Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Technická poradna

  Pošta

  Ahoj, když píšu dopis, tak nevím, jestli se mi odešle, protože se mi nezobrazí a to jsem na první stránce. Tak se celkem obávám, jestli se mi to vůbec poslalo. Moc děkuji.

  Neposlalo.

  Omlouvám se, místní pošta byla v tomto trošičku odfláknutá, poslání dopisu neexistujícímu kamarádovi se nijak neoznamovalo, prostě dopis zanikl. Je mi docela líto všech dopisů, které skončily nedoručené kvůli překlepu v přezdívce.

  Nyní už se při špatném jménu adresáta dopis nezahazuje. Sice to také ještě nedává chybovou hlášku, ale aspoň to nepůsobí škody – člověk se ocitne na tom samém formuláři, nevyprázdněném. Někdy později dodělám našeptávač ke jménu adresáta...

  Na otázky odpovídají

  Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík.

  Pošta

  Ahoj, neplánujete zavést možnost přeposílání dopisů v poště? Třeba teď jsem omylem poslal dopis jiné uživatelce a budu to muset napsat té správné znovu.

  Děkuji za odpověď.

  Ahoj,
  proč bys to psal znovu? Stačí se kliknutím na datum s časem u nějakého poslaného dopisu dostat na odkaz, který můžeš komukoli poslat a dotyčný pak dopis uvidí, i když nebyl adresovaný jemu.

  Hromadné přeposílání se asi spíš neplánuje, neboť by to především zjednodušilo posílání řetězových zpráv, což rozhodně nechceme.

  Pošta

  Ahoj vespolek, chtěla bych se zeptat, jak se odpovídá nějakým lidem do pošty, co píší také otázky. Doufám, že se tato otázka nepovažuje za plýtvání časem odborníků, já jsem totiž hloupá a neumím si poradit, předem děkuji za odpověď.

  V poště napíšeš přezdívku.

  Nebo na vizitce mají lidi v menu Napsat dopis.

  Pokud přezdívku neznáš, protože je to otázka v Alík radí dětem, tak nijak.

  Pošta

  Ahoj, mám pár dotazů:
  1. Můžou správci vidět obsah dopisů co si uživatel s kým píše? (jenom mě to napadlo, opravdu nedělám žádné nekalosti)

  2. Dejme tomu, že by se mi tu "zalíbil" nějakej kluk. Můžeme si posílat srdíčka? Do jaké míry si můžeme psát věci o lásce atp.?

  3. Za jak dlouho mě odsouhlasíte obrázky? :-D

  S pozdravem Brawl_Stars $>

  Ahoj.

  1. Můžou, pokud splní správci nebo dopisy určité podmínky.
  2. Můžete si posílat srdíčka.
  3. Schvalovat obrázky nyní už můžou i červené korunky a zejména díky správcům nástěnek se schvalování krásně rozjelo, což se projevilo i u tvého obrázku. ;-)

  Víš, že položením více tematicky různých dotazů do jednoho dotazu si snižuješ šanci na odpověď? Když musím rozhodnout, jestli je dotaz na téma pošty, nebo na téma obrázků… snazší je neodpovídat. :-)
  (Ale potřeboval jsem teď vyzkoušet, jestli jsem nerozbil odpovídání.)

  Pošta

  Ahoj všem,
  chci se zeptat, někde jsem četl, že někdo (nevím, koho tam zmiňovali) má nastaveno, že když mu přijde dopis do pošty, tak mu přijde SMS. Je možné, že to někdo takto má? Může se to nastavit takto i nějakému uživateli? Předem díky za odpověď, ekouš.

  Ahoj,
  to byl nějaký drb. Není to možné, v tuto chvíli tady žádná podobná služba není a nejspíš ani hned tak nebude, protože rozesílání esemesek stojí peníze. Skutečně tě zajímají esemesky? Mnohem zajímavější mi přijde vyřešit mobilní notifikace pro připnutý web. Ale i kdybychom je měli vyřešené, nejsme si jistí, že je chceme.

  Notifikace v ostatních sociálních sítích a službách většinou celkem nešikovně nabourávají lidem život, narušují soustředění. Celkem mě děsí, že nyní vyrůstá generace, která tohle narušování poptává. Občas se někdo pozastavuje nad tím, že já tady bývám vzhůru dlouho do noci… ale ono to má celkem snadné vysvětlení – v noci mi nechodí žádné maily, žádné dopisy na Alíkovi, žádné jiné zprávy, všude je ticho a klid… a to se dobře pracuje, člověk se může soustředit na to, co dělá. ;-)

  Samozřejmě rozumím tomu pocitu „co když mi někdo napsal něco důležitého a nevím o tom?“, ale když se zamyslím, kdy mi někdo psal něco skutečně důležitého a neodkladného… je toho velmi málo. Není nutné vědět o všem hned. Ideální by bylo, kdyby odesílatel dopisu sám určil, jak moc je zpráva urgentní, tedy jestli vyžaduje okamžitou pozornost, nebo jestli klidně počká. Podobně jako na skutečné poště jde poslat dopis různými způsoby. Většina komunikačních aplikací tuhle vymoženost nemá, protože mají rado$t z toho, že je lidi víc používají místo toho, aby se soustředili na rozdělanou práci. Chtěli bychom, aby Alík byl lepší.

  V tuto chvíli lepší znamená nemít notifikace vůbec. :-)
  Na nějaký rychlý okamžitý rozhovor by měl sloužit spíš chat, ne pošta.

  Až budeme někdy zásadněji předělávat poštu (a ten moment nejspíš přijde), tak přidáme k dopisům přepínač, jestli mají vyvolat výrazné upozornění (zvuk + v mobilu notifikaci), nebo jestli nespěchají.

  Pošta

  Dobrý den,
  jak můžu napsat veřejný dopis? Někdo třeba může poslat odkaz na nějaký dopis. Ten je ale veřejný. Jak na to?

  Ahoj,
  každý dopis je svým způsobem veřejný. Když si u libovolného dopisu v poště ťukneš na datum s časem, kdy byl přijatý/odeslaný, dostaneš se na stránku toho samotného dopisu. Pak stačí v adresním řádku zkopírovat odkaz dané stránky a někomu ho poslat. Každý se přes tento odkaz na dopis může dostat.

  Pošta

  Ahoj, chtěl bych se zeptat, jestli se může dát na rodičovský účet taky tu poštu, tam by se posílal zprávy pro rodiče atd. Děkuji za odpověď.

  My si s rodiči většinou nepotřebujeme moc povídat. :-)

  Obávám se, že kdyby podobný systém existoval, tak s ním budou mnohem častěji blbnout děti a jen výjimečně ho použije skutečný rodič.

  Zvažujeme, že by časem mohl vzniknout nějaký poradní orgán Alíka složený z důvěryhodných rodičů, kteří by mohli v nějaké neveřejné části webu s vedením Alíka, se správci a i mezi sebou diskutovat o tom, co se jim tady líbí a nelíbí. Ale to je zatím velice neohrabaná myšlenka, kterou jsem ani nenapsal mezi plány.

  Pošta

  Ahoj, chci se zeptat, jak poslat odkaz na celou konverzaci v poště. Když dole upravím výjezd dopisů na například 3 a pak odejdu a pak se tam vrátím, už je tam zase jen jeden dopis a ty ostatní 2 zmizely. :-(
  Nevím, jak to všichni dělají, ale mně to prostě nejde.
  Díky za odpověď. :-)ok

  Ahoj,
  když nastavíš 3 dopisy, tak jak se ti načtou, bude mít stránka nový odkaz, odkaz na ty 3 dopisy. Ten si musíš zkopírovat (nahoře v adresním řádku) a poslat.

  Pokud stránku opustíš, tak pak záleží na tom, kam se vrátíš. Jestliže na odkaz těch 3 dopisů, budeš je tam mít všechny. Pokud klikneš pouze na datum čas u jednoho dopisu, tak tě to pochopitelně dá zpátky na ten jeden konkrétní dopis.

  Datum s časem u dopisu v poště vždycky odkazuje na jeden dopis. Chceš-li odkaz na víc, musíš to u toho jednoho dopisu ručně nastavit a pak si zkopírovat novou adresu.

  Pošta

  Ahoj,
  mám dotaz na příchod dopisů, kde se nachází tlačítko „dát za rámeček“. Přišel mi uvítací dopis od Alíka a já bych si ho chtěla dát za rámeček. Je tam jen „vyhodit do koše“, ale tohle tam nikde nevidím. Přehlédla jsem to nebo ten první dopis za rámeček dát nejde?

  Ahoj,
  během víkendu jsme dodělali tuto možnost. Musím přiznat, že to bylo zbytečně pracné, protože ten první Alíkův dopis je velmi speciální. Kdybychom tušili, kolik s tím bude patlání, tak se na to vybodneme. :->

  Ale na druhou stranu musím uznat, že je teď fajn, že se čerstvě registrovaní uživatelé seznámí s možností dát dopis za rámeček hned u svého prvního dopisu. ;-)

  Takže díky za inspiraci ke zlepšováku. ok

  Pošta

  Proč je na úpravu dopisu jen 24 hodin?

  Zdravím, píšu kvůli jedné věci, která mi už delší dobou vrtá hlavou.

  Proč nemůžu dopis upravit i po 24 hodinách od odeslání, i když si ho příjemce ještě nepřečetl? Vím, je to tak nastavené, ale zajímá mě proč, proč nemůžu dopis upravovat do doby, než si ho příjemce přečte, ale místo toho mám po uplynutí jednoho dne smůlu, byť si adresát dopis ještě nepřečetl?

  Předem děkuji za odpověď :-)

  Ahoj,
  je to hlavně proto, že byl dopis napsaný v nějakém historickém kontextu. Pořád je u něj uložený stejný čas… a text se může k té době nějak vztahovat.

  Kdybys třeba někomu poslala nějaké povídání o novém ministru zdravotnictví před dvěma týdny bez uvedení jména ministra a adresát by si to přečetl až teď, tak mrkne na datum a z toho vyvodí, že máš na mysli předchozího nového ministra, ne toho novějšího nového. :-D
  Kdybys mohla ten dopis celou dobu upravovat, nebylo by jisté, jestli třeba nereaguješ na novější vývoj.

  Máme tu i některé méně aktivní lidi, kterým tři čtvrtě roku čeká ve schránce na přečtení přání k narozeninám. Přišlo by mi zvláštní, kdyby ho mohl odesílatel i po tak dlouhé době upravovat, doplňovat a vylepšovat. A jestli jsou měsíce moc dlouho… kde je ta hranice? Jeden den mi přijde tak akorát. Upravování dopisů vzniklo hlavně proto, aby si lidi mohli opravit překlepy, nebo doplnit chvilku po odeslání něco, na co zapomněli.

  Možná bychom mohli ukládat a zobrazovat u dopisů i datum poslední úpravy. To by nejspíš mohlo tuto otázku vyřešit lépe. Až/jestli budeme někdy radikálněji předělávat poštu, zamyslíme se nad tím. ;-)

  Pošta

  Ahoj,
  Opět se na vás obracím s problémem – používám Google Chrome a nejde mi upravit dopis, i když je na něm napsáno, že si ho příjemce ještě nepřečetl... Čím to je?
  Díky,
  vaiva

  Ahoj,
  co to přesně znamená, že nejde upravit? Není tam vůbec možnost, nebo tam je odkaz na úpravu, který nikam nevede, nebo někam vede a pak se úprava neuloží?

  Nepřečtenost je jen půlka podmínky, odeslaný dopis také nesmí být starší než jeden den. Pokud už od odeslání uplynulo víc jak den, tak nejde upravovat, ani když je nepřečtený.

  Dříve byla ta lhůta na úpravu ještě kratší, ale povolit víc jak den by mi přišlo divné. Leda bychom jim měnili při každé úpravě také čas odeslání… no, nevím.

  Pošta

  Proč si jde hrocha Pepíčka označit za spam?

  Ahoj,
  takto nejdou označit pouze správci a zvěrolékaři. Pepíček žádnou korunku nemá, je to běžný uživatel, takže pochopitelně je možné ho do spamu dát.

  Pošta

  Zdravím, jak je možné, že když mi Alík při upravování dopisu odeslaného 3. června ve 21:33 (odkaz sem nedám, nechci, aby si ten dopis přečetl někdo jiný, než ten komu je určen), napsal tohle: Dopis můžeš upravovat do 4. června ve 21:33, nebo do okamžiku přečtení, podle toho, co nastane dřív, tak mi teď, přestože si adresát dopis ještě nepřečetl, daný dopis nejde upravit?

  Ahoj,
  proto, že už bylo 4. června 21:33 (máme 17. června 16:33)? Na upravování dopisu máš, jak říká ta zpráva, maximálně 1 den. A pokud si ho adresát přečte dřív než za ten 1 den, tak máš čas do toho okamžiku přečtení. Dopis, který už si adresát přečetl, upravovat samozřejmě nejde, stejně tak nejde upravovat dopis, který byl odeslaný dříve než před 24 hodinami (nehledě na to, zda je/není přečtený).

  Pošta

  Zdravím, chtěla bych zmínit hlášku, kterou mi Alík už párkrát vyhodil, ale teprve teď mi došlo, že je v ní chyba...
  Na fotografii je hláška, o kterou mi jde. Není na ní v podstatě nic špatně, akorát ta hláška nebere v potaz, že já i JMkolo83 jsme holky, takže prosím o to, aby se hláška vždy upravila podle uvedeného pohlaví dané osoby. Hláška by tedy v našem případě měla být: Pozdě! JMkolo83 už si původní znění dopisu přečetla. Pokud jsi chtěla sdělit něco navíc, můžeš to poslat dalším dopisem...

  Předem děkuji, že se na to podíváte.

  Díky moc za upozornění! ok
  Mělo by to být opravené.

  Rod jednoho ze sloves v té hlášce jsem sice měl opodmínkovaný, ale nějak úplně zmateně. Vlastně jsem tam měl napsáno, že ženský rod se má používat jen, pokud příjemce zprávy vůbec neexistuje 8-o … asi jsem u toho spal, když jsem to psal. :-D

  Také tam spoustu měsíců byla chyba, že se ve skutečnosti nekontrolovalo, jestli byl dopis už přečtený. Šel tedy upravit i po přečtení, pokud si člověk stihl otevřít formulář před přečtením – a tu pokaženou hlášku tedy vlastně skoro nikdo neviděl. Ale už to je pár týdnů opravené.

  Pošta

  Ahoj! :D
  V Kde co je, je napsané, že když se zaregistrujete, můžete posílat pohlednice.
  www.alik.cz/o/kde-co-je
  To už ale není aktuální, nebo ano? :D
  Děkuji za odpověď, Stephense

  Ahojky,
  pohlednice byly vlastně jen takové obrázky posílané poštou.
  Ty už tady zase ode dneška máme, jupíííííííííí! :-D

  Moji vývojáři ještě musí někde najít ty původní obrázky a dát je do přehlednější nabídky. Ale když někomu pošleš dopisem (obrázek RTSFMYG), tak mu přijde moje narozeninová fotka. ;-)
  Viz podrobnější návod.

  Alík

  Pošta

  Ahoj.
  Mohl by Alík zavést na Vánoce, když chci poslat kamarádům na Alíku takové to klišé a musím vypisovat každého, nemohlo by se to dát jako vybírat, komu chceš napsat?

  Pozor, tato odpověď už trošku zastarala!

  Ahoj,
  na minulé verzi Alíka (té od Mafry) to tuším šlo, ale postupně se snižovalo maximální množství adresátů, které jde do kolonky zadat, protože to děti zneužívaly k rozesílání řetězových dopisů a podobných nepěkností.

  Celkově je hromadná pošta spíš zdrojem potíží. Velmi snadno a velmi rychle jde udělat spoustu nepořádku...

  Možná by šlo zavést speciální formu hromadného svátečního přání. Chvilku před Velikonocemi jsem zvažoval, že bych vyrobil generátor, kterým by si uživatelé mohli vytvořit stránku s přáním s vlastním textem a s rotujícími trojrozměrnými vajíčky (jako byla ta v pátračce) s obrázkem podle svého výběru, ale už bych to tehdy býval nestihl. Třeba to stihnu před příštími Velikonocemi. :-D
  Nad tím, jak odkaz na takové přání hromadně rozeslat, jsem nepřemýšlel... ale asi by šlo udělat, že se zkrátka zobrazí nějaké upozornění všem tvým kamarádům „hele, Kralinda35 si vyrobila velikonoční přání, jdi se na něj podívat“, nebo tak něco.

  Jiná možnost by byla, že bychom dovolili hromadné rozesílání, ale schvalovali by ho správci. Ale zní to oproti plánu s generátorem přání jako méně zajímavá práce, která by správcům přidělávala práci... takže bych se asi touto cestou nevydal.