Poradna: Alík radí dětem

Brýle

Ahoj, už pár měsíců špatně vidím na tabuli, mám ji rozostřenou. Máma mě vzala k očnímu lékaři a ten při čtení písmenek řekl, že budu mít asi 2 dioptrie. Nevím, jak by to bylo možné, ale ok. Nakonec jsem vyvázla jen se 0,75 dioptrie, ale doktor mi řekl, že se to bude zhoršovat. Oba rodiče mají brýle, oba kolem 2 nebo 3. Máme brýle v rodině a já je nechci mít i normálně. Když jsem přišla do školy s novými brýlemi, na tabuli jsem viděla krásně ostře, ale pořád mi něco nesedělo. Ne z pohodlí brýlí, ale z toho jak teď vidím. Mívám občas rozmazané i jiné věci než tabuli a bojím se, že když přijdu na kontrolu, dá mi doktor víc dioptrií.

holka, 12 let, 23. prosince 2017

Ahoj,
pocity, které popisuješ u svých nových brýlí, nejsou ničím neobvyklým. Jednak si na ně musíš zvyknout, což nějakou dobu trvá, a zároveň si pomalu budeš zvykat na to, že vidíš najednou lépe, ostřeji. Je jasné, že jak se Ti pomalu zrak zhoršoval, tak se tomu Tvé oči přizpůsobily a považovaly daný stav za normální. Nyní, když máš možnost vidět tak, jak bys správně měla, je to i pro ně změna a i ony si na daný nový stav musejí pomalu zvyknout. To je zřejmě příčinou toho, že některé věci vidíš i tak rozmazaně. Příčinou mohou být také špatně změřené dioptrie, ale to vzhledem k návštěvě lékaře asi nebude tento případ.

Je pravda, že oko se Ti stále vyvíjí a i nadále ještě nějakou dobu vyvíjet bude. Tak se stává, že dnes zjištěné věci nejsou definitivní a jak Ti už bylo řečeno, je možné, že se bude stav časem trochu zhoršovat. Jak sama podotýkáš, oba Tvoji rodiče brýle nosí, tudíž rodinné dispozice zřejmě těžko ovlivníš.

Pokud jde o to, že brýle nerada nosíš. Zkus si najít i na této věci nějaká pozitiva. Prober své obavy a pocity s rodiči, jistě ani pro ně nebylo možná zpočátku lehké brýle přijmout. Dále se na danou situaci můžeš zkusit dívat tak, že brýle dnes nosí skoro každý, a mnozí mají ještě o dost více dioptrií, než máš Ty, tudíž by bez brýlí skoro nic nepřečetli. Dnes je možné vybrat si z nepřeberného množství vzhledů brýlových obrub a příslušenství, záleží samozřejmě také na Vašich finančních možnostech, ale jinak není problém vybrat si takové, které se Ti budou líbit, budou ladit k Tvému oblečení a i celkově. V kvalitní optice se Ti budou takto věnovat standardně a vyberou s Tebou takové brýle, které se Ti budou líbit a zároveň Ti skvěle sednou.
Hledej pozitiva také v tom, že nyní dobře vidíš, naopak pokud brýle nosit nebudeš a budeš tak hůře vidět, tak se můžeš vystavovat různým trapasům a nesnázím, kde je pak otázka, zda jsou tyto trapasy lepší variantou než to, že všichni kolem Tebe budou vědět, že hůře vidíš a nosíš brýle.
Na druhou stranu, i když se tomu možná budeš divit, existují dnes lidé, kteří by brýle chtěli nosit dobrovolně. Vnímají je jako skvělý doplněk, který k nim sedne, nebo už je nyní nepotřebují, ale už si na ně tak zvykli a zvykli si na ně i lidé kolem daného člověka, že je nosí stále. Je možné zakoupit i brýle bez skutečných dioptrií (respektive brýle, které mají 0 dioptrií), takže ani to, že brýle nosíš, nemusí automaticky znamenat to, že hůře vidíš.
V pokročilejším věku pak navíc naprostá většina lidí potřebuje brýle na blízko, tedy zejména na čtení, což je tedy do jisté míry podmíněno i věkem.
Navíc někteří lidé jsou nuceni řešit i horší zdravotní problémy, než je nošení brýlí a v mnohých případech je to pak příjemné ještě méně.

Pokud bys ani tak nebyla s nošením brýlí spokojena a nemohla si na ně zvyknout, je možné později uvažovat o nošení kontaktních čoček. Tento postup však opět konzultuj se svým očním lékařem, případně následně i v optice, kontaktní čočky mají svá specifika a také nejsou vhodné úplně pro každého.
Později, zřejmě někdy v dospělosti, až se Ti oční vada ustálí a nebude delší dobu měnit, by bylo také možné uvažovat o oční operaci. Opět ale platí, že tento krok bys předem měla konzultovat se svým očním lékařem, předcházet by všemu mělo odborné vyšetření, a bohužel ani taková operace není vhodná pro každého. Nevýhodou také je, že takové operace bývají docela drahé a zdravotní pojišťovny je zpravidla nehradí, hradí si je tedy sám pacient a zpravidla v plném rozsahu.

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Brýle

Ahoj, vidím malinko rozmazaně. A chci se zeptat, jak to mám říct rodičům. Rodiče mi věří. Prosím, poraďte mi.

holka, 10 let, 5. července

„Ahoj, vidím, maminko, rozmazaně.“ ... třeba.
Když ti rodiče věří, tak jim to můžeš říct jakkoliv, ne?

V jiné dnešní otázce se ptáš, jak si zkazit oči, protože chceš nosit brýle, a ve třetí se ujišťuješ, jak moc je nezdravé nemrkat... tak nevím, zda tě mám brát vážně. Jaké brýle bys chtěla? Co třeba černé slepecké?

Víš doufám, že jde nosit brýle i bez zkažených očí...? Stejně jako jde mít berle bez zlomené nohy, sádru na ruce bez zlomené ruky, pleš bez toho, aby ti vypadaly vlasy, hrb i bez křivých zad... můžeš vypadat krásně zmrzačeně i bez sebepoškozování, pokud po tom fakt toužíš.

Brýle

Ahoj, jen se chci zeptat ohledně zraku. Všichni říkají že je můj zrak v pohodě. Ale mě to nepřijde. Vždy když se dívám do mobilu a podívám se jinam tak vidím chvilku rozmazaně. Já vím, je to normální že oko potřebuje zaostřit. Ale já pomalu nevidím ani na dálku. Moje mamka má brýle asi 4 dioptrie. Táta brýle nemá.

Bojím se jim to říct protože se bojím že řeknou že to je v pohodě nebo se budou zlobit že si vymýšlím. Hodně se mi to děje večer když jsou oči unavené. Ale i přes celý den. Ale stejně brýle nechci. A oči mě často pálí a taky slzí. Předem děkuji za odpověď

holka, 10 let, 21. června

Ahoj,
bohužel nikdo na světě nedokáže určit diagnózu na dálku a online - a to i v případě, že by byl mezi odborníky v poradně oční lékař, což bohužel není. Je samozřejmě možné, že se jedná pouze o dočasný problém, například syndrom suchého oka, při kterém oči často pálí a slzí. Stejně tak je ale možné, že se skutečně jedná o problém, kvůli kterému budeš potřebovat brýle. Je zbytečné a nesmyslné se tomu bránit. V současné době už dávno nejsou brýle žádným handicapem a naopak velmi žádaným módním doplňkem. Pokud by se jednalo o vadu, která vyžaduje dioptrie, můžeš to časem řešit kontaktními čočkami, nebo třeba laserovou operací očí. Jsem si jistá, že tě rodiče naprosto pochopí a nebudou tvé problémy nijak zlehčovat. Bezpochyby tě objednají k očnímu lékaři, který zjistí příčinu tvých potíží a pomůže ti je vyřešit. Rozhodně se neboj svým rodičům svěřit.
Měj se hezky!
Bára

Brýle

Ahoj Alíku,
Už cca rok a půl nosím brýle na dálku . Mám 1 a 0,5 dioptrie. Ze začátku to bylo v pohodě, ale teď se mi to zdá dost a když je mám na očích dýl, tak mě začne bolet hlava a oči. Je možné, že se mi zrak zlepšil? A jestli jo, jak to mám říct rodičům?

FoxyPetra, 12 let, 25. června

Ahoj,
bohužel nikdo na dálku a online nedokáže spolehlivě určit diagnózu. Pokud ti jsou brýle takto nepohodlné a způsobují ti zmíněné problémy, je určitě nutné navštívit očního lékaře a potíže mu popsat. Je samozřejmě možné, že tvoje vada prodělala nějaký vývoj, nebo zkrátka potřebuješ jiné brýle. Určitě se nemusíš bát to rodičům říct. Jednak to pochopitelně není tvoje vina a nic, za co by ses měla stydět, a jednak je potřeba nastalou situaci řešit co nejdříve.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Brýle

Dobrý den mam problém nosím brýle od 1.třídy až do teď je mi 14 mám i strach ale spíš ne že se mi zrak zlepšovat nebude mám 5,5 a 6 dioptrie ale 3 roky už to mám stejný brýle mi nevadí ale říkám si jaký by to bylo bez nich myslíte že se mi to někdy zlepší? Mam jit třeba na lejzrovou operaci nebo jíct více mrkve? Prosim napište váš názor

kluk, 14 let, 18. října 2018

Ahoj,
jíst víc mrkve ti proti brýlím rozhodně nepomůže. Ano, mrkev obsahuje látky, které jsou zraku prospěšné, například beta karoten, který se v těle mění na vitamín A. Takové látky však zlepšují výživu sítnice, jsou užitečné například proti šerosleposti, avšak nemají žádný vliv na oční čočku, jejíž vady jsou právě korigovány brýlemi. Kromě toho beta karoten obsahují i jiné druhy zeleniny, nejen mrkev. A vitamín A obsahují například mléčné výrobky. Takže jíst zeleninu včetně mrkve je v přiměřeném množství jistě vhodné a může to chránit například před některými onemocněními sítnice, ale na brýle to nemá vliv.
A co se týče operace nebo možnosti zlepšení: Už víckrát bylo zde v poradně uvedeno, že nelze dělat diagnózu na dálku. A to platí i pro oční vady. Obrať se na svého očního lékaře, a ten ti po řádném vyšetření může poradit, zda se tvoje oční vada může zlepšit nebo zda by byla možná a vhodná například nějaká operace.

Brýle

Ahoj Alku,chci se zeptat ohledně brýlí. Spolužáci mně říkají že mně sluší,ale mně to nepřijde. Od kolika můžu nosit kontaktní čočky.Kolik tak stojí a za jak dlouho je nám vyměnit a můžu s nima spát a koupat se. Jinak dioptrie mam na pravím oku 2,75 a na levém 2.15. A kvůli tomu. že nosím brýle,tak se nechce skoro nikdo se mnou kamarádit na kroužcích např? vollejbal

Díky předem Ahoj

Denca Olivie, 12 let, 13. října 2018

Ahoj,
rozumím tomu, že jsou ti brýle nepříjemné a například na sportování jsou i poměrně nepraktické, ale jsem si téměř jistá, že zcela určitě nejsou důvodem toho, proč se s tebou nikdo nekamarádí. Pokud máš problémy s přáteli, spíš hledej příčinu jinde než v tom, že nosíš brýle. Pokud vím spodní věková hranice pro nošení kontaktních čoček není určena (ačkoli většinou se nasazují až v dospívání), ale je určitě potřeba zkonzultovat jejich případné nasazení s tvým očním lékařem. On zná tvou oční vadu a doporučí ti, do kolika let počkat s jejich aplikací. Stejně tak ti doporučí kontaktní čočky vhodné právě pro tebe. Jednotlivé typy čoček se velmi liší jak cenou, tak způsobem užívání, proto nelze odpovědět na tvou otázku ohledně ceny. Většinou se však spaní v kontaktních čočkách nedoporučuje, ačkoli některé typy ho umožňují: Nicméně jak už jsem zmínila, je potřeba poradit se s tvým očním lékařem, který ti navrhne řešení přímo na míru.
Měj se hezky!
Bára

Brýle

Ahoj, mám problém s novýma brýlema protože jsou moc silné a nechci je nosit protože by se mi ostatní mohli posmívat, hlavně ve škole. Bríle nosím už od první třídy protože mám dalekozrakost a vidím špatně hlavně na blízko třeba na čtení psaní a malování ale musím nosit brýle pořád celý den protože i na dálku je to s nima trochu lepší a bez nich by se mi rychle unavili oči a bolela by mě hlava, jenom na tělocvik a do vody je nemám aby se mi nerozbily ale musím si dycky zvykat než se rozkoukám bez nih a když se potřebuju podívat třeba na telefon tak dokážu zaostřit i na blízko ale jen na chvilku a pak se mi to rozmaže tak že malé písmenka vůbec nepřečtu.
Teď půjdu do čtvrté třídy a od druhé mám jedny a ty samé brýle i se stejnými dioptriemi jenom +5 a ty mi vyhovovali protože nebyli vůbec silné a dobře jsem s nima viděl. Ale teď sme bily na kontrole a dostal jsem předepsáno silnější dioptrie na obě oči +6,5 a ještě k tomu navíc nějaké další dioptrie cilyndri -0,75 a osy 20 a 135, aby se mě mín namáhali oči. Vybrali jsme nové rámečky keré se mě moc líbili jenže se ukázalo že ty dioptrie jsou vnich hodně silné, asi třikrát silné než staré a tak s nimi nevypadají brýle hezky. Vidím s nima hodně dobře protože silněji zvětšují než ty staré. Ty nové dioptrie jsou zvnějšku hodně zakulacené kdežto ty staré byli daleko plošší, když si je čistím ty nové tak je to poznat jak jsou na středu nejsilnější a kraji se ztenčují ale jen do stran a nahoře a dole u nosu ty dioptrie hodně přesahují z rámečku. Nechci je proto nosit aby se mě třeba ostatní nesmáli jenže rodiče mi zakázali nosit ty starý, protože doktor řekl abych začal nosit ty nový co nejdřív aby se mě s nima správně zvykly správně zaostřovat oči než začne škola a abych na ty zesílený dioptrie už byl zvyklej a nedělalo mit to pak problémy ve škole s nima koukat až budu oči víc namáhat,protože se mi s nima občas staně že na dálku s nima po ránu vidím trošku rozmazaně. Tak je musím mít protože úplně bez dioptrií nedokážu do blízka vůbec doostřit dobře ale jen rozmazaně a i to jen nachvíli a pak se mi to rozmaže mnohem víc a ty staré brýle mi rodiče někam dali abych si je nemohl vzít.
Teď pojedu ještě k babičce na týden a tam taky budu muset mít ty silný dioptrie ale to mi tak neva ale právě pak do školi si je vzít nechci, protože už teď sem měl nejsilnější brýle ve třídě a nikdy jiný tak silný nemá a teď budu mít ještě třikrát silnější, ve třídě jsou ještě dvě holky které mají brýle ale obě mají hrozně tenké dioptrie. A nevím jak to udělat abych ty silné nemusel mít, vím že nějaké brýle mít potřebuju ale proč tak silné když jsem viděl i s těmi slabšími? Napadlo mě že bych si je nevzal vůbec na tabuli bych viděl ale neviděl bych do učebnice a sečitu a na telefon, Nevím jak to vyřešit protože úplně bez brýlí nevidím dobře ale s těma silnýma dijoptriema nosit nechci a ty slabí starý co mají jen pět dijoptrií se kterýma jsem dobře viděl mi rodiče nedají. Musím to nějak vymislet aby mi rodiče nechali ty starí brýle. Já bych ty nový rád nosil, protože sou hezčí a asi i trošku lepší se s nima kouká ale ty nové dioptrie jsou tak hrozně silné a vypoulené ven a to se mi nelíbí, kdyby měli jen těch pět dioptrijí jako staré tak by vypadali líp.

kluk, 9 let, 25. srpna 2018

Ahoj,
chápu, že ti může být nepříjemné, že máš nejsilnější brýle ze třídy, ale zároveň tě mohu ujistit, že hodnota člověka se neměří na to, jestli a jaké brýle nosí. Přátelství vznikají na úplně jiných základech a hodnotách. Zkus se proto nejdřív zamyslet nad tím, jestli je to skutečně tak podstatná věc. Množství dioptrií je něco, co nemůžeš ovlivnit a za co skutečně nemůžeš. A skutečně si nemyslím, že by se s tebou například spolužáci nechtěli kamarádit proto, že máš silné brýle. Zkus proto nejprve zvážit, jestli je tloušťka brýlí skutečně tak podstatná.
Pokud ale tvrdíš, že předchozí brýle ti vyhovovaly víc a lépe si s nimi viděl, bylo by určitě dobré zkonzultovat to se svým očním lékařem. Promluv si o tom s rodiči a popros je, aby tě objednali ještě na jedno vyšetření, kde lékaři vysvětlíš, proč ti nové brýle nevyhovují. Nejsem bohužel oční specialista, takže nedokáži odhadnout, kde může být problém.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Brýle

Ahoj, mám dotaz už od svých 7 let nosím brýle, protože mi šilhá jedno oko. Chodím na kontrolu a mám to pořád stejně nezhoršuje a ani nezlepšuje se to. Je mi 18 a chtěla bych brýle vysadit dioptrii mám -1 na dálku. Kdybych je vysadila může se to zhoršit? Nebo bude mít na to nějaký vliv? A na operaci nechci jít

holka, 18 let, 28. března 2018

Dobrý den,

od 15 let našim klientům vykáme, budu tedy vykat i Vám. Bohužel nám kladete dotaz, který může podle mého názoru zodpovědět pouze oční lékař. Pouze Váš ošetřující oční lékař/lékařka ví uspokojivě, jak by tomu bylo ve Vašem případě, zda je možná a vhodná nějaká korekce, nakolik je taková záležitost složitá, co by to pro Vás znamenalo, atd. Je mně líto, že přes nošení brýlí se stav nelepší, na druhou stranu je dobrou zprávou, že se stav nehorší. Je možné, že brýle vysadit půjde, ale na to je opravdu třeba se ptát ošetřujícího lékaře, odborníka přes vše, co souvisí s očima a jejich funkcí.

Jinak obecně brýle jsou dnes in a jsou značně módní záležitostí, existují spousty různých druhů, počínaje lenonkami a konče zrcadlovkami, brýle rozličných druhů, tvarů, barev, ještě s přídatnými zařízeními, výběr je obrovský. Vy ale nezmiňujete svůj důvod, proč Vám brýle vadí. Zda se v nich necítíte, nelíbí se Vám, popř. Vám překáží při oblíbeném sportu, atp.

Z Modré linky Vám přejeme příjemné jaro a to ať už s brýlemi, či bez nich.

Brýle

Dobrý den, mám takový problém a doufám že mi pomůžete.
Jde o to že už od svých 4 let nosím brýle a nikdy jsem neměla takový problém. Mám teď asi týden nové brýle a jsou plastové (před tím jsem měla samé kovové). Ptala jsem se spolužáků, co je mají a doporučovali mi je. Akorát mi neuvěřitelně padají z nosu. Je to strašně otravné když si musím několikrát do minuty spravit brýle.Nejhorší je, když mám zpocený, nebo zkrátka mokrý nos, to z nosu brýle do slova kloužou. Jsem z toho smutná a zklamaná protože si nevím rady. V optice nám je vždy pouze utáhnou ale to vůbec nepomáhá. Jsem si jistá, že je to tím, že plastové brýle nemají ty pacičky, ale už s tím nic asi neudělám, protože brýle mi už zůstanou (stáli skoro 5 000 a peníze nám nikdo nevrátí)
děkuji moc za radu

holka, 12 let, 8. února 2018

Ahoj,
zeptej se v optice na zarážky na brýle. Tady máš obrázek, jak takové zarážky vypadají:
www.andeloptik.cz/wp-content/uploads/2015/03/02a%5fgalerie%5fbryle%5f18-1024x681.jpg
Ty se nasazují na straničky brýlí a zabraňují kouzání brýlí z nosu. Rozhodně si ale myslím, že ti v optice doporučuli špatné brýle.
Z vlastních zkušeností ti mohu potvrdit, že přílišné klouzání brýlí z nosu běžné není. Mám zkušenosti s celoplastovými obroučkami i s obroučkami, které mají pacičky na nos.
Domnívám se, že ti doporučili brýle, které ti jsou velké.
Skoro bych to viděla na reklamaci brýlí.

Brýle

Ahoj Alíku. Mně je 15 let, vím, že je poradna do 15 let, ale moc tě prosím o odpověď. Před pár dny jsem byl u očního a ten mi řekl, že musím nosit brýle. Na pravém oku mám -0.25 a na levém -0.5 dioptrií. Brýle mi vůbec nesluší a myslím si, že se mi všichni budou ve škole smát. Doktorka říkala, že se to v období puberty prý zhoršuje a já bych se chtěl zeptat, jestli se může zrak časem zlepšit, nebo mohl bych si ho vrátit nějakými cviky? Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

od 15 let v odpovědích z Modré linky klientům vykáme, budu tedy teď vykat i Vám. Bohužel se nezabýváme odbornými zdravotními tématy, odpověď na Vaše dotazy ohledně brýlí by Vám měl dát oční lékař nebo optik, tedy odborníci, specializovaní právě na jakékoliv oční problémy. Můžete se s nimi poradit i ohledně cviků na okohybné svaly nebo dalších tipů, co dělat, aby se Vám zrak dál nezhoršoval. Sám  můžete hledat i na internetu - např. po zadání klíčových slov do vyhledávače (např. "jak se zbavit brýlí", "cviky na oči" apod.).

Říkám si, že brýlí je v současné době široký výběr, a je málo pravděpodobné, že při pečlivém hledání nenajdete takové, které by Vám slušely. Je možné, že se jedná o pouhý nezvyk při prvním pohledu do zrcadla. Dobrý optik Vám pomůže vyhledat takový druh brýlí, které by Vám vyhovovaly, jak tvarem, tak barvou.

Na tom, že má člověk brýle, nic není, naopak, mnoho lidí bere brýle jako módní doplněk, platí to zejména pro tmavé brýle proti slunci, ale i ty dioptrické. Přemýšlejte o tom, jak byste spolužákům nejlépe odpověděl, kdyby se Vám opravdu smáli, připravte si nějaké vhodné odpovědi pro takovou příležitost, sám, s kamarádem, nebo rodiči. A pokud by to opravdu vůbec s brýlemi nešlo, ještě pořád je tu možnost kontaktních čoček.

Přejeme Vám pokojné Vánoce.
Modrá linka http://www.modralinka.cz

Brýle

Zdravím tě Alíku ! když jsem byl na preventivní prohlídce, lékař mi doporučil navštívit očního lekáře a ten mi řekl, že musím nosit brýle... hned ten den jsme je šli koupit, ale měli příšernej výběr a tak jsme vzali nejaký který stíli asi 4 000 kč, ale doma jsem zjistil že jsou pro holky a navíc prostě nechci nosit brýle .. vypadám v nich jako šprt a blbeček ... pořád se s mamkou hádáme ... vždy si je vezmu do školy ale po cestě si je sundám a vubec je nenosim .. a problém je že moc nevidím na tabuli a tak z některých předmětů vubec nemám napsanou látku .. a ještě bych se chtěl zeptat, od kolika let se mohou nosit kontaktní čočky a co to obnáší ? moc moc prosím o odpověď děkuji ..

Nicolas - 1, 1. listopadu 2012

Ahoj Nikolasi,
chápu, že nemusí být snadné zvyknout si na brýle. Pokud Ti je ale lékař předepsat - a zvláště, když Ty sám máš zkušenost, že bez nich nevidíš na tabuli a dělá Ti to problémy ve škole - je důležité, abys je nosil. Zkuste to ještě znovu probrat s mamkou, zda by bylo možné koupené brýle reklamovat či vyměnit. Dát si čas a najít takové, které Ti budou slušet.

Tím, že brýle nosit nebudeš, nic nevyřešíš. Právě naopak. Je možné, že se Ti zrak bude zhoršovat. Někdy se stává, že včasným a poctivým používáním brýlí se zrak i zlepší. Ale opravdu nevím, zda by to mohl být i Tvůj případ. Můžeš znovu navštívit očního lékaře a vše s ním znovu probrat, všechny možnosti, které existují - i to, od kdy nebo za jakých podmínek by bylo možné nosit kontaktní čočky.

Je to ale podobné, jakko když malí kluci mají přání být větší nebo vysocí menší - jsou prostě věci, které je důležité přijmout. Navíc jsou holky, kterým se právě brýlatí kluci brýle líbí. Třeba i na Tebe někde nějaká taková čeká. Ale mnohem důležitější, než to, jestli je člověk malý nebo velký, má nebo nemá brýle, je to, jaký je, jak se chová.
Klidné dny Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz

Brýle

Ahoj Alíku :) . Nosím brýle už asi rok mám dioptrie jedničky a dneska jsem se ptala ve škole pana učitele čím to je že je musím nosit a on mi to vysvětlil.Akorát jsem se ho nezeptala jestli se mi to někdy spraví tak ze zeptám tebe Alíku :D .Brýle nosím v pohodě ale raději bych byla kdybych je nosit nemusela.Takže nevíš jestli se to nějak spraví :)

Mílá Terezko, dneska máš svátek, tak ti přeji hodně štěstí, zdraví a lásky. Pokud máš tak málo dioptrií - jednu, může se časem zrak srovnat. Ale to je jen můj odhad. Zeptej se svého očního lékaře. Jistě ti rád odpoví a ty budeš mít jistotu od profíka :-) Přeji krásné dny. Alík

Brýle

Dobrý den.Mám takový problém na pravé oko mám asi necelých 0,75 dioptrií a tak trochu hůře vidím.Brýle nosit zatím nechci, proto se ptám jestli bych si zrak nemohla nějak přírodně a pokudmožno sama zlepšit.Prosím jestli to jde porad mi nějaký způsob(y), jak si zrak zlepšit. Dej to prosím do Brýle.Moc děkuji.

Milá Teri, moc se omlouvám, ale neumím ti na tvůj dotaz odpovědět. Lépe by ti poradil lékař - oční specialista, který ti udělal prohlídku a určil, kolik máš dioptrií. Já si myslím, že brýle, třeba na čtení, bys nosit měla, ale to je jen můj názor, nejsem odborník. Zajdi za lékařem a společně se doberete správného řešení tvé situace. Já ti přeji hezké prázdniny a spoustu sluníčka. Alík

Brýle

Ahoj Alíku,potrebuju bleskovou pomoc.V pondělí 23.1.2012 jdu zase na oční (nosim bryle jen na tabuli 0,5 na každé oko {krátkozrakost} ) protože zase o trochu víc špatně vidim na dálku.jenže já začala vidět špatně i na blízko.A Tebe jsme se chtěla zeptat jestli když tohle řeknu doktorce a ona mi napíše papír a mi půjdeme do optiky,jestli mi dají dvoje brýle,nebo jestli udělají ,,2 v 1'' (1 brýle ve kterých budou skla jak na dálku,tak i na blízko ) prosím poradte do té doby než půjdu ráno v pondělí k očnímu .Děkuji za odpoved. Niky P.S.= ZAŘADIT DO : BRÝLE

Niky 1998, 19. ledna 2012

Ahoj, je mi líto, ale naše poradna nefunguje "on-line". Nemůžu a opravdu nestíhám radit do druhého dne, ač bych moc chtěl. Věřím, že vše dopadlo dobře a posílám pusu Alík

Brýle

Ahoj Alíku. Je mi jedenáct let, chodím do primy a od druhé třídy nosím brýle. Mám 4,5 dioptrií, takže bez nich prakticky nevidím. Potřebuji kontaktní čočky,-protože například při tělocviku nevidím míč, atd.-ale když maminka zavolala té doktorce, která by mi je měla nasadit, tak řekla, že dokud se nenaučím sáhnout si do oka, tak je nemůžu mít. Já si ale sáhnout do oka nedokážu. Buď mi překáží řasy, nebo mrknu anebo se bojím... Jak se mám naučit si do oka sáhnout? Předem děkuji za odpověď.

Ahoj Rocky, tady by ti nejlépe poradil někdo, kdo už oční čočky má a přesně ví "jak na to". Přiznám se, že já nemám osobní zkušenost a jen bych opisoval vyčtená moudra z netu. A to asi nechceš, to umíš i ty. Tak tedy radím třeba založit si v klubovně stůl pro ty, co mají kontaktní čočky a tam vše probrat. Nebo se zeptej ve škole paní učitelky, zda neví o nějaké dívce, která nosí kontaktní čočky. Paní učitelka by vás mohla seznámit a ty mít i názorný příklad toho, jak to zvládnout. Hlavně se neboj. Začátky mohou být těžké, ale zvládneš to!!! Přeji hodně trpělivosti a štěstí. Alík

Brýle

Ahoj Alíku! Nosím dlouho brýle,už asi 3 roky.Ale chci se jich zbavit.Všichni říkají,že mi sluší,ale o to nejde.Jsou pro mě strašně nepraktický...a když jsem rodičům řekla,že bych chtěla čočky,nedovolily mi je.Taťka říkal,že to je jako kdyby ti do očí někdo hodil písek,když je nosíš...Jak se jich mám jinak zbavit? Normálně si je sundat nemůžu protože pak vidím trochu rozmazaně.Díky za radu :) Paaa

Ahoj Andie,
nepíšeš, kolik je Ti roků a jakou oční vadu máš. Takže obecně asi tolik, nechceš-li vidět špatně a rozmazaně, máš na výběr ze dvou variant, a to brýlí a čoček. Spousta lidí volí obě varianty současně, čočky používá např. na sport, prostě všude tam, kde by brýle mohly být nebezpečné.

Výběr brýlí je dnes obrovský, ve většině optik pracují dobří a laskaví odborníci, kteří při nákupu umí poradit. Čočky mohou být "pískem" v oku jen snad pro toho, kdo by je nesnášel. Čočky dnes už jsou z tak jemných materiálů, že se snáší velmi dobře, většina lidí dokonce zapomene brzy na to, že v oku vůbec něco má.

Rozhodnutí záleží na tom, jak vidíš, na postoji Tvých rodičů, pochopitelně o radu můžeš poprosit i odborníky, jak Tvého očního lékaře/lékařku, tak optiky, možné je se informovat i u kamarádů, o kterých víš, že čočky nosí. Znalost věci nikdy není na škodu. Takto "vyzbrojená" se můžeš znovu pobavit s rodiči o tom, proč Ti nechtějí dovolit čočky.
Přejeme Ti pěkný podzim. Modrá linka www.modralinka.cz.

Brýle

Ahoj Alíku, chtěla bych se zeptat jestli si můžu koupit kontaktní čočky, když mám dioptrie 5. Mamka neví jestli jsou kontaktní čočky pro nízké dioptrie nebo i pro vysoké. Jsou teda kontaktní čočky pro všechno tipy dioptrií nebo ne??? Za kolik korun bych je mohla zakoupit? (nějaká nejnižší cena) a jsou i barevné pro lidi kteří špatně vidí, nebo jsou jen průhledné??? (nemají žádnou barvu)

Bibinka, 5. září 2010

Ahoj Bibinko, ptáš se nás na věci, kterým opravdu moc nerozumím. To je dotaz spíše na profíka - očního lékaře, či dobrého optika, přesněji ti jistě poradí tvá paní doktorka/doktor, který ti předepsal brýle. Můžete s maminkou vymyslet, koho se nejlépe zeptat. Promiň, ale na takové dotazy v poradně opravdu přesné odpovědi neznáme. Přejeme hezké září Alík

Brýle

Ahoj alíku, můj problém se týká brýlí. Je mi 13 a mám dědičnou vadu. Dostala jsem nové brýle, ale za půl roku jsem měla o trochu horší zrak. Dala jsem si nové, ale zase jsem měla horší zrak. Zjistila jsem, že když si dám nové brýle a potom si v nich už skla neměním, tak se mi to sice trochu zhorší, ale dál už se to zastaví. Ta vada je do dálky. Blbý je, že já mám rovnátka, takže si asi dovedete představit, jak vypadám. Mamka mi koupí čočky, ale je to dost drahé 3 páry(každý na 1 měsíc) stojí 990kč a rostok 500kč. Nevím co mám dělat, hrozně se bojím že za chvíli oslepnu. Když si neměním skla, tak vidím trochu špatně, ale nehorší se to a když si je měním tak se mi to stále horší. Na laserovou opoperaci se doporučuje jít až od 18 let. Často kvůli tomu brečím, hrozně si přeji vidět normálně. Doufám, že jste se do mého výkladu nezamotali. Co by ste dělaly na mém místě?

Ahoj Kiko,
Tvému dopisu rozumím. Také věřím tomu, že Tě Tvá vada zraku dokáže pořádně trápit. Většině lidí v podobných situacích (kdy mají nějaké zdravotní potíže) pomáhá se s nimi obrátit na odborné lékaře. Tedy lékaře, kteří se speciálně věnují určitým nemocem - třeba právě vadám zraku.

Nevím, kolik lékařů jsi už navštívila, které specialisty jste s rodiči vyhledali, jaké informace jste si o celé věci zjistili. Zkus si (třeba společně s mámou) ještě o celé věci otevřeně promluvit se svým očním lékařem a zeptej se ho na věci, které Tě zajímají a kterých se třeba bojíš (jako například oslepnutí). Stejně tak můžeš spolu s rodiči zapátrat na internetu a najít si další informace (o léčbě, odbornících, zkušenostech lidí).

Další důležitou věcí je, abys se svými strachy a obavami nezůstávala sama. Zkus ve svém okolí najít nějakou osobu, ke které máš důvěru, a o svých pocitech si s ní promluv. Může to být jak někdo z rodiny, tak i například školní psycholog, výchovný poradce, některá z učitelek, kamarádka, spolužák...
Přejeme Ti hodně štěstí. Modrá linka www.modralinka.cz

Brýle

Ahoj aliku.Prosim davejte to do bryle.Ja dobre nevidim ani na tabuli ve skole jen kdyz sedim v 1lavici.Potrebovala bych bryle ale ja ani moji rodice nemaji na to penize.Myslis ze to chvili muzu takhle nechat bez bryli nez si je poridim brigadou.Moji rodice to jeste nevedeji a ja sem uz byla u doktorky.Rekly kdyz nevidim na tabuli tak se jim ma ozvat moje mama.Dekuji za odpoved.

nela,13, 23. ledna 2010

Ahoj Nelo, pokud dobře nevidíš na tabuli - rozhodně zajdi s rodiči k očnímu lékaři!!! Určitě nebuď bez brýlí, to je skutečně veliký nerozum. Promluv si o všem s maminkou. Uvidíš, že tě bez brýlí nenechá. Mamince záleží na tvém zdraví a dobrý zrak k tomu patří. Držím palečky Alík

Brýle

Ahoj,mám problém.Vidím dobře,ale hrozně se mi líbí dioptrické brýle!A chtěla bych je nosit.Ale vidím dobře.Jde to nějak udělat abycj nosila ty brýle i když vidím dobře? Díky x)

ELishka x), 26. prosince 2008

Ahoj Elishko,
dioptrické brýle jsou opravdu především určené lidem, kteří potřebují pomocí nich upravit svoji vadu zraku. Je však pravdou, že některým lidem přijde obličej s brýlemi zajímavější a spousta lidí dokáže z brýlí udělat zajímavý módní doplněk či jimi podrthnout svoji image.

Pro tento účel se používají obroučky se skly bez dioptrí. Můžeš se třeba zeptat v některé oční optice, zda by něco takého bylo možné zařídit. Také se můžeš poradit se svými rodiči, minimálně už jen pro to, že brýlové obroučky většinou nebývají nijak levné a je pravděpodobné, že na jejich pořízení bys potřebovala finanční příspěvek od rodičů. Bylo by tedy i na nich, zda by uznali, že je to věc, do které je vhodné investovat.
Pěkné dny ať už s brýlemi či bez nich Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz.