Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkova poradna

  Moje tělo - holky

  Malá prsa (citím se trapně XD).

  Asi 6 holek ve třídě mají asi 4x větší prsa, než mám já. Podprsenku mám 80A. Fakt těm holkám závidím, nevíš, jak si zvětším prsa, nebo zrychlím růst? Matka a babička měly velká prsa, ale já mám prostě malá, co mám tedy dělat pro zvětšení? :(

  holka, 12 let, 25. května 2017

  Ahoj,
  je ti 12, takže jsi ještě ve vývinu a tvé tělo a postava se budou měnit. Je velmi pravděpodobné, že ti ještě prsa porostou. Ve svém věku zatím pro zvětšení poprsí moc dělat nemůžeš, až budeš plnoletá, můžeš si nechat udělat plastiku a pra si zvětšit. Zákrok je zpoplatněný.

  Hezké dny ti přeje Alíkova kamarádka Bája

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Moje tělo - holky

  Vliv cvičení na postavu

  Ahojky poradno a Alíku,
  Je pravda, že když budu cvičit, tělo se mi zpevní a moje postava se tím zvýší?

  Děkuju za odpověď. :)

  holka, 14 let, 4. srpna

  Ahoj,
  pravidelným cvičením se tvé tělo bezpochyby zpevní, protože se zvýší podíl svalové hmoty a naopak sníží podíl tuku. Pokud budeš například posilovat střed těla, protahovat tělo jógou, pilatesem a podobně, je také pravděpodobné, že se změní držení tvého těla a opticky jakoby povyrosteš. Není to způsobené tím, že by cvičení urychlilo tvůj růst, nebo tě povytáhlo do výšky, ale tím, že naprostá většina lidí má špatné držení těla a různě se hrbí. Jestliže díky cvičení své držení těla srovnáš, přestaneš se hrbit a budeš působit vyšším dojmem.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Černé tečky

  ahoj poradno! mám obrovský problém s četnými tečkami na nose a bradě. už fakt nevím, ptala jsem se všech, četla jsem vše, ale už fakt nevim co :( předem děkuji za odpověď 😌

  holka, 12 let, 31. července

  Ahoj,
  černé tečky, tedy komedony, se typicky objevují právě v pubertě, coby důsledek hormonálních změn probíhajících v těle. Předpokládám, že sis už nastudovala vše o vhodné kosmetice, nutnosti čištění, správné výživy, nebo třeba používání speciálních náplastí. Potom je určitě na místě objednat se ke kvalifikované kosmetičce, která pleť odborně vyčistí. Uvidíš, že po několika ošetřeních se stav tvé pleti výrazně zlepší.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Mohu mít kvasinkovou infekci?

  Je možné, ze bych mohla mít kvasinkovou infekci?? I když jsem neměla pohlavní styk?? A co dělat aby to zmizelo?

  holka, 14 let, 11. července

  Ahoj,
  bohužel můžeš. Kvasinková infekce ze způsobena přemnožením kvasinek a nemá se zahájením pohlavního života vůbec žádnou souvislost. Trpět jí mohou už malé holčičky a faktorů, které k jejímu rozvoji přispívají, je hned celá řada. Může jít například o následek užívání antibiotik, nošení těsného oblečení, nevhodného spodního prádla, včasné nepřevlečení se z mokrých plavek, podchlazení pánve a řada dalších.
  V první řadě je potřeba, aby tě vyšetřil gynekolog a zjistil, zda se opravdu jedná o kvasinkovou infekci a není na vině jiný zdravotní problém. Pokud tomu tak opravdu bude, nejspíš ti doporučí nějakou mastičku, případně vaginální čípek. Obecně se potom doporučují systémová opatření, která léčbu podpoří. To je například nošení vzdušného, bavlněného spodního prádla a kalhot, nebo omezení jednoduchých cukrů a bílého pečiva v jídelníčku (místo něj se doporučuje zvýšit příjem zeleniny).
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Co je výtok?

  ahoj aliku mám takovou otázku na kterou nikde nemůžu najít odpověď, co je to výtok? všichni říkají že na to přijdu až budu starší ale říká mi to kamarádka které je 10 a mě je 11 budete proooosiiiiim tak hodní a odpovíte mi
  předem děkuji za odpověď 😉

  holka, 11 let, 10. července

  Ahoj,
  výtok je sekret (neboli výměšek), který slouží k samočištění a zvlhčování pochvy. V dospívání začíná být intenzivnější v důsledku probíhajících hormonálních změn a pravděpodobně si jeho stop začneš všímat i na spodním prádle.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Ochlupení genitálií

  ahoj poradno mám dotaz
  mám "tam dole" chloupky což je v mém věku podle mě normální ale někdy jsou opravdu dlouhé třeba 6-7 cm je to normální?
  předem děkuji za odpověď 😉

  holka, 11 let, 10. července

  Ahoj,
  na tvou otázku existuje jednoduchá odpověď: ano, je to zcela normální. Každé tělo je originál. Někdo má chloupky delší, jiný kratší. Někdo jich má víc a jiný méně. Je to stejné, jako kdyby ses ptala, zda je normální tvá barva očí. Vzhled či intenzita ochlupení jsou dány geneticky a nedají se nijak ovlivnit. Časem se možná rozhodneš pro nějakou estetickou úpravu, jako je holení, ale chloupky ti porostou pořád stejně dlouhé.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Intimní hygiena

  Ahoj doufám že nevadí že píšu. (Značně jsem omezila aktivitu v poradně abych neotravovala) Chci se zeptat na věci ohledně intimní hygieny.
  Mohu ve 13 letech používat lactacyd girl?
  Jakou bych měla mít intimní hygienu?

  holka, 13 let, 1. července

  Ahoj,
  ohledně intimní hygieny dívek existují dva názorové tábory, z nichž jeden tvrdí, že stačí důkladné omývání čistou vodou, zatímco druhý prosazuje intimní gely určené pro dívky. V každém případě je však jasné, že k intimní hygieně není vhodné používat běžné mýdlo, nebo intimní gel určený pro dospělé ženy. Co se týká lactacydu girl; jeho výrobce uvádí, že je vhodný pro dívky od tří let do první menstruace.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Růst prsů

  Ahoj Alíku a spol, chtěla bych se zeptat jestly je normální když mi bolely bradavky vím že to znamená že mi rostou prsa ale ono to přestalo a bojím se že mi už nikdy neporostou moje máma má malé prsa myslíte že já budu mít taky? Holky ve třídě se mi smějou že nemám prsa oni je mají opravdu obrovské větší než moje máme nevím co dělat je nějaký spůsob přírodní aby se mi zvětšil? Díky za odpověď a ahoj

  holka, 11 let, 4. července

  Ahoj,
  předně bych si dovolila nesouhlasit s tím, že když tě přestaly bolet bradavky, přestala ti zároveň růst prsa. Tak to rozhodně není. Je možné, že budeš mít stejně malá prsa jako tvoje maminka, ale stejně tak to vůbec není podmínkou a můžeš mít prsa mnohem větší. To se ve tvém věku nedá odhadnout a jasno budeš mít teprve tehdy, až bude tvé dospívání ukončené. Stejně tak neexistuje způsob, jak bys mohla růst prsů urychlit, nebo zvětšit jejich velikost. Jsi teprve na začátku dospívání a musíš dát svému tělu několik let čas, aby se mohlo rozvinout. Pokud bys byla i v dospělosti s velikostí svých prsů nespokojená, lze uvažovat o plastické operaci, ale teď jsou takové úvahy skutečně předčasné. Dej svému tělu zkrátka čas a uvidíš, jaká velikost prsů ti byla geneticky dána.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Mohu nosit kraťasy?

  Ahoj, před týdnem jsem si na sebe vzala kraťasy ( byly pohodlné a zakrývající, tak aby nic nevhodného nešlo vidět). Když jsem přišla domů mamka mi řekla že vypadám -ve slušném znění- jako coura a že by se nedivila kdyby mě na ulici někdo "přetáhl". Dost mi to snížilo sebevědomí a měla jsem menší mental breakdown. Takhle to chodí vždy když si na sebe vezmu kraťasy. Pokaždé zaslechnu nějakou narážku na to jak vypadám. Cítím se pak hrozně. Je to špatně ? Měla bych to nějak řešit ? Ještě jednou upozorňuji že kraťasy nejsou nijak extra krátké, sama si vždy dávám pozor aby nebyly moc odhalující.

  holka, 13 let, 1. července

  Ahoj,
  je mi moc líto, že se k tobě tvoje maminka vyjadřuje podobným způsobem, protože si myslím, že to rozhodně není v pořádku. Předně bych chtěla zdůraznit, že nikdo na světě s tebou nesmí mít žádné intimní aktivity bez tvého souhlasu. Takže ani kdybys chodila po ulicích úplně nahá, nedává to nikomu souhlas k tomu, aby tě „přetáhl.“ Tvoje tělo je jen tvoje a jak se budeš oblékat je jen a jen tvoje věc. Tvoje maminka má samozřejmě právo na svůj názor a pokud se jí tvé oblečení nelíbí, může tě upozornit na to, že si nemyslí, že je vhodné, ale určitě není v pořádku dělat to tímhle způsobem. Existují mnohem diplomatičtější a ohleduplnější způsoby. Pokud se v kraťasech cítíš dobře, jsou ti pohodlné a sama s tím nemáš problém, neexistuje důvod, proč bys je nemohla nosit. Nežijeme ve středověku, ale v jednadvacátém století a lidé skutečně dělají milionkrát odvážnější věci, než je nošení kraťasů.
  Přeji ti krásné léto!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Masturbace

  zdravím už půl roku masturbuju vždy ze mne potom vyteče taková bílá tekutina je to normální ? jednou se mi též stalo že to ze mě jakoby vystříklo...:( jsem normální? navíc jsem asi fakt divná líbí se mi čichat svoje kalhotky nejsem narušená?, hrozně se za to stydím ,děkuju za odpověd

  holka, 12 let, 1. července

  Ahoj,
  nemusíš se obávat, protože reakce tvého těla, které popisuješ, jsou zcela normální. U každého se sexuální vyvrcholení projevuje trochu jinak a skutečně existuje celá řada žen, u nichž se projevuje právě výstřikem. Co se týká tvé záliby v kalhotkách, ani tam bych neviděla žádný výrazný problém. Různí lidé mají různé preference a každého vzrušuje něco jiného. Pokud tvá záliba neohrožuje tebe ani nikoho jiného, ani nikomu neubližuje, je všechno v pořádku.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Tvrdnutí bradavek

  Ahoj, mám dotaz ohledně mých prsou, nebo spíše bradavek.. Všimla jsem si, že se mi velmi rychle mění tvrdost a velikost bradavek. Už delší dobu vím, že se mi přes den mění, ale až dnes jsem si všimla, jak moc rychle. Šla jsem si vzít podprsenku a stála jsem u zrcadla, jednu (pravou) bradavku jsem měla větší a měkkou a levá zase normální velikost a normálně tvrdou.. Během chvilky se mi to zase různě proměnilo. Je to v pořádku?

  holka, 13 let, 30. června

  Ahoj,
  troufám si říci, že je to zcela normální. Bradavky reagují na zimu, respektive na snížení teploty, průvan, ale i vzrušení, doteky a spoustu dalších podnětů. Ztvrdnutí může skutečně přicházet během malé chvilky (ani si podnět, který je způsobil, nemusíš uvědomovat) a můžete se klidně týkat pouze jedné strany. Nemusíš se tím znepokojovat.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Dobrý den, mám strie,a nevím jak se jich zbavit. Strie mám na stehnech. A chtěla bych se zeptat jak se jich zbavit a taky jestli by nešly nějak zamaskovat.Když mám na sobě kraťasy tak ty strie jsou totiž vidět.
  Předem děkuji za odpověď.

  holka, 12 let, 25. června

  Ahoj,
  chápu, že by ses chtěla zbavit strií na stehnech. Pravdou však je, že úplně se odstranit nedají, i když by sis to moc přála. To, co lze, je zmírnit jejich podobu laserem nebo radiofrekvencí, můžeš si o těchto způsobech něco přečíst, zkonzultovat to s kožním lékařem a třeba se s rodiči domluvit, že až dospěješ, že na takový zákrok našetříte a naplánujete ho. Zatím můžeš používat speciální krémy, které pomáhají, aby nevznikaly nové strie. Zamaskovat ale moc nejdou, v horku by se například různé tónovací krémy stejně rychle setřely. Proto můžeš volit trošku delší kraťasy nebo lehké sukně ke kolenům.

  Možné je také zkusit strie zatím neřešit, má je hodně lidí, nejen na nohách, ale třeba i na prsou nebo na zádech. Žádný člověk nemá dokonalé tělo, a když si někoho prohlídneš zblízka, najdeš i u něj nějaké věci, které by se daly zlepšit. Kromě strií mě napadají třeba znaménka, pigmentové skvrny apod. Když Ti na druhém záleží, tak stejně neřešíš, jak vypadá nebo jeho případné kosmetické vady, které máme každý nějaké.

  Přejeme Ti, aby sis mohla bezstarostně užívat léta.
  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Povislá prsa

  Dobrý den.
  Hrozně se trápím poslední dobou. Jde o má prsa. Mám na můj věk docela velká prsa a důvodem mé nespokojenosti je to, že jsou povislá. Prostě prsa se mi opírají o tělo nebo jak to říct a navíc na kolem celého obvodu prsa a hlavně nahoře mám velmi viditelné strie. Bez podprsenky si nedovolím chodit ani doma, je mi to samotné hrozně nepříjemné a trapné. Nejvíce se bojím, že si nenajdu kluka. Že mě kvůli mým povislým prsům opustí a že se mu nebudou líbit. Jsem z toho hrozně nešťastná. Nelíbim se sama sobě a určitě se nebudu líbit žádnému klukovi. Už teď přemýšlím nad plastickou operací... Potřebovala bych poradit co se s tím dá dělat.

  Děkuji za odpověď

  *Omlouvám se za překlep, je mi 15

  holka, 14 let, 29. června

  Dobrý den,
  chápu, že je pro Vás vzhled prsou nyní důležitý. To, jak budou naše prsa vypadat si, bohužel, nemůžeme úplně vybrat. Kdybyste se zeptala většiny žen, určitě by i ony našly důvody, proč by jejich prsa měla vypadat jinak, než jsou. Vím, že některým klukům se prsa hodně líbí, ale mnohým dalším se na ženách líbí více jejich nohy nebo jiná část těla. Vždycky je to ale také spojeno s tím, jaká ta dívka či žena je, jak se chová a bylo by určitě velmi smutné, kdyby si lidé vybírali partnera nebo partnerku jen podle vzhledu. Naštěstí to takto v dospělosti vůbec nefunguje.

  Napadá mne také, že můžete pro svá prsa něco udělat i Vy sama. Dají se zpevnit posilováním, když se zaměříte na posilování celého těla včetně prsou, budete se cítit celkově lépe, budete zdravější. Vzhled strií se dá ovlivnit laserovými nebo radiofrekvenčními zákroky, které nejsou nijak bolestivé, už teď si o tom můžete něco přečíst a s rodiči třeba naplánovat, jak na ně našetřit. Plastická operace prsou je samozřejmě také možná, doporučuje se však až v dospělosti, je tedy čas na to vše promyslet a zjistit, jak to vlastně s kluky bude.

  Přejeme Vám, abyste mohla být se svým tělem spokojená.
  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Místo hubnutí přibírám

  Ahoj
  Chtěla bych se zeptat asi týden zpátky jsem začla cvičit konkrétně břicho abych zhubla měla jsem ruzne aplikace jak zhubnout za 30 dní a tak divala jsem se i na různé videa no a tak jsem začla zvladala jsem to v pohodě protože dělám sport takže jsem byla celkem zvyklá ale přibližně po týdnů jsem si začla všímat že spíš přibírám než abych hubla teď to jde hodně vidět že jsem přibrala ale ja nechápu proč prosím pomozte mi předem děkuji za odpověď

  holka, 12 let, 21. června

  Ahoj,
  možných vysvětlení může být celá řada. Předně je potřeba si uvědomit, že ačkoli ti reklamy slibují, že zhubneš do třiceti dní, váhový úbytek si můžeš dlouhodobě udržet pouze v případě, že budeš hubnout rozumně a postupně. Měsíc je v případě hubnutí (či cvičení) příliš krátká doba na to, abys podle toho mohla usuzovat na nějaké výsledky.
  Jestliže jsi během jednoho týdne přibrala, zkus se zamyslet nad tím, jakou skladbu měl tvůj jídelníček v posledních dnech. Nezvětšila jsi porce jídla, protože jsi byla z cvičení víc vyčerpaná? Nebo neulevovala jsi si a nedopouštěla se nějakých stravovacích hříchů? Často mají lidé tendenci odměnit se za sportování tím, že si například dají něco sladkého. Není také od věci zamyslet se nad tím, jak jsi vlastně přišla na to, že jsi přibrala, protože pokud je tím ukazatelem jen číslo na váze, může to být svalovým nárůstem, protože svaly váží víc než tuk, ale mají menší objem. Nicméně nepředpokládám, že po týdenním cvičení by k takovému efektu došlo. Je také možné, že se jedná jen o váhový výkyv, který třeba může být způsobený i hormony (zejména pokud už například menstruuješ).
  Je skvělé, že se o své tělo staráš, hýbeš se a nenech se váhovým výkyvem rozhodit. Pokud budeš zároveň dbát i na zdravý jídelníček a ve svém úsilí vytrváš, musí se výsledek dostavit.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Velká prsa

  Dobrý den,
  omlouvam se, že otravuji. Tento dotaz souvisí trochu s tím minulým. Já jsem prostě fyzicky vyspělejší než ostatní holky v mém věku. Mé prsa jsou velká, tak jak je mají některé holky třeba ve dvaceti letech, sice jich bude málo, ale nějake budou. A mně to teď začalo vadit. Já ráda nosím upnutá trička jako i s docela velkým výstřihem, ale ne proto, že bych chtěla poukazovat na mé prsa, mně se ty trička prostě líbí. Problém je, že většina holek chce mít velka prsa, ale já prostě ne. A mám i pocit, že se kvůli tomu se mnou pár holek nebaví, buď pro to že mi závidí nebo si myslí, že chci asi tim mým stylem triček nalákat kluky nebo jak to říct, ale tak to opravdu není. Já vím, že prsa se dají zmenšit plastickou operací, ale tu zaprvé mi nikdo v mém věku neudělá a za druhé já jsem zásadně proti plastickým operacím prostě to je podle mě blbost a škodí to zdraví. Opravdu se dají prsa zmenšit pouze plastickou operací? Také jsem začala mít problém s podprsenkami. Já jsem ještě nedávno nosila takove ty látkove dětské, ano je pravda že mi jich je větsina už malá, tak mamka koupila dvě podprsenky takové ty ženské, které mají košíčky nebo jak se tomu říká. Ale mně přijde, že ty jsou hrozné. Spojené ty košíčky mají pouze dole takovou malou čárou (snad víte co myslím) nebo jak to nazvat a mně to docela vadí. Mně půlka prs z těch podprsenek leze a mně to prostě vadí. Taky mají dole jakoby nějaký drát asi aby to drželo, ale s tím mám problém, protože mě strašně tlačí a je mi tto nepříjwmné. A o tom, že bych měla v těchto podprsenkách sportovat už radši nemluvím vůbec v nich to nejde. A taky mě štve, že jsou docela tlusté, takže mi ty prsa ještě zvětšují a o to opravdu nestojím. Taky až zase zacneme v září chodit do školy, tak bude problém, že v těchto podprsenkách se nedá sportovat, ale já se v šatně před holkama podprsenku prevlékat nechci. Ty ženské podprsenky mi vadí hlavně při předklánění, protože to se z toho ty prsa tak jako do strany vyhrnou a já mám pocit že mi z té podprsenky vypadnou. Taky mi vadí, že oproti tričku jsou tlustější, takže jsou prostě pod tričkem vidět nehledě na barvu. Já teď nevím co mám nosit. Neexistují nějaké podprsenky, ktere by byly tak mezi? Tudíž nebyly by ani ty látkové tenké, ale ani tak tlusté jako ty ženské a měly by zakrytý celý prostor mezi prsy jako ty dètské a ne de jwnom jednu takovou spojovací čáru. Ještě bych se ráda zeptala jestli nevíte, jak se mám prostě smířit s tím, že má prsa budou pravděpodobně dosti velká? Já to prosté nechci a už mě to začalo dost štvát, jedna spolužačka nemá třeba žádné prsa a já tak velka. A může to být pro to že mé předkové jsou docela tlustí, trpí nadváhou a mají velká prsa? Já jsem zatím hubená a bojím se, že jestli budu mít tak velká prsa jak mamka, ale zároveň budu hubená, tak mi budou viset až někam k pupík a to opravdu nechci. Předem děkuji za odpověď.

  holka, 12 let, 19. června

  Ahoj,

  neotravuješ, je přirozené, že přemýšlíš, jak to udělat, aby Ti velká prsa tolik nevadila a cítila ses pohodlně. Dovedu si představit, že velikost prsou a nošení výstřihů je v dospívání mezi děvčaty téma, které se hodně řeší. Často to bývá tak, že si přejeme něco, co nemáme. Kdo má malá prsa, chce mít větší, kdo má velká, tak naopak dobře ví, v čem jsou jejich negativa (velká prsa mohou vadit právě při sportu, výběr podprsenky je komplikovanější), a chtěl by mít menší prsa. Podobně jako kdo má vlasy kudrnaté, rád by je měl rovné a naopak…
  K Tvým dotazům: Nenapadá mě jiný způsob, jak se dají prsa zmenšit, než plastickou operací. Máš pravdu, že u ní existují zdravotní rizika. Někomu se změní velikost prsou v těhotenství a po porodu nebo když výrazněji zhubne anebo ztloustne. Myslím si, že to, jak velká prsa navenek vypadají, se dá poměrně dost ovlivnit výběrem podprsenky. Některým se říká „zmenšovací“ a svým tvarem pomáhají prsa opticky zmenšit. Píšeš, že Ti nevyhovují podprsenky s vycpávkami a s kosticemi (tak se říká tomu drátu, který popisuješ). Rozumím, že takové podprsenky jsou zejména pro sport dost nepohodlné. V dnešní době existuje velký výběr, můžeš si pořídit hezkou podprsenku bez kostic a bez vycpávek, která bude „sportovní“, tedy přizpůsobená tomu, aby při sportu prsa dobře držela. Mohly byste s mamkou zajít do nějakého obchodu, který se specializuje na spodní prádlo a kde by Vám prodavačka mohla poradit, kterou podprsenku pro Tebe vybrat. U větších prsou je velmi důležité vybrat správnou velikost.
  Ptáš se, jak se máš smířit s tím, že budeš mít prsa pravděpodobně dosti velká – vývoj prsou je u dívek hodně individuální, ve 12 letech proto ještě není jisté, o kolik se Tvoje prsa ještě zvětší. Je moc fajn, snažit se najít cestu, jak se mít ráda - zkus si uvědomit (a třeba i sepsat na papír) co se Ti na Tobě samé líbí. Chápu, že velká prsa mají svoje nevýhody, mají ale také výhody – třeba v mnohých šatech a halenkách vypadají lépe a víc žensky, než když někdo nemá žádná prsa. K Tvé poslední otázce: ano, do jisté míry mají na velikost prsou vliv geny, tedy to, jak vypadali Tvoji předkové.

  Zdraví

  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Malá prsa

  Milá poradno, poradíš mi prosím, jak se zbavit mého mindráku?

  ~

  Nemám totiž vůbec žádná prsa, narozdíl od mých spolužaček. Já vím, že tady pořád opakujete, že každý je jedinečný, něco jako správná velikost prosu neexistuje, ale jak se mám smířit s tím, že všechny, a to myslím doslova, spolužačky už nějaká prsa mají (někdy i dost velká), i minulý školní rok už měly, a já pořád nic?

  Doopravdy mě to trápí, protože spolužačky i spolužáci si mě kvůli tomu dobírají. Holky se jen smějí, ale kluci mi vymýšlejí trapné přezdívky a když jdu okolo nich, tak prozpěvují různé posměšky. A proto se ptám, jak se mám s tím svým nic smířit, protože mi opravdu nepřijde normální, když všechny holky ze třídy alespoň nějaká prsa mají a já pořád nic, i mladší sestra už nějaká má, takže i ta si ze mě dělá legraci, což je mi skutečně nepříjemné.

  ~

  Proto prosím, poraďte mi, jak se s tímto problémem smířit.

  holka, necelých 12, mentálně však v rozmezí 15 až 17 let, 18. června

  Ahoj,

  věřím, že je Ti nepříjemné, když si Tě spolužáci dobírají a vymýšlejí si pro Tebe přezdívky, které Tě zraňují. Nikdo z nás není dokonalý, ani ti kluci, kteří se Ti posmívají. Je dobře, že hledáš cestu, jak tomu zamezit. Je třeba dát klukům hranice. Pokud to nezvládneš sama, což může být těžké, požádej o podporu někoho z dospělých (učitelku, rodiče…). Nikdo nemá právo se Ti posmívat. Zkus si o tom také promluvit s mámou nebo babičkou. Je pravděpodobné, že na tom některá z nich byla ve Tvém věku stejně jako Ty, a na základě toho Ti mohou také poradit a třeba i uklidnit.

  Každý je jedinečný, jak správně píšeš. Když to dokážeš, budou se posměšky spolužáků míjet se svým cílem, přestanou Tě zraňovat, a spolužáci svých posměšků zanechají, když budou vidět, že se Tě jejich poznámky nedotýkají. Možná by Ti mohlo také pomoci, kdyby sis doma před zrcadlem nebo s mámou nacvičila nějaké vtipné průpovídky, kterými bys odpovídala spolužákům na jejich narážky, a tak byla na jejich zákeřný útok připravená a “vyzbrojená”. Agresory by to mohlo zastavit a “uzemnit”. Jde také o to smířit se s tím, jak vypadám, přijmout samu sebe takovou, jaká jsem, a takovou se i mít ráda. Jinak nezbývá než svému tělu dát ještě čas.

  Přejeme Ti klidnější atmosféru ve škole.
  Modrá linka