Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Kamarádi

  Ahoj.
  Mám takové tři problémy :

  1. Chodím již půl roku do nové školy a sedím úplně sama (je nás lichý počet).Sedím v řadě, ve které jsou samí kluci a já jsem tam jediná holka (ostatní holky sedí všechny v jedné řadě). Ze začátku mi to nevadilo, ale potom jsem zjistila, že si mě nikdo nevšímá. O přestávce jdu za nimi, ale oni si povídají jen spolu a mě si skoro nevšímají a proto si připadám hrozně sama.

  2. Jsem jedna z největších ve třídě a bojím se, že si nikdy nenajdu přítele, protože všichni kluci jsou malí. Bojím se, že je to taky důvod, proč nemám moc kamarádů.

  3. Vypadám ve škole nejdospělejší (mám pupínky atd.) a ostatní vůbec. Vadí mi to. A přitom mi mimo školu ( třeba na táboře) říkají, že jsem hezká. Na táboře jsou děti mého věku stejní jako já. Vadí mi, že mezi děti ve škole moc nezapadám.

  Moc děkuji za odpovědˇ.

  holka, 12 let, 23. ledna 2018

  Ahoj,
  mrzí mě, že jsi mezi své nové spolužáky zatím ještě nezapadla, ale myslím, že příčina nebude ve tvé výšce (mimochodem nemusíš se určitě strachovat, že si nenajdeš v budoucnu přítele, v průběhu dospívání ještě většina kluků ve tvém okolí výrazně vyroste a v dalších letech budeš potkávat spoustu kluků, kteří budou vyšší než ty). Nováček v kolektivu to má vždy těžké a iniciativa bude nejspíš muset vyjít od tebe. Zajímej se o to, co tví noví spolužáci dělají, ptej se, dávej najevo, že se s nimi chceš kamarádit. Třeba se jich zeptej, co dělali o víkendu, jaké mají koníčky, co dělají rádi ve svém volném čase. Klidně je můžeš i poprosit, jestli by tě po škole někam s sebou nevzali a nemohla ses k nim připojit. Neboj se přiznat, že se cítíš sama. Možná tví spolužáci nemají o tvým pocitech ani tušení a začnou se také na tebe dívat jinýma očima.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Kamarádi

  Kamarádce holka ze sociálních sítí lže

  Dobrý den,
  tento dotaz se netýká přímo mě,, ale mojí spolužačky.
  Moje spolužačka si na jedné sociální síti našla kamarádku. Ta tvrdila, že se jmenuje Nelly a je z Anglie. Pak se přiznala, že je Češka. Nakonec to došlo tam, že se nejmenuje Nelly. Pořád si posílají své fotky a videa. Kamarádka tvrdí, že je ta „Nelly“ strašně krásná a baví se s ní jen kvůli vzhledu. No a ten problém je ten, že se s ní už několikrát chtěla potkat v realitě... Dokonce kvůli tomu několikrát brečela. Já mám o ni strach - co když je to někdo úplně jiný? A navíc mi přijde, že kvůli té své „Nelly“ už pomalu přestává myslet i na své jiné kamarádky...

  holka, 13 let, 29. listopadu

  Ahoj z Modré linky,

  je hezké, že si děláš o kamarádku starosti. Souhlasím s Tebou, že ta holka, pokud se chová, jak píšeš, není moc důvěryhodná. A že rizika seznamování se na sociálních sítích není dobré podceňovat. Jako kamarádka nemáš moc možností, nemůžeš svou kamarádku k ničemu nutit. Můžeš s ní ale mluvit o tom, jak to vidíš a hlavně o svých pocitech, o tom, že máš o ni obavy, že Tě mrzí, když na Tebe kvůli té holce zapomíná. Můžeš ji také podpořit v tom, aby se svěřila někomu dospělému, aby byla v bezpečí. Jestliže bys o kamarádku měla opravdu velký strach, můžeš jí říct, že už nevíš, co jiného dělat, že se svěříš někomu dospělému (svým nebo jejím rodičům, některé paní učitelce, které věříš, či školní psycholožce) Ty. Je samozřejmě možné, že, pokud to skutečně uděláš, se na Tebe kamarádka naštve. Ale snad za nějakou dobu pochopí, žes to myslela dobře.

  Klidný advent přeje Tobě i kamarádce
  Modrá linka

  Kamarádi

  Ahoj Alíku a spol., jsem tu zase a to s tím, že ve třídě je skupinka holek, která se se mnou dřív bavila a teď mě úplně odkopli. Mám i takový pocit, že mě začali pomlouvat. A dneska z ničeho nic mi ta jedna holka napsala že se chce usmířit. Jak mám vědět, jestli si ze mě zase nedělá legraci? Už mi to napsala podruhé...
  Děkuju moc
  Alexandra <3

  Alexandra, 12 let, 26. listopadu

  Milá Alexandro, 

  svěřuješ se poradně opakovaně, děkujeme za důvěru. Tentokrát píšeš o tom, že nerozumíš chování jedné se spolužaček ve třídě. Nejdříve se s tebou přestala bavit, dokonce patří mezi skupinu holek, které tě nejspíš pomlouvají a teď najednou opět stojí o kamarádství s tebou. Rozumím tomu, že je to pro tebe divné, co jí teď k tomu vede. Doporučila bych ti si s ní o tom otevřeně promluvit. Zkus se jí na to prostě zeptat, napiš jí o tom, jak ty to vnímáš. Píše, že se chce usmířit. To je nejspíš známka toho, že si uvědomuje chování té skupinky vůči tobě. Mohla by ti to nyní celé vysvětlit, co vedlo i tu skupinu holek, že se od tebe takto odtáhly. Není potřeba se nyní rozhodovat zda "ano či ne" smíření. Ale je moc dobře o tom mluvit a vyjasnit si to. Zkus nejdříve porozumět tomu, proč se od tebe odtáhla a proč se nyní chce usmířit. A pak ty sama budeš nejlépe cítit to, jestli se chceš či nechceš usmířit. A také ty sama lépe poznáš  jestli jí věříš či ne.  Neboj se o tom otevřeně mluvit a věř v tom sama sobě.

  Držím ti v tom palce. Poradce Centra Locika

  Kamarádi

  Zrada kamarádky

  Ahoj.:-);-(
  Nevím co už mám dělat tak se obracím zde;-(:-E. Měla jsem kamarádku, měla jsem ji strašně moc ráda. Svěřovali jsme si všechny naše tajemství. Sedli jsme si spolu i do lavice jenže... Teď se ona začala bavit s jinou kamarádkou se kterou se bavila už před tím jenže na mě jakoby zapomněla. Třeba po škole když odchází tak se ani nerozloučí, nebo po škole jde ven s tou druhou holkou i když jsme se domluvili na něčem jiném. Ta holka sedí před náma v lavici a za náma můj nejlepší kámoš. Ten kámoš se teď baví skoro jen s ní a na mě se všichni vysrali. Teď si k tomu všemu ještě ti tři vymysleli nějakou jejich tajnou abecedu a v hodinách si tam píšou. Nebo třeba ta bývalá něj mě pořád ze všeho podezřívá, je na mě hnusná atd. Nebo třeba když jí chci ppdat ten papírek který ji posílá ten kámoš tak by mi byla schopná snad i zlomit ruku aby ho ho dostala a já to náhodou nepřečetla, nebo když si chci psát s nimi tak si to chci přečíst a zapojit se tak po mě akorát řve. Tak jsme si s kámoškou která sedí pred námi vymysleli taky vlastní abecedu a když jsme si psali tak nám řekla něco v tom smylsu že je to zbabělé atd. Ano mám sice jiné kamarády jenže ona byla nej.:-E
  Budu ráda když mi pomůžete se nějak srovnat s tím že je to totální kráva, nebo co ji mám říct. Budu ráda za pomoc. Děkuji>X<-

  holka, 13 let, 24. listopadu

  Ahoj,

  do Alíkovy poradny jsi napsala o tom, co se Ti děje s Tvou bývalou nej kamarádkou a dalšími lidmi ze Tvé třídy. Tvoje bývalá nej teď vytvořila trojici s jinou holkou a Tvým nejlepším kámošem a společně se k Tobě nechovají hezky. Potřebuješ se s tou situací srovnat, nebo najít něco, co bys jí mohla říct.
  Z toho, co píšeš, vnímám naštvání na bývalou nej a další, kteří Tě nyní k sobě nechtějí pustit. Vůbec se nedivím, že to tak je. Většinou očekáváme, že naši kamarádi nám zůstanou a budou stát při nás, a když to tak není, jsme smutní a naštvaní.
  Vím, že je to těžké se s tím srovnat. Říkám si, že by mohlo pomoci zkusit své bývalé nej říct, jak moc Tě to mrzí, jak celou věc prožíváš a co to s Tebou dělá. Říct jí to jen tak může být docela náročné, ale jistě to můžeš zkusit - někde v klidu, o samotě. Jednodušší je to napsat - na papír, do mailu, namluvit zprávu… Mělo by tam být to, co nyní prožíváš, ale i to hezké - že byla mezi ostatními nej, žes ji měla strašně moc ráda, svěřovala jsi jí to, co jiným ne - aby věděla, že pro Tebe byla nebo je opravdu důležitá. Tím, že to řekneš, by se Ti mělo ulevit a zároveň kamarádka bude vědět, jak to s ní máš. Co bude dál, to pak záleží na každé z vás. Určitě je dobře, že máš i jiné kámoše, se kterými zažíváš společné chvíle.

  Přejeme Ti, aby se všechno ubíralo pro Tebe nejlepším směrem.
  Modrá linka

  Kamarádi

  Ahoj Alíku, mám takový menší problém. Moje nejlepší kamarádka, mi furt říká, abych si stáhla jednu hru, kterou hraje s ostatními spolužáky. Já ale tu hru hrát nechci, a už několikrát jsem jí říkala, aby mě s tím už neotravovala, ale ona mi furt přikazuje, abych tu hru si stáhla, a hrála jí s nimi. Vím, že na tuto otázku asi není úplně lehké odpovědět, ale byla bych vám moc vděčná za odpověď.
  Děkuji

  holka, 11 let, 16. listopadu

  Milá pisatelko, 

  obracíš se na poradnu s dotazem ohledně toho, jak se bránit tlaku ze strany kamarádky, která tě nutí aby sis stáhla jednu hru. Ty si tu hru stahovat nechceš a nemáš zájem se přidat ke svým spolužákům, kteří jí hrají. Chtěla bych tě za to moc ocenit, že máš v tomto svůj názor a nechceš podlehnout tlaku od kamarádky, byť nejlepší. Zkus si sama pro sebe ujasnit, z jakého důvodu tu hru hrát nechceš. Třeba proto, že tím ztrácíš hodně času nebo že tě ta hra nebaví a nelíbí se ti. Ať už to je jakkoliv je to tvůj názor a máš na něj plně právo. A to pak zkus znovu zdůraznit té kamarádce. Pokud je opravdu nejlepší kamarádka, tak by měla pochopit, že něco dělat nechceš. Nemusíte dělat vše stejně, i když jste nejlepší kamarádky. Zkus si svůj postoj udržet a třeba se nakonec přidá ona k tobě a hru také přestane hrát. Je moc důležité umět říci že něco nechceš a stát si za tím. A pokud tě přesto bude dál nutit, tak jí můžeš pouze jednoduše říci, že jsi jí to už vysvětlila a ke hře se nepřidáš. Rozumím tomu, že se nyní můžeš třeba bát, že už pak nebudete nejlepší kamarádky. Ale vezmi to tak, že základ přátelství je to, aby kamarádi uměli přijmout to, že ten druhý má opačný názor a nechce dělat vše stejně. Je moc dobře, že jsi tlaku nepodlehla, i když je to nejlepší kamarádka, a udržela sis v tom svůj postoj. Je moc dobře, že neděláš věci, které dělat nechceš.

  Tak ti moc držím palce, aby se to s tou kamarádkou brzy vyřešilo a ať si udržíš svůj vlastní názor.

  Poradce Centra Locika.

  Kamarádi

  Ahoj, vím že tu píšu moc často…asi jsem problémové dítě…už od mala nikde nezapadam, nikdo se semnou nechce bavit ani tak. Říkají, že jsem namyšlená, jak ale mužu být namyšlená když se bojim každého kroku, rozhodnutí, slova co se chystám udělat, vyslovit. Bojim se odmítnutí tak moc, že mě nakonec odmítnou. Nevím proč…asi mám hroznou povahu. Nejspíš mají pravdu, možná jsem namyslena, arogantní, tvrdohlava a v podstatě nemám v povaze nic dobrého :(( jak se muzu změnit. Protože já nechci dal žít sama…v odmítnutí…bez přátel. Prostě chci změnit mě…moji povahu. Abych já nebyla já.

  holka, 13 let, 12. listopadu

  Milá pisatelko,

  svěřuješ se poradně s tím, že nerozumíš své povaze. Považuješ jí za hroznou a máš dojem, že právě kvůli ní jsi odmítaná a nikdo se s tebou nechce bavit. Vnímáš rozpor mezi tím, jak tě vnímají druzí - tedy jako namyšlenou, arogantní. Ty sama sebe naopak vnímáš jako nejistou a nerozhodnou, máš strach z odmítnutí. Ptáš se, jak změnit sama sebe, abys ty nebyla ty.  Rozumím tomu, že se můžeš asi trápit kvůli své povaze a vnímáš to, že máš nějaké vlastnosti, které způsobují, že ti není mezi druhými dobře. A sama pak svou povahu odmítáš. Možná právě to odráží podstatu toho, co tě trápí - sama sebe odmítáš. A na druhé pak působíš v tom negativním duchu, jaký odráží tvůj vztah sama k sobě. Určitě za tím může stát sled událostí a vztahových zkušeností, které jsi od svého nejútlejšího dětství udělala. A právě tomu by bylo dobré porozumět. Odmítání sebe sama se nevezme v duši jen tak. Naše základní osobnostní nastavení formují vztahy v naší rodině. Možná v sobě držíš hodně vzteku nebo strachu, které si neseš z těchto zkušeností. A ten vztek pak obracíš proti sobě a má to podobu toho odmítání sebe, té nerozhodnosti a nízké sebedůvěry. Doporučila bych ti tyhle "vrstvy" v sobě prozkoumat za pomocí nějaké psychologa. Uvědomit si své hlubší emoce a to, jak se odráží v tvém chování vůči druhým a hlavně vůči sobě samé. Už to, že se budeš takto víc sama o sebe zajímat, najdeš cestu k porozumění sobě samé ti pomůže najít lepší vztah k sobě. A to se pak přenese i do toho, že se zlepší tvé vztahy s ostatními. Je moc dobře, že se o svou povahu zajímáš a hledáš způsob jak jí změnit. Spíš bych ti doporučila hledat způsob jak jí porozumět a jak uvolnit skryté emoce, zvláště ty negativní. Je to o budování vztahu sama k sobě. Tak ti moc držím palce, abys našla správnou cestu sama k sobě. Poradce Centra Locika

  Kamarádi

  Nejlepší kamarádka mi odejde ze školy

  Ahoj Alíku,
  dlouho jsem tady a celkově na Alíkovi nebyla. A trochu mě to mrzí ale už jdu k věci. Jde o to že včera slavila moje kamarádka 12 narozky a všechny holky jsme tam přespávaly. Áďa( Adel, spolužačka z gymplu) pak ale kolem cca půlnoci řekla že jí příjde že naše spolužačky ze základky mají lepší zážitky ze školy než my a že až skončí pololetí tak asi přestoupí zpátky na základku😭😭😭😭😭. Že jsou tady blbý učitelé a že má blbý známky a tak půjde za holkama. Všechny samozřejmě byli nadšené Adel byla oblíbená a hned říkaly jo to by bylo super atd. A pak si mě všimly a mlčeli. Tiše jsem brečela prorže tam sice jako vycházim s kolektivem ale nemám tam nejlepší kamarádku kterou byla Aďa. Pak si toho ze brečím všimly holky a hned že já sem přece chytrá a tak přece mám zůstat na gymplu atd. ale já prostě...brečím když to píšu. Stalo se to včera a celej den kdykoliv si na to vzpomenu tak brečím. Nemám nikoho ken Áďu a teď mi odejde. Už teď jsem na hraně, zase se to zhoršilo. Brečím ldyž tohle píšu😭😭😭😭. Asi se zhroutím jestli fakt odejde. Ale její mamka říkala že by to asi udělala a její mamka co řekne tak udělá. Všichni mě tam utěšovaly a bylo vidět že nemaj co říct. Přijdu asi o všechny kamarády😭😭😭😭. Prosím pomoct chci si zase ubližovat říkám si ze kdybych se zabila dřív tak bych tohle nezažila a bylo by mi líp.

  Díky moc za pomoc!!???, 21. listopadu

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš nám, že ses na oslavě narozenin dozvěděla o tom, že Tvá kamarádka Áďa chce přestoupit z gymplu zpět na základku. S kolektivem sice na gymplu vycházíš, ale nejlepší kamarádkou Ti je Áďa. Na narozeninách ses rozbrečela a brečela jsi znovu při psaní Tvé zprávy. Máš pocit, že se zhroutíš, když opravdu odejde. Prosíš nás o pomoc.

  Odchod kamarádky - dokážu si představit, že něco takového může přinášet spoustu emocí – smutek, že o toho druhého přijdeš, hněv či pocit nespravedlnosti, že to tak dopadlo, strach a obavy, jak to teď bude ve škole bez ní. Myslím si, že je dobře, že si dovoluješ plakat a pouštíš tak emoce ven.

  Píšeš, že máš chuť si zase ubližovat. Je přirozené sklouzávat k těmto věcem právě ve chvílích, kdy přijde něco těžkého. Je teď důležité, abys o sebe pečovala a nacházela jiné způsoby, jak vypustit ty emoce a napětí, než je ubližování. Přemýšlím, jestli už jsi něco zkoušela, každému pomáhá něco jiného. Někteří lidé si dávají hodně studené sprchy, nebo chodí běhat či provozují jiný sport na „vybití se“, někomu zase pomáhá přesunout pozornost k nějaké aktivitě, číst si, nebo tvořit, psát si deník. Jiným lidem zase pomáhá relaxovat, dát si horkou vanu nebo třeba meditovat, zaměřit se na dech. Můžeš zkoušet a hledat to, co vyhovuje Tobě.

  Zároveň vnímám, že odchod Ádi ještě není jistý a je něčím, co teprve (možná či pravděpodobně) přijde. Toto Ti dává možnost se na to nějak připravit, vytvořit plán toho, jak se k tomu postavíš. To může zahrnovat třeba to, jak se budeš s Áďou a kamarádkami vídat mimo školu. Třeba můžete chodit spolu na nějaký kroužek či jinou aktivitu, nebo mít vyhrazený den v týdnu, kdy se uvidíte po škole. Taky můžeš popřemýšlet nad tím, s kým si ve škole nejvíc rozumíš a s kým by ses třeba chtěla víc bavit.

  Určitě Tě chci povzbudit, že o svých pocitech z té situace můžeš mluvit nejen s Áďou, ale i třeba s rodiči či jiným dospělým, kterému důvěřuješ. Možná mají podobnou zkušenost a budou vědět, jak Ti poradit a jak Ti pomoct to zvládnout. Pokud by to i tak bylo hodně těžké a měla bys nutkání si ublížit, můžeš se zkusit obrátit i na odborníka, pokud třeba už někam nechodíš. Třeba by šlo například zajít za školní psycholožkou, pokud na gymplu máte. S ní můžete víc do hloubky probrat, co Tě trápí a co bys třeba mohla vyzkoušet.

  Přejeme Ti klidné dny a spoustu kamarádů ve škole.
  Modrá linka

  Kamarádi

  Jak neranit kamarádku odmítnutím?

  Dobrý den, díky za předchozí odpověď.
  Teď bych potřebovala poradit ohledně knihy co píšu. Mám jí skoro dopsanou a až bude úplně hotová, chtěla bych pro blízké nechat vytisknout a svázat pár výtisků. Zařídila jsem si vše co k tomu je třeba(korektora, někoho dospělého kdo mi zařídí to vytisknutí, ilustrátorku atd.) Jenže problém nastal u ilustrátorky. Domluvila jsem se totiž se spolužačkou. Umí moc hezky kreslit a byla z toho nadšená. Jenže začala kreslit dříve, než jsme se domluvily co má nakreslit. Postavu udělala úplně jinou než jsem si představovala. A vlastně to tak udělala u většiny obrázků. Od celého projektu začala mít velké očekávání. Kreslit umí ale zrovna ty obrázky co kreslí jako ilustrace se jí buťto nepovedy, nebo je udělala dřív než jsme se domluvili a neodpovídají knize.
  Jsem taková že se u všeho co dělám bojím, abych dotyčného nezranila takže je pro mě těžké jí to říct. Taky je mi líto že se snažila a já její obrázky nechci použít. Zároveň si s ní rozumím a nechci ztratit dobrou kamarádku kdyby se mi to nepovedlo správně ríct.. Potřebovala bych tedy poradit jak jí říct co si o tom myslím.
  Omlouvám se za pravopisné chyby. Hezký den

  holka, 12 let, 17. listopadu

  Ahoj,
  blahopřejeme k tomu, že máš dopsanou knihu a zařízeno k jejímu vydání to, co je potřeba. Umím si představit, že Ti radost kazí to, že se Tvoje představy o ilustracích neshodují s představami, které má Tvoje spolužačka.
  Je od Tebe hezké, že nechceš kamarádku zranit a přemýšlíš, jak to udělat, abys ji neztratila. Vím, že je to opravdu těžké, ale je důležité "jít do toho" a otevřeně jí všechno říct. Můžeš to udělat klidně přímo, v rozhovoru, nebo napsat třeba e-mail. Pomohlo by, kdybys jí řekla, že si vážíš její pomoci, všeho, co do ilustrací dala, ale že si je představuješ jinak. Můžeš jí klidně dát malý dárek jako ocenění, výraz toho, že si její práce ceníš.
  Bylo by také dobré ji říct, jakou máš další představu - jestli chceš, aby kamarádka kresby přepracovala, nebo jestli Ti ilustrace udělá někdo jiný.

  Možná Ti pomůže, když si sama pro sebe řekneš, co se stane, když spolužačce nic neřekneš a kniha vyjde s jejími původními ilustracemi. Jaké by to pro Tebe bylo? Možná Tě to posune k dalším krokům.

  Držíme palce a přejeme co nejvíce radosti z Tvé knihy.

  Modrá linka

  Kamarádi

  Ahoj, nejdřív moc děkuji za předchozí odpověď. A teď k věci - na karanténě jsem se spřátelila s holkou o rok mladší, známe se ze základky a teď spolu chodíme na gymlp (ona je o rok níž), momentálně spolu trávíme hodně času a já ji už nemám tak ráda jako před tím, nechci ji vidět tak často. No a dneska jsme byli na sboru ve škole (ona poprvé, já tam chodím skoro rok) a cítím se divně, protože profesorka co to tam řídí, řekla, že kamarádka má hezký hlas přitom mně to nikdy neřekla. A v pátek jedeme na soustředění a já tam chci trávit čas s jinými kamarádkami ze sboru, ale bojím se, že ta kamarádka se nalepí na mě. Jsem věřící a měla bych milovat všechny své bližní ale já prostě nevím, už ji moc nemám ráda. Co mám dělat? Mám jí to říct? (ona má těžké dětství a celkově život, hlavně ji trápí kluci) a jak vydržet soustředění?
  Předem moc děkuji:-)$>

  holka, 13 let, 12. listopadu

  Milá pisatelko, 

  děkujeme za důvěru, svěřuješ se poradně opakovaně. Píšeš o tom, že máš výčitky vůči jedné kamarádce, se kterou ses sice spřátelila a hodně se spolu bavíte ale ty vnímáš, že už tě to k ní tolik nepřitahuje jako tomu bylo na začátku. Máš dokonce obavu z toho, jak zvládneš společné soustředění, bojíš se toho, že se ta kamarádka bude na tebe hodně vázat. A to ti není příjemné. Myslím si, že máš na své pocity ohledně té kamarádky právo. A nemusíš to brát tak, že "jí nemiluješ" nebo že "jí odmítáš". Někoho milovat neznamená, že se musíš překonávat v kontaktu s ním. I čistě neutrální postoj, kdy ho ani nijak neshazuješ, nepomlouváš, neděláš nic za jeho zády proti němu, jsi k němu upřímná, je možné považovat za to, že druhého člověka miluješ. A určitě bude lepší když budeš vůči této kamarádce upřímná než předstírat, že se s ní ráda bavíš a přitom to tak necítit. Doporučila bych ti to kamarádce naznačit. Můžeš jí říci, že jí máš pořád ráda, je ti blízká ale teď chceš trávit čas s někým jiným. A požádat jí o to, zda-li by ti nechala tvůj prostor a čas pro sebe. Je to přece součást dobrých lidských vztahů, aby si přátele dokázali říci i tohle. A máš na to úplně právo. Dál budeš mít zájem o to, co prožívá, jaké má starosti, co jí trápí. Ale zároveň tomu můžeš dát hranici a říci si "teď ano", "teď ne", teď se chci věnovat někomu či něčemu jinému. Je to úplně běžné a součást mezilidských vztahů. Tak bych ti doporučila to kamarádce úplně s klidem v pozitivním tónu říci a zároveň jí ujistit, že kamarádky jste dál. Tak ti držím palce, ať svou "lekci sociálních vztahů" zvládneš. Poradce Centra Locika

  Kamarádi

  Rozbroje mezi kamarádkami

  Ahoj Alíku a spol. Ve škole mám kamarádku a ta když se další kamarádka s ní vpustí do hádky často to nedopadne dobře a já nevím jak je mám utěšit. Už jsem to zkoušela jenomže vždycky řeknou že takhle to nechtějí atd. A mě to vadí. Doufám že vy tomu budete rozumět. Děkuji předem za odpověď.

  holka, 9 let, 15. listopadu

  Ahoj,

  je hezké, že bys ráda pomohla kamarádkám, které se spolu ve škole hádají a nedopadá to mezi nimi dobře. Chtěla bys je utěšit, myslíš tím usmířit? Ale ony "to takhle nechtějí". Nejsem si jistá, zda ti dobře rozumím. Možná se snažíš najít nějaké řešení situace, aby se už nehádaly, ale ony s ním nesouhlasí, chtěly by to jinak? Pokud se kamarádky často hádají, asi mají mezi sebou nějaký problém, neshody, a ten za ně, bohužel, nemůže vyřešit nikdo třetí. Musí si to vyříkat ony dvě. Konflikty ve vztazích můžou někdy znamenat to, že si v rámci sporu lidé vše vyříkají a usmíří se, i to, že se spolu lidé přestanou bavit úplně, ale to si myslím snad nebude případ tvých kamarádek. Ty za sebe jim můžeš nabídnout třeba vyslechnutí a podporu, vyřešit to ale nemůžeš. Jestli neodpovídáme na to, na co se ptáš, napiš nám nějaké upřesnění, abychom lépe pochopili, o co jde.

  Modrá linka

  Kamarádi

  Ahoj, mám takový dotaz(spíš bych chtěla znát váš názor)... Od září jsem na nové škole... Na adapťáku jsem si našla skvělou kamarádku... Ve třídě je nás jen 6 holek a s ní jsem si rozuměla nejvíce a i ona se mnou(mám ten pocit) no každopádně na starý škole jsem nebyla moc spokojena a teď... Já normálně nemůžu mít ani víkendy a nejraději bych šla do školy... Máme tam skvělou partu a vždy je tam sranda... No a také samozřejmě se těším do školy i na kamarádku... Jenže postupně se od toho adapťáku začala měnit... Kolikrát nevím, co říct, protože kolikrát ty její reakce nevím, jestli jsou jako ironie, nebo to myslí vážně... Spíš asi ironie, ale i tak mě to úplně bodne a nevím, co si myslet... Na konci týdne se mi vždy zdá, že už mě má plný zuby... A pak v pondělí se to zase vynuluje a největší kamarádka a legrace... No ale co mě nejvíce trápí, tak že si teď víc sedla s jednou další spolužačkou... Mají hodně společných zájmů a se mnou nemá skoro žádnej... A teď v poslední době, když jsem chyběla, tak se s ní skamarádila ještě víc a když jsem po 14-ti dnech přišla, tak 1. Den jsem byla na prvním místě a nic jiného ji nezajímalo... Ale pak další den už byla zase největší kamarádka s tou druhou holkou... A já jsem byla jakoby "odstrčena"... Baví se spolu, smějou se spolu a já už jsem mimo... Vyjdeme ze třídy, čekám na ní, a však ona mě obejde a jde s tou kamarádkou a já za nima už jenom tak "dolézám"... Jinak spolu sedíme v jedné lavici a samozřejmě máme srandu také a bavíme se furt.... Ale.. ALE... Prostě s tou 2. Kamarádkou si po škole třeba 3 hodiny volají a plánují přespávačky a potom společné plány na prázdniny(společné tábory atd...) a já už si prostě připadám odstrčená a ta představa "dokonalé a vysněné třídy" se tím tak narušuje... Teď mě to docelá trápí... Já vím, že to je asi divný, ale já prostě chci mít kamarádku, se kterou mám jistotu, že vždy bude se mnou a na mé straně a bude to prostě ta "BFF" se kterou sdílíš vše(ono ostatně, tak to do teď bylo) ale pak se to prostě narušilo tou druhou kamarádkou....

  holka, 14 let, 5. listopadu

  Milá pisatelko, 

  píšeš o tom, že by sis přála mít svou nejlepší kamarádku a chvíli to vypadalo, že bys takovou mohla najít ve své nové třídě. Porozuměly jste si na chvíli na adapťáku ale teď se ukazuje, že to přátelství zase tak hluboké není. Kamarádka má odlišné zájmy než ty a trápí tě, že se víc skamarádila s jinou dívkou. Rozumím tomu, že ti to je líto a cítíš se teď být odstrčená na druhé koleji pro tu kamarádku. Sice spolu také máte určité přátelství ale přijde ti, že s tou druhou kamarádkou to je intenzivnější. Na tom, že si přeješ mít někoho, komu úplně důvěřuješ, není nic divného. Je to úplně přirozené přání a potřeba. Psala jsi o tom, že přátelství s touto dívkou začalo nyní v září. Napadá mě, že je to zatím poměrně krátká doba k tomu aby se mezi vámi velké přátelství vytvořilo. Nejspíš jste si porozuměly a bylo to také první nadšení, je možné, že sis tu kamarádku  idealizovala. A nyní prožíváš zklamání, že není taková, jakou sis jí představovala. Doporučila bych ti, zkus tomu dát čas a zkus to přátelství teď nebrat jako BFF. Počkej, co to přinese dál. I když ti moc věřím, že se trápíš a je ti to líto. Ale spíš bych ti doporučila si na tu BFF ještě počkat. Třeba budeš prožívat méně pocitů zklamání a lítosti a budeš v tom vztahu s kamarádkou víc uvolněná a nad věcí. Trávíte spolu hodně času v té společné lavici, má pak nejspíš potřebu se vidět také s někým jiným. Chápu, že ty by ses s ní klidně viděla i mimo školu, mimo lavici. A třeba právě to, že nebudeš mít teď žádná očekávání vás víc sblíží. Zkus také vnímat i jiné osoby kolem sebe. Všímat si i jiných holek, zvláště těch, kde vidíš společné zájmy. Třeba budeš překvapená, že se někdo takový objeví jinde než čekáš.  Užívej si pokud je pěkná přátelská atmosféra ve třídě, užívej si i jiné vztahy. A určitě si dál udrž svou víru v opravdové přátelství a vnímej to, co u tebe samotné z tebe dobrou kamarádku dělá. Vnímej své vlastnosti, zájmy, zaměření, které chceš do přátelství dávat. Zkus, co nejlépe porozumět sama sobě a přijmout se taková jaká jsi. A uvidíš, že vztah s dobrou kamarádkou přijde. 

  Držím ti v tom moc palce, 

  Poradce Centra Locika

  Kamarádi

  Chci mít nejlepšího kamaráda

  Ahoj mám kamaráda Míšu a známe se od první třídy, ale já pak po půl roce odešla na jinou školu tou dobou jsme se ani něak moc nebavili. On pak nastoupil do šesté třídy k nám do školy první jsme se moc nebavili protože byl trochu stydliví, ale byl i milý a přátelský do kolektivu zapadl rychle a po asi roce jsme se začali bavit hodně. Myslím že mě bere prostě jako kámošku, ale já bych si moc přála aby jsme byli nejlepší kamarádi určitě by mi nevadilo kdyby měl nejlepších kamarádů víc jen bych si přála mezi nimy být.

  Ela 12 let, 8. listopadu

  Ahoj Elo,

  je fajn, že máš dobrého kamaráda Míšu, se kterým ráda trávíš čas. Chtěla bys patřit mezi jeho nejlepší kamarády. Přemýšlím nad tím, co pro Tebe znamená být nejlepší kamarádkou. Teď myslíš, že jste prostě "jen" kamarádi. O čem by to nejlepší kamarádství bylo, vídali byste se víc, bavil by se s Tebou víc než s jinými dětmi? Napadá mě, že bys s ním o tom možná mohla mluvit. Říct mu, co cítíš, třeba že sním ráda trávíš čas a jak bys chtěla, aby to mezi vámi bylo. Říkám si, že třeba je na tom Míša podobně a taky by se s Tebou chtěl bavit víc. To nikdy nezjistíš, když spolu o tom nebudete mluvit.

  Držíme Ti palce, Modrá linka.

  Kamarádi

  Introvert - sociální fobie?

  Milá poradno,

  Nedávno jsem přestoupila ze základní školy na osmileté gymnázium šla jsem tam, protože jsem se chtěla zkusit učit na vyšší úrovni ale hlavně kvůli tomu abych si našla nějaké kámoše. Věděla jsem, že to bude těžký a to proto, že jsem strašný introvert, možná mám dokonce až sociální fobii.
  Na základce jsem se od čtvrtý třídy s nikým nebavila a neměla žádné kamarády, protože jsem nikdy nedokázala udržet konverzaci a proto jsem doufala, že se to přestupem na druhou školu změní ale je to ještě horší. Na začátku roku jsme měli adaptační kurz aby jsme se všichni seznámili. Myslela jsem, že když budu na pokoji s holkama, který se navzájem taky neznají tak se trochu rozmluvím a třeba se i seznámíme ale nakonec jsem skončila s jednou holkou, která se se mnou celou dobu vůbec nebavila.
  Všichni ostatní si hned první den našli nějaké kámoše jenom já jsem byla pořád sama a do konce adapťáku jsem se z nikým neseznámila takže mi byl úplně k ničemu. Když jsme začali chodit do školy a normálně se učit všechny moje spolužačky se spolu normálně bavily. Některý spolužáci začali být ve třídě strašně oblíbení a všichni se s nimi chtěli kamarádit. Je mi moc líto když vidím všechny kluky jak se spolu pořád smějí a holky co spolu pořád někam chodí a mě nikdy nepozvou, ještě k tomu se mě pořád někdo ptá proč jsem tak zamklá a proč se s nikým nebavím a já ani nevím co jim na to odpovědět. Stydím se o tom mluvit s rodiči, protože nechci aby si o mně mysleli, že jsem neschopná když si ani nedokážu najít kamarády. Strašně bych chtěla být větší extrovert nebo mít aspoň jednu kamarádku ale nevím co pro to udělat.

  Předem moc děkuji za odpověd a přeju pěkný večer. :-|

  Dívka .., 12 let, 4. listopadu

  Ahoj,

  věřím, že život bez kamarádů je smutný a mrzí mne, že to tak máš. Nemusí hned jít o sociální fobii, což takto na dálku ale není možné zjistit a ověřit. Některým lidem skutečně působí nepřekonatelné problémy se seznamovat s druhými lidmi, zdá se, že i Ty k nim patříš. Nemusí to tak ale být pořád. Dobrou zprávou je, že to vše jde změnit k lepšímu. Nezbývá, než si dodat odvahy, a jako když se učíš plavat, jít do toho. Sama píšeš, že se spolužáci zajímají, ptají se dokonce, jak to ty sama máš. Zní mi to tak, jako že ti tím otevírají ty pomyslné dveře ke kamarádství.

  Myslím, že bys mohla začít právě doma, u rodičů. Měli by vědět, co Tě trápí. Mohli byste si společně přehrát různé situace, tedy rodiče by přišli s otázkami, s kterými za Tebou chodí spolužáci, a Ty by sis trénovala odpovědi tak, abys to potom zvládla i ve škole. Nejhorší je začátek, pak už bude vše snazší.
  Mohla bys také využít služeb školního psychologa/psycholožky, máte-li někoho takového na své škole. Nejen, že se Ti může ohromně ulevit, jakmile se otevřeš ostatním lidem, ale s psychologem také můžeš krůček po krůčku pracovat na tom, jak si hledat cesty ke spolužákům a ostatním lidem. Nejlepší je říci spolužákům pravdu. Že je pro Tebe obtížné se otevřít, ale že bys s nimi ráda navázala kontakt. Můžeš je i požádat o pomoc. Všude kolem nás je plno lidí a takový trénink, nácvik možností, Ti v budoucnosti ulehčí cestu k lidem. Dnes spolužákům, později spolupracovníkům.

  Můžeš zkusit trénovat také uvolňovací cviky, které najdeš na internetu, např. Jacobsonovu progresivní svalovou relaxaci, trénovat meditaci. Tak víc poznáš samu sebe, uvolníš se a budeš moci lépe navázat kontakt se spolužáky.

  Přejeme Ti, ať se Ti daří.
  Modrá linka

  Kamarádi

  Dobrý den,
  Před pár hodinami jsem zjistil, že se moje kamarádka (13) a kamarád (15) řežou a ani jeden z nich neumí říct proč.
  Prosím co mám dělat?
  Odpověď potřebuju fakt rychle

  kluk, 13 let, 4. listopadu

  Ahoj,
  pokud máš o kamarády strach, zkus si s nimi ještě jednou promluvit. Pokud se řežou kvůli nějakým starostem, mohou se obrátit na Linku bezpečí (zdarma na 116 111). Když ti k tomu nebudou chtít nic říct, můžeš si zkusit promluvit se svými rodiči. Zkuste společně vymyslet, co můžete udělat pro to, aby jste ochránili zdraví tvých kamarádů.
  Držím palce, ať se to brzy vyřeší.
  Péťa

  Kamarádi

  Pomohla jsem kamarádovi

  Dobrý den dnes píšu do poradny protože vám chci říct jeden příběh. Hrála jsem s jedním klukem jednu hru a hrály jsme to jako v realu prostě třeba že mě zlobí sestra tak jsme si hrály že já jsem já a on je moje sestra;-D potom jsme hrály jeho hru jeho byla zdá se delší a on se mi svěřil s něčím co nikomu neřekl. Řekl mi že zítra jede autobusem s kamarády k jedné holce. Řekl mi že se jí bojí říct že ji má rád. Je mi sice jen 10 ale pomohla jsem mu jak jí to má říct a co jí má dát. Po týdnu mi napsal že to vyšlo a že to vypadá dobře. Byl mi neskutečně věčný. Nikdy jsem někomu takhle moc nepomohla že by mi tak moc děkoval atd.
  Byl to příjemný pocit. Myslíte že až budu velká že by pro mě bylo dobré vydat se na dráhu psycholožky nebo tak něco.
  Děkuji(8:o)

  holka, 10 let, 22. října

  Ahoj,
  je skvělé, že jsi pomohla kamarádovi. Lidé, kteří umí pomáhat a přináší jim to radost, žijí plnohodnotným životem. Je skutečně možné, že se časem budeš chtít věnovat pomáhající profesi a některou z nich i vystuduješ. Pokud by ses chtěla věnovat v budoucnu psychologii, máš ještě dost času na to, aby ses definitivně rozhodla, protože psychologie se studuje až na vysoké škole. Je ovšem skvělé, že o tom přemýšlíš už teď a že máš ze svého dobrého skutku radost. Věřím, že je ti kamarád vděčný a vaše přátelství se tím posílilo.
  Měj se hezky!
  Bára

  Kamarádi

  Kamarádství a sbližování

  Dobrý den poradno,
  omouvám se pokud tohle zatěžuji vaši poradnu ale tohle je pro mne hodně důležité... tak moc díky za brzkou odpověď.

  1.jsem na gymplu a...Vždycky se sejdeme všichni co jezdí autobusem na autobusáku a čekáme na sebe až přijedeme všichni a jdeme spolu do školy (já busem nejezdím ale mám to po cestě:-D)
  A mezi náma je tam jen jeden kluk-budeme mu říkat třeba K. K se líbí jedné mé spolužačce která s náma ráno taky chodí do školy. K o tom ví ví to tom prakticky všichni. A spoustu holek vždycky říká když tam K není jak je otravnej a že za náma chodí jak ocásek... Jo je to tak že s náma pořád všude chodí ale mě to až na vyjímky nevadí. Super se s nim baví je fajn... Já holkám vždycky přikyvuju jakože souhlasím s tím že je otravnej atd. i když si to nemyslím. Nevím jestli s tím jeda začala o ostatní se k ní přidali aby to nevypadalo blbě že se chtěj bavit s klukem atd. nebo jestli to tak myslí vážně a upřímně.
  Nechci se jich na to ptát protože by si pak myslely že jsem do něj zamilovaná, že s ním chci chodit... to ale není pravda chci s ním být jenom kamarádka.
  Co mám tedy dělat?

  2.do třídy chodí jeden kluk, má podle mne krásné jméno-jmenuje se Greg (Gregor česky Řehoř což už se mi tolik nelíbí:-D) Je asi stejně velký jak já ale je mu 12 nedávno měl narozky- a mě za chviličku taky bude 12. Má jakoby mikádo což se mi líbí. Skáče salta atd. a dělá judo kam jsem ve 3tí třídě chodila taky a připadal mi sympatyckej už tehdy. A když poprvé přišel do třídy tak jsem si ho úplně vybavila. Docela se s nim bavim je v pohodě ale spolužačky které s nim chodily na základku tak říkaj že je divnej atd. Mě to tak ale nepřijde. Řekla jsem mé BFF že je mi přijde docela fajn. Na harmonizáku jsme měli volby do parlamentu a jeho zvolili a řekl že do parlamentu půjde. A pak zvolili i mě, já nevěděla jestli mám jít a holky říkaly ať nejdu atd. ale já řekla že do toho jdu. A to jsem řekla jen proto že tam šel on. Říkal jsem si že se psolu už jen kvůli tomu budem muset bavit tak jsem prostě řekla že do toho jdu.
  BFF mi po harmonizaku napsala ať Gregovi napíšu. Já jsem nevěděla co a tak mi kamarádka poradila jak se mu líbilo na parlamentu- protože už jsme tam byli. Tak jsem to udělala. On okamžitě odepsal. Pak jsem se ho zeptala jestli si nechce psát že se nudim. On že ano a tak jsem se toho o něm spoustu dozvěděla. Pak už ale nemohl být na mobilu jelikož byl večer. Asi o týden později jsem mu napsala co dělali o tělocviku protože jsem rozděleni na holky a kluky. Neodepsal-zprávu si jen přečetl. A takhle to bylo několikrát. Teď nedávno nás s holkama vyfotil a tak jsem mu napsala ať mi pošle fotku. On ji poslal ale nic dalšího. Ve škole jsme spolu občas prochodili pár slov ale to byl konec.
  Pak jsme předevčírem byli na exkurzi místo školy. Tak jsme se začali trochu víc bavit a protože jsme museli jít ve dvojoicích-já jsem šla s holkou která má ráda kluka K(z první otázky) a před námi šel ve dvojici právě K a Greg. Tak jsme se bavili a bylo to super.
  Ve vlaku jsme se fotili a nikdo kromě Gregora se nechtěl nechat fotit. A tak jsme fotili Gega. Pak jsem mu ty fotky poslala ale on nic. Až ve škole mi řk že za ně děkuje protože tam vypadal úžasně. A zas jsme se trochu bavili.
  Já si snažím sedat do lavice za ním nebo tak což se mi moc často nepovede...

  A můj problém je že nevím jestli ho mám vážně ráda nebo je jen kámoš. Taky mě zajímá jak to cítí on. Bojím se ho na to zeptat protože spolu do školy budem chodit ještě zaručeně 8 let a já bych to nezvládla. Hlavně kdybych mu napsala a on neodpověděl... Co mám dělat?

  Strašně moc se omlouvám za tak dlouhý dotaz ale hodně to pro mne znamená. Prosím brzkou odpověď. Díky moc$>

  holka, 11 skoro 12 let, 14. října

  Ahoj,

  je dobře, že se ptáš na to, co Tě zajímá. Nejlepší je, zkusit být svá za všech okolností a svůj názor si zkusit ustát. Není nutné na něco kývat jen proto, že to říkají druhé holky, ačkoliv Ty si myslíš něco jiného. Vztahy jsou spletité a náročné, ve svém věku se teprve učíš v nich orientovat, bylo by fajn se o tom bavit i s někým dospělým, komu důvěřuješ (rodiči, učitelkou) a kdo tě zná i spolužáky.

  To se týká také druhé části Tvé otázky. Nejsi si jistá svými city ke Gregovi, který se Ti líbí. Myslím, že není kam spěchat a o něco usilovat, nechej vztahu nějaký čas a uvidíš, jak se bude vyvíjet. Budete se vzájemně poznávat, jak ve škole, tak v parlamentu a třeba i mimo školu a prostě uvidíš.
  Jak to cítí on, to já samozřejmě nevím, to ví jen Greg sám - a nebo možná také ne, podobně jako ty. A tak nezbývá, pokud se ho bojíš či ostýcháš zeptat přímo, žít v nejistotě. Budeš-li si ale všímat, jak se k Tobě chová (pohledy očí, úsměv, poznámka, tón hlasu- tomu se říká neverbální signály), které Ti mohou někdy říct mnohem více než slova a tak budeš lépe vědět, jak na tom u Grega jsi.

  Přejeme Ti pohodové chvíle s kamarády.
  Modrá linka


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!