Poradna: Alík radí dětem

Brigáda

Dobrý den chtěla bych se zeptat od kdy je brigáda, jelikož jsem měla odklad tak základnu dokončím až mi bude 16. Moje máma říká že na brigádu podle zákona se může potom co se dokončí základní škola, ale v některých dotazech se píše že je od 15. A proto bych se chtěla zeptat jak to je. Děkuji za odpověď.

holka, 14 let, 12. června 2017

Ahoj,
pro nástup na brigádu platí dvě podmínky. V první řadě Ti musí být skutečně minimálně patnáct let a zároveň musíš mít ukončenou povinnou školní docházku, to znamená základní školu. Respektive smlouvu můžeš podepsat, jakmile je Ti patnáct let, ale nastoupit do práce můžeš až teprve tehdy, když ještě k tomu ukončíš povinnou školní docházku.
Přeji Ti příjemné léto.
Bára

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci přes výživu z projektu Vím, co jím, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 16 let.

Brigáda

Ahoj Alíku a spol je mi 14 a potřebuju si vydělat na notebook jelikož ještě nemůžu chodit na brigádu napadlo mě si přividělávat malováním obrazů a následné prodávání přes aplikace jako je letgo atd... Myslíš že to je dobrý nápad ?

kluk, 14 let, 11. dubna

Ahoj,
oceňuji, že přemýšlíš nad tím, jak si sám přivydělat na notebook. Myslím, že už od 14 let se dá dělat nějaká práce z domu nebo např. rozdávání letáků apod. Prodávat vlastní výrobky či díla je hezký nápad, těžko však říct, jestli se tomu bude dařit. Výhodou je poměrně snadná inzerce na internetu, nevýhodou velká konkurence. Můžeš zkusit vytvořit předběžnou nabídku a nějaký čas testovat, zda by o takové zboží byl zájem a za jakou cenu, jestli by se vyplatilo věnovat tomu své úsilí a čas. Pomoci to naplánovat Ti můžou dospělí ve Tvém okolí, kteří s tím můžou mít větší zkušenost, rodiče, nebo lidé, kteří už sami něco takto prodávají.

Přejeme Ti hezké jarní dny,
Modrá linka

Brigáda

Ahoj Alíku, chci se zeptat, měl bys návrh na nějaké brigády pro mě v 15 letech v Moravskoslezském kraji? Děkuji.

kluk, 15 let, 2. ledna

Ahoj patnáctiletý kluku,
vůbec nic o tobě nevím, to se pak těžko vymýšlí doporučení...

Zkus použít nějaký web určený na pracovní nabídky, třeba www.prace.cz. Na většině podobných webů jde hledat podle regionu, podle oboru, vyfiltrovat brigády...

Brigáda

Ahoj, můžu na nějakou brigádu, když mi bude 13 a chtěla bych si vydělat...?
A jak si jí mám zařídit, když jí najdu porad mi něco
předem Díky

holka, 12 let, 14. listopadu 2018

Ahoj,
oceňuji Tvou aktivitu, ale do patnácti a někdy i osmnácti let bývá problematické najít si brigádu. Můžeš se zkusit poptat kamarádů, spolužáků, rodičů, učitelů, zda by o něčem ve Tvém okolí nevěděli. Některé větší firmy nabízejí někdy i manuální práci z domova, můžeš se zeptat také na úřadě ve vaší obci, podívat se na internet. V každém případě dokud nejsi plnoletá, museli by to s Tebou vyřizovat rodiče, zkus se tedy poradit především s nimi.

Přejeme Ti vše dobré,
Modrá linka

Brigáda

Ahoj Alíku a spol, je mi teprve 12, ale strašně mě to zajímá. Může být i nějaká brigáda v mém věku nebo až od 15. Mohla bych třeba pomoc mamce dopoledne uklízet v restauraci jestli s mým věkem to půjde. A až mi bude 15 tak můžu jít na brigádu třeba do nějaké cestovní kanceláře? ( BON TON, ČEDOK, FISCHER atd...). Děkuji za odpověď

holka, 12 let, 20. srpna 2018

Ahoj,
na oficiální brigádu můžeš legálně nastoupit opravdu až v patnácti letech. Samozřejmě se můžeš domluvit s maminkou na nějaké odměně za to, že jí pomůžeš uklízet v restauraci. Pokud s tím bude souhlasit, není v tom žádný problém. Od patnácti můžeš klidně na brigádu do cestovní kanceláře jít. Otázku samozřejmě je, jestli o tak mladou pracovní sílu budou mít zájem. Obvykle preferují někoho s praxí, ale třeba se ti podaří domluvit se s nimi na nějaké jednodušší náplni práce (například jednodušší administrativě apod.). Určitě to můžeš zkusit.
Měj se hezky!
Bára

Brigáda

Ahoj.
Momentálně je mi čtrnáct ale v prosinci mi bude patnáct.
Chtěla jsem se zeptat, jestli náhodou existuje nějaká brigáda ohledně hlídání dětí apod.
Protože chci jít na pedagogickou školu, tak by mi to moc pomohlo.
Předem díky za odpověď :)

holka, 14 let, 17. června 2018

Dobrý den z Modré linky,

je fajn, že si chcete najít brigádu, která se týká oboru, jenž chcete studovat. Nemáme přehled o brigádách, avšak můžete se ptát ve svém okolí, ve škole, hledat na internetu. Pokud byste na internetu nějakou zajímavou brigádu našla, je dobré se o tom poradit nejprve s někým dospělým, neboť internet může být výborným rádcem a zdrojem informací, avšak ne vždy jsou tyto informace ověřené a pravdivé.

Přejeme Vám prima brigádu i hezké léto
Modrá linka

Brigáda

Ahoj, Je mi 12 let a jsem kluk. Potřebuji si vydělat na nový mobil který stojí okolo 8 tisíc. Na brigády nemůžu chodit protože mi není ještě 15, tak se chci zeptat jestli není nějaká jiná cesta jak si ty peníze nějak dostatečně rychle vydělat ? Předem Děkuji ! :)

kluk, 12 let, 17. června 2018

Ahoj,
osm tisíc je poměrně velká částka a pokud si chceš na mobil vydělat, budeš muset být trpělivý. Je ale samozřejmě skvělé, že jen nestojíš s nataženou rukou a nečekáš, až ti ho koupí rodiče, ale sám se o jeho zakoupení chceš přičinit. Na brigádu vzhledem k svému věku skutečně ještě nemůžeš, ale zkus se domluvit s rodiči, zda by jsi nemohl dostávat nějaké peníze za domácí práce nad rámec svých povinností (tzn. že samozřejmě nebudeš dostávat zaplaceno například za úklid svých věcí, ale například za práci na zahradě a podobně). Stejně tak se můžeš poptat mezi vašimi známými, zda například nepotřebují pomoci na zahradě a podobně. Můžeš také poprosit rodiče, zda by ti nepomohli nějakou podobnou práci najít. Určitě ocení tvou snahu vydělat si nějaké peníze navíc.
Měj se hezky!
Bára

Brigáda

Dobrý den, přečetl jsou o vašich tipech o vydělávání peněz(vyvenčení psa,nakoupení místo někoho).A existuje nějaký web pro ty, kterým ještě není 15,kde by dávaly svoje nabídky?Anebo nějaké stránky, které nabízí práce pro ty ne 15-leté?Legálně samozřejmě :D.A je-li např. rozvoz pizzy na kole již brigádou pro to velké?
Předem děkuji

kluk, 12 let, 19. února 2018

Ahoj,
o žádném podobně zaměřené webu, o kterém píšeš, jsem nikdy neslyšela a nevím, že by existoval. Zkus se spíš poptat ve svém okolí, nebo požádat o pomoc rodiče, kteří by se mohli poptat mezi svými známými. Rozvoz pizzy na kole určitě ve dvanácti letech legálně možný není.
Měj se hezky!
Bára

Brigáda

Dobrý den Alíku a jeho kamarádi. Asi je blbý dotaz ohledně toho jestli seženu nějakou menší brigádu ve 14, protože v to silně pochybuji. Avšak bych se chtěla zeptat jestli nevíte o nějakém přivýdělku, něco za co bych dostala alespon něoco. Chci si na něco našetřit ale z kapesnýho mi to nejde. Napadlo mě něco třeba u babičky ale rodiče říkají, že to přeci nebudu dělat za peníze když je to jako rodina, ale já bych ráda za nějaký ty drobný. Doufám že poradíš.

holka, 14 let, 11. února 2018

Ahoj,
líbí se mi, že se aktivně snažíš vydělat si nějaké peníze a nečekáš pouze s nataženou rukou, co ti rodiče dají. Máš pravdu, že na legální brigádu si budeš muset počkat až do patnácti let, ale myslím, že klidně můžeš poprosit své rodiče, jestli by ti nepomohli vymyslet, jak nějaké peníze vydělat. Zcela určitě ocení svou snahu a pochopí, že tvé možnosti jsou vzhledem k tvému věku omezené. Zkuste se třeba domluvit, že by ti něco málo platili za práce, které uděláš mimo své povinnosti. Nebo je zkrátka popros, jestli by se nezamysleli a nezkusili sami navrhnout, jakým způsobem bys mohla k nějakým penězům přijít. Věřím, že tvou iniciativu ocení a společně najdete nějaké přijatelné řešení.
Měj se hezky!
Bára

Brigáda

Ahoj Alíku
Mohla bych ( bydlím v České Třebové ) dostat nějakou brigádu nebo tak něco, když mi bude v březnu teprve 12? Šetřím si na noťas a máme skoro dvoumilionivou půjčku, takže nemůžu po rodičích chtít, aby mi ho koupili. Poradíš mi?

holka, 11 let, 6. února 2018

Ahoj,
líbí se mi, že se tak zodpovědně stavíš k situaci, kdy po něčem toužíš, ale uvědomuješ si, že kvůli finanční situaci to nemůžeš chtít po svých rodičích.
Ve dvanácti letech sice ještě nemůžeš jít na brigádu, ale určitě existuje celá řada dalších možností, jak si můžeš vydělat peníze. Zkus se nejprve domluvit se svými rodiči, jestli byste společně nevymysleli nějaké práce, se kterými bys mohla doma pomáhat a dostávat za to peníze navíc.
Stejně tak se můžete společně zamyslet nad tím, jestli není ve vašem okolí někdo (známý, kamarád, soused), kdo by například potřeboval pomoci se zahradou, venčením psa atd. Když rodiče uvidí tvou snahu, se kterou si chceš na vytoužené věci vydělat sama, určitě ji ocení a rádi ti s hledáním možných zdrojů příjmů pomohou.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Brigáda

Ahoj Modrá linko a ostatní.Je mi 11 let a chtěla bych si vydělat na navý mobil.
Aspoň 10 000. Ano tolik,protože bych si koupila mobil,a ostatní bych dala do nějaké nadace,utulku,děckého domova... Ten problém je, že nemohu najít brigádu. 1. Na borůvky nechci a ikdyby jo, tak to nevíjde táta spí pomalu do dvanácti. A pak je oběd, a pařák jak něco.
2.Za domácí práci mi je blbé říct rodičům: Nemohla bych dělat D. práce? A za to byste mi patily?
3. Někoho bych se klidně zeptala, zda nepotřebuje pohlídat nějakého mazlíčka,ale bojís se že by řekl:Zmiz nemam na takové lumpárny čas!!!

Co mám tedy dělat? Prosím odpovězte. Děkuji

holka, 11 let, 24. ledna 2018

Ahoj,
je hezké, že si chceš vydělat na telefon sama a snažíš se najít řešení, jak by se to dalo zařídit. Deset tisíc je ale poměrně hodně peněz a vzhledem k tvému věku nemůžeš ještě další čtyři roky na oficiální brigádu. Líbí se mi také, že nechceš „zneužívat“ rodiče a chtít po nich, aby ti platili za domácí práce. Zkus se ale domluvit právě s rodiči, jestli by neměli nějaký nápad. Svěř se jim, že toužíš po novém mobilním telefonu a kolik peněz bys na něj potřebovala. Požádej je o radu a zeptej se, jestli by neměli nějaký nápad, jak by to šlo zařídit. Určitě ocení tvou snahu, iniciativu a rovné jednání. Možná sami navrhnou nějaké práce navíc, za které by ti mohli přispívat, nebo je napadne jiné řešení.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Brigáda

Ahoj Alíku a ostatni, potrebovala bych poradit. Mam 16 let a jsem v prvaku :) chtela bych si na leto najit nejakou zajimavou brigadu jako napriklad animatorka na Slovensku nebo tak neco, ale vubec nim me nenapada a na internetu nemuzu nic najit :/ Nejlepsi je, ze mamce by to nevadilo a prala by mi to. Takze muj dotaz zni, jestli nemas nejaky kontakt nebo zkusenost s podobnou brigadou?
Jinak mam domluvene dozor deti na primestslem tabore ;) dekuju moc za vas cas a za rady, preji krasny den :)

holka, 16 let, 23. ledna 2018

Ahoj,
nabídky na brigádu najdeš například na stránkách www.prace.cz nebo www.jobs.cz. Zkus tyto stránky dlouhodobě sledovat a možná se na nich nějaká zajímavá nabídka objeví. Další možností je vlastní iniciativa. Popřemýšlej o tom, kde by se ti líbilo pracovat a zkus přímo tam napsat a zeptat se, zda by neměli volné místo na brigádu. Pokud vytrváš a budeš se dlouhodobě snažit zajímavou brigádu sehnat, jsem si jistá, že uspěješ.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Brigáda

Dobrý den,
z vašeho fóra jsem pochopil že na brigádu můžu nastoupit až mi bude 15 a budu mít ukončenou základní školní docházku. Chodím ale už druhým rokem na osmileté gymnázium, a tak se chci pro jistotu zeptat.. Počítá se ukončení základní školy až nastoupím na vyšší gymnázium ?

kluk, 13 let, 17. ledna 2018

Ahoj,
ano chápeš to zcela správně. Až ti bude patnáct let a úroveň tvého vzdělání dosáhne stejné úrovně jako dokončená povinná školní docházka, můžeš si najít brigádu.
Měj se hezky!
Bára

Brigáda

Ahoj, je mi 12 (ne asi, když je to dole), a chtěl bych se zeptat, „Jak vydělat peníze?“

Tvoje máma, 69 let ne delám si srandu 69 mi fakt není xD, 9. února 2018

Jé, ty ses krásně originálně podepsal!
Zkus si najít místo v osmdesátých letech, prý tam hledají komika ]:-)

Brigáda

Mám narozeniny v červenci, takže mi bude 15, ale budu chofit do 9. třídy. Můžu mít o prázdinách (těhlech letních, po mých narozeninách až mi bude těch 15) brigádu, i když jsem nedokončila základku? (po prázdinách bych šla do devítky, měla jsem odklad). Předem díky

holka, 14 let, 10. prosince 2017

Ahoj z Modré linky,

přijde mi fajn, že si chceš najít brigádu a sama tak zkusit, jaké to je, být zodpovědný za konkrétní práci a navíc za to být finančně oceněná. Určitě bude záležet i na výběru brigády. Dokážu si představit, že ne všechny typy brigád jsou vhodné pro dívky Tvého věku. Můžeš se s výběrem poradit s rodiči či sdílet zkušenosti od kamarádek. Brigády jsou u nás možné od patnácti let, takže hurá do toho.

Držíme palce,
Modrá linka

Brigáda

Mám narozeniny v červenci, takže mi bude 15, ale budu chodit do 9. třídy. Můžu mít o prázdinách (těhlech letních, po mých narozeninách až mi bude těch 15) brigádu, i když jsem nedokončila základku? (po prázdinách bych šla do devítky, měla jsem odklad). Předem díky

holka, 14 let, 8. prosince 2017

Legálně ne.

Brigáda

Ahoj "Alíku" chtěl by jsem se zeptat na věci ohledně brigády .
Vím , že legální brigáda je od 15 let a někdy musí být dokončena i základní škola , ale mě je 14 let a ani základní školu dokončenou nemám , ale chtěl by jsem si aspoň něco vydělat , jsem schopný dělat cokoliv co se po mě chce (kromě hlídání dětí-moc velká zodpovědnost) , klidně by jsem odhrabával lopatou sníh , ale bydlím v paneláku. Četl jsem ostatní dotazy , ale ptát se sousedů nebo tak se mi moc nechce (ne že by jsem byl líný - snad chápete) . Přemýšlel jsem o inzerátech , které by jsem vylepil na hlavní dveře od vchodů to paneláku nebo tak , ale když jsem si o tomhle četl tak se musí rodič zeptat na magistrátu města jestli je tohle možné nebo tak a toho se bojím , poraďte mi prosím co mám teda dělat, nejradši by jsem ty inzeráty vylepil bez zeptání na magistrátu , klidně by jsem jenom nějáké starší paní nosil nákupy . A také se bojím že by se i přez mou snahu nikdo neozval , ptá se tedy co a jak mám udělat. Moc děkuju. Budu se moc těšit na odpověď , protože mi (snad) hodně pomůžete, s přáním pěkných vánočních dnů Kamil (Liberecký kraj) ��

Kamil-14 let, 1. prosince 2017

Ahoj,
děkuji ti za tvůj dotaz. Líbí se mi, jak o celém problému přemýšlíš, stavíš se k němu zodpovědně a chceš ho aktivně vyřešit. S vylepováním inzerátů bych byla raději opatrná, protože je skutečně spojeno s řadou omezení. Samozřejmě chápu, že se ti nechce obcházet sousedy v paneláku a nabízet jim svou pomoc. Snad by ses ale mohl zeptat svých dospělých známých, kamarádů svých rodičů a dalších lidí kolem sebe, zda bys jim nemohl za úplatu pomáhat. Jsem si jistá, že ocení tvou snahu vydělat si aktivně nějaké peníze. Určitě se mezi nimi najde i někdo, kdo tvou nabízenou pomoc využije.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Brigáda

Ahoj Aliku. Šetřím si na novy iphone se. Je mi 11 let a brigáda je az od 15 let. Ale ja brigadu delam. Jen přes léto. A az bude zima tak nic. Kapesne ne dostávám jen někdy od babičky a za dom. Prace jen 5kc. Hlídala bych nikomu psa jenomže by to musel byt někdo bohatý. Jinak bych nezvládla mu říct o peníze.. Jak si mám vydělat?

LETENKA 2006 11 LET, 24. srpna 2017

Ahoj,

chci Tě moc ocenit. Přestože je Ti teprve 11 let, už si odkládáš peníze na nový iphone, a dokonce máš hned několik dobrých nápadů, jak si přivydělat.
Máš pravdu v tom, že legálně Ti zatím brigádu nikdo nedá, můžeš si však přivydělat drobnými domácími pracemi. Například někomu donést nákup, vyvenčit psa, pohrabat listí na zahradě apod. Píšeš, že by to musel být někdo bohatý, jinak by sis nezvládla říct o peníze. Nemusíš si ale hned říkat o nějakou určitou sumu. Můžeš se pro začátek zeptat, zda by dotyčný Tvou práci časem nějak ocenil. Může to být i tak, že Ty pohrabeš zahradu a za to dostaneš nějaké ovoce nebo zeleninu, buď pro Tvou spotřebu nebo je dáš mamce a ona Ti za ně něco dá. Drobné peníze Ti za nějakou službu rád dá i někdo ne moc bohatý, až si ověří, že Ti skutečně může věřit a svěřit Ti např. toho psa. Protože bereš-li ho s sebou na vycházku, bereš za psa i zodpovědnost. A to je velmi závažné a je třeba si to uvědomit. Máš dbát nejen na to, aby pejsek nevletěl při honu za kočkou nebo míčem pod nějaké vozidlo, ale též, aby někoho nepoškrábal, nepokousal, aby skákáním, byť z radosti, zbytečně neděsil děti, aby nečural, kde nemá apod. Jak vidíš, je toho docela dost, na co je třeba myslet a to jsem nevyjmenovala zdaleka všechno. Při práci na zahradě je zase třeba vyčistit nářadí a vrátit je tam, kam patří. Při nákupu je třeba donést pěkně zabalený nákup i s nákupním dokladem a vrátit přesnou částku, která po nákupu zbyla, atd. Když si takový člověk časem ověří, že je na Tebe spolehnutí a může Ti důvěřovat, pak Ti třeba svěří, ať už pejska nebo věc na delší dobu pravidelně.
Proto bych Ti radila, abys ze začátku svou službu nenabízela za peníze. Dobrou práci lidé umí ocenit, tím spíš, že jim ušetříš jejich vlastní čas, kterého si moc a moc váží.

Přejeme Ti dál samé dobré nápady a ať se Tvá finanční částka na vysněný nákup stále zvětšuje.
Modrá linka

Brigáda

čau je mi 13 a moc si chci koupit mobil a nějaké věci ale nemám peníze. Jak bych si mohla vydělat peníze?

Amalka-amalka, 13 let, 20. června 2017

Ahoj,
ve třinácti letech ještě nemůžeš jít na brigádu, ale určitě existuje celá řada dalších možností, jak si můžeš vydělat peníze. Zkus se nejprve domluvit se svými rodiči, jestli byste společně nevymysleli nějaké práce, se kterými bys mohla doma pomáhat a dostávat za to peníze navíc. Stejně tak se můžete společně zamyslet nad tím, jestli není ve vašem okolí někdo (známý, kamarád, soused), kdo by například potřeboval pomoci se zahradou, venčením psa atd. Když rodiče uvidí Tvou snahu, se kterou si chce na vytoužené věci vydělat sama, určitě ji ocení a rádi Ti s hledáním možných zdrojů příjmů pomohou.
Přeji Ti krásné léto!
Bára

Brigáda

Dobrý den!
Je mi 12 a chtěla bych se zeptat jak bych si mohla vydělávat. Moje nejlepší kamarádka (je ji11) už si taky vydělává hlídá svého bratrance a sestřenici já mám sice 3 sourozence a za hlídání a domácí práce dostáváme neaky peníze ale chtěla bych vydělávat víc. Žádný příbuzný v blízkosti našeho domu nemáme tak nevím. Hlídat děti umím dobře ale nevím jestli by někdo svěřil svoje děti neznámý dvanáctiletý holce. Nevíte co bych mohla dělat jiného? A vydělat si za to neaky peníze?
Moc děkuji ??

holka, 12 let, 1. června 2017

Ahoj,
je skvělé, že k otázce peněz přistupuješ tak zodpovědným způsobem, nečekáš pouze na to, až Ti rodiče dají kapesné, ale chceš se sama o vydělání peněz zasloužit. Máš také pravdu, že vzhledem k Tvému věku je to poněkud složitější, protože na oficiální brigádu můžeš jít teprve až Ti bude patnáct a víc (navíc od patnácti do osmnácti můžeš pracovat jen velmi omezeně).
Na druhou stranu to rozhodně neznamená, že by sis nemohla přivydělat. V první řadě se zeptej rodičů, jestli by je nenapadla nějaká činnost, za kterou bych mohla dostávat peníze navíc (možná by ocenili nějakou pomoc, která Tě zatím samotnou nenapadla). Potom se společně můžete zamyslet, jestli ve Vašem okolí nejsou nějací lidé (můžou to být Vaši kamarádi, sousedé...), kterým bys třeba mohla venčit psa, pomáhat na zahradě a podobně. Máš pravdu, že ve svém věku těžko můžeš oslovit cizí lidi a nabízet jim hlídání dětí, ale určitě máte kolem sebe spoustu dalších lidí, kteří tě znají a ví, že jsi spolehlivá a dá se Ti věřit. Jsem se jistá, že mezi nimi objevíš někoho, komu bys mohla za malou úplatu pomáhat.
Přeji Ti krásné léto. Bára