Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Technická poradna

  Poradna

  Ahoj, položila jsem několik dotazů, ale bodíky se neodečetly.... Jak to???

  Vodnice2005, 2. června 2017

  Ahoj,
  pokud jsi vkládala dotazy někdy v dohledné době, tak na novém Alíkovi je nyní možné vkládat dotazy do poradny Alík radí dětem a Dotazy k fungování webu Alík bez toho, aniž by sis musela kupovat kód do poradny či jiným způsobem za vložení dotazu bodíky „zaplatit“. Je tedy přirozené, že se Ti žádné bodíky odečíst ani nemohly. Pokud jsi svůj dotaz zamýšlela jinak, tak jej prosím ještě upřesni.

  Na otázky odpovídají

  Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík.

  Poradna

  Poradny pro dospívající a dospělé

  Dobrý den,
  nedávno jsem se ptala, kde se ještě dají pokládat dotazy kromě alíka, a velice děkuji, že jste mi popsali modrou linku (vážně), jenomže vlastně... Jsem zapomněla zmínit, že modrou linku už taky moc dobře znám, protože plno lidí ví, jak úžasná je a tak, ale stále by mě strašně moc zajímalo, jestli existují ještě nějaké další poradny, protože šíleně prahnu po informacích!
  Asi je docela zbytečné se na to ptát, jakože.. na co mi to vůbec bude, ale snad nevadí.
  Předem děkuji za odpověď, pokud nějaká vůbec je. O:-)

  Ahoj,
  na internetu můžeš najít více typů poraden. Pro řešení mezilidských vztahů, psychických obtíží nebo problémů v sociální oblasti slouží linky důvěry. V ČR jich existuje vícero, některé se specializují, některé jsou dostupné komukoli, také se liší podle toho, zda je volání zpoplatněno či zdarma. Tyto linky, včetně Modré linky, jsou určeny pro anonymní řešení akutních problémů, které klient nedokáže řešit vlastními silami. Neslouží k získávání zajímavostí nebo přátelskému popovídání a pro tyto účely doporučuju jiné, třeba zájmové fóra či weby.
  Působí na mě velmi pozitivně, že přemýšlíš nad tím, jak se vzdělávat i mimoškolně - přijde mi to jako skvělý způsob, jak se může mladý člověk rozvíjet. Myslím, že je úplně v pořádku ptát se učitelů předmětů, které tě zajímají, zda znají zajímavé knihy, články nebo jiné online zdroje. Právě na internetu může člověk narazit na mnoho organizací, kde se můžeš také dozvědět spoustu zajímavostí z daného oboru. Pokud tě zajímá právě problematika týkající se poradenství v psychologii, napadá mě například tato poradna, kde se všechny své odpovědi na dotazy zveřejňují a lidé v nich mohou libovolně číst. Zajímavé příspěvky z oblasti duševního zdraví nabízí třeba weby Na rovinu, Nevypusť duši nebo Konsent, a také jejich profily na sociálních sítích.
  Přejeme Ti, ať tě hlad po informacích neopouští.
  Modrá linka

  Poradna

  Poradna pro lidi 15+

  Dobrý den všichni lidi z Alíka,
  právě jsem si vzpomněla, že už mám přes 15 let a nemůžu se dále ptát na dotazy tady, a že musím pomoc hledat jinde. A tak mě napadlo se zeptat - Kde, kromě linky bezpečí, se dají dávat dotazy ohledně osobních problémů? Vím, že linka bezpečí je hlavní, ale chtěla bych znát více míst, kde se takto dá hledat pomoc.
  A jako vždy, předem děkuji za odpověď. ok

  Ahoj,

  jsme rádi, že jsi s Poradnou Alíka spokojená, můžeš ji i nadále navštěvovat a prohlížet si dotazy a odpovědi na ně, i to může být někdy užitečné. Máš pravdu, že asi nejznámější linkou důvěry pro děti a studující mládež do 26 je Linka bezpečí.
  Jak sis asi všimla, pro Alíkovu poradnu některé dotazy odpovídá Modrá linka. Ta je k dispozici lidem všech věkových kategorií. Kromě telefonu a Skypu nabízí také odpovídání písemnou formou a to na chatu, odpovědí na e-mail nebo prostřednictvím anonymní Schránky internetového poradenství (SIP). Odpovědi jsou vypracovány stejným způsobem, jako to můžeš vidět na Alíkovi, jen s tím rozdílem, že jsou tazateli odeslány přímo a nejsou nikde zveřejňovány. Podrobné informace o službách Modré linky najdeš na www.modralinka.cz.

  Hezké dny přeje,

  Modrá linka

  Poradna

  Ahoj.
  Mám otázku, jestli se v té poradně (Alík radí dětem) dá kouknout na profily lidí, co tam dávají otázky, a jestli se jim dá napsat.
  Jestli ano, tak jak?
  Jestli ne, tak proč ?

  Ahoj,
  odpověď zní, že ne. Ta poradna je anonymní a zveřejňování profilů dětí, které se ptají, by anonymitu úplně zničilo.

  Je to kvůli tomu, že spousta problémů je taková, že tazatelé nechtějí, aby ostatní věděli, že je to zrovna jejich problém. Můžou tu být jejich kamarádi, přezdívku znát spolužáci, ... A když je dotaz anonymní, tak si ho sice můžou přečíst, ale nemůžou vědět, že ho napsal právě jejich kamarád a třeba se mu kvůli tomu smát atd.

  Poradna

  Ahoj,jde nějak smazat dotaz kdyby ho někdo odeslal ale rozmyslel si to hned po odeslání?

  Nejde smazat. Jde upravit.

  Poradna

  Zdravím,
  nová funkce zřeknutí dotazu tak nějak nefunguje? Když přepnu přepínač, tak se nic nestane a žádné změny nevidím. Není tam žádné tlačítko na uložení, tak předpokládám, že se to ukládá ihned po přepnutí…

  Pardon, opraveno. ;-)
  Díky za upozornění a vyjasnění v klubovně. ok

  Poradna

  Ahoj, mám asi takovou divnější otázku/prosbu:

  Když rozkliknu poradnu, jdou vidět moje předchozí dotazy. Vím, že můj účet na Alíkovi je chráněn heslem, ale pokud jde o moji rodinu (v tomto případě sourozence), není pro ně problém, se mi dostat do účtu (mluvím ze zkušeností). Pokud by se mi dostali do mojí poradny a přečetli by si moje předchozí dotazy, mohlo by to vyvolat konflikt a já bych mohla skončit v problému.

  Je nějaký způsob, kterým bych svoje předchozí otázky mohla smazat (v anonymní poradně klidně zůstat mohou), případně zařadit do nějaké více ukryté lišty? Pokud nic takového není, je možné něco takového vytvořit, prosím? Nebo máte nějaký nápad, kterým bych se vyhnula nabourání do účtu?

  Předem děkuji za odpověď.

  Ahojky,
  díky za podnět ok, inspiroval mé vývojáře k tomu, aby konečně dokončili novou funkci na skrytí vlastních dotazů – zřeknutí dotazu. Dělá přesně to, co chceš a o co už si v průběhu posledních let psalo víc dětí. Původně jsme zamýšleli, že si budeš moct nějak zatrhnout, že chceš hromadně skrýt všechny dotazy, které jsi ohodnotila (palcem dolu či nahoru či třetím hodnocením), ale takhle je to nejspíš lepší. ;-)

  Jinak ti tedy doporučuji lépe si hlídat přístupové údaje, neříkat nikomu heslo, případně nepoužívat trvalé přihlášení, pokud mají ke tvému počítači/mobilu volný přístup jiní lidé. Sourozencům zkus vysvětlit, že není vůbec slušné somrovat v cizím účtu. Lépe řečeno je to dokonce i protizákonné. :-o

  Alík

  Poradna

  Co se stane lidem, kteří přetěžují poradnu?

  Dobrý den.
  Zajímalo by mě, co se stane s tím člověkem, který bude nějakým způsobem blokovat tu poradnu pro děti.

  Ahoj,
  to je složitá otázka. Bude mít černé svědomí? Asi jak kdo. :-(

  Na některé výtržníky můžu naštvaně vrčet, některé můžu i kousnout způsobem, který nečekali. V drtivé většině případů ale ani nevrčím, ani nekoušu, jen v tichosti mažu. Výtržník potom sedm pracovních dní chodí a kouká a čeká, kdy mu někdo na jeho vydařený vtípek odpoví… a nedočká se, protože dotaz už je vyřešený. :-P]:-)

  Pokud si nejsme jistí, že tazatel je vtipálek, ale máme vážné podezření, dáme mu stručnou neveřejnou odpověď… a jedeme dál.

  Četl jsem na tvé vizitce:

  Potom jedné noci jsem si založila svůj první účet zde pod záminkou, že i když nemám žádné psychické problémy, budu tu psát do poradny realistické příběhy. Ty příběhy jsem měla vážně dobře promyšlené, nebyli to takové ty zbytečné dotazy, které do Alíkovy poradny nepatří. Měly hlavu a patu. Nakonec jsem si ale uvědomila, že bych tam těmi příběhy, které jsem si vymyslela, blokovala poradnu a to by správné rozhodně nebylo.

  Chtěl bych ti touto cestou moc poděkovat, že jsi od svého plánu upustila. Nejde jen o blokování prostoru, ale i o to, že bys oklamala někoho, kdo by ti chtěl pomáhat – a to je samo o sobě ošklivé, ne?

  Kdybys měla skutečné potíže, klidně napiš. O:-)

  Alík

  Poradna

  Ahoj poradno, co by se stalo, kdyby tady měl účet někdo v 16, když je tato poradna do 15, a psal tady dotazy?

  Ahoj,
  účet klidně mít může, ale do poradny Alík radí dětem by psát neměl. :-|

  Pokud nelže v nastavení o tom, že už dosáhl patnácti let, tak mu poradna ani nepovolí položit dotaz.

  Pokud lže v nastavení a přizná svůj věk v otázce, riskuje, že mu nikdo neodpoví, protože pravidla poradny jasně říkají, že je jen do patnácti let. Občas uděláme výjimku, ale nespoléhal bych na to.

  Pokud lže úplně ve všem, tak … no, tak je to syčák! :-E

  Alík

  Poradna

  Ahoj, v září je mi 15 let a u druhé poradny (kde se řeší problémy apod. nemyslím technickou) je stanovenej věk do 15 let. Takže bych už v 15 letech dotazy pokládat neměla? Proč je to tak nastavené?

  Ahoj,
  je to tak nastavené, protože jinak by bylo otázek příliš mnoho. Viz starší odpověď od ředitele Alíka.

  Kapacity poradny Alík radí dětem jsou omezené. Jakmile je nezodpovězených dotazů příliš, poradna přestane přijímat další otázky. Čím více různých skupin lidí by mohlo pokládat dotazy, tím menší šanci na položení otázky by pak měla skupina, pro kterou je poradna určena – děti do patnácti let.

  Momentálně chodí dotazů v průměru méně než v lednu, protože se svět částečně vrací do normálu, ale už před pandemií se stávalo, že bývala poradna přetížená jen dětskými dotazy, pravidla tedy rozvolňovat nebudeme. Patnáctiletým doporučujeme hledat radu jinde. Můžeš třeba zavolat přímo Modré lince.

  Alík

  Poradna

  Jak dlouho zhruba trvá odpověď technické poradny?
  Už před dvěma týdny jsem sem posílala dotaz a pořád nic. Tak mě to zajímá. :-D
  Předem moc děkuju za odpověď.

  Anonymní uživatelka, 23. července

  Ahoj,
  na rozdíl od poradny Alík radí dětem, v Technické poradně není stanovena lhůta na odpověď. Záleží na tom, jak složitý je dotaz a kdo na něj umí odpovědět. Když jde o jednoduchý dotaz, který umějí zodpovědět i správci Alíka, tak se může odpověď objevit i poměrně rychle. Pokud jde o nějaký složitější dotaz, na který správci Alíka odpovědět neumějí, tak takový dotaz může čekat na Zvěrolékaře nebo vývojáře Alíka. Ale ti zase mají dost práce s vývojem a údržbou Alíka a může nějakou dobu trvat, než se dostanou k odpovědi v Poradně. A pokud jde o dotaz na nějakou závadu, tak se taky mohou snažit napřed tu závadu najít, aby vůbec věděli, co odpovědět.

  Takže odpověď na Tvoji otázku zní, že v některých případech může odpověď trvat i dlouho.

  Poradna

  Ahoj.
  Jak se můžu radit ostatím na těchto stránkách?
  Děkuji.

  Ahoj,
  je to snadné:

  1. Vystuduješ vysokou školu.
  2. Oslovíš vedení Alíka (třeba e-mailem), popíšeš své zkušenosti.
  3. Počkáš, až/jestli ti svěří práva odpovídajícího.

  Alík

  Poradna

  Ahoj Alíku a spol…
  Chtěla bych se jenom zeptat, když píšu takto dotaz, jak můžu napsat předmět tohoto dotazu? Nikde se mi nezobrazuje. :-(

  Nebo to píšete vy? Počítač?

  Děkuji Ami

  AmiLiLiKoi, 4. července

  Ahoj,
  autor dotazu píše jen samotný dotaz, nic dalšího nevyplňuje. Téma a případně i název, pokud nějaký je, doplňuje ten, kdo na dotaz odpovídá.

  Poradna

  Ahojky, nechápu to, ale mám jeden nezodpovězený dotaz v poradně Alík radí dětem. Na tom není nic k nechápání, ale je to dotaz, na kterým je napsáno: „pro odborníka“. Jenže když hledám, nevidím, kdo je to odborník. Poradíte mi kdo to je? Hodně mě to zajímá. Přeji krásné dny.

  P. S.. Vždycky, jakmile mi tam naběhne, pro koho dotaz je, tak za den mi tak odpovíte, jenže tady to čeká asi třetí den.

  Ahoj,
  díky za upozornění, tohle nás nenapadlo, odstraníme u nezodpovězených dotazů informaci, komu jsou přiřazené. ok

  Tazatel nepotřebuje vědět, kdy a komu dáváme dotazy k zodpovězení, stejně z toho nejde nic moc odvodit. Rozhodně tu neexistuje žádné pravidlo, že po přiřazení je dotaz další den zodpovězený, to se děje spíš velmi výjimečně. Jestli jsi četla pravidla, tak víš, že na zodpovězení je lhůta sedm pracovních dní.

  Tvůj dotaz má nejspíš přiřazený Pragmatik. Až si na něj najde volný čas, tak ti odpoví…

  Poradna

  Ahoj, chci se zeptat, jak může Pragmatik dávat odpovědi v poradně, když je junior?

  Anonymní uživatel, 12. června
  1. Vymyslí je.
  2. Napíše je do formuláře.
  3. Odešle.

  Tak to dělám .

  Poradna

  Dobrý den, mám tu jen návrh na zlepšení webu, nechtěli by jste třeba, když někdo napíše dotaz a vy mu odpovíte, tak dát tam možnost ještě odpovědět, aby třeba doplnil to, co zapomněl? Jinak je to strašně skvělý web a moc jste mi pomohli a nadále pomáháte. Doufám že mě aspoň trochu chápeteO:-)

  Ahoj,
  děkuji ti za vlídná slova.

  Návrh chápeme, ale tím by se z poradny stala spíše diskuse a to nechceme. S některými odpovídajícími dokonce máme smlouvu, která to vyloženě zakazuje. Pokud chtějí tazatelé vést delší dialog, měli by kontaktovat přímo Modrou linku, nebo Centrum Locika, nebo kohokoliv dalšího, s kým si potřebují popovídat. Určitě se nechceme tvářit jako jediný možný ostrůvek naděje.

  Upřímně řečeno není ani příliš praktické ve vztahu ke čtenářům, pokud v poradně vzniká seriál dotazů. Když pak někdo vyhledávačem narazí na dotaz typu „ahoj, to jsem zase já, dneska jsem vyřešila to, o čem jsem psala minulý týden, ale teď nevím, kam mám dát šlupku“, tak mu to nejspíš moc nepomůže. Každý dotaz by měl fungovat samostatně a popsat problém od nuly – pokud možno.

  Jinak samozřejmě pomáháme moc rádi, snažíme se, aby bylo každému jasné, že na jakýkoliv osobní problém existuje řešení a že člověk nemusí životními strastmi procházet sám. V případě rozsáhlejších potíží ale můžeme jen ukázat směr…

  Alík


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!