Poradna: Alík radí dětem

Moje tělo - váha

Ahoj Aliku, mám 170 cm a vážím 65 kg. Jsem tlustá a nevím jak zhubnout. Děkuji za odpověď.

holka, 14 let, 15. ledna 2018

Ahoj,
podle výpočtu BMI rozhodně nejsi tlustá a tvá váha je vzhledem k tvé výšce, věku a pohlaví naprosto optimální. Není potřeba, aby si hubla. Soustřeď se pouze na to, abys dodržovala zdravý a vyvážený jídelníček a zařadila do svého denního programu i dostatek pohybu. Jakýmikoli jednostrannými dietami nebo hladověním si zakládáš jen na zdravotní problémy a na jojo efekt, kvůli kterému se poté přebytečná kila shazují mnohem obtížněji. Skutečně není potřeba, aby ses snažila o jakýkoli drastický úbytek váhy, raději se soustřeď na dodržování zdravého životního stylu s minimem prohřešků a tvé tělo ti bude vděčné.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci přes výživu z projektu Vím, co jím, odborníci na kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 16 let.

Moje tělo - váha

Dobrý den, ještě jsem chtěl dodat k minulému dotazu, zda mohu kombinovat hubnutí a cvičení svalů? Jakože budu jíst více zeleniny ovoce atd. a třeba odpoledne nějak cvičit popř. posilovat, nebo že budu např. 2 měsíce hubnout bez cvičení a po těch 2 m. budu další třeba 3 měsíce budovat svaly? Která s těchto variant je lepší?
Děkuji za odpověď

kluk, 14 let, 8. února

Ahoj,
dlouhodobě udržitelný úbytek váhy je vždy možný pouze za předpokladu, že kombinuješ zdravý jídelníček s pohybovým režimem. Samozřejmě můžeš pouze hubnout, ale výsledkem hubnutí bez pohybu bude povolená postava a zdravotní potíže (například bolest zad) související s nedostatečně posíleným středem těla. Takže rozhodně hlasuji pro úpravu jídelníčku společně se cvičením.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - váha

Ahoj, chtěla bych se zeptat na něco kolem mojí váhy a postavy. Je mi 14 let, měřím 168cm a vážím 59 kg. Nezdá se mi, že bych byla nějak hubená, ikdyž mi hodně lidí říká, že jsem. Tréninky 5 - 7krát týdně (hraju basketbal), tak 2krát týdně doma posiluji na břicho a zadek. Ale pořád se mi nezdá, že bych dosahovala nějakých výsledků. A ještě mám hrozně velký stehna. Jím celkem zdravě, alespoň si to myslím (snažím se nejíst sladkosti a smažený jídla, fast foody, atd ). A teď ten hlavní problém, včera jsem ve škole omdlela a jela pro mě do školy sanitka. Měla jsem to prý z toho, že jsem fyzicky vyčerpaná, něco na mě leze a ještě jsem byla ve stresu. Ale to co mě nejvíc překvapilo, bylo to, že mi doktorka řekla, že musím víc jíst a pít, ale já nechápu proč, vždyť bych pak měla nadváhu. Nebo snad ne? Je moje váha a zatížení v pořádku?

holka, 14 let, 8. února

Ahoj,
podle indexu BMI je tvá váha naprosto ideální, nicméně to neznamená, že by lékařka neměla pravdu. Pokud máš takto intenzivní pohybový režim a velký výdej, musíš svému tělu také dodávat patřičné množství živin, aby bylo schopné fungovat. To samozřejmě neznamená, že pokud začneš víc jíst, povede to nutně k nadváze. Nevím, čím bylo způsobené tvé omdlení, ale určitě by nebylo od věci navštívit výživového poradce, který ti pomůže s optimálním jídelníčkem i pitným režimem vzhledem k tvé fyzické zátěži.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - váha

Ahoj Alíku promiň že zase otravuju s váhou ale zhubla jsem na 50 kilo a nic jsem nejedla teď už jím normálně zdravě nejím nezdravá jídla a když jsem se zvážila měla jsem 52 bojím se že budu mít jojo efekt nechci přibírat už víc strašně moc se tím trápím přitom mám velký výdej hraju fotbal florbal cvičím ve škole máme tělocviky moc se tím trápím

Rodiče o tom ví a říkají že se v tom nevyznají úplně ale prý je normální že něco naberu když jsem nic nejedla jako já s tím počítám ale bojím se že mi váha bude čím dál tím víc růst přitom jím jen zdravě od Vánoc jsem nezhřešila jinak jsme byli i u doktorky a metodika ve škole

Děkuji za odpověď:(

Ahoj,
děkujeme za tvůj dotaz. Naprosto chápu tvé obavy z jojo efektu a přesto, že nejsem výživový poradce, troufám si říci, že právě jojo efekt je příčinou tvých potíží. Cesta k trvalému zhubnutí, štíhlému a zdravému tělu nikdy nevede přes hladovění, nebo extrémní dietu. Tak si jen rozházíš metabolismus, ohrozíš své zdraví a způsobíš si právě jojo efekt. Tvoje tělo si totiž zvykne na to, že nedostává dostatečné množství živin a jakmile dostane nějaké kalorie navíc, uloží je do tukových rezerv, aby mělo z čeho čerpat, až se ho zase budeš snažit vyhladovět. A s každým další dietou a každým dalším jojo efektem je hubnutí těžší a těžší.
Cesta z tohoto bludného kruhu není jednoduchá a budeš se muset obrnit trpělivostí. Zapomeň na hladovění a diety a dodržuj vyvážený, zdravý a pestrý jídelníček. Pokračuje v dodržování svého pohybového režimu. Počítej s tím, že to může trvat i několik měsíců, než se tvůj rozházený metabolismus zpátky srovná, ale jiná cesta k dlouhodobě udržitelnému úbytku váhy neexistuje.
Držím ti palce a věřím, že to zvládneš.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - váha

Dobrý den paní Laštovičková, již v dřívějším dotazu jsem se vám svěřila se svou nemocí (mentální anorexie). Vaše rady mi moc pomohly, rodiče mě vzali k lékaři, začala jsem víc jíst apod. Už nejsem vyhublá, ale zase začínám hodně přibírat (domnívám se, že se jedná o tzv. Jojo efekt). Poradíte mi prosím jak shodit ta přebytečná kila, ale tentokrát zdravější cestou? Počítat kalorie nechci, té závislosti jsem se mileráda zbavila. Předem děkuji za odpověď. S pozdravem __________

holka, 14 let, 4. února

Ahoj,
jsme moc rádi, že se podařilo Tvůj stav zlepšit a více jíš. Pokud jsi dříve jedla jen velmi málo, je navýšení hmotnosti v první fázi normální. Tvoje tělo se potřebuje v první fázi stabilizovat, přijímat dostatek živin, aby mohlo vše v těle probíhat tak, jak je nutné.
Po této první fázi nárůstu hmotnosti by se ale měla pak hmotnost na určité hodnotě, která bude odsouhlasená i s lékařem, stabilizovat. Zvýšení příjmu jídla - na normální příjem - by ale nemělo vést k nějakému přejídání.

Těžko to hodnotit takto na dálku, když nevíme bližší informace (jak se váha vyvíjela, kolik nyní vážíš, jak vypadá stravování). Bude potřeba řešit to osobně a přímo - mnohem lépe by Ti v tomto poradil Tvůj lékař, se kterým bys mohla probrat nejen současnou váhu, ale i současné stravování (skladbu jídla, množství jídla) a mohli byste se dohodnout na nějakém dalším sledování a postupu. Stabilizace hmotnosti může chtít nějaký čas, není to nic, co by bylo možné uspěchat.
A pokud bys cíleně pak snižovala váhu - protože bys třeba opravdu dosáhla vyšší hmotnosti, která by pro Tebe nebyla vhodná - je nutné postupovat velmi opatrně a pomalu, aby se anorexie opět nerozvinula. Tohle onemocnění může propuknout znovu v určité situaci - a to je potřeba mít na paměti a zabránit tomu.

Obecně se dá říci, že se pak dále vhodná hmotnost udržuje prostřednictvím zdravého - normálního - stravování a pravidelného (rozumného množství) pohybu (např. 3-4x týdně hodina pohybu kromě běžného denního pohybu).

V tuto chvíli by tak bylo nejlepší zajít se znovu poradit s lékařem, probrat současnou váhu, současnou stravu. Lékař posoudí, zda je momentální váha v pořádku nebo je již příliš vysoká, a domluvíte se, jak dále budete pokračovat.

Držíme moc palce, aby se Ti i dále dobře dařilo a byla jsi spokojená a zdravá!
Vím, co jím

Moje tělo - váha

Dobrý den nebo ahoj to bude asi jedno ale důležitější je to co chci zdělit. Mě je teď 14 a půl a před cca 3 roky jsem měl úraz páteře a díky tomu jsem nemohl provozovat žádný sport (dělal jsem fotbal a pingpong) takže jsem docela dost nabral na váze, kvůli tomu se dostavil další problém - jak jsem nabral tak jsem měl další problém s nohou bylo to pod kolenem nějak zánět kosti na úponu stehenního svalu a takhle šly problémy asi 2 roky a tak jak jsem byl vždy nejmenší a nejhubenější tak jsem teď vážil asi ze 35 kg na cca 47, 48 kg a do teď je to docela poznat. Já vim že mi napíšete že mé BMI nebo jak se to píše je normální ale já bych chtěl zhubnout tuk a nabrat svaly takže jsem se chtěl zeptat jaké cvičení popř. nějaký jídelníček nebo alespoň nějakou radu o tom jak bych měl cvičit co bych měl a na co posilovat prostě nějaké cviky na zhubnutí.
Děkuji Honza

kluk, 14 let, 3. února

Ahoj,
pokud už Ti zdraví dovoluje opět se věnovat pohybu, je to bezva a určitě Ti to velmi pomůže pomalu se zase dostat do dobré kondice a formy.
Máš úplnou pravdu v tom, že není vhodné se zaměřovat pouze na číslo na váze, že je to také o kondici a množství svalové hmoty - kdo má více svalů, ten obvykle i více váží.

Pokud se nepřejídáš a nejíš pravidelně hodně sladkostí nebo jídel rychlého občerstvení, pak si nemyslím, že bys měl dodržovat nějaký speciální jídelníček. Bude stačit, když budeš jíst pestře a zdravě - budeš zařazovat do stravy pravidelně zeleninu a ovoce, mléčné výrobky (jogurty, tvaroh, mléko, sýry) a libové maso, ryby, vejce a celozrnné obiloviny, luštěniny. Můžeš se případně částečně inspirovat jídelníčkem pro kluky ve Tvém věku, který najdeš zde:
vyzivadeti.cz/wp-content/uploads/2013/05/jidelnicek-chlapci-13-15let.pdf
Tipy na svačiny ale najdeš třeba i na stránkách Vím, co jím:
www.vimcojim.cz/magazin/clanky/o-detech/Svaciny-jsou-dulezitou-soucasti-detske-vyzivy.-Co-by-mely-obsahovat%5f%5fs10013x11143.html

Co se týká pohybu, ideální pro Tebe bude kombinace cvičení aerobního (např. rychlá chůze, běh, běh na lyžích, jízda na kole nebo na bruslích, veslování, apod.) a anaerobního - posilování s vlastní vahou. Cviky se můžeš inspirovat dle hodin tělocviku, můžeš požádat o radu třeba i učitele tělocviku (a nebo případně fyzioterapeuta - po dohodě s rodiči se s ním můžete zajít poradit). Vhodné může být třeba i cvičení pilates - v minulosti ho používali třeba i vojáci, kteří se po zranění potřebovali dostat zpět do formy (pomáhá aktivovat a posílit hluboko uložené svaly, které nám pomáhají držet stabilitu). Velmi komplexní je např. cvik „prkno“ (plank) - když je správně prováděný, je skvělý. Je potřeba střídat zatěžované svalové skupiny - abys posiloval komplexně - zařadit cviky na svaly na nohou, na rukou, na střed těla.

Protože ještě vzhledem ke svému věku porosteš, neměl bys cvičit s větší zátěží, ideální je právě jen cvičení s vlastní vahou. Jde o to, aby sis negativně neovlivnil svůj růst.

Výsledky se budou dostavovat postupně, je potřeba, abys byl trpělivý a vše hodnotil až třeba po 3 měsících od doby, kdy začneš. Jak úbytek tuku, tak i budování svalů zabere nějaký čas, nejde to ze dne na den.

Držíme palce, ať se Ti dobře daří! Určitě změnu skvěle zvládneš! Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj píšu jsem zase po tom co jsem opět neúspěšně zkoušela zhubnout.
Zdrava strava a cvičení mi vydrželo asi 2dny.
Potom jsem dostala ohromný hlad tak jsem vyjedla celou lednici.
A další den jsem s kamoskou sla na procházku no usli jsme asi 500m ona se zadychala a řekla jestli zajdeme do mekace.
No zašli jsme každá z nás si dala spousty jidla a jedli jsme .
No nakonec mě ještě premluvila ať přestanu hubnout ze mám dobrou postavu.
Nakonec jsem si to řekla i já ze na to kašlu sice mám spoustu špičku a speku na břiše ale nevadí mi to.
Stejně když budu chtit urcite kdykoliv zhubnu.
A v dospělosti to zmizí a budu hubena. Teď vážím 72kg a měřim 160cm.
Můj bratr o kterém jsem psala ze hodne ji tak začal jist ještě více a v jeho 12letech ma ted60kg a 145cm .
Naštěstí z toho oba vyrosteme ale pohyb mě vůbec nebaví ,protože se vždycky zadycham i kamoska tak ten mekac je lepší.
Rodiče říkají ze máme dobrou postavu tak je budeme poslouchat.
A moje otázka je jestli moje vaha je v pořádku jestli to není obezita? protože nadvaha to asi bude.
A jestli můj bratr není obezni?
A jestli je v pořádku mít názor? ze tu zhubnu kdykoliv v dospělosti
A také mít názor ze pohyb je nuda a jídlo je super zábava? Předem děkuji za odpovědi Anit

holka, 14 let, 5. února

Milá Anit,
podle toho, co píšeš, chceš nejspíše slyšet potvrzení, že je vlastně správné, že se přejídáš a nesportuješ a že Tvůj problém vyřeší dospělost. Jenže to, co píšeš, prostě v pořádku a správně není a s největší pravděpodobností si vyšší váhu poneseš z dospívání i do dospělosti (řada výzkumů, kde se sledovaly děti a dospívající dále v dospělosti, to potvrzuje). Stejně tak pokud je pro Tebe nyní složité přestat s přejídáním, je hodně pravděpodobné, že to bude stejně složité i později. Nedá se čekat, že se to samo přes noc změní jako mávnutím kouzelného proutku. (Pokud bys ale Ty sama v sobě objevila nějakou silnou motivaci, proč chceš svoje stravování změnit, je to ale možné.)

Ne vždy je člověk spokojen s pravdou, protože ne vždy je pro něj příjemná. Příjemná ale není totéž, co prospěšná - v tuhle chvíli by pro Tebe třeba bylo příjemné slyšet, že je to v pořádku tak, jak to je. Ale z dlouhodobého hlediska by to pro Tebe rozhodně nebylo prospěšné. Neposlouží to dobře Tvému zdraví - ani teď, ani v budoucnosti.
Proto Ti nemůžeme takové potvrzení dát - protože bychom prostě neříkali pravdu. Je ale samozřejmě na Tobě a Tvém rozhodnutí, jak se k tomuto postavíš a co dál budeš dělat.

Zdá se nám divné, že bys Ty přibrala během dvou týdnů 3 kg
a Tvůj bratr 5 kilogramů - v minulém dotazu z ledna jsi u Vás obou uváděla jinou váhu. Spíše to trochu vypadá, že si z poradny děláš legraci.
Jak Ty sama, tak i Tvůj bratr jste nyní se svou současnou hmotností vzhledem k věku a výšce v pásmu obezity.

Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj Alíku, vážím 57kg, měřím 165cm a je mi 12 let. Chci se zeptat jestli to není moc?
Také se chci zeptat , kdy budou vidět výsledky? Cvičím každý den kolem hodinky a dvakrát týdně mám plavecký trénink. Cvičím hlavně na břicho.
Předem děkuji

holka 12 let, 29. ledna

Ahoj,
vzhledem ke tvému věku a výšce je tvoje váha naprosto optimální a není důvod, aby měla hubnout. Dodržuj dál zdravý životní styl a nebudeš se muset obávat nadváhy.
Ohledně tvého druhého dotazu; netuším, jaké „výsledky“ máš na mysli? Chceš hubnout (jak už jsem psala výše; to by bylo v tvém případě zbytečné)? Nebo chceš zpevnit? Či snad vyrýsovat svaly? Navíc každý člověk reaguje na cvičení jinak. Záleží na tvém metabolismu, genetických dispozicích a samozřejmě i intenzitě a provedení tréninku. Přirozeně obrovský vliv má také složení jídelníčku. Takže odpověď na tvou otázku „kdy budou vidět výsledky“ ti nedokáže dát nikdo na světě. Sportuj tak, abys měla ze cvičení radost, dodržuj zdravý a vyvážený jídelníček a odměnou ti bude zdravé, štíhlé a pevné tělo,
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - váha

Ahoj, mám problém.
Je mi 11 let, měřím 151 cm a vážím 49 kg. Nevím co mám dělat, snažím se dobře jíst, sportovat... K tomu mám asi nějákou ,,baculatou“ postavu, protože i když mám 2x týdně téninky (disco dance), plavání + tělocvik ve škole pořád mám baculaté břicho. Není to úplně baculaté břicho, vypadám jako kdybych byla tlustá... A ne jen břicho, ale i tváře mám baculatější než kamarádky nebo stehna mám o dost větší něž kamarádky (jejich stehna jsou jako moje lýtka!). Mamka mi řekla že stehna mám větší, protože v nich mám svaly.

I moje nejlepší kamarádka si zřejmě myslí že jsem tlustá, protože mi už párkrát řekla: .....a ta holka byla asi tak tlustá jako ty......
Jenže já se s tím pak hrozně trápím.

Když se vrátím k tancování, tak nedávdo jsme měli zkoušku kostýmů. Byl to pro mě šok, protože jsme měli crop top (tričko u kterého je vidět část břicha).

Odjakživa byly moje noční můra bikiny nebo crop top.
V obchodě se mi líbí třeba 5 věcí jenže si nevezmu ani jednu, protože v nich vypadám ještě tlustčí.

Myslím si že jím docela dobře i když si někdy dám něco sledkého nebo něco slaného. Ještě lépe jím od doby kdy taťka měl problémi s kolenem a začal držet malou dietu.

Prosím o pomoc, už nevím co mám dělat.
Mám kamarádku kterou trápil podobný problém, ale i když nic nedělala tak se to zlepšilo.
Mě to trápí už docela dlouho.
Odpovězte mi prosím.

(sice nejsem Agáta ale oslovujte mě tak)

Předem moc díky.

holka, 11 let, 2. února

Ahoj Agáto,

z toho, co píšeš, je opravdu zřejmé, že Tě postava a váha trápí a hodně o tom všem přemýšlíš.
Je skvělé, že se pravidelně hýbeš a navíc jíš zdravě. To je moc dobře a je to to nejlepší, co pro sebe můžeš udělat.

V určitém věku se někdy baculatost u holek, ale i kluků objevuje - ale jak dále rostou do výšky, tak mizí. Je to poměrně častá věc.
Tobě je 11 let, určitě ještě dále porosteš, vytáhneš se do výšky.

Tvoje váha je o trochu vyšší, než by měla normálně být. Když ale člověk hodně sportuje, může být vyšší váha i vzhledem k tomu, že má opravdu více svalů než ten, kdo tolik nesportuje. Zda je tomu tak v Tvém případě by nejlépe posoudil Tvůj lékař, který má veškeré informace o tom, jak rosteš do výšky, jak se mění Tvoje hmotnost.

Určitě nemá smysl, abys ve svém věku držela nějakou dietu - naprosto stačí, že jíš zdravě. Potřebuješ energii a živiny pro růst i pro tréninky. Můžeš zkusit případně přidat třeba ještě nějaký pohyb každý den - např. 30 minut procházky, jízdy na kole, apod. Tento jiný typ pohybu může být pro tělo dobrým impulsem. Tohle je něco, co ještě Ty sama můžeš pro sebe udělat.

Zkus se také zaměřit i na to, co je na Tobě hezké, co se Ti daří. Každý jsme trošku jiný (máme jiné dispozice od rodičů), máme talent na trochu jiné veci.

Držíme palce, ať se Ti dobře daří! Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj, mám takový problém.
Vážím 60kg a měřím 158 cm a chci zhubnout. Už jsem to několikrát zkoušel, ale nevyšlo to kvůli tomu že jsem neměl motivaci, proto po cca 1 měsíci to hubnutí jsem ukončil. Nevím co mám dělat, snažím např myslet na to co by se stalo kdybych nezhubnul atd. Ale pořád to moc nepomáhá. Jak jsem zkusil zhubnout poprvé, tak jsem za asi 2 měsíce zhubnul 4,5 kilo, ale pak se mi váha vrátila. Teď už mám asi 4 pokus ale nevím jak to dopadne.

kluk, 11 let, 27. ledna

Ahoj,
podle BMI indexu je tvá váha skutečně výrazně vyšší, než by měla být. A správně píšeš, že problémem (nejen tvým, ale většiny lidí, kteří se snaží zhubnout) je nedostatek silné vůle a motivace. I když je motivace velmi individuální záležitostí a na každého funguje něco jiného, obecně se doporučuje začínat pomalu a pozvolna. Jednak se tím vyvaruješ jojo efektu a jednak nebudeš zklamaný, když se ti hned nepodaří dosáhnout velkých cílů. Dej si třeba předsevzetí, že za měsíc zhubneš jedno kilo a půjdeš třikrát týdně za půlhodinovou procházku. Příští měsíc k tomu přidáš například to, že si sladký nápoj dovolíš jen dvakrát týdně a zbytek týdne budeš pít jen vodu (například s citrónem, pomerančem, nebo bylinkami...). Zkrátka budeš postupně do svého života zařazovat malé změny životního stylu tak, abys sis na ně zvykl a začaly ti připadat přirozené. Když budeš postupovat krůček po krůčku, jsem přesvědčená, že to zvládneš!
Držím ti palce a přeji hodně štěstí!
Bára

Moje tělo - váha

Ahoj je mi 14.
vážím zhruba 72kilo
a merim 170cm. Nevím jestli je to v pohodě.
Mám zlomenou nohu takže nemůžu mít pohyb a poslední dobou jsem se začal hodne jist sladké a slané z nudy.
Jedl jsem už přes Vánoce hodne když jsem přes svátky přibral 8kilo což je dost ale nevadilo mi to.
Vsiml jsem si ze už neudělám ani jeden sedleh což je spatny ale také mi to nevadí.
A jak mám zlomenou nohu tak mi rodiče furt nosí sladké a já to vždy snim včera jsem dostal hlad v noci a dal jsem si proste čokoládu .
Musím jist každých 20-30minut jinak mám hlad.
Nechápu kde se ve mě ta zravost objevila.
Doteď také nechápu jak jsem mohl přes svátky přibrat 8kilo.
Dost se mi v poslední době zvětšila bricho je měkké a velke a nezohnu se prez na zem jsem rad ze se dotknu kolen.
Včera večer jsem hodne jedl až jsem začal dýchat z hluboká a za 30minut jsem opět dostal hlad.
Musím uznat ze nejim zdravě.
Jak rikam přes den jim v hojném počtu sladké a později večer už se sladkym a slanym bohužel precpavam
Prosím o radu jak přestat pribirat.
A kolik má kluk v mem věku vážit?

kluk, 14 let, 27. ledna

ahoj,

Tvoje váha je opravdu o něco vyšší, než by vzhledem k Tvému věku a výšce měla být. Není to jen o čísle na váze, ale i o kondici, obecně by však váha chlapce (14 let, 170 cm) mohla být v rozmezí 50 - 68 kg.

Určitě je dobře, že si uvědomuješ, že nejíš zdravě a přejídáš se - a že s tím chceš něco dělat.
Zkus jíst pomalu a najít okamžik, kdy máš plný žaludek (jsi sytý), ale nejsi přejedený. Určitě nejez co 20-30 minut - to by bylo Tvoje tělo unavené už jen proto, že by muselo neustále trávit jídlo a nemělo by čas na odpočinek. Obvykle nebývá problém jíst po 2-3 hodinách.
Zkus si raději místo sladkostí a slaného mlsání dát kousek ovoce, zeleniny nebo třeba jogurt. A sladkosti nebo slaného mlsání si dej jen malé množství - můžeš si zkusit dát např. 2 kousky čokolády nebo malou hrst nepražených ořechů.
Můžeš se také domluvit s rodiči, aby Ti sladkosti nenosili pravidelně, aby doma nebyly sladkosti nebo slané mlsání běžně k dispozici.

Když se chystáš něco sníst, zkus se sám sebe zeptat, zda cítíš hlad nebo se nudíš. Tak si nejlépe uvědomíš, kdy jen jídlem zaháníš nudu. Můžeš se zkusit zabavit jiným způsobem - vyber si nějakou knížku, která Tě zajímá, můžeš začít sledovat nějaký seriál, pozvat kamarády, aby se zastavili a zahráli si s Tebou třeba karty nebo nějakou deskovou hru
Až Ti sundají sádru, budeš moci pomalu a postupně začít znovu s pohybem a jinými aktivitami, což Ti pomůže nemyslet tolik na jídlo.

Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj chci se jen zeptat jestli je má vyska s mou vahou v pohodě vážím 63kg a měřím 170cm je my 14 let a hodne času trávím v posilovně cvičim celé tělo ale hlavně ruky �� (furt mam pocit jak kdybych byl tlustý a nemůžu se toho pocitu zbavit) jak ho dat pryč? Ostatni my říkají ze sem hubeny ale ja si tak nepřipadám��

Ja-to-jsem, 14 let, 23. ledna

Ahoj,
mohu tě ujistit, že vzhledem ke svému věku a výšce je tvá váha naprosto normální a nadváhy se rozhodně nemusíš obávat. Nicméně ani lidé s optimální váhou nemusí mít ke svému tělu dobrý vztah. Je potřeba, aby ses naučil mít své tělo rád, rozuměl mu a „skamarádil“ se s ním. Dbej na zdravý životní styl, sportuj a vůbec se o své tělo starej. Postupem času se určitě tvůj vztah k němu zlepší.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - váha

Ahoj. Moc dekuju za minulou radu.
Ale když jsem se snažila cvičit okamžitě jsem se zadychala a skončila ,ale budu se snažit něco dělat diky vaši radě.A ještě pokoj mám v patře počítá se chození do schodů jako cvičení? Protože já se u toho zadycham.
Další problém je babicka která bydlí ve stejném domě. Každý den mě zásobuje chipsy,sladkostmi,dorty,buchtami a spousty dalšími výborným jidly ,která jsou také bohužel nezdrava a když řeknu babičce ze jsem tlustá řekne ze vůbec ze jsem vyhubla a donese toho více a více.
Další problém je můj bratr kterému je 12 a vazi55kg a meri145cm .
Ji hodne sladkosti,fastfoodu a slaného jidla a je bohužel hodný a furt mi nabízí a já si proste musím dat.
Další problém diky bratrovi máme doma spoustu nezdraveho jidla a diky babičce mám v pokoji obrovskou skříň plnou sladkosti,slaného jidla a limonad.
Takže nevím co dal.
Bojím se ze se speku už nikdy nezbavím.
V minule radě bylo řečeno ze nemám hubnout proto abych se mohla přejist.
Bohužel přejídani mě naplňuje takže tak.
A kolik má dívky v mem věku vážit?
Ještě říkám ze vazim69kg a merim160cm.
Předem diky

holka, 14 let anit, 24. ledna

Ahoj Anit,
bežný pohyb doma nebo chůze do školy je také výdej energie, ale není dostatečný. Samozřejmě je chůze do schodů určitá námaha - a když nejsme fit, může nás unavit, můžeme se zadýchat. Když člověk ale cvičí pravidelně, jeho kondice se zlepšuje a nezadýchá se tak rychle, zvládne cvičit déle nebo intenzivněji - zkus tak na své kondici pravidelným pohybem pracovat. Samozřejmě to bude chtít nějaký čas, výsledky se nedostaví hned za den nebo za týden.

Můžeš si zkusit s babičkou, bratrem i rodiči promluvit o tom, že bys chtěla jíst více zdravě - aby Ti třeba babička místo sladkostí nabídla raději ovoce nebo zeleninu, jogurt nebo třeba mléko, obložený chleba, apod. Pokud Tě sladkosti, sladké limonády lákají, zkus se domluvit s rodinou, že byste je dali z pokoje pryč, abys je neměla tak na očích. I takhle malá změna může pomoci, aby se Tvoje chuť na tyhle nezdravé potraviny snížila.
Stejně tak můžeš poprosit bratra, aby Ti nezdravá jídla rychlého občerstvení nenabízel - že se snažíš je nyní nejíst tak často.

Není v Tvém životě nic jiného, co by Tě zajímalo, bavilo, naplňovalo? Mít jako hlavní životní radost přejídání není ideální - z dlouhodobého hlediska Ti to nepřinese nic pozitivního.
V tomto věku a při výšce 160 cm by byla odpovídající váha od 47 do cca 58 kilogramů.

Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj aliku je mi 14let. Vždy jsem byla hubena ,ale jednoho dne po mě kamarádka chtěla abych sla s ni do mekace bylo mi 12 a nikdy jsem to neměla už nevím co jsem si tehdy dala ,ale vím ze jsem si nic neměla dávat zacla jsem tam občas chodit a teď chodím do fastfoodu aspoň 2tydne a zacla jsem se dost precpavat na noc hlavně sladkym úplně to miluju ale dostala jsem se na takovou váhu ze už s tím chci skončit takhle chtěla jsem s tím skončit už před par měsíci. Bohužel to neslo dietu jsem vydržela asi 1den potom jsem sla s kamoskou do mekace. Pohyb dříve jsem dost behala,chodila ven a delala gymnastiku. Dnes jsem rada ze se dotknu kolen přes svoje bricho. Většinu dne sedím ve škole a potom jdu doma na počítač.Moje vaha je 69kg a výška 160:( Můj jídelníček snídaně: většinou palačinky s nutelou a kakao
Svacina:cokoladova tyčinka a nějaká slazena limonáda
Školní obed to co zrovna je a potom si dam obed doma například palačinky z snídaně a k tomu Colu svacina:čokoláda večeře: 2rohliky,voda, mlsani na noc:cokoliv co najdu a je to sladké nebo slané. Ve škole se mi nikdo nesmeje. Moje kamarádky taky jsou tlustejsi jedna má dokonce 72kg a měří 165cm. Zatím se mi stalo pouze jedno ze mi nějak moje bricho vadilo a to když jsem se ohybala pro chipsy tak jsem měla problém. Prosím o radu. Nevím kolik mám v mem věku vážit ale chtěla bych být hubena.Rodice říkají ze z toho vyrostu sami rodiče nejsou úplně hubení. Ještě chci dodat ze dle mého nejsem moc tlustá jenom trosku proste potrebuju par kilo dolu abych se potom zas mohla prejidat bohužel přejidani mě hrozně bavi a já nevím co s tím.

holka, 14 let, Anit, 23. ledna

Ahoj Anit,

určitě je dobře, že se nad tím, co jíš, zamýšlíš. Podle toho, co píšeš, tak moc nejíš ovoce, zeleninu, mléčné výrobky, ryby - z dlouhodobého hlediska by Ti tak mohla chybět vláknina, plnohodnotné bílkoviny a vitamíny a minerální látky. Jídla rychlého občerstvení, sladkosti, slané mlsání mají hodně výraznou chuť a tím jsou pro nás lákavé. Zároveň jsou bohaté na energii a tuk (často i na cukry nebo sůl) a naopak chudé na vitamíny a minerální látky, vlákninu.

Není úplně ideální, že se Ti líbí přejídání. Měli bychom jíst tak abychom byli sytí, ale nepřejedení. Přejídání může přejít až do poruchy příjmu potravy, dlouhodobé přejídání navíc zvětšuje objem žaludku (a ten už se pak nezmenší, ani když člověk zhubne). Není rozumné snažit se zhubnout jen s tím cílem, aby ses mohla znovu začít přejídat. Tím ničeho dobrého nedosáhneš - sice krátkodobě zhubneš, ale když se pak začneš přejídat, zase se Tvoje váha zvýší. A často nejen, že nezůstane člověk na té původní váze, ale váha se šplhá výš. A tak hubne a tloustne a vlastně nakonec váží víc a víc. Navíc to neustálé hubnutí a tloustnutí pro naše tělo vůbec není zdravé. Lepší by byl cíl zlepšit svoji stravu (a jíst pestře, nehladovět, ani nedržet diety) a pravidelně se hýbat.

Často se říká, že dítě vyroste z tloušťky, ale bohužel je to jenom pověra - naopak se ukazuje, že dále do dospělosti si nese vyšší hmotnost a často se z nadváhy stává obezita. Čím dříve člověk zlepší svoje stravování a zařadí pravidelný pohyb, tím lépe.

Neznamená to, že už si jídlo z fast foodu nebo něco sladkého či slaného nesmíš vůbec dát - ale měla by ses snažit, aby v tvém stravování tvořilo jen malou část. Zpočátku můžeš zkusit jít s kamarádkou na fast food třeba jen 1x týdně nebo jen 1x za 14 dní. A zkus si dát jen menší porci.
Zkus si dát k snídani třeba ovocný jogurt se sypaným müsli (občas si dej třeba palačinku s polotučným tvarohem a pár lžičkami marmelády nebo s ovocem), ke svačině třeba obložený chléb se žervé a k tomu nakrájenou zeleninu. Dej si oběd ve škole a doma pak už jen menší svačinku - třeba hrníček mléka a ovoce. K večeři už si nedávej sladká jídla, ale spíše třeba libové maso s přílohou a k tomu zeleninu nebo obložený chléb s pomazánkou z polotučného tvarohu nebo žervé, či plátkovým sýrem nebo šunkou a se zeleninou. Můžeš si třeba dát pár cherry rajčátek, listů ledového salátu nebo kousek salátové okurky či mrkve, kedlubny.
Snaž se taky každý den alespoň 30 minut hýbat - běžte se třeba s kamarádkou projít nebo proběhnout. Můžeš si ale zacvičit i sama doma.

Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

ahoj Alíku,
chci se ujistit jestli je má váha v pořádku vážím 44kg a měřím 152cm. Je to v pořádku????

holka, 11 let, 16. ledna

ahoj,
můžeš být úplně klidná - Tvoje váha je vzhledem k věku i výšce úplně v pořádku.

Hezké dny přeje Vím, co jím.

Moje tělo - váha

Dobrý den, ahoj,
poslední dobou mám pocit, že už to není takové jaké to dřív bývalo, dříve jsem strašně zhubla a měla jsem okolo 50 kg(163cm)(-asi ještě před necelým rokem),za tu dlouhou dobu mi na imunologii zjistili histaminovou intoleranci,(a špatně mi funguje trávení) tolik jídel, které jsem dřív jedla jsou tu tam a nesmím je jíst. K té době se přidala i několika- násobná hyperventilace, motanice -po tělocviku. Dnes už mám 60 kg (cca 165 cm), strašně jsem přibrala a každý mi to z rodiny říká, mají samé narážky že jsem baculatá, oplácaná, tlustá a já nevím co ještě. Strašně mě to užírá, chci zase zhubnout, ale jak, když to co mám jíst, bývá většinou strašně tučné a sacharidové (+ jsem vegetariánka, ale to sem asi nepatří)a můj pohyb?-Rodina mě pořád hlídá, protože se mi po cvičení vždycky udělá špatně-cítím tlak v hlavě -zamotá se mi hlava, halucinace, přestanu vidět(ne, že bych viděla mžitky, světlo, nebo černo, já prostě nevidím nic, ani to černo) a spoustu jiných věcí. Je to nepříjemné, teď ještě chodím po vyšetřeních. Ráda bych doma cvičila a jedla víc k hubnutí, jak mám zhubnout, nelíbí se mi moje tělo a jak vypadám, potřebuju to změnit. Prosím,...jak mám zhubnout ?Jsem z toho zničená....

holka, 13 let, 10. ledna

Ahoj,
rozumíme tomu, že Tě změna stravování, omezení pohybu a i změna váhy stresuje a cítíš se nepříjemně.
Omezení ve stravě rozhodně je velkou změnou, která člověku komplikuje život. U úpravy stravy při histaminové intoleranci je ale cílem dosažení toho, abys byla v pořádku a konzumované jídlo Ti nezpůsobovalo nebo nezhoršovalo zdravotní obtíže. Úprava stravy je u tohoto typu onemocnění skutečně naprosto nutná a celoživotní - současná medicína neumí zařídit, aby toto onemocnění zmizelo.

Co se týká stravy a histaminové intolerance, ideální by bylo probrat Tvé současné stravování s lékařem specialistou (alergologem) a nebo s nutričním terapeutem. Tito odborníci mohou Tvé současné stravování posoudit a doporučit, o jaké další potraviny bys mohla rozšířit svou stravu, aby byla pestřejší (zejména se zaměřením na zdravé a pestré stravování). Samozřejmě s ohledem na vegetariánství je to složitější, protože výběr potravin je užší než při smíšené stravě - a dál jej zužuje vyřazení potravin s vyšším množstvím histaminu.

Momentálně bude nutné počkat na výsledky všech vyšetření zaměřených na hledání příčiny Tvých potíží po pohybu. Až po nalezení příčiny nebo vyloučení některých příčin, kdy Ti třeba lékaři doporučí, jaké aktivity jsou vhodné nebo nevhodné a jak třeba preventivně těmto problémům bránit, můžeš znovu pohyb zařazovat.

Jak se budeš moci pravidelně hýbat a podaří se zpestřit stravování (s dostatkem zeleniny a ovoce), mělo by vše být lepší a mělo by se Ti dařit hmotnost stabilizovat a zastavit její další růst. Ještě možná dále porosteš do výšky, takže by stačilo, aby hmotnost zůstávala stejná - zatímco výška se bude měnit. Nemusíš nutně hubnout, aby byla váha nižší.

Konkrétní rady a doporučení ohledně stravování však musíš řešit (ideálně se zápisem svého stravování) s odborníkem - není možné Ti poradit detailně takto na dálku.

Držíme palce, ať jsou již brzy vyšetření za Tebou a můžeš zase aktivně sportovat! Přejeme hodně zdraví! Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj Modrá Linko,Alíku,Báro a všichni,
Mám takový dotaz,týkající se ohledně mé váhy.Chodím do 7. třídy a mám jenom 29kg:(.Všichni mi říkají že abych jedla,že jsem hrozně hubená,ale já přes den jím celkem dost. Vždy sním všechno.Ve škole mi to pořád říkají a mně už to leze na nervy,nevím co jim mám říct. Myslím si že mám rychlý metabolismus.Byla bych ráda kdybych přibrala,není to jenom kvůli mým spolužákům,ale i tak.Nemáš nějaké rady,typy jak přibrat?
Omlouvám se za pravopisné chyby,jestli tam nějaké jsou.
Předem děkuji za odpověď:-)

holka,, 9. ledna

Ahoj,
pokud trpíš podváhou, domnívám se, že by určitě nebylo od věci objednat se k pediatrovi, který rozhodne, jestli by nebylo potřeba udělat například endokrinologické vyšetření.
Jinak ale málokdo ví a uvědomuje se, že nabírání kilogramů může být stejně obtížné a vyžaduje stejnou sebedisciplínu jako hubnutí. Základem je opět, stejně jako u hubnutí, pestrý a vyvážený jídelníček, v němž budou zastoupeny bílkoviny, sacharidy i zdravé tuky. Soustřeď se i na pravidelné jídlo, stejně jako na dostatečnou pohybovou aktivitu, díky které nabereš svalovou hmotu.
Věřím, že se výsledky dostaví a držím ti palce!
Bára

Moje tělo - váha

Ahoj po prázdninách jsem přibral na 70 kilo a předtim jsem měl 66 kg prosim aliku poraď mi jak zhubnout buď nakednou nebo postupně Děkuju ;)

kluk, 15 let, 9. ledna

Ahoj,
princip hubnutí je pořád stejný pro každého a ve všech případech: kalorický příjem musí být o něco menší než kalorický výdej. Neexistuje bohužel žádný zázračný recept, nebo metoda, která by zařídila, že člověk jednoduše a bez práce zhubne. Určitě je lepší hubnout pozvolna a postupně, protože tak snížíš riziko jojo efektu, tedy stavu, kdy člověk po zhubnutí nabere ztracená kila zpátky a s nimi často i nějaká kila navíc. Jednoduše se soustřeď na svůj jídelníček. Vyřaď z něj většinu hříchů (občas si samozřejmě něco nezdravého nebo kalorického dát můžeš) a poskládej jej tak, aby byl co nejrůznorodější, pestrý a zdravý. Zařaď do svého programu pravidelný pohyb (můžeš třeba cvičit doma podle internetu, chodit pravidelně běhat, nebo na dlouhé procházky - k tomu nepotřebuješ žádné speciální vybavení, ani peníze) a výsledky se zcela jistě dostaví.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Moje tělo - váha

Ahoj poradno. Chci se zeptat jestli je v pořádku že vážím 54 a měřím 162.Dala jsem si předsevzetí že začnu se sebou něco dělat, ze začátku to šlo ale teď mi příjde že mě nikdo nebere vážně. Nikdy jsem to neřešila, ale poslední dobou nerada nakupují oblečení, připadám si tlustá. Nerada se dívám do zrcadla, zase si připadám tlustá. Taky už nerada nosím věci ve kterých jsem se sama sobě líbila. Mrzí mě to že mě nikdo nebere vážně, nechci držet žádnou dietu jen chci shodit nějaká kila a zlepšila si fyzičku. Také se chci začít pořádně hýbat, protože jsem v létě chodila na rehabilitace a tam mi sestřička řekla, že jsem sportovně založený tip, jen to neviniká, protože se nevěnuji žádnému sportu. Příjde mi že mi to ale nikdo nevěří, jsem v tělocviku jak poleno. Ráda bych se sportu věnovala, ale zpívám ve sboru a mám tam už dost dobře vybudované místo a nechci to zahodit, také mamka chce ať chodím na hodiny klavíru a do školy se taky potřebuji učit. Proto mi nevycházely žádné sportovní kroužky. Jo, jsou u nás i tlustší holky ale ty umí dobře házet míčkem. Poslední dobou jsem si všimla, že v tělocviku se mi spolužačky hihňají a ukazují si na mne a to mě mrzí. Předem moc děkuji za rady.

holka, 12 let, 8. ledna

Ahoj,
mrzí mě, že se kvůli svému tělu tak trápíš, ale podle indexu BMI je tvá váha zcela optimální a určitě není důvod, proč bys měla hubnout. Je určitě skvělé, že chceš zapracovat na své fyzičce. Nejen z hlediska zdraví a například obratnosti při tělocviku, ale i kvůli zpevnění těla. Když budeš pravidelně sportovat, určitě se budeš ve svém těle cítit lépe a budeš s ním spokojenější, protože skrze sport a pohyb k němu najdeš cestu a lepší vztah. Je smutné, že ti nikdo nevěří a nemáš dostatečnou podporu svého okolí, ale tím se určitě nenech odradit. Nejdůležitější ze všeho je to, že chceš ty sama a až ostatní uvidí, že to bereš vážně, určitě také změní svůj postoj.
Chápu, že je těžké vtěsnat do tvého nabitého programu ještě nějaký sportovní kroužek, ale nemyslím si, že je to nezbytně nutné. Klidně můžeš pravidelný pohyb zvládnout i sama doma. Můžeš doma cvičit podle internetu, nebo začít pravidelně běhat. Je to určitě méně časově náročné než pravidelný sportovní kroužek a pokud budeš trpělivá a vytrvalá, určitě dosáhneš skvělých výsledků.
Držím ti palce!
Bára

Moje tělo - váha

Dobrý den, mám takový problém s váhou. Měřím asi 162 cm. Na začátku školního roku se mi povedlo přibrat na 46 (někdy i skoro 47) kilo. Teď ale znova vážím jenom něco na rozmezí 44-45 kg. Nikdy jsem neměla problém s jídlem, vždycky jsem jedla hodně a hlavně poslední rok toho sním někdy i více než můj taťka. Už jsem zkoušela snad všechno, ale pořád nepřibírám. Ráda sportuju a dlouho jsem doma i posilovala (teď už jsem se na to posilování vykašlala, protože mi to stejně nepomáhá), ale pořád vypadám jako tintítko a hodně lidí mi to i říká. Přitom mi příjde, že sílu mám celkem velkou, ale absolutně to teda nejde vidět. Doktorka se na preventivce jenom mojí mamky zeptala, jestli dobře jím a jestli nemám problém s jídlem a když jí mamka řekla že jím hodně, tak řekla, že mám nejspíš jenom hodně rychlý metabolismus. Už od mala jsem vždycky byla taková hodně drobná, tehdy jsem to neřešila, ale teď s tím začínám mít dost velký problém. Mám hlavně hubené ruce a dost i nohy a vůbec se mi to nelíbí. Mám pořád pocit, že se na mě lidé dívají, jakobych držela nějáké diety, přitom to vůbec není pravda. Budu ráda za jakoukoliv radu, jak přibrat.

holka, 15 let, 8. ledna

ahoj,
rozumíme tomu, že Tě nižší váha trápí - ale prakticky jsi již zkusila vše, co můžes sama udělat (zvýšení příjmu energie a živin stravou, zařazení posilování).

Pokud jste v rodině všichni štíhlí a spíše vyšší, pak nejspíše v průběhu života nebudeš robustní a řešit vyšší hmotnost - částečně dědíme dispozici k tomu, jak bude vypadat naše postava (výška, hmotnost) po našich rodičích. Každý jsme nějaký - kdyžbse podíváš kolem sebe, někdo je dlouhý, vytáhlý, jiný je malý, robustní, někdo má malé uši, někdo velký nos, apod.

Pokud Tě nižší váha opravdu hodně trápí, promluv si o tom s mamkou - můžete se domluvit, že se zajdete s paní doktorkou poradit detailněji, že byste to přece jen chtěly více probrat.
Můžeš si třeba zkusit cca týden zapisovat vše, co jíš a piješ - aby paní doktorka pak měla k dispozici záznamy, které může blíže posoudit. Zkus upřesnit i konzumované porce stravy (např. 1 plátek chleba nebo 1 rohlík, apod.).
Opravdu za tím, že se Ti nedaří přibrat na váze, může stát jen dědičná dispozice a rychlé spalování (metabolismus).

Držíme palce, ať se Ti v novém roce vše daří!
Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj vím co jím, modrá linko, Báro, Alíku, Julesi a Jime a Mari1
poslední dobou se hodně trápím, kvůli své postavě. Měřím 165 cm a vážila jsem 52 kg. Mám starší sestru, která začala hubnout a neustále srovnávala své tělo s mým. I když jsem byla hubenější než ona, tak mi rodičové furt naznačujovali docela nepříjemnými způsoby, abych zhubla. Jednou mi dokonce máma řekla, že bych měla míň jíst a že mi chybí pohyb. A tím to začalo. Přestala jsem jíst obědy a večeře. Za celý den jsem snědla třeba jen čtyři rýžový chlebíčky, pak jen tři a teď jen jeden. Vyloučila jsem úplně všechna jídla. Začala jsem každý den dvakrát denně dvě hodiny cvičit. To všechno trvá už měsíc a to až doteď. Vyšplhala jsem se na váhu 40 kg. Moje rodina je ráda, že jsem zhubla, ale oni nevědí jak se trápím. Nevědí, že mám deprese a nejspíš i anorexii. Poznám to, protože mi jdou hrozně vidět žebra, připadám si jako kostlivec. Sice se mi to líbí, že už nejsem tlustá, ale nemyslím si, že to vydržím. Začíná mi z toho fakt hrabat. Ale nechci zase svou rodinu zklamat, když přiberu. Taky mi dělá dobře, jak mi má sestra závidí. Nevím jestli v tom mám pokračovat, protože už to nedávám.

holka, 14 let, 8. ledna

ahoj,
určitě bys neměla v hubnutí nebo udržování nízké váhy hladověním a nadměrným cvičením pokračovat. Tvoje váha je vzhledem k věku i výšce velmi nízká a sama cítíš, že Ti takto vůbec není - ani na těla, ani na duši - dobře.
Určitě je vhodné pečovat o své zdraví a snažit se jíst zdravě a pravidelně cvičit, ale rozhodně to není o hladovění a nadměrném cvičení.
Nyní by ses měla snažit opět postupně příjem stravy navyšovat a také snížit četnost, délku a intenzitu cvičení.

Myslím si, že by pro Tebe bylo nejvhodnější probrat své pocity a potíže se školním psychologem nebo výchovným poradcem. Může Ti pomoci i s komunikací s rodiči a nasměrovat Vás společně k řešení tohoto problému. Můžeš se podívat třeba i na webové stránky tvořené odborníky na léčbu poruch příjmu potravy Healthy and free, kde najdeš řadu informací - www.healthyandfree.cz/
Určitě bude potřeba, abys s rodiči mluvila o tom, jak se cítíš, - že máš pocit, že jim záleží hodně na Tvé váze, že je Ti nepříjemné porovnávání se sestrou.

Věřím, že společně (třeba zpočátku i s pomocí psychologa nebo výchovného poradce) postupně najdete společnou řeč a rodinné vztahy se budou zlepšovat - a s nimi se postupně zlepší i Tvoje stravování.
Držíme moc palce, ať se vše podaří!
Vím, co jím