Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkova poradna

  Moje tělo - váha

  Ahoj Alíku.
  Mám 10 roků,měřím asi 150 cm a vážím asi 33 kg.Je to málo?Je to podváha nebo podvýživa?Kolik mám BMI?A kolik bych měla mít BMI a kolik bych měla vážit?
  Děkuji za odpověď,a pokud to bude možné,odpovězte co nejdříve.
  Díky moc
  Křeček

  Křeček, 19. října 2017

  Ahoj Křečku,

  Ve věku 10 let činí průměrná tělesná výška dívek 141 cm a jejich průměrná tělesná hmotnost 33,2 kg. Tvoje tělesná výška je sice nadprůměrná, avšak stále ještě v normě. Podle růstového grafu pro dívky se nacházíš na 90. percentilu. To znamená, že 90% ostatních dívek tvého věku je nižší než ty, zbývajících 10% je vyšších. Z toho vyplývá, že tvoje výška je normální.

  Pokud jde o tvoji tělesnou hmotnost, ta je mírně podprůměrná. Hodnota BMI (indexu tělesné hmotnosti) u tebe činí přibližně 14,7 (přesněji 14,66). Vzhledem k tomu, že ideální hodnoty BMI se u dívek ve věku 10 let pohybují v rozmezí 16 až 19, máš mírnou podváhu. Vzhledem k tvé výšce, věku a pohlaví by pro tebe byla ideální tělesná hmotnost alespoň 36 kg.

  Pokud však chceš přibrat na váze, nedoporučuji přejídat se tučnými nebo sladkými jídly. Místo očekávaného zvýšení tělesné hmotnosti by se u tebe mohly dostavit spíše zažívací obtíže. Raději do svého jídelníčku zařaď více mléčných výrobků (vedle plnotučného mléka a jogurtů doporučuji zejména tvaroh). K výživným potravinám patří také obiloviny (včetně rýže), těstoviny, sušené ovoce a ořechy.

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Moje tělo - váha

  Jak změnit vzhled stehen

  Ahoj
  Chtěla bych se zeptat mezi jako stehnem a zadkem z venku na obou nohou mam jakoby prohloubenou diru nebo jak to říct nelibi se mi to a nevim co to je mohla bych to nejak cvičením dát pryč? A ještě 2 otázka je mi čerstvě 13 měřím 164 a vážím 56 moje váha se mi vůbec nelibi chtěla jsem to cvičením snížit ale nejde to furt to krouží kolem te 56 holky ze třídy váží 45-53 a ja jedina tak moc každý večer kvůli tomu brečím ja nejsem prostě tlusta nebo tak ale mam trošičku větší spodni bříško strašně se kvuli tomu trapim prosim pomozte mi jinak předem děkuji za odpověď

  holka, 13 let, 30. července

  Ahoj,
  bohužel nevím, co přesně máš onou „dírou“ na mysli. Možná by pomohlo posilování, možná aerobní aktivita, ale je také samozřejmě možné, že se jedná o nějakou dysbalanci, se kterou by ti nejlépe pomohl fyzioterapeut, nebo nějaká rehabilitace. To však není nikdo schopný říci na dálku a bylo by lepší, kdyby ses poradila s odborníkem (například fyzioterapeutem, nebo třeba kvalifikovaným trenérem).
  Co se týká tvé váhy, mohu tě ujistit, že vzhledem k tvému věku a výšce je tvá váha naprosto v pořádku. Není důvod, proč by ses kvůli ní měla trápit, držet nějaké drastické diety a podobně. Pokud nejsi spokojená se svým spodním břichem, pomoci by ti mohlo cvičení na takzvaný „core“, neboli střed těla. Tisíce programů zaměřených tímto směrem najdeš na internetu a právě zpevněný střed těla zlepší tvé držení a právě na spodní břicho je velmi efektivní.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Potřebuji přibrat

  Ahoj, Alíku a spol...
  Jak už jsem psala dřív hodně jsem zhubla, vlastně nakonec bohužel deset kilo( teď mám 37kg, 157cm, 13let)
  Zhubla jsem během karantény a na jejím konci jsem šla na očkování, tam si toho p.doktorka všimla a začli různá vyšetření, psycholog a další. Ze začátku jsem se bála přibírání, ale teď je mi jasné, že přibrat musím a vážně se snažím. Je možné přibrat do konce prázdnin 4kg? Nemáte nějaké rady jak přibrat popřípadě co jíst? Jsem vám velice vděčná za odpověď, děkuji.

  holka, 13 let, 27. července

  Ahoj z Modré linky,

  je dobře, že sis uvědomila, že je třeba se svojí váhou něco dělat. A vlastně je dobře, že Tvoje paní doktorka přišla na to, že něco není v pořádku. Stejně tak jako hubnutí, i přibírání by mělo být v rozumné míře a pro člověka, který neví, jak přesně na to, nejlépe pod kontrolou. Psalas, že rodiče o všem vědí, je tedy dobré se s nimi domluvit a vše konzultovat například s Tvojí lékařkou, případně se obrátit na organizaci Anabell, o níž jsme Ti minule také psali. Také návštěvy u psychologa, které zmiňuješ, Ti mohou pomoci k dosažení reálného vnímání těla a dobrého zvládnutí celé situace.

  Držíme Ti palce
  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Kolik bych měla zhubnout?

  Ahoj Alíku chci se zeptat jestli mám hodně velkou nadváhu 🥺 Mám 165 cm, 13let a vážím 63 kilo 🥺 bydlím na sobě že jsem za poslední 2 roky hodně stlousla ale chci se zeptat jestli je to vážný a kolik cca kilo by mi pomohlo zhubnout. Předem děkuju za odpověd

  holka, 13 let, 28. července

  Ahoj,
  máš bohužel pravdu, že vzhledem k tvému věku a výšce by tvá váha měla být nižší. Jako průměrná váha k tvému věku a výšce je uváděna jako cca 52 kilogramů, tudíž bys měla zhubnout přibližně deset kilo. Ptáš se, zda je tvá nadváha vážná - na to ti musím odpovědět, že každá nadváha představuje nejen estetický, ale především zdravotní problém. Zamysli se nad svým životním stylem a naplánuj si změny, které si pomohou postupně snížit váhu a budou pro tebe dlouhodobě udržitelné.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Nejsem obézní?

  Omlouvám se ze píší už po třetí ale teď už nápisu dobře 🙂😉

  Je mi 12 a vážím 55 kg merim 149 Cm
  Chtěla bych se zeptat jestli to není moc začala jsem cvičit ale teď na to nemám čas ani náladu 🙂 děkuji za odpověď 😉 Nashledanou

  holka, 12 let, 28. července

  Ahoj,
  bohužel podle indexu BMI je tvá váha vzhledem k věku a výšce skutečně výrazně vyšší, než by měla být. Nemusíš nutně začínat cvičit, ale rozhodně je nutné, abys provedla revizi svého jídelníčku a zvýšila svou pohybovou aktivitu. Zřejmě je ti známo, že nadváha není jen estetickým problémem, ale nese s sebou i řadu zdravotních komplikaci. Zdravý životní styl není otázkou času, nebo nálady, ale měl by být samozřejmostí. Uvědom si, že jsi dostala jen jedno tělo, jedno zdraví a mělo by být ve tvém vlastním zájmu chovat se k němu co nejlépe. Nečekej proto, až budeš mít náladu, neodkládej nic na zítřek, ani na příští týden a začni se změnami životního stylu hned.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Chtěl bych zhubnout, ale bojím se, že to nedokážu

  Ahoj potřeboval bych pomoc, snažím se už dlouhou dobu zhubnout. Momentálně bych měl mít něco kolem 94kg. a 183cm. Snažím se cvičit podle nějkých aplikacích, ale to vetšinou dlouho nevydrží. Důvody jsou takové že mě to buďto nebaví, nebo mě u toho někdo vidí a vysměje se mi. A to je i přesto že ten člověk mi řekne že mám zhubnout. Chtěl bych jít běhat ven, ale bojím se že mě někdo uvidí a začne se smát vymýšlet nějaký vtipy atd. Vetšinou to bývá i tím že se moje nálada velmi často mění. Jsem úplně normální a cítím se že všechno zvládnu, ale pak se něco stane a změním pohled na všechno. Mám pocit že nikdy nic nezvládnu a i kdyby tak to nemá cenu. Přijdu si jako strašně divný člověk. Chtěl bych strašně zhubnout a zbavit se toho že někdo nadává na mojí postavu. Přijde mi že mám strašnou „trému“ a nedokážu se přijmout jaký jsem. Když jdu sám tak se bojím že mě ty lidi budou hodnotit. Takže se vlastně nechci potkávat z novými lidmi, a když někoho potkám tak se mu snažím vyhnout a hlavně mi přijde že na fotkách se dokážu tvářit úplně jinak než jak vypadám. Chtěl bych opravdu moc zhubnout. A vlastně si myslím že tím že nedokážu přijmout sám sebe stojí více věci až, to že se sám sobě nelíbím. Že mám akné a že mám mezeru mezi zuby.

  kluk, 14 let, 27. července

  Ahoj,
  děkujeme ti za velmi upřímný dopis. Myslím, že jsi velmi dobře popsal to, jak se cítí většina lidí s nadváhou, kteří se rozhodnou, že zhubnou. Bojí se posměšků, toho, že to nezvládnou, že jim jejich úsilí nevydrží, že je budou ostatní negativně hodnotit. Nejtěžší na hubnutí totiž není úsilí, které je potřeba vyvinout, ale okamžik, kdy si člověk musí všechno „přeskládat“ v hlavě, rozhodnout se, že to skutečně chce a že je ochotný kvůli tomu změnit svůj životní styl.
  Častou chybou je to, že si člověk stanoví nereálné cíle (například, že zhubne deset kilo za měsíc a podobně) a když se mu je nepodaří splnit, demotivuje ho to a odradí od dalších pokusů. Proto bych ti doporučila začít s drobnými úpravami životního stylu, které tě namotivují k dalším změnám. Jestliže se necítíš na to, abys začal rovnou běhat, můžeš do svého programu zařadit pravidelnou rychlou chůzi. Ujišťuji tě, že se ti při sportování nikdo smát nebude. To, že se snažíš se svou váhou něco udělat, je obdivuhodné a chvályhodné, a nikoli něco, proč by se ti měl někdo posmívat.
  Stejně tak by bylo dobré, abys upravil i svůj jídelníček. Zkus si pár dnů zapisovat všechno (ale opravdu všechno - i pár soust), co sníš a vypiješ. Pak snadno odhalíš největší stravovací prohřešky, kterých se dopouštíš, a můžeš na nich zapracovat. I v tomto případě je dobré zvolit pozvolný postup. Nemá smysl si například říkat, že už nikdy nesníš nic sladkého, protože je jasné, že to nemůžeš dodržet. Mnohem lepší je třeba předsevzetí, že razantně omezíš sladké nápoje a nahradíš je čistou vodou a tak dále.
  Jsem si jistá, že až uvidíš výsledky svého snažení, tvoje sebedůvěra rázem vzroste a budeš mít mnohem větší chuť do dalších změn. Věřím, že se ti tvoje úsilí podaří a držím ti palce!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Je moje váha v pořádku?

  Dobrý den chtěla jsem se zeptat jestli vážím a měřím na můj věk normálně přijde mi to moc
  Váha: okolo 46 kg
  Výška: 163 cm
  Předem děkuji za odpověď 😉

  holka, 11 let, 24. července

  Ahoj,
  tvoje váha je vzhledem ke tvému věku a výšce naprosto v pořádku. Není žádný důvod, aby sis s ní dělala starosti.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  ahoj chtěla jsem se zeptat máma mi říká že jsem tlustá ale mě to tak nepřijde tedy přesněji mi nepřijde že všude ještě loni jsem byla strašně hubená letos jsem stloustla tam kde mám břicho a boky a jinde jsem pořád hubená můžete mi poradit čím to může být , jestli to je normální a jestly nemá růst boku něco společného s dospíváním?
  jako vždy, předem děkuji za odpověď 😉

  holka, 11 let, 10. července

  Ahoj,

  je to tak jak píšeš, dospívání souvisí s růstem „ženských partií“, tam patří právě boky nebo třeba prsa. Je to naprosto normální průběh a není třeba si připadat tlustě. Tvé tělo se ještě bude měnit do určitého věku, ale není třeba z toho mít strach.
  Je možné, že se to u tebe třeba děje dříve než u tvých kamarádek. To je taky naprosto v pořádku. Zkus si o tom třeba s nějakou popovídat, třeba má stejný nebo podobný pocit.

  Moje tělo - váha

  Je moje váha v pořádku?

  Vazim 35 kg a měřím 143 myslíte že je to v pohodě?

  kluk, 12 let, 16. července

  Ahoj,
  ano, tvoje váha je vzhledem k tvé výšce a věku naprosto optimální a není žádný důvod k hubnutí. Dodržuj dál zdravý jídelníček a pohybový režim a všechno bude v pořádku i v budoucnu.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Nevážím moc?

  Dobrý den, chtěl bych se ještě zeptat, jestli je má váha - 61 kg v pořádku oproti mě výšce - cca 155 cm.
  Děkuji za odpověď

  kluk, 13 let, 15. července

  Ahoj,
  bohužel je podle BMI kalkulačky tvoje váha vzhledem k tvé výšce a věku vyšší, než by měla být. Bylo by potřeba, aby ses zamyslel nad svým životním stylem a upravil jídelníček i pohybový režim, protože nadváha je spojena se velkým množstvím zdravotních rizik a komplikací. Pro začátek si například můžeš zkusit několik dní psát všechno, co sníš a vypiješ, abys mohl snáze odhalit stravovací prohřešky, kterých se v rámci svého jídelníčku dopouštíš. Zařaď více zeleniny, neslazených nápojů a naopak omez potraviny s obsahem jednoduchých cukrů, polotovary, smažené a podobně. Pokud budeš skutečně chtít, určitě se výsledky brzo dostaví.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Je moje váha v pořádku?

  Ahoj poradno, mám dotaz, jestli je má váha v pořádku vzhledem k mé výšce? Jsem holka, je mi 13, měřím 153 cm a vážím 51,5 kg. Neměla bych trochu zhubnout?

  holka, 13 let, 15. července

  Ahoj,
  tvá váha je vzhledem k tvému věku, pohlaví a výšce naprosto optimální a není důvod snažit se o nějaké hubnutí. Dodržuj zdravý jídelníček i pohybový režim a nebudeš svou váhu muset řešit ani do budoucna.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Nevážím moc?

  Ahoj Alíku, chci se zeptat ohledně mojí váhy. Měřím 167 a vážím 44 kg je to v pořádku?. Předem díky za odpověď

  Holka 12 let, 9. července

  Ahoj,
  tvoje váha je vzhledem k tvému věku a výšce naprosto optimální a není potřeba, abys jakkoli hubla, nebo přibírala. Soustřeď se dál na zdravý a vyvážený jídelníček, sportuj a určitě se nebudeš muset o svou váhu strachovat ani v budoucnu.
  Přeji ti krásné léto!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Je moje váha v pořádku?

  Ahoj Aliku 😉 Mám skoro 12 a vážím cca. 56 kg není to moc. Holka skoro 12

  holka, skoro 12 let, 31. května

  Ahoj,
  na tvůj dotaz bohužel nemohu odpovědět, protože jsi neuvedla svou výšku a bez ní není možné index BMI stanovit.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Moje tělo se mění

  Ahoj! Předem bych chtěla zmínit že jsem PROHLEDÁVALA internet ale našla jsem jen údaje nad 150 cm. Takže : je mi 12,5 vážím 38,7 kg a měřím 145 cm. Otázka zní jestli je to v normě. Nepřipadám si obézní jen jsem nedohledala údaje jestli je to v normě :)

  A ještě jeden dotaz ohledně mého těla. Dospívám a rozšířily se mi boky ale fakt brutáně, maminka říkala že je to v pořádku, ale ostatním dívkam ze třídy (z tanečních) se také rozšířily boky, ale ne tak moc jak mě. Vypadám jak přesýpačky a tak se ptám jestli se mi za 1.boky ještě rozšiřovat budou a za 2.jestli se toho nedá nějak zbavit (např. cvičením)

  Předem děkuji za odpověď.

  vaše nízká Žirafkaa :D

  dívka, 12 let, 27. května

  Ahoj,
  k tvému prvnímu dotazu tě mohu ujistit, že tvá váha je vzhledem k tvému věku a výšce naprosto v normě a není potřeba ji jakkoli řešit. Co se týká tvých boků, respektive tvé měnící se postavy, musím souhlasit s tvou maminkou. V průběhu dospívání se skutečně postava razantně mění. Někomu se boky rozšíří více a jinému méně, některá dívka má větší prsa, jiná zase menší. Každý jsme originál a nemá smysl srovnávat se s ostatními, protože tvé tělo je přesně takové, jaké je. Rozložení tělesného tuku, respektive typ postavy, je dán geneticky a nedá se s tím nic moc dělat. Nedá se zhubnout pouze na bocích. Pokud budeš hubnout, zhubneš všude. Jestliže máš širší boky, budeš je mít pravděpodobně celý život, ale není to nic, za co by ses měla stydět. Postava s ženskými křivkami je všeobecně považována za velmi přitažlivou a určitě budeš celý život potkávat spoustu žen, které ti budou opakovat, jak ti ji závidí. Netrap se tím, udržuj si zdravou váhu a všechno bude v pořádku.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Je moje váha v pořádku?

  Ahoj,
  Mám 14 rokov, 156 cm a 43 kg. Chcela by som sa spýtať či je moja váha vzhľadom ku veku a výške optimálna. Mne sa zdá, že som chudšia ako moje rovesníčky, a tiež mám pocit že málo vážim, čo ma dosť štve :(
  Ďakujem za odpoveď :)

  holka, 14 let, 1. července

  Ahoj,
  mohu tě uklidnit, že tvá váha je vzhledem k tvému věku a výšce naprosto optimální. Každý člověk má jinou tělesnou konstituci, takže možná můžeš mít pocit, že jsi drobnější než tvé kamarádky, ale z hlediska hmotnosti je tvá váha bez problémů. Pokud nejsi spokojená se svou postavou a třeba bys chtěla mít větší množství svalů, aby sis nepřipadala tak hubená, do jisté míry je samozřejmě možné postavu vytvarovat a zformovat vhodným cvičením. Nicméně tvůj pocit, že málo vážíš, nemá opodstatnění a pokud budeš dál dodržovat zdravý jídelníček, určitě není důvod, proč by ses měla o svou váhu obávat.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Potřebuji přibrat

  Ahoj, chtěl bych se zeptat, když jsem hubenej měřím 158cm a vážím 39,2kg tak toje asi málo, ale nevím jak pořádně přibrat to se vždy musím narvat až úplně do plna? Nebo jak to funguje?

  kluk, skoro 13 let, 25. června

  Ahoj,
  máš pravdu, že tvá váha je vzhledem k tvému věku a výšce nižší, než by měla být. Málo se přitom ví o tom, že pro některé lidi může být to, aby přibrali, stejně obtížné jako pro jiné zhubnout. Přitom cesta je podobná a vyžaduje v obou případech důslednost a sebediciplínu. Určitě není řešením přejídat se, ale spíš si sestavit vyvážený a pestrý jídelníček, který tvému tělu dodá všechno, co potřebuje. Stejně tak ti pomůže pravidelný pohyb, při kterém budeš budovat svalovou hmotu. Nicméně sestavení takového jídelníčku, který bude tvému tělu vyhovovat, není úplně jednoduché a nebylo by proto určitě od věci kontaktovat nějakého kvalifikovaného výživového poradce, který by ti s ním pomohl.
  Měj se hezky a držím palce!
  Bára