nosím sundávací rovnátka ale budu mít už ty trvalé. mám 6mm předkus. bude to nasazování bolet? hrozně se bojím...
  předem budu ráda za odpověď

  holka, 10 let, 24. května 2019

  Ahoj,

  chápu, že kolem nasazování rovnátek máš obavy, bojíš se bolesti. Těžko říct, jaké to bude, každý to může prožívat trochu jinak. Obecně však v dnešní době je zubní lékařství hodně rozvinuté a tak se snaží všemožně předcházet bolesti. Věřím, že to zpočátku asi bude nezvyk a možná Ti budou rovnátka trochu překážet, než si na ně postupně zvykneš jako na přirozenou součást Tvých zubů. Bolest by neměla být asi nijak výrazná, rovnátka a zuby v nich se utahují postupně tak, aby si na změnu člověk mohl postupně zvykat a nebylo to příliš najednou a bolestivé. Neboj se ještě před zákrokem svěřit svým blízkým i pak zubařovi/zubařce, z čeho máš obavy. Věřím, že Ti to může vysvětlit víc podrobně a tím můžeš předejít strachu z neznámého.

  Držíme Ti palce,
  Modrá linka

  Rovnátka

  Ahoj,
  V červenci mi budou nasazovat rovnátka
  Chtěla jsem se zeptat ortodoncistka nám řekla že za ně zaplatíme dvacet tisíc, ale někde jsem slyšela že se ještě každou návštěvu (měnění drátku a gumiček) platí zase je to pravda?myslela to naše ortodoncistka i s těmi návštěvami?

  Kiki12, 12 let, 13. dubna 2019

  Ahoj,
  bohužel na tvou otázku nedokáži na dálku odpovědět. Cena rovnátek se liší podle toho, o jakou vadu, jak intenzivní a jak rozsáhlou se jedná. Je pravda, že obvykle se za každou návštěvu ortodontisty, která zahrnuje výměnu drátku a gumiček, platí. Ale bohužel nevím, zda už tyto návštěvy ortodontistka zahrnula do konečné kalkulace, či nikoli. Nejlepší a nejjistější bude zeptat se jí přímo.
  Měj se hezky!
  Bára

  Rovnátka

  Rovnátka a žvýkačky

  Ahoj Alíku, chtěla bych se zeptat, jestli můžu s rovnátky napevno žvýkat žvýkačku, myslím, jestli se tam nepřilepí, a co se s rovnátky může stát, když mi vypadne zub. Předem děkuji za odpověď.

  Ahoj,
  pokud ti při žvýkání vypadávají zuby, používáš moc lepivou žvýkačku. :-D

  Ale teď vážně...
  Pokud ti zubař vyloženě neřekne, že žvýkat nesmíš z nějakého speciálního důvodu, tak žvýkat můžeš. Žvýkačka by neměla rovnátka poškodit o nic víc než jiné potraviny. Může se na nějaký zámeček přilepit a zase odlepit... a jestli ti někde nějaký kousek zůstane zaseklý, musíš ho vyčistit – ale to opět platí i pro jakékoliv jídlo.

  Co se týče vypadávání zubů, zdravé zuby (takové, které se vyplatí rovnat rovnátky), většinou jen tak samovolně nevypadávají. Vypadnutí by mohl způsobit nějaký prudký náraz do zubů, který by asi pochroumal i rovnátka... brr. :-c
  Kdyby ti skutečně nějaký zub chtěl vypadnout sám od sebe, tak se mu to nepovede, protože je přidrátovaný k ostatním. :->

  Přeji hodně žvýků a rovné zuby.
  Alík

  Rovnátka

  Dobrý den,
  Chtěla bych se zeptat jak lékaři rozhodují, zda dostanu rovnátka na noc nebo ty napevno? Jestli třeba na ty napevno už nesmím mít mléčné zuby nebo něco jiného?

  holka, 14 let, 21. července 2018

  Ahoj,
  při volbě typu rovnátek hraje roli celá řada faktorů a lékaři se rozhodují především podle typu vady. U některých se čeká s pevnými rovnátky skutečně až na vypadání mléčných zubů, u jiných se nasazují i na mléčné zuby. Je potřeba zkonzultovat s lékařem, jaká vada se týká konkrétně tebe a k jaké léčbě se tedy bude přistupovat.
  Měj se hezky!
  Bára

  Rovnátka

  Ahoj. Už od ledna 2016 mám rovnatka.Letos v lednu se mi měnil doktor, protože tam ten odešel. Kamarádka má také rovnatka-dostala je asi dva měsíce po mně a už ji je budou sundávat. Není divne ze je mám tak dlouho? Jak se mám doktora zeptat, jak dlouho je ještě budu mít. Děkuji

  holka, 13 let, 13. července 2018

  Ahoj,
  existuje celá řada typů křivých zubů - jak z hlediska intenzity, tak z hlediska anatomie. Nejsem ortodontista a netuším, jaký typ problému se týká právě tebe a tudíž nejsem schopna odhadnout, kdy ti je budou sundávat. Jako úplně nejlehčí a nejlogičtější se mi jeví zeptat se tvého ortodontisty, jaká je v tvém případě prognóza. Jednoduše se zeptej, na jak dlouho to ještě vypadá a zcela určitě se dočkáš kvalifikované odpovědi.
  Měj se hezky!
  Bára

  Rovnátka

  Ahoj Aliku, v srpnu jdu na rengeny na rovnátka. Co jsem se dívala na internet, tak rovnátka na stálo stojí cca 3 000,- Kč, je to pravda? Hradí je pojišťovna? Prosím odpověz

  holka, 12 let, 11. července 2018

  Ahoj,
  zklamu tě. Nikdo z nás není zubař ani pojišťovací agent. Pokud sis cenu našla na věrohodných stránkách na internetu, pak to zřejmě bude skutečná cena. Dále záleží na tom, co vše nabízí a hradí tvá pojišťovna. Co vše to je, tak to si můžeš vyhledat na jejich stránkách.

  Rovnátka

  Ahoj poradno,
  mám problém. V červnu půjdu k doktorovi a tam se ukáže jestli dostanu fixní rovnátka. Už jsem nosil snímatelná. Jenže já osobně neznám žádného člověka v mém věku, který by je nosil a ani ve třídě nikdo není. Jsem v 6. třídě na nové škole a líbí se mi tady jedna holka, ale když je dostanu, tak to půjde od 10 k 5. A mámu taky nepřemluvím. Pomozte mi prosím vyřešit tenhle problém. Předem díky!

  kluk, 11 let, 21. dubna 2018

  Ahoj,
  chápu, že máš strach, ale zároveň tě také mohu ujistit, že fixní rovnátka jsou už naprosto normální záležitostí, za kterou se vůbec nemusíš stydět. Nosí je děti, dospělí i známé osobnosti. Navíc si uvědom, že rovnátka jsou záležitostí jen pár měsíců, zatímco s křivými zuby by ses potýkal celý zbytek života. Jsem si také jistá, že tvé spolužačce jsi sympatický i kvůli jiným věcem, než jsou zuby bez rovnátek. Nedělej si s tím starosti a pokud je skutečně dostaneš, ber to tak, že jde opravdu jen o dočasnou záležitost a nebudeš se potom muset trápit s křivými zuby.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Rovnátka

  Ahoj,
  už asi chodím 1 rok a něco na ortodoncii, akorát rovnátka ještě nemám. Doktorka říká, že se to asi srovná, ale docela mě štve, že tam pořád chodím a nic... a proto se chci zeptat kdy je asi budu mít? -rovnátka mají z mé třídy i lidi, kteří jsou mladší než já, a některým je už budou sundavat :/ a já je ještě ani nemám...
  Předem děkuji za odpověd ́.

  holka, 12 let, 15. února 2018

  Ahoj,
  rovnání zubů je velmi individuální záležitost, protože každý má jinak velká ústa, respektive čelisti, jinak velké zuby a jinou vadu. Nejsem ortodontistka, ale i kdybych jí byla, stejně bych ti nedokázala odpovědět na dálku, aniž bych tě viděla. Pokud tvoje doktorka říká, že se tvé zuby zřejmě srovnají samy, myslím, že bys jí měla důvěřovat. To, že tví spolužáci už rovnátka mají, nebo jim je budou už sundávat, vůbec nic neznamená a nemá to nic společného s tvou vadu. Buď trpělivá a důvěřuj názoru odborníků.
  Měj se hezky!
  Bára