Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Kouření

  Ahoj Alíku,
  vadí mi, že kouřím.
  Prosím tě, jak se toho zlozvyku mám zbavit?

  sarysek33, 3. února 2018

  Ahoj z Modré linky,

  nepíšeš věk, ani není zcela jednoznačné, zda jsi holka nebo kluk. Je dobře, že chceš přestat kouřit. I když, což samozřejmě víš, je lépe vůbec nezačít.

  Pokud se chce člověk zbavit nějakého zlozvyku, první krok je, že opravdu chce. Musí zapojit svou silnou vůli. A cigaretu něčím nahradit. To znamená, že když budeš mít chuť na cigaretu, je třeba se rozhodnout, že si ji opravdu nedáš a přesunout svoji pozornost k něčemu jinému, zaměstnat se něčím jiným. Čímkoli, může to být pokaždé něco jiného. Můžeš si zacvičit, jít vypít sklenici vody, jít se učit, s někým si popovídat, dělat něco rukama. Prostě se nějak zaměstnat.

  Přejeme Ti, ať se Ti dobrý úmysl podaří.
  Modrá linka

  Podpořte prosím Modrou linku!
  Pomohla již v této poradně tisícům dětí.

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Kouření

  Ahoj Alíku, jsem tu zpět, tentokrát ale ne kvůli mě.
  Mám strach o problém mé kamarádky.
  Mojí kamarádce je teď čerstvě 14 a od té doby co se začala chytat špatné party strašně se změnila a lidé co jsou v její blízkosti jí strašně ovlivnili a stále ovlivňují. Teď ale od začátku k problému. Říkejme jí L.
  S L se znám už od malička, asi před rokem, co jsem to zpozorovala, začala bavit s takovými lidmi. V poslední době se dostala ke starším klukům a starším lidem. Do hlavy jí stoupli kluci, kamarádi, chození ven. A jak se říká, nejvíce ovlivní kamarádi. Když jsem s ní nedávno začala chodit ven, všimla jsem si toho. S takovýma lidma se začala stýkat a bavit. Třeba potkala kluka, byla zamilovaná a kvůli němu se řezala. Teď má jizvy. Jednoho dne ji bylo na nic, a její kamarádi co ve 13-ti, 14-ti kouří jí nabídli cigaretu. A teď začala kouřit. No a to je ten problém. Je strašně tvrdohlavá. Zkoušela jsem ji to vymluvit, ale nechce se o tom bavit. A tak bych se chtěla zeptat jak to L vymluvit. Tohle je poslední pokus jak ji pomoct. Protože to s ní jinak půjde ke dnu a já ji musím pustit, jinak by třeba mohla stáhnout i mě. Moc by mě mrzelo kdybych se s ní úplně měla přestat bavit, ale takhle to prostě nejde.
  Omlouvám se za délku dotazu a snad někdo poradí.
  Krásný den všem, dávejte si pozor s kým se bavíte, AŤ VÁM NEZAMOTAJÍ HLAVU A NESKONČÍTE ŠPATNĚ.@)->-

  Holka, 14 let, 30. září

  Ahoj,
  chápeme tvé obavy o L a je od tebe moc hezké, že se jí snažíš pomoct. Občas se bohužel stane, že se kamarádi chytnou špatné party a začnou se chovat jinak, než se nám zdá správné. Kouření je určitě škodlivé a bylo by správné, aby toho L nechala, přeci jenom to může způsobit hodně zdravotních problémů.
  V rámci komunikováni s L ti můžeme doporučit, aby si to s ní zkusila probrat v klidu, bez vyčítání a útočení, jelikož by to mohlo způsobit to, že by to L brala jako něco proti ní. Je dobré tam případně poukázat na to, že o ní máš strach, že si všímáš, že se nějak změnila. Můžeš jí i říct, jaké pocity v tobě její chování vyvolává.
  Určitě je i dobře, nastavit si hranice, za jaké ty už nepůjdeš. Sama si napsala, že hrozí riziko toho, že by tě mohla „stáhnout“ sebou, takže POZOR na to a až se nebudeš cítit příjemně, tak se nemusíš bát s kamarádkou rozloučit. Chápeme, že to může znít hodně tvrdě a i trošku nepředstavitelně, ale udržovat si kamarádství, které více bere než dává nemá smysl. V životě si určitě najdeš spoustu nových kamarádu, se kterými si budeš rozumět ve všech oblastech života, i v otázce kouření a nekouření :-)

  Měj se hezky a držíme palce!
  Nekuřátka z Julesa a Jima

  Kouření

  Ahoj poradci a poradkyně:))
  Pár měsíců zpátky mi jedna kamarádka nabídla, že bych si mohla zkusit vapovat (bez nikotinu, jen chuť a kouř). Zkusila jsem to a dobrý, jsem v pohodě. Poslední dobou mám ale těžké období a jen vzpomínám na to, jak jsem byla šťastná, když jsem vapovala (zní to divně, ale je to tak). Chtěla bych si jednou za čas popotáhnou, ale nečekatě to má háček. Spíš jednu velkou kotvu. Rodiče. Kdybych jim to řekla, zabili by mě. Jsou prostě takoví, že ikdyž má moje sestra diagnostikovanou biopolární poruchu, tak si myslí, že má jenom málo práce. Svěřuje se mi s tímhle, že například když krájí zeleninu na oběd, tak si má chuť s tím nožem vzít život. Zpět k tématu kouření. No, takže tak. Nevím jak to mám udělat, když moji rodiče jsou takoví a mně chybí to štěstí když se nadechnu a do špičky jazyka mi vystřelí teplo a většinou moc dobrá chuť. Také mě uspokojují útvary, které jsem z kouře dělala a prakticky byla šťastná. Budu ráda za odpověď, nic jiného mě ještě nikdy tak šťastnou nedělalo.

  holka, 12 let, 2. září

  Ahoj,
  podle toho, co píšeš, se teď nacházíš ve velmi těžké situaci, kdy se rozhoduješ zda vapovat nebo ne. Je důležité vědět, že i vapovani bez nikotinu není zdraví prospěšné a člověk, který by chtěl být v pořádku a fit, by se tomu měl také vyhýbat.
  Pokud máš teď těžké období, můžeš si o tom zkusit promluvit s přáteli nebo s někým z dospělých, komu věříš, ať už by to byla paní učitelka ve škole nebo rodinný známý. To, že ti dřív bylo při vapovani dobře, mohlo být způsobeno i tím, že si vapovala právě s kamarádkou a nebyla tak v ten moment na vše sama.
  Vapovani jako takové určitě nic nevyřeší. Důležité je teď řešit proč máš těžké období a zda neexistuje nějaká opravdová pomoc, po které by si se cítila lépe. Nápomocná by ti mohla být například linka bezpečí, na kterou se dovoláš, když vytočíš telefonní číslo 116 111.

  Budeme ti držet palce, aby se tvoje situace zlepšila a nemusela si už na vapovani ani pomýšlet.
  Zdraví Nekuřátka z Jules a Jim

  Kouření

  Ahoj Alíku,
  Mám menší problém, příští rok má být školní výlet na který jsem se hrozně těšila, ale rodiče mi ho zakázali z toho důvodu že jsem kouřila takže zákaz výletu udělali jako trest.Chápu zachování rodičů, ale hrozně mě to mrzí, nejspíš to bude poslední výlet na který budu moct jít se svými spolužáky :( (potom mě čeká 9.třída a tam už výlet nebude) jelikož jsou vždycky výlety s děckama hrozně užitý a ještě k tomu to bude nejspíš poslední výlet chtěla bych tam hrozně moc jet.Netuším jak mám rodiče přemluvit aby mě na výlet pustili, nemohl by jsi mi dát nějakou radu jak bych je mohla přemluvit aby mě na výlet pustili?😭❤️

  holka, 12 let, 22. května

  Ahoj,
  chápeme, že tahle situace musí být velmi nepříjemná, ale zároveň chápeme i rodiče. Je těžké vymyslet, co dělat, protože tvé rodiče neznámé, ale vždy je nejlepší si o tom v klidu promluvit. Když jim řekneš, jak moc ti na tom výletě záleží tak by třeba byla možnost se dohodnout. Mohla by si jím na oplátku nabídnout, že třeba pomůžeš s něčím doma,, co obvykle neděláš, aby viděli, jak je to pro tebe důležité.

  Budeme držet palce, ať to vyjde.
  Nekuřátka z Jules a Jim

  Kouření

  Zdravím po dlouhý dobe 😌

  Tentokrát jde o mýho nejlepšího kamaráda..
  Začal strašně moc kouřit, pít alkohol a podobne, ve škole žužlá lyfty (a je mu čerstve 13)..ja mu pořád říkám ať toho nechá, ale prostě mě nechce poslechnout, a to me většinou poslouchá. Docela dost se o něj bojím, je to opravdu můj nejlepší kámoš, je s ním sranda, a dokonce se mi i trochu líbí..no, tak poradíte mi prosím co mu mam už sakra říct? Me z něj za chvíli hrábne..

  holka 12 let, 8. června

  Ahoj,
  nejdřív musíme napsat, že je od tebe moc hezké, že se o kamaráda takhle zajímáš! Rozumíme tomu, že tě to trápí a možná by bylo fajn mu to i takhle říct, jako si to napsala nám. Mohlo by zafungovat, když mu řekneš, že o něj máš strach a třeba mu popíšeš pocity, které to v tobě vyvolává. Nejedná se vůbec o lehkou situaci, ale až si o tom budete povídat, je důležité zachovat si chladnou hlavu a moc na něj netlačit, přece jenom, je to jeho rozhodnutí a mohl by se pak cítit dotčeně. V tomhle případě je důležité si o tom promluvit v klidu a snažit se mu ukázat, že to, co dělá, tě mrzí.

  Držíme ti palce, ať všechno dobře dopadne
  Zdraví Nekuřátka z Jules a Jim

  Kouření

  Dobrý den. Nevím co mám dělat. Moje sestra a její kamarádka (je jim 18) začali kouřit. Bojím se o jejich zdraví ale nevím jak jim říct aby přestali aby si to vzali k srdci protože když jsem to zkoušela tak řekli: nechovej se jako naše rodiče nech nás být. Jak to mám udělat znovu? Nebo to mám nechat na rodičích? Díky moc

  holka, 11 let, 20. dubna

  Ahoj,
  nejprve musíme moc ocenit tvojí snahu o to někomu pomoci!
  Chápeme, že tato situace musí být velmi složitá, protože ti na sestře a její kamarádce záleží. Je super, že si to s nimi už zkusila řešit. Příště můžeš zkusit říct, že o ně máš strach, protože kouření není zdravé, jak sama píšeš, a ty by sis přála, aby si neničily zdraví. Ukázat kuřákům, jak se kvůli jejich chování cítíš a že o ně máš strach, může někdy pomoct. Pokud by to ale nepomohlo a chtěla by si zkusit i něco jiného, můžeš to určitě řešit i s někým z dospělých, třeba s rodiči nebo se poradit i s někým jiným, komu věříš.

  Držíme moc palce, aby všechno dopadlo dobře!
  Zdraví Nekuřátka

  Kouření

  Právní dopady mezinárodní konzumace lehkých drog

  Ahoj Alíku, mám jeden dotaz, který je trošku hloupý, ale nějakou dobu se mi to honí hlavou. Kdyby mi bylo osmnáct, byla bych v Nizozemsku a kouřila trávu, pak dojela do ČR a šla do školy, kde by to ze mě cítil někdo, dávali mi na to takový ty testy a zjistili, že to mám v sobě, byl by to trestný čin? Jelikož podle mě teoreticky ne. O to, že to mám v sobě, podle mě už nejde, důležité je, ale potvrdit, že jsem v tom Nizozemsku byla. I když jsem si teď asi odpověděla sama, chtěla bych odpověď slyšet od dospělé osoby.

  Předem děkuji za odpověď.

  holka, 13 let, 6. dubna

  Ahoj,
  není to hloupý dotaz, ale je spíš pro právníky. Upozorňuji předem, že nemám žádné právní vzdělání a moje rada tedy nenahrazuje konzultaci s odborníkem.

  Domnívám se, že drtivá většina právních systémů soudí lidi podle toho, kde se čin stal, nikoliv podle toho, kde se člověk zrovna nachází. Je to i jeden z důvodů, proč existují státní hranice.

  Proč píšu jen většina? Neexistuje žádná vyšší autorita, která by vynucovala, jak mají právní systémy kdekoliv na světě fungovat. Jednotlivé státy si můžou navrhovat svoje pravidla, jak chtějí. Takže čistě hypoteticky by třeba i mongolská vláda mohla uzákonit, že je podle nich trestné, když česká školačka kouří v Nizozemsku marihuanu, a mohli by ji za to stíhat, soudit a klidně i v nepřítomnosti odsoudit, ale nejspíš by jim ji žádný jiný stát nevydal, takže by ji nedokázali potrestat. To je pak otázka mezinárodních úmluv a diplomacie, nakolik si státy mezi sebou věří a jak moc si navzájem uznávají pravidla. Třeba když nějaký stát zakáže potraty a jeho obyvatelky pak jezdí na zákrok přes hranice do sousední země, kde zakázané nejsou, tak to je nejspíš legální, ale poněkud politicky provokativní. Hodně zamotané to bývá na internetu, kde lidi sdílejí společný digitální prostor, a mnohdy není jasné, do jaké jurisdikce kdo spadá. Většina vyspělých států sice uznává svobodu slova, ale i ta mívá i všelijak různé meze v různých státech. :-|

  Další bod, který ve tvé otázce vybízí k právnímu zamyšlení, je ta nutnost potvrdit, že jsi v Nizozemsku byla. Opět, nejsem právník, ale jestli dobře chápu presumpci neviny, bylo by spíš povinností vyšetřovatelů prokázat, že jsi tam nebyla. Obžaloba musí prokázat, že se trestný čin stal. Pokud se jí to nepovede, tak se nestal. O:-)

  A nakonec musím ještě konstatovat, že si nejsem úplně jistý, že je u nás konzumace drog trestný čin. Sice je to podle mého skromného názoru nebetyčná hloupost (pokud k tomu člověk nemá zdravotní důvod), ale sama o sobě, tuším, není nelegální. Výroba, distribuce a držení většího množství nelegální jsou, držení menšího množství je přestupek – a je asi jasné, že pro české právo je podstatné držení u nás v ČR. Nestudoval jsem celý zákon, možná mám zkreslenou představu, znovu musím zdůraznit, že nejsem právník.

  Přeji ti, abys podobné drogové lapálie nemusela v praxi nikdy řešit. ;-)

  Alík

  Kouření

  Dobry den . Koupila jsem si elektronickou cigaretu ale nwvim jak to mam rict mamce

  holka, 13 let, 23. března

  Ahoj,

  hlavně tě moc chválím, že to mamce chceš říct. Chápu, že je to těžké, ale to, že někdo udělá něco, čeho potom lituje, se stává. Mamka to určitě pochopí. A i kdyby se třeba nejprve trochu zlobila, určitě je lepší jí to říct a vysvětlit jí, že ses jí radši chtěla svěřit, než abys jí to nějak tajila a ona na to pak přišla sama.
  Rádo bych ti poradilo ještě nějak líp, ale je to těžké, protože neznám tebe ani tvou mamku a vím, že na každého platí něco trochu jiného. V životě se mi ale nejlíp vyplácí, když jsem k ostatním upřímné. Zkus třeba s mamkou i probrat, proč sis tu elektronickou cigaretu koupila a proč ses rozhodla to s mamkou probrat. Třeba společně vymyslíte, co s ní (možná půjde zase prodat?).

  Držím palce a přeji pěkný den
  Nekuřátko z Jules a Jim

  Kouření

  Dobrý den poradně,
  dnes mám spíš takový příběh.Stala se mi jedna věc na začátku podzimu ale stejně na to nedokážu zapomenout.Mám spolužačku, a ta mi jednou řekla, jestli s ní nechci po škole ven.Samozřejmě jsem šla to jsem ale nevěděla,co se stane...
  sešly jsme se u ní doma a šly pod jeden most u mě ve městě.Ona sebou měla plnou kabelku něčeho.Pak jsme šly pod ten most a já zjistila, co schovává v kabelce-cigarety a zapalovač.Já jí řekla,že to není dobrý není dobrý nápad a ať to rychle schová! Ale pak jsem se ještě zeptala kde to vzala?Řekla mi že cigarety ukradla mámě, a zapalovač tátovi.Nutila mě, abych si taky tzv.,,práskla“.Já odmítala,Jenže ona mi to do tý pusy vážně dala!Já vyprskla a začala jsem kašlat a myslela jsem,že se pozvracim:-$.Jelikož je naše městečko malinké, její táta nás našel, ale ne pod mostem jak ta spolužačka kouří, nýbrž na sídlišti jak si dává žvýkačky aby ji nesmrdělo z pusy.Ten její taťka jí řekl,že má jít na oběd.Šel napřed a ta spolužačka (jmenuje se Anička) se začala bát.Viděla jsem to na ní.Zahodila zapalovač do roští a cigarety vyhodila do popelnice.Čekala jsem na ni před jejím barákem a když se vracela,říkala,že rodiče si stěžovali,že jim zmizela krabička cigaret a zapalovač.Když jsme se vrátily na sídliště, zapalovač jsme našly.Řekla mi že příště si to nevezme do kabelky,ale do batůžku,aby se vešla krabička i pro mě.Já myslela že na ni začnu řvát.Kouřit nechci nikdy.Jen možná až budu dospělá někde s kámošema VYJMEČNĚ.Ještě něco- Anička mi řekla,že když ji prásknu,řekne mojí mámě že to byl můj nápad a že jsem Aničku nutila.Já to říkám sem,protože Anička nemá Alíka.Já nechci aby si život udělala díky cigaretám těžší.Jenomže nechci,aby si moje máma myslela,že se ptám cizích lidí ,,Nekoupíte mi cigarety?“
  Co mám dělat?Teď,když to sem píšu tak brečím;-(

  holka, 11 let, 11. března

  Ahoj,

  díky za tvůj příběh - jsi opravdu skvělá, žes ty cigarety odmítla, i když ti je tvá kamarádka nutila. S tím má zkušenost hodně dětí a hodně z nich to nedokážou odmítnout, a pak je jim blbě - od žaludku i psychicky, protože se bojí, že budou mít průšvih. Nevím, jaký máš vztah s rodiči, tak se mi špatně radí. Já bych tohle svým rodičům ale určitě řeklo. Nebudou se na tebe zlobit a určitě ti poradí, co s tím. Navíc když už o tom budou vědět, tak se nemusíš bát, že by na tebe ta kamarádka někdy shodila vinu za ty ukradené cigarety.

  Držím palce, ať se to zlepší
  Nekuřátko z Jules a Jim

  Kouření

  Ahoj,nedávno jsem zjistila že moje spolužačka kouří. Napsala jsem jí že jí je teprve 11 ale ona mi řekla že je to její život. Tak jsem napsala její kamarádce kterou bere vážně aby jí to řekla a ona jí prej odepsala že si dělala srandu. Srandu si bohužel nedělala protože jednou měla stream na jedný sociální síti a tam ukazovala cigarety. Řekla jsem si že se to uklidní,že se nad sebou zamyslí ale nic. Zjistila jsem že ty cigarety jí kupuje její kamarádka co už má 15 (takže logicky občanku). Vím že když nemá vlastní rozum tak nic dělat nemůžu ale ptám se aspoň tady jestli se nedá něco dělat....

  holka, 10-11 let, 1. března

  Ahoj,

  je super, že se zajímáš o svou spolužačku a její zdraví. A nejen o zdraví! Cigarety se smí prodávat jen lidem nad 18 let, takže by z toho mohl být pěkný průšvih pro tvou spolužačku, pro její 15letou kamarádku i pro prodejce cigaret.

  Obecně je hodně těžké někoho přesvědčit, že by neměl kouřit. Pokud s tím ta spolužačka nechce přestat, ty s tím toho moc nenaděláš. Můžeš jí ale třeba říct důvody, proč si myslíš, že by kouřit neměla. Když uvidí, že máš strach o její zdraví nebo o to, aby neměla problémy, možná se nad tím zamyslí.

  Děkujeme, že se zajímáš o lidi kolem sebe
  Nekuřátka z Jules a Jim

  Kouření

  Ahoj Alíku, omlouvám se, že tě furt spamuji, ale mám otázky, na které mi nikdo jiný nemůže odpovědět. Je moc velký problém, když jsou jednou za rok o víkendu hody, kde nedělám všechno podle zákona? Jakože například si dám pár cigaret, kouřím od rána do večera vapo a dám si tři loky rumu. Máma mi dovolila si jednou za čas potáhnout z vapa, ale to je všechno. Chápu že porušovat zákon by se nemělo, ale kouření na hodech je jiná dimenze. Je tam třeba dvacet lidí, nikdo nikoho k ničemu nenutí, kdo chce, dá si. Můj sen byl odjakživa kouřit, ale můj pud sebezáchovy mě drží na uzdě, takže si dám jen jednou do roka. Hrozně ráda bych věděla, jestli to něco udělá mému zdraví. Nechci aby si o mě někdo něco myslel, ale život je nevyzpytatelný a nikdy nevíš, kdy se něco stane a umřeš. Do té doby chci žít, jako bych měla umřít zítra.

  holka, 13 let, 16. února

  Ahoj,

  je skvělé, že si uvědomuješ, že je kouření špatné a snažíš se to nedělat. Na kouření je nejhorší, když se na něm člověk stane závislým a nemůže si pomoct a kouří pravidelně a dlouhodobě. Na druhou stranu každá jedna cigareta je pro tělo horší než žádná cigareta. A s alkoholem je to podobné. Ten den, kdy hodně kouříš a k tomu navíc piješ, dáváš svému tělu hodně zabrat a hrozně moc ho zatěžuješ. Může se stát, že ti pak bude i špatně. Né vždycky to tak je, ale i když se cítíš v pohodě, tvoje tělo po takové zátěži v pohodě úplně není a musí se hodně snažit, aby se všech těch škodlivých látek zbavilo. Za pár dnů bude asi zase v pořádku, ale přijde mi škoda ho takhle zatěžovat. Kdyby se ti povedlo najít nějaké zdravější způsoby, jak si užívat života, bylo by to skvělé. Já třeba na hodech nebo podobných sešlostech rádo hraju na kytaru a zpívám nebo hraju deskové hry nebo karty s kámošema.

  Zdraví tě
  Nekuřátko

  Kouření

  Kouření čaje

  Ahoj poradno,
  chtěl jsem se zeptat jestli je legální, když mi je 14 let a ubalím si čaj, a popřípadě jaké se mohou při spalování čaje uvolňovat látky? Je to „zdravější“ než klasická tabáková cigareta? A popřípadě jaké po tom můžu mít stavy?
  Díky.

  kluk, 14 let, 11. února

  Ahoj,

  technicky to sice nelegální není, ale rozhodně to není nic zdravého. Čaj není určený ke spalování a když se zapálí, uvolňuje spoustu škodlivých látek. Sice v něm není nikotin, takže na něm nevznikne závislost jako na cigaretách, ale stejně jako z tabákových cigaret se z něj do těla dostane spousta látek, které mohou způsobit zdravotní problémy. Co se týče stavů, které by mohly nastat, tak by ti po tom mohlo být leda blbě – třeba pálit plíce nebo zvedat žaludek a tak.

  Zdraví
  Nekuřátka

  Kouření

  Ahoj Alčo chtěla bych se zeptat na jednu věc . Když by jsem si udela cigaretu z uschle kopřivy mohlo by to mít nějaký účinek ? Né že bych to chtěla zkoušet ale chtěla bych to vědět . Asi je to blbost ale nevím koho bych se na to zeptala . Jsem si vědoma že jakékoliv kouření škodí . Přeju hezký den a mějte se krásně :-)

  holka, 12 let, 23. ledna

  Ahoj,
  je dobře, že si uvědomuješ, že kouření není zdravé. I cigareta z uschlé kopřivy nebude pro zdraví prospěšná, protože pořád bude docházet k hoření a tím pádem k uvolňování nebezpečných látek z papíru a určitě i samotné kopřivy. Tímhle způsobem nebude mít kopřiva žádné účinky, za mě je určitě lepší udělat si z kopřivy třeba čaj!
  Měj se hezky, zdraví Nekuřátka

  Kouření

  Vídat se s kamarády, kteří pijí a kouří?

  Čauky poradno,
  mám opět problém... od září jsem se přestala bavit s kamarády z prvního stupně. Trochu se s nimi bavím, ale mojí kamarádi se strašně změnili. Byli to slušní lidé kteří měli trochu rozumu v sobě, ale začali pít a kouřit. Je mi líto, že o ně přicházím, ale bojím se že by mě zatáhli do špatné party... Nelíbí se mi že v tomto věku dělají věci, které nejsou vhodné na jejich věk, avšak nevím co dělat, protože všichni se změnili. Vím, je to jejich zdraví, ale přeci jen co kdyby mě zkazili? Možná jsem slušná, ale nepotřebuji si hrát na člověka který bude strašně cool tím, že bude pít, kouřit atd. Proto se s nimi nechci bavit, ale zase přijdu o kamarády. Nevím co mám dělat. Alkohol, tabákové výrobky u dětí nepreferuji. Nesnáším když tohle někdo dělá. Samodrejmě nemám nějaké důkazy, ale to co dávají na sociální sítě dost vypovídá o tom co venku dělají. Spíš mi jde o to radu, jestli se s nimi bavit, nebo se jich stranit. :)
  Děkuji

  S pozdravem Natálie

  holka, 12 let, 4. ledna

  Ahoj Natálie,

  je dobře, že odmítáš cigarety a alkohol. A umím si představit, že pro Tebe není snadné se rozhodnout, jak se zachovat. Chceš vědět, zda se s kamarády bavit nebo ne. Na to Ti odpovědět nemůžeme, je potřeba, aby ses rozhodla Ty, jak to cítíš. Z toho, co píšeš, mi přijde, že si nejsi úplně jistá, zda skutečně požívají alkohol a kouří. Tak si říkám, že by sis to nejdříve mohla ověřit. I pokud by třeba venku kouřili či pili alkohol, neznamená to, že to musíš dělat také. Samozřejmě si však musíš zvážit, jestli dokážeš odolat. Také se můžeš rozhodnout se s nimi přestat vídat. Napadá mě, že si s nimi také můžeš promluvit a dát jasně najevo svůj postoj. Můžeš jim říct to, cos napsala nám - že o ně nechceš jako o kamarády přijít, zároveň však odmítáš alkohol a cigarety. A podle jejich reakce se můžeš rozhodnout. Chápu, že to pro Tebe není snadné, avšak i taková rozhodnutí musíme ve svém životě dělat.

  Přejeme Ti, abys udělala rozhodnutí, které Ti bude ku prospěchu
  Modrá linka

  Kouření

  Jaké zdravotní rizika/následky má když si někdy vezmu papír smotám ho z kapesníku udělám ,,filtr" pak to zapalim a kouřím? JE to škodlivé a vadí to?

  Kluk 14 let Kouření papíru, 18. prosince 2020

  Ahoj, ¨
  vdechování kouře ze zapáleného papíru je zdraví velmi škodlivé. Během hoření vzniká spousta nebezpečných látek, které „filtr“ z kapesníku rozhodně nezachytí. Takže ano, tohle je určitě zdraví škodlivé a bylo by nejlepšího toho co nejdříve nechat.
  S pozdravem Nekuřátka

  Kouření

  Ahoj poradno, mám dotaz.
  Když je mi 12, můžu kouřit cigarety anebo je to porušování zákonu?
  A kde bych si je měla v tomto věku koupit? Nevím, jestli mi je totiž někde vůbec prodají...
  Vím, že kouření škodí a je špatné, ale já to prostě chci alespoň zkusit. Mamka si vždy zapálí, když je ve stresu a já jsem pořád ve stresu (jakože v opravdovém stresu). Chci zjistit jestli mi to alespoň na chvilku pomůže.

  Předem děkuji za odpověď.

  Anonym, 12 let, 31. října 2020

  Ahoj,

  cigarety ani jiné nikotinové výrobky (třeba vapo nebo lyft) ti nikdo nesmí prodat ani dát, dokud ti nebude 18. Je to proto, že kouření je, jak píšeš, hodně škodlivé pro zdraví, a to zvlášť u lidí mladších 18 let, kdy se tělo nejvíc vyvíjí.

  Jinak s tím kouřením a stresem je to trochu mýtus. Ono to totiž na stres může pomáhat lidem, co už kouří dlouho a jsou na kouření závislí. Ale pokud někdo, kdo nikdy nekouřil, zkusí zahnat stres cigaretou, na stres to nijak nepomůže, naopak mu je pak navíc ještě špatně od žaludku a často má i průjem.

  Pokud jsi ve stresu, bude lepší zkusit vymyslet jiné cesty, jak se ho zbavit. Můžeš si zkusit třeba zacvičit, nadýchat se čerstvého vzduchu nebo si o tom promluvit s někým, s kým je ti dobře. Můžou to být rodiče, kamarádi nebo třeba někdo ve škole. I když je to teď trochu složitější, když se se spoustou lidí nemůžeme potkávat kvůli covidu, dá se to vymyslet i jinak - můžeš někomu třeba napsat nebo zavolat. Neboj se se ozvat. Je dobře, že jsi napsala sem do poradny. ok

  Držíme palce
  Nekuřátka z Jules a Jim