Poradna: Alík radí dětem

Dárky

Ahoj. Blíží se Vánoce a už mám dárky pro všechny kromě mámy. Pro ni je nejtěžší vybrat dárek. Nedávno jsem ji slyšela, že by chtěla lepší kuchyňskou váhu-nějakou, která nežere tolik baterie. Strašně rychle se jí ta její vybíjí a je stará. Tak se Vás chci zeptat jestli byste mi třeba pomohli a po nějaké se na internetu podívali. Je mi 14 let a vím že je to hodně málo, ale chtěla bych do ní investovat max. 400-500Kč. Myslíte, že je možné nějakou takovou vybrat? Zase ať to není nějaký "šunt", ale zároveň ať fakt žere málo baterky. A omouvám se za takový dotaz. Vím že by se tady měly řešit horší problémy. Předem děkuji. Kristýna - otázka upravena poradcem

kristyna123, 7. prosince 2014

Ahoj Kristýno,

 

je hezké, že chceš potěšit maminku pěkným dárkem.  Nejvhodnější by asi bylo zajít si do obchodu s domácími potřebami a tam se poradit s prodavačem. Můžeš říct, jaké jsou tvé požadavky, aby baterie vydržely, atd. Prodavač ti určitě ochotně poradí. Myslím si, že za 400Kč můžeš sehnat kvalitní váhu. Zkus si do vyhledávače zadat „kuchyňská váha digitální",  snad něco vybereš. Držím palce. A doporučuji ještě kouknout do sekce Tvoření v Alíkovinách, doplnit dárek něčím osobně vyrobeným určitě maminku potěší ještě víc.

 

Hezké vánoce ti přeje Alíkova kamarádka Bája

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Dárky

Ahoj Alíku,
jak se blíží Vánoce, tak bych ráda kupovala dárky. Všechny mám, kromě kluků a taťky. Vůbec nevím, co jim všem mám koupit, chtěla jsem dát taťkovi knihu, ale když jsem mu ji dala loni, tak přečetl půlku a pak ji dal do poličky, kde je doteď. A u těch kluků mého věku už vůbec nevím a když se jich zeptám, tak řeknou nevím.
Předem moc děkuji.

holka, 12 let, 4. prosince 2019

Ahoj,
je těžké takhle radit, když je neznáme, ale určitě potěší nějaký vlastnoručně vyrobený dárek. Můžeš třeba vytvořit nějaké přáníčko s vlastním obrázkem, uplést náramek z bavlnek, pokud máš možnost, tak vyrobit něco z keramiky, ...

Pokud bys chtěla něco koupit, tak můžeš zkusit třeba různé polštářky, trička, skleničky, tužky a podobné věci s potiskem, který může být buďto právě o kamarádech, nebo o tatínkovi, případně o rodině, ale může to být i nějaké vtipná hláška. Jestli rádi poslouchají písničky nebo sledují filmy, tak jim můžeš koupit „cédéčko“ s písničkami, „dévédéčko“ s filmem, případně nějakou počítačovou nebo společenskou hru. Pak třeba nějaký přívěšek na klíče nebo na batoh také nemusí být špatná volba.

Určitě bys někde našla i nějaké vaše společné fotky, můžeš nějakou vytisknout a dát ji do rámečku, je to moc hezká vzpomínka, která může připomínat nějaké pěkné chvíle, které jste spolu zažili. Můžeš jim dát i něco k jídlu, třeba bonboniéru nebo různé věcičky z čokolády.

Záleží to i na tom, jaké máš finanční možnosti. Píšeš, že je ti 12 let, takže si ještě nevyděláváš, ale určitě mysli na to, že radost může udělat i úplná drobnost, neplatí jen to, že nejlepší jsou drahé dárky.;-)

Dárky

Zdravím Alíka a spol.
Mám menší problém, vím, že to není až tak moc důležité, ale potřebuji vymyslet dárek, ke dni matek. (Ale nemám moc peněz.) Prosím navrhněte něco, ale co nejrychleji.
Děkuji předem. A mějte se pěkně.

Maruška, 12 let, 5. května 2019

Ahoj,
jelikož tvoji maminku neznáme, máme pro vymyšlení vhodného dárku mnohem horší předpoklady, než máš ty. Zamysli se, co ji baví, co ji zajímá...

Bez znalosti podrobností ti můžu poradit jen univerzální dárky, které potěší smysly její (bonboniéra, květina), nebo ostatních (kosmetika).

Případně můžeš vyrobit nějaké přání, na to nejsou potřeba peníze, jen fantazie.

Alík

Dárky

Neporadíte mi prosím co dát 81 leté babičce k Vánocům

holka, 12 let, 15. prosince 2018

Ahoj,
je hezké, že se snažíš babičku potěšit a přemýšlíš o tom, co by jí udělalo radost. Zkus se zamyslet nad tím, co ji baví a co má ráda. Neznám tvou babičku, ale možná by ji potěšila nějaká hezká kniha, případně hudba, kterou má ráda. Jestliže už nemá příliš dobré oči a čtení by pro ni bylo moc namáhavé, vynikající alternativu představují například audioknihy. Možná by babičku potěšil i nějaký zážitek, například lístky na divadelní představení, na které bys šla s ní. Věřím, že vybereš dobře a babička bude mít radost.
Měj se hezky!
Bára

Dárky

Ahoj, chtěl bych se zeptat, jestli je normální, že nemám rád dárky a mám rád školu.
Děkuji za odpověd.
HynekD

kluk, 10 let, 8. prosince 2018

Ahoj,
není to úplně obvyklé, ale nenormálním bych to nenazval.

Co se dárků týče, třeba jsi zatím nedostal ten pravý dárek, který by ti udělal radost. Což může na jednu stranu vyznívat smutně, na druhou stranu máš pořád prostor, že tě nějaký dárek fakt hodně příjemně překvapí. :->

Co se školy týče, napadá mě sice podobná odpověď, že jsi zatím neměl žádný nepříjemný školní zážitek (stres, špatné známky, nepříjemné učitele), což je ale samozřejmě v pořádku. Příroda nás obdařila přirozenou zvědavostí a ač to tak mnohdy nevypadá, děti se ve skutečnosti chtějí učit, jen se většinou liší v tom, jak moc chtějí dělat i něco jiného krom učení a co přesně se chtějí učit. Pokud ti sedne to, co se učíš ve škole a přijde ti to zajímavé, máš to dobré. :-)R^

Alík

Dárky

Co mám koupit kamarádce k Vánocům? Je jí dvanáct a nevím si rady.

holka 12 let, 23. listopadu 2018

Ahoj,
jestli o ní víš jen to, že je jí dvanáct let, tak to máš těžké, musela bys vybrat nějaké obecné dárky (kosmetiku apod.).

Pokud o ní víš něco víc, tak využij toho, co o ní víš. ;-)
Jestli je to kamarádka, tak snad znáš nějaké její záliby. Skoro ke každému koníčku jde vymyslet nějaký související dárek. Má třeba nějaký talent? Nebo nějakou oblíbenou kulturu (film, seriál, hudbu)?

Já o tvé kamarádce nic nevím, takže ti lepší radu asi nedám. Mrkni na ostatní odpovědi ve zdejším podtématu Dárky, třeba načerpáš inspiraci. :-)

Alík

Dárky

Ahoj Alíku,
Vymýšlím dárky na Vánoce a absolutně nevím, co mám koupit tátovi. Nemá totiž žádnou zálibu. Prosím poraď mi.

holka 13, 15. října 2018

Zkus něco pěkného tatínkovi vlastnoručně vytvořit - přívěšek, hedvábnou kravatu,...
Návodů je všude mnoho. I zde na Alíkovi najdeš nějaké náměty na vyrábění dárků:
www.alik.cz/a/darky-k-vanocum
www.alik.cz/a/vanocni-tvoreni-venec-z-dekoracni-prize
www.alik.cz/a/videonavod-vyrabime-vanocni-darky-talisman-pro-stesti
www.alik.cz/a/vase-tipy-darek-k-vanocum

Dárky

Kamarád bude slavit 12. narozeniny a nevím, co mu mám koupit, a nechce se mi do toho dát víc než 100 Kč.

Ada-da-da, 25. června 2018

Ahoj,
jestli je to kamarád, tak bys mohla znát nějaký jeho zájem... a podle něj zvolit odpovídající dárek. Čte knížky? Záložku. Má zvířátko? Žrádlo. Rád maluje? Pastelky.

Pokud neznáš zájmy, tak můžeš pořídit nějaký naprosto neužitečný, ale vtipný dárek pro pobavení během narozeninové oslavy. Nebo dárek, který se během oslavy sní – nějakou čokoládu.

Také pro něj můžeš něco sama vyrobit, dárek nemusí být kupovaný...

Dárky

Ahoj Alíku a ostatní
Tyto vánoce co budou bych chtěla dát dárky všem. Ale to nejmíň potřebuji 11 dárků a na tolik si nenašetřim pomůžete mi prosím předem děkuji za odpověď

holka, 9 let, 19. února 2018

Ahoj,
je ti teprve 9 let. Těžko tedy můžeš tolik dárečků koupit. Věř mi, že rodinu i přátele potěší vlastnoručně vyrobený dárek. Náměty najdeš i zde na Alíkovi. Zkus se podívat do Alíkovin a vyber téma TVOŘENÍ www.alik.cz/a/tvoreni.

Tam najdeš např. tyto články s náměty, jak vytvořit zajímavé dárečky:
www.alik.cz/a/darky-z-lasky
www.alik.cz/a/vanocni-tvoreni-adventni-kalendar
www.alik.cz/a/vyrobme-si-podzimniho-jezka
www.alik.cz/a/drahokamy-z-papiru
www.alik.cz/a/darek-pro-maminku-latkovy-obal-na-papirove-kapesniky
www.alik.cz/a/origami-motyl
www.alik.cz/a/beruscino-kouzelne-prani
www.alik.cz/a/vanocni-svicen

Dárky

Ahoj Alíku, dostal jsem k svátku a narozeninám 800 Kč od babičky a vůbec netuším, co si koupit, fakt netuším a spořit si to nechci.

kluk, 10 let, 31. října 2017

Spoření je dobrá věc, nenuť se ke zbytečnému rozhazování. Časem si můžeš našetřit na něco dražšího a lepšího.

To, že teď nevíš, za co peníze utratit, ještě neznamená, že tě něco nenapadne třeba za dva měsíce. Pak bys litoval, že jsi peníze utratil za nějaký nesmysl, který jsi ani moc nechtěl, a musel bys s nákupem vytoužené věci čekat na další kulaté narozeniny :-)

Dárky

ahoj alíku
mám sestřičku Lauru tý bude letos sedm let a 1. června má svátek a já nevím co jí mam dát.
skoro vždy jí dávám něaký obrázek ale letos jí chci dát něco speciálniho

holka, 9 let Tygřice7, 5. května 2017

Ahoj,

je moc pěkné, že myslíš na svou sestru a přemýšlíš nad vhodným dárkem. Mohla bys jí třeba dát společnou fotografii v rámečku. Vzít jí na zmrzlinu. Koupit pastelky s tím, že bys od ní chtěla také nějaký obrázek. Znáš svou sestru asi dobře a víš, co by jí potěšilo. Věřím, že určitě na něco přijdeš.
Hezké dny ti přeje Alíkova kamarádka Bája

Dárky

rodina
Ahoj alíku chtěl bych hoverboard za 5000 tisíc. Ale má za chvíly narozeniny
a mamka řekla že ůžu si vybrat věc za 3000 tisíce a chybí mi 2000 tisíce a já mám leda tak 100 korun jak jí mám přemluvit alíku prosím :-(

kluk, 10 let, 4. května 2017

Ahoj,

chceš k narozeninám dost drahý dárek. To, že ti maminka chce koupit dárek do 3000Kč je od ní velmi velkorysé. Samozřejmě neznám vaše finanční možnosti, ale pokud o to opravdu hodně stojíš, zkus se s maminkou domluvit a pak poprosit i ostatní v rodině, kteří uvažují o koupi něčeho malého k tvým narozeninám, aby raději přispěli mamince na tvůj vysněný dárek. Navrhni třeba, že bys mamince nějakou část splácel.
Hezké narozeniny ti přeje Alíkova kamarádka Bája

Dárky

Ahoj Aliku,
Vím, ze mi s tímto asi moc nepomůžes , ale popisu ti co nejblíž svoji situaci. Je mi 14 let, jsem holka a otázka je ohledně darku na Vánoce pro spolužáky. Pro holky koupim levne laky na nehty nebo notysky. Mam ale dva nejlepší kamarády a nevím, co jim dat (jsou to kluci). Kapesne mam 100 Kč na měsíc, tak na to prosím ber ohledy. Chci, aby jim to aspoň k něčemu bylo (takže ne třeba čokoláda, kterou hned snědí a víckrát si na to nevzpomenou).

Moc dekuji

Slunecnice, 25. listopadu 2016

Ahoj,

je moc pěkné, že myslíš na kamarády a děláš si starosti s tím, co by je potěšilo. Myslím, že jim udělá radost cokoliv, hlavně, že jsi na ně myslela.
Pokud máš nějakou společnou fotku, tak jí můžeš dát do nějakého pěkného rámečku, který sama vyrobíš. Není to těžké. pokud kluci rádi čtou, můžeš jim darovat záložku, kterou můžeš také vyrobit. Zkus se inspirovat třeba zde: http://alik.idnes.cz/ctenari-pisi-alikoviny-07v-/alik-alikoviny.asp?c=A160320_193130_alik-alikoviny_jid
Krásné adventní dny ti přeje Alíkova kamarádka Bája

 

Dárky

Ahoj, nejdriv dekuji, ze tu pro vsechny jste a ted uz k dotazu. Na krouzku pozarniho sportu jsem se v lete seznamila s jednim klukem. Kdyz byl na hasicskem tabore taborak, drzeli jsme se za ruce a povidali si. Hodne si rozumíme. A kdyz byl konec tabora, byli jsme u sebe, divali se navzajem do oci. Nakonec jsem mu dala pusu. Jeste ten den me polibil na tvar a pak jsme si dali pusu na rozloucenou. Bylo to poprve, co jsem od kluka dostala pusu. Me bude v rijnu 14, jemu o ctyri dny pozdeji 13 (jsem starsi). Tento vekovy rozdil nam nevadi, ale jde mi k jeho narozeniny. Ma rad fantasy, knizky a tak. Cetl treba knizku (dil) Eragon. Koukni se na to prosim, at vis, co myslim. Nechci byt egoisticka, ale moje kresby se mi libi a tak ne napadlo, ze bych nakreslila draka, zaramovala a to mu dala, k tomu treba nejakou knizku. Je to dobry napad? A kde koupim ramecek? Nejaky maly obchod. Nemaji je treba v papirnictvi?
Predem dekuji
ZIMA321

ZIMA321, 30. srpna 2016

Ahoj Zimo321,

 

mně se zdá tvůj nápad na dárek naprosto super.  Rámečky prodávají v různých obchodech. Třeba s foto tématikou, obchody s bytovými doplňky. Zkus si do vyhledavače zadat  "rámečky prodej" a máš z čeho vybírat.

Držím palce a přeji krásnou narozeninovou oslavu. Alíkova kamarádka Bája

Dárky

Ahoj aliku a všichni, chtěla bych se poradit co dát příteli k narozeninám, Vánocům nebo k výročí? Už jsem bez nápadů k narozeninám jsem mu dala už takove "psaničko" kde bylo asi 15 důvodů proč ho miluju moc se mu to líbilo což jsem byla ráda ale teď vůbec nevim chci mu dát určite bomboňéru,čokošku nebo něco sladkýho ale co dál třeba na výročí???? Playboy (sprej) jsem mu už dávala, plyšáka taky tak mě nic nenapadá:((( máš nějakej nápad?? Prosíím poraď chtěla bych něco romantickýho,sladkyho ale zaroveň aby řekla jako woow a treba ho to ty vzrusilo...?!:D:P;):)) prosim porad dekuju za odpoved a prosim co nejrychlejš!!!:) - otázka upravena poradcem

Aaaaaanonimkaaa, 11. listopadu 2015

Ahoj z Modré linky,

je fajn, že přemýšlíš o tom, jak obdarovat svého přítele. Avšak ta otázka nepatří do poradny, kde nikdo nezná ani jednoho z vás, dokonce nezmiňuješ ani váš věk. Je to otázka možná spíše do nějakého chatu zaměřeného na toto téma, ještě lépe ale na popovídání si s lidmi kolem Tebe, kteří znají Tvého přítele a Tebe, například s kamarádkami, rodiči či jeho kamarády. Je to docela fajn téma, které Tě může sblížit s lidmi ve Tvém okolí. Můžeš se zeptat třeba i obecně, co kdo dával a dává za dárky svým blízkým. Obecně by dárky měly vycházet z toho, co má ten druhý rád, co ho baví, těší. Jsou i dárky, kterými je možné obdarovávat opakovaně. Zeptat se můžeš i svého přítele, buď přímo nebo oklikou.

Přejeme Ti hezké chvíle strávené nejen s přítelem
Modrá linka http://www.modralinka.cz

Dárky

Ahoj Alíku, mám problém. Na konci února budu mít narozeniny a já bych si strašně přála foťák. Přála bych si zrcadlovku. Je mi 12 a fotím už od malička, jsem v tom i docela dobrá. Myslím, že bych to využila, fotím pořád, hodila by se i na cesty a dovolené. Rodiče ale říkají, že to nevyužiju. Teď neberu v potaz cenu, v tom není problém, jak jsem již zmiňovala budu mít narozeniny a hodně mám našetřeno. Já ale fotím pořád a opravdu ráda. Myslím, že bych ji využila, navíc se zrcadlovkou umím zacházet, občas si půjčuji zrcadlovku dědečka.
Potřebovala bych poradit, jestli myslíš, že to se zrcadlovkou má smysl?
Děkuji za odpověď:-)

Anonymní, 16. ledna 2015

Ahoj,

kdyby šlo o to, přesvědčit mě, tak by Ti to nedalo moc práce. Tvoje argumenty mi připadají rozumné, máš v tom zálibu, umíš to, víš, co od zrcadlovky čekáš, protože si ji půjčuješ od dědečka. Navíc pokud není problém s penězi, pak skoro není co řešit. Píšeš, že si rodiče myslí, že bys to nevyužila. Pak je tedy potřeba je přesvědčit, jak přesně, kde a kdy bys to využívala, k čemu to směřuje, jaké máš plány. Zkus to dobře promyslet a udělat si takovou malou  prezentaci . Představuji si, že když si k tomu přibereš jako podporu někoho z rodiny, kdo se za Tebe postaví, tak budeš mnohem blíž úspěchu. Možná mají Tvoji rodiče jiný důvod, proč Ti ji nechtějí pořídit, pak by stálo za to si s někým z nich popovídat, zajímat se o to, co si o tom myslí, jak se na to dívají (bez přesvědčování a hádky, prostě jen vyslechnout, abys věděla, co se děje na druhé straně).  Nakonec Tě chci podpořit, aby ses nevzdávala svých snů, i kdyby to mělo znamenat, že si třeba ještě rok počkáš...

Přejeme hodně hezkých zážitků s foťákem,
Modrá linka http://www.modralinka.cz

Dárky

Ahoj poradno,
mám takový problém s rodiči.Tedy,ten problém je spíše ve mně.Už hrabe na Vánoce a já mám vybrané všechny dárky co chci.Nedávno mi taťka řekl,že už pro mě mají 3 dárky.No a já mám už 2 roky tamagotchi (takový zvířátko) a asi před měsícem jsem řekla,že bych chtěla ještě jednoho,stejnou verzi,aby si mohli povídat a hrát si spolu.No a dozvěděla jsem se,že letos udělali novou verzi tamagotchi a já jsem se dívala i na videa tý nový verze a je strašně moc fajn a chtěla bych ji,radši i místo tý původní.Jenomže včera jsem se od mámy dozvěděla,že tamagotchi už je koupený,a že je to asi ta stará verze (ale neví to přesně) a že to nemám říkat tátovi,že mi o tom řekla.Zase,je pravda,že když ho měli jemov v jednom obchodu,tak to odpovídá tý starý verzi,jemože ta cena (500,-) odpovídá tý nový verzi.Naznačovala jsem,že bych chtěla spíš toho novýho,že si i připlatím,ale oni mi ho nechtějí koupit.Jo,je to sobecký,ale je to dárek na který jsem se nejvíc těšila...:(
Předem díky.

MilovnicePapoušků, 12. prosince 2014

Ahoj z Modré linky,

chápu, že bys chtěla dárek podle svých představ. Chápu ale i Tvé rodiče - oni Ti splnili, cos chtěla. Dárek je už koupený. Nemohli vědět, že změníš svůj názor, navíc, kdyby čekali do poslední chvíle, možná bys neměla ani starou ani novou verzi, neboť by bylo již všechno vyprodané. Někdy prostě nemůžeme mít všechno, co si přejeme. Zvláště v dnešní době jde pokrok techniky velmi rychle kupředu a není možné mít všechny poslední módní výstřelky. Je potřeba se pro něco rozhodnout a potom si to užít. Jediné, co můžeš, je zkusit na rovinu říct, že víš, že sis přála starou verzi, ale víc se Ti líbí ta nová. A pokud koupili tu starou - a mají možnost ji nějakým způsobem vyměnit, byla bys za to moc ráda. Ono to ale být možné nemusí - může být již všechno vyprodáno, také je v současné době v obchodech velmi mnoho lidí, kteří kupují dárky na poslední chvíli. Není tedy možné to po rodičích požadovat. Je možné vyslovit pouze prosbu, které rodiče mohou, ale také nemusejí (navíc to již nemusí být možné) vyjít vstříc.

Přejeme hezké svátky
Modrá linka http://www.modralinka.cz

Dárky

Ahoj všichni chci se zeptat na víc věcí ta první je co dát klukovi když ho mám ráda holce se dá kytku nebo prstýnek ,ale klukovi?2.vím že na to není odpověď ,ale kdy je dobrý věk na chození aby se toho ostatní neďivili a třeba by stoho mohlo být i něco velkého(např svatba)je mi deset šlo by to třeba od 14 a pak by sme šli spolu na gimp atd? A třetí je se jedná o jinym kluku ale ptam se šla by věta ?hele tys říkal v první a druhé že bys mě nebo eli vzal že?no mys me kamarádi a já ktobě cítím něco víc neš kamaráctví mám ťe ráda a ale jako kamaráda akeště něják.

Moc děkuju - otázka upravena poradcem

Ahoj Hano,

je vidět, že Tě zajímá hodně věcí ohledně vztahů mezi lidmi.

Dárek je možné vybrat podle zájmů toho člověka, tedy podle toho, co se mu hodí, co mu udělá radost, po čem touží. Univerzálními dárky (tedy vhodnými pro většinu lidí) jsou i nějaké sladkosti - třeba nějaká lepší čokoláda, bonbony apod.

Ohledně věku na chození správně píšeš, že na to nejde odpovědět jedním číslem - u každého je to jinak. Na začátku vztahu nikdy nevíme, jak se bude vyvíjet dál, jestli z toho bude i něco "velkého", třeba i svatba, láska až do smrti (i když si to vždycky přejeme). Může to tak být, ale i velké zamilování může zakrátko skončit. Většinou čím je člověk starší, tím má víc zkušeností, dokáže líp posoudit, jaký ten člověk je, jaký by byl vztah s ním. Každý dozrává jinak, někdo může s vážnějším chozením začít třeba už ve 14, jiný třeba až po dvacítce.

K větě, na kterou se ptáš - zní mi upřímně, nicméně nedokážu posoudit, co by si o tom myslel ten kluk, co by na to řekl. Pokud Ti to přijde jako opravdové vyjádření toho, co prožíváš, a máš chuť to takto říct, je to na Tobě. Můžeš se zeptat na názor i nějaké dobré kamarádky, která zná Tebe i toho kluka, můžeš to před ní zkusit říct i nahlas, to Ti také může pomoci rozhodnout se, jaká slova použiješ.

Pěkné dny Ti přeje
Modrá linka http://www.modralinka.cz

Dárky

Ahoj Alíku. To je tak: četla jsem si poradnu, až jsem narazila na dotaz, že někdo chce celé rodině zaplatit dovolenou. No a mě napadlo, že bych to udělala taky. Nejdřív mě napadly Krkonoše, ale nemáme auto a co bez auta? No a potom jsem si vzpomněla na to, že mamka jezdí už 17 let na tábor do Jedlové u Poličky a tak bych chtěla jet tam. (Do Poličky). Mamka to tam zbožňuje... Ale nevím, jak najít ubytování. Na dovolenou bych chtěla jet asi o prázdninách 2016 nebo 2017. Jsme dva dospělí jedno dítě které má 13 nebo 14 a jedno, které 6 nebo 7 (podle toho, který rok pojedeme) Prosím, kolik mám našetřit a které ubytování by bylo asi dobré? Strašně děkuji.... A jak mám šetřit, mám odkládat z kapesného (100 kč měsíčně)? Limetka (zatím 12 let)

Limetka, 10. srpna 2014

Ahoj Limetko,

 

moc se mi líbí tvůj nápad  zaplatit celé rodině dovolenou. Musíš být prima holka, když tak myslíš na to, jak udělat ostatním radost. Ceny se různí, podle typu ubytování. Pokud chceš jet jen pod stan, cena je jiná, než když se ubytujete v penzionu. Ceny se také neustále mění, podle ekonomické situace. Chaty v kempu se pohybují do 7.000,- Kč na týden, hotel pak asi kolem 9.000,- na týden. Využít můžeš také různé akční nabídky na slevových portálech, třeba http://raketa.cz/slevy/pobyty/hory/. Tam najdeš zajímavé nabídky s polopenzí (cena za ubytování zahrnuje i snídani a večeři v ceně) nebo s plnou penzí (cena zahrnuje ubytování, snídani, oběd i večeři). Můžete vyrazit třeba jen na prodloužený víkend. Podmínky a ceny se neustále mění. Za dva roky může být vše jinak. Jestli máš možnost ušetřit měsíčně z kapesného 100 Kč, myslím, že to bude fajn. Pokud nebudeš moc zaplatit celý pobyt, určitě svým postojem a příspěvkem maminku moc potěšíš. 

Držím ti palce a přeji krásný zbytek prázdnin. Alíkova kamarádka Bája 

Dárky

Ahoj všichni :) Chtěla bych vám moc poděkovat za to, jak jste mi poradili, jak mám získat pěkný dárek pro mojí kamarádku :) Opravdu mi to moc pomohlo.
A teď k mému dotazu. Ve třídě jsme se dohodli, že dame třídnímu učiteli (má nás 1. rok a je mu kolem 37 let) dárek. Jenže nevíme jaký. On má rád skoro všechno, je dějepisář, ale umí taky moc dobře tělocvik. Bývalí deváťáci mu dali poukázku na Bungee Jumping a potom jim říkal že to byl super dárek. Už jsme se ptali i bývalých deváťáků, ale nic je nenapadlo. Prosím poradíte mi nějaký konkrétní dárek který bysme mu mohli dát? - otázka upravena poradcem

Ahoj Mončo,
je fajn, žes nakonec získala pěkný dárek pro kamarádku. Obracíš se na nás opět s dotazem na podobné téma - tedy jaký dárek dát třídnímu. Je vidět, že o tom Ty i Tví spolužáci hodně přemýšlíte, zvažujete jeho zájmy, a taky jste se už ptali na radu dalších lidí. Přemýšlím, jestli takto na dálku můžeme vymyslet ještě něco dalšího. Dobře se o takových věcech přemýšlí, když dá hlavy dohromady víc lidí a třeba "střílí" nápady, někdy i "nesmyslné", ale z nich se pak může vyloupnout něco originálního. Můžete také dát každý nějakou maličkost sám za sebe, třeba ve stejném stylu, a pak se mu sejde hromada podobných věcí, což může být i zábavné. Osvědčenými dárky bývají např. sladkosti, knihy (třeba dějepisné), poukázky (někdo ocení např. masáž, pobyt v solné jeskyni, nákup v obchodě se sportovními potřebami, apod.). Věřím, že když zapojíte svou fantazii a třeba i své rodiče, na nějaký fajn dárek přijdete.

Hezký dny konce školního roku přeje
Modrá linka http://www.modralinka.cz