Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkova poradna

  Moje tělo

  Muže mi onemocnět konečnik ja jak by se to projevilo a čim by to začalo,
  Je mi 15 let omlouvam se ale rad byto to věděl a na tuhle poradnu chodim už dlouho už od 13 let
  odpověd žadam od lekařské fakulty.dik předem - otázka upravena poradcem

  Ahoj,jasně, že i konečník může onemocnět. Jelikož je součástí trávící soustavy, problémy, které by mohli signalizovat, že je něco špatně, budou souviset hlavně s vyprazdňováním střev, tedy s tím, jak často chodíš na velkou potřebu, jestli Tě při tom něco bolí, nebo jestli je ve stolici nějaká příměs, ku příkladu krev nebo hnis, jestli je moc řídká a máš průjmy, nebo naopak zácpu. To jsou nejčastější příznaky střevních potíží, či už je tam nějaké bakteriální nebo parazitární onemocnění, nebo nějaká mechanická překážka. Pokud máš podobné obtíže, svěř se někomu staršímu nebo zajdi rovnou za svým doktorem a řekni mu, co Tě trápí.Držím palce, Alíkovi kamarádi z 2.lékařské fakulty - Marťa:)

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Moje tělo

  Křupnutí v čelisti

  Ahoj Alíku a spol. Mám takový poroblémový dotaz.
  Už dlouhou dobu mi občas křupne v čelisti, nebo se snažím otevřít pusu, tak to nejde a bolí to, tak se chci zeptat, jestli je to normální, jestli to třeba po nějaké době přestane, nebo jestli to mám někomu říct. Předem děkuju za odpověď.

  holka, 13 let, 10. srpna

  Ahoj,
  občasné křupnutí v čelisti není normální, ale není ani zase tak moc vzácné, jak by se zdálo. Může mít několik různých příčin, z nichž některé jsou neškodné, ale jiné můžou způsobovat postupné zhoršování. Měla bys to určitě říct lékaři, konkrétně svému zubařovi – ten posoudí, jestli to je nutné nějak odborně řešit, nebo jestli se to srovná samo.

  Alík

  Moje tělo

  Ahoj Alíku a poradno,

  omlouvám se, že sem píšu už po několikáté, ale vždy jste mi zatím dokázali pomoct a povzbudit mě, za což jsem vám moc vděčná.

  Tak teď už k problému.
  Už předtím jsem vám psala o problémech, kterými jsem trpěla kvůli anorexii. Objevil se další. Přibrala jsem od minulého roku z asi 41 kil na 68 a znovu jsem teď zhubla na 62. Mám na tuto váhu celkem ploché břicho, což se při mých 162 cm divím. Horší už na tom jsou stehna, ale ani ty nejsou takový problém. Tím problémem jsou má prsa. Z velikosti A, kterou jsem dříve měla, se hrozně zvětšili. Teď se ztěží narvu do velikosti D. No za 1. jak se to tak rychle změnilo, hrozně to bolí a nemůžu skoro vůbec chodit rychle nebo běhat, protože to neskutečně bolí a za 2. dnes jsem byla na koupališti sama se svou mladší (5 letou) sestrou a jedna paní na mě tak divně koukala a pak se mě zeptala, jestli je to moje dcera. Když jsem jí řekla, že je mi 14 , a že je to má sestra, jen na mě valila oči a že prý vypadám hrozně vyspěle. Něco podobného už se mi stalo 2×. Hrozně mi to vadí. Nevíte, jak bych mohla prsa zmenšit? Už jsem zhubla 6 kil, ale ani se to nehlo, naopak ještě vyrostli (v 58 jsem se ještě normálně vešla do D, teď už ne), jediná změna byla vidět v pase. Nebo alespoň jak se zbavit té bolesti při jakémkoliv prudším pohybu? Hrozně mě to omezuje.

  Budu moc vděčná za jakoukoliv odpověď.
  Anička

  holka, 14 let, 23. července

  Ahoj Aničko,

  vzhledem k Tvému věku jsi stále ještě ve vývoji a prsa ti rostou. Hubnutím je zmenšit nejde, velikost je daná geneticky. Rozhlédni se po rodině, jestli někdo takovou velikost prsou nemá.

  Bolest pomine, jakmile přestanou prsa růst. Momentálně je nejlepší radou pořídit si pevnou sportovní podprsenku na sportovní aktivity. Bolest se může znovu objevovat nebo zhoršovat v průběhu menstruačního cyklu.

  Nemusíš být z velikosti smutná, až budeš starší, určitě ti je budou ostatní dívky závidět! A postupně s věkem už ani nebudeš na okolí působit starší :)

  Měj se hezky

  Moje tělo

  Přeji si rovnátka

  Dobrý den,
  moc bych si přála mít rovnátka. Mám totiž dost velké mezery a trochu křivé zuby. Chodím už přes 5 let na ortodoncii. A doktorka mi říkala, že ty mezery vyřeší jen rovnátka. Chtěla bych mít rovne zuby. Problém je,že rodiče říkají že je to moc drahé, takže rovnátka nemám. Nevíte co s tím? Nebo jak "přemluvit" rodiče? Předem děkuji za odpověď.

  Ahoj,

  chápu, že by sis přála mít rovnátka, abys měla rovnější zuby. Zároveň je ale problém s tím, že jsou podle rodičů příliš drahé. Tvoji mamku a taťku neznám, proto, bohužel, nedokážu s jistotou říct, jak bys mohla přesvědčit právě je. Hodně asi záleží na finanční situaci, ve které rodiče zrovna jsou. Můžeš jim zkusit vysvětlit, proč jsou pro Tebe rovnátka tak důležitá a zeptat se jich, co by se s tím dalo dělat – jestli by třeba nestačilo nějaký čas počkat, než se našetří dostatek peněz. Můžeš se s tím svěřit třeba i někomu dalšímu v rodině – například babičce nebo dědovi. Moc Ti držím palce, abys ses rovnátek dočkala.

  Pěkné léto,

  Modrá linka

  Moje tělo

  Výška

  Ahoj, mám takový osobní problém. Připadá mi, že jsem oproti svým vrstevníkům malá. Téměř všichni v mé třídě měří 160-170 cm ve věku 12-13 (po prázdninách půjdu do osmé třídy). Já měřím jenom 153 cm a byla bych moc ráda za nějaké rady, co by mi pomohlo k růstu. Už bych měla růst pouze rok (protože jsem přesně před rokem dostala první měsíčky) a od minulého roku jsem vyrostla o 3-4 cm takže se bojím, že v dospělosti nebudu mít ani 160 cm. Opravdu bych byla ráda za nějaké rady, co by mi pomohly. Děkuji.

  holka, 13 let, 9. července

  Ahoj,
  chápu, že si přeješ ještě trochu vyrůst a že hledáš rady, jak na to. To, jak bude člověk vysoký, je individuální a neexistují, bohužel, žádné zaručené rady, které by pomohly, abys růst sama podpořila. Záleží hodně i na tom, jak vysocí jsou Tvoji rodiče, jaké máš geny apod. Správně píšeš, že ještě porosteš a tak se může stát, že nakonec budeš se svoji výškou spokojená. Více než výška je důležité, abys měla tělo zdravé, sportovala jsi a zdravě se stravovala. Potom každé tělo vypadá vlastně moc dobře.

  Vše bys mohla zkonzultovat s praktickou lékařkou, protože ona ví, jaká je průměrná výška v Tvém věku. Pokud by vyhodnotila, že jsi pod průměrem, poslala by Tě na odborné vyšetření. I kdyby se nakonec ukázalo, že budeš patřit spíše k menším dívkám, není na tom nic špatného, dokonce mnoho slavných osobností jsou menšího vzrůstu a udělaly z toho spíše svoji přednost, Napadla mě třeba Ariana Grande, která má 153 cm nebo Lady Gaga (155 cm). Obě jsou to ženy, u kterých výška nijak nerozhoduje.

  Přejeme hezké léto.
  Modrá linka

  Moje tělo

  Kdy vznikají spermie?

  Akojky, chtěla bych se zeptat, jak holky v několika letech dostanou menstruaci, tak i kluci budou mít sperma, až budou starší, nebo s tím se už narodí? Děkuji za odpověď.

  holka 11 let, 28. června

  Ahojky,
  spermie začínají ve varlatech vznikat až během puberty. Uvádí se, že zrají zhruba 74 dní, ale utvářejí se průběžně, nikoliv v navazujících cyklech. Nositel varlat může jejich kvalitu a životaschopnost dost ovlivnit (ne)zdravým životním stylem. Nevyužité spermie se samovolně vstřebávají, v klučičím těle se neděje podobné drama jako v holčičím.

  Měl bych asi podotknout, že naopak s vajíčky se ženské tělo už narodí. Menstruační cyklus vlastně jen posílá do světa něco, co už má dávno předpřipravené s celoživotní zásobou. Je to dost zvláštní, když si uvědomíš, že kdysi vajíčko, ze kterého vzešla půlka tvého já, vzniklo v těle tvé maminky, když byla ještě uvnitř těla tvé babičky, že? 8-D

  Alík

  Moje tělo

  Nedostala jsem slíbená rovnátka

  jenom malý dotaz.

  proč mi dělali otisky na rovnátka v 4letech když teď stejně říkají že je nepotřebuji a já jsem se nA ně moc moc těšila pořád jsem se vyptávala kdy je dostanu prostě to nechápu

  už teď děkuji za odpověď

  holka, 11 let, 23. června

  Ahoj,

  rozumím tomu, že se cítíš zklamaná, a možná I trošku “podvedená”, když už Ti dělali otisky, nicméně já Tvou otázku neumím zodpovědět. Otisky na rovnátka Ti nejspíš naordinoval zubní lékař. Jenom člověk, obeznámený s přesným stavem Tvého chrupu, Ti může zodpovědět Tvou otázku, zda rovnátka (ne)budeš muset používat.

  Přejeme Ti příjemné prázdniny, plné zážitků.
  Modrá linka

  Moje tělo

  Zdravím, 4 roky zpátky jsem se uhodil o železnou tyč a udělala se mi boule (na pravo asi 2cm od obočí) na čele. Boule není moc vidět jenom když se začnu divit a vyjedou mi vrásky tak je boule vidět, ale když se nedivím tak skoro vůbec, ofinu mám na místě kde mám bouli takže nosím takovou patku, ale to sem nosil i dřív takže tak. V září jdu na střední školu a určitě tam budou hezké holky a já bych už od střední školy chtěl nějaký ten vztah a mám strach že bych v tu dobu už své holce řekl že mám na čele bouli a ona by se kvůli tomu se mnou rozešla že nechce nějakého blbce který má takovou bouli (ukázal bych jí to až nějak v tom vztahu protože do tý doby by sem to tajil) myslíte že je to dobrý nápad ?
  Napadlo mě že bych šel na operaci s boulí aby mi jí odstranili, ale měl bych tam jizvu a to by vypadalo hrozně protože jizva je vidět a nezmizí.
  Tak se vás chci zeptat, jak by jste postupovali vy ?
  Předem díky za odpověď a hezký zbytek dne.

  kluk, 15 let, 19. května

  Dobrý den,
  umím si představit, že máte obavy z toho, že Vám boule po úrazu překazí navázání vztahu. Taková obava je přirozená. Na druhou stranu si říkám, že pokud by Vás nějaká dívka chtěla, nemuselo by to být pro Vaši dokonalou vizáž, ale pro to, jaký jste jako člověk celkově.
  Velmi důležitou součástí vztahu a vlastně i namlouvání jsou vzájemná otevřenost a upřímnost. Myslím, že by pomohlo, kdyby už při poznávání bylo „jasno“ i co se týká Vaší boule. Nemusel byste mít strach, co se stane, až té holce přestanete bouli tajit, a také byste měl jistotu, že Vás má ráda takového, jaký jste.
  Ráda bych Vás také povzbudila – to, že máte nad obočím bouli, neznamená v žádném případě, že jste blbec. Můžete nad svojí boulí přemýšlet tak, že Vás teď tvoří originálním, osobitým a jedinečným. Může dodávat i na charismatu a poukazovat na Vaši sebejistotu, když ji budete "nosit" v pohodě a sebejistě. Stejně tak by to bylo i s případnou jizvou.
  Pokud byste chtěl, můžete svůj stav zkonzultovat s lékaři a zeptat se, co by se dalo s boulí dělat a jak by vypadala případná jizva. Možná by to pro Vás bylo i zdravotně lépe, ale to my už nemůžeme posoudit.

  Přejeme Vám klidné dny,
  Modrá linka

  Moje tělo

  Ahoj, co pomáhá na akné? Nemám ho nijak hrozné, ale přesto je to velice obtěžující... Prosím nepište, že to samo odejde s věkem ;) jen třeba něco na zmírnění

  holka, 10. května

  Ahoj,

  myslím, že nejlepší je, se pobavit o tom, co pomůže Tobě (každá jsme jiná a máme jiný druh pleti), s odborníky, tedy buď kosmetičkou, (kterou navštěvuje třeba mamka) nebo s praktickou lékařkou, popř. lékařem na kožním oddělení. Můžeš si také na kosmetice nechat obličej odborně vyčistit a ošetřit maskou, krémem a masáží. Šetrné je mýt si obličej převařenou vodou nebo vodou dešťovou, která je měkká. Snaž se nepoužívat chemii, krém jenom jeden, osvědčený.

  Obecně se dá říct-důležité je dodržovat zdravou životosprávu (pestrá strava, obsahující hodně vitaminů, zejména vit. B, minerálů, pohyb na čerstvém vzduchu, hodně tekutin-nejlépe voda z kohoutku doma). Snaž se nesahat si během dne na tvář, zejména ne nemytýma rukama, dodržuj hygienu.

  Pomoci mohou speciální mýdla, která dostaneš v drogerii, Acnecolor, který mívali v lékárně, ale nyní je právě výpadek na trhu. Pomáhá také Sulfothion. Po umytí obličeje si můžeš večer na čistou pleť nanést kvasnicocou masku s medem. Kvasnice můžeš I jíst, jsou zdravé a obsahují hodně B vitaminu. Aknózní pleti také dělá dobře sluníčko, denně třeba vystavit tvář slunci 20 minut, také se tak tvoří potřebný vitamin D. Jídlo nemá být kořeněné, je lepší se vyhnout čokoládám, omezit sladké.

  Jak vidíš, je to celá věda, kterou jeden e-mail rozhodně neobsáhne. Základem je obecně zdravá životospráva, při zhoršení porada s odborníkem.

  Přejeme Ti krásné prožití letošního jara.
  Modrá linka

  Moje tělo

  Ahoj Alíku,🐶🐕
  mám takový problém. Chtěla bych strašně moc vyrůst, ale nevím jak. Mám 150 cm a kamarádi se opírají loktem o mou hlavu, v Kauflandu nedosáhnu na horní regál atd. Nemáš nějakou užitečnou radu jak být vyšší? Díky Ali

  holka, 14 let, 7. května

  Ahoj z Modré linky,

  často se setkáváme s tím, že si lidé přejí něco změnit – kdo se cítí malý, chce být větší, kdo je příliš vysoký, chtěl by být menší, dívky a ženy často nejsou spokojeny s velikostí či tvarem prsou nebo postavy, přejí si jinou barvu vlasů, případně by rády vlasy rovné, pokud je mají vlnité a naopak. Kluci a muži chtějí více svalů a tak dále. Velmi často se nám líbí to, co nemáme. A často jsme přesvědčeni, že bychom byli šťastnější, pokud bychom toho dosáhli. Štěstí však souvisí s přijetím toho, co nelze změnit a zejména s přijetím sebe sama takové, jací jsme, bez podmínek. Výšku postavy nelze změnit, dej tomu však čas, Tvůj vývoj ještě probíhá. I malou výšku lze využít ve svůj prospěch. Můžeš například někoho požádat, aby Ti podal něco, na co nedosáhneš – a pokud to bude nějaký sympaťák, můžeš se tak s ním třeba seznámit.

  Přejeme Ti více spokojenosti sama se sebou.
  Modrá linka

  Moje tělo

  Ahoj, mám problém(předem se omlouvám za chyby) je mi za 5 dní 13 a začínám mít takový pocit, že jsem jiná než ostatní holky, protože se cítím spíše jako kluk, už od mých 3 let jsem se oblékala jako kluk, hrála si s autíčkama, a vlastně se celkově jako kluk chovala a to mi zůstalo až do ted, když jsem mamce poprvé řekla co cítím, vůbec tomu nevěnovala pozornost, sváděla to na pubertu, nudu a vše ostatní..... ostatní členové rodiny (babičky a děda) se mi spíš vysmáli, že prý můžu být ráda že jsem holka, ale já přece vím co cítím líp než kdokoli jiný na této planetě, ale mám pocit že právě puberta dělá můj názor nepodstatný. Pro mě největší 2 důvody proč sem píšu jsou 1) moje postava nevím co kromě plastiky dělat, abych alespoň trochu jako kluk vypadala a 2) co mám udělat, aby mi moje mamka uvěřila, to právě s ní bych chtěla řešit svoje problémy, které se odvozují od tohoto.... ale to nepůjde dokud ona sama neuvěří, tak proto se ptám co mám udělat nebo naznačit, aby mi to někdo uvěřil. Předem děkuji za pomoc

  holka, 12 let, 7. dubna

  Ahoj,

  umím si představit, že je pro Tebe nepříjemné, že Tvoje okolí nerespektuje, že se cítíš víc jako kluk. Chci ocenit, že jsi ke svému tělu vnímavá, a také hledáš pomoc, když ji potřebuješ. Odpovím na Tvoje dva dotazy.

  K tomu prvnímu. Máš pravdu, že klukovskou postavu může zajistit jenom plastická operace, která se ale dělá až v dospělosti a po řadě psychologických a lékařských vyšetření. Teď bys mohla třeba pracovat na pevné postavě a na získání svalové hmoty, samozřejmě bezpečně a rozumně. Poradit by mohl například nutriční poradce. To, jak vypadáš, můžeš ovlivnit i stylem oblékání a účesem.
  K tomu druhému dotazu - úplně normálně to mamce řekni, nebo jí třeba napiš dopis. Můžeš ji třeba požádat, abyste zašly k psychologovi, který to může probrat nejprve s Tebou a potom i s mamkou. Nejspíše se ale dozvíš, že to, jak se cítíš, nemusí být ještě definitivní, že na zásadní rozhodnutí je potřeba ještě vyčkat.

  Přejeme co neklidnější dny,
  Modrá linka

  Moje tělo

  Ahoj, mám takový podle mého divný a bizarní dotaz, ale zkrátka mi to nedalo a musím se zeptat. Jaké to je mít vagínu, jaký je to pocit například při normálním životě, nebo třeba při masturbaci atd. Vím, je to divný dotaz, ale zajímalo by mě to.
  Děkuji moc za odpověď

  kluk, 13 let, 1. dubna

  Ahoj,

  Tvůj dotaz je opravdu docela nezvyklý, ale rozumím tomu, že Tě to zajímá. Je to dost podobné, jako by ses ptal, jaké je to mít ucho, ruku nebo třeba žaludek. Těm, kdo vagínu mají, (ve velké většině) připadá, že je to něco zcela přirozeného, nad čím se ani moc nezamýšlí. Každý orgán v těle má určitou funkci, a té většinou odpovídá i prožívání, které může být u každého trochu jiné - a co se týká pohlavních orgánů, je to jeho osobní a intimní věc, se kterou se běžně nesdílí.
  V rámci Alíkovy poradny není možné více psát, navíc, když je Ti 13 let. Až budeš později mít partnerku, můžeš jí klást tyto otázky a nalézat na ně odpovědi.
  Modrá linka

  Moje tělo

  Ahoj Alíku a spol, mám hodně zvláštní otázku. Předem děkuji za odpověď. Co je to anál?

  holka, 12 let, 19. března

  Ahoj,

  slovem anál se označuje řitní otvor a často se slangově používá např. ve spojení s análním sexem. Potřebuješ-li nějakou konkrétní informaci, zkus se s dotazem obrátit na někoho dospělého, komu věříš.

  Modrá linka

  Moje tělo

  Ahoj poradno. Nelíbí se mi můj hlas. Když si třeba pouštím video jak jsem něco třeba říkala tak je to hrůza. To video ten zvuk neskresluje protože když v tom videu něco omylem říká i mamka (protože neví že si něco natáčím)tak ona zní normálně ale můj hlas je hrozný. Když nad tím tak přemýšlím tak se mi vlastně na mě nelíbí vůbec nic. Ani to jak vypadám ani hlas ani nic. Vůbec se nedivím že se se mnou ostatní mimo třídu se kterýma už se ňákou dobu znám nechtějí bavit , protože kdo by se chtěl kamarádit s tak ošklivou holkou jako jsem já když je všude okolo spousta hezkých holek se kterým se mohou kamarádit a bavit. (Omlouvám se za pravopisné chyby)

  holka, 6. března

  Ahoj,

  to, co popisuješ, že se Ti nelíbí Tvůj hlas, je mezi lidmi velmi časté. Mnoho lidí včetně dospěláků to má podobně, jako ty. Když slyší svůj hlas v nějaké nahrávce, připadá jim to hrozné, cítí se trapně. Nedokážu úplně přesně říct, proč to tak je. Myslím si, že v tom hraje roli fakt, že svůj hlas moc nevnímáme, když sami mluvíme, a nejsme zvyklí slýchat ho "zvenčí", zatímco poslouchání hlasu druhých lidí je pro nás přirozené. Možná proto nám hlasy druhých připadají normální i v nahrávce, ale když slyšíme svůj nahraný hlas, zní nám "divně". Můžeš si o tom zkusit promluvit s mamkou anebo s někým ze spolužákům, třeba to mají podobně.
  Píšeš, že se Ti na sobě vlastně nelíbí vůbec nic. Mrzí mě, že to teď takhle vnímáš - do jisté míry je to v dospívání normální. Měníme se, hormony si s námi někdy dělají, co chtějí. Myslím si, že kamarádství není ani tak o tom, jak člověk vypadá, ale spíš o tom, že si dva lidé anebo parta spolu rozumí, baví je podobné věci, je jim spolu dobře. Na to vzhled nemá vliv. Pokud se s Tebou někdo nechce bavit proto, jak vypadáš, pravděpodobně to nebude ten správný kamarád. Je důležité snažit se hledat věci, které se nám na sobě líbí, ať už na tom, jak vypadáme anebo v tom, jací jsme. Chtěla bych Tě podpořit, abys to, co Tě trápí, sdílela s někým, komu věříš - z rodiny anebo ze spolužáků. Můžeš je třeba požádat, jestli by Ti nenapsali seznam alespoň 10 věcí, které na Tobě mají rádi. Třeba v takovém seznamu najdeš nějakou svoji silnou stránku, o které jsi dosud nevěděla.

  Zdraví

  Modrá linka

  Moje tělo

  Ahoj alíku už mě to fakt nebaví, vím že ti to může přijít jako banalita ale mě to dost štve, každej mi říká že to je hormonální věc že se to srovná ale NIC už mi říkaj 1 ROK, dělám všechno proto abych to blbý akné neměl, piju 3 litry vody denně, jím zeleninu a maso, mažu si to už 4 měsíce krémama i dračí krev jsem zkoušel a furt nic..... PROSÍÍM O RADU..

  kluk, 14 let, 23. února


  Ahoj,

  věřím, že Tě akné trápí, stejně jako spoustu dalších kluků i holek. Chápu, že to pro Tebe není banalita a že je frustrující, když se snažíš dělat všechno správně a přesto to nezabírá. Univerzální radu, jak se zaručeně zbavit akné, bohužel, neznám. Myslím si, že to bude i docela individuální a každému může pomáhat trošku něco jiného. Obecně bych doporučila používat produkty spíše z lékárny než z drogerií. Můžeš se zkusit poradit s kožní lékařkou, co by se ve Tvém případě dalo zkusit, možností je v dnešní době poměrně hodně. Bohužel, akné je do jisté míry skutečně hormonální záležitost - a hormony si s námi během dospívání často dělají, co chtějí. Věřím ale, že kvalitní kosmetikou a dobrou hygienou se to dá alespoň zmírnit.

  Držíme palce,

  Modrá linka

  Moje tělo

  Ahoj trápí mě jedna věc a to jsou jebáky nemam jich sice plnou tvář ale sem tam se najde štve mě že nemužu jit ani mezi lidi ani do školy se mi s tim nechce mažu to mastičkama ale pořad se objevuji. Co mam dělat?

  kluk, 13 let, 20. ledna

  Ahoj,

  umím si představit, že "jebáky", tedy asi postižení kůže lékařsky nazvané akné, dovedou hodně potrápit. Akné patří k bouřlivému tělesnému vývoji v dospívání. Někdo s ním má opravdu velké problémy, jiný menší; někomu "zmizí" brzy, jiný se s ním potýká třeba i v dospělosti.

  Rozumím tomu, že chceš poradit, co máš dělat. My Ti tu ale odborně neporadíme, jak se akné zbavit nebo množství "jebáků" snížit. Účinnou radu může dát přímo kožní lékař (nevím, jestli máš mastičky pořízené ve volném prodeji, nebo od lékaře, ale stojí za to ho vyhledat).
  Obecně platí, že je potřeba dát si pozor, po jakém jídle či nápoji se akné zhoršuje, pokožku zbytečně nedráždit (třeba pracími prostředky, ve kterých se pere prádlo), na obličej si zbytečně nesahat špinavýma rukama apod. Jsou také možnosti, jak si pupínky "maskovat" - něco, jako make up, ale někdy to vypadá i hůře, než přirozeně, chce to vyzkoušet.

  Píšeš, že nemůžeš chodit mezi lidi, že se Ti nechce ani do školy. Chápu, že se nejlépe cítíš tam, kde jebáky nikdo nevidí. Můžeš to ale vzít jako výzvu, určitý psychický tréning. Říct si, že Ty jsi Ty, že nejsi jenom "jebák", který máš na tváři. Jsi nejenom to, jak vypadáš, ale zejména to, jaký jsi uvnitř, jak se chováš, jednáš. Jsi jedinečný - a tak se chovej, se zdravým sebevědomím. Pokud to tak je, i lidé začínají vnímat člověka více jako komplex, ne jen podle vzhledu. Takže to, co máš dělat může být právě chovat se úplně normálně, chodit do školy i mezi lidi, ať máš tvář takovou či makovou.

  Přejeme hodně odvahy!

  Modrá linka