Poradna: Alík radí dětem

Moje tělo - holky

Ahojky Alíku a jeho kamarádi, upřímně je mi jedno kdo odpoví. Budu ráda za jakoukoliv odpověď.
Mám problémy se svou váhou..
Je mi 12 let a v lednu 2018 mi bude 13, přesněji 2.ledna.
Měřím 158 cm a vážím neuvěřitelných 72 kg !
Mám s tím strašně problémy. Ale také jsem si vědoma že si za to mohu sama. Denně sedím u počítače více jak 5 hodin! Přes víkend to je ještě horší. Ale já bez toho počítače ale nemohu být. Je tam většina z mých přátel a v realitě mám jenom 1 kamarádku, ale s tou se vidím tak 1-2x za měsíc. Přes internet už mám více kamarádů a jsou to opravdu úžasní lidi. To je asi nejhlavnější důvod že jsem furt na počítači. Druhý je, že jsem od svých 4 let na počítači. Moji rodiče mi koupili počítač už ve 4 letech, tak se ani moc nedivím že už jsem na něm tak nějak „závislá“ jestli se to tak dá říct. Snažím se tu váhu neřešit ale ty všechny připomínky od spolužáků mě ničí.. Oni je neříkají nahlas ale vím že si to mezi sebou říkají. Normálně hrají jací to jsou super „kamarádi“ ale za zády mě pomlouvají. Chodím do 6. třídy a měla jsem chodit do 7.. Jsem ráda že jsem v 6. a ne v 7. protože ty lidi v 7. jsou horší podle mě.. Ve třídě se spolužáky bavím ale vím že mě nemají rádi. Že to všechno je jen pouhá jejich hra. Že čekají kdy mě budou moct shodit před celou třídou. Nebo taky se semnou baví jen když něco potřebují.
Už jako malá jsem byla o něco „tlustší“, ale moji rodiče jsou také při těle. Ale přitom oba dva v mládí byli hubení. Moji rodiče jsou rozvedení, táta mojí mamku podvedl když byla zima a mně byly už skoro 2 roky. Jsem strašně přecitlivělá, takže všechno beru strašně vážně. Jen když na mě někdo zvýší hlas pláču.. Také jsem strašně citlivá takže je u mě nemožné jít k němu a říct pouhou větu „Ahoj, budeme kamarádi?“ a stejně pochybuji že by se semnou bavili. Tahle doba je hrozná, všichni se kamarádí jenom kvůli tomu jak ten člověk vypadá. A s lidmi co jsou při těle se nebaví a šikanují je.
Zpět k tělu.. Jak už jsem říkala tak vážím 72 kg, což je pro mě opravdu moc. Chtěla bych strašně moc zhubnout ale prostě.. já na to nemám. Upřímně na to nemám. Cvičit nevydržím a jíst 5x denně se snažím ale prostě to nedávám. Jak jím? Mám někdy dny, kdy jím strašně moc a zas dny kdy nejím vůbec. Jak piju? Jako někdy piju často a někdy zas vůbec. V roce 2014-2015 teď nevím přesně jsem také omdlela. V té době jsem VŮBEC nepila. Pila jsem furt samé ty CocaColy, Pepsi a vše možné. Teď jsem se v tom pití aspoň trošku zlepšila. Snad teda.. Už nevím co mám dělat. Jsem zoufalá. Bojím se že mě lidi opustí jen kvůli mému vzhledu, protože to už je v téhle době možné. Jsem typ tiché holky, černá je barva má.. Taky jí nosím kvůli náladě. Smutek.. Lidi to na mě ale nepoznají. Nikomu moc se ani nesvěřuji.. Umím opravdu přesvědčující falešný úsměv.. A teď řeknu upřímně co si o svém těle myslím. Mám takovou tlustší hlavu ale chtěla bych hubenější. Moje oči jsou větší a mám takový „velký“ úsměv a rovné zuby. Někteří říkají že vypadám roztomile. Já si to trochu myslím taky, ale nechci být za egoistu. Myslím že moje hlava vypadá hezky jen v momentě kdy mám ofinu a vlasy mi trochu jdou jakože přes tvář. Kdybych si měla dát culík bez ofiny tak to vypadá hrozně. Ruce mám hubené a mám strašně krátké prsty. Ale jak už jde k ramenům tak tam už ta kůže jakože „visí“ .. Hruď, na 12 let mám poněkud větší prsa než jsou normálně, ale to je také tou váhou. Mám strašně tlusté boky, ty mi vadí nejvíc. Když jakože „stáhnu“ břicho tak to trošku vypadá hubeně ale já jsem prostě strašně široká. Stehna? Ty jsou také tlustší a to mi také vadí. Dolu to jde trošku do hubenější ale furt je to moc. Mám krátké nohy, tak proto mám také 158 cm. Doktorka mi říkala že už asi ani nevyrostu. Já jsem za svojí výšku ráda ale být při těle + být malá.. to opravdu není dobrá kombinace. Rodina mi mojí váhu taky připomínají furt, jaká jsem tlustá a že bych měla zhubnout.. ale prostě.. mě to nejde! Já na to prostě nemám.. je to všechno pro mě strašně těžký.. Můj sen je být opravdu hubená. Ale já nemám vůbec sebevědomí.. Proč je to tak všechno strašně těžký?.. Furt kvůli tomu brečím a jsem prostě na dně.. Většinu času jsem zavřená ve svém pokoji.. chci si dopřát soukromí.. Je to těžký. Tak strašně moc těžký.. Ve škole se cítím mezi všemi tak osamoceně. Taky že tam jsem sama. Všichni se tam baví a já se cítím jako ta „jiná“ ta zapomenutá. Ta v rohu co furt jen brečí a je tlustá. Všude kolem mě tma a já jen čekám kdy mě z té tmy někdo vytáhne a vrátí mi moje sebevědomí a mojí radost.. prosím.. Poraďte mi nějak..
Snažila jsem se vypsat všechny moje pocity a popravdě se mi hodně ulevilo, i když tu právě smrkám do kapesníčků a popotahuji..
Doufám že tu bude nějaká odpověď co by mi dokázala pomoct, protože já už jsem zoufalá. Doufám že mě chápete.. Omlouvám se za všechny chyby co najdete v textu, ale psala jsem strašně rychle + jsem ještě v 6. třídě. Moje čeština není dokonalá..
Děkuju.
Vaše věrná návštěvnice Vendy..♥

Vendy, 12 let, 30. prosince 2017

Ahoj Vendy,

pozorně jsem si přečetla Tvůj dopis. Dovedu si představit, jak Tě trápí váha, špatné vztahy s kamarády, osamělost a s tím spojené nadměrné trávené času na počítači. Mrzí mne, že zažíváš hodně negativních pocitů a nemůžeš mít tolik příjemných zážitků, kolik by sis přála.

Jak si správně uvědomuješ, všechna Tvoje trápení spolu souvisí a jsou propojená. Možná stačí začít rozmotávat jednu věc, a další postupně přidávat. Podle mne je ale velmi obtížné na to být sama a měla bys mít někoho, kdo Ti pomůže. Měli by to být rodiče, nebo alespoň máma, se kterou žiješ. Mohla by si s Tebou prostudovat například internetové stránky organizace STOB (www.stob.cz), která se zabývá hubnutím dětí a začít Ti připravovat zdravější jídla a nastavit s Tebou pitný režim. S její podporou by mohlo jít hubnutí jednodušeji. Kdybys k tomu přidala nějaký pravidelný pohyb – například jednou za dva dny hodinová chůze nebo něco jiného, co by Tě bavilo, mělo by jít hubnutí dobře. Na Youtube je také hodně cvičení, můžeš si vybrat, co by Tě bavilo a tak spojit čas na počítači se cvičením. Pomáhá si i zapisovat, co všechno přes den jíš a piješ a zkusit vysledovat, co by se dalo změnit. Se vším TI může pomoci také lékař dietolog nebo výživový poradce, kam byste se mohly s mamkou objednat. Existují také různé ozdravné pobyty pro děti, kde bys mohla také získat nejrůznější rady a doporučení a potkat se tam s dětmi, které řeší stejné téma jako Ty.

Pokud bys chtěla, mohla bys také řešit pocity osamělosti, Tvé citlivosti apod., s psychologem, který by se Ti pravidelně věnoval a pomohl Ti najít pro sebe možnosti, co s tím udělat. Je možné se obrátit i na školního psychologa, pokud ho máte, nebo společně s rodiči nějakého najít, pomoci by Ti mohli na nejbližší lince důvěry (www.capld.cz), kde mají kontakty v daném regionu.

Přejeme Ti, abys pro sebe našla brzy úlevu.

Modrá linka

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci přes výživu z projektu Vím, co jím, odborníci na kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 16 let.

Moje tělo - holky

Ahoj, omlouvám se že obtěžuji dalším dotazem. Chtěla bych se zeptat, co používat na pupínky (beďary) na obličeji?
Předem Děkuji

holka 12 let, 9. února

Ahoj,
obávám se, že na tvůj dotaz nedokáži odpovědět, protože akné existuje hned několik druhů a podle nich se liší i léčba. Pokud tedy trpíš na akné dlouhodobě, určitě by bylo lepší objednat se na konzultaci k dermatologovi, který stanoví přesnou diagnózu a doporučí ti i léčbu přesně tobě na míru.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Je to divná otázka, ale jak poznám že jsem ve svém těle šťastná? cVÍČÍM A VŠICHNI ŘÍKAJÍ ŽE AŽ DOSÁHNU NĚJAKÉ MÍRY TAK POZNÁM, ŽE JE TO TA PRAVÁ.

holka 12 let, 9. února

Ahoj,
tvoje otázka je velmi složitá na zodpovězení, protože žádný objektivní ukazatel spokojenosti s vlastním tělem neexistuje. Samozřejmě neexistuje ani žádný žebříček nebo nic podobného, podle kterého by ses mohla orientovat. Osobně se však domnívám, že nejdůležitější je pocit, že tvé tělo je tvým kamarádem a nikoli nepřítelem. Lidé, kteří své tělo nemají rádi, se je neustále snaží „přeprat“ (například drastickými dietami, plastickými operacemi a podobně). Myslím, že na světě neexistuje člověk, který by byl sám se sebou dokonale spokojený a nechtěl by na sobě vůbec nic změnit. Ale stejně tak se domnívám, že pokud převažují věci, které máš na sobě ráda a vnímáš tedy své tělo jako spojence a kamaráda, jsi ve svém těle šťastná.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj, chtěla bych se zeptat jestli neznáte nějaké učiné cviky hlavně na břicho? Po případně videa či cokoli, co funguje? A také za jak dlouho mám očekávat výsledky, pokud cvičí každý den hodinu až dvě doma se svojí váhou?
Děkuji

holka 12 let, 9. února

Ahoj,
cviků na břicho je celá řada a určitě zde není prostor na to, abychom je všechny popisovali. Stačí, když například na YouTube zadáš heslo „belly workout“ a budeš si moci vybírat ze stovek různých tréninků zaměřených na břišní svaly.
Co se týká tvého druhého dotazu, za jak dlouho budou vidět výsledky tvého cvičení, už jsem ti před pár dny odpovídala, že odpověď na tuto otázku nezná nikdo na světě a nelze na ni odpovědět. Příliš tedy nerozumím tomu, co opakováním stejné otázky sleduješ. Obávám se, že už nemám co víc k tomu dodat.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj chci se zeptat jestli je normální až ve 12 letech nosím podprsenku číslo 152 a jestli vůbec mám nosit podprsenku ve svém věku děkuji za odpověď.

holka, 12 let, 30. ledna

Ahoj,
bohužel na tvůj dotaz nedokáži odpovědět. Netuším, jak vypadáš, jak velká máš prsa a tudíž, jestli potřebuješ podprsenku. Podprsenka se obvykle začíná nosit v okamžiku, kdy prsa už vyrostla do takové velikosti, že se zřetelně rýsují pod tričky, což je dívkám obvykle nepříjemné. Navíc větší prsa už potřebují oporu, protože často při prudších pohybech bolí.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku.
Někdy mě hrozně bolí holeň. Říkali mi že mi roste noha, ale nedávno ta bolest byla neskutečná a já nemohla v noci spát. Mám nějaký problém nebo to je běžné?

holka 12 let, 29. ledna

Ahoj,
i když je velmi těžké radit se zdravotními problémy na dálku, jsem si téměř jistá, že ve tvém případě se opravdu jedná o růstové bolesti. Ty se právě typicky objevují u dlouhých kostí, jako je například kost holenní. Nejčastěji se růstové bolesti objevují v noci, nebo po velké fyzické námaze. Odborníci většinou doporučují nohy promasírovat eukalyptovou nebo mentolovou mastí, která tkáň prohřeje a může bolesti ulevit.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku a spol. ..chtěla bych se zeptat jestli je možné přijít o panenství třeba při sportu, protože kamarádka mi kdysi vyprávěla, že byla na tělocviku tak se prý nějak špatně pohnula a praskla jí panenská blána...Tak se jen chci zeptat jestli je to možné, že při sportu může holka přít o panenskou blánu...

Adél, 15 let, 25. ledna

Ahoj Adél.
panenská blána je slizniční řasa, která více či méně zakrývá poševní vchod. U některé dívky je silnější, u jiné zase jen naznačena. Je velmi pružná, dokáže se přizpůsobit určitému tlaku (například je možné do pochvy vložit tampon, aniž by se panenská blána porušila). Opravdu výjimečně se stane, že se panenská blána poruší při sportu - například při jezdectví, sportovní gymnastice aj. Možné, i když velmi málo, to tedy je. Není ale pravděpodobné, že panenská blána praskne, když se dívka "špatně pohne". Porušení panenské blány je obvykle provázeno drobným krvácením.

Přejeme pěkné dny,
Modrá linka

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku.

 1. Mám problém. Moje malé pysky u v***ny jsou takové vytahané. Mám je takhle už rok. Nevíš co to je?
 2. Mám předmenstruační výtok už 1rok a 3 měsíce. Někdy mě bolí v podbřišku a když si myslím že už jsem to dostala, zjistím že nic. Je mi 13 a všechny moje kamarádky už to dostaly. Nevíš za jak dlouho bych to mohla dostat (menses) já???
holka, 13 let, 17. ledna

Ahoj,
vzhled genitálií je velmi individuální a nelze říct, proč tomu tak je. Je to podobné, jako kdyby ses ptala, proč máš právě ty takový tvar rtů, nebo nosu, jaký právě máš. Každé genitálie zkrátka vypadají trochu jinak.

Ohledně tvé menstruace tě mohu ujistit, že máš ještě spoustu času a nemusíš se ničeho obávat. Za normální se považuje nástup menstruace do šestnácti (někteří odborníci dokonce uvádějí do sedmnácti) let. A stejně jako v případě tvé první otázky se jedná o velmi individuální záležitost, která se nedá ničím ovlivnit, ani uspěchat. Dle intenzity výtoků lze skutečně soudit, že nejspíš začneš brzo menstruovat, ale ani to není spolehlivý ukazatel. Nelze říct, že když má někdo četné výtoky rok, začne poté menstruovat. Zkrátka každé tělo reaguje jinak a tak i tomu svému musíš nechat čas a prostor, až bude připravené.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj poradno...mám na vás otázky:

 1. Je normální že mi je 11 let a měřím 139 cm?není to nějaká porucha?
 2. celá má třída skoro nemá žádná prsa,jenže já je mám jako 13 letá holka..stydím se za to..a docela hodně..je to v pořádku?
už jsem dostala menstruaci,tak..nemůže to být tím?
3.co se dělá na prev.prohlídce v 11 letech?a musím jít na prev.prohlídku,když nechci?
Předem děkuji za odpověď
Adéla, 11 let, 17. ledna

Ahoj,
děkujeme za tvé dotazy. Pokusím se na ně odpovědět postupně:

 1. Tvá současná výška je skutečně menší než průměrná výška tvých vrstevnic. Nicméně nikdo na světě nedokáže online a na dálku určit, zda se jedná o nějakou poruchu, nebo je všechno v pořádku. Právě k tomu slouží preventivní prohlídky, na kterých tě pediatr mimo jiné změří a zváží a pokud shledá, že je cokoli v nepořádku, odešle tě na specializované vyšetření.
 2. To, že máš větší prsa než spolužačky, je naprosto v pořádku a nemusíš si kvůli tomu dělat starosti. Rychlost a průběh dospívání je u každého individuální a o tom, že jsi vyspělejší než většina tvých spolužaček svědčí i skutečnost, že už jsi začala menstruovat.
 3. Na jedenáctileté preventivní prohlídce tě pediatr zváží, změří, vyzkouší ti zrak (někdy i sluch), prohlédne, jestli nemáš křivou páteř, poslechne ti srdce a vyšetří moč. Preventivní prohlídka je povinná a neexistuje jediný důvod, proč by ses jí měla obávat. Tím spíš, že si nejsi jistá, jestli je vše v pořádku s tvým růstem.
Měj se hezky!
Bára
Moje tělo - holky

Ahoj, prosím poradíte mi? Je mi 14 let, vážím přibližně 46 - 47kg a měřím 164 cm. Jsem přirozeně hubená. Dřív jsem svou postavu ani jídlo absolutně neřešila, jedla jsem co jsem chtěla a měla dokonalou postavu. Ale asi poslední půlrok jsem se začala prohlížet a hledat na sobě nedokonalosti, hlavně na mé postavě. Jsem s ní naprosto spokojená až na jednu partii - zadek. První věc je, že ho mám prakticky dvojitý. Prostě mám pod zadkem výběžek. Nevím, jestli to není tuk, ale já jsem fakt přirozeně hubená, tak nevím. Ale co mě začalo hodně trápit poslední dobou je cellulitida. Když normálně stojím, tak je vidět jenom maličko jeden ďolíček, ale když zadek zatnu, z ďolíčku je delší prohlubeň a je tam i pár dalších ďolíčků a asi se to pořád zhoršuje.. jenže já nevím proč. Myslím, že jím opravdu zdravě. Vyřadila jsem sladkosti, sušenky atd. Občas si dám nějakou buchtu od babičky nebo tak, ale jinak jím fakt zdravě. Přijímám denně tak 1600kcal, někdy 1900kcal a mám pravidelný pohyb - ve všední dny okolo 10 000 kroků za den a většinou dvakrát týdně chodím do fitka, i dostatečně piju (už skoro jenom vodu) Takže opravdu nevím, proč tu cellulitidu mám a proč se zhoršuje. Vím, že lidi mají mnohem horší problémy a že cellulitidu má plno žen, ale já chci se sebou být spokojená a ten můj zadek mě fakt trápí. Nevíte, jak se cellulitidy nebo “dvojitého zadku” zbavit? Omlouvám se za tak dlouhý dotaz, potřebovala jsem se i vypsat, možná vám to připadá směšné, ale budu ráda za jakoukoliv radu :)

holka, 14 let, 19. ledna

ahoj,

celulitida je záležitost složitější a netýká se jen těch, kteří mají nadváhu nebo jsou obézní. Objevuje se bohužel i u štíhlých žen - a to dokonce i u těch, které pravidelně cvičí, zdravě se stravují a přijímají dostatek tekutin.
Pokud celulitida trápí nebo trápila Tvoji maminku, je pravděpodobné, že i Ty s ní budeš bojovat více než Tvoje vrstevnice. Pomoci zmírnit potíže může pravidelná masáž míst, kde se celulitida vyskytuje - žínkou nebo vhodným masážním kartáčem. Pomoci mohou i krémy podporující prokrvení - prohřívající. Další možností je případně i lymfatická masáž, která podpoří proudění lymfy v tkáních.

Snaž se nehledat na sobě jen chyby a nezaměřovat se jen na ně. Každý nějakou chybu nebo nedokonalost máme, opravdu :) Zkus si všímat i toho, co je na Tobě hezké, nebo toho, co umíš, co Ti dobře jde. To je pro život a radost ze života důležité.
Přejeme, ať se Ti dobře daří a jsi šťastná a spokojená!

Vím, co jím

Moje tělo - holky

ahoj všichni, poslední dobou mi vrtá hlavou že i když pravidelně cvičím a jsem nejrychlejší ze třídy tak mám břicho takové „zaoblené“ a že ho mám tlustší než ostatní spolužačky. je to normální? vůbec nevím z čeho by to mohlo být.
budu ráda za odpověď :3

popokatepetl, 10. ledna

Ahoj z Modré linky,

je fajn, že cvičíš. Nepíšeš, jakým způsobem, nemohu tak posoudit, zda toto cvičení ovlivňuje i partii břicha. Zároveň sportovní výkony, tedy i rychlost, nemusí nutně souviset pouze s postavou, jde i o techniku. Každý člověk je jiný, má jiný typ postavy, jiné předpoklady. I mezi sportovci jsou lidé, kteří nejsou vyloženě štíhlí, ne všichni mají vypracované břicho. Další z možných odpovědí (mimoto, zda Tvé cvičení je zaměřené na břicho) je, že máš možná typ postavy, ke kterému vyklenuté břicho prostě patří. Ještě jiným důvodem může být typ stravy, který jíš - možná jde o nadýmavé potraviny. Nedokážeme Ti na Tvou otázku dát jednoznačnou odpověď. Pokud bys chtěla, můžeš si o tom třeba popovídat s mámou, případně se můžeš zeptat své praktické lékařky, až půjdeš na nějakou kontrolu.

Hezké zimní dny Ti přeje
Modrá linka

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku,
Mám pár otázek.

 1. Je normální, že mě jen tak bolí koleno, ani po fyzické námaze? Nebo že mám večer bílé koleno?
 2. Byla jsem na očním a mám +0,5 dioptrie na dálku. Když jsem si zvykla na brýle, začala jsem vidět hůř. Je to možné? A taky jsem si myslela, že dioptrie + jsou na blízku a - na dálku. Nikde na internetu to nemůžu najít.
 3. Mým posledním problémem je, že se bojím rodičům říkat o svých zdravotních problémech. Vždycky jim to chci říct, ale pak se začnu bát. Než jsem jim řekla o problémech s očima, trvalo mi to půl roku.
Vím, že mě nemůžeš vyšetřit na dálku, ale ráda bych znala odpověď na alespoň jednu z těchto otázek. Promiň, že je to trochu dlouhé, ale potřebovala jsem se zeptat.
Moc se mi líbí tahle stránka,
Andrea
Andrea, 12 let, 12. ledna

Ahoj,
jak správně podotýkáš, nikdo nedokáže stanovit diagnózu na dálku, ale pokusím se ti ke každé tvé otázce napsat svůj názor:

 1. Dlouhodobá bolest kolene zcela určitě normální není a rozhodně je dobrým důvodem k tomu, aby tě tví rodiče objednali na ortopedii. Ohledně „bílého kolena“ nevím, co si pod tímto pojmem představit, takže ti nedokáži odpovědět.
 2. Ohledně nošení brýlí a toho, že si na ně oči zvyknou a „zleniví“ nejsou jednotní ani odborníci. Zatímco někteří to považují za nesmysl, existuje i poměrně početný tábor těch, kteří tvrdí, že nošením brýlí oči skutečně trochu „zleniví.“ Samozřejmě nevím, jak je tomu v tvém případě, ale je dost možné, že tím, že sis zvykla s brýlemi vidět ostře, jednoduše sis najednou uvědomila, jak špatně jsi viděla předtím.
 3. Tvůj třetí dotaz mi připadá nejzávažnější, protože pokud se skutečně bojíš svěřovat rodičům se svými zdravotními problémy, můžeš si zadělávat na problémy mnohem větší. V první řadě bys proto měla odpovědět sama sobě na otázku, proč se bojíš rodičům říci, že tě trápí nějaký zdravotní problém? Ty přece za své zdravotní problémy nemůžeš. Není to něco, co by sis vymyslela proto, abys je pozlobila nebo potrápila. A tví rodiče to zcela určitě ví. Každý má občas nějaké bolesti nebo zdravotní potíže a není potřeba se za ně stydět, nebo se je dokonce bát ventilovat. Zkus se proto zamyslet nad tím, z čeho tvůj strach pramení a proč se bojíš svým rodičům svěřit. Určitě také není od věci, aby sis s nimi o svých obavách promluvila. Možná je podněcují nějakým svým chováním nebo reakcemi a když je na to upozorníš, budou mít šanci to změnit.
Měj se hezky!
Bára
Moje tělo - holky

Ahoj Alíku,
omlouvám se že zatěžuju s novým problémem, ale tohle je vážné.
Vyrostla jsem 153 cm, nejdřív to bylo jako v poho, už jsem větší než vždy, ale po tak asi 2 prohlídkách podle doktorů jsem vůbec nevyrostla a že už možná neporostu. Docela se bojím, že tak zůstanu.......

POMOC!

Ahoj,
chápu tvoje obavy z toho, že už nevyrosteš, ale bohužel nikdo na světě nedokáže určit diagnózu na dálku a online. Poruchy růstu mohou mít celou řadu příčin, ale prvotní je samozřejmě diagnóza - tedy jestli se v tvém případě skutečně jedná o poruchu růstu. A na to ti dokáže odpovědět pouze specializovaný lékař. Jsem si jistá, že pokud tvůj pediatr na preventivní prohlídce shledat jakýkoli problém, odešle tě na speciální vyšetření, která zjistí, jak to s tebou ve skutečnosti je. I kdyby však nastala ta nejhorší varianta a porucha růstu se tě skutečně týkala, dnešní medicína už má velkou spoustu možností, jak i tyto poruchy vyléčit, nebo alespoň zmírnit a ovlivnit. Nejprve je však potřeba tvé obavy zkonzultovat s tvým pediatrem, který rozhodne o tom, jestli je potřeba odeslat je k specialistovi.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj,
v březnu mi bude 13 a já bych se chtěla zeptat co se děje na třináctileté preventivní prohlídce... Cítím se hrozně trapně když mi paní doktorka hmatá na prsa nebo kouká do rozkroku. Zvlášť když už mám více ochlupení.
Čeká mě také nějaké očkování??
Předem děkuji za odpověď

holka, 12 let, 10. ledna

Ahoj,
součástí preventivní prohlídky ve třinácti letech je vyšetření zraku, sluchu, krevního tlaku a pulsu. Poslechem lékař vyšetřuje a hodnotí činnost srdce a plic, pohmatem vyšetřuje břicho a uzlinový systém těla, pohledem pak sliznici ústní dutiny, barvu a charakter kůže. Čeká tě také vyšetření pohybového aparátu a lékař ti nabídne očkování proti rakovině děložního čípku. Toto očkování není povinné a záleží na tobě a tvých rodičích, jestli se ho rozhodnete využít.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku
Mám takový problem. Holky ze třídy mi říkají, ze mám malý a hnusný zadek. Existují způsoby jak ho zvětšít a pokud ano funguje to? fakt mě to moc trápí.

holka, 11 let, 10. ledna

Ahoj,
především bych ráda řekla, že je mi líto, že se ti ostatní spolužačky posmívají. Každé tělo je jedinečné a krásné. Pokud se ti posmívají kvůli tomu, jak vypadá tvůj zadek, myslím, že půjde spíš o zástupný problém. Možná je baví provokovat tě, když vidí, že ti to vadí - děti to tak často dělávají. Nejdůležitější je, jestli se sama sobě líbíš ty a jsi sama se sebou spokojená.
Jestliže sama cítíš, že bys chtěla svůj zadek zpevnit, určitě ti neuškodí cvičení na posílení hýžďových svalů, jimiž své pozadí vytvaruješ. Nicméně jsi teprve na začátku dospívání a v průběhu následujících let se bude tvé tělo významně měnit. Jakékoli cvičení a sport ti samozřejmě bude prospěšné v jakémkoli věku, ale určitě si nemusíš dělat starosti s tím, že máš ve svém věku „malý“ zadek. Troufla bych si říci, že za pár let budeš za malý zadek velmi vděčná.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli se chodí na 12ti leté prohlídky. předem děluji za odpověď

holka, 11 let, 8. ledna

Ahoj,
standardně se chodí na preventivní pediatrické prohlídky v jedenácti a třinácti letech.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj. Mám takovou divnou otázku a stydím se zeptat.
Řeknu to rychle...Zkoumala jsem svou vaginu..
nevím jak to přesně popsat,ale mám pocit že tam je něco špatně.
Proste mám normálně velké a malé stydké pysky. Pak klitoris atd.
Jde o pochvu. Mám tam jakoby močovou trubici.. Proste nemůžu najít vchod do pochvy. Nikdy jsem cizi vaginu neviděla ,takže nevím jak to mají ostatní, ale podle mě tam má být jakási díra. Jsem z toho hrozně ve stresu,vůbec to nechápu. Až budu mít jednou sex,kam se dává penis? Na dotek mě to všechno hrozně bolí

holka, 14 let, 8. ledna

Ahoj,
jsem si jistá, že tvoje genitálie jsou zcela normální. Anomálii, kterou popisuješ, by naprosto jistě odhalila preventivní pediatrická prohlídka už v porodnici. Vzhledem k tomu, že v předchozích dotazech uvádíš, že už jsi menstruovala, jednoduše řečeno menstruuješ ze stejného „otvoru,“ do kterého se při pohlavním styku zavádí penis. Stačí, když si na internetu najdeš nějaký nákres ženských pohlavních orgánů a zcela jistě to pochopíš.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj,
Před třemi dny jsem začala cvičit (hlavně cviky na břicho), abych trochu zhubla, jenže včera večer mě začalo bolet (břicho), když si třeba sednu nebo lehnu. Není to teda nic extra nepříjemného, ale zajímalo by mě jestli je možné, že to jsou namožené svaly a ne nic horšího.

Děkuji za odpověď.

holka, 15 let, 6. ledna

Ahoj,
ačkoli na dálku a online samozřejmě nelze zodpovědně stanovit diagnózu, troufla bych si říci, že se jedná pouze o namožené svaly. Souvislost mezi začátkem cvičení, netrénovaným tělem a bolestí břišních svalů je velmi pravděpodobná.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj. Je mi 14, za pár dní 15 a v posledním týdnu pociťuji mírný tlak na levé straně podbřišku, dá se říct blízko u pánve. Opravdu nevím čím to už je, rodiče mi řekli, že to může být kvůli tzv. zácpě nebo plynatostí. Nevím jestli to taky nemůže souviset s menstruací, před několika dny jsem ji měla dostat (nepravidelnou ji mám už od začátku). Omlouvám se jestli tento dotaz tady už byl, ale něco podobného jsem bohužel nenašla a ten tlak už je celkem nepříjemný. Předem děkuji za odpověď.

holka, 14 let, 5. ledna

Ahoj,
chápu tvé obavy a to, že je ti tento problém nepříjemný, ale obávám se, že ti nedokáži pomoci. Nikdo na světě nedokáže spolehlivě určitě diagnózu na dálku a online. Tvoji rodiče mají pravdu, že nepříjemný tlak může souviset se zácpou nebo plynatostí. Stejně tak se skutečně může vztahovat k blížící se menstruaci. Nicméně pokud tě bude tento zdravotní problém dál obtěžovat a ani za několik dnů nepoleví, nebo se k němu dokonce přidají další obtíže, určitě není od věci objednat se k lékaři, který tě prohlédne a zjistí, kde je problém.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj mám pro tebe hned dva dotazy.
Co se dělá na 11leté prohlídce?
A ten druhý :
Jak moc bolí injekce proti tetanu?
Díky za odpověď.

holka, 4. ledna

Ahoj,
na jedenáctileté prohlídce tě nejprve změří a zváží a porovnají naměřené údaje s indexem hmotnosti a růstovými grafy. Vyšetří ti moč (tu si přineseš ve zkumavce už z domova). Prohlédnou celé tělo, zejména případné kožní změny, pohlavní orgány, ale například i držení páteře. Změří ti krevní tlak a puls. Vyšetří ti zrak a sluch. Lékař se ti také podívá do úst a případně doporučí návštěvu stomatologa. Na konci ti sdělí případná doporučení ohledně tvého zdravotního stavu.
Ráda bych ti odpověděla i na tvůj druhý dotaz ohledně bolestivosti injekce proti tetanu. Nevím však, jak bych ti měla popsat, jak moc taková injekce bolí. Bolest je subjektivní prožitek a i když ti například napíši, že mě injekce bolela málo, nevypovídá to vůbec nic o tom, jak a jestli bude bolet tebe.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj, poslední dobou se snažím posilovat. Břicho mám už celkem zpevněné, ale takové místečko pod pupíkem mi nejde nijak zpevnit, pořád je to tam volné a tak... Nějaké tipy?
Předem díky.

holka, 16 let, 25. prosince 2018

ahoj,
pokud máš na mysli spodní část břicha, pro aktivaci a procvičení těchto svalů je velmi efektivní cvičení pilates.
Pomáhá i ke správnému držení těla.
Nicméně v okolí pupíku probíhají předěly jednotlivých svalových skupin - ne všechna místa tak lze zcela zpevnit.
Vše dobré do nového roku přeje Vím, co jím