Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Zvířata

  Ahoj, vždycky mě hrozně zajímalo, jak vypadají jatka. Včera jsem si pustila video na youtube a hodně toho lituju..... Moje máma pracuje u telat, tak vím, jak jde telecí život.
  Po shlédnutí videa chci být vegetarián. Já jsem milovník masa, ale nechci, aby kvůli mému obědu trpěla zvířata, které nikomu nic neudělala.
  Hodně lidí odsuzuje někoho, kdo jí třeba psy. Ale pes je přece taky zvíře jako kráva, musí si vytrpět stejnou bolest. (Nemám nic proti psům, toto je jen přirovnání.)
  Vím, že je to blbej dotaz, ale já už nechci dál jíst zvířata. Jak se mám stát vegetariánem?

  holka, 12 let, 17. září 2017

  Nejprve dopřej sama sobě čas na zpracování videa, o kterém píšeš. Věřím, že s odstupem času už nebudeš skutečnosti z videa vnímat tak moc tíživě.
  Člověk je, jako mnoho jiných živočichů, všežravec. Tak tomu bylo za dob pračlověka a je tomu tak i v současnosti. Nyní ale není nutné si zvíře k obědu ulovit.
  Máme velkochovy zvířat, ta jsou pak poražena a jejich maso si kupujeme v obchodech. Je velice pečlivě hlídáno, aby zvířata netrpěla a jejich konec byl rychlý.

  Pokud přesto chceš být vegetariánkou, pak si o tomto svém rozhodnutí v první řadě promluv s rodiči. Ono to není tak jednoduché. Všežravci nejsme jen tak z lidského rozmaru. Člověk ke zdravému životu potřebuje masitou i rostlinnou stravu. U tebe je to o to obtížnější, že jsi dítě a jako takové se ještě vyvíjíš. O to více potřebuješ jíst i maso.
  Nezlob se na rodiče, pokud ti nevyhoví a budeš moct být vegetariánkou až po dosažení plnoletosti.

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Zvířata

  Chci krajtu

  Ahoj poradno chtěla bych se zeptat mám takový problém už hodně dlouhou dobu jsem si přála krajtu No a teď konečně se mi ten sen splnil a už mám i terárium objednané No jo, jenomže Jakmile se terárium objednalo tak najednou z toho všichni začali couvat a mamka říkala že nic krmit nebude že o prázdninách jsem to babička krmit jezdit nebude ať si to zařídím, že se o to starat nebudou. No a já z toho jsem teď špatná. Myslela jsem si že konečně u nich s tím budu mít podporu ale všechno se opět rozplynul v prach. Teď jsem z toho docela špatná protože mám mít Zvíře o které se v podstatě nebude mít kdo starat až já tady nebudu i když se začátku všichni slibovali že prostě jim to vadit nebude i taťka který je do hadů taky blázen tak prostě říkal jakože že jo že to má taky rád že mě s tím pomůže ale teď řekl že mně říká že se o nic starat nebude. Že prý že žádný mražený myši v mrazáku nebudou případě ať si to vymyslím jinak... ono to úplně jinak nejde a žere to hlodavce ať už mražený nebo živí(s tím nic nenadělám) a i tak Rozhodně mi přijde lepší mu to házet přece jenom už mrtví než pozorovat jak to dusí a hlavně i z chovatelského hlediska je to z několika důvodů lepší... Každopádně teď jsem z toho opravdu hrozně moc špatná protože ze začátku jsem si myslela že se mi konečně splnil sen ale teď to pro mě přináší hned několik komplikací terárium už mám objednané a pro hada si pojedeme Nejspíš za 14 dní až za měsíc a až teď po tom co už je vše objednané Já s taťkou to mám dohodnutý tak mě mamka říkala že se hadů bojí a že bratr je z toho taky celý na nervy Co kdyby to ztrhlo takže z toho mám docela deprese a mám z toho strach v podstatě mě teď všichni jako v tom projevily absolutní nezájem a neochotu mě v něčem s tím pomoct a všechno to zůstane jenom na mě což samozřejmě mě to jako Nevadí on ten had jako nějakou dobu vydrží potom když už je starší ale i tak jako když jsou letní prázdniny... co se týče jarních třeba nebo těch na týden až 14 dní tak to je v pohodě... tak jako když ten had je malý tak to přece jenom žere a častěji ale potom když je to dospělý tak už to vydrží déle bez jídla ale prostě i tak já s tím krmením problém nemám Ale nejvíc mě opravdu děsí představa letních prázdnin když celé ty dva měsíce nebudu doma a bude se tady o to muset někdo starat Ano už i tak mám doma docela dost velký zvěřinec už mám doma 9 gekonů: a taky o to už je problém se v létě postarat ale to rodičům nevadí O to se nějakým způsobem postarají ale kdyby do toho měl ještě házet myši hadovi Tak to už asi nezvládnou. Prosím chtěla bych znát váš názor je to pro mě důležitý budu ráda za vaši brzkou odpověď
  Omlouvám se za místy možná nesrozumitelný text takže jsem namlouvala protože jsem neměla sílu na toto všechno psát...

  Chovatelka plazů - 14 let, 29. listopadu

  Ahoj z Modré linky,

  nepokládáš otázku, chceš znát názor. Umím si představit, že jsi zklamaná, když Ti rodiče něco slíbili a teď se zdá, že svůj slib nechtějí splnit. Na druhou stranu si umím představit i situaci rodičů. Jestliže hady nemají rádi a zároveň je to pro ně další povinnost navíc - postarat se o krmení (a to nejen hada) o veškerých prázdninách, kdy Ty si budeš užívat někde jinde, docela chápu, že se do toho rodičům úplně nechce. Také si umím představit, že Ti ten slib dali s dobrým úmyslem, proto, že Ti chtěli udělat radost. A když se teď blíží čas realizace, uvědomili si, k čemu se to upsali a není jim z toho dobře. To samozřejmě není omluva zrušení slibu. Ale je to možné vysvětlení, které by Ti mohlo usnadnit přijetí situace v případě, že slib nakonec nesplní.

  Pokud jsi čekala, že Ti napíšu, že jsi v právu Ty (nebo naopak rodiče), toto očekávání Ti nesplním. V životě se velmi často dostáváme do situací, které nejsou jednoznačné. Když spolu žije více lidí, velmi často nastávají situace, kdy mají různá přání a různé potřeby, které nejenže mnohdy nejsou v souladu, ale jsou naopak neslučitelné. A není řešením bojovat a snažit se vyhrát, ale společně o všem upřímně mluvit, sdílet své pocity, potřeby a přání, vzájemně si naslouchat a snažit se vzájemně si porozumět. A hledat nějakou cestu, která bude co nejpřijatelnější pro všechny. Chci Tě tedy podpořit v tom, abys s rodiči mluvila i o tom, jak se cítíš, zároveň ale naslouchala jim. Bylo by třeba možné, aby chodil krmit hada někdo jiný, když Ty budeš pryč? Třeba nějaký Tvůj spolužák/čka, kamarád/ka jako brigádu. Případně mohla bys dát hada k někomu na prázdniny? Nebo, pokud by to šlo ještě odvolat, mohla by sis hada pořídit později, až bys mohla trávit prázdniny třeba i částečně sama doma, aby to nebylo celé dva měsíce na rodičích. Když to shrnu, na jednu stranu Ti rodiče dali slib, na druhou stranu, je to pro ně zátěž, a to, že se Ti starají o zvířátka, je jejich dobrá vůle, nikoli povinnost, to je Tvoje zodpovědnost.

  Přejeme Vám, abyste se dokázali dohodnout ke vzájemné spokojenosti.
  Modrá linka

  Zvířata

  Chov gekonů

  Ahoj, mám takový problém a chtěla bych znát váš názor... Již od mala jsem milovala plazi a sama doma již mám 8 gekončíků a pagekona... Chovám je již od 1. Třídy, takže nějakých 7 let... Troufám si říct, že už se mohu nazývat zkušenou chovatelkou těchto impozantních plazů... Radím lidem z celého světa ohledně chovu, ať už od rad začátečníkům co se týče chovu, až po zodpovídání dotazů ohledně zdravotního stavu jejich gekona(samozřejmě o těch nemocech toho ještě nevím tolik, ale vždy se snažím nějak poradit a určit příčiny) a není pak nic hezčího, než když vám s velkým vděkem poděkují a pak se vám třeba pochlubí s fotkou nového gekona, nebo vás nadále informují o zlepšujícím se stavu zvířete... Ale rodičům je tohle úplně jedno... Chtěla bych teď hrozně moc začít s odchovy mláďat... Už jsem si i doma "vydupala" samce, ale musím ho mít odděleně... Názor mých rodičů je na to takový, že jsem na to ještě malá a že doma nechtěj mít gekoní množírnu a tak... (kdykoliv jen začnu o jejich chovu, tak mě zarazí, že je to nezajímá) Je mi to hrozně líto a stále doufám, že někdy povolí... Není nic hezčího po čem toužím, než přijít ze školy a v inkubátoru najít malá mláďata! Chvíli jsem si to ale i sama promíšlela a díky jednomu velkému a jedinému(-) jsem to nakonec vzdala...A to jediné bylo zadržení snůšky samic... Do smrti bych si to neodpustila, kdyby mi kvuli tomu samice umřela. Ale pak jednou při návštěvě jednoho známého chovatele jsem znova pro odchov dostala zápal! Řekl mi, že podle stavu samic soudí, že by zadržet snůšku neměli a že se svými znalostmi i když mi je jen 13 bych se do toho měla pustit. Úplně se mi rozzářili oči, ale reakce na to mých rodičů byla taková... cituji:" To ti ani neměl říkat..." Já stále doufám, že jednou se jejich svolení, ale i podpory dočkám, ale zatím mě to jen hodně bolí a trápím se tím...

  holka, 13 let, 27. října

  Ahoj,
  chtěla bys znát náš názor na odchov gekonů, se kterým bys moc chtěla začít, ale tví rodiče jsou jiného názoru - a Ty se tím hodně trápíš.
  Když si čtu, co jsi napsala, říkám si, že toho o gekonech, jejich životě i nemocech víš opravdu hodně. Navíc jsi ochotná pomoci ostatním i dále se v tomto oboru rozvíjet. To bych moc ráda ocenila.
  Umím si představit, že by ses ráda posunula dál a chtěla se pustit do odchovu. Vzhledem k Tvému věku a tomu, že bydlíš u rodičů, není ale rozhodnutí jenom na Tobě. Chápu, že Tě to trápí a bolí, a přála bych Ti, aby to bylo jinak - ale zatím je to takto.
  Píšeš, že sis „vydupala“ samce, to je opravu pokrok. Jak se Ti to podařilo? Možná by šlo zkusit něco podobného i v případě vytouženého odchovu, pokud by to bylo vůči rodičům „fér“.
  V podobných situacích obvykle pomáhá, když má člověk konkrétní plán a rodičům ho předloží, jak by vše asi probíhalo, jaká jsou rizika a co se s nimi dá dělat, co by chov znamenal pro Tebe a co pro rodiče. Je možné to podložit odbornými články, zkušenostmi jiných (třeba také mladých) chovatelů nebo i doporučením od zkušeného chovatele, kterého byste mohli s rodiči navštívit (nebo on vás - se souhlasem Tvých rodičů). Pomoci také může i ubezpečení, že by chov nenarušil Tvou školní přípravu i zvyklosti u vás doma.
  Nevím, jak to s odchovem gekonů u vás dopadne. Zatím můžeš dále studovat, věnovat se těm gekonům, které doma máš, setkávat se s jinými chovateli a užívat si to, co máš. Možná bys našla někde i chovatelský kroužek (třeba v Centrech volného času), kde bys mohla svoje zkušenosti uplatnit a možná se pustit i do odchovu nebo na něm spolupracovat.

  Držíme palce,
  Modrá linka

  Zvířata

  Zdravím, mám doma nově myšky (klasické bílé ze zverimexu), asi týden, než jsem si je pořídil hodně jsem si o nich nastudoval, takže trpět snad nebudou a ubikaci mají nad míru exklusivity ;-). A však dnes jsem si projížděl různé weby o chovu myší a v hodně článcích se psalo, že myši a celkově zvířata ze zverimexů nejsou moc vhodné, že zkrátka můžou být nemocné a tak, a že je lepší si brát od chovatelů. No ale kde takového chovatele sehnat? Díval jsem se na Bazoši, ale nejbližší člověk, co prodává myši je asi 100km od nás. Neexistuje nějaká stránka pro chovatele myší? Děkuji za odpověď. D.

  kluk, 14 let, 27. října

  Ahoj chovateli.
  Co píšeš o zverimexech se může stát, neplatí to ale zdaleka o všech zvířatech a vždycky. Je to různé, někdy může mít klidně potíže naopak i zvířátko od chovatele. Takže klid, myšky nejsou úplně náročná zvířata a hlavně je už máš, tak věřím, že když jim poskytneš kvalitní stravu a péči, budou se u Tebe mít dobře a budou prospívat. Držím vám palce.
  Kontakty na chovatele lze získat např. v domech mládeže, kde bývají chovatelské kroužky, nebo v zoologické zahradě, záleží na tom, kde bydlíš. U myšky ze zverimexu bych ale strach neměl. ;-)
  Měj se dobře.

  Zvířata

  Ahoj poradno,
  Poslední dobou se mi docela líbí zvíře jménem axolotl mexický, takový ten čolek který se usmívá. Možná ho dostanu už letos k Vánocům protože splňuje všechny moje požadavky. Místo na něj mám, brácha na něj nebude alergický, krmení budu zvládat v pohodě, rodiče s ním problém nemají. I když jsem o něm něco málo studovala, stále v tom mám pár mezer které je potřeba doplnit.

  1. Kolik litrů akvária je pro něj ideální? Někde totiž píšou 50, jinde 30 tak nevím.
  2. Četla jsem že axolotl může celý svůj život strávit jako pulec, je to pravda? A jestli jo, dá se to nějak předem poznat?
  3. Kolik axolotlů můžu chovat dohromady spolu? Bez ohledu na velikost akvária.
  4. Kdyby mě axolotl kousnul do prstu, bolí to nebo to zkoro neucítím?
  5. Vím že existuje bílí, černý, hnědý a žlutý axolotl, jsou ještě nějaké jiné barevné varianty?
  6. Jak dlouho vydrží axolotl na vzduchu? Kdybych si ho chtěla vzít do ruky?
  7. Kdybych chtěla axolotlovi dát k obědu rybičku, budu mu jí muset taky dávat pinzetou nebo si jí dohoní sám?
  8. Jaký akvarijní rybičky jsou vhodné pro axolotla k jídlu?
  9. Které dekorace jsou pro axolotla vhodné a jaké ne?

  Předem děkuji za odpověď. ☺

  holka, 14 let, 25. října

  Ahoj slečno.

  • i 50 litrů je málo, ideál je kolem 100 litrů
  • larvální vzhled je podstata každého axolotla, protože u něj neprobíhá metamorfóza
  • maximálně by se měli chovat v páru a samozřejmě je třeba tomu přizpůsobit velikost akvária
  • kousnutí by příliš bolet nemělo
  • barevných variant existuje mnoho
  • rybičku si uloví, stejně jako např. korýše, nebo někdy i svůj vlastní potěr

  A závěrem, důležitější než dekorace je teplota vody a množství kyslíku. Jeho chov není náročný, ale kvalita vody má specifické požadavky. Podívej se např.na tyto stránky, kde se hodně dozvíš.

  https://www.zoohit.cz/magazin/akvaristika/druhy-akvarijnich-zivocichu/axolotl-mexicky

  Přeji úspěšný chov.

  Zvířata

  Dobrý den, už musim přemýšlet co bych chtěla dělat za práci, povolání. Hrozně mě zajímají zvířta. Chtěla bych být fyzioterapeut pro zvířata, ale obávám se že takový obor n sš neexistuje. Co bych musela vystudovat abych byla fyzioterapeut koní nebo všeobecně zvířat??@)->-

  holka, 14 let, 24. října

  Ahoj,
  je prima, že Tě zajímají zvířata. Je několik cest, kterými se můžeš vydat, záleží také na tom, jak moc jsi studijní typ. Existují studijní obory i středoškolské, které se věnují zvířatům, nejčastěji ale vyšší odborné školy, kde lze studovat přímo na fyzioterapeuty zvířat. Jistě máte na vaší základní škole pedagoga, který vám pomáhá a radí s výběrem střední školy. Obrať se na něj s prosbou o pomoc, aby Ti pomohl najít školu přímo pro Tebe, také s ohledem na Tvé bydliště. Ale vybírat z čeho máš, tak držím palce, ať se Ti splní Tvé sny.

  Zvířata

  Ahoj No chci se zeptat na takovou otázku na kterou si nedokážu odpovědět mám pětiměsíčního zakrslého králíka a když jí dám něco dobrého ona si to vezme z ruky a pak zavrčí proč to dělá? Co ji trápí a nebo co chce poslední dobou je dosti odtažitá a je hrozně moc Zkrocená jako by se mě bála Prosím o radu jak si sním m navázat vztah plný důvěry nějak jí neubližuj nebo ji nedělám naschvály mám jí ráda ale samozřejmě někdy si pochovám vím že to zvířátka nemají rádi ale snažím se jí to nedělat má možnost výběhu z klece může běhat po mém pokoji a má vše co potřebuje ale už opravdu nevím jak si s ní navázat vztah a aby se mně nebála moc děkuji předem za odpověď

  holka, 12 let, 16. září

  Milá chovatelko,
  dle mého je třeba usilovat o to, aby k tobě měl králíček co největší důvěru. Takže je třeba se mu hodně věnovat. Když ho krmíš nebo mu dáváš nějakou laskominu, je na něj nutné vždy vlídně mluvit, jemně ho hladit, zkrátka být co nejmilejší, nejklidnější a vytrvalá. Je třeba mu věnovat hodně pozornosti a ve svém úsilí vydržet. Když si ho vezmeš pochovat, dělej to často a buď co nejklidnější a situace by se měla časem zlepšovat.
  Samozřejmě je ale možné, že je králíček divočejší proto, že dospívá a mění se mu trochu povaha, s tím je třeba také počítat. Každopádně je třeba mu věnovat pozornost a věřím, že vám spolu bude dobře.
  Držím palce.

  Zvířata

  Zdravím všechny!
  Úplně nevím jestli tuhle otázku mohu zde položit, ale snad ano. Má otázka se týče Axolotlů Mexických, v blízké době si dva plánuji pořídit, a nikde nemůžu najít jak se má voda v akváriu udržovat v stále teplotě (20stupňů), jestli nějakou speciální lampou nebo něčím jiným? Doufám že nevadí že jsem se zeptala na tuhle otazku;-) S pozdravem Axxxx!:-)

  Axxx), 7. září

  Také zdravím!
  Odpověď konzultována s odborníky a zní:
  Axolotl může žít trvale ve vodě teplé maximálně 20°stupňů, ale má raději zimní pokles asi na 12°C. Takže je dobré si rozmyslet, zda se ti tyto teploty podaří v letních dnech udržet. Pokud by snad bylo potřeba vodu přihřívat, pak se použije běžné akvarijní topné tělísko. Lampu je potřeba jen na osvětlení akvária, žádnou speciální.
  Tak držím palce, ať se daří.

  Zvířata

  Dobrý ďen,

  Chcela by som sa stať ornitologičkou najlepšie z morskými vtákmi viem že na to mám ešte čas ale aj tak by ma zaujímalo na akú školu mám potom ísť. Študuje sa potom morská biológia alebo ornitológia? Vopred ďakujem za odpoveď.

  Dovidenia.

  holka, 11 let, 6. srpna

  Ahoj.
  Asi bych volil tento postup. Nejprve gymnázium, poté vysoká škola přírodovědného směru a poté specializace na mořskou ornitologii, nejlépe někde v zahraničí, kde mají k této fauně blízko. Anebo, pokud bys takovou možnost měla, tak rovnou po gymnáziu zkusit nějakou vysokou v Norsku, či jinde v zahraničí, kde vysoké školy takového zaměření mají. Přeji hodně štěstí na Tvé studijní cestě.

  Zvířata

  Ahoj poradno,
  Mám otázku jaké plemeno kočky je vhodné pro alergiky. Mám bráchu který strašně miluje kočky ale je astmatik, jediná kočka která mě napadá je siamská kočka která se ale nikomu z nás nelíbí ani bráchovi. Tak se chci zeptat jestli existuje nějaká jiná kočka která je pro alergiky vhodná. Jako u psů to je třeba bišonek nebo vodní pes a ti jsou taky chlupatí. Sice to nemyslím tak že bych mu ji pořídila k vánocům ale že by se našla kočka kterou bysme doma mohli mít. Tady to sice není být ani úplně rodinný dům ale myslím si že by se tu kočce nedařilo špatně. Třeba ti co tu byly před námi tu vychovali celou dynastii yorkšírů a naši sousedi měli pudla, tak si myslím že by se tu kočce dařilo. Předem děkuji za odpověď😉

  holka, 14 let, 6. srpna

  Ahoj,
  je fajn, že se snažíš najít řešení vhodné i pro bráchu. Koček vhodných pro alergiky je víc, ale je důležité si o nich něco před pořízením nastudovat, jakou mají povahu, jaké podmínky ke spokojenému životu potřebují, aby se vám všem žilo dobře. Vhodná plemena jsou např. Sibiřská kočka, Sphynx nebo Cornish rex. Tak držím palce, ať dobře vyberete.

  Zvířata

  Ahoj poradno,
  Možná vám to bude znít jako blbost ale chci si jednou pořídit divočáka. Od té doby co se mi o jednom zdálo jsem si je celkem oblíbila. Vím že je to divoké zvíře které jen tak neseženete ve zverimexu ale četla jsem pár článků o tom že pár lidí divočáky chová jako mazlíčky a ne třeba pro maso. A hodně tam bylo, že když je na vás divočák zvyklí už od mala tak je skoro jako pes, chodí s vámi, důvěřuje vám, je přítulný atd... nemyslím si že si pro prase můžu dojít jen tak do lesa, vlastně si myslím že to ani nejde, spíš od chovatelů.Tady doma bych ho taky zrovna nechovala, spíš až budu bydlet jinde kde to bude pro prase vhodnější. Tak se chci zeptat.

  1. Je možné sehnat sele jinde než zaběhnuté v lese což může být vzácné?
  2. Je nějaká šance že by se mu vrátili přírodní instinkty a začal by útočit, jako tehdy tomu ochočenému bílému tygrovi.
  3. Může jíst normální krmivo pro domácí prasata? Vím Teda že je to všežravec ale jestli může i tohle?
  4. Platí pro něj stejná pravidla na veřejnosti jako pro psa?
  5. Je možné ho naučit pokyny jako psa? Říká se že prase je chytřejší než pes tak se pro jistotu ptám.

  Předem díky za odpověď.

  holka, 14 let, 3. srpna

  Ahoj.
  No... asi z mé odpovědi nebudeš mít žádnou radost a moc mě to mrzí, ale nemohu jinak. Nezlob se, prosím. Sama jsi napsala slůvko "divočák". A ten opravdu patří do volné přírody. Ještě o tom popřemýšlej, způsobila by sis jeho držením v zajetí spoustu problémů a hlavně by to nebylo správné pro něj... Věřím, že si najdeš vhodnějšího "parťáka" z říše zvířat. Nezlob se prosím, že Ti proto neodpovím na Tvé další dotazy ohledně jeho chovu a chování, ale je to proto, že jsem hluboce přesvědčen o tom, že by prase divoké mělo žít v přírodě. Moc rád Ti odpovím na otázky týkající se jiného zvířete... Věřím, že mě pochopíš. Děkuji a držím palce...

  Zvířata

  Ahoj potřebuji poradit s mim zakrslým králíkem daysi .jsou jí skoro 4 měsíce a je hodně moc agresivní vůči lidem .kouše , škrábe , dělá naschvál ( tim myslím že skáče na lidi bezduvodne ) co mám udělat aby se to od naučila a přestala to dělat ?

  Další je otázka jak mám přejít na jiné granule ?

  Jak jí naučit aby nekousala věci kolem ní ?

  A jak jí naučit na zachudek ?

  PŘEDEM DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ .

  holka, 11 let, 4. srpna

  Ahoj chovatelko.
  I zakrslí králíci mají každý svou hlavu, každý jinou povahu a každý se tak může během svého vývoje chovat různě. Chce to trpělivost a klidný přístup. Můžeme zrovna divočejší období a časem ho to přejde. Lidská puberta může být také pěkně divoká.:-)
  Totéž platí o stravě, některý králík sní granule jakékoliv hned, jiný je vybíravý...chce to zkoušet a být vytrvalá.
  A záchod...2 rady. Bobečky sbírej a dávej na jedno místo a záchod mu dej co nejblíž k senu. Vykonává potřebu často právě při jídle. Někdy je potřeba zkoušet různá místa než najdeš to, které mu bude vyhovovat. Lze takhle přenášet i moč, když ji necháš nasát do kousku ubrousku nebo toaletního papíru. A nezapomeň, že v pubertě může králík zlobit i co se hygieny týče, mělo by se to ale časem zlepšit...jen občas si třeba bude značkovat své teritorium. Tak přeji pevné nervy a hodně úspěchů!

  Zvířata

  Ahoj Alíku a spol.
  Mám otázku. Ako presvedčiť rodičov na mačku. Väčšina detí chce psa, ale ja psa mam a chcela by som mačku. Ako ich mam presvedčiť? Môj pes sa s mačkami znesie, takže to by nebol problém. O mačku sa viem postarať. Len jediný problém je ze rodičia mi to nechcú dovoliť. Preto lebo keď sme v minulosti mali mačku tak v altánku mame rozbila pár pohárov. Presviedčala som mamu že na ňu dám pozor aby sa už nič také neopakovalo, ale nič. A ja by som mačku veľmi chcela. (konkrétne malé mačiatko)
  Prosím poraďte mi.

  holka, 12 let, 22. července

  Milá pisatelko,
  děkuji za dotaz, který si nám s důvěrou poslala.
  Píšeš o tom, že by si chtěla kočičku, ideálně malé koťátko/mačiatko. Bohužel rodiče s tím v minulosti nemají dobré zkušenosti. Mamince rozbila v altánu poháry, tak má mamka asi strach. Uhlídat někdy kotě může být obtížnější. Co zkusit mamce navrhnout, že by kotě nemělo do altánku přístup? Na tom, jaké budete mít zvířátka se bohužel musí shodnout celá rodina. S koťátkem přibude řada úkolů a bude vyžadovat spoustu péče. Ovlivní to všechny v domově. Jestli si to rodiče skutečně nepřejí, asi se s jejím rozhodnutím moc toho neudělá. Zkus se s nimi ještě pobavit např. o tom uzamčení altánku. Případně se zkus ještě na rovinu informovat, z čeho přesně mají obavy.
  Doufám, že ti rady alespoň trochu pomohou.
  S přátelským pozdravem
  Poradce Centra Locika

  Zvířata

  Dobrý den, poslední dobou uvažuju že bych si koupila rybičku, jenže tu nemám místo na velké akvárium tak jsem si koupila malé ale ještě mi zbývá rybička.... Koukala jsem na internet jestli existuje nějaká rybička co nepotřebuje vzduchování a nevadí jí malé čtvercové akvárium, vyhledalo mi to bojovnici jenže s bojovnicí jsem měla už nějaké zkušenosti a chtěla bych vyzkoušet něco nového takže jestli nevíte o nějaké rybce která nepotřebuje vzduchování a je to něco jiného než bojovnice :-D

  holka, 13 let, 18. července

  Ahoj,
  ještě můžeš uvažovat o dalších dvou tzv.labyrintkách, které nepotřebují vzduchování a to je rájovec a čichavec. I tyto rybky si kyslík obstarávají vynořováním nad hladinu, jako bojovnice.
  Tak přeji štěstí při výběru.

  Zvířata

  Ahoj,
  moje kamarádka má zakrslého králíčka, kterému jsou 4 roky. Králíček odmala chodí na záchod, který má v kleci. Před třemi týdny začal čůrat různě po kleci a mimo ni. Vůbec nevíme, co se s ním mohlo stát. Předem děkujeme za odpověď.

  holka, 12 let, 15. července

  Ahoj.
  Zakrslí králíci jsou velice citlivá zvířata na jakékoliv změny. Změny ve stravě , v umístění klece, v typu podestýlky apod. Také může hrát roli, zda jde o samičku či samečka, zda je králík vykastrovaný. To vše může způsobit změny v jeho chování. Pokud by se ještě k tomu přestal starat o svou srst, mohl by to být důvod k návštěvě veterináře, zda netrpí nějakou nemocí... Napadá mě, když píšeš jen o čůrání, jestli nemůže mít potíže právě třeba s močovým měchýřem. Pokud problém nepřestane a je to jen trochu možné, bylo by dobré navštívit lékaře. Držím palce.

  Zvířata

  Ahoj,
  Ve středu jsem slavila své 11. narozeniny a dostala želvu stepní, kterou jsem si moc přála. Bohužel jsme narazili na pár problémů. Když jsme ji sháněli našli jsme na internetu množírnu.Je trestné provozovat množírnu? Když jsme šli do zverimexu paní prodavačka říkala že ji dávají hlávkový nebo čínský salát. Na internetu však píšou chovatelé, ať se mu vyhneme. Co tedy želva stepní smí jíst? Chtěli bychom jí dát do terária rostliny ale nevíme co.

  Děkuji že tu pro nás jste. Moc si toho vážím ❤️

  holka, 11 let, 9. července

  Ahoj, gratuluji k narozeninám a k dárku.
  K Tvému dotazu: Zda je zařízení množírna nebo není je často velmi sporné a trestné je především a vždy, pokud někdo zvířata týrá a nechová je v odpovídajích podmínkách. To posuzuje veterinární správa. Někdy se může stát, že se ani úplně nepozná, že jde o množírnu, ale v daném zařízení k týrání zvířat dochází a někdy zase obráceně, někdo - třeba konkurence - nazve zařízení na internetu množírnou a přitom je zde třeba vše v pořádku.
  A k jídelníčku... je třeba dbát na to, aby želvě neměkl krunýř, k tomu je potřeba vápník a fosfor. Krmit ji můžeš pampeliškou - květem i listem, čínským zelím, kapustou kadeřavou, zelím, pórkem, špenátem, natí cibule, celerem, naklíčenými fazolemi, hruškami, ředkvičkami, dobrý zdroj vápníku je pak drcená skořápka vajíček nebo drcená sépiová kost. Můžeš ji krmit i ostatní zeleniou, jsou v ní další důležité vitamíny, jen je pak nutné ji poprášit doplňkem vápníku. I ovoce jako borůvky, meloun, ostružiny, hroznové víno... to všechno je také dobré a je dobré stravu podávat pestrou, tím se stane vyváženou.
  Ať se vám oběma dobře daří. :)


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!