Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Škola - učení

  Ahoj, tenhle dopis musím napsat rychle, možná ho budu ale psát na několikrát,protože si mám dělat úkoly. Takže, jde o to, že nemám čas, jak už jste si z první věty mohli všimnout. Minulý školní rok jsem ze školy přijížděla domů stejně jako moji mladší kamarádi z vesnice. Ale tento rok je to o dost horší. Už 4 roky hraji na housle a letos první rok hraji na klávesy. Houslí mám 3 hodiny týdně, z toho 2 v pondělí a 1 v úterý. Kláves mám 2 hodiny v pondělí.
  Moje pondělí: vstávání : 6:00, odjezd autobusu: 6:30, příjezd autobusu ke škole: 7:00, začátek první hodiny: 7:30, vyučování do: 12:00,volná hodina místo které mám klávesy: 12:00-12:45, vyučování: 12:45-13:30, další klávesy: 13:45- 14:30, v tuhle chvíli pro mě musí někdo z rodiny přijet, protože potřebuji být v několik km vzdáleném městě a autobus mi v tu chvíli nejede, housle: 15:00-16:30, vyzvedne mě buď máma nebo jedu autobusem v 18:00 a vracím se domú v 18:30. Po dlouhém dni ksem unavená a jdu spát, takže se nemám čas učit. Další dny je to podobně, jen v pátek se domů vracím v 13:30. Mám jen 2 volné hodiny týdně, což mi přijde dost málo. Tento školní rok mám o dost horší prospěch, nemyslím si ale, že je to způsobeno včasným vstáváním, avšak nedostatkem času, který doma věnuji učení se. A to se skoro každý den učím až do noci, k tomu mi často chybí úkoly, ikdyž si je o přestávkách snažím dodělat. Jsem tak nějak celodenně unavená, takže se není čemu divit, když usinám v autobuse. K tomu všemu je na mě velký tlak ze strany rodičů. Jsou totiž dost přísní a chcou ze mě mít jedničkářku. Dřív jsem taková byla, teď to nejde. Říkají mi, že když dostanu horší známku než dva nepojedu v zimě na hory. Mít zakázaný mobil je pro mě už denní medicínou. Prosím poraďte co mám dělat dál, je toho na mě moc a jak tohle říct rodičům. Měla bych to říct na rodičovských schůzkách, když se to tyká i školy a učitelka se na to určitě bude ptát?

  holka, 12 let, 14. listopadu 2017

  Ahoj,

  je moc fajn, že píšeš a hledáš pro sebe radu a pomoc. Chápu, že se přes všechny povinnosti cítíš unavená a přijde mi chválihodná Tvoje zodpovědnost.
  Přemýšlím o Tobě a chtěla bych Ti dodat odvahu k tomu, mluvit s rodiči o tom, co prožíváš, jak se máš a co bys potřebovala třeba jinak. Napadá mě, že jim můžeš ukázat i tento dopis a mít tak čeho se chytnout a o co se opřít. Tak, jak píšeš, určitě můžeš využít i možnosti popovídat si s paní učitelkou ve škole.

  Držíme palce,
  Modrá linka

  Podpořte prosím Modrou linku!
  Pomohla již v této poradně tisícům dětí.

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Škola - učení

  Problémy se školou

  Ahoj, od té doby co začala škola, tak se všechno zhoršilo. Každý den píšeme minimálně 1 test a já už to nezvládám. Jsem z toho v hrozném stresu, brečím 2-3 hodiny denně, cítím se hrozně hloupě, protože momentálně třeba vůbec nedokážu pochopit matematiku. Nemám se ráda za to, že mi teď škola přestala jít a když pokazím test, tak si ublížím (ne nějak hodně, většinou mi ani neteče krev, naštěstí), protože se cítím jako chyba. Možná to teď zní jakoby mi nebylo asi 12, ale prostě se snažím vypsat.
  Abych to nějak shrnula: celá škola mě zničila, pořád mám špatnou náladu a Cítím se hloupě.

  Předem moc děkuju za radu :/

  holka, 13 let, 29. listopadu

  Ahoj z Modré linky,

  rozumím tomu, že období on-line výuky a návrat zpět do školy pro Tebe byly obtížné. Podobně je na tom spousta žáků nejen v České republice a i v jiných zemích, kde probíhala on-line výuka. Není proč na sebe být naštvaná a už vůbec není důvod si ubližovat. To není řešení, naopak může přinést více problémů.

  Chci Tě podpořit, abys na to, co Tě trápí, nebyla sama. Svěř se rodičům, požádej je o vysvětlení toho, čemu nerozumíš, případně o zařízení doučování. S doučováním by Ti třeba mohli pomoci i ve škole. Tvoje paní učitelka třídní nebo jiná paní učitelka, které věříš, či školní psycholožka Ti mohou dát doporučení. Zkus si promluvit i se spolužáky, pravděpodobně nejsi zdaleka jediná a třeba byste mohli mít nějaké skupinové doučování.

  Stejně tak je důležité svěřit se rodičům či školní psycholožce s tím, jak se cítíš, říct si o podporu. Ne vždy se nám daří tak, jak bychom si přáli, je však důležité umět se svými pocity pracovat, vyrovnávat se s nimi. To však nejde takto po internetu.

  Přejeme Ti bezstarostnější advent
  Modrá linka

  Škola - učení

  Dobrý den ,
  Mám takový dotaz
  Jelikož jsem v jiné třídě..tak mam jiné učitele.
  Máme jako učitelku na matiku zástupkyni ale je to hrozný nikdo to nechápe..já látku sice chápu ale test mám za 4..teď tam mám 4 3 3 1..už nevím v čem je problém u testu jsem vždy hrozne vystreovana ..jelikož chci se dostat na střední tak nemůžu mít na vysvědčení za 3. Minuly rok jsem měla samé jedničky ale to jsme měli jinou učitelku ..chodím i na doučování Nejhorší je že nedává opravy ..v po píšeme test a hrozně se bojim..nevím co dělat. Děkuji za radu..jsem v 8 tride

  holka, 13 let, 10. listopadu

  Ahoj milá pisatelko,

  z Tvého dotazu chápu, že látka z matematiky Ti nečiní potíže, problémem je spíše stres, který zažíváš před písemkou. Možná máš i trochu strach z té konkrétní paní učitelky. S tím se někdy potkal každý z nás, je mi líto, že tyto pocity zažíváš nyní i Ty. Je těžké se soustředit na test, když nás zavalí pocit strachu a nervozity. Zkus se v takové chvíli několikrát zhluboka nadechnout a říci sama sobě, že to zvládneš! Zkus nepřemýšlet nad tím, jak těžká situace při testu ve třídě je. Spíše se soustřeď na ty dané příklady. Pokud příkladům a úlohám rozumíš, pak určitě písemku zvládneš.

  Důležité je si uvědomit, že známky jsou jen známky. Neříkají nic o tom, jaký jsi člověk nebo o tom, co bys měla v životě dělat a na jakou školu jít. Na střední se máš šanci dostat i s trojkou, ba i s několika. Většinou se tam píší přijímací zkoušky a až tak se neřeší průměry vysvědčení (i když to samozřejmě záleží na konkrétní střední škole). A tak, pokud se nyní se známkami nedaří, nepodléhej panice, času na opravu máš ještě dost. Zkus si i tohle před písemkou připomenout.

  Pokud máš nepříjemné pocity z toho, jak s Tebou nebo s ostatními ve třídě paní učitelka jedná, bylo by dobré si o tom promluvit s někým ve Tvém okolí - nabízí se rodiče, případně výchovný/á poradce/kyně, školní psycholog/žka. Nejlepší by bylo samozřejmě řešit to přímo s danou paní učitelkou, k tomu ale musí ve třídě panovat vstřícná atmosféra a přátelské prostředí. Pokud tomu tak není, pak je v pořádku nechat si pomoci od někoho dospělého ve Tvém okolí.

  Držím Ti palce,

  Dominika

  Škola - učení

  Naučit se periodickou tabulku

  nazdárek, chtěla bych nějaký rychlý a učiný způsob toho, jak se naučit periodickou tabulku.

  holka, 13 let, 24. listopadu

  Ahoj, díky za dotaz. Není jasné, co přesně myslíš tím „naučit se periodickou tabulku“. Jestli ti jde o to, znát zpaměti značky chemických prvků, osvědčila se mi metoda „odloženého opakování“. Udělej si balíček kartiček, z jedné strany napiš „O“, z druhé „kyslík“, „H“ - vodík atd. pro všechny prvky. Pak můžeš kdykoli začít studovat. Koukneš na značku a pokusíš se vzpomenut si na název prvku. Pak kartičku otočíš a zkontroluješ, zda jsi měla pravdu. Prvky, které znáš, dej dospod balíčku (dostaneš se k nim znovu, až všechno projdeš), zatímco prvky, které neznáš, dej třeba jen o pět kartiček dolů. Takto máš zajištěno, že se postupně naučíš všechny prvky. To samé za tebe zvládnou i speciální aplikace, třeba Anki nebo Quizlet, ale někdy je papírová metoda nejlepší.

  Škola - učení

  Dobrý den, chodím do 7. Třídy protože jsem měla odklad jenže teď vůbec nezvládám matematiku, učíme se nějaké zlomky krátit atd…, mám z toho každý den deprese, naše učitelka na matiku nás zkouší na známky každou hodinu jenže já když jdu před tabuli tak se celá klepu a je mi zle, ještě do toho se mi začne celá třída smát že to neumím a bojím se že propadnu mám samé 3 a dvě 4 nevím co mám dělat :(( (rodiče to nijak neřeší)

  holka, 13 let, 19. listopadu

  Ahoj,
  matika někdy může dělat starosti, má to tak spousta lidí. Možná by nebylo od věci domluvit si nějaké doučování od spolužáka nebo učitele, abys učivu lépe porozuměla. Co se týká nervozity před zkoušením, zkus si promluvit se školním psychologem nebo nějakým jiným dospělým (rodičem, učitelem) a poraď se s nimi, co by ti mohlo pomoct. Mohu doporučit třeba pár hlubokých nádechů a výdechů, pořízení nějakého talismanu pro štěstí nebo třeba zkusit se domluvit s učitelem na konkrétní dny zkoušení.
  Držím palce!
  Péťa

  Škola - učení

  Strach z přijímaček

  Ahoj, jmenuji se Ema a je mi deset let. Příští rok půjdu na příjmačky na gymnázium ..... Budu tam mít kamarády z moji minule skoly (přestoupila jsem na jinou) tak je tam chci zase potkat po dlouhé době. Ale hrozně se bojim že nesložím přijmacky a nemůžu na to přestat myslet. Rodiče mě uklidňují, že to zvládnu, ale moc to nepomáha. Předem děkuji za odpověď.

  holka, 10 let, 14. listopadu

  Ahoj Emo,

  je přirozené, že máš strach, že se ti přijímací zkoušky nepovedou. Často se před důležitými událostmi cítíme nervózní – tak to má většina lidí. Je mi líto, že Ti to dělá starosti natolik, že na to nemůžeš vůbec přestat myslet, to musí být nepříjemné.
  Je fajn, že ses svěřila rodičům a oni Ti věří, že to zvládneš. Chápu ale, že Ti takové prosté ujištění nepomáhá, rodiče asi neví, jak jinak by tě uklidnili. Možná Ti pomůže podívat se na to z hlediska faktů: Věřím, že se na přijímací zkoušky svědomitě připravuješ, když Ti na tom tolik záleží a ještě máš další čas na přípravu. Obvykle se dají sehnat i nějaké vzorové/podobné testy, které by sis mohla zkusit natrénovat a podle toho poznat, jak dobře jsi připravená. Věřím, že do toho dáváš, co nejvíce můžeš.
  Pokud by Tě to i dál hodně trápilo, neboj se svěřit třeba i učitelce ve škole. Učitelé tě znají, vědí, jaké jsou Tvé schopnosti a dokážou odhadnout, jestli na to máš, to Tě třeba taky uklidní. Případně je i možnost obrátit se na školního psychologa/psycholožku a mluvit o Tvých obavách a o tom, jak s nimi pracovat.

  Přejeme mnoho zdaru u přijímaček,
  Modrá linka

  Škola - učení

  Ahojte mám docela dost dotazů:

  1. Máme učitelku češtiny a furt nám říká jak jsme všichni blbí a jestli náhodou nechceme jít všichni na výuční list že neprojdeme přijímačkama, a mě to docela zaskočilo a bojím se z přijímaček
  2. Kvůli tomu jak se bojí přijímaček, tak si na všechno dávám pozor, a při tom stresu to spíše podělám, a dost mě to trápí protože mám už 4x 4 z testu z matiky a nevím proč učím se dobře ale vždycky se leknu a nic nevím nevíte co s tím? + Začnu mrkat, cuká mě víčko bolí břicho a je mi zle
  3. Kvůli tomu že dostávám špatné známky nechci chodit do školy protože se bojím že zase dostanu špatnou známku..

  Ps: Jsem v osmé třídě

  kluk, 14 let, 22. října

  Ahoj,
  učitelé někdy straší studenty, aby je přiměli k intenzivnějšímu učení. Ale už to, že vás paní učitelka hodila všechny do jednoho pytle, mi nepřijde fér. Někdo možná přijímačkami neprojede, ale určitě ne všichni. Navíc pokud jsi v osmé třídě, tak se do přijímaček ještě spoustu věcí naučíš.
  Zkus se před testem trochu prodýchat, hluboce vydechuj a nech dech, ať zklidní celé tvé tělo. Pak bude snazší zužitkovat znalosti. A znalosti jsou důležitější než známky. Máte ve škole psychologa? Pokud ano, zkus si s ním nebo třeba s nějakým učitelem, kterému věříš o svých starostech promluvit. Společně pak můžete vymyslet, jak testy zvládat líp.
  Držím palce!
  Péťa

  Škola - učení

  Nejde mi matematika

  Zdravím všechny, chodím do 8. třídy a vím že vysvědčení z 8. třídy + 1. pololetní 9. třídy vysvědčení je velice důležité na přijímačky a sš. Vím že osmička je asi nejnáročnější ročník ze základky a že to bude letos a příští rok opravdu těžké. Můj problém ne ten, že mi ABSOLUTNĚ nejde matika. Do nějaký ty 5. třídy to bylo lehké ale potom to začalo být čím dál tím těžší a já nedokážu pochopit a naučit se látku. Opravdu nemám ráda matiku, vždy se mi z ní svírá žaludek a je mi blbě a prostě se necítím dobře. Všechny předměty jsou v pohodě, mám většinou samý jedničky, sem tam někdy 2. Ale matika je fakt pro mě těžká, nechápu ji. Nechápu ji ani z výkladu učitelky, ani od mamky, ani z internetu. Všechny předměty mi vychází průměr 1 ale matika mi vychází zaokrouhleně na 5. Mamka je určitě ze mě zklamaná. Připadám si jak nějakej mimozemšťan z marsu, který neumí matiku ale skoro celá třída ji umí. Opravdu nechci opakovat ročník, jen kvůli tomu že mi nejde matika. Ale taky nechci mít 4 z matiky na vysvědčení, to se mi pak asi horko těžko bude hledat dobrá škola a nechci skončit na nějakým učňáku. Neříkám že učňák je nějak špatný ale asi je lepší chodit na nějakou sš kam bych chtěla a to se pak samozřejmě odvíjí od mé budoucí práce. Vím jsou tu výjimky ale takhle to většinou bývá. Nevím co mám dělat. Několik hodin učení se matiky mě už ničí. Taky tolik probrečených nocí, mě už taky nebaví. Doma mi matika docela jde, když mám na to kolik času chci, vzor, popřípadě kalkulačku. Ale ve škole kde mám stres, málo času, nějaký slovní úlohy kterým vůbec nerozumím, tak to mi pak matika nejde a mám za 5. Jak by to bylo kdybych měla na vysvědčení 3-4 z matiky a samy jedničky? Jak by to v tom případě mohlo být s přijímačkami? Nebo jak se tu matiku naučit ?

  holka, 13 let, 30. září

  Ahoj,

  v první řadě bych chtěla podotknout, že je skvělé, jak se snažíš. Učení doma, s mamkou, to může opravdu velmi pomoci. Bohužel někdy při testu, ve škole, zkoušení, zazmatkujeme, stres nás pak ochromí a ani to naučené nejsme schopni z hlavy vydolovat. Stalo se to někdy každému z nás. Nesmutni! :)

  Zkus si o Tvých pocitech promluvit s maminkou. Myslím, že když ji popíšeš, jak se cítíš, že se možná bojíš toho, že je zklamaná, uleví se ti. Možná právě proto, že se bojíš zklamání maminky a matiku nemáš ráda, je odpověď na to, proč ti matematika nejde. Pokud najdeš v mamce podporu, určitě ano!, zajděte spolu za paní učitelkou z matematiky. Třeba by ti mohla pomoci v tom, že ti poskytne doučovací hodiny, dá ti pro test více času, společně určitě něco vymyslíte.

  Možnost je také poohlédnout se po dobrém doučování. Na internetu se dnes nabízí mnoho mladých učitelů - zkus třeba server naucim.cz, nebo někoho z tvé školy - spolužáka nebo někoho o rok výš, o kom víš, že mu matika jde.

  V neposlední řadě je důležité, abys věděla, že i když budeš mít z matematiky čtyřku, tvé šance na dobrou střední školu to nezkazí. Jen je třeba vybrat si takovou, kde matika nebude hlavním oborem. Určitě to ale není na učňák, vždyť jedna čtyřka nezhorší průměr zase tolik.

  Držím palce, ať se ti s tvým matematickým problémem podaří pohnout :)

  Dominika

  Škola - učení

  Ahoj Alíku a spol.

  1. chci moct poděkovat za to co pro nás děláte$>
  2. Mám takový dotaz vždycky když máme psát písemku, nebo máme ústní zkoušení tak se na to naučím a rodiče mě vyzkouším a umím to, ale ve škole těsně před začátkem té hodiny, kde máme psát test se mi začnou třást ruce ( třeba i když jsme se testovali na covid na táboře) ‚, a mám pocit najednou že nic neumím a jsem strašně nervozní a z toho pak dělám úplně primitivní chyby.

  Nevíte co by mi pomohlo na snížení stresu a na ten třesk?

  holka, 13 let, 7. září

  Ahoj,
  děkujeme za vyjádření díků! :)
  Podobné stavy jako ty zažívá ve stresu poměrně dost lidí. Ruce se začnou třást, protože je tělo až příliš aktivizováno a energie není kde vybít. Je proto třeba své tělo zase zklidnit. Nejsnazší cesta k tomu je skrze dech. Zaměř se před písemkou na dýchání, dělej hluboké výdechy, mysli na klidný dech. S dechem se pak zklidnit i celé tvé tělo. Může ti pomoci také jít se projít po chodbě (pokud stres cítíš už o přestávce) nebo si pořídit nějaký talisman, který můžeš mačkat pro štěstí. Další techniky ti může poradit školní psycholog, využij jeho pomoc, pokud ho na škole máte.
  Měj se krásně a držím palce na všechny budoucí testy!
  Péťa

  Škola - učení

  Kdy se začít učit na přijímačky

  Ahojte v září jdu do 9.třídy a budu psát přijímačky. Mám se začít učit už teď? Měla jsem teď na vysvědčení pět trojek. Průměr 1,9 což je špatný, ale tak alespoň nemám žádné čtyřky. (ani v pololetí) Kdy se začít učit a je lepší si koupit pracovní sešity na přijímačky a učit se z toho?

  holka, 14 let, 25. července

  Ahoj z Modré linky,

  je moc dobře, že se zajímáš o svou budoucnost a o přijímačky. Pokládáš nám však otázky, na které Ti nedokážeme odpovědět, protože Tě neznáme. Nevíme, kolik času budeš na učení potřebovat. Asi nic nezkazíš tím, když se začneš učit co nejdříve. Na druhou stranu možná stojí za to si od učení také odpočinout a užít si pořádně prázdniny. Také je možné probrat s někým blízkým, jak si přípravu co nejlépe rozplánovat a co by Ti mohlo nejvíce pomoci, ať už o prázdninách či ve školním roce.

  Přejeme Ti tedy, aby sis prázdniny užila, ať už se budeš učit nebo ne.
  Modrá linka

  Škola - učení

  Učit se švédsky + život ve Švédsku

  :-|Ahoj píšu zde svůj první dotaz. Ve škole se učím jazyky dva a to angličtinu a němčinu. Chci se začít učit sama další jazyk a to Švédštinu, protože bych chtěla jednou bydlet ve Švédsku. Je vhodné se učit takhle další jazyk? A je reálné se odstěhovat např. ve 20 letech do Švédska?

  holka, 14 let, 18. července

  Ahoj z Modré linky,

  je fajn, že máš zájem učit se jazyky a máš své představy, co bys v budoucnu chtěla. Pokládáš nám otázky, na které Ti úplně neumíme odpovědět, neboť odpovědi záleží hlavně na Tobě a my Tě vůbec neznáme. Neexistuje jednoznačná odpověď, jestli se učit další jazyk. Můžeš to zkusit a uvidíš, jak Ti to půjde. Pokud bys měla díky učení se dalšímu jazyku mít problémy v jazycích, které se musíš učit ve škole, bude dobré studium švédštiny odložit. Probrat to můžeš třeba i s rodiči či nějakou paní učitelkou jazyků nebo jinou, které věříš, a která Tě zná.

  Co se týká možnosti žít ve Švédsku, záleží to opravdu na Tobě. Pokud se rozhodneš studovat, můžeš studovat klidně třeba právě ve Švédsku. Anebo se tam můžeš odstěhovat později, až vystuduješ tady. Je hezké mít sny, užívej si je tedy a uvidíš, co Ti život přinese.

  Přejeme Ti hezké dny
  Modrá linka

  Škola - učení

  Jak se učit?

  Ahoj Alíku a spol.
  Mám problémi s učením a nevím co dál. Uz jsem skoušel všechny metody a nic. Jediný co mi pomáha, je učit se s rodiči, ale kvuli tomu, ze pujdu na gympl bych se mel učit uz sám.
  Predem dekuji za odpovedi.

  kluk, 12 let, 24. června

  Ahoj,
  schopnost učit se se musí člověk naučit podobně jako třeba jízdu na kole, nebo hru na hudební nástroj. Bohužel není vrozená - ačkoli někdo pro ni má větší talent než ostatní. A stejně jako u ostatních dovedností, které se člověk naučí, každému vyhovuje něco jiného a není možné formulovat univerzálně platný recept, jak na to.
  To, co ti však mohu s jistotou říci je, že neexistuje na světě člověk, který by nedokázal učit se. Řekla bych, že ve tvém případě bude možná problém v tom, že ses naučil příliš spoléhat na pomoc rodičů a přestal jsi věřit sám sobě, že se dokážeš učit sám. Začni proto znovu od začátku a vyzkoušej znovu různé metody učení. Můžeš si zkusit látku předčítat nahlas, vypisovat si poznámky a různé lístečky, představovat si probíranou látku a tak dále. Každé z těchto metod dej čas na to, aby sis ji mohl osvojit a naučit se ji. Když ji budeš zkoušet jen pár dní a pak ji opustíš s tím, že nefunguje, ničeho nedosáhneš. Musíš být vytrvalý a důsledný, což je ostatně další pravidlo, které ti při učení pomůže. Tvůj mozek se musí naučit učit se a to půjde mnohem lépe a rychleji, pokud to bude dělat pravidelně. Na kole se také nenaučíš jezdit tím, že na něj sedneš jednou za měsíc. Můžeš svůj mozek trénovat například tím, že si dáš předsevzetí, že se každý den naučíš patnáct, dvacet nových slovíček z cizího jazyka a podobně. Časem zjistíš, že ti to jde mnohem lépe a rychleji.
  Jsem si jistá, že když budeš opravdu chtít, vynaložíš energii a naučíš se spoléhat sám na sebe, určitě zvládneš naučit se učit i bez pomoci rodičů.
  Měj se hezky!
  Bára

  Škola - učení

  Jak se stát hackerem

  Zdravím všechny, v polední době mě začalo bavit IT a také příkazový řádek (CMD). Díky tomuto koníčku jsem se dostal k elitnímu hackerství a zajímalo by mě jak se dá naučit. Zda je nějaká střední škola či kurzy pro neplnoleté.
  Předem děkuji za odpověď.

  kluk, 13-14 let, 31. května

  Ahoj, díky za důvěru a za dotaz. Slovo „hacker“ má hodně významů, a ty se navíc různě prolínají. Zatímco veřejnost si pod „hackerem“ obvykle představí nějakého „piráta internetu“, který se pomocí zuřivého ťukání do klávesnice naboural do banky nebo Pentagonu... ve skutečnosti to tak klidně může být. Nebo je také hacker označení někoho, kdo rád řeší problémy a umí si poradit, ví, jak pracovat s různými počítačovými nástroji a službami, umí programovat a zkrátka se vyzná v informatice a baví ho zkoušet nové věci. O tom druhém významu budu mluvit já, do Pentagonu se nabourat neumím (respektive i kdybych uměl, nebudu to o sobě říkat na tomhle komunikačním kanále, že...)
  Pokud se chceš ponořit do informatiky, máš ohromné množství skvělých možností. Začít můžeš buď nějakou knihou o základech programování, hodně výborných kurzů je pak na internetu. Doporučuji se co nejvíce učit anglicky, protože jak dobré kurzy a knihy, tak veškerá dokumentace bývá právě v angličtině. A být hackerem, to je z velké části studování dokumentace.
  Další věc, kterou musím zdůraznit: neustále dělej praktické věci. Číst nestačí, vždycky si hned ty věci zkoušej, napiš vlastní programy, udělej vlastní webovou stránku, když narazíš na problém, hledej, jak ten problém vyřešili ostatní. Experimentuj, opravuj, debuguj, publikuj, kompiluj, tvoř, boř a užívej si to!

  Škola - učení

  Špatná známka

  Ahoj
  Dostanu asi špatnou známku a možná i na vysvědčení jak to mám říct rodičům?
  Prosím co nejrychleji

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš nám s dotazem, jak říct rodičům o špatné známce, kterou možná dostaneš. Nepíšeš konkrétnější věci, třeba jaké míváš známky, jaká známka je tato špatná a z čeho, ale to nevadí, zkusím Ti odpovědět obecněji. Chtěla bych Tě povzbudit, že je normální dostat občas horší/špatnou známku. Důvody můžou být různé, třeba jsi neměla dost času na přípravu, něco jsi zapomněla, bylo to moc náročné, nebo jsi třeba jen neměla dobrý den. Ne vždycky se nám ve všem daří a stejně je to i ve škole. Může Tě to štvát, můžeš mít vztek, může Tě to mrzet, můžeš cítit lítost… Přijde mi od Tebe správné, že o tom chceš říct rodičům a nečekat, až se to dozví časem. Přála bych Ti, aby Tví rodiče měli pochopení a vyslechli Tě, něco podobného taky třeba zažívali. Jestli si myslíš, že povědět to rodičům pro Tebe bude těžké, tak se na to můžeš trochu připravit a tím si to usnadnit. Zkus si rozmyslet/sepsat, co jim všechno chceš říct ohledně známky, toho předmětu, učitele, Tvého učení aj. Pokud to půjde, můžeš to zkusit rodičům říct někde na klidném místě, kdy na sebe budete mít dost času. Někomu taky pomáhá svěřit se někomu jinému blízkému, třeba dobré kamarádce, anebo někomu dalšímu z rodiny. Uvidíš, jak to budeš chtít Ty, něco takového se stává, není to ostuda.

  Držíme palce a hezké dny přeje
  Modrá linka

  Škola - učení

  Ahoj Alíku,
  měla bych jeden dotaz ohledně zpěvu. Chodím do dětského pěveckého sboru, ve kterém teď zpíváme vícehlas. Paní učitelka mě přiřadila do hlasu soprán dva,který zpívá hlavní melodii písně, která je na mě občas moc vysoko. Poradili by jste mi jak se naučit zpívat vyšší tóny?
  Předem Děkuji :-)

  holka, 13 let, 8. června

  Ahoj,
  Alík nemá odborníka na učení zpěvu, kromě toho by to stejně nebylo moc platné, protože by tě musel osobně poslechnout a posoudit, než by ti poradil.

  Bude lepší, když se svěříš té učitelce. Ona učí zpěv, takže ví nejlíp, jak tě naučit zpívat potřebné tóny, případně poznat, že to nepůjde, a přeřadit tě do jiné hlasové skupiny, kterou zvládneš.

  Škola - učení

  Gympl

  Dobrý den mám dotaz ohledně mé budoucnosti
  Je mi 9 o prázdninách 10 chodím do 4.tridy. Už dlouho uvažuji o mé budoucnosti. Ve škole jsem docela dobrá mám jen pár dvojek z matematiky jinak mám samé jedničky, z prirodovedy mám jednu trojku jinak jedničky, ze všech předmětů kromě těchto mám jen jedničky. Četla jsem jsem tady na Alíkovi že spousta dětí šla na Gympl promiňte jestli to píšu špatně. Tak jsem uvažovala dostala bych se na konci páté třídy na gympl?Také bych chtěla vysvětlit na co je dobrý a jestli je potřebný. Případně jak to říct mamce. Bydlíme v malé vesničce a nikde v okolí žádný gympl není rodiče se před půl rokem rozvedli a pokud to vyjde přestěhujeme se za rodinou do Prahy tam už asi nějaký bude. Pokud by to nějak šlo myslíte že by mi se pomohlo rozhodnout kdybych napsala někomu z Alíkovi kdo tam je?
  Dekuji za odpovědi$>

  holka, skoro 10 let, 21. května

  Ahoj,

  přemýšlíš nad tím, jakou cestou se dál vydat - jestli zkusit jít na gympl. Známky, které ve škole máš, vypadají moc dobře - ty by Ti určitě neměly bránit v tom se na gymnázium dostat. Nezáleží to ale jen na známkách, ale hlavně na tom, jestli se člověku povedou přijímací zkoušky. Na ty bys měla ještě dost času se připravit. Gymnázium Ti přinese všeobecné vzdělání a většinou si ho zvolí žáci, kteří potom chtějí pokračovat ve studiu na vysoké škole. Doporučila bych Ti, se na možnosti gymplu podrobněji zeptat třeba svého třídního učitele a ještě se poradit se školním psychologem, pokud ho na škole máte. Mohla bys s ním probrat, jaká možnost by v Tvém případě byla nejlepší. Určitě by Ti také mohlo pomoci se rozhodnout, pokud se zeptáš někoho, kdo už na gymplu je. Pokud by sis nebyla jistá, jak to udělat přímo na Alíkovi, můžeš se na to zeptat v Technické poradně přímo správců. Píšeš, že si nejsi jistá, jak o tom, že bys možná chtěla na gymnázium, povědět mamce. Tvoji mamku neznám, proto, bohužel, nedokážu předem říct, jak na to bude reagovat. Chtěla bych Tě podpořit v tom, abys vycházela hlavně z toho, jak mamku znáš, jaký máte vztah a jak to Ty sama cítíš. Kdybys chtěla víc dopodrobna probrat něco z toho, co Tě trápí, můžeš se nám ozvat na Modrou linku - na chatu, telefonu anebo Skypu. Kontakty a provozní dobu najdeš na našich webových stránkách www.modralinka.cz.

  Zdraví

  Modrá linka