Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkova poradna

  Moje tělo - váha

  Ahoj,
  poslední dobu se hodně trápím tím, že jsem tlustá. Rodiče mi říkají,že jsem hubená, ale ve škole se mi smějí. Mám 169 cm a 58 kg.

  Janča, 12 let, 7. listopadu 2017

  Ahoj Jančo,

  Hodnota indexu tělesné hmotnosti (BMI) u tebe činí 20,3. Vzhledem k tomu, že optimální hodnoty BMI u dívek ve věku 12 let se pohybují v rozmezí 17 až 20,5, je poměr mezi tvojí tělesnou výškou a hmotností naprosto v pořádku. Netrpíš tedy nadváhou ani podváhou. Ve vztahu k tvé tělesné výšce je tvoje hmotnost naprosto ideální.

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, odborníci na poruchy příjmu potravy z centra Anabell, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Moje tělo - váha

  Nevážím moc?

  Ahoj Alíku, chci se zeptat ohledně mojí váhy. Měřím 167 a vážím 44 kg je to v pořádku?. Předem díky za odpověď

  Holka 12 let, 9. července

  Ahoj,
  tvoje váha je vzhledem k tvému věku a výšce naprosto optimální a není potřeba, abys jakkoli hubla, nebo přibírala. Soustřeď se dál na zdravý a vyvážený jídelníček, sportuj a určitě se nebudeš muset o svou váhu strachovat ani v budoucnu.
  Přeji ti krásné léto!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Je moje váha v pořádku?

  Ahoj Aliku 😉 Mám skoro 12 a vážím cca. 56 kg není to moc. Holka skoro 12

  holka, skoro 12 let, 31. května

  Ahoj,
  na tvůj dotaz bohužel nemohu odpovědět, protože jsi neuvedla svou výšku a bez ní není možné index BMI stanovit.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Moje tělo se mění

  Ahoj! Předem bych chtěla zmínit že jsem PROHLEDÁVALA internet ale našla jsem jen údaje nad 150 cm. Takže : je mi 12,5 vážím 38,7 kg a měřím 145 cm. Otázka zní jestli je to v normě. Nepřipadám si obézní jen jsem nedohledala údaje jestli je to v normě :)

  A ještě jeden dotaz ohledně mého těla. Dospívám a rozšířily se mi boky ale fakt brutáně, maminka říkala že je to v pořádku, ale ostatním dívkam ze třídy (z tanečních) se také rozšířily boky, ale ne tak moc jak mě. Vypadám jak přesýpačky a tak se ptám jestli se mi za 1.boky ještě rozšiřovat budou a za 2.jestli se toho nedá nějak zbavit (např. cvičením)

  Předem děkuji za odpověď.

  vaše nízká Žirafkaa :D

  dívka, 12 let, 27. května

  Ahoj,
  k tvému prvnímu dotazu tě mohu ujistit, že tvá váha je vzhledem k tvému věku a výšce naprosto v normě a není potřeba ji jakkoli řešit. Co se týká tvých boků, respektive tvé měnící se postavy, musím souhlasit s tvou maminkou. V průběhu dospívání se skutečně postava razantně mění. Někomu se boky rozšíří více a jinému méně, některá dívka má větší prsa, jiná zase menší. Každý jsme originál a nemá smysl srovnávat se s ostatními, protože tvé tělo je přesně takové, jaké je. Rozložení tělesného tuku, respektive typ postavy, je dán geneticky a nedá se s tím nic moc dělat. Nedá se zhubnout pouze na bocích. Pokud budeš hubnout, zhubneš všude. Jestliže máš širší boky, budeš je mít pravděpodobně celý život, ale není to nic, za co by ses měla stydět. Postava s ženskými křivkami je všeobecně považována za velmi přitažlivou a určitě budeš celý život potkávat spoustu žen, které ti budou opakovat, jak ti ji závidí. Netrap se tím, udržuj si zdravou váhu a všechno bude v pořádku.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Je moje váha v pořádku?

  Ahoj,
  Mám 14 rokov, 156 cm a 43 kg. Chcela by som sa spýtať či je moja váha vzhľadom ku veku a výške optimálna. Mne sa zdá, že som chudšia ako moje rovesníčky, a tiež mám pocit že málo vážim, čo ma dosť štve :(
  Ďakujem za odpoveď :)

  holka, 14 let, 1. července

  Ahoj,
  mohu tě uklidnit, že tvá váha je vzhledem k tvému věku a výšce naprosto optimální. Každý člověk má jinou tělesnou konstituci, takže možná můžeš mít pocit, že jsi drobnější než tvé kamarádky, ale z hlediska hmotnosti je tvá váha bez problémů. Pokud nejsi spokojená se svou postavou a třeba bys chtěla mít větší množství svalů, aby sis nepřipadala tak hubená, do jisté míry je samozřejmě možné postavu vytvarovat a zformovat vhodným cvičením. Nicméně tvůj pocit, že málo vážíš, nemá opodstatnění a pokud budeš dál dodržovat zdravý jídelníček, určitě není důvod, proč by ses měla o svou váhu obávat.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Potřebuji přibrat

  Ahoj, chtěl bych se zeptat, když jsem hubenej měřím 158cm a vážím 39,2kg tak toje asi málo, ale nevím jak pořádně přibrat to se vždy musím narvat až úplně do plna? Nebo jak to funguje?

  kluk, skoro 13 let, 25. června

  Ahoj,
  máš pravdu, že tvá váha je vzhledem k tvému věku a výšce nižší, než by měla být. Málo se přitom ví o tom, že pro některé lidi může být to, aby přibrali, stejně obtížné jako pro jiné zhubnout. Přitom cesta je podobná a vyžaduje v obou případech důslednost a sebediciplínu. Určitě není řešením přejídat se, ale spíš si sestavit vyvážený a pestrý jídelníček, který tvému tělu dodá všechno, co potřebuje. Stejně tak ti pomůže pravidelný pohyb, při kterém budeš budovat svalovou hmotu. Nicméně sestavení takového jídelníčku, který bude tvému tělu vyhovovat, není úplně jednoduché a nebylo by proto určitě od věci kontaktovat nějakého kvalifikovaného výživového poradce, který by ti s ním pomohl.
  Měj se hezky a držím palce!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Je má váha v pořádku?

  Ahoj alíku, mám 14 let, měřím 155 cm a mám 41 kilo. Nejsem moc tlustý?

  Honza, 14 let, 18. června

  Ahoj,
  podle BMI kalkulačky je tvá hmotnost vzhledem k tvému věku a výšce naprosto optimální. Nemusíš si vůbec dělat žádné starosti. Dodržuj zásady zdravého životního stylu, nezapomínej na pohyb a nebudeš svou hmotnost muset řešit ani v budoucnu.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Je moje váha v pořádku?

  Ahoj, chci se zeptat na mojí váhu. Měřím okolo 155 cm a vážím něco okolo 55 kilo. Je to ma můj věk v pořádku? Dělají si ze mě srandu že jsem tlustá. Mám hrozně malý sebevědomí.

  Ája, 11 let, 18. června

  Ahoj,
  bohužel podle BMI kalkulačky je tvoje váha vzhledem k tvému věku a výšce skutečně vyšší, než by měla být. To je problém nejen z estetického hlediska, ale především z hlediska zdravotního, protože s vyšší váhou je spojena řada zdravotních problémů a komplikací. Bylo by potřeba, aby ses zamyslela nad složením svého jídelníčku a výrazně jsi ho upravila. Stejně tak bys měla do svého denního programu přidat mnohem víc pohybu. Je potřeba uvědomit si, že dodržování zdravého životního stylu je program na celý život a nikoli jen na dva týdny. Jen v případě, že budeš žít zdravě, budeš i sama zdravá a nebudeš své tělo zbytečně zatěžovat. Možná by také nebylo od věci domluvit se například s maminkou, aby s tebou navštívila výživového poradce, který by ti s upravením životního stylu a následně i váhy pomohl.
  Držím ti palce!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Váha a jídelníček

  Ahoj, dobrý den.

  Mám malý problém. Je mi 12, měřím 170 cm a vážím 63 kg. Vím sama, že to není úplně ideální. Během karantény jswem začla pravidelně cvičit (ale přiměřeně, ne že bych cvičila 24/7). Začla jsem na sobě už vidět i trochu výsledky, ale chtěla bych něco ještě udělat se svým jídelníčkem. I přes to že se snažím jíst hodně ovoce a zeleniny, pít jen vodu a tak, ale přesto to není ideální. Chtěla bych si koupit takový ten „flexibilní“ jídelníček, ale nemám na to peníze. Přesto že jsem to probírala s rodiči, brali to spíše jako vtip. Co s tím? (jak se jídeelníčkem tak s rodiči, jak jim to říct,....).

  Děkuju za odpověď.

  holka, 12 let, 15. června

  Ahoj z Modré linky,

  chápu, že bys ráda získala jídelníček, který si přeješ. Jestliže Ti jej musí zaplatit rodiče, je to však jejich rozhodnutí, zda to pro Tebe udělají nebo ne. Můžeme Ti tedy doporučit s nimi o tom, co si přeješ, mluvit. Můžeš si třeba i sepsat argumenty, proč si jídelníček přeješ, co si myslíš, že Ti přinese. Zároveň je třeba vyslechnout si i rodiče, jejich argumenty. Jestliže o ten jídelníček stojíš hodně, můžeš rodičům například navrhnout, že si vezmeš na starosti nějaké domácí práce navíc, nebo si jej můžeš přát jako dárek k narozeninám, k Vánocům. Také můžeš rodičům zkusit dát přečíst naši komunikaci, aby viděli, že je to pro Tebe důležité. Další možností, pokud by rodiče přece jen nesouhlasili, je probrat zdravý jídelníček třeba se svou obvodní lékařkou.
  Zaujalo mě, když píšeš, že Ti Tvá váha nepřipadá ideální. Podle BMI kalkulačky (můžeš si sama ověřit na internetu) je však Tvá váha k výšce naprosto ideální. Je skvělé, že zdravě jíš, žiješ a cvičíš, i to, že to není 24/7, což je jen přirozené. Je na Tobě, zda usoudíš, zda bys ještě další nástroj (jídelníček) vůbec potřebovala. Podle váhy ne, ale určitě může být fajn si tím třeba rozšířit obzory, když budeš chtít.

  Přejeme Ti hezké dny
  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Chci zhubnout

  Ahoj mám problém s tím že jsem "trochu" při těle a hrozně mi to vadí. Držela bych dietu ale knížek o anorexii jsem četla už dost. Často se nevejdu do kalhot a nemůžu třeba nosit krátký trička a nebo bikiny. Jak mám zdravě zhubnout a nedostat při tom anorexii? Zkoušela jsem cvičit ale nejde to, nezhubnu díky tomu.
  DĚKUJI, JULČA

  holka, 13 let, 14. června

  Ahoj,
  je skvělé, že o své váze přemýšlíš, chceš s ní něco dělat a zároveň si uvědomuješ, že klasické diety jsou k ničemu. Zdravé hubnutí není vůbec složité a v podstatě k němu stačí pouhé dvě věci - dodržování zdravého jídelníčku a dostatek pohybu. Samozřejmě problém je spíš v tom, že mnoho lidí není důsledných a dlouhodobě je dodržování zdravého životního stylu nebaví.
  Pro začátek bych určitě doporučovala, aby sis vedla pár dní podrobný jídelníček, kam napíšeš všechno (ale skutečně úplně všechno - i pár soust, nebo loků), co jsi snědla a vypila. Pak budeš mít lepší přehled, kde hřešíš a co je tvůj největší stravovací problém. Možná to jsou sladkosti, polotovary, smažené jídlo, nebo sladké nápoje... anebo něco úplně jiného. Až identifikuješ ty největší stravovací hříchy, můžeš se zamyslet nad tím, čím bys je mohla nahradit. Například sladké nápoje nahradit vodou s citrónem či bylinkami. Místo hranolek si dát jako přílohu vařené brambory a podobně.
  Současně s tím se zamysli nad tím, jaký pohyb bys do svého programu mohla přidat. Jestli se třeba můžeš domluvit s kamarádkou na běhání, dlouhé procházky, přihlásit se do nějakého sportovního kroužku a podobně.
  Věřím, že když k hubnutí přistoupíš rozumně a budeš důsledná i vytrvalá, výsledek se dostaví.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Dobrý den, mám otázku ohledně mé váhy.
  Měřím 164 cm je mi 12 let a vážím 64 kg, myslíte že jsem tlustá?

  holka, 12 let, 14. června

  Ahoj,
  podle BMI kalkulačky je tvoje váha vzhledem k tvému věku a výšce skutečně vyšší, než by měla být. Bylo by dobré, kdybys to probrala s rodiči a společně jste se zamysleli nad tvým jídelníčkem i pohybovým režimem. Můžete také zkusit navštívit nějaké odborníka - například výživového poradce (ale odborníka vám doporučí určitě i tvůj pediatr) - který vám s úpravou tvého životního stylu pomůže. Je skvělé, že nad svou váhou přemýšlíš a určitě si i uvědomuješ, že nadváha představuje velké riziko pro tvé zdraví. Věřím, že když budeš skutečně chtít, určitě se ti podaří zhubnout a váhu si poté i udržet.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Ahoj, mám pocit že jsem strašně tlustá. Měřím 158 cm, vážím 57 kg a je mi 10 let. Je to normální nebo jsem tlustá? A další věc: po každém jídle mám výčitky. Co s tím mám dělat? Už z toho fakt zešílím.

  holka, 10 let, 1. června

  Ahoj,

  určitě nemáš důvod se cítit tlustě, tvé tělo se stále ještě vyvíjí.
  Pokud máš výčitky z jídla, zkus k jídlu přistupovat spíše jako k něčemu pozitivnímu a ne nepříteli. Jídlo je přece super, třeba když uvaří mamka nebo si můžeš dát něco s kamarády a strávit s nimi čas. Kdyby výčitky nepřestávaly, můžeš se obrátit na Centrum Anabell http://www.anabell.cz/.

  Moje tělo - váha

  Dobrý den, jsem holka 14 let, měřím 160 cm a vážím 65 kilo. Podle BMI mám nadváhu, ale dle mého nazoru nevypadám jako člověk s nadváhou. Mamka mi říkala, že možná vážím tolik z toho důvodu, že hodně cvičím a tím pádem mám více svalové hmoty, která váží více než tuk. Myslíte, že je to možné? Nebo bych měla nějaké to kilo radši shodit? Předem děkuji za odpověď :)

  holka, 14 let, 24. května

  Ahoj,
  tvůj dotaz je velmi „záludný“ a je těžko ho zodpovědět. Máš pravdu, že vzhledem k tvému věku a výšce je tvoje hmotnost opravdu výrazně vyšší, než by podle tabulek měla být. Ale na druhou stranu má pravdu i tvoje maminka v tom, že svaly jsou skutečně těžší než tuk - a to je právě i úskalí měření BMI, protože jde o pouhý matematický vzoreček, který nikdy nemůže zohlednit poměr svalů a tuku. Nicméně to, jestli je tvá vyšší hmotnost skutečně zapříčiněna velkým množstvím svalů, nikdo z poradny na dálku nedokáže posoudit. Bylo by proto určitě dobré, kdyby ses objednala k odborníkovi (například výživovému poradci, ale klidně i pediatrovi), který posoudí, jaká je tvá situace. Orientační přehled můžeš získat i na měření InBody, které nabízí vybrané lékárny, a které ukazuje, kolik tuku a svalové hmoty máš v těle.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Ahoj Alíku...
  Je mi 13 mám 157cm a 42kg nějak jsem si přes karanténu do hlavy vsugerovala, že jsem tlustá, začala jsem ze začátku nehubnout, ale jen jíst zdravě no zmenšila, jsem porce jídel tak, že budu jíst 5× denně, no jenže pak jsem si začala říkat, že ty svá svačiny jsou jen kalorie navíc.... takže jsem byla schopná sníst za den jen kolem 500kcal. Nevím co mám dělat tak bych zase chtěla jíst jako dříve jenže to nedokážu, dneska jsem si dala na večeři grahamový rohlík a hned jsem měla výčitky.Prosím poraďte mi jak s tím bojovat. Rodiče si toho všimli, že jsem prý v obličeji schudla... jenže já si myslím, že jsem jen tlustější. Dneska jsem o tom s nima mluvila a rozhodli se, že prostě budu muset jít větší porce a budou mi dávat pečivo jenže já se bojím, že mi ještě více "přeskočí" a začnu tak s anorexií.Moc předem děkuji za radu.

  holka, 13 let, 15. května

  Ahoj,

  je moc dobře, že sis uvědomila, že se něco zásadního událo v souvislosti s tím, jak vnímáš jídlo a že si nepřeješ mít anorexii.

  Ráda bych Tě pochválila za to, že se snažíš jíst zdravě, ale zmenšování porcí jídel a přijímání jen kolem 500 kcal je opravdu něco, co je na hraně s možnou poruchou příjmu potravy. Moc Tě musím také ocenit, že jsi se svěřila rodičům, je důležité mít od nich podporu a nyní i trochu kontrolu. Můžete se domluvit, že se u Vás doma bude jíst zdravěji, hodně zeleniny, mléčných výrobků apod., pečivo nemusí být zrovna to nejdůležitější, pokud Ti nechutná, nebo jsou i zdravější alternativy pečiva. Také můžete doma přemýšlet o tom, jak zařadit pohyb, společné sportování apod. Tak budeš mít pěknou postavu a zároveň zdravé tělo bez omezování jídla.

  Mohla bys také navštívit stránky organizace Anabell (www.anabell.cz/cz/pribehy-klientu), kde najdeš příběhy dívek a žen, které se anorexií nechaly pohltit, to je taky dobrá motivace, jak s tím bojovat. V této organizaci mají také nejrůznější formy pomoci, pokud byste to doma sami nezvládli. Anabell je i na Instagramu. Doporučit bych Ti mohla i články a příspěvky #zanormalniholky# a knihu Bez filtru, kde se řeší spokojenost sama se sebou bez ubližování si dietami nebo dalšími věcmi.

  Přejeme Ti hezké květnové dny.
  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  ahoj,
  Chtěl bych se zeptat. Je mi 12 a měřím 156 cm a vážím 44 kg. Je to normální, vzhledem k mému věku a výšce? Díky za odpověď a přeji hezký den.

  Petr 12 let, 18. května

  Ahoj,
  tvoje váha je vzhledem k tvému věku a výšce naprosto optimální. Není důvod se tím jakkoli znepokojovat. Dodržuj dál pravidla zdravého životního stylu - to znamená pestrý a vyvážený jídelníček a dostatek pohybu - a nebudeš muset mít obavy ze své váhy ani v budoucnu.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Ahoj Alíku (a ostatní) mám dotaz ohledně jídla . Myslím si že teď mám problém s příjmem potravy . Asi půl roku zpátky jsem měla normální váhu . Vážila jsem 48 kg a měřila 162 Cm , ale potom mi asi v hlavě nějak přeplo a já se snažila co nejvíce a nejrychleji zhubnout. Tak jsem začala držet ,,dietu“ , ale nepomohlo to tak jsem začala jíst zase normálně . Asi po týdnu jsem dostala strašný chutě na jídlo a jedla jsem vše co mi přišlo pod ruku . Samozřejmě mi potom nebylo dobře a tak jsem vše co jsem snědla jsem vyzvracela. Druhý den jsem se šla zvážit a má váha klesla o 0,8 kg a tak jsem si řekla že to bude tím zvracením . Usmyslela jsem si že v tom budu pokračovat tak jsem jedla ve velkých parcích a následně to vyzvracela . Váha mi klesla na 36,5 a. výška je stále stejná co mám dělat abych byla zase OK s váhou ? Snažila jsem se přestat zvracet , ale nejde to .

  holka, 13 let, 5. května

  Ahoj,
  to, co popisuješ, je velmi závažné a jedná se o typické projevy poruchy příjmu potravy. Je skvělé, že si uvědomuješ, že tvoje chování není v pořádku, není dlouhodobě udržitelné a poškozuješ si jím zdraví. A ještě lepší je, že ho chceš změnit a snažíš se s ním něco dělat. To je vždy základem úspěchu.
  Poruchy příjmu potravy jsou však závažnou diagnózou, kterou se často vlastní vůlí nedaří zvládnout a je k tomu potřeba odborné pomoci. Není to vůbec žádná ostuda obrátit se na odborníka, který ti nejen pomůže projevy tvé nemoci zvládnout, ale pomůže ti i najít lepší vztah ke svému tělu a porozumět sama sobě, abys v budoucnu už podobné problémy neměla. Osobně ti mohu doporučit centrum Anabell (www.anabell.cz/), které se poruchami příjmu potravy zabývá a má i telefonní linku, na které ti odborníci pomohou a poradí.
  Moc ti držím palce a věřím, že svůj boj zvládneš!
  Bára