Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Holky a láska

  Ahoj, chtěla bych se zeptat. Líbí se mi jeden kluk ze třídy jsme nejlepší kamarádi on je strašně milej rozumíme si spolu ale nevím jestli se mu taky líbím nevítnevíte nějaký způsob jak to zjistit nebo alespoň jestli by se mnou šel ven. Langoška

  Langoška, 14let, 7. června 2017

  Ahoj,
  můžeš sledovat řeč jeho těla, například jestli se k Tobě při řeči naklání, zrcadlí Tvoje gesta, letmo se Tě při řeči dotýká, usmívá se a dívá se Ti do očí. Můžeš se zaměřit na to, jestli se Tě vyptává, zajímá ho to, co říkáš a pamatuje si to, co už jsi mu říkala. To Ti však může napovědět mnohé o jeho případných sympatiích, ale neodpoví na otázku, zda by s Tebou někam šel.
  To se dozvíš jedině tak, že ho někam sama pozveš. Píšeš, že jste nejlepší kamarádi, potom by nemělo být tak složité pozvat ho někam mimo školu. Můžeš se ho například zeptat, zda by Ti nedělal společnost v kině nebo při sportu. Jednoduchým dotazem nic neztratíš, rozhodně se neztrapníš a budeš znát odpověď na svou otázku.
  Přeji Ti hodně štěstí a věřím, že Tvé sympatie budou opětovány.
  Bára

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Holky a láska

  Má jinou?

  Ahoj, můj idol se začal více zajímat o jednu kamarádku... Nevím, co mám dělat! Do teď to už vypadalo, že mě také miluje, ale teď mám pocit, ze se mu víc líbí kamarádka😭co mám dělat...?

  holka, 13 let, 25. listopadu

  Ahoj,

  zdá se Ti, že Tvůj idol se nyní více než o Tebe zajímá o jednu kamarádku. Věřím, že nad tím hodně přemýšlíš a trápí Tě to.

  Dělat s tím, pokud je to pravda, moc nemůžeš. Láska, přátelství i kamarádství je o vztahu dvou lidí, a oba dva by tedy měli asi stejně chtít. Pokud nejsou vztahy vyvážené, pokud se Tvůj idol zhlédne v někom jiném, bude Tě to nejspíš bolet, ale ovlivnit jeho chování nijak nemůžeš, on si může vybrat, stejně jako Ty. V takových chvílích je pak velkou oporou sdílení s někým, komu věříš, ať už jsou to rodiče, prarodiče, kamarádi, teta…..oblíbená trenérka atd.

  Nejistota někdy dokáže potrápit mnohem více než jistota. Nevím, jak moc jste spolu schopní otevřeně komunikovat. Pokud ano, můžeš se ho zeptat, a tak se dozvíš přímo od něho, jak na tom jsi, nikdo jiný Ti na tuto otázku nedokáže pravdivě zodpovědět.

  Napadá mě také, že je v pořádku dát tomu i čas a počkat, jak se věci vyvinou, jste ve věku, kdy se změny citů dějí velmi často, patří k věku dospívání, kdy se teprve učíte poznávat druhé pohlaví, jednat s ním.

  Přejeme Ti, ať situaci s pomocí sdílení dobře zvládneš.

  Modrá linka

  Holky a láska

  Jak spolu komunikovat?

  Ahoj Alíku,
  chodím s jedním klukem, a dnes jsem si k němu chtěla sednout do lavice, a když mu říkali ostatní, že si k němu sednu, tak říkal, ať už ho s tím neotravují, ale všichni si myslí, že kdybych mu to řekla sama, tak by řekl, že si k němu sednout mohu, no každopádně můj dotaz zní, jak mu říct, že si k němu chci sednout... Ale celkem se ještě stydím, protože spolu chodíme jenom chvíli.
  A ještě jeden dotaz... O čem si sním mám psát? Vždy si napíšeme ahoj jak se máš, nebo co děláš... A vždy když se takhle navzájem sami sebe zeptáme, tak tím to končí... A já nevím o čem si s ním mám psát, než naše konverzace skončí...
  Děkuji

  holka, 11 let, 25. listopadu

  Ahoj,

  věřím, že to pro Tebe není jednoduché a že hodně přemýšlíš nad tím, jak s oním klukem mluvit. Snad nic nemá takovou váhu ve vztazích jako otevřená komunikace. Není lehké ji zvládnout, jde o běh na dlouhou trať, někdy na celý život.

  Neexistuje nějaký instantní návod na to, jak někoho oslovit, tím spíš, že možností je spousta a každý jsme jiný/á, takže na každého “platí” něco jiného. Chceš-li někoho oslovit, zkus nad tím dlouze neuvažovat a oslovit ho tak, jak cítíš v sobě, tomu se říká intuice. Trénovat oslovování lidí a bavení se s nimi můžeš provádět denně, doma s rodiči, sourozenci, ve škole, kroužcích, ve sportu s vrstevníky. Zkus využít každou příležitost ke zdokonalení v komunikaci.

  A o čem se máš bavit s klukem, s kterým chodíš? O čemkoliv, co Tě napadne jako vhodné. Co děláš, co si myslíš, co jsi četla nebo zajímavého viděla, co Tě baví, jaké knihy, filmy, někdy je i možné posílat si různá zajímavá videa nebo písničky, co se děje u vás doma…..námětů a možností je bezpočet. Jestliže víš, co jej baví, může být prima zavést na to řeč, společný zájem může sblížit a poskytnout témata k hovoru.

  Přejeme Ti příjemné a pohodové společné chvíle.
  Modrá linka

  Holky a láska

  Myslíte, že se mu líbím?

  Ahoj mám takový dotaz, který ještě souvisí s těmi minulými... Jsem stále hrozně zamilovaná do toho kluka ale prostě stále sama nevím, jestli je to oboustranné... (jen kamarádky v tom mají nějak jasno:-)
  No chtěla bych se zeptat, jestli se na základě následujících věcí dá určit, jestli mě také miluje, nebo jsme jen kamarádi...

  • Ve škole se spolu bavíme každý den, skoro pořád...
  • kdykoliv se bavíme i s větší skupinkou lidí, tak vždy kouká na mě a směje se a je to jakoby to říkal jenom mně❤️
  • Ve škole mě povzbuzuje... (když si jdu pro známku, mám mít prezentaci a pod...)
  • Když postuji nějaký Snap, nebo Storry na Instagramu, tak ho vidí jako jeden z prvních
  • když už mu někdy napíšu(mě to už přijde vlezé mu psát) tak mi hned odpoví...

  ALE I TAK JÁ PROSTĚ NEMÁM JASNO

  • nikdy nenapíše jako 1.
  • třeba jednou týdně se spolu nebavíme skoro vůbec...
  • a hlavně stále je tam ta otázka... PROČ JÁ? Jako myslím, že žádná ohava zase nejsem, ale mám pár kil navíc a on je to hubenej vrcholovej sportovec...

  Takže tak... Chtěla bych znát váš názor... Budu ráda za brzkou odpověď! 😊

  Zamilovaná holka 14 let, 21. listopadu

  Ahoj,

  chtěla bys vědět náš názor, zda kluk, do kterého jsi zamilovaná, opětuje Tvoje city. Jestli Tě miluje nebo ne, to ví pouze on sám a my (i Tvé kamarádky) se můžeme jen domnívat. Popsala jsi hodně signálů, které dávají tušit, že by ses mu opravdu mohla líbit a mohl by mít zájem. Rozhodně to vypadá, že si s Tebou rád povídá a zajímáš ho. Píšeš, že nemáš jasno. To zřejmě mít nebudeš, dokud Ti to on sám neřekne. Napadá mě ale, že přesto i Ty sama asi musíš mít nějaký pocit, intuici, jak to asi je. Často je mezi zamilovanými lidmi taková zvláštní energie, cítí to oba. A zjevně něco takového vnímají i Tvé kamarádky. Vidím, že je pro Tebe hodně důležité vědět, jak si u něj stojíš a jestli Tě má rád. Taky vnímám, že Tě znejišťuje, jestli jsi typ dívky, který by se mu mohl líbit. Porovnáváš, jak vypadáš Ty a jak on. Každému člověku se líbí na druhých něco jiného. Máme tady sice nějaký obecný ideál krásy, který můžeš vidět na sociálních sítích, ale ten je opravdu velmi omezený a zdaleka nevyjadřuje to, co se líbí všem lidem. Každý z nás je svým vzhledem jedinečný a můžeme se někomu druhému líbit. Navíc věřím, že máš spoustu jiných kvalit, které by ho mohly zajímat. Vztahy nejsou jen o tom, jak kdo vypadá. Přeju Ti, aby ses brzy dozvěděla, jak to vlastně je.

  Modrá linka

  Holky a láska

  Má o mě zájem?

  Ahoj, jak jsem již dříve psala, tak jsem poblázněná do jednoho kluka... No a otázkou mi stále je, jestli mě také miluje? Což je pro mě asi nemožné se ho na to zeptat a tak dokud mi to alespoň nenaznačí, že o mě má zájem a má mě rád , tak nebudu mít jistotu... Ale jediné co vím, že jsme si určitě blízcí kamarádi a dobře se nám spolu povídá(ostatně to o mě i kamarádkám říkal, když se ho vyptávali...) Oni si prostě pořád myslí, že mě také tak miluje, ale já jsem na vážkách, protože sice si spolu povídáme každý den a společně se smějeme, ale jinak jako jsem si JÁ ničeho nevšimla... Jen oni furt na mě, jak je do mě zamilovanej... Ale pořád mám ten pocit PROČ? Sice by se tak splnilo moje nejvytouženější přání, ale ve škole je mnoho hezčích holek a tak proč bych to byla zrovna já? No každopádně k věci... Nemohu bez něj být a díky němu se už v pátek odpoledne těším na pondělí až se spolu zase budeme ve škole bavit. Já bych mu chtěla hrozně napsat, ale nevím co, aby to nebylo tak nápadný... Nechci mu psát jako:
  Ahoj, jak se máš?
  A pak čekat na odpověď: Dobrý...
  A hlavně nechci působit moc vlezle jako třeba abych mu každej den psala kvůli čemukoliv, dokud nemám jistotu, že ho ty mé zprávy zajímají... Pokaždé když si spolu píšeme, tak většinou reagujeme na nějakou událost ze školy, na kterou on vždy reaguje tak, aby mě rozesmál, ale pak už nenapíše-znova sám od sebe... Vždy začnu já... (což mě mrzí) hrozně závidím na spolužačku, která s ním chodí na AJ a tak si spolu píšou o úkolech a společných referátech a tak... (jako já jsem nečetla, co si píšou, ale určitě to bude častěji než se mnou...) Prosím chci znát váš názor a poraďte mi, jak mám začít konverzaci mimo školu... ❤️😥Budu ráda za brzkou odpověď! 🤍

  Nejzamilovanější holka na světě ve 14-ti letech... ??, 20. listopadu

  Ahoj,

  je hezké, že jsi zamilovaná a máš pocit, že i Ty ho možná zajímáš, i když jistá si tím nejsi. Jste si blízcí, dobře se vám spolu povídá. Zajímá Tě, jak s ním zavést hovor i na jiná témata, než na školu. Napadá mě, že se ho můžeš prostě jen obyčejně zeptat, jak se má, co zrovna dělá. Chápu, že máš strach, že by to mohlo působit vlezle. Píšeš, že chceš mít jistotu, že ho Tvé zprávy zajímají. Říkám si, že jistotu nezískáš, pokud to nikdy nezkusíš. Je úplně v pořádku, když holka klukovi napíše první. Nemusíš mu psát každý den, ale třeba o víkendu, když se nevidíte, mi připadá přirozené, že se zajímáš o to, jak se má, zvlášť když jste si blízcí. A co se týče témat, je dobré začít u něčeho, co máte třeba společné. Určitě sis ve škole všimla něčeho, co vás spojuje, nějaký společný koníček, nebo se vám líbí podobná hudba, filmy, máte rádi zvířata, to může být opravdu cokoliv. Hovor pak dobře plyne, když mluvíte o něčem, co vás zajímá oba. Věřím, že to zvládneš a brzy se dozvíš, jak se ohledně vašeho vztahu cítí.

  Měj hezké podzimní dny.
  Modrá linka

  Holky a láska

  Láska nebo jen kamarádství?

  Ahoj Alík a spol.
  Chodím do 8. třídy takže už na druhý stupeň. V šesté třídě se mi líbil jeden spolužák a asi jsem byla do něho zamilovaná. Někteří mi tvrdili že mě taky miluje a druzí zase že mě bere jenom jako kamarádku. Potom jsem se dozvěděla že má holku tak jsem si řekla že skusím zapomenout že ho miluju a Budem jenom kamarádi. Ale postupem času od sedmé třídy vlastně teď i v osmé poslouchám že mě miluju, že by jsme měly spolu chodit, že se k sobě hodíme, atd.. Já nevím co si o tom mám myslet. Jestli je to pravda nebo ne. Protože když je hodina tak vždycky když se podívám jeho směrem tak se usmívá nebo se jen na mě dívá. O přestávce se normálně bavíme možná kolikrát ještě víc jak s mojí bff. Jak poznám že mě miluju? Nebo je to vůbec láska? Nebo jenom dobré kamarádstvi?Nebo jak aspoň zabránit tomu aby mi každý říkal že se k sobě hodíme? Pokaždé když jim řeknu ať toho nechají že je to blbost tak na druhý den to poslouchám znova. Předem děkuji za odpověď😃

  holka, 13 let, 18. listopadu

  Ahoj,

  ptáš se nás, jak poznat, zda Tě spolužák, se kterým se hodně bavíte, miluje. Píšeš, že jsi do něho byla zamilovaná v šesté třídě, ale jakmile ses dozvěděla, že má holku, snažila ses na něj zapomenout. Zároveň jsi zmatená z poznámek ostatních a vnímáš i nějaké náznaky v chování – fungují mezi Vámi výměny pohledů, úsměvy. Od okolí často slyšíš, že Tě miluje a hodíte se k sobě. Snažila ses zabránit tomu, aby se k Tobě a tomu klukovi vyjadřovali, ale oni v tom pokračují.

  Pokládáš nám více otázek, začnu u otázek jak poznat, že Tě spolužák miluje a zda je to vůbec láska nebo jen dobré kamarádství. Láska se projevuje vícero způsoby, jednak slovy, poté gesty a výrazy (jako jsou i úsměvy) a také činy, tedy chováním. Zda Tě tento kluk miluje, nemohu takto přes e-mail posoudit. Přemýšlím, jestli má on stále holku a také, zda poznámky od okolí jsou myšleny vážně nebo spíše jde o takové popichování. Z popisu mi přijde, že asi mezi sebou máte dobrou chemii a rozumíte si. To je dobrý základ jak pro kamarádství tak i vztah.

  Důležitou otázkou nyní je, jak bys to chtěla Ty a jak Ti v této nejistotě je. Někdy jediný způsob, jak zjistit, jak to druhý má, je to téma v konverzaci s ním otevřít. Zároveň pokud jsi spokojená v tom, jak to teď mezi vámi je, tak jsou to možná spíše poznámky druhých, které Tě trápí. Důležité je ale nezapomínat na sebe a vlastní intuici, ať už okolí říká cokoli.

  V souvislosti s tím se nás ptáš, jak alespoň zabránit poznámkám okolí. Píšeš, že když jim řekneš, ať toho nechají, tak to druhý den vypadá stejně. Pokud jasně řekneš, že Ti tyto komentáře vadí a že chceš, aby přestaly, tak by to správně Tvoji spolužáci měli respektovat. Někdy je třeba vysvětlit i proč to člověku vadí a říct to dost asertivně, aby nebylo pochyb, že to myslíš vážně.
  Napadá mě, že by ses mohla s tímto tématem třeba svěřit i někomu z dospělých, kterým důvěřuješ. Možná zažili něco podobného a dokázali by Ti poradit, co s tím.

  Přejeme Ti brzké vyjasnění a pohodové dny.
  Modrá linka

  Holky a láska

  Kamarádky otravují mého idola

  Ahoj poradno,
  omlouvám se, že zase píšu, ale musela jsem se opět někomu svěřit... Jedná se o toho kluka, do kterého jsem tak ohromně zamilovaná! Víte, každý den se spolu bavíme, ale teď nastala taková komplikace... Kamarádky ze mě dostaly, že se mi líbí no a tak teď se ho pořád ptají:
  A líbí se ti...?
  A máš rád...?
  Kdo se ti líbí?
  Jaký máš názor na...?
  Protože oni si myslí, že já miluju jeho a ON mě..
  No a ten kluk nikdy nic neřekne a odvede téma a teď po několika zeptání denně je už pošle někam... Jde o to, že mi připadá, že co se ho začali ptát na mě, tak se se mnou už tolik nebaví, aby to nebylo blbý...a v mé přítomnosti je nervózní... Já nevím, co si mám myslet... Holkám jsem už řekla, že nechci, ať ho s tím furt otravujou a že není blbej, aby nevěděl o co jde... ALE I TAK... Na jednu stranu jim o mě říkal samé hezké věci a kolikrát se mě už ve škole zastal... ale já prostě nevěřím pocitům kamarádek a tomu, že by se do MĚ(tlusté šeredy) zamiloval nejhezčí kluk ze třídy, který se líbil na začátku každý...

  Hrozně moc zamilovaná holka asi ve věku 14-ti let??????, 15. listopadu

  Ahoj,

  úplně chápu, že tě štve, když kamarádky stále chodí za klukem, do kterého jsi zamilovaná, a pořád se ho vyptávají, jestli se mu líbíš a kdo se mu líbí. Je dobře, že jsi holkám řekla, aby ho už nechaly být a snad to i udělají. Věřím, že jakmile toho nechají, i jeho chování se vrátí časem zase do normálu a bude se s tebou bez studu dál bavit. A kdyby přece jen ne, neboj se s ním o tom promluvit. Můžeš mu říct, že víš, že ho holky pořád zahlcovaly otázkami a že ho to asi muselo otravovat. Bude vědět, že to nebylo na tvůj popud, a že se ti to taky nelíbí. Pokud bys chtěla vědět, jestli tě má taky rád, věřím, že kdybys s ním trávila víc času, sama bys to dokázala vycítit.
  Taky chci říct, že mě mrzí, že samu sebe vnímáš jako tlustou šeredu. Ve tvém věku je přirozené, že se tělo mění a někdy i různě zakulacuje, je to tak v pořádku, i když jsi třeba jiná než holky ve třídě. Zkus být na sebe hodná a hledat i to, co se ti na sobě líbí a za co můžeš svoje tělo ocenit.

  Modrá linka

  Holky a láska

  Zamilovaná do otčíma

  Ahoj,
  Mám velký problém... Asi jsem se zamilovala do svého otčíma a vůbec si nevím rady. Jezdí k nám každý týden a skoro se k nám nastěhoval(což mi nevadí, naopak). Vždy když přijede, musím se na něj furt dívat. Když jsme někde spolu i s mojí mámou a objímá ji atd. tak mi to celkem vadí.. Ne že bych žárlila na něj, spíš na mojí mámu. Vztah jim samozřejmě přeju a jsem ráda že máma někoho má, ale často jsem se nachytala jak si představuji že jsem s ním a skoro furt se dívám na jeho fotky...
  Přijde mi to už z mé strany trochu úchylné:"D mohli byste mi tedy poradit, co mám dělatm? Každý den kvůli tomu nejmíň 3 brečím, protože si nevím rady...
  Předem děkuji za odpověď

  Ahoj,

  je mě líto, že každý den brečíš kvůli svým nevyjádřeným pocitům. Nevíš si rady, nevíš, co máš dělat, myslíš si, že ses nejspíš zamilovala do svého otčíma. Takto na dálku po internetu, bez možností dozvědět se cokoliv o vztazích v Tvé základní rodině, a bez znalosti Tvého věku, je docela obtížné celou situaci zhodnotit.

  Rozhodně si ale nemyslím, že by z Tvé strany šlo o nějakou úchylku. Takové věci se stávají poměrně běžně, rozhodně v tom nejsi sama. Mrzí mne, že to nemáš s kým sdílet. Potřebuješ pro sebe člověka, nejlépe dospělého, kterému bys mohla důvěřovat, a tomu se se svými city svěřit. Tím se Ti může velmi ulevit. Pomáhá i psaní, třeba deníčku - vypsat se ze svých pocitů. Navíc pomocí psaní můžeš sledovat, jak se Tvé city vyvíjí a mění. I pláč uleví, ale nemělo by ho být mnoho.

  Vztahy v rodině jsou křehké a složité, tím spíše, pokud do nich má vstoupit nový člověk - otčím. Na vztazích je potřeba pracovat, při tom je ovšem možné počítat s tím, že vztahy, jejich hloubka, intenzita atd. se mění a vyvíjejí. Obecně o vztazích byste si mohli doma zkusit popovídat, možná by ses dozvěděla spoustu pro Tebe nových a objevných věcí.

  Zvaž různé možnosti sdílení (prarodiče, oblíbená učitelka, trenérka, vedoucí kroužku, skautu….). Pokud se sama v sobě teď nevyznáš, nechej chvíli čas i vztahy plynout a uvidíš, jak se vše vyvine.
  Může přijít situace, která vše nějak změní, vyjasní, stabilizuje, která Tě sama posune nějakým žádoucím směrem.

  Přejeme Ti klidné zázemí doma.
  Modrá linka

  Holky a láska

  Zpřeházené pocity vůči novému klukovi - zamilování

  Dobrý den .no do třídy nám přišel nový spolužák s dalšími třemi a ten spolužák se mi strašně libi .o hv jsme měli vytvořit skupinky a on vyšel na mě a moji bff .celou dobu se na mě Hezký usmíval a chválil mi oci a vlasy .😍 no jenže Já nevím jestli to bylo na mojí bff ale holky ze třídy mi řekli že se jim svěřil s tím že mě má více než rád. No a já tak trošku nevím jak svoje pocity srovnat protože je mám zpřeházené a vůbec nevím co dělat Poradíte mi prosím? A moc děkuji za zodpovězení minulého dotazu moc jste mi s tím pomohli

  holka, 12 let, 10. listopadu

  Ahoj,

  zdravíme Tě a děkujeme za dotaz. Píšeš o svých zpřeházených pocitech, které v tobě vyvolal nový spolužák. Vypadá to, že pocity, které popisuješ, jsou zamilování - moc Ti to přeju, je to moc pěkný cit. Pokud se sama v sobě teď nevyznáš, dej si chvíli čas a nedělej nic, nebo spíše dělej vše, jako obvykle. Možná přijde situace, která Tě nasměruje, pocity srovná tak, že Ti bude vše jasné nebo je "porovná" čas.
  Někdy pro to, aby se v sobě člověk vyznal, pomáhá psát si deník - psát si to, co máš v hlavě a na srdci. Můžeš také napsat dopis pro toho kluka, ale jenom jako, pro sebe - právě proto, aby ses v sobě lépe vyznala.
  Myslím, že se časem ukáže, komu patřil hezký úsměv spolužáka. Ty si zatím užívej, pokud to jde, svoje zamilování.

  Přejeme hezké podzimní dny,
  Modrá linka

  Holky a láska

  Ahoj ještě navazu na ty podzimky. asi tři dny po podzimkách mi ten kluk zavolal že se mi omlouvá ale teď nechce holku že chce zůstat kamarád, že není přípraven na vážný vztah. Já to chápu ale je mi to strašně líto. Říkal že jsem fajn že mě má rád ale že teď nic nechce. Jak na něj nemyslet a odmilovat se? Protože tohle je zbytečný když on mě nemiluje;-(děkuju$>

  holka, 14 let, 6. listopadu

  Ahoj,
  někdy se stane, že ten, do kterého jsme zamilované, po nás netouží tak, jak bychom si přáli. Pak se bohužel nedá nic dělat a chce to jen čas, dostatek času, abychom se s touto skutečností smířili a mohli se zamilovat do někoho jiného, který naše city bude opětovat.
  Držím ti palce!
  Péťa

  Holky a láska

  Motýli v břiše - Miluje mě?

  Ahoj mam takovy dotaz... Jsem zamilovana do jednoho kluka ze třídy... Prostě úplě motýli v břiše a tohle jsem ještě nezažila... Mé až moc aktivni kamarádky se ho v době, kdy s ním byly sami o hodině zeptali, jestli mě miluje... (protože obě si myslí, že mě miluje a já miluju jeho...) - i když já si nemyslím, že miluje zrovna mě... Vždyť má na lepší... Každopádně abych se vrátila k jeho odpovědi... Řekl, že jsem skvělá kamarádka a že se mu se mnou dobře povídá... A když mu ty kamarádky řekli, jestli mě miluje, tak se prej jen tak divně pousmál a nic neřekl... Chtěla bych znát, co touto odpovědí mohl myslet... Nejsem expert na mužskou mysl a proto se na vás obracím s prosbou, jestli netušíte, co tím mohl myslet... Víte, já toho kluka hrozně miluju a fakt mi na něm záleží, ale už jsem se smiřovala s tím, že on takovou jako ja nikdy milovat nebude... A teď řekne kamarádkám tohle a ja nevim, co si mám myslet... Ale dodává mi to nějakou naději... Budu ráda za vaší odpověd.

  holka, 14 let, 3. listopadu

  Zdravíme Tě z Modré linky,

  píšeš nám o tom, že jsi zamilovaná do jednoho kluka a Tvé kamarádky se ho ptaly, jak to on má s Tebou. Ptáš se nás, co mohl myslet svojí odpovědí.
  Především blahopřejeme k motýlům v břiše, své zamilování i motýly si užívej. Možná to zamilování přejde ve vztah - ale to nevíme ani my. To, co o Tobě ten kluk řekl, je moc pěkné, a divné pousmání může znamenat mnoho věcí. Každopádně je jasné, že si o Tobě nemyslí nic špatného - to je dobrá zpráva. Nemusí to ale znamenat, že by Tě miloval taky, ale také samozřejmě může.
  Je mi jasné, že Ti vlastně neodpovídáme na otázku - ono to ale ani moc nejde. I kdybychom byli experti na mužskou mysl a na mysl toho kluka, nepomohlo by to. Říkám si, co kdybys zkusila se ho zeptat Ty? Osobně, zprávou, dopisem… Jedině tak se dozvíš, jak to opravdu je. Asi by pomohlo, kdyby ses ho zeptala co nejdříve, a mohla navázat na to, co Tvoje aktivní kamarádky zjistily. Záleží to ale jenom na Tobě.

  Držíme palce, ať motýli v břiše vydrží co nejdéle,

  Modrá linka

  Holky a láska

  Láska ke spolužačce

  Ahoj Alíku.
  Potřebovala bych poradit.
  Jsem na holky a líbí se mi jedna holka ze třídy. Ona to trochu tuší, že se mi líbí. Ale ona není na holky. Jelikož jsem se do ní tak moc zamilovala, tak mám kamarádku, která mi pomáhá se zbavit, abych do ní nebyla tak moc zamilovaná. Jenže to vůbec nepomáhá. Strašně moc jí miluji, ale nechci jí nijak ublížit. Co bych podle tebe měla dělat?

  holka, 13 let, 2. listopadu

  Ahoj z Modré linky,

  díky za důvěru, se kterou nám píšeš. Jsi zamilovaná do Tvé spolužačky, která ale není na holky. Tvá kamarádka Ti pomáhá se přes to dostat, ale nepomáhá to. Nechceš spolužačce nějak ublížit. Ptáš se nás, co dělat dál.

  Je dobře, že o tom mluvíš - že jsi napsala nám, že to řešíš s kamarádkou. Tím si můžeš srovnávat myšlenky a odlehčit si od těch, na které nechceš být sama. Představuji si, že možná cítíš bezmoc a rozpor, co s tím dělat dál. Na jednu stranu Tě to ke spolužačce přitahuje, na druhou stranu tušíš, že by to nedopadlo. Mrzí mě, že cesta za tou, do které jsi zamilovaná, se zdá být těžká. Jak jsi asi poznala, citům nejde lehce poručit, a Ty to v tuto chvíli máš zkrátka takhle. Nejde se vinit za to, do koho ses zamilovala. Neznamená taky, že když se do někoho zamiluješ a zdá se to být komplikované, že mu ublížíš. Neovlivníme ani, jestli je druhý člověk na holky, na kluky, nebo to ještě zjišťuje. To je každého věc, stejně tak, jestli do vztahu s námi půjde, nebo ne. Zároveň zamilovanost do druhého člověka s námi jde po určitou vymezenou dobu, dokud se situace nevyvine dál. Většinou nejde být zamilovaný věčně do někoho, když od něj nevnímáme i zájem o nás. Je pak přirozené, že neopětovaný cit i nějaký čas bolí, než se to zase "uzdraví". V té době můžeš cítit třeba smutek, podrážděnost, naštvanost, stesk...

  Říkám si, jestli je teď něco, co bys Ty sama chtěla udělat, abys v tom byla aspoň trochu spokojenější. Možná máš chuť si o tom všem se spolužačkou otevřeně promluvit, třeba z očí do očí, anebo ve zprávě/v dopise, a zjistit tak, jak to vlastně vnímá ona. Možná se chceš poradit znovu s kamarádkou anebo někým jiným, kdo je Ti blízký. Možná se chceš teď věnovat víc sama sobě a tomu, co Ti dělá radost, abys přišla na jiné myšlenky a od celé věci si odpočinula. Často takový odstup prospívá. Není na to jednoduché, rychlé řešení, ale po celý čas na to nemusíš být sama. Jsme tu pro Tebe i na chatu nebo telefonu na Modré lince (https://www.modralinka.cz/), anebo non-stop na Lince bezpečí (https://www.linkabezpeci.cz/), kde se dá podrobněji vše probrat.

  Držíme palce a přejeme klidnější dny.;
  Modrá linka

  Holky a láska

  Co se stalo na podzimkách

  Ahoj já se omlouvám že tak často píšu. Teď jsem byla na podzimkách a tam jsem viděla toho skvělého kluka do kterého jsem tolik zamilovaná. Docela jsme se bavili a bylo to strašně fajn ale poslední večer se to zkazilo. Ten večer jsme se šli podívat na západ slunce a když jsme se vraceli tak držel kolem ramen jednu holku tu holku mám ráda ale nebavíme se takže jsem to nějak zvládla. Ale moje kamarádka si všimla mého trochu smutného výrazu a hned se ptala jestli jsem kvůli němu smutná tak jsem jí to všechno řekla. A ona mě objala a že to bude dobrý a mě to dojalo a začla jsem brečet a on zrovna vešel do společenský místnosti a asi to viděl. Na těch podzimkách bylo tolik páru že mě hrozně štvalo a byla jsem smutná z toho že nikoho nemám. Potom přišel dolů do společenský místnosti kluk tý mojí kamarádky který je můj hodně dobrý kamarád a ptal se co se děje a ta kamarádka že se trápím kvůli nějakýmu klukovi. A tak se hned začal ptát že by mi s tím hrozně rád pomohl ale na to musí vědět kdo to je. Já jsem mu to neřekla protože mi připadá divný říkat klukům jaký kluk se mi líbí. Ale ona mu to kamarádka asi řekla. A on udělal jednu takovou asi chybu: on mu to říct. Prostě mu řekl ona je do tebe zamilovaná a proč si šel s tamtou holkou a on prý říkal že se mu něco jako zdálo ale prý z toho byl překvapený. Říkal že mě bere jako kamarádku a že tohle ho překvapilo takže nad tím bude muset dlouho přemýšlet. A říkal že ta holka má něco s kolenem a tak nechtěl aby se tam rozbila o ty kameny protože se jí špatně chodí tak aby nespadla. Kámoš mi řekl jak přesně to bylo a potom řekl že ten kluk zašel někam sám kde ho nikdo nebude rušit a byl tam dvě hodiny v kuse a přemýšlel nad tím. Já jsem na kámoše byla trochu naštvaná. Ale protože jsem byla zároveň smutná řekla jsem si že se na něj teď nebudu zlobit protože bych reagovala jinak než v normální chvíli. A dostala jsem se do strašné stresové situace. Najednou jsem toho kluka vůbec nechtěla vidět, znát jeho jméno, vědět že existuje... Celá jsem se klepala a to tolik že jsem pořádně nemohla dýchat. Nemohla jsem pořádně chodit špatně se mi mluvilo bylo mi zima a zároveň strašné horko. Tak jsem se pracně dostala na horu na pokoj a šla jsem hned spát. Jenže jsem ještě další tři hodiny nemohla spát. Pořád jsem se klepala a vůbec nic mi nepomohlo. Hrozně jsem se bála toho že teď mě ten kluk bude nenávidět že se bude divit a už se nikdy nebudeme bavit. Pak se mi konečně podařilo usnout. Ráno se opakovalo to samý. Celá rozklepana jsem přišla do společenský místnosti na snídani. A měla jsem strašnej hlad a zároveň jsem vůbec nic nedokázala sníst. On se ráno s nikým nebavil a celou dobu mlčel,vypadal smutně a úplně bez energie. Pak jsme byli všichni chvili venku a pak zase někam zmizel a byl tak asi hodinu. Tak jsem si řekla že už to dál nedokážu snášet a vidět tohle tak jsem počkala až se vrátí a potom jsem se mu omluvila že jo s tím obtěžuju a že jsem vůbec nečekala že mu to kamarád řekne. On řekl že se nemůžu omlouvat za druhý lidi, že přece nemůžu za to co udělal. Pak mi řekl že vůbec neví jak to chce, že za jeden večer to si to nezvládne promyslet,ale až bude mít jasno tak mi dá vědět a říkal že to může slíbit. Pak mě objal řekl že mám být úplně v pohodě a nemám se tím stresovat že to nějak promylsí. Mě přijde hrozně hezký že nad tím vůbec uvažuje že by se mnou chodil a že mě hned neodmitnul. Pak se zeptal jestli ještě něco a já že ne a on mě ještě jednou objal a řekl že teda jde pomoct do kuchyně že ho tam potřebujou. Potom byl najednou jako kdyby se přepnul. Už se normálně bavil s lidma smál se a byl takový jako vždycky. Ale teď mám prostě před strašnou trému a bojím se s ním bavit a vůbec nevím co mám dělat:-(. Jaká to udělat abychom se víc bavili a on se rozhodl že jo? Kamarád se mi za to omluvil tak se na něj nezlobím ale dost mě to překvapilo protože jsem to od něj nečekala a tak jsem byla zklamaná. Potom co jsem se tomu klukovi omluvila už jsem byla taky víc v pohodě ale stejně to bylo takový divný. A trochu se mu vyhýbám což nechci ale nevím jak se zbavit toho obrovského stresu. Děkuju moc ❤️

  holka, 14 let, 31. října

  Ahoj,

  tentokrát píšeš ohledně toho, co se stalo na podzimkách, týká se to kluka, do které jsi zamilovaná. Viděla jsi ho držet kolem ramen jinou dívku, byla jsi z toho smutná rozbrečelo Tě to. Shodou okolností potom Tvůj kamarád onomu klukovi pověděl o tom, co k němu cítíš. To Tě překvapilo a trochu i naštvalo. Kluk, který se Ti líbí, Ti řekl, že teď přemýšlí nad tím, jak to s city k Tobě má, jestli byste spolu mohli chodit nebo ne.

  Chápu, že to pro Tebe muselo být náročné, čekat, jak onen kluk zareaguje na to, co se od kamaráda dozvěděl. Připadá mi fajn, že ses i přesto potom odhodlala za ním jít a promluvit si s ním. Přemýšlím nad tím, co by ho na faktu, že jsi do něj zamilovaná, mělo obtěžovat. To není žádný závazek, nic negativního - naopak bych řekla, že mu to může i polichotit, že se Ti líbí. Není to nic, za co by ses měla stydět. Je úplně normální a přirozené, že se lidé v různých skupinách do sebe zamilovávají. Zároveň chápu, že je to teď pro Tebe nejistota, co Ti nakonec řekne a jak se rozhodne. Umím si taky představit, že máš před ním teď větší trému, víc se před ním stydíš. Z toho, co jsi popsala, mi připadá, že Ti dal najevo - a vlastně i přímo řekl, že je to v pohodě a že se tím nemusíš stresovat. Proto nevidím důvod, proč by ses s ním nemohla bavit i teď. Zároveň bych Tě chtěla podpořit, abys vycházela hlavně z toho, jak to Ty sama cítíš - když teď na nějakou dobu s ním nebudeš chtít být tolik v kontaktu, i to je v pořádku. Ptáš se, co bys měla udělat, abyste se víc bavili a on se rozhodl, že spolu budete chodit. Na to, bohužel, nedokážu odpovědět, do hlavy druhému člověku nikdy úplně nevidíme. Rozhodnout se musí sám, jak to má. Zároveň mi připadá v pořádku, pokud by sis s ním o tom chtěla víc promluvit, upřímně mu říct nebo napsat i Ty sama za sebe, co k němu cítíš.

  Zaujalo mě, jak podrobně jsi dokázala popsat, jak Tvoje tělo reagovalo na stres po tom, co ses dozvěděla, že mu o tom Tvůj kamarád řekl. Všechny ty stavy jsou typické pro chvíle, kdy nás zaplaví nějaké hodně silné a nepříjemné emoce - ztížené dýchání, třes, neschopnost mluvit nebo se i pohybovat tak, jako normálně, střídání horka a zimy, neschopnost usnout nebo jíst...Kdyby se Ti to stalo někdy příště, často pomůže snažit se trošku zklidnit svůj dech, třeba si počítat nádechy a výdechy.

  Držíme Ti palce,

  Modrá linka

  Holky a láska

  Zamilovanost

  Ahoj, mám takový dotaz... Ve škole se mi hrozně líbí jeden kluk... Když bych hledala ve slovníku slova životní láska a dokonalost, tak on bude definicí obou! ❤️ Nikdy v životě jsem nebyla tak zamilovaná... Pokaždé jsem si říkala, že takovou jako jsem já nikdy nikdo chctít nebude(ostatně tak to mám furt) ale s ním mám pocit, že mi za to opravdu stojí a jsem ochotna pro něj snést modré z nebe, aby mě tu mou velikou lásku opětoval... Neví, že ho miluji a asi by mu to nebylo moudré říkat... Bavíme se spolu jako kamarádi a ostatně s ním a ještě 3 dalšími lidmi se ve třídě bavím nejvíc a kdybych mu to řekla, tak se to tím naruší úplně... Říkám si ale... Je to sportovec, který sportuje už na vysoké úrovni a skoro každý víkend jezdí na soustředění(což já bych nedala😅) ale probouzí se ve mě ohromná žárlivost, když tam s ním jezdí i nějaké holky... A tak si říkám, proč by se zahazoval s nějakou holkou ze třídy, když si může vybírat z lepších... Také se mi zdá, že se mu víc než já líbí má nejlepší kamarádka... Chodí spolu na angličtinu a společně sedí a dělají úkoly a referáty a přeci jenom si asi dokážete představit mé pocity když je vidím. 😣 Ta kamarádka o něj nestojí a podporuje mě(pro to že ona jediná to ví) i když to bere třeba jen čistě kamarádsky, tak prostě žárlím na každou holku se kterou se baví víc... Já vím, že mě teď máte asi za žárlivou ***, ale i pro mě je to úplně neobvyklý stav a takhle zamilovaná jsem opravdu ještě nebyla! 😣❤️❤️❤️ALE I TAK JSEM SI DNES ŘEKLA... NEMÁM NA NĚJ RADŠI PŘESTAT MYSLET? NEMÁM NA NĚJ PŘESTAT KOUKAT TAK ZAMILOVANÝMA OČIMA A ÚPLNĚ HO PUSTIT Z HLAVY, ABYCH SE TÍM TOLIK KAŽDÝ DEN NETRÁPILA?.......... ALE PROSTĚ TO NEJDE! NEMOHU! JÁ HO FAKT TAK MILUJU! ALE ASI BY TO BYLO NEJLEPŠÍ A TŘEBA BYCH NEMUSELA KAŽDÝ DEN PLAKAT KVŮLI NEJSPÍŠ JEDNOSTRANNÉ LÁSCE... samozřejmě nejlepší by bylo, kdyby i ON MILOVAL MĚ, ale to je asi nemožné... 💔💔💔💔Nevím co si počít a prosím o váš názor, nebo radu... 💔💔

  holka, 14 let, 31. října

  Ahoj,

  svěřila ses nám s tím, že jsi zamilovaná do jednoho kluka ze třídy. Máš kolem toho mnoho různých pocitů - nemůžeš na něj přestat myslet, připadá Ti dokonalý, zároveň máš obavy z toho, co by se dělo, kdybys mu o tom řekla. Všímáš si taky na sobě, že žárlíš na ostatní holky, které se s ním vídají. Všechno, to co prožíváš, je úplně a normální a přirozené, a to včetně oné žárlivosti, o které píšeš. Vsadím se, že většina holek i kluků Tvého věku (ale i dospělých) zažila to samé. Píšeš, že kvůli tomu klukovi často pláčeš, nevíš si s tím rady. Věřím, že vůbec není lehké se ve všech svých pocitech zorientovat a odhodlat se něco podniknout. Na jednu stranu je to super, být do někoho zamilovaná, na druhou stranu to často přináší i obavy a pochybnosti o tom, jak to má ten druhý. Na Tvé otázky není jednoznačná odpověď. Nemyslím si, že je možné na někoho prostě přestat myslet, nějak si to poručit. To většinou nefunguje, často naopak, čím víc si to zakážeme, tím míň se nám to potom daří. Určitě je možné zkusit se víc věnovat věcem, které Ti přinášejí radost a které Ti pomůžou alespoň na chvíli odvést pozornost i někam jinam, aby Tě myšlenky na spolužáka až tak nezaplavovaly. Zároveň si je nemusíš zakazovat. Nedokážu říct, jak to onen kluk má, co k Tobě cítí. Na to by nám dokázal odpovědět jen on sám, do hlavy druhému člověku nikdy nevidíme. Několikrát si zmínila pochybnosti o sobě, jestli se někdy vůbec někomu budeš líbit. Říkám si, co Tě k tomu vede, vsadím se, že by se toho u Tebe našlo spoustu, co se klukům líbí anebo bude líbit. Zároveň ze zkušenosti vím, že v dospívání jsou podobné pochybnosti o sobě časté. Rozhodnutí, co a jak bys se svoji láskou měla udělat, je jen na Tobě. Chtěla bych Tě podpořit abys vycházela hlavně z toho, jak to Ty sama cítíš a co bys udělat chtěla. Připadá mi úplně v pořádku, když mu povíš anebo napíšeš o tom, co k němu cítíš, anebo mu dáš nějak jinak najevo, že se Ti líbí. Je taky prima, že máš dobrou kamarádku, se kterou to můžeš sdílet a která Ti může být oporou.

  Držíme Ti palce,

  Modrá linka

  Holky a láska

  Ahoj, měla bych otázku. Jak zapomenout na kluka? Řeknu vám,že u někoho jiného by mi to bylo jedno,ale tenhle kluk byl pro mě opravdu hodně. Byl Slovák takže jsme byli od sebe daleko,ale i to jsem byla schopná překousnout. Poznali jsme se r.2019 a od té doby jsme v kontaktu a ja jsem si na něho zvykla hodně:) pak jsem se do něho zamilovala a bylo to jiný,opravdu líbilo se mi strašně moc kluků,ale tohle jsem ještě necítila:( Byl to kluk,pro kterého bych udělala všechno a byla bych schopná se vzdát všech,ale hlavně jenom abych byla s ním ✨Ja mu napsala co k němu cítím a on mi napsal,že cítí to stejné,ale ja jsem naivní,sežrala jsem mu to,potom jsme se dali nějak dohromady všechno bylo krásný ja se cítila tak šťastná..no..vydrželo nám to měsíc a ja zjistila,ze si se mnou jenom hrál a nikdy mě doopravdy nemiloval,ale měl mě hodně rád😴 zjistila jsem,že to co psal mně (miluju tě,lásko moje jediná apod.) Psal i jiným holčinám;) měl 4 holky najednou a ty si taky namotával. Zklamalo mě to a zrušil mi follow a pak mě odebral ze sledujících. Několik dní potom si s ním začala psát moje „nejlepší kamarádka" a pak se dali do bia (ta kamarádka tvrdila,jakej je k***t) no a začali se hodně bavit a kvůli tomu jsem se s ní dohadala, protože mi vlastně přebrala kamaráda🥺on na me začal házet špínu a nevím co přesně ji psal,ale prej ji napsal o mně takový věci,že mě jednu dobu nesnášela 😌ten kluk me dostal na dno, začala jsem se řezat,brát prášky a jednou jsem se pokusila předávkovat, zhoršila jsem se ve škole a moje hlava myslela jenom na něho. Sice bych se na něho měla vykašlat,protože to co udělal je fakt hnus,ale já ho mám pořád ráda a chybí mi jako kamarád😬jako dobrej kamarád,kterého jsem brala jako brášku,chybí mi jeho vtipy a jeho styl písma,chybí mi jeho zprávy až do rána a chybí mi takovej,jakej byl dřív😩on si me sice blokl a řekl,že jsem u něho skončila,ale pak si me znovu odblokl a ja vím,že mu aspoň malinko chybim a teď bych potřebovala poradit co dělat dál 😞

  holka, 14 let, 24. října

  Ahoj,
  mrzí mě, že máš s tímto klukem takové starosti. Někdy si lidé mohou vzájemně ubližovat. V přátelství i partnerství je důležitá vzájemná úcta, upřímnost a vstřícnost. Zdá se, že tento kluk už ti několikrát ublížil. Promysli, jestli je to typ člověka, se kterým bys chtěla trávit čas, přátelit se nebo dokonce spolu chodit. To, že tě obelhával a pomlouval tě, ukazuje, že zřejmě nemá kvality potřebné u kamaráda. Je v pořádku, že se ti po něm stýská, ale pamatuj, že se k tobě choval tak, že tě to vedlo až k pokusu o sebevraždu.
  Měj se krásně,
  Péťa

  Holky a láska

  Líbí se mi mámin přítel

  Ahoj Alíku a spol,
  Mám takový problém a nevím, co s ním. Abych začala od začátku... Máma s tátou jsou rozvedený(ale už dlouho) a našla si přítele. S tím se ale rozešla, protože jí byl nevěrný. Před asi víc jak měsícem si našla přítele a rozhodla se mě s ním seznámit. Když jsem ho viděla poprvé, cítila jsem divný pocit. Ne že by se mi zdál divný nebo tak, naopak. Cítila jsem se s ním šťastná atd. Už jsem se s ním viděla několikrát, ale poslední dobou mám takové divné pocity... Mám pocit že se mi líbí, ale přijde mi to jako blbost. Vždy, když se mě dotkne, nebo tak něco, cítím uvnitř sebe takové divné pocity např. Štěstí, lásku atd. A u jejího bývalého přítele se mi to nestalo. Stále na něj také musím koukat a někdy žárlím na svojí vlastní mámu že se ho dotýká nebo že se s ním baví...ale vztah jim rozhodně kazit nechci. A z rozvodu našich to být nemůže, protože se to stalo dávno a vzpamatovala jsem se z toho.
  Je možné že se mi líbí trochu jjinak? Vůbec si nevím rady...
  předem děkuji za odpověď

  holka, 11 let, 27. října

  Ahoj z Modré linky,
  přemýšlíš o tom, jestli je možné, že se Ti nový přítel Tvé mámy líbí trochu jinak. Cítíš divné pocity, když s ním jsi - štěstí, lásku, musíš se na něj pořád koukat a nevíš si rady.
  Když si čtu Tvoje řádky, přemýšlím o tom, že u holek Tvého věku se často stává, že se zamilovávají do mužů, kteří jsou o dost starší, například do svých učitelů, trenérů, nebo slavných osobností, jako zpěváků, herců apod. Samozřejmě se může také stát, že se zamilují do svých příbuzných nebo blízkých. Pocity mohou být pěkné, smutné i matoucí, podobné, jako popisuješ, protože je jasné, že tato láska ve velké většině případů nedojde naplnění.
  Je také možné, že Tě k příteli mámy přitahuje i jeho osobnost, třeba to, že je sympatický, příjemný, může to být i cit, jako bys měla třeba k tátovi - v něm může být i obdiv i zalíbení.
  Oceňuji, že se nad vším tak zamýšlíš. Pokud by ses svým vztahem nějak trápila, můžeš si najít někoho blízkého, komu se můžeš svěřit a společně to probrat - může to být třeba máma nebo někdo jiný z Tvé rodiny. Případně i kamarádka, které důvěřuješ.

  Přejeme klidné podzimní dny,
  Modrá linka


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!