Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkova poradna

  Moje tělo - holky

  ahoj,
  je mi 12 let vážím 35 kg a měřím 150 cm všichni se mi smějou že jsem malá. ;(

  holka, 12 let, 22. května 2017

  Ahoj,
  nechápu, proč se ti někdo směje, že jsi malá, vždyť co je malé, to je hezké. Je ti 12, ještě samozřejmě porosteš. Podívej se na své rodiče, jak velcí jsou oni. Pokud patří spíš k těm menším i ty budeš menší. Jen zřídka mají malí rodiče vysoké děti. Průměrná výška dívek ve 12 letech se uvádí 154cm. Takže si nemyslím, že bys na svůj věk byla nějak extrémně malá.
  Hezké dny ti přeje Alíkova kamarádka Bája

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, odborníci na poruchy příjmu potravy z centra Anabell, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Moje tělo - holky

  Mohu nosit kraťasy?

  Ahoj, před týdnem jsem si na sebe vzala kraťasy ( byly pohodlné a zakrývající, tak aby nic nevhodného nešlo vidět). Když jsem přišla domů mamka mi řekla že vypadám -ve slušném znění- jako coura a že by se nedivila kdyby mě na ulici někdo "přetáhl". Dost mi to snížilo sebevědomí a měla jsem menší mental breakdown. Takhle to chodí vždy když si na sebe vezmu kraťasy. Pokaždé zaslechnu nějakou narážku na to jak vypadám. Cítím se pak hrozně. Je to špatně ? Měla bych to nějak řešit ? Ještě jednou upozorňuji že kraťasy nejsou nijak extra krátké, sama si vždy dávám pozor aby nebyly moc odhalující.

  holka, 13 let, 1. července

  Ahoj,
  je mi moc líto, že se k tobě tvoje maminka vyjadřuje podobným způsobem, protože si myslím, že to rozhodně není v pořádku. Předně bych chtěla zdůraznit, že nikdo na světě s tebou nesmí mít žádné intimní aktivity bez tvého souhlasu. Takže ani kdybys chodila po ulicích úplně nahá, nedává to nikomu souhlas k tomu, aby tě „přetáhl.“ Tvoje tělo je jen tvoje a jak se budeš oblékat je jen a jen tvoje věc. Tvoje maminka má samozřejmě právo na svůj názor a pokud se jí tvé oblečení nelíbí, může tě upozornit na to, že si nemyslí, že je vhodné, ale určitě není v pořádku dělat to tímhle způsobem. Existují mnohem diplomatičtější a ohleduplnější způsoby. Pokud se v kraťasech cítíš dobře, jsou ti pohodlné a sama s tím nemáš problém, neexistuje důvod, proč bys je nemohla nosit. Nežijeme ve středověku, ale v jednadvacátém století a lidé skutečně dělají milionkrát odvážnější věci, než je nošení kraťasů.
  Přeji ti krásné léto!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Masturbace

  zdravím už půl roku masturbuju vždy ze mne potom vyteče taková bílá tekutina je to normální ? jednou se mi též stalo že to ze mě jakoby vystříklo...:( jsem normální? navíc jsem asi fakt divná líbí se mi čichat svoje kalhotky nejsem narušená?, hrozně se za to stydím ,děkuju za odpověd

  holka, 12 let, 1. července

  Ahoj,
  nemusíš se obávat, protože reakce tvého těla, které popisuješ, jsou zcela normální. U každého se sexuální vyvrcholení projevuje trochu jinak a skutečně existuje celá řada žen, u nichž se projevuje právě výstřikem. Co se týká tvé záliby v kalhotkách, ani tam bych neviděla žádný výrazný problém. Různí lidé mají různé preference a každého vzrušuje něco jiného. Pokud tvá záliba neohrožuje tebe ani nikoho jiného, ani nikomu neubližuje, je všechno v pořádku.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Tvrdnutí bradavek

  Ahoj, mám dotaz ohledně mých prsou, nebo spíše bradavek.. Všimla jsem si, že se mi velmi rychle mění tvrdost a velikost bradavek. Už delší dobu vím, že se mi přes den mění, ale až dnes jsem si všimla, jak moc rychle. Šla jsem si vzít podprsenku a stála jsem u zrcadla, jednu (pravou) bradavku jsem měla větší a měkkou a levá zase normální velikost a normálně tvrdou.. Během chvilky se mi to zase různě proměnilo. Je to v pořádku?

  holka, 13 let, 30. června

  Ahoj,
  troufám si říci, že je to zcela normální. Bradavky reagují na zimu, respektive na snížení teploty, průvan, ale i vzrušení, doteky a spoustu dalších podnětů. Ztvrdnutí může skutečně přicházet během malé chvilky (ani si podnět, který je způsobil, nemusíš uvědomovat) a můžete se klidně týkat pouze jedné strany. Nemusíš se tím znepokojovat.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Dobrý den, mám strie,a nevím jak se jich zbavit. Strie mám na stehnech. A chtěla bych se zeptat jak se jich zbavit a taky jestli by nešly nějak zamaskovat.Když mám na sobě kraťasy tak ty strie jsou totiž vidět.
  Předem děkuji za odpověď.

  holka, 12 let, 25. června

  Ahoj,
  chápu, že by ses chtěla zbavit strií na stehnech. Pravdou však je, že úplně se odstranit nedají, i když by sis to moc přála. To, co lze, je zmírnit jejich podobu laserem nebo radiofrekvencí, můžeš si o těchto způsobech něco přečíst, zkonzultovat to s kožním lékařem a třeba se s rodiči domluvit, že až dospěješ, že na takový zákrok našetříte a naplánujete ho. Zatím můžeš používat speciální krémy, které pomáhají, aby nevznikaly nové strie. Zamaskovat ale moc nejdou, v horku by se například různé tónovací krémy stejně rychle setřely. Proto můžeš volit trošku delší kraťasy nebo lehké sukně ke kolenům.

  Možné je také zkusit strie zatím neřešit, má je hodně lidí, nejen na nohách, ale třeba i na prsou nebo na zádech. Žádný člověk nemá dokonalé tělo, a když si někoho prohlídneš zblízka, najdeš i u něj nějaké věci, které by se daly zlepšit. Kromě strií mě napadají třeba znaménka, pigmentové skvrny apod. Když Ti na druhém záleží, tak stejně neřešíš, jak vypadá nebo jeho případné kosmetické vady, které máme každý nějaké.

  Přejeme Ti, aby sis mohla bezstarostně užívat léta.
  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Povislá prsa

  Dobrý den.
  Hrozně se trápím poslední dobou. Jde o má prsa. Mám na můj věk docela velká prsa a důvodem mé nespokojenosti je to, že jsou povislá. Prostě prsa se mi opírají o tělo nebo jak to říct a navíc na kolem celého obvodu prsa a hlavně nahoře mám velmi viditelné strie. Bez podprsenky si nedovolím chodit ani doma, je mi to samotné hrozně nepříjemné a trapné. Nejvíce se bojím, že si nenajdu kluka. Že mě kvůli mým povislým prsům opustí a že se mu nebudou líbit. Jsem z toho hrozně nešťastná. Nelíbim se sama sobě a určitě se nebudu líbit žádnému klukovi. Už teď přemýšlím nad plastickou operací... Potřebovala bych poradit co se s tím dá dělat.

  Děkuji za odpověď

  *Omlouvám se za překlep, je mi 15

  holka, 14 let, 29. června

  Dobrý den,
  chápu, že je pro Vás vzhled prsou nyní důležitý. To, jak budou naše prsa vypadat si, bohužel, nemůžeme úplně vybrat. Kdybyste se zeptala většiny žen, určitě by i ony našly důvody, proč by jejich prsa měla vypadat jinak, než jsou. Vím, že některým klukům se prsa hodně líbí, ale mnohým dalším se na ženách líbí více jejich nohy nebo jiná část těla. Vždycky je to ale také spojeno s tím, jaká ta dívka či žena je, jak se chová a bylo by určitě velmi smutné, kdyby si lidé vybírali partnera nebo partnerku jen podle vzhledu. Naštěstí to takto v dospělosti vůbec nefunguje.

  Napadá mne také, že můžete pro svá prsa něco udělat i Vy sama. Dají se zpevnit posilováním, když se zaměříte na posilování celého těla včetně prsou, budete se cítit celkově lépe, budete zdravější. Vzhled strií se dá ovlivnit laserovými nebo radiofrekvenčními zákroky, které nejsou nijak bolestivé, už teď si o tom můžete něco přečíst a s rodiči třeba naplánovat, jak na ně našetřit. Plastická operace prsou je samozřejmě také možná, doporučuje se však až v dospělosti, je tedy čas na to vše promyslet a zjistit, jak to vlastně s kluky bude.

  Přejeme Vám, abyste mohla být se svým tělem spokojená.
  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Místo hubnutí přibírám

  Ahoj
  Chtěla bych se zeptat asi týden zpátky jsem začla cvičit konkrétně břicho abych zhubla měla jsem ruzne aplikace jak zhubnout za 30 dní a tak divala jsem se i na různé videa no a tak jsem začla zvladala jsem to v pohodě protože dělám sport takže jsem byla celkem zvyklá ale přibližně po týdnů jsem si začla všímat že spíš přibírám než abych hubla teď to jde hodně vidět že jsem přibrala ale ja nechápu proč prosím pomozte mi předem děkuji za odpověď

  holka, 12 let, 21. června

  Ahoj,
  možných vysvětlení může být celá řada. Předně je potřeba si uvědomit, že ačkoli ti reklamy slibují, že zhubneš do třiceti dní, váhový úbytek si můžeš dlouhodobě udržet pouze v případě, že budeš hubnout rozumně a postupně. Měsíc je v případě hubnutí (či cvičení) příliš krátká doba na to, abys podle toho mohla usuzovat na nějaké výsledky.
  Jestliže jsi během jednoho týdne přibrala, zkus se zamyslet nad tím, jakou skladbu měl tvůj jídelníček v posledních dnech. Nezvětšila jsi porce jídla, protože jsi byla z cvičení víc vyčerpaná? Nebo neulevovala jsi si a nedopouštěla se nějakých stravovacích hříchů? Často mají lidé tendenci odměnit se za sportování tím, že si například dají něco sladkého. Není také od věci zamyslet se nad tím, jak jsi vlastně přišla na to, že jsi přibrala, protože pokud je tím ukazatelem jen číslo na váze, může to být svalovým nárůstem, protože svaly váží víc než tuk, ale mají menší objem. Nicméně nepředpokládám, že po týdenním cvičení by k takovému efektu došlo. Je také možné, že se jedná jen o váhový výkyv, který třeba může být způsobený i hormony (zejména pokud už například menstruuješ).
  Je skvělé, že se o své tělo staráš, hýbeš se a nenech se váhovým výkyvem rozhodit. Pokud budeš zároveň dbát i na zdravý jídelníček a ve svém úsilí vytrváš, musí se výsledek dostavit.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Velká prsa

  Dobrý den,
  omlouvam se, že otravuji. Tento dotaz souvisí trochu s tím minulým. Já jsem prostě fyzicky vyspělejší než ostatní holky v mém věku. Mé prsa jsou velká, tak jak je mají některé holky třeba ve dvaceti letech, sice jich bude málo, ale nějake budou. A mně to teď začalo vadit. Já ráda nosím upnutá trička jako i s docela velkým výstřihem, ale ne proto, že bych chtěla poukazovat na mé prsa, mně se ty trička prostě líbí. Problém je, že většina holek chce mít velka prsa, ale já prostě ne. A mám i pocit, že se kvůli tomu se mnou pár holek nebaví, buď pro to že mi závidí nebo si myslí, že chci asi tim mým stylem triček nalákat kluky nebo jak to říct, ale tak to opravdu není. Já vím, že prsa se dají zmenšit plastickou operací, ale tu zaprvé mi nikdo v mém věku neudělá a za druhé já jsem zásadně proti plastickým operacím prostě to je podle mě blbost a škodí to zdraví. Opravdu se dají prsa zmenšit pouze plastickou operací? Také jsem začala mít problém s podprsenkami. Já jsem ještě nedávno nosila takove ty látkove dětské, ano je pravda že mi jich je větsina už malá, tak mamka koupila dvě podprsenky takové ty ženské, které mají košíčky nebo jak se tomu říká. Ale mně přijde, že ty jsou hrozné. Spojené ty košíčky mají pouze dole takovou malou čárou (snad víte co myslím) nebo jak to nazvat a mně to docela vadí. Mně půlka prs z těch podprsenek leze a mně to prostě vadí. Taky mají dole jakoby nějaký drát asi aby to drželo, ale s tím mám problém, protože mě strašně tlačí a je mi tto nepříjwmné. A o tom, že bych měla v těchto podprsenkách sportovat už radši nemluvím vůbec v nich to nejde. A taky mě štve, že jsou docela tlusté, takže mi ty prsa ještě zvětšují a o to opravdu nestojím. Taky až zase zacneme v září chodit do školy, tak bude problém, že v těchto podprsenkách se nedá sportovat, ale já se v šatně před holkama podprsenku prevlékat nechci. Ty ženské podprsenky mi vadí hlavně při předklánění, protože to se z toho ty prsa tak jako do strany vyhrnou a já mám pocit že mi z té podprsenky vypadnou. Taky mi vadí, že oproti tričku jsou tlustější, takže jsou prostě pod tričkem vidět nehledě na barvu. Já teď nevím co mám nosit. Neexistují nějaké podprsenky, ktere by byly tak mezi? Tudíž nebyly by ani ty látkové tenké, ale ani tak tlusté jako ty ženské a měly by zakrytý celý prostor mezi prsy jako ty dètské a ne de jwnom jednu takovou spojovací čáru. Ještě bych se ráda zeptala jestli nevíte, jak se mám prostě smířit s tím, že má prsa budou pravděpodobně dosti velká? Já to prosté nechci a už mě to začalo dost štvát, jedna spolužačka nemá třeba žádné prsa a já tak velka. A může to být pro to že mé předkové jsou docela tlustí, trpí nadváhou a mají velká prsa? Já jsem zatím hubená a bojím se, že jestli budu mít tak velká prsa jak mamka, ale zároveň budu hubená, tak mi budou viset až někam k pupík a to opravdu nechci. Předem děkuji za odpověď.

  holka, 12 let, 19. června

  Ahoj,

  neotravuješ, je přirozené, že přemýšlíš, jak to udělat, aby Ti velká prsa tolik nevadila a cítila ses pohodlně. Dovedu si představit, že velikost prsou a nošení výstřihů je v dospívání mezi děvčaty téma, které se hodně řeší. Často to bývá tak, že si přejeme něco, co nemáme. Kdo má malá prsa, chce mít větší, kdo má velká, tak naopak dobře ví, v čem jsou jejich negativa (velká prsa mohou vadit právě při sportu, výběr podprsenky je komplikovanější), a chtěl by mít menší prsa. Podobně jako kdo má vlasy kudrnaté, rád by je měl rovné a naopak…
  K Tvým dotazům: Nenapadá mě jiný způsob, jak se dají prsa zmenšit, než plastickou operací. Máš pravdu, že u ní existují zdravotní rizika. Někomu se změní velikost prsou v těhotenství a po porodu nebo když výrazněji zhubne anebo ztloustne. Myslím si, že to, jak velká prsa navenek vypadají, se dá poměrně dost ovlivnit výběrem podprsenky. Některým se říká „zmenšovací“ a svým tvarem pomáhají prsa opticky zmenšit. Píšeš, že Ti nevyhovují podprsenky s vycpávkami a s kosticemi (tak se říká tomu drátu, který popisuješ). Rozumím, že takové podprsenky jsou zejména pro sport dost nepohodlné. V dnešní době existuje velký výběr, můžeš si pořídit hezkou podprsenku bez kostic a bez vycpávek, která bude „sportovní“, tedy přizpůsobená tomu, aby při sportu prsa dobře držela. Mohly byste s mamkou zajít do nějakého obchodu, který se specializuje na spodní prádlo a kde by Vám prodavačka mohla poradit, kterou podprsenku pro Tebe vybrat. U větších prsou je velmi důležité vybrat správnou velikost.
  Ptáš se, jak se máš smířit s tím, že budeš mít prsa pravděpodobně dosti velká – vývoj prsou je u dívek hodně individuální, ve 12 letech proto ještě není jisté, o kolik se Tvoje prsa ještě zvětší. Je moc fajn, snažit se najít cestu, jak se mít ráda - zkus si uvědomit (a třeba i sepsat na papír) co se Ti na Tobě samé líbí. Chápu, že velká prsa mají svoje nevýhody, mají ale také výhody – třeba v mnohých šatech a halenkách vypadají lépe a víc žensky, než když někdo nemá žádná prsa. K Tvé poslední otázce: ano, do jisté míry mají na velikost prsou vliv geny, tedy to, jak vypadali Tvoji předkové.

  Zdraví

  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Malá prsa

  Milá poradno, poradíš mi prosím, jak se zbavit mého mindráku?

  ~

  Nemám totiž vůbec žádná prsa, narozdíl od mých spolužaček. Já vím, že tady pořád opakujete, že každý je jedinečný, něco jako správná velikost prosu neexistuje, ale jak se mám smířit s tím, že všechny, a to myslím doslova, spolužačky už nějaká prsa mají (někdy i dost velká), i minulý školní rok už měly, a já pořád nic?

  Doopravdy mě to trápí, protože spolužačky i spolužáci si mě kvůli tomu dobírají. Holky se jen smějí, ale kluci mi vymýšlejí trapné přezdívky a když jdu okolo nich, tak prozpěvují různé posměšky. A proto se ptám, jak se mám s tím svým nic smířit, protože mi opravdu nepřijde normální, když všechny holky ze třídy alespoň nějaká prsa mají a já pořád nic, i mladší sestra už nějaká má, takže i ta si ze mě dělá legraci, což je mi skutečně nepříjemné.

  ~

  Proto prosím, poraďte mi, jak se s tímto problémem smířit.

  holka, necelých 12, mentálně však v rozmezí 15 až 17 let, 18. června

  Ahoj,

  věřím, že je Ti nepříjemné, když si Tě spolužáci dobírají a vymýšlejí si pro Tebe přezdívky, které Tě zraňují. Nikdo z nás není dokonalý, ani ti kluci, kteří se Ti posmívají. Je dobře, že hledáš cestu, jak tomu zamezit. Je třeba dát klukům hranice. Pokud to nezvládneš sama, což může být těžké, požádej o podporu někoho z dospělých (učitelku, rodiče…). Nikdo nemá právo se Ti posmívat. Zkus si o tom také promluvit s mámou nebo babičkou. Je pravděpodobné, že na tom některá z nich byla ve Tvém věku stejně jako Ty, a na základě toho Ti mohou také poradit a třeba i uklidnit.

  Každý je jedinečný, jak správně píšeš. Když to dokážeš, budou se posměšky spolužáků míjet se svým cílem, přestanou Tě zraňovat, a spolužáci svých posměšků zanechají, když budou vidět, že se Tě jejich poznámky nedotýkají. Možná by Ti mohlo také pomoci, kdyby sis doma před zrcadlem nebo s mámou nacvičila nějaké vtipné průpovídky, kterými bys odpovídala spolužákům na jejich narážky, a tak byla na jejich zákeřný útok připravená a “vyzbrojená”. Agresory by to mohlo zastavit a “uzemnit”. Jde také o to smířit se s tím, jak vypadám, přijmout samu sebe takovou, jaká jsem, a takovou se i mít ráda. Jinak nezbývá než svému tělu dát ještě čas.

  Přejeme Ti klidnější atmosféru ve škole.
  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Masturbace a výtok

  1.Ahoj Alíku je mi 13 a chtěla bych sex(Vím dělají to ty hormony ) ale není mi 15 a dělat si to sama taky nemůžu protože nemám menstruaci takže se uspokojuji tím že jsi většinou vezmu 2 nebo 3 prsty a rychlím tempem si tam kde nám rostou chloupky přejíždím. Hodně mě to uspokojuje ale nevím jestli je to taky masturbace a bojím se jestli jsi tak nemůžu nějak ublížit nebo bejt třeba neplodná. Prosím pomozte mi.

  2. Tůten rok jsem začala mýt bílí výtoky první měsíc jsem ani nevěděla že to jsou bílí výtoky ale potom mi to došlo ze začátku to docela smrdelo a mělo to bílou barvu což vím že smrdět nesmí tak jsem se bála jsetli nemám tu nemoc ale potom to přestalo smrdět a normálně jsem měla bílí až žlutý výtoky ale teď při posledních výrocích byli takový až nazelenalý ale nesmrdeli. Když jsou jednou zelený může to hned znamenat že mám nemoc a nebo že to je jenom náhoda??

  holka, 13 let, 15. června

  Ahoj,
  chápu, že se v Tvém věku objevují sexuální touhy, Tvoje tělo dospívá. Je dobře, že Tě zajímá, co s tím a také to, aby sis neublížila. Chování, které popisuješ, mi připadá bezpečné a dá se nazvat masturbací. Je hodně individuální, co člověku dělá dobře, je v pořádku být k sobě vnímavá a citlivá. Nemusíš mít obavy, že by to mělo nějak souviset s neplodností nebo menstruací.

  Ohledně výtoku je v pořádku sledovat jeho konzistenci, barvu a aroma. Máš pravdu, že výtok nemá zapáchat, ani by neměl svědit nebo být třeba hrudkovitý. Jak také píšeš, barva by měla být bílá nebo čirá. Pokud něco z toho pociťuješ, bylo by fajn říci o tom mamince, která Ti může poradit a případně objednat k lékaři. V tomto směru by se nemělo nic zanedbat, a je lepší si to ověřit, než mít v budoucnu nějaké potíže. Většina nemocí spojených s výtoky se dá jednoduše léčit.

  Přejeme hezké léto,
  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Holení

  Ahoj Alíku, mám problém, se kterým potřebuji pomoct: je mi 13 let a měla bych se oholit (podlaží, nohy, ruce a tam dole....). Už jsem se před tím holila, ale to jsem jen vzala žiletku a to je vše. Teď se mi ale udělali takové červené tečky po těle a hrozně to svědí a já nevím, co s tím. Myslela jsem, že bych měla použít nějakou pěnu nebo bych se nejdříve měla namidlit. Nevím, jak to mám říct mámě (ani jí to říkat nechci), ale potřebuji pomoct.
  S čím a jak bych se měla oholit?
  Děkuji.

  Holka, 13 let, 14. června

  Ahoj,

  z Tvého dotazu mi není úplně jasné, jestli se červené tečky, o kterých píšeš, objevily po holení, anebo s ním vůbec nesouvisí. Po holení se někdy stává, že je pokožka červenější a tam, kde ses oholila, se udělají „pupínky“. Před holením je vhodné použít k tomu učenou pěnu anebo gel, dají se sehnat v drogerii nebo obvykle i v supermarketu. Existují také prostředky (krémy, oleje), které se nanášejí po holení, aby se pokožka zklidnila. Pokud se Ti po těle objevily červené tečky, které nesouvisí s holením a které hodně svědí, chtěla bych Tě podpořit, aby ses s tím mamce svěřila – můžete společně zajít k lékaři, který by Ti poradil, jak se takové vyrážky zbavit a předepsal by Ti např. nějaký speciální krém. Mamka bych Ti také mohla předat něco ze svých zkušeností s holením a poradit Ti různé triky.

  Zdraví

  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Ahoj Alíku a poradno....
  vím že je to trochu divný dotaz ale nikde tady nepadl a ani na google není správně vysvětlený abych ho pochopila...

  Moje otázka zní 1: začaly mě často hodně bolet prsa, problém je ten že když si vezmu ,,lambádu,, tak to bolí když skáču nebo popoběhnu a když si vezmu normální podprsenku tak to je tak nepříjemné... VÍM je to v dospívání obvyklé ale já snáším bolest v pohodě ale na prsa jsem dost citlivá...

  2: Můj táta má vždycky nemístné poznámky o tom jak se měním v ženu...jak mu mám v celku slušně říct omluvte ten výraz, Ať UŽ DRŽÍ HUBU, ŽE BEJT HOLKOU JE SAKRA DŘINA??
  3: Jaká podprsenka je vhodná na koně?? , vím je to divné ale celé prázdniny jsem u koní, a nevím jaká podprsenka je vhodná...

  holka, 12 let, 12. června

  Ahoj,
  dovolím si tvou první a třetí otázku spojit do jedné odpovědi, protože spolu souvisí. Bolest prsů, jak správně píšeš, je průvodním znakem dospívání. Spolu s tím, jak prsa rostou, zároveň i bolí a jsou citlivé, Je to nepříjemné, ale bohužel se s tím nedá nic moc dělat. Určitou úlevu může přinést pevná podprsenka, která tlumí bolestivé otřesy prsů. Při jízdě na koni bych proto určitě doporučovala pevnou sportovní podprsenku, která ti bude pohodlná a zároveň udrží rostoucí prsa na místě.
  Co se týká tvého druhého dotazu, chápu, že je nepříjemné, pokud má tvůj táta nemístné poznámky na tvou adresu. Ale rozhodně není řešením nebo akceptovatelným chováním, aby ses o svém tátovi vyjadřovala takto vulgárně. Jednak se vulgaritou nikdy nic nevyřeší a jednak bys měla mít ke svým rodičům úctu už jen proto, že tě vychovali a poskytují ti zázemí. Navrhuji proto, aby sis s ním promluvila a požádala ho, aby byl ve svých komentářích citlivější, protože ti to není příjemné. Případně si o tom můžeš promluvit i se svou maminkou, která ti, coby žena, v tomto ohledu možná lépe porozumí a může si na to téma s tátou promluvit.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Chloupky

  Před pár dněmi jsem oslavila svoje 13 narozeniny. Jenže s každým lichým číslem je poviná prohlídka u doktorky. No a mě taková prohlídka čeká za pár dní mám tedy nutný dotaz. "Tam dole" Mám hodně chloupků dlouhých a hustých. Potřebuju vědět jestli to nevadí protože se holit ještě nechci myslím si že by to bylo ještě horší a narostlo by jich ještě víc. Tedy otázka zní jestli nevadí že "tam dole" mám více chloupků a jestli doktorce nebudou vadit protože se mi tam bude koukat. Prosím o rychlou odpověď a předem děkuji.

  holka, 13 let, 9. června

  Ahoj,
  je dobře, že se ptáš, pokud chceš mít jasno, jak je to s chloupky u preventivní prohlídky. Je úplně přirozené, že je máš, lékařce to vadit nebude, je na to zvyklá. Hodně žen se holí, ale je také hodně těch, které si nechají chloupky narostlé. Takže je jen na Tobě, co Ti vyhovuje, doktorka to nijak neřeší, ani jí to není nepříjemné.

  Přejeme klidné dny.
  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Dobrý den😂
  Je to takove divné. Nechtela jsem se ptát mamky, protože mi to přišlo divné a tady je to anonymní.. Když rostou prsa.. Jsou bradavky už jako budoucí třeba v dospělosti? Jelikož mam celkem velké prsa, tak mě to furt zajímá, protože mi furt rostou žejo a ty bradavky se mi nelíbí, protože to je jak nafouklej nevim co... Tak jestli má růst prsou vliv na bradavky ? Doufám, že mi rozumíte. Mám hrozné vysvětlovací schopnosti🤣 Prostě jestli se můžou změnit počas toho růstu.. Tak.. Nějte pěkný den! a doufam, že jste se při tomto emailu trochu problémy. My děvčata občas řešime opravdu blbosti!💞 S pozdravem vaše věrná ...

  12 let.. Za uplnou chvilku 13, 31. května

  Ahoj,

  chápu, že Tě napadají různé otázky ohledně růstu prsou a bradavek, to je v dospívání normální. Přiznám se, že si nejsem jistá, jestli jsem Tvé otázce správně porozuměla a jestli na ni tedy dokážu odpovědět tak, aby Ti to pomohlo. Pochopila jsem to tak, že se ptáš, jestli se během toho, jak rostou prsa, obvykle nějak mění i bradavky. Ano, je normální, že se mění - zvětší se, vystoupí a zpevní se, "zduří". U každé dívky to ale může probíhat trošku jinak a jinak rychle. Obvykle ale potom nedochází k tomu, že by se bradavky zase zmenšily a znovu vypadaly jako předtím, než Ti začaly růst prsa. Podrobněji by Ti všechno kolem vývoje prsou popsal praktický lékař nebo gynekolog.

  Zdraví

  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Ahoj, včera jsem se podruhé holila tam dole. Bohužel jsem to ani u toho prvního neřekla mamce, nikomu. Jednou jsem mamce řekla že tam ty chloupky mít nechci, ale ona řekla ať to beru jako ochranu.. No a já jí neposlechla a oholila se tam dole. Protože to tam mít ty chloupky opravdu nechci. Neměla jsem žádný holítko/žiletku a ten nástavec na ní mi nešel nasadit tak jsem se (když jsem býka sama doma) tam dole oholila samotným nástavcem 🤦‍♀️prostě jsem si vzala gel na tělo a holila to tim nástavcem. Šlo to špatně, nějaký chloupky mi tam zůstali. A potom jsem tam dole měla takový pupínek. Měla jsem ho tam asi dva dny a pak jsem to řekla mamce. (už jsem chloupky měla dorostlý) a ona se na to podívala a potvrdila že to je jen pupínek. 🙏A potom zmizel. A jak už jsem psala, včera jsem byla sama doma a rozhodla jsem se že se zase oholím. Tak jsem si vzala nový nástavec a sedla jsem si do sprchy, trošku to namočila vodou, dala na to sprchový gel a holila tím nástavcem. Ale dnes když jsem se sprchovala, tak mě napadlo že bych si mohla dám tam dolů trošku kondicionéru. Ale když jsem vylezla že sprchy, tak tam mám okolo 20 pupínků.. Nebolí, jsou v pohodě, ale prostě je tam mám. Bojím se to říct mamce protože jsem oholená... Já se prostě chci holit a chci aby to mamka věděla, ale nevím jak jí to říct a taky kdy, aby to pochopila a třeba mi i pomohla. Moje maminka je hodná, máme spolu skvělý vztah, ale já o těhlech věcech nesnáším a stydím se mluvit. Prosím o pomoc ❤️❤️

  holka, 11 let, 29. května

  Ahoj,
  chápu, že s dospíváním přicházejí starosti s chloupky. Píšeš, že sis je „tam dole“ oholila jen nástavcem bez žiletky – to mě překvapilo, že se tak vůbec podařilo některé chloupky oholit. Nedivím se, že to šlo špatně, pravděpodobně jsi musela hodně přitlačit. Pokožka se tak mohla dost podráždit. S tím můžou souviset i pupínky, o kterých píšeš. Někdy se stane, že chloupky po holení „zarůstají“ do pokožky, v takovém případě se taky často udělá pupínek. Po druhém holení se Ti pupínků objevilo hodně – možná by to mohlo souviset s kondicionérem (nejsem si jistá, jestli sis ho „tam dolů“ nakonec nanesla anebo ne). Kondicionér je určený na vlasy, ne na pleť. Umím si představit, že mohl pokožku, která je po holení citlivá, dost podráždit. Nedoporučovala bych Ti, abys ho takhle příště používala. Existují speciální přípravky (krémy, vody), které se používají po holení, aby se pokožka zklidnila a zahojila. Ty se dají sehnat v lékárně anebo v drogerii.
  Je moc fajn, že máš mamku, se kterou máte skvělý vztah – strach jí o holení povědět je tedy spíš o stydlivosti. Chápu, že někomu se o chloupkách a holení nemluví snadno. Říkám si, že bys mohla za mamkou zkusit zajít ve chvíli, kdy bude mít dobrou náladu, a upřímně jí popsat, proč je pro Tebe důležité tam „tam dole“ nemít chloupky. Pokud se hodně stydíš o tom mluvit, můžeš jít to třeba napsat (podobně, jako jsi to popsala nám). Myslím si, že by mohlo být prima mít v mamce parťáka, který Ti může se vším ohledně chloupků poradit, nemusela bys pak všechno zkoušet jen na vlastní pěst. Mamka má pravděpodobně s holením vlastní zkušenosti, může Ti doporučit různé tipy a triky. Je pravda, že ve Tvém věku ještě není třeba s holením nikam spěchat. Je taky možnost neholit se "tam dole" všude, ale jen v tříslech, tedy na místě, které nezakrývají kalhotky nebo plavky.

  Zdraví
  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Dobrý den poradno, můj první dotaz byl že mám chlupaté nohy. Tak jsem si je oholila a je to lepší, co když to moje mamka pozná?

  holka, 11 let skoro 12 let, 26. května

  Ahoj,
  to je velmi těžká rada. Když jsi se na to ptala před necelými dvěma týdny, radila jsem ti, že by bylo nejlepší, aby sis o tom s maminkou promluvila a pokusily jste se společně najít řešení. Pokud ses oholila i přes její zákaz, je samozřejmě možné, že si toho všimne a bude se kvůli tomu na tebe zlobit - a ty se jí nemůžeš divit, když jsi ji neposlechla a místo toho jsi obešla její nařízení. Každé chování má své důsledky, které musí člověk nést. Alespoň budeš pro příště vědět, že komunikace a hledání kompromisu je vždy lepší cesta než tajné jednání za zády.
  Měj se hezky!
  Bára