Poradna: Alík radí dětem

Moje tělo - kluci

Ahoj, nevím proč ale asi jsem nemocný pořád myslím na sex etc... Prosím poraď jak se tohoto popřípadě zbavit díky :)

kluk, 12 let, 28. května 2017

Ahoj,

pokud si myslíš, že jsi nemocný, bylo by dobré svěřit se rodičům a společně vše konzultovat s odborníkem.
Hezké dny ti přeje Alíkova kamarádka Bája

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Moje tělo - kluci

Čauťe. Chcem sa spýtať. Dal som si neodborne prepichnúť nos (septum) a už týždeň mi to hnisá. Čo môžem spraviť aby sa to zahojilo čo najrýchlejšie? Stačilo by mi keby to nehnisá. Predom ďakujem za odpoveď.

kluk, 13 let, 12. února

Ahoj,
jediné, co ti v tvé situaci mohu zodpovědně poradit, je okamžitá návštěva lékaře. Neodborné propíchnutí jakékoli části těla je velmi nebezpečné a je potřeba, aby se na to podíval opravdový lékař, který rozhodne o dalším postupu. A neodpustím si poznámku, že by ses měl pro příště poučit a už se do podobných podniků nikdy nepouštět.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj poradno.
Měl bych dotaz. Můj žalud je ze zadní strany srostlý s předkožkou, je to normální? A zmizí to?

kluk, 13 let, 13. února

Ahoj,

ano, zúžení předkožky a její „přilepení“ ze zadu k žaludku je běžná věc a zpravidla se to většinou "spraví" časem. Pokud Tě nic nebolí a nemáš s předkožkou další problémy, tak se zatím nemusíš ničeho obávat. Pokud by Tě to bolelo nebo bys kvůli tomu měl jiné problémy, doporučuji zajít se poradit za svým lékařem.

Modrá linka

Moje tělo - kluci

Dobrý den,
dnes se ke mně dostalo, že prý nejsem nijak moc hezký. Alespoň podle jedné holky, která to řekla mému nejlepšímu kamarádovi. Jsem si jist, že mi kamarád nelže. Každopádně prý mám rovnátka, pupínky a chmýří (vousy). Podle toho nejsem atraktivní. Prestože použila jiné slovo pro vousy/knír, tak ho nebudu používat.

Chtěl bych se holkám líbit, ale s rovnátky nic nenadělám. Nechápu, co je na nich tak špatného.

Na pupínky používám speciální mýdlo z Mrtvého moře.

Chtěl bych se zeptat, jak být atraktivnější. Také, jak nemít pupínky. A jestli je dobrý nápad, se ve 14 letech poprvé holit. Přijde mi, že jsem na to moc malý. Navíc žádný knír nemám, možná nějaké to chmýří. Celé je mi to trapné.

kluk, 14 let, 13. února

Dobrý den,

dokážu si představit, že může být hodně zraňující slyšet od nejlepšího kamaráda, že o Vás někdo řekl, že nejste moc hezký. Každý chceme být přijímaný a chceme se i líbit. Myslím si, že to nebylo od té dívky správné to takto říct za Vašimi zády.
Je důležité nezapomínat na to, že je to názor pouze jednoho člověka. To, že se o Vás takto ta dívka vyjádřila, ještě vůbec neznamená, že opravdu nejste hezký nebo že se nelíbíte holkám.

Pupínky, rovnátka a růst vousů jsou všechno věci, které patří do puberty a mohou být pouze dočasné. Je dobře, že pečujete o svoji pokožku a používáte speciální mýdlo. Pokud máte pocit, že to nezabírá, můžete se poradit např. s rodiči nebo někým známým, co by mohlo lépe fungovat. Pokud pleť potřebuje odborně vyčistit, můžete se také objednat na kosmetiku, tam Vám mimo jiné poradí, jak můžete o svoji pleť pečovat ještě lépe.

Myslím si, že není důvod, proč byste se nemohl holit už ve čtrnácti, pokud už Vám začínají růst vousy. Rozumím tomu, že jsou to věci, o kterých se těžko mluví a můžete se kvůli tomu cítit trapně. Zároveň je to něco, co v nějakém věku zažívá skoro každý muž. Můžete to zkusit probrat např. s tátou či dědečkem, nebo jiným blízkým mužem, kterému důvěřujete. Oni Vám můžou poradit, jestli podle nich má cenu se ve Vašem případě už holit, případně jak na to.

Ptáte se nás, jak být atraktivnější. To je opravdu náročná otázka. Každému se líbí něco jiného a neexistuje jednoduchý recept na atraktivitu. Myslím si, že jste na dobré cestě s tím, že o sebe a svůj vzhled pečujete. Atraktivita souvisí i s vnitřními vlastnostmi, takže můžete zkusit dále pracovat na sobě i zevnitř a volit činnosti, které budou budovat Vaše sebevědomí. Můžete zkusit např. četbu, sport, meditaci, něco co Vás baví a obohacuje.

Přejeme Vám, ať se Vám daří.

Modrá linka

Moje tělo - kluci

Ahoj, je mi 13 let a při masturbace nestříkam výteče mi vždy jenom taková průhledná lepkavá voda něco jako slina bojím se že jsem bezdětný.

klučina 13 let, 29. ledna

Ahoj,
to, co popisuješ, je zcela normální a přiměřené tvému věku. S neplodností to nemá nic společného. Až bude tvoje tělo připravené a budeš dospělý, zcela jistě bude všechno v pořádku.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj Alíku, jmenuju se Kuba a asi tak od začátku mých 14 let se mi pod bradavky začali dělat jakési tvrdé bulky, které se pořád zvětšují něco jsem o tom hledal na internetu dočetl jsem se, že by to mohly být mléčné žlázy, které se prý z neznámého důvodu objeví občas u kluka, ale také jsem se dočetl, že to může být i rakovina prsou což jsem si vždycky myslel, že to kluk mít nemůže, slyšel jsem o tom v jednom videu na youtube. Prosím poraď co to může být a jestli je to opravdu vážné měl bych si zajít k doktorovi?
Děkuju, Kuba 14 a půl let

Kuba, 14 let, 19. ledna

Ahoj,
už v předchozím zdravotním dotazu, který jsi pokládal, jsme psali, že na dálku není možné stanovovat diagnózu. Neudělal by to ani lékař, nehledě na to, že nikdo z odborníků, kteří v poradně odpovídají, lékařem není. Přesně, jak sám píšeš, může mít tento zdravotní problém celou řadu příčin. Rakovinu prsu sice skutečně mohou mít i muži, ale jsem si prakticky jistá, že příčinou bude něco jiného. Rozhodně se objednej ke svému pediatrovi a svůj problém s ním zkonzultuj. On ti řekne, co je jeho příčinou i to, zda je potřeba nasadit nějakou léčbu.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Když masturbuju reflex se snaží zadržet ejakulát v domnění že jde o moč a po chvilce to začne i bolet.
Je to normální nebo ne? Bojím se aby mi to v budoucnu nezkazilo život. Děkuji za odpověď

Kluk, 13 let, 18. ledna

Ahoj z Modré linky,

je dobře, že hledáš odpovědi na otázky týkající se Tvého těla. My však nedokážeme posoudit takto po internetu, zda jde o příčinu psychickou či fyziologickou. Rádi bychom Tě tedy podpořili v tom, aby ses obrátil na někoho z rodičů, či blízkých příbuzných, kdo by Tě doprovodil k obvodní/mu lékařce/lékaři.

Přejeme bezstarostné zimní dny
Modrá linka

Moje tělo - kluci

Je normální, když mám předkožku staženou za žaludem (nejenom při čurání, erekci, atd., ale pořád)?

Anonym, 13 let, 18. ledna

Ahoj,

na to by Ti nejlépe poradil lékař, takto na dálku nelze s jistotou určit závažnost toho, co popisuješ. Důležitým faktem pravděpodobně bude, jestli to u sebe pozoruješ nově (a dřív to tak nebylo) - pokud je navíc penis nateklý, měl bys určitě co nejdříve navštívit lékaře. Pokud to tak máš už dlouho, napadá mě, jestli jsi dříve neprošel tzv. obřízkou. Je to malý chirurgický zákrok, při kterém je předkožka odstraněna. Určitě bych Tě chtěla podpořit, aby ses s tím svěřil rodičům, společně to můžete probrat a vymyslet, co podniknete.

Zdraví
Modrá linka

Moje tělo - kluci

Ahoj
Když mi stojí tak mám předkožku jen ve třetině žaludu co stím

kluk, 13 let, 12. ledna

Ahoj,
pokud u chlapce či muže dojde ke vzrušení a erekci, je přirozené, že se předkožka může shrnout a odhalit žalud. Z Tvojí zprávy mi není jasné, co bys kolem toho potřeboval. Pro více informací o svém těle a jeho fungování se můžeš podívat na stránky www.sexus.cz. Můžeš to také probrat s nějakým mužem, kterému důvěřuješ, ať už v rodině či mezi přáteli.

Zdravíme z Modré linky

Moje tělo - kluci

Ahoj Alíku chci se zeptat, 1) je mi 14 let a můj penis měří 11,5 Cm,je to na můj věk dobré nebo špatné?
2) Měřím 163 - 164 cm a vážím 55,3 KG je to na mojí výšku a věk dobré?

Děkuji za odpověď.

kluk, 14 let, 2. ledna

Ahoj,
neexistuje nic jako ideální a žádoucí velikost penisu. Délka penisu je velmi individuální záležitost a všechny velikosti (samozřejmě až na extrémní případy způsobené například onemocněním) jsou v pořádku. Navíc jsi uprostřed dospívání a tvé tělo, včetně tvého penisu, ještě prodělá zásadní změny, takže lze předpokládat, že tyto rozměry ještě nejsou definitivní.
Co se týká tvé váhy a výšky, podle indexu BMI je tvá váha vzhledem k tvé výšce, pohlaví a věku zcela optimální. Dodržuj dál zásady zdravého životního stylu a nebudeš se muset ani do budoucna obávat nadváhy.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Zdravím
Mám otázku je mi 13 let a můj penis měří cca 15,5 cm. Pořád rostu, poroste mi ještě??

kluk, 13 let, 25. prosince 2019

Ahoj,

vzhledem k tomu, že je Ti teprve 13 let, je možné, že se Tvůj penis ještě zvětší. Protože ale průměrná délka penisu u nás je 12, 9 - 15 cm a Ty jsi už překročil horní hranici, nemáš se čeho bát, Tvůj penis je spíše větší. Pobavit se o tom můžeš s tátou či nějakým dospělým mužem, můžete společně vyhledat statistiky na internetu a probrat tuto záležitost jako muž s mužem.

Přejeme Ti zdraví a pohodu do roku 2020.
Modrá linka

Moje tělo - kluci

Dobrý den,
nějaký ten týden cvičím (kliky, sedy-lehy, dřepy, otočky, boxování s 1 kg čínkou) a jako novoroční předsevzetí mám, abych držel správnou životosprávu. Tedy nevěřím žádným dietám či půstům, prostě si chci hlídat zdravé a dietní jídlo, nejíst sladkostí, tučná jídla apod. Mám jediný problém. Nedokážu odhadnout hmotnost, které chci docílit. Chtěl bych mít takové ty náznaky břišních svalů neboli vyrýsovaný pekáč buchet. Mám 175 cm, 68 kg a cca 86 cm obvod pasu. Spousta mých spolužáků onen pekáč buchet má a nevím, kolik tak vážit, abych ho měl taky.
Vím, je to přihlouplá otázka, ale potřeboval bych radu, jak to zjistit. BMI index jsem již zkoušel a ještě jen tak tak mám ideální hmotnost, ikdyž hubený nejsem, vyloženě tlustý taky ne, ale špeky mám.
Kolik bych tedy měl vážit, abych měl vidět břišní svaly?
Děkuji.

kluk, 14 let, 27. prosince 2019

Ahoj,
je skvělé, že přemýšlíš o své životosprávě a dal jsi si předsevzetí, že budeš dodržovat zdravý životní styl. Také bych ráda ocenila, že k tomuto tématu přistupuješ rozumně a je ti jasné, že přes diety a půsty žádná cesta nevede.
Bohužel na tvou otázku nedokáži odpovědět a obávám se, že by to nedokázal nikdo na světě. Viditelnost břišních svalů, respektive jejich vyrýsování, závisí nejen podílu tělesného tuku, ale i na spoustě dalších faktorů. Jedná se o velmi individuální záležitost a nelze říci, že když budeš vážit například pětašedesát kilo, budeš mít „břišní pekáč.“ Někdo k němu má lepší předpoklady a stačí mu právě jen ideální hmotnost, jiný k jeho získání potřebuje vyvinout mnohem větší úsilí.
Dle mého názoru vede nejjistější cesta k jeho získání právě přes zdravý životní styl. Během něj poznáš své tělo, zjistíš, na co reaguje a co mu naopak nedělá dobře. Když budeš vytrvalý a zároveň trpělivý, jsem si jistá, že za čas přijdeš sám na tu nejlepší kombinaci cvičení a stravování tak, aby se tvé svaly vyrýsovaly.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj,
Mám tady otazku:
Škodí častá masturbace?
Má nějaký vliv na tělo (do budoucnosti)?

kluk, 13 let, 20. prosince 2019

Ahoj,
na stručnou otázku se nabízí stručná odpověď: ne a ne! Pokud bych to měla rozepsat, tak masturbace (ani častá, ani občasná) rozhodně neškodí a nemá na tělo (ani v přítomnosti, ani v budoucnu) žádný negativní vliv. Nemusíš se tedy ničeho obávat a můžeš v poznávání svého těla pokračovat bez problémů dál.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj Alíku a spol.
Mam takový problém a strašně se bojím jestli nejsem nějaký který se špatně vyvíjí ale vždy když masturbuji a dojde k vyvrcholení tak se nic nestane jenom mám takový divný prijemno nepříjemný pocit ale ejakulat prostě nevyteče.
Předem děkuji za odpověď kluk, 12 let

kluk, 12 let, 11. prosince 2019

Ahoj,
nemusíš se vůbec ničeho obávat. K první ejakulaci dochází u většiny chlapců mezi dvanáctým a čtrnáctým rokem. Je to součást dospívání a ejakulace se dostavuje tehdy, když je tělo chlapce připraveno. Ve tvém věku je naprosto normální, že k ejakulaci ještě nedochází a nemusíš se tím znepokojovat. Až přijde ten správný čas, určitě tvé tělo zareaguje správně.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj, mám takový dotaz když masturbuji a dojde k ''vyvrcholení'' tak ještě chvíli potom vytékají kapky ejakulátu jestli tomu tak můžu říkat, můžete mi prosím nějak poradit, nebo říct co to je?
Předem děkuji za odpověď

kluk, 13 let, 9. prosince 2019

Ahoj,
myslím, že sis odpověděl sám. To, co vytéká po vyvrcholení, je skutečně ejakulát. Je to zcela normální a naopak nenormální by bylo, kdyby k tomu nedocházelo. Předpokládám, že už jste ve škole v přírodopisu probírali, že součástí ejakulátu u dospělých mužů jsou spermie, které jsou nezbytné k tomu, abys jednou mohl mít děti. Nemusíš se tím tedy nijak zneklidňovat.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Škodí nějak křupání prstů, krku a ostatních kloubů? Moc by mě to zajímalo, protože táta mi říká ať to nedělám.
Předem vám moc děkuji za odpověď, vždy vím na koho se obrátit když mám problém

kluk, 13 let, 27. listopadu 2019

Ahoj,
křupnutí vzniká jako následek uvedení kloubů do krajního ohnutí. Vznikne podtlak, který se projeví zvukem při pohybu zpět. Tvrzení, že křupání klouby vede v dlouhodobém důsledku k artróze, nebo třesu rukou, je staré už několik desítek let. Ať je ale jeho původ jakýkoli, nezakládá se na pravdě a vědci potvrdili, že křupání klouby nemá žádné zdravotní následky. Nicméně možná je tvému tátovi tento zvuk nepříjemný a asi se shodneme, že ve společnosti ostatních lidí by sis měl skutečně křupání odpustit. Ze zdravotního hlediska se ovšem nemusíš obávat.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj aliku, mám takový problém s mým přirozením. Poslední dobou mě hodně píchá úplně náhodě třeba ve škole. Myslíš že to může být z časté masturbace? A pokud jo, mám přestat honit?

kluk, 13 let, 19. listopadu 2019

Ahoj,
ačkoli nikdo na světě nedokáže určit diagnózu na dálku a online, jsem si naprosto jistá, že tvé problémy nemají s masturbací žádnou souvislost a klidně se jí můžeš věnovat dál. Spíš bych si dovolila „vsadit“ na nějaký urologický problém, ale je to pouze laický odhad. Pokud budou tvé problémy pokračovat, je nutné, aby ses objednal k lékaři, který tě kvalifikovaně vyšetří a zjistí, co je příčinou tvých obtíží.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Zdravím všechny z poradny,
chtěl bych se zeptat, jestli je normální, že po masturbaci vypouštím sperma po celou dobu erekce, dokud se zase můj penis nevrátí do normálního stavu. Příjde mi to divné a nevím, jestli to je tak v pořádku, protože takhle to někdy trvá i třeba 10 minut. Taky bych se chtěl zeptat jestli po masturbaci ve vaně a následném vypuštění vany, bych měl vanu z hygienických důvodů i mýt, nebo jestli je to zbytečné. Předem díky

kluk, 12 let, 9. listopadu 2019

Ahoj,
dovolila bych si pochybovat o tom, že ejakuluješ deset minut, protože dle mého názoru bys v takovém případě byl světovým unikátem. Před ejakulací někdy můžeš zaznamenat výskyt takzvané preejakulační tekutiny, což je čirá tekutina vylučovaná nějakou dobu předtím, než muž dosáhne vyvrcholení. Troufla bych si říci, že jsi ji pravděpodobně zaměnil za ejakulaci.
Co se týká umytí vany po masturbaci, rozhodně bych ho doporučovala. Respektive připadá mi normální umýt vanu po každém koupání a pokud ve vaně masturbuješ, jeví se mi to ještě případnější.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj, chci se zeptat, obyčejně masturbuji, ale někteří spolužáci si myslí že jsem ÚCHYL, znám pár lidí co si masturbují a rozhodně se za to nestydí, co si o tom myslíte? Předem děkuji za odpověď.

kluk, 12 let, 28. října 2019

Ahoj,

masturbace je přirozená a v pořádku, není potřeba se za ni stydět. Je to aktivita, která by měla zůstávat v soukromí, a není třeba o ní také přehnaně mluvit na veřejnosti - pak se člověk vyhne případným odsuzujícím hodnocením a nálepkám.

Pokud Ti spolužáci říkají, že jsi úchyl, klidně jim řekni, že jim do Tebe a Tvého chování v soukromí nic není, a dál si jich nemusíš všímat. Pokud máš někoho ze spolužáků, kdo stojí při Tobě, může se Tě zastat. Kdybys měl pocit, že Tě spolužáci až šikanují, můžeš se obrátit na školního psychologa, výchovného poradce, třídního učitele apod.

Měj se co nejlépe,

Modrá linka

Moje tělo - kluci

Ahoj Alíku

Začnu z příma mám na penisu bílé vřídky (něco jako akné) pokoušel jsem to vymačknout a šlo to vylezla z toho bílá "věc" bojím se co to je. Nemám to jako na jednom místě ale na celém penisu a i na pytliku. (asi 100 a vic)

Asi předpokládám že řeknete že se to na dálku nedá říct a že mám zajít k doktorovi.
Předem děkuji za odpověď

kluk, 13 let, 22. října 2019

Ahoj,
ano, předpokládáš zcela správně. Samozřejmě rozumím tomu, že máš obavy z případných zdravotních komplikací a stejně tak bychom ti pochopitelně rádi pomohli. Bylo by moc fajn, kdybychom dokázali zadat tvé (nebo číkoli) zdravotní příznaky do nějakého speciálního programu a on by okamžitě „vyplivl“ spolehlivou diagnózu i s možností léčby. My bychom jeho závěry jen přepsali do poradny a všichni by byli spokojení. Ale asi rozumíš tomu, že by to bylo nejen nezodpovědné, ale i nebezpečné. Přirozeně ti mohu napsat, že se pravděpodobně jedná jen o nějaký kožní problém, který může mít souvislost s hormonálními výkyvy spojenými s dospíváním, ale co když se jedná o něco jiného? Něco, co potřebuje důkladnější léčbu? Chtěl bys, aby se léčba zanedbala a tvůj problém se třeba tak ještě víc zkomplikoval? Sám proto jistě uznáš, že ti bohužel ani já, ani nikdo z mých kolegů, nemůže poradit nic jiného, než aby ses objednal na lékařskou prohlídku a nechal se kvalifikovaně vyšetřit.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj!
Mám jeden problém. Na lavej nohe pri nechtu palca sa mi zapálilo nechtové lôžko (aspoň myslím že to mám zapalené). Moje lôžko vylučuje nejakú divnú bielu alebo občas priesvitnú tekutinu. Všetko to začalo tak že som si tam s prstom rýpol. Mal som tam otvorenú ranu a keď tá rana bola otvorená tak sa mi tam asi niečo dostalo. Potom mi to opuchlo. Uz to mám týždeň takto opuchnuté. Každý deň si to s dezinfekčním vydezifikujem. Prosím poraďte mi čo mám robiť, rodičom to nechcem povedať pretože by to asi začalo fackou (pretože ja si na rukách okusujem nechty). Je aj nejaký spôsob ako by som to mohol sám vyriešiť? A ešte sa chcem opýtať, pomôže mi na zmenšenie opuchu Fenistil? Ďakujem za odpoveď
S pozdravom, anonymus.

kluk, 12 let, 21. října 2019

Ahoj,
podle tvého popisu je zřejmé, že jsi „chytil“ do prstu nějakou infekci a na to ti rozhodně Fenistil nepomůže. Je naprosto nutné, abys to řekl svým rodičům (určitě se nemusíš bát, že by se na tebe zlobili, už proto, že nehty na nohou si zcela jistě nekoušeš), kteří posoudí, jestli je potřeba návštěva lékaře. Čím déle budeš účinnou léčbu odkládat, tím horší to bude a můžeš si „zadělat“ na obrovské komplikace.
Měj se hezky!
Bára