Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Technická poradna

  Všeobecně

  Četl jsem, že vyhledávání funguje. Kde je? Četl jsem na stromě, ale tam není.

  Teď už tam doopravdy je :-)
  Omlouvám se za zmatky.

  Na otázky odpovídají

  Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík.

  Všeobecně

  Na jakém systému běží Alík?

  Zdravím, sice se jedná o dost nerelevantní otázku, ale skutečně mě zajímá, zda Alík používá apache2 nebo nginx pro svůj webserver.
  Dále mě zajímalo, zda používáte Windows Server nebo Linux (případně jakou verzi).
  Předem děkuji za odpověď.

  Ahoj,
  Alík běží na IIS, který je součástí systému Windows Server.

  Redakční systém máme napsaný v jazyku C# a je ušitý na míru našim potřebám. Dalo by se říct, že je to hodně vzdálený příbuzný systému Oris, na kterém jedou weby iDNES.cz, Lidovky.cz, Metro.cz atd.

  Strukturu webu máme vymyšlenu tak, abychom mohli doménu o00o.cz, na které jsou pouze statické soubory (obrázky, stylopisy, JavaScripty, empétrojky), v budoucnu odložit na jiný server. Ten by klidně mohl běžet na Linuxu, vyšlo by to nejspíš levněji. Ale zatím jsme to nemuseli řešit, takže nemáme vyhlédnutou žádnou oblíbenou distribuci, nebo oblíbený webserver.

  Líbilo by se mi mít také nějaký další server bokem na blbnutí s neuronovými sítěmi, ale těm stejně nerozumím, takže ten by měl platformu podle toho, co chce ten, kdo tomu rozumí. :-)

  Všeobecně

  Proč Alík hledá přes DuckDuckGo?

  Má rád soukromí a kačky. >X<-

  Všeobecně

  Ahoj,

  čekal jsem, že tu tenhle dotaz najdu, ale nenašel jsem: jak to, že je na různých místech možno reagovat různými smajlíky? Kupříkladu v nástěnkách je možné volit ze smajlíků 8-o, $>, ok a :-D, u vtipů 8-o?, ok a ko, u her :-c!, 8-o?, ko a ok a v poradně je to ještě zajímavější, neb tam existují kombinační smajlíky: někde ok, ko a :-3$>, ;-)ok, O=ok či :-Dok. Chápu, že správci či ostatní s pravomocemi mohou použité smajlíky vybírat, jen mi vrtá hlavou, proč jsou všude jiní? Co když chce někdo řekněme v nástěnkách ohodnotit příspěvek 8-o? či ohodnotit hru $>? Kdo všechno může ovlivnit, které smajlíky jsou k dispozici?

  Ahoj,

  myslíme si, že na různých místech se hodí různá hodnocení. V případě her nás (jako vývojáře) zajímá, jestli hra někomu nefunguje, nebo jestli jí nepochopil, a vedle toho nás zajímá celkové hodnocení oblíbenosti, ze kterého jde sestavit nějaký žebříček. U vtipů, když nefungují, tak nefungují proto, že jsou nepochopené, nebo že se nelíbí, takže tam hodnocení nefunguje nemá smysl. Hodnocení vtipů umožňuje sestavovat výjezd nejlepších a nejnepochopenějších vtipů, nepotřebujeme rovnat vtipy nejmilejší nebo nejpoučnější. V poradně jsme kdysi dlouho váhali, jaká hodnocení povolit, protože některé dotazy/odpovědi jsou veselejší, ale kdyby u všech dotazů šlo dát vysmátého smajlíka, včetně těch, kde se řeší smrtelně vážné věci, tak to by mohlo působit poněkud necitlivě, proto smí odpovídající určit, co třetí hodnocení znamená.

  Historicky diskusní příspěvky u článků mívají palce nahoru/dolu, ale v nástěnkách jsme se palcům dolu chtěli vyhnout, z obavy, že palce dolů můžou vyvolat příliš bouřlivé emoce. Takže když už existovaly dvě možné sestavy… proč ne třeba dvanáct? :-)
  Diskusní příspěvek může mít teoreticky dvacet jedna různých smajlíkových hodnocení, ale nedáváme je na výběr všechny. Jednak by to bylo docela nepřehledné, jednak předpokládáme, že podobně jako u dotazů v poradně může i v nástěnkách vzniknout teoreticky ošklivý kontext. Máme tu nástěnky o smrti a o nemocech, kde by chechtání působilo poněkud nepatřičně. O sestavě povolených hodnocení rozhoduje buď správce, nebo moderátor (s úrovní práv architekt a vyšší). Může určit, že nechce hodnocení žádná, nebo že chce pomáhavou sestavu, ve které není žádné negativní hodnocení – a komu se něco nelíbí, musí napsat příspěvek. :-)

  Myslíme si, že to takhle funguje docela dobře.

  Všeobecně

  Ahoj, tak jsem se podívala do jedné nástěnky. Podle toho, co jsem si tam přečetla, jsem vydedukovala, že byl nějaký sraz (píše to i Majda). Zúčastnila bych se ho, jenže jsem o něm nevěděla. Jak se mám dostat na nějaký sraz, když mi o tom nikdo neřekne?
  Předem děkuji za odpověď, Lollymaniak.

  Ahoj,
  nebyl běžný sraz. Jak jsme psali, byl takový „minisraz“. Alík je mediálním partnerem nového filmu Mazel a tajemství lesa, který půjde za týden do kin. Včera měl jednu takovou speciální projekci a počítali s nějakými místy pro nás. Bylo navíc po vysvědčení a nebyl to čas školy, proto jsme si říkali, že zkusíme vzít pár pražských dětí.

  U běžných srazů stále platí, že na ně vydáváme pozvánku minimálně 4 týdny předem v Alíkovinách a je to na celý den. Stačí tedy sledovat články a dozvíš se to. Nebývá to ale o prázdninách ani ve všední dny. O tom, že bude tohle kino, jsme se i my dozvěděli až na konci minulého týdne, navíc jsme tam zase nemohli přijít s celým Alíkem, protože bychom se tam ani nevešli, proto jsme to vyřešili takhle.

  Nějaký Alíkovský sraz snad zvládneme udělat na podzim, až zase začne škola, pokud to epidemiologická situace dovolí.

  Všeobecně

  Kolik lidí je celkem na Alíkovi?

  Ahoj poradno, mám dotaz: dá se zjistit, kolik je celkem na Alíkovi uživatelů? Pokud ano, jak?

  Ahoj,
  počty registrovaných uživatelů nezveřejňujeme. Na Wikipedii se píše, že je účtů přes 351 tisíc. Toto číslo se nám líbí a nechceme s ním nic dělat. ;-)

  Zveřejňujeme ale aktuální návštěvnost na stránce s popisem možností spolupráce – nyní chodí na Alíka okolo 160 tisíc lidí měsíčně. Pokud je nám známo, zatím nikdy neměl Alík vyšší návštěvnost, takže z toho máme radost. O:-)

  Všeobecně

  Ahoj červe kterej umí kódovat (–MM–).
  Mohl bych se zeptat, v jakém redakčním systému je provozován Alíkův web? Děkuji.
  P. S.: Linux, Windows nebo MacOS?
  Proč nemáš rád flash v adobe flash (dnes animate) se v něm dělali super stickman animace.
  A Facebook je v poho?

  Ahoj nejlepší,
  web je od května 2017 provozovaný na vlastním redakčním systému, který vznikl v prvních měsících roku 2017. Jako operační systém používáme Windows Server. Na Linuxu běžel Alík naposledy začátkem června 2008. Pak byl přepsaný z PHP do ASP, později částečně do ASP.NET, naše verze je napsaná stoprocentně v C# (tedy ASP.NET). Upřímně řečeno asi neznám žádný web, který by používal macOS Server. Zřejmě je to tím, že Apple netlačí žádnou svoji serverovou technologii (má stejný Apache, jako kdyby běžel na Linuxu).

  Flash nemám rád, protože z něj leze něco, v čem se nedá moc rozumně šťourat a co jde (šlo) spustit jen jedním pluginem od jednoho výrobce. I když tedy Ruffle.js otvírá nové obzory a řeší problémy s kompatibilitou, pořád jsou SWF soubory nesrozumitelný black box. Nutno podotknout, že spousta moderních webů je vyrobená podobně hloupě, včetně toho že mají všelijaké animace načítání, aby si uživatel mnohem lépe uvědomil, jak strašně zbytečně jsou pomalé. :-D

  Otázku na Facebook nějak nechápu. Není v poho. Nemám tam účet, ještě jsem nedosáhl věku, kdy bych si myslel, že by mě tento celoplanetární experiment nepoškozoval. Film Sociální dilema (o kterém tu máme nástěnku) popisuje problém docela srozumitelně.

  Všeobecně

  Ahoj, bude někdy Alík.cz mobilní aplikace?

  Všeobecně

  Ahoj, budete mít někdy discord server?

  Všeobecně

  Ahoj! Kam zmizeli všechnyko z poradny? Jsou tám jen prázdná místa!
  (Ne že bych ko dávala...) Ale zajímá mě to :-)
  Upraveno: už se zase objevili! Asi po pěti minutách 8-o

  Podobných dotazů poslední dobou chodí více.

  Nevím o tom, že bychom něco nerozbili, sami problém nepozorujeme. Server funguje v pořádku. Nemáme ani žádné informace, že by se někdy nějaký obrázek nevracel, když si o něj prohlížeč zažádá. Navíc je zvláštní, že se problém týká jen malých obrázků a ne třeba velkého obrázku se stromem na pozadí hlavičky.

  Pravděpodobně Google něco rozšmouloval v Chromu. :-(
  Netušíme, jak problému předcházet. Můžeš si stránku načíst znovu (vyvolat obnovení přes menu), to by asi mohlo pomáhat.

  Nebo používej Firefox.
  Ten tě ochrání i před všelijakým špehováním na jiných webech, protože blokuje sledovací cookies. Skoro všechny nové prohlížeče je nyní blokují, s výjimkou Chromu.

  Všeobecně

  Ahojky,
  můj dotaz se týká vypnutí účtu. (Vypnout účet si ale samozřejmě nechci, ani nehodlám.) Jde o to, že Kubík tady psal, že mu to strhne 700 kaček, když si vypne účet, ale u mě to hlásí, že by mi to strhlo 1000. Jak to, že jemu by to strhlo míň? Závisí na počtu kaček na kontě, nebo na čem?
  (Pardon, pokud se to už někde psalo, nic jsem nenašla.)

  Ahoj,
  závisí to na době strávené tady na Alíkovi. Nejnižší poplatek je 400 kaček, což se týká těch, kteří jsou tady méně než 90 dní (ale nesmějí už být štěňata, ta mají vypínání zakázané). Následuje těch Kubíkových 700, což je za méně než rok. No a nakonec kdokoli, kdo už tady alespoň rok je (jako třeba ty), má vypnutí zpoplatněné tisícovkou kaček.

  Všeobecně

  Co je Mafra?

  Ahoj,
  chci se zeptat, kdo je to Marfa.

  Ahoj,
  spíš Mafra, ne?

  Mafra a. s. je velké české vydavatelství, které po pádu komunismu založil shluk vzbouřených redaktorů, kteří původně pracovali pro deník Mladá fronta, a tomuto deníku i takovým maličko-kovbojským způsobem sebrali čtenářskou základnu. Hlavním titulem byly (a do jisté míry stále jsou) tištěné noviny MF DNES, později firma převzala i Lidové noviny, což jsou nejstarší české noviny, dále pak deník Metro a před pár lety i všechny časopisy z Bauer Media (Chvilka pro tebe, Rytmus života atd.).

  Odrazem deníku DNES na internetu je od roku 1998 portál iDNES.cz, který postupně pohltil spoustu dalších webů. První rozsáhlou akvizicí bylo převzetí serveru Mobil.cz, zpravodajského serveru o mobilech, který se stal běžnou součástí iDNESu, pod Mobil spadal i BonusWeb, server o počítačových hrách, který byl též pohlcený. Do vydavatelství spadla i největší česká fotobanka Rajče.cz, pak také JízdníŘády.cz nebo Emimino.cz. Z hlediska návštěvnosti jsou weby Mafry v součtu dvojkou na českém internetu, hned za Seznamem. Zhruba od srpna 2006 do ledna 2017 patřil Mafře i server Alík.cz, koupila jej od opavské firmy Silcom. Alík byl tedy schovaný na adrese alik.idnes.cz a byl i často odkazovaný z jiných částí iDNESu, což mu zvedalo návštěvnost. Celá historie Alíka je docela podrobně popsaná v článku, který vyšel k jeho 18. narozeninám.

  V červnu 2013 Mafru koupil Babišův Agrofert, čímž získal budoucí ministr financí a premiér největší české nebulvární noviny… a také nejlepšího internetového psa. Teď jsem našel, že o Alíkovi byla zmínka v Agrofert magazínu v létě 2015, v tomto PDF na straně 14 se chlubili, že měl jejich Alík 90 tisíc uživatelů měsíčně. Chmm… tak málo… ;-DB-)

  Od ledna 2017 patří Alík soukromníkovi (mému tátovi) a od května 2017 funguje už zcela nezávisle na Mafře. Většina webu byla přeprogramována od základu znovu. Jelikož jsem zastáncem otevřenějšího přístupu k uživatelům, zmiňuji nejspíš na Alíkovi Mafru častěji, než se zmiňovala ona sama, když jí Alík patřil, protože často píšu o změnách, které provádíme, a ohlížím se na historii. Chápu tedy, proč tento název vydavatelství může najednou působit tajemně… ani spousta dospělých netuší, co Mafra je, přestože je to na české scéně hodně velký mediální bumbrlíček. Možná bych měl raději používat známější „iDNES“, ale na to si nezvyknu.

  Ještě bych měl asi zmínit, že Mafra je od prosince 2005 také mým zaměstnavatelem. Přestože mnohdy kritizuji minulost Alíka a přestože nesympatizuji s Babišem, jsem ve vztahu k Mafře převážně loajální. Je to velká korporace, která dělá občas zvláštní rozhodnutí, kterým nerozumím, ale je to zároveň cenný zdroj zkušeností… a pracují tam většinou hodní lidé, zejména v mém okolí. :-3

  Všeobecně

  Ahoj. Proč z ničeho nic mají někteří lidi místo zelené ikonky ikonku modrou? Co to má zobrazovat?

  Ahoj,
  modrý puntík znamená, že je daná osoba online a zároveň sedí v klubovně.;-)

  Všeobecně

  Ahoj Alíku, :-)
  mám dotaz.
  Jak se vkládá do textu např. sem a když na to kliknete, tak vás to pošle na nějaký odkaz nebo jak se vkládá čas?
  Děkuji předem a čau. O=

  Ahoj,
  prostudovala sis pozorně stránku o AZJ? Všechny odpovědi na své otázky tam najdeš. Čas tam hledej jako odpočet. Odkaz lze udělat i přes jedno z těch tlačítek nahoře u smajlíků, je to 3. tlačítko v prvním řádku, co vypadá jako kousek řetězu. Zadáš tam adresu a pak už jen doplníš, co má být klikacím textem.

  A pokud vidíš kdekoli na Alíkovi něco v AZJ, co nevíš, jak se dělá, ale vědět bys chtěla, zeptej se mráčku (kde ho najít ti poradí vyhledávač na stromě). Je to takový kouzelný mráček, který ti u příspěvků zobrazí, jak jsou napsané.

  Všeobecně

  Chtěla bych se zeptat, co je to vlastně AZJ? Všichni tady o tom mluví a já nevím, o co jde. Ale asi to sem nepatří.

  Ahoj,
  proč by nepatřilo? Když někdo něco neví, je lepší se zeptat než dál nevědět.;-)

  AZJ je zkratka pro Alíkův značkovací jazyk. Více se o něm můžeš dozvědět tady. Na případné hokusy pokusy s ním tu pak je zkušební nástěnka.

  Všeobecně

  Ahoj,
  Všimla jsem se, že když chci vyhledat uživatele, ale jsem třeba v nástěnkách a zapomenu zakliknout „v seznamu uživatelů alíka“, musím poté zaktualizovat celou stránku a znovu napsat jméno, jelikož už nejde znovu zakliknout správný řádek. Má to tak být, má to nějaký význam, nebo je to jen chyba?
  A ještě jsem se chtěla zeptat, jestli by někde nemohlo jít zjistit, kolik je právě online uživatelů, popř. kdyby jsme kromě těch 20, co jdou najít pomocí vyhledávače, mohli vidět i ty ostatní.
  Děkuji za odpověď, Vejunkaaa

  Mělo by to být opravené, díky moc za upozornění. ok

  Už jsem na to párkrát narazil také, ale vždy jsem na to zase rychle zapomněl, protože jsem zrovna řešil něco jiného.