Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Kluci a láska

  Dobrý den Alíku a jeho kamarádi.

  Jmenuji se Matěj. Chtěl bych se s vámi poradit s tématem ‚Vztah‘ nebo respektive ‚Láska‘. O osobě, o které tu budu psát, se jmenuje Natálka. S Natálkou se znám již od školky. Chodíme s spolu do stejné třídy. Proč tenhle dotaz píši spočívá v tom, že jsem do Natálky ‚tajně‘ zamilovaný. Bojím se ji nějak oslovit či zaujmout.

  Sedím ve třetí lavici v řadě u dveří a Natálka sedí také ve třetí lavici, ale u okna. Občas na sebe koukneme, a po vteřině hned dáme hlavu směrem k tabuli. Ale to přeci neznamená, že se ji líbím. Druhý problém spočívá v tom, že mám nadváhu. Měřím cca 158 centimetrů a vážím 55 kilogramů.

  Každý všední den jdu do školy, sním svačinu (někdy na ní úplně zapomenu a nesním ji) a když se vrátím domů, vyvenčím psa a udělám si úkoly. Cvičím dvakrát týdně, ale podle mě mi to přijde málo. Podle mě když mám nadváhu, tak spíše ji tím odlákávám. Můžete mi prosím poradit, co s tímhle vším?

  Děkuji předem za odpověd, Váš Matěj.

  Matěj, dvanáct let, 10. prosince 2017

  Ahoj Matěji,

  důležitější je u Tebe asi Natálka, tak začnu u ní. Blahopřeji Ti k tomu, že máš takový krásný, platonický vztah, který trvá už tak dlouho. Na takové chvíle se někdy i celý život vzpomíná. Buď můžeš zůstat u toho, jak to je, tedy že Natálka bude dál Tvou tajnou láskou, nebo pak nezbývá, než se osmělit a dát jí nějakým způsobem své city najevo. Možností je mnoho, záleží jen na Tobě, kterou cestu zvolíš.
  Buď ji můžeš přímo oslovit, nejlépe mezi čtyřma očima, beze svědků, nebo jí své city dát najevo nějak jinak. Malým, nejlépe vlastnoručně udělaným dárkem, nabídkou někam spolu zajít (kino, cukrárna, procházka...), atd.

  Sice píšeš, že se ji bojíš oslovit, ale kdo nic neriskuje, nic nemá. Když se k ničemu nebudeš mít, zůstane vše při starém nebo Tě někdo předběhne, a pak si třeba budeš vyčítat, že jsi to ani nezkusil. Můžeš se také dívat kolem sebe, jak se chovají jiné dvojice, můžeš se na Natálku občas usmát, pohledem jí dát najevo svoje rozpoložení, držet jí palce při zkoušení, atd. Doma s rodiči, nebo jinými blízkými, můžeš probrat, jak oni to měli v Tvém věku, jak se seznamovali.

  Co se týká Tvé váhy, je to věc docela zapeklitá, podle BMI (výpočtu body mass indexu) je Tvá váha v normě. Samozřejmě záleží na Tvém pocitu, i na celkové životosprávě, prakticky celé rodiny, důležité je, jak se u vás vaří, zda jíte společně a pravidelně a věnujete jídlu náležitou pozornost, a zda je strava pestrá a výživná a neobsahuje mnoho sacharidů a tuků. Důležitá je hojnost tekutin, nejlépe vody, a hodně pohybu, nejlépe venku, pohyb bys měl mít každý den. Poradit se můžeš i s vaším tělocvikářem/tělocvikářkou, Tvojí praktickou, dětskou lékařkou/lékařem, výživovým poradcem.

  Přejeme Ti spokojené, příjemné svátky,
  Modrá linka

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Kluci a láska

  Jak dát najevo, že se mi líbí?

  Dobrý den,
  Chodím do 9. třídy a líbí se mi už delší dobu má spolužačka, které je 15 let. Myslím si, že i já se jí líbím, ale to nevím, protože to úplně nepoznám.
  Už dlouho jí chci říct, že se mi líbí, ale bojím se jí to říct, protože se bojím odmítnutí nebo trapné chvíle. A také se bojím toho, že by jsme se už potom nekamarádili. Dneska se mi naskytla šance, když jsme byli sami dva spolu, přemýšlel jsem, zda jí to mám říct nebo ne, vůbec jsem nevěděl a bál jsem se. Nevím vůbec jak to říct a pokud by řekla, že i já se jí líbím tak jak se zachovat, nebo popřípadě jak se zachovat, kdyby řekla, že se jí já nelíbím. Prosím o radu jak jí to říct a jak se zachovat na případnou reakci od ní, že se jí líbím také, nebo že se jí nelíbím.
  Předem děkuji za případnou odpověď :-)

  kluk, 14 let, 10. června

  Ahoj,

  chápu Tvou nejistotu a nervozitu. Je to normální. Myslím, že i spolužačka to má podobně. Každý jsme jiný a tak se také i za stejných příležitostí chováme různě. Zkus se nebát a opustit svoji ulitu, oslovit ve vhodné chvíli spolužačku a uvidíš, co to udělá. Kdo nic neriskuje, nic ani nezíská, proto zkus příště využít možnosti, až budete zase sami. Můžeš ale zvolit i jinou cestu, třeba jí o svých citech napsat, dát jí vlastnoručně vyrobený dárek, prostě udělat něco, z čeho ta holka pochopí, o co Ti jde. Někdy úsměv, dotyk, pohled poví víc než slova, i na to je dobře myslet. Neexistuje předepsaná šablona na to, jak se chovat v případě odmítnutí či naopak přijetí a je to tak dobře, život by přestal být rozmanitý a barevný. Tvé jednání v takových chvílích odpovídá Tvé dosavadní životní zkušenosti a tomu, co Ti napoví Tvoje intuice, na kterou bys měl dát.

  Sbíráš takto své první životní zkušenosti, na těchto základech budeš později stavět. Můžeš se také s rodiči, prarodiči či někým jiným, starším, komu věříš, pobavit o tom, jak on to měl v Tvém věku.

  Přejeme Ti příjemné chvíle pohody s oblíbenou spolužačkou.
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Jak oslovit spolužačku

  Dobrý den, je mi 14 let.
  Líbí se mi má spolužačka ve škole. Občas to vypadá, že se líbím i já jí, ale to vůbec nevim a ani to moc nepoznám. Chtěl bych se prosím zeptat jak mám té své spolužačce říct, že se mi líbí a pokud by to nevyšlo tak jak si zachovat přátelství. Předem děkuji.

  kluk, 14 let, 1. června

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš, že se Ti líbí spolužačka, ale nevíš, jak jí to říct a jak to má ona s Tebou. To, co prožíváš, je asi docela silné, myslím, že i hezké, ale provázené i nejistotou a obavami - to je úplně přirozené.
  Pokud už po sobě "pokukujete" a občas to vypadá, že se jí líbíš, stojí za to zkusit další krok. Nemusí to být hned něco velkého - může jít o trochu delší pohled, úsměv, prohozenou větu. Můžeš si tak ověřit, jak bude reagovat - pokud to bude alespoň trochu milé a vstřícné, můžeš zkusit ji oslovit, na něco se jí zeptat, hezky ji říci jménem… Až budeš chtít, můžeš jí přímo povědět, že se Ti líbí. Je ale potřeba zvolit vhodné místo i čas, tak, abyste nebyli rušeni nebo ve spěchu. Kdyby sis netroufal, můžeš jí to napsat, třeba i jako papírové psaní, nebo zprávou přes sociální sítě. V dopise může být, že je na ní, jak Ti odpoví, a že i kdyby Tvoje city nebyly opětované, chceš s ní být dál kamarád.

  Vzájemnému vztahu se nejlépe daří ve svobodě, proto je hlavně na Tvé spolužačce, jak se rozhodne. Přejeme Ti, aby sis užil svoje zamilování a všechno dopadlo tak, jak si přeješ.

  Modrá linka

  Kluci a láska

  Zdravím, líbí se mi jedna holka, líbí se mi kvůli tomu že jako jediná se ke mě vždy chovala slušně a byla v rámci možností milá, navíc je hezká milá na ostatní a to jsou vlastnosti kterých si já velice cením, bohužel nejsme ani kamarádi nebavíme se, napsal jsem ji jednou na Facebook, ale nedostal jsem odpověď, podle všeho má nejspíš odinstalovaný Facebook, upnul jsem se na ní až moc a kvůli tomu že mě,, ignoruje '' brečím každou noc, na Instagramu má soukromý profil a do dnešního dne jsem nenašel odvahu ji začít sledovat a napsat jí a bohužel vím na 90% že se jí líbí jiný kluk, dává do dost zřetelně na jevo... Ona možná ani neví že o ní mám zájem i když si myslím že to jde na mě taky dost poznat, vždycky miluju ten oční kontakt s ní, sice to jsou jen tak 3 sekundy každý den, ale opravdu mám,, motýli v břiše ", když na oční kontakt dojde,chodíme spolu do třídy jeden rok... Jsem v 7 třídě, do toho já osobně zrovna nevypadam nejlépe, mám silnou nadváhu a do toho mám sociální úzkost (podepsalo se na mě psychické týrání a těžké dětství, ale to je na dlouhé povídání), snažím se zhubnout a k paní psycholožče jdu za 14 dní, chtěl bych se zeptat jestli má vůbec se ještě v mé situaci snažit a pokuď ano tak jak jí zaujmout, jsou dny kdy si říkám že už na ní s prominutím kašlu, ale když ji vidím osobně ah.. To nejde ani slovy popsat.. No každopádně předem děkuji za odpověď, hezký den všem.

  Kluk 14, 31. května

  Ahoj,
  koukám, že je ti ta holka vážně sympatická. Napadá mě, že by mohlo být fajn si s ní zatím občas popovídat a zjistit, jestli si budete rozumět. Až pak bude na čase řešit, jestli má cenu snažit se o něco víc. Je dobře, že chodíš k psycholožce, s tou to můžeš probrat a poradit se s ní co a jak dál.
  Měj se krásně a klidně zase napiš, jak se to dál vyvíjí.
  Péťa

  Kluci a láska

  Líbí se mi spolužačka

  Ahoj všichni. Chodím do 5. třídy a líbí se mi tam jedna holka. Už si píšeme tak 2-3 měsíce a já se do ní zamiloval. Nejdříve jsme byli jako kamarádi a dobře se bavili. Teď jsem do ní zamilovanej a nevím jak ji to říci. Bojím se aby neřekla že se jí nelíbím nebo tak něco:-(. Co mám dělat? Díky za odpověď.

  kluk, 11 let, 30. května

  Ahoj,
  je hezké, že jsi našel svou spřízněnou duši a někoho, s kým si tolik rozumíš. Ptáš se, jak kamarádce říct, že jsi se do ní zamiloval. Otázkou však je, proč a jestli bys jí to vůbec měl říkat. Už dlouho si píšete, zjevně si rozumíte a sympatie jsou oboustranné. Co získáš tím, že jí vyznáš lásku? Máš pocit, že „dostaneš“ něco navíc? Na skutečný partnerský vztah si budete muset oba ještě několik let počkat a přátelství přece vůbec není málo. Naopak je to jedna z nejcennější hodnot, které můžete mít. Osobně se mi jeví jako „zbytečné“ vyznávat si ve vaší situaci lásku. Nechci tím vůbec zlehčovat tvé city, ale vezmi do úvahy i možnost, že vyznáním lásky svou kamarádku polekáš a vaše přátelství tím utrpí. Na tvém místě bych si užívala to, že jsi našel někoho, s kým je ti příjemně, komu můžeš důvěřovat a spoustu věcí s ním sdílet. Nesnažila bych se to za každou cenu posouvat někam dál (zejména pokud mezi stavem „před vyznáním“ a „po vyznání“ vlastně neexistuje žádný reálný rozdíl). Pokud budou vaše sympatie přetrvávat i za pár let, možná se vaše přátelství samo „překlopí“ do partnerské roviny.
  Měj se hezky!
  Bára

  Kluci a láska

  Oslovit kamarádku, že s ní chci chodit?

  Dobrý den, je mi 14 let a chodím do 9. třídy.
  Po dlouhé době, asi 4 roky, se mi začala líbit znovu má spolužačka, se kterou jsem v 1. třídě “chodil“, takový ty dětský lásky. Potom to nějak skončilo, vůbec nevím jak. Já jsem se jí potom přestal líbit, ale ona se mi furt líbila nějak až do 5. třídy a potom jsem nějak ztratil zájem. Momentálně se mi začala líbit znovu.
  V době, kdy jsem o ni neměl zájem jsme se dost hádali, ale teď se bavíme normálně jako kamarádi, pomáháme si ve škole a prostě celkově jako kamarádi, občas mi i přijde, že se na mě ve škole podívá, ale nevím, protože nepoznám, když má holka zájem nebo ne. Chtěl bych s ní něco vím, protože se známe už dost dlouho a hodně se mi líbí. Ale nevím jak začít, protože pokaždé, když jsem něco zkoušel na nějakou jinou holku tak jsem buď nevěděl vůbec jak začít takže jsem psal nebo říkal blbosti a nebo se to také rozkřiklo. A kdybych zkusil něco teď tak to ta holka řekne svojí nejlepší kamarádce a jejich “klubu“ kamarádek, kde probírají drby. Proto bych chtěl prosím poprosit o radu, zda to má vůbec cenu, nebo ne a popřípadě pokud jo, tak jak začít. Předem děkuji za případnou odpověď.

  kluk, 14 let, 26. května

  Ahoj z Modré linky,

  děkujeme za dotaz v Alíkově poradně. Prosíš o radu, jestli má cenu ucházet se o svou spolužačku, případně, jakým způsobem to udělat.
  Jak je vidět z toho, co jsi napsal, vztahy se v životě proměňují, tak jako je to u Tebe a dívky, o které píšeš. Teď se Ti hodně líbí a stojíš o ni, a octnul jsi se před křižovatkou, jestli se o něco pokusíš, nebo ne.
  Myslím si, že na Tvoji první otázku je v podstatě jednoduchá odpověď. Pokud nic neuděláš, pravděpodobně se nedozvíš, jestli má o Tebe spolužačka zájem a vztah se mezi vámi nerozvine. Je samozřejmě na Tobě, jak se rozhodneš, protože je tu vždycky riziko odmítnutí nebo i "rozkřiknutí", o kterém píšeš. Pokud to vezmeš tak, že Ti ta dívka za to stojí i s tímto riskem, můžeš do toho jít.

  A jak do toho jít? Můžeš začít postupně, třeba tím, že se na spolužačku budeš víc dívat, usmívat se na ni, o přestávce s ní prohodíš pár slov, na něco se zeptáš. Pokud se znáte a víš, co ji zajímám, můžeš si pro ni připravit něco zajímavého a říct jí to, nebo třeba to ukázat na mobilu. Můžeš tak zjišťovat, jak reaguje a zkoušet další kroky. Přímé oslovení je nejlepší ve chvíli, kdy byste byli sami, třeba ji můžeš doprovodit po škole apod. To, co ji chceš říct, si můžeš doma "nacvičit", říct si to nahlas. Nejlepší jsou jednoduché přímé věty, třeba "mám Tě rád", "líbíš se mi" "rád bych s Tebou byl víc než kamarád", "rád bych s Tebou chodil" apod.

  Je určitě hodně jiných cest, třeba pozvání na zmrzlinu, na procházku či sportovní aktivitu apod. Můžeš probrat i v klukovském "klubu", co se ostatním osvědčilo a co by mohlo pomoci i v Tvém případě.

  Přejeme, aby vše dobře dopadlo, a i kdyby náhodou ne, můžeš to brát jako zkušenost, která se Ti bude do budoucna hodit.

  Modrá linka

  Kluci a láska

  Jak zaujmout holku?

  Dobrý den,
  na Instagramu jsem našel holku, která se mi libí a chtěl bych se s ní nějak trochu více seznámit. Akorát vůbec nevím jak začít a chtěl bych raději poradit od někoho, který prostě dětem radí. Takže prosím vás, něměli by jste nějaký rady jak napsat holce na instagramu a zaujmout ji?

  kluk, 14 let, 26. května

  Ahoj,
  obávám se, že na to neexistuje žádná univerzální odpověď. Kdyby bylo možné dát nějaký všeobecně platný návod, jak druhého člověka zaujmout a vzbudit jeho sympatie, byly by mezilidské vztahy o moc jednodušší - a také nudnější. Kouzlo mezilidských vztahů spočívá mimo jiné v tom, že každý člověk je úplně jiný, zajímají ho a imponují mu jiné věcia to ho činí jedinečným.
  Netuším, co se líbí dívce, která tě zaujala, ale určitě bych ti doporučila, abys zůstal přirozený a svůj, protože to je vždycky nejlepší a působí to nejsympatičtěji. Nepřemýšlej dlouze nad tím, jakou strategii zvolit a místo toho jí zkrátka napiš, co cítíš. Napiš jí, že tě zaujala, že se ti líbí a rád bys jí poznal víc. Zeptej se jí na to, co tě zajímá - třeba na to, co ráda dělá ve volném čase, jaké má koníčky a tak dále. Zkrátka buď upřímný a buď svůj. Nikdo ti samozřejmě stoprocentně nezaručí, že ji zaujmeš a bude s tebou chtít navázat kontakt, ale pokud to tak bude, budeš mít jistotu, že ji zaujala tvá osobnost a ty, jaký skutečně jsi a nikoli jen nějaká taktika a přetvářka.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Kluci a láska

  Jak jí napsat, že ji mám rád?

  Dobrý den, nevíte, jak bych mohl napsat holce, že jí mám rád. Stydím se jí to napsat. Děkuji za odpověď předem. Hezký den

  kluk, 10 let, 24. května

  Ahoj,
  chápu tvé rozpaky a obavy, ale popravdě si nemyslím, že bys měl v deseti letech psát někomu vyznání lásky. Chápu, že se ti ona dívka líbí a je ti s ní příjemně a doporučuji ti pracovat na tom, abyste byli kamarádi. Povídej si s ní, projevuj zájem, ptej se jí na věci, které ji zajímají a třeba spolu postupem času můžete trávit i volný čas. Pokud budou vaše sympatie oboustranné, je možné, že za pár let, až budete oba starší, se z vašeho přátelství vyvine i partnerský vztah. Zatím ale nemáš kam spěchat a přátelství vůbec není málo.
  Měj se hezky!
  Bára

  Kluci a láska

  Líbí se mně jedna holka

  Ahoj Alíku a spol.
  Chodím už 5 let (od 1. do 5.) do třídy s jednou holkou, ale teprve asi před týdnem se mi začala líbit, jenomže po prázdninách už budu chodit na jinou školu. Chtěl bych se s ní začít bavit, jenomže jak?

  Předem děkuji za odpověď.

  Arnošt, skoro 12 let, 19. května

  Ahoj Arnošte,

  chápu, že je to teď pro Tebe zamotané. Napadá mě, že možností, jak se s holkou, která se Ti líbí, začít bavit, je spousta. Záleží jen na Tobě, jakou cestu si zvolíš. Vzhledem k tomu, že už ji znáš 5 let, měl bys mít o ní dostatek informací. Třeba víš nebo alespoň tušíš, co ji baví, čím se zabývá ve volném čase, atd. A na to téma můžeš zkusit navázat rozhovor. Ten se ale může týkat i spolužáků, známých vrstevníků, toho, co se děje ve škole, učitelů. Také, pokud jsi četl zajímavou knihu či zhlédl film, který Tě upoutal, můžeš mluvit o tom. Můžeš také oslovit rodiče, jak oni to měli ve Tvém věku.

  Máte-li společnou cestu ze školy, můžeš ji doprovodit, můžeš ji třeba i pozvat ven na procházku, na zmrzlinu apod. Podívej se na naše stránky www.modralinka.cz, můžeš nás oslovit a upřesnit si tak své představy, můžeš si také prohlédnout podobné dotazy na serveru Alík a tak získáš spoustu nových informací. Něco z toho Tě snad osloví a tak si budeš moci vybrat.

  Přejme Ti příjemné chvíle s holkou, která se Ti líbí.
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Nevím jakou spolužačku si vybrat

  Dobrý den, je mi 14 let a chodím do 9. třídy.
  Mám problém s tím, že dřív se mi líbila moje spolužačka, která se mi po čas karantény a online výuky nějak přestala líbit, protože jsem ji neviděl a nějak zapomněl trochu jak vypadá. Až se mohlo chodit ven tak jsme chodili jako parta ze třídy ven. Hrozně se mi začala líbit moje další spolužačka. Ale teď jak jsme se vrátili do školy tak se mi zase začala líbit již prvně zmíněná spolužačka. Tím pádem se mi libí momentálně obě, bohužel. Vím, že u té první zmíněné mám na 90% šanci, protože mi sama říkala, že se jí líbím, ale u té druhé úplně nevím. Chová se ke mně hrozně v pohodě, ale dřív jsme na sebe dost házeli špínu a neměli se rádi. Jako ta první spolužačka je hrozně hezká, ale prostě necítím k ní to co k té druhé zmíněné. Nevím jak si vybrat. Kdybych něco zkusil na tu již prvně zmíněnou tak bych zahodil šance na tu druhou zmíněnou, ale zase kdybych to zkusil na tu druhou zmíněnou tak by to věděli všichni, protože by se to rozkřiklo. Tím pádem bych ztratil šance i na tu první zmíněnou. Nevím co dělat a jak si vybrat.

  kluk, 14 let, 18. května

  Ahoj z Modré linky,

  svěřuješ se nám s tím, že se Ti líbí dvě spolužačky a váháš, kterou z nich si vybrat. Jedna se Ti líbila už dlouho a pak jsi lépe poznal druhou, která Ti je taky sympatická. Momentálně se Ti líbí obě a ptáš se nás, co v takové situaci dělat.

  Zkouším si představit, že hodně přemýšlíš o tom, jak a co by bylo nejlepší udělat. Bohužel Ti nedám konkrétní radu, koho si vybrat, ale napíšu Ti, co mě k tomu napadá. Říkám si, že je to věc, kterou prožívá spousta dospívajících, ale i dospělých. Někdo se jim líbí a objeví se někdo další, který se zdá být taky moc fajn. Je to normální, patří to k hledání a objevování vztahů a partnerů. Na začátku můžeš mít představu, jaký vztah bude s jednou či druhou slečnou, ale reálně to poznáš až později, až se vztah s druhým prohloubí a lépe se poznáte. To všechno chce čas. Napadá mě, že může být nápomocné si naopak dát od celé situace trochu odstup a získat nadhled, lépe se pak může objevit, co bys doopravdy rád. Chtěla bych Tě proto podpořit, ať na sebe ani na okolí nespěcháš a vezmeš si tolik času, kolik budeš potřebovat. Protože se často něco kolem nás i v nás děje a mění, až později může být jasnější, co a jak dál Tě láká. Přijde mi taky nápomocné si pak za svým rozhodnutím zkusit stát. Je normální, že člověk zkouší, objevuje, třeba se splete a zkouší znovu, je ale důležité, aby tím pokud možno nezraňoval sebe ani ostatní. Vztah tvoří dva lidé, kteří sami od sebe chtějí, proto někdy můžeme mít „vybráno“, ale souhlasí jen jedna půlka. Napadá mě, že možná máš v okolí kamaráda, nebo jiného blízkého, ke kterému máš důvěru a mohli byste se o celé věci pobavit, třeba zažil anebo zažívá něco podobného. Můžeš se ozvat i na Modrou linku (https://www.modralinka.cz/), anebo non-stop na Linku bezpečí (https://www.linkabezpeci.cz/). Poznávání druhého do hloubky je moc hezká věc a přejeme Ti, aby pro Tebe byl tenhle čas příjemný.

  Držíme palce,
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Líbí se mi víc anime holky

  Ahoj, chtěl bych se zeptat, často sleduji anime a mám pocit, že se mi líbí víc anime holky než normální holky, normální holky se mi nelíbí skoro vůbec... Je to v pořádku?

  Kluk 14 let, 16. května

  Ahoj,
  člověka může vzrušovat a přitahovat prakticky cokoli a existují tedy i lidé, které opravdu přitahují anime postavy. To samozřejmě ještě neznamená, že nejsou schopni navázat plnohodnotný vztah s „normální“ partnerkou. Zkrátka jim připadají anime přitažlivé a to je všechno. Vzhledem k tomu, že jsi uprostřed dospívání, tvá sexualita se bude ještě dál vyvíjet. Je možné, že se ti bude tento typ dívek líbit už celý život a budeš si podle toho hledat i svou budoucí partnerku. A stejně tak je možné, že se tvé preference postupem času změní.
  Měj se hezky!
  Bára

  Kluci a láska

  Pozvat holku ven

  Ahoj Alíku a spol.
  mám menší problém (možná tu byl) mám rád jednu holku jsme kámoši, ale jenom si sní píšu (bavit se sní neumím s tím bych taky potřeboval pomoct, jak to překonat).
  Chci jí pozvat ven ale nevím jak nebo se bojím že se zajíknu nebo mě zklame hlas.

  takže abych schrnul:

  1. bojím se jí pozvat ven
  2. neumím sní mluvit (tváří v tvář)

  díky předem za rady

  kluk, 13 let, 10. května

  Ahoj z Modré linky,

  díky za důvěru, se kterou nám píšeš o svém trápení. Máš rád jednu holku, se kterou si píšeš, a rád bys jí pozval ven. Máš obavy z toho, abys s ní dokázal mluvit, chtěl bys poradit, jak to překonat. Je dobře, že jsi svůj problém dokázal sepsat a že se chceš poradit, když si s něčím nevíš rady.

  Z toho, co píšeš mi zní, že je pro Tebe ta slečna - kamarádka opravdu důležitá. Když nám na něčem záleží, můžeme z toho být vnitřně neklidní, nervózní, možná nevíme, kde hledat odvahu. Na druhou stranu je fajn, že se nevzdáváš svého přání bavit se s ní víc i naživo a pozvat ji ven. Říkám si, jestli jsi s ní někdy už naživo mluvil, anebo z toho máš spíš obavy dopředu? Možná by mohlo pomoct zjistit, v jakých chvílích se Ty cítíš v klidu, když s někým mluvíš? Jak by to mělo vypadat, aby se Ti dobře povídalo s druhým? Jaká Tvá nálada by Ti v tom pomohla? Možná máš nějaké oblíbené místo, kde se cítíš dobře a bezpečně, možná děláš rád nějakou aktivitu, která Ti pomáhá k fajn náladě. Tohle všechno můžeš zahrnout a promyslet, než se setkáte. Není nic špatného na tom pozvat někoho ven jen tak, když si rozumíte při psaní, naživo to má totiž spoustu výhod. Nevíš dopředu, jak zareaguje, ale za pokus to určitě stojí. Tváří v tvář je to přeci jen jiné, ale když si píšete, tak je velká pravděpodobnost, že budete mít na co v povídání navázat. A chvíli mlčet je taky úplně v pořádku. Chtěla bych Tě povzbudit, ať to zkusíš, pokud Tě to bude pořád lákat. Tvé obavy by Ti mohl pomoct rozptýlit i někdo blízký z okolí. Možná máš kamaráda, který zažil podobnou věc, možná máš někoho, kdo by Tě vyslechl a poradil, co pomáhá jemu. Svoji roli hraje i to, jak často se s druhým vídáme. Čím víc času jsme s někým v kontaktu, tím víc si na sebe zvykáme, poznáváme se a postupně opadají i obavy. Držíme palce.

  Dny podle Tvých představ přeje
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Jak na holku

  Ahoj alíku a spol.
  mám dotaz já mám rád jednu holku ( říkejme jí J.D. ), ted o distační výuce jsme si volali, psaly, radili si s úkoly. No ale ted jak jdeme do školy já se sní neumím bavit a koukat se jí do očí a nevím jak jí sbalit zkoušel jsem se zlepšit ve fyzické kondici, mozek si docela trénuji. Ale všechno to bylo k ničemu prostě jsem jen přátelé ( občas se pohádáme kvůli kravinám ), občas si myslím že mě nechce kvůli tý jizvě co mám na hrudi ( i když už jsem v poho 2roky ), no a já skrátka nwm jak na ní, pozval jsem jí ven ( nic, nechce ), několikrát jsem jí napsal co kní cítím ( taky nic ), ( kdybych tu mohl použít jedno sprosté slovo ta věta by vypadala: no prostě jsem úplně v ......... )

  omlouvám se jestli to není stručné ( slohovky mi nikdy nešli ), a předem díky

  kluk, 13 let, 1. května

  Ahoj z Modré linky,

  chápu, že bys chtěl být víc, než kamarád, když máš holku, o které píšeš, rád. Jestliže jsi jí už dal najevo, co k ní cítíš a ona na to nereaguje, zdá se, že to nemá stejně jako Ty. Bohužel, neexistují žádné zaručené způsoby, jak někoho získat, nejde to udělat. Můžeš k ní být milý, bavit se s ní – vlastně prozatím být tím kamarádem. Dát jí možnost Tě poznat. Třeba svůj názor časem změní. A pokud nezmění, je potřeba to přijmout tak, jak to je. V tom případě Tě chci povzbudit, abys dál žil svůj život, díval se kolem sebe – možná je ve tvém okolí i jiná holka, kterou bys mohl mít rád, a ona k Tobě cítila to stejné.

  Přejme Ti hezké dny
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Jak říct holce, že se mi líbí

  Ahoj poradno.Potřebuji pomoct v těžké situaci ve které se nacházím.Začnu úplně od začátku.Když jsem jednou šel s kamarády do parku všiml jsem si jedné holky ze třídy která se mi nikdy nelíbyla (byla namyšlená a povrchní) řešila tam s mím kamarádem problém který tu nechci rozebírat,šel sem za nimi a zaćal si s ní povídat rozebíraly jsme spoustu problémů a tak.Pak se mi svěřila že je LGBT konkrétně bisexuál.Nemám nic proti LGBT ani LGBT+ komunitě ale docela mě to zaskočilo.Taky mi ještě řekla cituji "víš to jen ty a nechci tady uvádět to jméno" (nechci tady uvádět to jméno je její kamarádka a kdysi moje holka).Od té doby jsme se s tou holkou viděli ještě hodněkrát a od té doby na ní pořád musím myslet,skoro kvůli tomu nespím a často i nejím.Uvědomil jsem si že k ní cítím víc než jen kamarádstvý.A proto se ptám tady na alíkovy.Chci se zeptat co mám dělat,asi jí miluju a nevím jak jí to říct.vůbec se k ní nehodím a tak.A ani nevím jestli ona ke mě vůbec něco cítí.

  PS.děkuji za odpověď🙂

  S pozdravem kluk 13 let🙂

  kluk, 13 let, 1. května

  Ahoj,

  píšeš nám o tom, co cítíš ke svojí spolužačce - přestože se Ti dříve nelíbila, poslední dobou jste se více vídali a asi ses do ní zamiloval. Nemůžeš na ni přestat myslet. Umím si představit, že všechny ty pocity spojené s tím, když jsme do někoho zamilovaní, dají člověku zabrat - na jednu stranu jsou krásné a příjemné, na druhou stranu dovedou i potrápit, třeba když máme obavy, jestli k nám ten druhý vůbec cítí to samé. Věřím, že u Tvojí spolužačky je možná o to složitější se v tom zorientovat, když se jí líbí kluci i holky. Chtěla bych Tě podpořit, abys vycházel hlavně z toho, jak to sám cítíš. Připadá mi úplně v pořádku, kdybys jí upřímně pověděl o tom, jak to máš - že se Ti moc líbí, ale nevíš, jestli i ona k Tobě něco cítí a jestli byste se k sobě vůbec hodili. Jestli se necítíš na to, říct jí to napřímo, mohl bys jí o tom třeba napsat, podobně, jako jsi to popsal nám. Stejně tak mi připadá v pořádku, pokud se rozhodneš zatím s ní trávit víc času a s vyznáním ještě počkat, dokud nepřijde pro Tebe ta správná chvíle.

  Držíme palce,

  Modrá linka

  Kluci a láska

  Jak má kamarád sbalit kluka

  Ahoj Alíku a všichni, můj kamarád(14) - gay, má problém a ptá se mě. Nechce se ptát nikde po poradnách, ale já mu s tím nemůžu pomoci, jelikož nejsem ani gay, ani vztahový poradce.:-> Ptám se proto vás. Zalíbil se mu jeden kluk(16). Zná ho přes počítač, přes jednu přednášku, má na něj kontakt, ale nikdy mu ještě nepsal. Další problém je, že bydlí přes 200 km daleko přímou čarou. Vůbec netuší, jestli je gay. Jak už z toho asi jde pochopit, ptá se mě, jak ho má sbalit. Já na to bohužel neznám odpověď.;-) Chápu, že je to asi zvláštní, moc vám děkuji za odpověď!:-)

  kluk, 14 let, 23. dubna

  Ahoj,

  chápu, že bys kamarádovi rád poradil. Tvůj dotaz není zvláštní, umím si představit, že je to často těžké oslovit někoho, koho moc neznáme a kdo bydlí daleko - natož když si dopředu nemůžeme být jistí, jestli vůbec má stejnou sexuální orientaci, jako my. Bohužel, nemám úplně zaručenou radu, jak někoho sbalit. Připadá mi úplně ok, pokud onoho kluka kamarád osloví a dá nějakým způsobem najevo svůj zájem. Každému může v tomhle ohledu sedět trošku něco jiného: Někdo tomu druhému upřímně napíše, že se mu líbí a jestli by se s ním nechtěl někdy vidět. Jinému zase vyhovuje začít si nejdříve psát třeba o tom, co mají ti dva společného (např. škola) a postupně si zjišťovat, jestli si spolu dobře rozumí. Důležité je, aby Tvůj kamarád vycházel hlavně z toho, jak to sám cítí. Kdybys chtěl, můžeš kamarádovi doporučit projekt S barvou ven (tady je odkaz: https://www.sbarvouven.cz/), který může být nápomocný, pokud někdo řeší otázky kolem své sexuální orientace.

  Zdraví

  Modrá linka

  Kluci a láska

  Nevím, o čem si s ní povídat

  Ahoj, alíku jak se vede?? Mě docela divně mám rád jednu holku ( nepíšu miluju pro mě to zní divně ), jsme jen kámoši a píšeme si ( asi 3 jsem ji řekl co kní cítím ) ale prostě nevím o čem si sní psát a když je příležitost povídat.

  alíku dík předem a pozdrav od MR.>X<-

  kluk, 12 let, 23. dubna

  Ahoj,
  děkujeme za pozdrav i dotaz. Chápu, že někdy může být poměrně obtížné hledat téma rozhovoru, ale pokud je ti v přítomnosti oné dívky příjemně, mělo by to vyplynout víceméně samo. Z osobní zkušenosti velmi doporučuji na nic si nehrát, nic nevymýšlet, ale být co nejpřirozenější. Není potřeba vymýšlet žádné „obrovské“ a závažné téma rozhovoru, ale klidně si s ní povídej o tom, co jsi dělal, co zajímavého jsi zažil, co jsi četl, viděl a podobně. Když je dvěma lidem spolu příjemně a jsou si sympatičtí, obvykle je pro ně atraktivní v podstatě všechno, co jim ten druhý vykládá. Nezapomínej se ptát i na to, co zajímá tvou kamarádku, čím se ve volném čase zabývá a jaké má zážitky, protože ve vyváženém vztahu by zájem měl být vždy vzájemný.
  Měj se hezky!
  Bára