Poradna: Alík radí dětem

Alík radí dětem

Ahoj, Alíku

V naší třídě se mi smějí za to, že jsem BI (bisexuálka) a říkají mi ať se jdu lesbit jinam... Nechápu, co jim tolik vadí.. když je člověk BI, tak má rád chlapce i dívky, ale oni to asi nechápou.. Já s mojí partou jsme bisexuálky a uráží nás... dělají si z nás srandu, posmívají.. prostě nám ničí sebevědomí. Někdy to dojde až tak, že nám řeknou ať se jdeme líbat někam jinam.. Když to zjistila půlka třída tam mi to nevadilo, ale teď to ví celá škola a my to nedáváme.. Co máme dělat aby to celé přestalo?

Eliška, 15 let, 26. ledna 2018

Ahoj Eliško,

mrzí mě, že se Vám posmívají. Můžete zkusit najít hledat zastání u jiných spolužáků nebo učitelky. Jste ve věku, kdy si spolužáci často najdou nějaký důvod k provokování. Někdy pomůže "posměváčky" ignorovat a časem je to může přestat bavit. Je možné, že jim není příjemné a uvádí je do rozpaků, pokud se před nimi líbáte, přeci jen to jsou intimnější projevy, které na vás mohou zbytečně upozorňovat a možná pak neví, jak na to reagovat.

Přejeme klidné dny.
Modrá linka

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci přes výživu z projektu Vím, co jím, odborníci na kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 16 let.

Poradna - dotazy k webu

Ahoj.
Čekám na odpověď ohledně váhy už od 8. února a Alík garantuje odpověď do 7 pracovních dnů, co mám dělat?

Anit, 22. února

Neptat se pořád dokola na totéž a nevymýšlet si.

Alík garantuje zpracování, ne odpověď. Během dvaceti dní jsi poslala čtyři dotazy ohledně váhy, na tři z nich jsi dostala velmi kvalitní podrobné odpovědi (přestože v nich byly určité nevěrohodné nekonzistence) a i ten čtvrtý skončil zpracovaný už třetí pracovní den – smazáním. Nejsi tu jediná, kdo potřebuje radu a ostatní tazatelé si odpověď vezmou k srdci, neberou ji jako součást nekonečného dialogu nebo jako hru.

Děkuji za pochopení.

Moje tělo - holky

Ahoj nevím zda to jsem patří ale, chtěla bych poradit kolik litrů pití mám vypít když je mi 12 let a vážím cca 52 kg. Předem děkuji za odpověď. Ahoj

holka, 12 let, 20. února

Ahoj,
ve tvém věku odborníci doporučují jako denní příjem tekutin dva až dva a půl litru. To však neznamená, že bys měla vypít dva litry vody každý den. Jedná se o souhrn všech tekutin (tedy například i polévky, voda obsažená v potravinách a podobně).
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Dobrý den, dnes jsem byla na prohlídce u doktorky a ta mi řekla, že mám ve svých 13 letech ještě jeden mléčný zub, a pak mi dala rengen, aby zjistila jesli mi vůbec druhý zub roste a zjistila že ne. Je to můj prní kaz, tak se ptám bude to hodně bolet, rozvine se to hodně, když jsem objednaná až za dva měsíce? Dá se tomu nějak zabránit? Nemůžu kaz zničit aniž by mi museli vrtat? Jakmile mi přestane mléčnák fungovat a vypadne mi tak mi budou muset znova velmi hluboko vrtat, a dát umělí zub.
Jak dlouho trvá a bolí to moc? Kolik to přibližně stojí? Rodiče mi řekli že si to sama zaplatím a já mám asi dvou půl tisíce, a stojí to asi až 20 000 kč, tak mi to říkal tatka.
Děkuji za odpoved

holka, 13 let, 19. února

Ahoj,
popravdě jsem z tvého dotazu trochu zmatená a nevím, zda jsem jej pochopila správně. Problém je v tom, že máš zatím jen mléčný zub, neroste ti pod ním druhý a ten mléčný je ještě ke všemu zkažený? Pokud to tak je, v první řadě bych se chtěla pozastavit nad tím, že po tobě rodiče chtějí, aby sis implantát, tedy umělý zub, zaplatila sama. Nechápu, proč by to tak mělo být. To, že ti neroste druhý zub, není přece tvoje chyba. Není to nic, co by sis způsobila nějakým zanedbáním, nedostatečnou péčí a podobně. Navíc je dost možné, že část nákladů bude hradit i pojišťovna. Proto určitě není od věci si na toto téma s rodiči, konstruktivně a bez emocí, promluvit. Zeptej se jich, co je vede k tomu, že po tobě chtějí, aby sis případný implantát sama hradila. A jaké by byly další možné způsoby řešení.
Na většinu tvých dalších otázek ohledně kazu bohužel odpovědět nedokáži, protože jde o velmi individuální záležitosti. Zatímco někdo snáší vrtání zubů bez problémů, pro jiného je bolest tak velká, že si nedokáže představit, že by vrtání absolvoval bez umrtvující injekce. Stejně tak nedokáži odhadnout, o kolik se může kaz za dva měsíce rozšířit, ale předpokládám, že pokud tě zubař objednal na vrtání až za tak dlouhou dobu, dokáže odhadnout závažnost situace. Na tvůj dotaz, zda se dá kaz odstranit jinak než vrtáním, musím bohužel odpovědět, že nikoli. Jakmile se jednou kaz objeví, jediná možnost je vyvrtání.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahojda,
Chtěl jsem se zeptat na 2 věci:

 1. Když nám (muži) vystrikuje z penisu sperma, vytéká také něco z holek?
 2. Je bezpečné si ochutnat svoje vlastní sperma?

Díky za brzkou odpověď.

kluk, 13 let, 18. února

Ahoj,
ženské genitálie vylučují při vzrušení takzvaný poševní sekret. A z ochutnání vlastního spermatu žádné zdravotní riziko nevyplývá.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj Alíku, moc se mi líbí váš web děláte fakt dobrou práci��. Mám dotaz, jak mám masturbovat? Kluci ze třídy to dělají a smějí se mi, že nevím jak. Prosím pomoc.

kluk, 12 let, 18. února

Ahoj,
děkujeme za pochvalu. Jsme moc rádi, že se ti web líbí. Co se týká tvého dotazu ohledně masturbace; neexistuje nic jako jednotný a jediný způsob masturbace. Smyslem masturbace je navození příjemných pocitů (případně dosažení uspokojení) a vzhledem k tomu, že každému člověku je příjemné něco jiného, liší se i způsoby masturbace.
Pravděpodobně nejlepším způsobem, jak přijít na to, jaký způsob vyhovuje právě tobě, je seznámení se s reakcemi vlastního těla. Dotýkej se sám sebe a pozoruj, které doteky jsou ti příjemné a které méně. Jistě brzy přijdeš na to, co u tebe vyvolává pozitivní reakci a tudíž i jaký způsob masturbace je pro tebe tím nejlepším.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj, zkusila jsem zažádat o antidepresiva, dostala jsem je (Sertralin). Davky se mi pořád zvyšují a AD jsou bez účinku... tak strasne moc si přeji aby už zabrali... mam diagnostikovane deprese a panickou poruchu (hroutim se ze stresu).. už takhle dál nemuzu... nevím co by už mohlo pomoc, nechci byt hospitaliovana. Jenomze co kdyz je toto jedina možnost jak se vyléčit? Už me z toho všeho boli hlava, nesoustredim se a mam všeho plné zuby.. od dubna minulého roku navštěvuju psychologa bez účinku... proc se mam dal snažit? Od začátku prosince jsem pod antidepresivy, nezabírají strasne me to mrzí... Nevím co bude dál... Dekuji za vyslechnuti

holka, 16 let, 17. února

Dobrý den,
od prosince berete antidepresiva, bohužel však zatím nevnímáte jejich účinek, což Vás mrzí. Chodíte k psychologovi, kde také nepozorujete žádný přínos. Jste vyčerpaná, fyzicky i psychicky, trpíte depresemi, bojíte se, co bude dál. Uvažujete nad hospitalizací, zároveň se Vám do ní nechce. Ptáte se nás, co by mohlo pomoci, kde najít sílu a motivaci se dál snažit.

Chápu, že je pro Vás náročné ustát psychické potíže, vytrvat ve spolupráci s odborníky, pokud nevidíte účinek. Někdy to chce opravdu čas a nedá se to uspěchat. Zároveň pokud Vám psychoterapie nevyhovuje, je na místě o tom upřímně s psychologem mluvit, je v pořádku si i najít jiného, který by Vám vyhovoval více. Také Váš psychiatr by měl vědět, že léky nezabírají a může léčbu upravit. Chci Vás povzbudit v tom, abyste se nebála upřímně mluvit o svých pocitech a potřebách s těmi, kteří Vám můžou pomoci. Možnost hospitalizace můžete také probrat s Vaším lékařem, který by Vám mohl blíže vysvětlit, jaké jsou možnosti, jak by to mohlo probíhat, zda by to pro Vás viděl jako vhodné. I když vnímám, že z ní máte obavy a nechce se Vám do toho, mohl by to být prostor pro odpočinek a intenzivní spolupráci s odborníky, zaměření se na správné nastavení léčby, nalezení vhodných léků. Také by tam asi byla možnost skupinové terapie, vzájemně se podpořit s někým, kdo prožívá něco podobného.

Jak píšete, je to další forma pomoci, která by pro Vás mohla být novým impulzem a stojí za zvážení. Můžete to probrat jak s blízkými, tak i odborníky, kteří Vám také můžou říci svůj názor, jak to vidí dál. Pokud budou vědět, jak se cítíte a co Vám běží hlavou, můžou Vás lépe pochopit a upravit léčbu.

Přejeme Vám vše dobré,
Modrá linka

Jiné téma

Ahoj ,
Je mi 12 let a asi jsem už v pubertě menstruaci ještě nemám ale ty moje nálady jsou strašné. Někdy je to už od rána někdy až večer ale je to skoro bezdůvodně když mi někdo řekne že mám něco udělat tak to normálně udělám ale začnu mít nervy a pak jak na mně je někdo normálně milý a mně to naštve tak jsem strašně protivná. Nevíte jestli je to tou pubertou nebo taková už budu napořád?

holka, 12 let, 15. února

Ahoj,
oceňuji Tvou vnímavost k sobě a svým pocitům, chování, jednání. Je důležité učit se zamýšlet sám nad sebou, umět se na sebe podívat s odstupem, uvědomovat si a snažit se formulovat, co se s Tebou děje. Poslední dobou si připadáš náladová, protivná, snadno se naštveš. Uvažuješ, zda to může být puberta, nebo jsou to Tvé trvalé vlastnosti.

To, co popisuješ, bývá častým příznakem puberty, dospívání, hledání stability, poznávání sebe sama. Je to nesnadné období, ale je potřebné k celkovému zrání fyzického vývoje i psychiky. Nemusíš na to však být sama, neboj se říct si o podporu svým blízkým, i s nimi upřímně sdílet, jak to vidíš, co prožíváš, co Tě trápí, mrzí. Věřím, že každý z nás se občas chová tak, jak vlastně nechce. Důležité je učit se o tom mluvit, vysvětlit si některé věci, aby mohlo dojít k lepšímu porozumění. Pokud bys cítila, že pocity a nálady jsou opravdu silné a mimo Tvou kontrolu, můžeš to probrat s nějakým psychologem, ať už školním, nebo vyhledat s pomocí rodičů jiného.

Věřím, že ať už má člověk jakékoli vlastnosti, vždy záleží na něm, jak s nimi bude pracovat a kde je bude využívat. Záleží i na Tobě, jaká budeš chtít být a zda postupem času dokážeš přijmout a uvědomit si své silné i slabé stránky. Obě k životu patří a je to tak v pořádku.

Přejeme Ti vše dobré,
Modrá linka

Škola

Ahoj Alíku.
Vracím se spětně s předešlou otázkou v předtím jak sem psala v poradně co mi ten učitel dělá. Stále se to opakuje.
Napíši co mi pořád říká nebo-li dělá :

 1. Pořád se mě ptá co novýho ?
 2. Jak se mám, co jsem dělala o vikendu, co budu dělat o víkendu ?
 3. V kterým paneláku bydlím ?
 4. Když bylo po velikonočních prázdninách a já šla do školy a on mě vyděl, když stál u svého auta, tak si mě po chvíli všimnul a šel rychle zamnou aby mě mohl dohnat a bavit se semnou.
 5. Když bylo léto a já měla sukni, tak mi řekl, že mi to moc sluší a jak dlouho nosím sukně ?
 6. Pořád se na mě dívá a usmívá.
 7. Když jsem si sundala čelenku tak mi řek : Poprvé tě vydím bez čelenky.
 8. Říká mi, že jsem jeho asistentka.
 9. Ptal se mě kolik má roků moje máma a babička ?
 10. Jestli se moje zvířata nebáli ohnostroje. A spostu dalších kravin.......
Moji kamarádce zase řekl, že má sexy postavu a že by mohla dělat v televizi a holkám čumí na zadky.

Alíku. řekni mi. Je to správné chováni učitele k žákům ? Když si ho nevšímám, tak je to ještě horší a pořád otravuje. A navíc je to nevýhoda, protože je to naší ředitelky manžel. Třídní učitelce to říkat nechci, protože by to popíral. A rodičum jsem to řekla a oni mi řekl, že je to starej otravnej sexualní blbeček. A tomu učitely to rozhodně říkat nebudu co mi vádi na něm, mám ho dost, nechci se sním bavit !
Můžeš mi poradit co mám dělat ?

Elza.15 let. 8.třída, 15. února

Dobrý den, Elzo,
to, co popisujete, jak se k Vám i dalším spolužačkám učitel chová, opravdu není v pořádku a je za hranicí slušného chování. Obtěžuje Vás svými dotazy, nepříjemnými narážkami, sexistickým chováním. Měli by to řešit jeho nadřízení a zajistit, aby to takto dál nepokračovalo.

Je dobře, že jste o tom mluvila s rodiči, kteří by Vám také měli pomoci to řešit. Chápu, že je situace komplikovaná tím, že je to manžel ředitelky, chci Vás povzbudit v tom, abyste se tím však nenechali odradit. Můžete se zkusit domluvit společně s dalšími holkami, které jsou takto obtěžovány a i vaši rodiče se můžou spojit a společně si na to stěžovat u třídní učitelky, ředitelky, např. sepsat i písemnou petici. Pokud by to nepomohlo, je namístě obrátit se na školní inspekci či zřizovatele školy, kteří jsou zase nadřazení vedení školy. Můžete rodičům nabídnout i kontakt na nás (www.modralinka.cz), pokud by se chtěli více informovat o možnostech dalšího postupu.

Pokud jde o to, jak v tu chvíli na učitele reagovat, pak Vás chci ujistit v tom, že pokud je Vám nepříjemné se s ním bavit, nemusíte mu na nemístné dotazy odpovídat a je v pořádku si od něho držet bezpečný odstup. Nikdo na Vás nesmí takto tlačit a stavět Vás do nepříjemné situace, ani učitel. Nevím, jaké kolem toho máte pocity, zda je to stud, nervozita, strach, naštvání, odpor. To vše byste mohla řešit také např. se školní psycholožkou, pokud jí ve škole máte, nebo si najít i nějakou mimo školu. Nebojte se říci o pomoc dospělým ve svém okolí, kteří by to měli řešit a ve své snaze vytrvat.

Přejeme Vám vše dobré,
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj
Chci se zeptat jak poznám že se líbím klukovi ze třídy?

holka, 13 let, 11. února

Ahoj,
když se někdo někomu líbí, většinou se to projeví větším zájmem o něho, snahu navázat kontakt, povídat si, být mu nablízku, věnovat mu pozornost, usmát se, být milý, dělat radost. Také může docházet k určitým rozpakům a studu, červenání, nervozitě v přítomnosti toho druhého, někdy i provokování, škádlení. Každý z nás jsme jiný a reagujeme jinak, po svém. Věřím, že Ty dokážeš nejlépe vycítit, jak to doopravdy je, vídáš se s ním ve třídě každý den, znáš jeho obvyklé chování, reakce. To vše Ti může napovědět. Většinou čas ukáže, jak se věci mají, třeba bude příležitost si spolu o tom přímo popovídat, pokud jste si blízcí. Zatím můžeš to, co prožíváš, sdílet např. doma s mámou, sourozenci či kamarádkami. Věřím, že každý z nás někdy zažil něco podobného.

Přejeme Ti hezké dny,
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj Alíku a spol,
Cca rok už se mi líbí jeden kluk. (Říkejme mu Evžen) No, Evženovi jsem se nikdy nelíbila. Poslední dobou jsem začala přemýšlet, jestli se mi pořád líbí. Pak jsem se dozvěděla, že mojí nejlepší kamarádce(říkejme jí Jasmína) se líbí taky. Tak jsem ostatním řekla, že už se mi nelíbí, nechtěla jsem, aby se Jasmína trápila. Teď jsem jediná kdo ví, že se mi Evžen líbí. Protože jsem tip člověka, který těžko udržuje tajemství, je pro mě těžké to vydržet. Ale taky nechci, aby to věděla Jasmína, protože už tak je smutná, že ji Evžen nechce. Asi jsem se jenom potřebovala vypsat, ale nevíte, co bych měla dělat? Díky moc, nejspíš je tu spoustu důležitějších dotazů.

S pozdravem ANONYM

holka, 11 let, 11. února

Ahoj,
chápu, že je Ti nepříjemně v situaci, kdy se vám s kamarádkou líbí stejný kluk. Zároveň i takové věci se v životě stávají. Pak je to na tom klukovi, jak se rozhodne, je možné, že pro jednu z vás, nebo také žádnou. Oceňuji, že se snažíš být ke kamarádce ohleduplná, chápu, že nechceš, aby se kvůli nenaplněným citům trápila, to však asi nemůžeš nijak ovlivnit. Zkus si možná představit, jaké by to bylo, být v její pozici, co by Ti bylo milejší, jestli znát pravdu, která není příjemná, nebo to, že by před Tebou kamarádka něco skrývala, předstírala. V přátelství je důležitá upřímná komunikace. Můžeš zkusit to, co teď prožíváš, probrat třeba s mámou nebo jiným blízkým, který možná má podobnou zkušenost. Sdílení i rada by Ti mohly ulevit a ujasnit, jak dál postupovat.

Přejeme hezké dny,
Modrá linka

Jiné téma

Ahoj,
docela by mně zajímalo, co je to ASMR. Co je to?
Mám pocit, že je to něco s uklidňujícími zvuky. Je to tak nějak?

holka, 12 let, 17. února

Ahoj,
jako ASMR se označují techniky, které slouží k zrelaxování mozku. Máš pravdu, že jde vlastně o jakýsi soubor zvuků, které mají vyvolat libé pocity. Jejich autoři využívají například zvuk deště, šeptání, nebo pomalé mluvy.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Ahoj Alíku
Hrozně bych chtěla mít kluka jednoho jsem chtěla ale prebrala mi ho jedna holka no a potom už nic často uvažuju že budu bisexuál :-(

holka, 12 let, 17. února

Ahoj,
pokud má být tvůj dotaz pokus o vtip, není příliš vydařený a zbytečně plýtváš časem těch, kteří by mohli pomoci těm, kteří to skutečně potřebují.
Jestliže je míněný vážně, potom by sis měla uvědomit, že chtít někoho nestačí k tomu, aby vznikl skutečný vztah. A člověk si svou sexuální orientaci nemůže zvolit a vybrat podobně jako třeba šaty. Nicméně vzhledem k tvému věku ti doporučuji zaměřit se spíše na kamarádské vztahy a partnerskými vztahy se zabývat, až budeš ještě o něco zralejší.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahojkky
Je vpohode ze jsme 22.12. Dostala poprvé mesicky a od te doby nic?
Po jak dlouhe dobe by to byl uz problem?

holka, 13 let, 16. února

Ahoj,
menstruační cyklus obvykle potřebuje čas na to, aby se „usadil“ a zpravidelnil. Vzhledem k tvému věku bych si troufla tvrdit, že je to zcela v pořádku. Pokud nepozoruješ žádné zdravotní problémy, jako jsou například dlouhodobé bolesti podbřišku, pálící či svědící výtok a podobně, myslím, že nemusíš mít strach.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Ahoj Alíku jeden kluk mi nadává ale jen před ostatními a ne predemnou já s tím nic nedělám a všichni mi říkají že se tomu klukovi líbím ale neví jak se mnou má mluvit .....Je to pravda ???

holka, 11 let, 16. února

Ahoj,
je skutečně pravda, že někdy kluci neví, jak dát najevo svou náklonnost a místo toho, aby dívce projevili své sympatie, ji pošťuchují, či provokují. Nicméně to neznamená, že by sis měla nechat nadávání nechat líbit. Řekni mu, že je ti jeho chování nepříjemné a ať s ním přestane. I kdyby to měl být projev jeho přízně, je to velmi nezralé chování a neopravňuje ho to k tomu, aby ti bez příčiny nadával.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Dobrý den, mě je těžké o tom mluvit ale musím. Mě je 14 a 7 měsíců a ještě mi nezačalo růst ochlupení v podpaždí, mě je o tom fakt trapně mluvit ale je mi to divné protože spolužáci v mém věku už mají ale třeba a kamarád co je rok a půl mladší už má. Nevíte jestli se s tím dá něco dělat? A ještě jsem chtěl.... my jsme dneska byli na bazéně a ten mladší kamarád o kterém jsem psal jsme se právě sešli po koupání ve sprše a víte na můj věk mi přijde že mám docela malý penis; v mém věku je asi normální řešit tyto ,,problémy" ale on kamarád je skoro o rok a 3/4 mladší než já a má větší penis než já nevíte jestli se s tím dá něco dělat? Děkuji za odpověď

kluk, 14 let 7 měsíců, 15. února

Ahoj,
chápu, že tě znepokojuje představa, že by tvůj vývin měl být opožděný, ale mohu tě ujistit, že se nemusíš obávat. Dospívání je velmi individuální proces a neexistuje na něj žádný přesný vzorec. I když se u tvých vrstevníků už rozvinuly sekundární pohlavní znaky, jako je například růst ochlupení, neznamená to, že tomu tak musí být i u tebe. Dospívání se nedá nijak urychlit a musíš být trpělivý.
Stejně tak neexistuje žádné měřítko správné nebo špatné velikosti penisu. I to je velmi individuální. Navíc tvé dospívání ještě není ani zdaleka ukončeno a proporce tvého těla (včetně velikosti penisu) se budou ještě měnit. Nech věcem volný průběh a neboj se, tvé tělo si poradí samo a zcela jistě projde dospíváním bez problémů.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj nevím jak to vysvětlit ale, ve středu prsou je u každé holky ťupka klasicky ale, nevím zda je normální že je občas vystouplá a občas ne. Nevím zda je to normální nebo ne.

holka, 12 let, 14. února

Ahoj,
předpokládám, že máš na mysli bradavku. A je zcela normální, že bradavky reagují například na chlad tím, že „vystoupnou“ a ztvrdnou. Za „běžných“ podmínek, v klidovém stavu, jsou potom méně vystouplé.
Měj se hezky!
Bára

Sport

Ahoj, mám problém, vždy, když dělám stojky nebo něco jiného z gymnastiky kde jsem hlavou vzhůru, točí se mi potom hlava a jsem červená v obliceji. Nevím co s tím dělat, trochu se toho i bojím, že se mi něco stane. Jinak po jných sportech žádný problémy nemám. Přemýšlela jsem, že bych třeba mohla mít na tělocvik něco jako "uvolnění že nemám dělat gymnastku". Já nechci aby to vyznělo divně nebo že jsem líná, ale fakt se bojím a nevím co s tím. Ale jinak se věnují hodně sportům dělám atletiku, horolezectví, plavání, hraju fotbal, házenou. Co byste mi poradili?

holka, 13. února

Ahoj,
samozřejmě nemohu stanovit diagnózu na dálku a online, ale troufla bych si říci, že červenání obličeje a mírné točení hlavy při cvicích, kdy se ocitneš hlavou dolů, je zcela normální. Nicméně pokud máš pocit, že se jedná o nějaký zdravotní problém, bylo by přirozeně potřeba zkonzultovat jej s lékařem. Spíš než na omluvenku z gymnastiky bych to však viděla na domluvu s učitelem tělocviku. Můžeš mu zkusit vysvětlit, že některé cviky jsou ti nepříjemné a bojíš se při nich. Zkus ho například poprosit, jestli bys místo nich nemohla provádět jiné cviky, aby viděl, že se nechceš „ulívat“ a máš snahu najít náhradní řešení. Věřím, že tě pochopí a vyjde ti vstříc.
Měj se hezky!
Bára

Škola

Ahoj, jsem sice v 7.třídě, ale už přemýšlím kam bych šla na střední, chtěla bych být zdravotní sestrou, konkrétně chtěla bych studovat na střední zdravotnické škole, ale nevim, z čeho se dělá maturita na této škole? Tato práce by mě hodně bavila, ale nevim zda bych to zvládla, známky mám ve škole celkem dobře, žádné trojky.

Holka, 13 let, 13. února

Ahoj,
je skvělé, že už přemýšlíš o tom, kam bys ve svém životě chtěla směřovat a přistupuješ ke svému vzdělávání tak zodpovědně. Maturita na střední zdravotnické škole se obvykle skládá z českého jazyka, matematiky, cizího jazyka a profilových zkoušek (praktická zkouška ošetřování nemocných, ošetřování nemocných, psychologie a komunikace). Pokud prospíváš na základní škole bez trojek, troufám si tvrdit, že bys střední zdravotnickou školu zvládla. Samozřejmě nejvíc záleží na tobě samé, jak se budeš snažit.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Sport

Ahoj Alíku.
Závodně dělám atletiku už 3 roky a celkové mě hodně baví sport. Atletika je super,ale mám strašné růstové bolesti snad při všech disciplínách. Rozhodla jsem se, že bych chtěla dělat biatlon, doktor říká, že bych mohla. Já se akorát bojím, že je už noc pozdě. Na běžkách jsem stála tříkrát, malorážku jsem držela v ruce párkrát. Strašně mě to baví se na to dívat a na běžky bych šla hned. Problém ale je, že bydlím v Praze, biatlonové kluby tam jsou 3 a nikde nepíšou o náboru, věku který příjmají a tak. Taky mám problém s rodiči - nevím jak malém mámě říct že končím s atletikou a že chci dělat biatlon, většinou když jí něco takovýho řeknu bývá dost naštvaná. Mám do toho jít?
Díky za odpověď, Teka.

Terka, 13 let, 13. února

Ahoj,
je skvělé, že jsi sportovně aktivní a máš nějaký dlouhodobý zájem. Nedokáži ti bohužel říci, zda budeš mít bolesti i při biatlonu, jestli tě to bude bavit a jestli ti to půjde. Pokud se jedná skutečně o růstové bolesti, osobně si myslím, že se zřejmě budou objevovat i nadále nezávisle na druhu sportu. Na to, jestli je pozdě začínat s biatlonem ve tvém věku, ti nejlépe odpoví kvalifikovaný trenér. Určitě bude výhodou tvá sportovní minulost a zkušenosti, které jsi načerpala při atletice. Nicméně určitě by bylo dobré promluvit si s biatlonovým trenérem, nebo alespoň mailem vznést dotaz ohledně věku, v němž do biatlonových klubů přijímají nové členy.
Co se týká tvé otázky ohledně toho, jak své rozhodnutí sdělit rodičům, myslím si, že je nutné, abys jim vysvětlila své důvody, proč chceš změnit sport. Můžeš je například požádat, jestli by s tebou nenavštívili jen orientačně některý z biatlonových oddílů a neinformovali se na možnosti, které bys v tomto sportovním odvětví měla.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahojte:)
Chci se zeptat jak je to s mutací? Když například zpívám tak mi najednou přeskočí hlas na vysokou tóninu čím se to děje? Za jak dlouho přestanu mutovat?

kluk, 13 let, 12. února

Ahoj,
mutování je jedním z příznaků puberty a je způsobeno hormonálními změnami, které jsou pro dospívání typické. V pubertě dochází k výraznému zvýšení produkce mužského pohlavního hormonu testosteronu. A stejně jako u každého probíhá dospívání jinak, rozdílná je i doba, po kterou mutování trvá. Na otázku „za jak dlouho přestaneš mutovat“ ti tedy bohužel nedokáže odpovědět nikdo na světě - respektive mutovat přestaneš, až bude tvé dospívání dokončeno.
Měj se hezky!
Bára