Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Kluci a láska

  Dobrý den pracovníci linky důvěry Modrá linka www.modralinka.cz a Ahoj kamarádky BároV a Bájo.

  1I
  Líbí se mi jedna holka, často se na ni dívám a ona na mě. Známe se docela dobře. Nevím jak ji třeba pozvat na zmzlinu a tak.

  2I
  Dále děti ze třídy mi říkají - šprte - ale já se ani moc dobře doma neučím a tak ...

  Prosím o krátkou odpoved, za kterou předem děkuji.

  S pozdravem
  Alíkův kamarád JirkaBobik.

  JirkaBobik, kluk, 10 let, Alíkův kamarád, 13. června 2017

  Ahoj Jirko,

  Ptáš se nás na dvě věci, pokusím se tedy odpovědět na oba Tvé dotazy.

  1) V Tvém věku teprve sbíráš první zkušenosti s láskou, je tedy normální, že si nejsi jistý, jak na to. Určitě je fajn, že se s tou slečnou, která se Ti líbí, dobře znáte a že se na sebe často navzájem díváte, to může znamenat, že se třeba líbíš i Ty jí. Můžeš se jí tedy rovnou zkusit zeptat, zda ji můžeš pozvat na zmrzlinu. Pokud by ses styděl, můžeš zkusit využít sociální sítě, e-mail, nebo mobil, někdy je jednodušší své pozvání napsat. Je dobré začít nějakým neutrálním tématem (co ve škole, kam pojede na prázdniny, jakou zmrzlinu má nejraději, atd.) a pak se třeba zeptat, zda s Tebou na tu zmrzlinu půjde.

  2) Ve svém druhém sdělení se nás na nic neptáš, pouze píšeš, že Ti spolužáci říkají šprte. Napíšu tedy, co mne k tomu napadá. Chápu, že je Ti to asi nepříjemné, ale nevím, zda je to jediná věc, která Ti ve třídě vadí, nebo je toho víc. Nejlepší by bylo zkusit jim otevřeně říct, že je Ti to nepříjemné, neznám Tvé spolužáky, ale třeba to ani nemyslí zle a neuvědomují si, že Ti to vadí. Můžeš to říct jen jednomu z nich, pokud ho třeba považuješ za kamaráda. Kdyby to nepomohlo, můžeš si o tom zkusit promluvit třeba s rodiči, taky byli kdysi děti a třeba řešili něco podobného.

  Přejeme pěkné červnové dny.
  Modrá linka

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Kluci a láska

  Ahoj Alíku a spol. Chtěl jsem se zeptat u nás ve třídě je jedna holka s kterou se kamarádím ale zároveň se mi i líbí. Mohli by jste mi poradit jak na ní zapůsobit ale nejdřív by jsem se měl možná ještě zeptat jestli je dobré ve 12 letech mít vztah s holkou. Předem děkuji za odpověď.
  Z pozdravem

  kluk, 12 let, 11. září

  Ahoj,
  pokud se ti ta holka líbí a chceš s ní chodit, tak na tom není nic špatného, i když je ti 12 let.
  Je pro mě těžké poradit ti, jak na ni máš zapůsobit, protože ji vůbec neznám. Ale ty ano! Zkus se zamyslet nad tím, co má ráda, co se jí líbí a skrze to na ni můžeš zapůsobit. Pak se jí můžeš zeptat, jestli by s tebou chtěla chodit a uvidíš, co ti na to poví.
  Držím palce,
  Péťa

  Kluci a láska

  Miluji mladší holku

  Ahoj Alíku. Miluju hodně jednu holku a ona mě, problém je že mi je 14 a jí 13 rozdíl rok a 2 měsíce a já mám furt pocit že jsem pedofil nebo tak nevím proč. Žádný nechutný věci vážně nechci dělat ale prostě mám takový pocit a nevím jak se ho zbavit. :(

  kluk, 14 let, 16. srpna

  Ahoj,

  svěřil ses nám s tím, že jste do sebe moc zamilovaní s jednou holkou. Děláš si starosti s věkovým rozdílem, který mezi vámi dvěma je. Máš kvůli tomu špatný pocit, jako bys dělal něco špatného, jako bys byl dokonce pedofil. Připadá mi moc hezké, že jsi našel někoho, s kým si tak dobře rozumíš a s kým se navzájem milujete. Chápu, že ve vašem věku se i malý věkový rozdíl může zdát významný, je to něco jiného, než když už je člověku přes 20 anebo přes 30. Není to ale důvod, proč by sis měl připadat jako pedofil. Myslím si, že mít mezi sebou 1 rok ani ve Vašem věku není nic, kolem čeho by sis měl dělat starosti. Často se stává, že si kluci najdou dívku, která například chodí u nich ve škole o ročník níže, není to nic neobvyklého. Je prima, že cítíš zodpovědnost za to, aby ses k té dívce choval správně. Jak asi sám víš, sexuální aktivity jsou do 15 let zákonem zakázané. Pokud je vám dvěma spolu dobře, do ničeho ji netlačíš a chováš se k ní mile, nevidím důvod, proč by ses měl cítit provinile. Naopak si můžeš tohle hezké období užívat. Když nás něco trápí a nevíme si s tím rady, často přinese úlevu, když se svěříme někomu, kdo je nám blízký, třeba kamarádovi nebo rodičům - můžeš to zkusit, pokud budeš chtít.

  Pěkné léto,

  Modrá linka

  Kluci a láska

  Ahoj,
  skoro před rokem a půl jsem se zamiloval do mé spolužačky/kamarádky, už jsem jí to psal hodněkrát a skoro pokaždé mi psala, že se musí rozmyslet, že si mě poslední dobou dost oblíbila a pak mi napsala, ať se nezlobím, že kluka nehledá a že by na něj neměla čas, ale já se prostě nechci vzdát po tom roce a půl. Poslední dobou k ní cítím prostě lásku, takový pocit zamilovanosti, bezpečí a pocit, jako bych byl v sedmém nebi, když jsem poblíž ní. Ani nevím, jak ty pocity popsat. Domluvili jsme se, že půjdeme dneska ven, jenže jsem chytl rýmu a nechci, aby ji ode mně chytila, tak jsem to přerušil, ale teď dotaz: Ptal jsem se kamarádky, jestli bych jí měl něco koupit (kytku, pozvat na zmrzlinu apod.) A řekla mi, že je to dobrý nápad. Ale teď už vážně dotaz: Vůbec se nevyznám v květinách a chtěl bych ji dát květinu, ale nevím jakou... Kterou myslíte, že bych jí měl dát, je to vůbec dobrý nápad? Také bych jí chtěl během té procházky říct, co k ní cítím, že je pro mě důležitá osoba, že jsem se do ní zamiloval a spoustu dalšího. Jak myslíte, že bych jí to měl správně říct, aby se třeba neurazila?... Předem děkuji za odpověď a přeji celé poradně krásné prázdniny!

  kluk, 14 let, 30. července

  Hezký den,
  děkuji za dotaz a za projevenou důvěru, se kterou píšeš.
  Svěřuješ se s tím, že jsi zamilovaný do své kamarádky/spolužačky. Kamarádka na to reaguje rozporuplně. Na jednu stranu říká, že si tě poslední dobou oblíbila a zároveň tě odmítá s tím, že vztah nechce a že by na něj ani neměla čas.
  Je dobré, že spolu půjdete ven. Myslím, že tam poznáš víc. Nech se vést svou intuicí. Člověk obvykle vycítí, jestli ten druhý má o něj zájem. Uvidíš, jakým pohledem se na tebe bude dívat, jak moc se o tebe bude zajímat v rámci konverzace atp.
  Myslím si, že květinou ani pozváním na zmrzlinu bys nic nezkazil. Působí to jako velice galantní gesto. Slečnu by to mělo potěšit a ukážeš se jako gentleman. A jakou květinu zvolit? Na první rande určitě nevol pugét (to už by bylo moc), ale spíše jednu květinu s velkým květem. Obvykle se dávají třeba gerbery, růže (růžová, bílá, červená) či slunečnice. Naopak se moc nedoporučují lilie, frézie či narcisy. (V případě zájmu si můžeš vygooglit, co která barva růže vyjadřuje).
  A jak slečně vyjádřit náklonnost? Obvykle vyznání lásky slečnu potěší. Nejsou na to nějaká obecná pravidla. Vše je o tom vychytat tu pravou příležitost. Nicméně, pokud slečna k tobě také něco cítí, myslím, že bude za projevení citů ráda, ať je to projeveno v kteroukoliv chvíli. Poradila bych ti, abys byl upřímný a také přirozený. Je i pochopitelné, že v takové situaci bude člověk trochu nervózní. Není se čemu divit, když nám na druhém záleží. Obdivuji, že ses odvážil to slečně říct. Budeš mít jasno.
  Užij si schůzku. Moc ti přeji, ať to vyjde tak, jak má.
  S přátelským pozdravem
  Poradce Centra Locika

  Kluci a láska

  Jak říct kamarádce, že se mi líbí?

  Ahoj Aliku, chtel bych podekovat, ze si drive pomohl me kamaratce, kazdopadne dnes potrebuji pomoc ja. Muj dotaz tedy zni takto: Mooooooooc se mi libi moje kamaradka a ja nevim, jak ji to mam rict. Mam ji to rict venku nebo doma nebo ve skole? A ja nevym, jestli ke me citi to same. ;-(

  kluk, 10 let, 5. srpna

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš nám s dotazem ohledně Tvé kamarádky, která se Ti líbí. Váháš, jak jí to říct, a kde by to bylo nejlepší. Uvažuješ taky, jestli ona k Tobě cítí to stejné.

  Přijde mi fajn, že ses nestyděl napsat s Tvou věcí a nebojíš se říct si o pomoc, podobně jako Tvá kamarádka před časem. Z Tvé zprávy čtu, že bys rád Tvé kamarádce řekl něco, co možná už delší dobu nosíš v sobě. Podobné věci neříkáme denně, proto to samo o sobě chce trochu odvahy. Přijde mi, že první krok už máš za sebou – napsal jsi nám a ujistil ses, že to chceš kamarádce sdílet. Teď hledáš, jak na to. Zkus popřemýšlet o místu, kde se častěji potkáváte – možná to bude na nějakém kroužku, možná bydlíte blízko sebe, možná máte společnou cestu, nebo kamarády, u kterých se scházíte, možná to chceš nechat na později, až se uvidíte zase ve škole. Můžeš si to zkusit promyslet, ale třeba vhodná chvíle přijde sama. Můžeš si taky zkusit říct/sepsat, co bys jí chtěl říct, ať se cítíš připravenější. Chápu Tvou obavu, že nevíš, jestli k Tobě cítí to stejné. Když se rozhodneš podobnou věc druhé říct, předem nebudeš vědět její reakci, proto bývá fajn zůstat otevřený různým variantám. Na druhou stranu spoustu věcí můžeš zkusit poznat a pocítit z jejího chování vůči Tobě. Říkám si, že by sis o tom všem zasloužil s někým popovídat, možná máš blízkého kamaráda, který podobnou věc třeba už zažil a může Ti poradit, co se osvědčilo jemu. Nemusíš na to být sám, můžeš se ozvat i na Modrou linku anebo na Linku bezpečí.

  Držíme palce,
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Dobrý den,
  potýkám se s takovým problémem...
  Líbí se mi momentálně 2 holky, ale pouze k jedné cítím opravdovou lásku, ale bohužel ta, ke které cítím opravdovou lásku mi dala friendzone. A ta druhá, která se mi líbí, by zase ona chtěla mě... Ta, ke které cítím opravdovou lásku poslední měsíc vypadala, že by chtěla i ona mě. Kvůli tomu jsem se na ni hrozně moc upnul a nemůžu myslet na jinou holku. Prostě to nejde. Tu, která chce mě mám jako rád, ale prostě necítím k ní to, co k té, co mi dala friendzone... Chtěl bych vás poprosit o nějakou radu, jak přestat myslet na tu holku, co mi dala friendzone jako na holku, kterou miluju, ale prostě jenom jako na kamarádku. Vlastně ta co mi dala friendzone, tak jsem do ní tak nějak zamilovanej už asi 5 let... takže je to pro mě hodně těžký...

  kluk, 14 let, 4. srpna

  Ahoj,
  chápu, že je to pro tebe náročné. Může být hodně těžké vyrovnat se s tím, že holka, do které jsi zamilovaný, s tebou chce jen kamarádit. Takto intenzivní pocity potřebují dostatek času na to, aby ses s nimi nějak popasoval, nikam nechvátej a nech situaci uzrát. Zatím se věnuj svým zájmům a kamarádům a uvidíš, co přijde. Kdyby toho na tebe bylo moc, promluv si o tom s někým blízkým nebo zavolej na Linku bezpečí (zdarma, 116 111).
  Měj se krásně,
  Péťa

  Kluci a láska

  Zamilovala se do mě nebo se chce jen kamarádit?

  Ahoj Alíku. Jsem kluk, půjdu do šesté třídy a mám pocit že se do mě zamilovala jedna holka ale Já holku nechci.
  Ještě je tu jeden problém nevím jestli se do mě zamilovala nebo se chce jenom kamarádit. Můžete mi prosím poradit.
  Předem děkuji za odpověď.

  kluk, 12 let, 28. července

  Ahoj z Modré linky,

  chtěl bys poradit, nevím úplně přesně, v čem. Budu tedy psát to, co mě napadá, když si Tvé řádky čtu.
  Já se domnívám, že je v pořádku, že nechceš holku. Nemusíš s nikým chodit, když o to nestojíš.
  Na otázku, zda se do Tebe ta holka zamilovala, Ti odpovědět nedokážeme, to ví jen ona. Ty si můžeš všímat jejího chování a zkusit z něj odhadnout, co k Tobě cítí nebo si s ní o tom můžeš narovinu promluvit. A zároveň jí můžeš dát najevo, že zatím nechceš s nikým chodit.

  Přejeme Ti prima léto.
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Nerozumím jejímu chování

  Dobrý den, potřeboval bych poradit, jak sbalit kamarádku.
  Ona bydlí ve vedlejší vesnici. Když jsme ještě oba byli na prvním stupni zš, tak ona byla na zš v té její vesnici a já v mojí vesnici, ale byli jsme ve stejné třídě. Jelikož ta moje vesnice je největší ze všech vesnic v okolí, tak tady máme také největší školu. Naše škola každý rok pořádá turnaj ve vybíjené pro okolní školy. Tam jsem se s tou kamarádkou poprvé seznámil, poté jsme spolu začali chodit, ale bylo to spíše jen po internetu, takže bych tomu asi ani chození neříkal... Každopádně ona potom do šesté třídy přišla k nám do školy a já jsem byl v A a ona v B, jsme se ani nebavili, protože mě neměla moc ráda, jelikož jsem jí furt balil, ale ona mě nechtěla. Najednou jak jsme vyšli základní školu, tak se nějak bavíme, nutí mě, abych dojel na jejich vesnickou akci, chodí s námi ven a baví se semnou tak jako nikdy. Přijde mi to divné, že by se tak najednou semnou chtěla bavit... vždyť na tom přece něco musí být ne? Prosím o nějakou radu... doufám, že si nedělám falešný naděje :-(

  kluk, 14 let, 26. července

  Ahoj z Modré linky,

  líčíš nám chování své kamarádky a prosíš o radu. Nepíšeš, s čím přesně chceš poradit, mohu tedy jen odhadovat, že chování své kamarádky a jeho proměně nerozumíš. My však neznáme ani Tebe a ani ji, nemůžeme Ti tedy vysvětlit, co si kamarádka myslí, nebo co se za jejím chováním skrývá. Co si druhý myslí, cítí, to je možné do určité míry odhadnout z jeho chování. Jak je to doopravdy, to však ví jen ten člověk sám. Jestli tedy o kamarádku i nadále stojíš, můžeš se s ní prostě začít vídat a uvidíš. Nebo se jí můžeš úplně narovinu zeptat, říct jí vlastně to, cos napsal nám, že se nevyznáš v tom, jak se chová, že Tě odmítala a teď se zdá, že to má jinak.

  Přejeme Ti hezké dny
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Ahoj, mám takový problém, potřeboval bych holce říct že se s ní rozcházím ale ne tak aby z toho byla smutná.

  Předem děkuji za odpověď.

  kluk, 11 let, 16. července

  Ahoj,
  rozchody jsou často náročné, zvlášť pokud se jeden chce rozejít a druhý ne. Zkus jí vysvětlit, proč se chceš rozejít, aby rozuměla důvodům, proč už s ní nechceš dál chodit. Dej jí pak dost času, aby to mohla nějak zpracovat. Také si promysli kdy a kde jí to řekneš. Není např. moc dobré rozcházet se před důležitým testem ve škole. Smutná asi bude stejně, tomu nejde dost dobře předejít, ale časem se s tím s pomocí kamarádek a rodiny vyrovná.
  Držím palce, ať to vezme dobře,
  Péťa

  Kluci a láska

  Ahoj Alíku, píši ti, dnes, kvůli tomu, že jsem chodil s jednou holkou ven a už od samého začátku moc líbila. Jenomže poté kvůli šikaně, kterou jsem i tak dále zažíval bohužel jsem nějak blbě vyjel a nějakou dobu jsme se nebavili. Po nějaké době jsme zase kamarádství obnovili. Kamarádi mi říkali, že jsem se jí líbil předtím. A pořád se mi líbí a napsal jsem jí to a ona mi napsala, že se jí také líbím.
  Tedy bych tě chtěl poprosit o radu, jak mám dále pokračovat abych s ní chodil a jak postupovat abych jí neztratil? Jenom problém je, že jsem měsíc u mamky (blízko ní) a u taťky (daleko od ní.) A také bych se chtěl zeptat jak na takový ten vztah jít?
  Předem děkuji.
  S pozdravem tvůj Vojta.

  Ahoj,
  předně jsem moc ráda, že se vám podařilo obnovit přátelství a poblahopřát ti ke vztahu. Na vztahy bohužel neexistuje jednoduchý recept. Nedokážu ti přesně poradit, jak bys mě postupovat. Užívej si společně strávené chvíle, povídejte si spolu, poznávejte se. Povede tě tvá vlastní intuice. V době moderních technologií je možné zvládnout vztah i na dálku. Když budeš u taťky můžete si třeba zavolat přes videohovor. Když by nastal nějaký problém, promluvíte si o něm. Klidně jsem případně zase napiš, kdybys potřeboval nějakou radu.
  Měj se krásně!
  Péťa

  Kluci a láska

  Dobrý den, je mi 14 let líbí se mi má spolužačka z béčka ze základní školy (vyšel jsem teď z 9. třídy).
  Chodil jsem s ní do školy od 6. třídy. Už v tu dobu se mi líbila a několikrát jsem to na ni zkoušel, i když řekla ne. Nevím co jsem si myslel...
  Teď asi 3 dny zpět jsem s ní a s dalšími dvěmi kamarádkami byl venku. A od té doby mi přijde, že je to mezi námi jiné. Chová se ke mně jinak a baví se semnou. Lajkuje mi fotky na instagramu a posílá mi snapy. To také dřív nedělala. Nevím co si mám myslet. Bojím se něco zkusit, protože kdybych něco zkusil tak bych byl za dementa i u těch kamarádek. Prostě nevím co mám dělat.

  kluk, 14 let, 6. července

  Ahoj,
  chápu, že si nejsi jistý, jestli to na kamarádku zkusit, když už ti jednou řekla, že nemá zájem o nic víc. Píšeš, že je to teď jiné a tohle období podle všeho zatím trvá jen pár dní. Říkám si, že by možná stálo za to ještě chvíli počkat, jak se bude situace dál vyvíjet. Pokud bude dál jevit zájem o kontakt s tebou, můžeš jí třeba za pár týdnů pozvat ven na rande. 😊
  Držím palce,
  Péťa

  Kluci a láska

  Nezajímají mě holky

  Zdravím, mám dotaz, který sem možná nepatří, ale zkusím to.

  Inu, připadám si divně, když se všichni v mém okolí tahají za hoIkama a já jsem tuto potřebu nikdy neměl. Tak nějak si myslím, že to je tím, že nemám IG, jelikož mi všichni ukazují jak si tam s kým píšou. Ale taky se trochu obávám, že to může být mojí orientací. Avšak tak nějak si myslím že to bude tím, že mám rozum. Také bych se chtěl zeptat, zda je vůbec vhodné být v mém věku ve vztahu.

  Honzík, 13 let, 4. července

  Ahoj,
  na to, v kterém věku je vhodné navázat první milostný vztah, neexistuje všeobecně platná odpověď. Každý člověk je originál a každý má rozdílné tempo dospívání. Nicméně orientačně se můžeme „odrazit“ od věkové hranice patnácti let, která je určena pro zahájení pohlavního života. Odborníci se shodují, že před dosažením tohoto věku není většina dospívajících dostatečně psychicky zralá.
  Skutečnost, že nemáš touhu ve třinácti letech s někým chodit, tedy skutečně neznamená, že je s tebou něco špatně, nebo že bys byl homosexuál. Spíš bych se skutečně přikláněla k tvému vysvětlení, že „máš rozum.“ Ve třinácti letech je to spíše hraní si na chození než skutečné chození nebo vztah. Je tedy zcela v pořádku, že zůstáváš na kamarádské rovině a uvědomuješ si, že na vztahy máš dostatek času a vůbec nemáš kam spěchat.
  Měj se hezky!
  Bára

  Kluci a láska

  Ahoj, poradno, chci se zeptat, líbí se mně jedna holka z Alíka, voláme si a píšeme si srdíčka, máme se rádi, ale nevím, jestli si můžeme psát tady srdíčka?

  Klučina, 12 let, 2. července

  Ahoj,
  pokud si normálně píšete a neporušujete další pravidla, tak na posílání srdíček není nic špatného. Kdyby se na Alíku nesměla posílat srdíčka, tak by je Alík neměl v nabídce smajlíků. Zejména pokud si je posíláte poštou nebo prostě soukromou cestou.
  Pokud byste si psali veřejně, například v klubovně, tak je samozřejmě zapotřebí to nepřehánět a používat jen v takové míře, aby to neobtěžovalo ostatní uživatele.

  Kluci a láska

  Neumím si povídat sám s holkou

  Dobrý den,
  Líbí se mi jedna holka, je hrozně fajn a je hezká, ale neumím si s ní sám povídat. Když jsme skupina lidí tak to jde nějak samo, ale když jsme sami dva tak mi vždycky nějak dojdou slova. Prosím o radu.
  Díky

  kluk, 12 let, 27. června

  Ahoj,

  věřím, že často není vůbec lehké najít slova, když jsme sami s někým, kdo se nám líbí. To je úplně normální a je dost pravděpodobné, že něco podobného zažívá většina Tvých spolužáků, kluků i holek. Neexistuje na to úplně jedna univerzální rada, každému může pomoci trošku něco jiného – postupně si budeš objevovat, jak to v tomhle máš Ty. Doporučila bych být sám sebou, říkat to, co si opravdu myslíš, nebo co bys řekl i mezi Tvými kamarády. Když se snažíme někoho ohromit nebo se zalíbit, často to působí spíš nepřirozeně. Říkám si, že by ses mohl dopředu zkusit zamyslet nad tím, co máte s tou dívkou společného (třeba něco, co vás oba baví) a zeptat se jí na něco, co s tím souvisí. Pokud bys chtěl, můžeš jí taky udělat nějaký kompliment, třeba pochválit něco, co se jí povedlo. Říkám si, že nemáš co ztratit, je velmi malá pravděpodobnost, že bys řekl něco vyloženě „špatně“. Když si s něčím nevíme rady, často taky pomůže, když se svěříme někomu blízkému. Mohl bys to zkusit probrat s nějakým kamarádem nebo třeba s taťkou, mohli by s Tebou sdílet svoje zkušenosti.

  Držíme Ti palce,

  Modrá linka

  Kluci a láska

  Jak udělat první krok?

  Ahoj Aliku, a týme. Měl bych dotaz, nedokážu dát pusu holce ani třeba ji obejmout z kamarádství, prostě se toho bojím... Našel jsem si novou holku ale nevím jak udělat první krok.
  Předem děkuji za odpověď

  kluk, 12 let, 28. června

  Ahoj,
  píšeš, že nedokážeš dát dívce pusu a že sis našel přítelkyni a neumíš udělat první krok ke sblížení. Jsem přesvědčená o tom, že tyto věci se nedají lámat přes koleno a pokud se na to necítíš, je to zcela v pořádku. Je ti teprve dvanáct let a to skutečně ještě není věk, kdy by vztahy měly a mohly být postavené na fyzickém kontaktu. Je proto naprosto v pořádku, že se nemůžeš odhodlat políbit nebo obejmout dívku. Ten čas v budoucnu přijde a zatím si s tím nemusíš dělat starosti. Užívej si společně strávený čas s dívkou, v jejíž přítomnosti je ti příjemně. Povídejte si, sdílejte své pocity, podnikejte společné akce a pokud vám vaše přátelství vydrží i nadále, časem budete oba dva připraveni na postupné tělesné sbližování.
  Měj se hezky!
  Bára

  Kluci a láska

  Nestihl jsem se seznámit

  Ahoj, tak mám zase dotaz po 4 měsícich... Takže líbí se mi jedna holka a já si s ní chtěl skamarádit ale udělal jsem velkou chybu a teď toho lituju, jednou jsem byl před školou s ní sám protože můj kámoš odešel domů a její kamarádky jeli autobusem, a já když jsem s ní byl sám tak místo toho abych ji alespoň pozdravil a skamarádil se s ní tak jsem nic nedělal, srdce mi bušelo docela hodně, ale nejvíce lituju že zítra je poslední den školy a já jsem nervózní že ji nepotkam nebo že nebudu mít takovou šanci jako dnes ale já prostě ne... Já za ní nezašel a toho nejvíce lituju. A pokud by bylo možné tak bych prosil o rychlou odpověď, nechci vás nahánět ale zítra končí škola. :)

  kluk, 11 let, 22. června

  Ahoj z Modré linky,

  díky za důvěru, se kterou se nám opět svěřuješ. Odepisujeme už asi, bohužel, později, než sis představoval, nepíšeš s konkrétní otázkou, proto odpovím obecněji, co mě k tomu napadá.

  Píšeš o jedné holce, která se Ti líbí, ale přijde Ti, že jsi udělal chybu. Aktuálně lituješ toho, že jsi za ní nezašel, abys jí pozdravil anebo se trochu víc seznámil. Jsi nervózní z toho, že bys ji už před prázdninami nepotkal, že nebude tak dobrá šance jako byla. Rozumím, že Tě mrzí, že jsi to pozdravení neudělal podle Tvé představy. Mohlo se to zdát jako ideální příležitost udělat „první krok“ k tomu, aby ses s holkou, která se Ti líbí, nějak víc seznámil. Říkám si, že odhodlat se v té chvíli pro Tebe bylo asi hodně těžké, a proto to nešlo. Popisuješ, že Ti bušilo srdce a možná jsi v té situaci mohl cítit emoce jako třeba stud, strach, které když nás pohltí, tak občas znemožní dokončovat naše plány. Chtěla bych Tě proto podpořit, ať si to pokud možno nevyčítáš. Je to opravdu jedna z normálních reakcí v situacích, když něco moc chceme a zároveň jsme z toho nervózní.
  Říkám si, že možná máš ve svém okolí někoho, kdo tu slečnu zná a mohl by Ti v tom seznámení pomoct. Možná máte ve škole nějaký společný předmět, anebo zájem, klidně i na sociálních sítích, něco, čím by se dalo začít. Někomu pomáhá promyslet si témata k povídání, někomu taky to, že si o tom první popovídá s dobrými kamarády, kteří můžou mít další nápady, není to ostuda. Někdy si na to, než uděláme "první krok", musíme trochu počkat. Můžeš se ozvat i na Modrou linku (https://www.modralinka.cz/), anebo na Linku bezpečí (https://www.linkabezpeci.cz/), kde je prostor k většímu povídání. Zní to, že Ti na slečně záleží a přála bych Ti, abys k ní, až to půjde, našel cestu.

  Hezké letní dny přeje
  Modrá linka