Poradna: Dotazy k webu Alík.cz

Poradna
Ahoj Alíku. Když něco napíšu do porady je všechno Okay ale pak to chce po mě nějaký kód. Ale já nevim jaký kód!
:( Poradíš mi prosím? :( - otázka upravena poradcem
Stella2016, 3. července 2016
Alík13. července 2016
Ahoj, kód můžeš získat za své bodíky v Katalogu dárků http://alik.idnes.cz/bodiky.asp. Kód stojí 100 bodíků. Placení za dotazy bylo zavedeno kvůli vtipálkům, kteří zneužívali poradnu k hloupostem a přetěžovali ji nesmyslnými dotazy. 100 bodíků můžeš na Alíkovi získat během jediného dne, stačí prohlížet stránky Alíka.

Na otázky odpovídají

Alík, správci Alíka a vývojáři webu.

V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík. Osobní dotazy, které řeší poradna Alík radí dětem, v této poradně mažeme.

Poradna

Zdarec,
chtěla bych napsat dotaz na Alíkovu poradnu. Je mi 15 let, ale dotaz mi nejde položit. Co mám dělat?
Děkuji za odpověď.
Květa

Milovnice69, 10. prosince
Alík 10. prosince

Ahoj Květo,
v předchozím dotazu v poradně jsi uváděla v podpisu věk dvanáct let. Nemyslím si, že ti je patnáct let. Nemyslím si, že toto je tvůj jediný zdejší účet. Nemyslím si, že chceš položit skutečnou otázku, protože soudě dle tvé aktivity v klubovně i jinde jediné, na co tady na dětském webu myslíš, je sex. Myslím si, že jsi Adam Skřivánek z Brna, že ti je kolem dvaceti let a že máš problém.

A abych odpověděl na otázku, co máš dělat... zmiz odtud. Navždy. ]:-)

Alík

Poradna

Ahoj,do druhé poradny my nejde napsat,nevíte proč?

Jednorožec331, 14. října
Pralinka2 14. října

Protože máš v osobních údajích napsáno, že už ti bylo 16 let, a ta druhá poradna je určena pro uživatele do 16 let.

(Poznámka od –MM–: V nastavení jde přepnout, že ti ještě 16 let nebylo.)

Poradna

Dobrý den,
Potřebuju položit dotaz na druhé poradně, ale píše mi to, že dotaz smí položit pouze děti do 16ti let. Je mi 14, je možné že jsem uvedla do prihlasovacich údajů špatný rok. Co mám teď dělat? Nechci si zakládat nový profil. Předem moc děkuju za odpověď.

minnie1212, 16. září
Pralinka2 16. září

Ahoj,
v současné době u svého profilu nemáš uveden rok narození vůbec. Ale pro účely Poradny se nebere v úvahu věk odvozený z data narození. V nastavení je mimo jiné přímo zaškrtávací kolonka, zda je uživateli víc nebo míň než 16 let. A ty tam máš zaškrtnuto, že víc.
Nemusíš si zakládat nový profil. Stačí jít do Nastavení a tam si zaškrtnout, že je ti míň než 16. Ale v takovém případě bude k tvému účtu doplněn rodičovský účet, kde budou tvoji rodiče moci rozhodovat o tom, které z tvých osobních údajů budou moci být uváděny a které ne.

Poradna

Ahoj Alíku,
v druhé poradne se chci na něco zeptat, ale píše to, že tam můžou jen do 16 a mně je 12 a nejde to.
Pomoc.
Díky

lavrilpaw, 6. září
Pralinka2 6. září

Ahoj,
vypadá to, že jsi někdy v minulosti, asi v červnu při schvalování souhlasu s použitím osobních údajů, zaškrtla, že ti už bylo 16. Komu je méně než 16, ten podle nařízení GDPR nemůže sám rozhodovat o svých osobních údajích, ale mohou o nich rozhodovat jen jeho rodiče. Proto uživatelé pod 16 let mají rozdělený účet na dětský a rodičovský, na tom svém účtu mohou psát do klubovny, nástěnek, Alíkovina podobně, a na tom rodičovském účtu mohou jejich rodiče nastavovat osobní údaje. A ty ten účet rozdělený nemáš, takže jsi tam musela zaškrtnout, že ti je víc než 16.

Rozdělení účtu jde zapnout v nastavení.

Poradna

Ahoj,
Proč u některých dotazů kde odpovídá Alík není jeho fotka a nefunguje odkaz na vizitku?

Děkuji za odpověď

lékařský, 17. srpna
–MM– 20. srpna

Protože není jisté, že to je odpověď od Alíka.
Původně fungovaly poradny trochu jinak, spousta odpovědí poslaných přes účet Alíka byla od správců – ty jsem poznal podle toho, že se do nich podepsali. Alík se také v mnoha odpovědích podepsal. Všechny ostatní odpovědi zůstaly nepřiřazené a jejich autorem je asi Alík...

Poradna

Mně není 16 a musim bejt tady a neodpovídáte mi na normální problémy, je mi 14, proč jste mě přesměrovali sem? Odpovězte.

MatyášekLáska, 19. srpna
Alík 19. srpna

Ne, nemusíš být tady.
Nevím, o čem to mluvíš, my jsme tě nepřesměrovali sem, ty jsi sem přišel sám dobrovolně, nejspíš proto, že ti druhá poradna řekla, že tam pokládat dotazy nesmíš, protože už jsi příliš starý. V této poradně se můžeš všude dočíst, že dotazy, které sem nepatří, mažeme – což stále platí. Pokud nemáš dotaz související s webem Alík.cz, tak se v této technické poradně neptej.

Při registraci jsi řekl, že už ti bylo 16 let a že tedy máš právo rozhodovat sám o svých osobních údajích – že si smíš zřídit účet sám bez pomoci rodiče. Osoby mladší 16 let potřebují spolupráci dospělé osoby (která určuje, které osobní údaje dítěte se tady smí uchovávat). Buď jsi lhal tehdy, nebo lžeš teď.

Pokud ti skutečně nebylo 16 let a lhal jsi při registraci, přejdi do nastavení účtu (odkaz je na ceduli vpravo nahoře), tam vyplň své současné heslo, přepni, že ti ještě nebylo 16 let, vysvětli situaci rodičům, požádej je o nastavení jejich hesla... tím vznikne rozdělení na dětský a rodičovský podúčet.

Pokud ti už 16 let bylo a lžeš teď, tak... tytytyty! To se dělá?! Takový velký kluk a takhle lhát...

Alík

Poradna

Proč nesmí dotazy pokládat uživatele starší 16? I oni mohou mít problémy!

číča800, 17. srpna
–MM– 18. srpna

Jejich problémy nemohou mít v poradně pro děti přednost před problémy dětí – což byl doposud běžný jev, protože starší uživatelé dokážou potíže lépe popsat, a tudíž se na ně snáze (a rychleji) odpovídá. Kapacita odpovídajících odborníků je omezená a každá odpověď něco stojí.

Alík nabízí pomoc dětem, ne náhodným kolemjdoucím. Dospěláci mají spoustu jiných míst, kde mohou své potíže řešit.

Poradna

Ahoj,
Proč na dotazy neodpovídají správci Mateas a Teferi?

číča800, 7. srpna
Mateas 8. srpna

Ahoj,
ja obcas na neco malo odpovim, ale obecne jen na male procento dotazu. No a u Teferiho to bude pravdepodobne tim, ze ma jine povinnosti.
Osobne si ale myslim, ze odpovedi ostatnich jsou na urovni s kvalitou i bez nas dvou.

Poradna

Ahoj. K čemu je to, že otázku můžeme položit, jen když máme 100 kaček? Podle mě je lepší, když člověk bude moct napsat kdykoliv i bez kaček, protože, co když bude mít nějaký závažný problém nebo bude mít prostě pohotovostní otázku a tak něco, a bude muset čekat na ty kačky.

VEJUU71, 29. července
–MM– 30. července

Ahoj,
je to k tomu, aby dotazů bylo rozumné množství. V době, kdy stačilo jen zřídit účet a šlo hned pokládat dotaz, bylo otázek třikrát tolik (a často nebyly myšlené vážně, vtipálky nic nezastavilo) a na dvě třetiny z nich neměl nikdo čas odpovídat, takže zůstávaly i ty závažnější otázky bez odpovědi. Kdybychom měli odstranit toto omezení, tak to znamená konec poradny.

Běžně trvá zodpovězení dotazu týden, takže pokud někdo skutečně pospíchá na odpověď, měl by se zeptat jinde, ty tři dny navíc nehrají zase tak zásadní roli.

Poradna

Aboj, můžu se zeptat, do kdy nejdéle odpovídáte? Na můj první dotaz čekám už asi týden nebo něco přes týden... Chápu, že toho máte asi hodně, ale nevím vůbec, co mám dělat...

Bara0055, 27. června
Mari1 6. července

Ahoj,
doba, kdy se dostane na položený dotaz, je různá. Pokud chceš zjistit, jak to s tvým dotazem vypadá, pak mi napiš do pošty. Podle přezdívky ti mohu napsat, jak na tom tvé dotazy jsou. Zda třeba již není dotaz zodpovězený.

Poradna

Můžu se zeptat, jak upravím příspěvek (dotaz)?

Kokolino, 26. června
–MM– 6. července

Upravovat dotaz jde pouze dvě hodiny od jeho odeslání. Viz www.alik.cz/a/alik-zpristupnuje-dodatecne-upravy-vseho-co-odeslete.

Poradna

Tahle poradna je supr.

Nelastřela, 29. června
Alík 3. července

Díky. :->

Poradna

Dobrý den, proč máte u poradny napsáno: „čtenářům do 15ti let“, ale když tam položí dotaz starší, máte pravidlo, že staršímu nad 15 vykáte. Proč je tedy poradna do 15ti let?

3Aneta3, 2. července
–MM– 3. července

Ahoj,
nemyslím si, že se zmíněná pravidla navzájem vylučují. Poradna je určená dětským čtenářům, ale když se zeptá někdo starší, odpovídající odborník může mít pocit, že by mu měl vykat. Já bych na jejich místě tykal všem, protože vykání je sice zdvořilé, ale zbytečně formální, zejména u osobních dotazů mi přijde takové odtažité.

Zvažujeme, že osobám starším 16 let znemožníme pokládání dotazů do poradny Alík radí dětem, protože dotazů chodí hodně a mladší tazatelé pak čekají zbytečně dlouho na odpověď kvůli starším.

Mimochodem „15ti“ je špatně, žádné „ti“ se k číslům nepíše, takhle to tam určitě napsané nemáme. :-)

Poradna

A nešlo by udělat vybírání poradce?

Farmář12, 27. května
Mari1 27. května

Nešlo, zeptáš se a počkáš, až ti odpoví ten, kdo má zrovna čas odpovídat v poradně.

Poradna

Ahoj Alíku, nelíbí se mi, že když někdo dá dotaz a nepřeje si, aby byl zveřejněn, a tak tam nevyznačí to políčko „Souhlasím se zveřejněním“, stejně se to zveřejní. Vím, že je to v anonymitě, ale co když si to někdo přečte, a podle toho třeba pozná, o koho jde a začne se vám posmívat? Prosím, abychom si mohli vybírat, zda chceme svůj dotaz zveřejnit, nebo ne. Děkuji.

anik91, 19. května
–MM– 19. května

Ahoj,
je mi líto, ale zaškrtávátko „Souhlasím se zveřejněním“ nejde a nepůjde vypnout. Zdejší poradna je navržena tak, aby byla přínosná i pro ty, kdo mají podobné problémy a neptají se. Pokud dotaz a odpověď nejsou veřejné, měl by z toho užitek jen tazatel, což je bohužel málo. Alík prostě nemá tak velký rozpočet, aby mohl utrácet za neveřejné odpovědi.

Pokud chceš soukromou radu, kontaktuj Modrou linku přímo.

Poradna

Proč neodpovídáte na zprávy? Už čekám skoro týden a nic

Evelulu, 19. května
–MM– 19. května

Prodleva týden až měsíc je u dotazů v poradně Alík radí dětem zcela normální. Pokud chceš rychlejší radu, kontaktuj přímo Modrou linku.

Poradna

Ahoj,
co se to stalo s poradnou? Když jsem přihlášený, je vše normální, ale když nejsem, tak se místo odpovědí v ní pod každým dotazem ukazují jen nápisy „čeká na odpověď“.

Češtinář, 9. května
–MM– 9. května

Opraveno, díky moc za upozornění. R^

Omylem jsme odebrali nepřihlášeným lidem právo vidět odpověď. Protože nepřihlášení nejsou z hlediska nově chystaného systému účtů ani dítě, ani rodič, ani dospělák. :->

Poradna

Ahoj chci se zeptat mám tablet a seká se mi nevíš čím to může být?

Interval, 16. ledna
Mateas 15. dubna

Ahoj,
to dost zalezi, jaky tablet mas, co v nem mas vsechno za aplikace a co na nem vlastne delas. Pravdepodobne na nem mas asi spousty aplikaci, mozna je nechavas zbytecne spustene na pozadi. Asi bude nejlepsi, kdyz si zkusis probrat ktere aplikace potrebujes a ktere ne a ty zbytecne smazat. Jeste by jsi mohl/a zkusit cely tablet premazat do tovarniho nastaveni, ale tady pozor, smaze ti to veskera data.

Poradna

Ahoj mám notebook a mě se objeví tam otočený smajlík a zmodrá to nevím co to je a pak se to celé restartuje nevíte co to je a co s tím?

hasbuka, 7. dubna
Mateas 15. dubna

Ahoj, z Tveho popisu jsem pochopil, ze jde o tzv. „modrou smrt“, coz se projevuje u pocitacu s operacnim systemem windows pri nejake chybe. K blizsimu urceni problemu bys mi musel zaslat presny opis/fotku te modre obrazovky. Nicmene se obavam, ze budes muset notebook sverit do opravy nekomu kdo tomu rozumi (PC obchod, nekdo ze znamych..)

Poradna

Proč jsou v poradně zodpovězeny už i dotazy z 10.3. ale můj z 6.3 jeětě ne?
podle čeho se určuje pořadí odpovědí?
děkuju

radek915, 13. března
Pralinka2 13. března

Ahoj,
v Poradně odpovídají různí lidé na různé dotazy, a tak se stává, že někdo přednostně odpovídá na ty dotazy, které zodpovědět umí, a ostatní dotazy odpovídá zase někdo jiný, kdo se k nim třeba dostane později.

Poradna

Za jak dlouho se cca v průměru odpovídá na dotazy? Na 1. jste mi odpověděli prakticky hned a ten druhý, co jsem dávala před pár dny, ještě nic... Chápu, že toho je hodně, jen se ptám.

Lucyssa, 19. února
–MM– 20. února

8 dní, 18 hodin, 14 minut a 24 sekund je průměrná prodleva mezi položením dotazu a zodpovězením ve zdravotní poradně za poslední půlrok. Pokud je dotaz zodpovězený. Hodně jich zodpovězených není.

Poradna

Ahoj, chtěl bych se zeptat, kdy odpovíte na můj dotaz? Nebo neodpovídáte na všechny dotazy? čekám už 8 dní
děkuji :)

Martiipacesova, 14. února
Pralinka2 14. února

Ahoj,
u některých dotazů, zejména u těch složitějších, trvá vyřízení i déle. Na jednoduché dotazy týkající se Alíka může odpovídat i správce, ale na dotazy týkající se zdraví nebo mezilidských vztahů odpovídají odborníci, kteří mají dost práce.

Poradna

Dobrý den, před tím jste odpovídali: Vyhledej si to už je to tu hodně krát napsané.
Ale teď vyhledávat nejde, mohl bych se zeptat, půjde to, nebo jde to nějak najít? Děkuji.

ozem10, 12. ledna
–MM– 12. ledna

Nevím, co máš přesně na mysli. Jak jsi přišel na to, že vyhledávání nejde? Normálně funguje, mrkni na strom. Občas tedy hledá trochu zvláštně a ve snaze skloňovat nachází i věci, kde jsou jen vzdáleně podobná slova, ale nějak to funguje.

Poradna

Ahoj Alíku. Napsala jsem už 2 příspěvky a furt mi nikdo neodepisuje. Odepíše mi někdo? Jak to bude trvat? Nebo mi neodepíše vůbec?

Andy225, 10. ledna
–MM– 10. ledna

Teď nevím, o čem mluvíš, příště se laskavě vyjádři přesněji.

Jestli ti jde o zdravotní poradnu, tak tam je v tuto chvíli za poslední měsíc asi 80 nezodpovězených dotazů. Nevím, jestli zrovna tvé dotazy budou mezi těmi, na které se nedostane, ale pokud jsou mladší než měsíc, šanci na zodpovězení mají. U již zodpovězených otázek vidíš, kdy byly položené a kdy zodpovězené...

Poradna

Dobrý den, přesně nevím jestli sem dotaz patří, kdyžtak se omlouvám.
Chtěla bych se zeptat jestli jdou upravovat a vymazávat mé dotazy v poradně.

Díky:)

Holka1504, 9. ledna
Pralinka2 9. ledna

Ahoj,
uživatel své dotazy upravovat a vymazávat nemůže. Správci upravovat a vymazávat můžou, ale protože není povinné dotazy podepisovat, nemusí být jisté, které dotazy poslal který uživatel.


Položit nový dotaz

V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík. Osobní dotazy, které řeší poradna Alík radí dětem, v této poradně mažeme.

Než se zeptáš, prohlédni si nejčastěji pokládané otázky.

Alíkovi kamarádi neodpovídají ihned, na odpověď si budeš muset počkat.

Pokud položíš otázku, která již byla v Poradně řešena, otázka nebude zodpovězena. Nejprve se raději podívej, zda už na podobný dotaz není odpověď.

Tvůj dotaz:

Pokládat dotazy mohou jen přihlášení uživatelé, kteří mají alespoň sto kaček.

Pokud máš účet, , pokud ne, můžeš se zaregistrovat (pár dní ale potrvá, než si kačky naspoříš).