Poradna: Alík radí dětem

Menstruace a výtok

Ahoj ....nemám ještě ustálenou menstruaci ale i tak se chci zeptat ... Je normální že mám dva dny zpoždění? Mám jen obyčejný výtok jako před menstruací mívám . Dva dny mě bolelo bříško v okolí vaječníků, sice sem měla i teplotu a bolela mně hlava takže si myslím že jsem byla jen normálně nemocná ale třeba to bude tím .......děkuji za odpověď popř.za radu ��

holka, 14 let, 6. února 2018

Ahoj,
dva dny zpožděná menstruace je naprosto normální a není potřeba se tím nijak znepokojovat. Může trvat i několik let, než se cyklus ustálí a nepravidelnou menstruaci mají často i dospělé ženy. Navíc může menstruaci skutečně ovlivnit například chřipka, stres, cestování a spousta dalších faktorů. Dva dny jsou pro její zpoždění opravdu bezvýznamné a nemusíš je řešit.
Vzhledem k tomu, že kvůli obrovskému množství dotazů odpovídáme se zpožděním, navíc předpokládám, že už jsi menstruaci dostala a celá situace se vyřešila.
Měj se hezky!
Bára

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci přes výživu z projektu Vím, co jím, odborníci na kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 16 let.

Menstruace a výtok

Ahojkky
Je vpohode ze jsme 22.12. Dostala poprvé mesicky a od te doby nic?
Po jak dlouhe dobe by to byl uz problem?

holka, 13 let, 16. února

Ahoj,
menstruační cyklus obvykle potřebuje čas na to, aby se „usadil“ a zpravidelnil. Vzhledem k tvému věku bych si troufla tvrdit, že je to zcela v pořádku. Pokud nepozoruješ žádné zdravotní problémy, jako jsou například dlouhodobé bolesti podbřišku, pálící či svědící výtok a podobně, myslím, že nemusíš mít strach.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj, můžu jít se slabým špiněním do bazénu

holka, 12 let, 12. února

Ahoj,
u špinění bych dodržovala stejná pravidla jako u menstruace. To znamená, že je určitě nutné použít tampón a dodržovat zvýšenou hygienu. Tedy před vstupem do bazénu si zavést nový tampón a po koupání ho ihned vyndat a umýt se čistou vodou, případně speciálním mýdlem.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku,
mam 2 otázky?

  1. mam doma knížku o pubertě a tam píšou příznaky menstruace.Výtoky,bolesti podbřišku atd.To všechno mam ale menstruaci jsem ještě nedostala(trvá to asi půl roku možná mín) jak je to možné?
  2. proč vadí když je výtok nažloutly a zapáchá
děkuji za odpověd
holka, 11 let, 11. února

Ahoj,
nástup menstruace, respektive zahájení menstruačního cyklu, je velmi individuální záležitostí. Příznaky, o kterých píšeš, skutečně mohou být předzvěstí menstruace, ale nikde není řečeno, že pokud je u sebe pozoruješ, začneš například do půl roku menstruovat. Někdy se může první menstruace dostavit za několik měsíců, jindy za několik let. Ale vzhledem k tvému věku si rozhodně nemusíš dělat starosti s tím, že bys cokoli zmeškala. Na zahájení menstruačního cyklu máš ještě spoustu času.
Zapáchající výtok může být známkou bakteriální infekce. Jejími projevy jsou většinou zároveň i štípání, pálení, nebo bolesti podbřišku.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku ✌
Na něco se tě zeptám.
Je teď v této době na učňáku nebo-li na středních školách je přísný tělocvik ?
Jako třeba myslím, když mě mamka bude chtít normální omluvenkou omluvit, když budu mít menzes a k tomu bolesti břicha a nebo to musí být jen od lékaře ?
Předem děkuji za odpověď ��

Eliška Elza.15 let, 7. února

Dobrý den, Elzo,

je prima, že se zajímáte o to, co Vás čeká, avšak na Vaši otázku Vám odpovědět nemůžeme. Každá škola má svá pravidla, své zvyky. Svoji odpověď tedy můžete zjistit na té konkrétní škole, která Vás zajímá. Pokud situace nebudete Vy ani spolužačky zneužívat, mohla by stačit omluvenka od mamky. Jestliže ne, další možností je, že Vám může Vaše obvodní lékařka či gynekoložka napsat zprávu pro školu, že opravdu v době menses nedoporučuje, abyste cvičila – a potom by již omluvenka od mamky mohla stačit.

Hezké dny Ti přeje
Modrá linka

Menstruace a výtok

Je mi 12 let a nemám menstruaci a má každá holka tich pár měsíců před menstruací výtok?

holka, 12 let, 6. února

Ahoj z Modré linky,

ve 12 letech je naprosto v pořádku ještě nemít menstruaci. Kdy žena dostane menstruaci a jak bude probíhat, je velmi individuální. Je tedy fajn se uvolnit a nechat všemu volný průběh.

Hezké dny Ti přeje
Modrá linka

Menstruace a výtok

Ahoj. Chtěla bych se Vám svěřit a zároveň mám otázku.
Jako první bych měla říct,že jsem začala masturbovat. Když to řeknu jednoduše,dřív jsem se jen dotkla určitého místa a bolelo to,teď to bolí jen když tam mám dva prsty... A taková otázka ,kde je panenská blána? Mohla bych ji vidět a cítit i já??
Druhá věc je ta,že jsem dnes poprvé zavedla tampon..Nebylo na výběr ,takže musel být velký (nemeli jsme vložky). První tampon jsem se bala dat hlouběji a tak trosku překážel při močení,ale ten druhý mi nevadil. Celou tu dobu jsem o nem nevěděla. Vyndala jsem ho radši dřív a byl ještě docela čistý. A otázka.:
Mužů používat já, jakožto panna, velké tampony? Hrozí mi nějaké nebezpečí?? A co v noci? Vložky jsou mi nepohodlné ,protože se porad bojím a musím to upravovat a v noci se stane ze to vyteče..Mužů mít v noci tampon? (Menstruaci nemám moc silnou)

holka, 14 let, 3. února

Ahoj,

panenská blána zakrývá poševní vchod, je to jemná a pružná kožní řasa, která má schopnost se přizpůsobit tlaku. Pokud při masturbaci postupně zavádíš prsty, je možné, že se otvor poněkud zvětšil. To však automaticky neznamená porušení panenské blány.

Co se týká menstruačních tamponů, pro slečny Tvého věku jsou lepší tampony menší, odpovídající velikosti pochvy. Zásadní nebezpečí při užití větších nehrozí, jen třeba drobnější poranění panenské blány nebo poševního vchodu.

Pokud Ti bude tampon vyhovovat i v noci, nemusíš vložky používat. Důležité je ale tampon často měnit (po několika hodinách), ponechávat jej dlouho v pochvě ohrožuje zdraví.

Je také dobré být připravena, že menstruace může přijít někdy i nečekaně, mít nachystané tampony či vložky, abys nemusela improvizovat.

Přejeme hezké dny,
Modrá linka

Menstruace a výtok

Ahojkky!

  1. 22.12. 2018 jsem dostala svoji první menstruaci. Pouzivala jsem normalne vlozky, ale ty mi jsou neprijemne a nepohodlne. Proto jsem si dneska koupila tampony abych je vyzkousela. Chtěla bych vás poprosit o radu, jak si mam zavest tampon? Koupila jsem si tampony o.b. ProComfort mini.
  2. Od leta si pisu s jednim klukem. (Znam ho je od nas ze skoly). Piseme si celkem casto a vime o sobe vpodstate vsechno. Dokonce jsem se mu sverila i s depresema. A asi jsem k nemu zacala neco citit, dokonce se mi i parkrat zdalo o tom ze spolu chodime. Kdyz si piseme nebo volame tak je na mě strašně hodný, ale kdyz jsme ve skole (je o rok starsi) tak jako bych neexistovala. Myslite ze to na mě kdyz si piseme hraje nebo se ve skole jenom stydi?
  3. Nevim proc ale nekdy se tesim az budu dospělá a budu na dovolene chodit na nuda pláže a budu se vystavovat. Pred rodinou se stydim byt naha ale tohle me mega laka. Taky se tesim ke gynekolozce (vim jsem divna) ale libi se mi kdyz se na mě někdo diva nebo mi doktorka saha na pipinu a prsa. Jsem divna nebo je se mnou neco špatně?
Predem děkuju za odpověď!
Nany
holka, 13 let, 26. ledna

Ahoj,
na příbalovém letáku tampónů je většinou návod na jejich použití, často i s nákresy. Buďto mají tampóny aplikátor, nebo nikoli. O.b. tampóny aplikátor nemají a zkrátka musíš tampón, po vyjmutí z obalu, zavést prstem co nejhlouběji do vagíny. Ideálně bys ho neměla při pohybu cítit - to je důkaz toho, že jsi ho zavedla správně.

Ohledně tvého druhého dotazu bych si dovolila odhadnout, že je tvému kamarádovi nepříjemné přiznat před svými spolužáky, že spolu máte blízký vztah. Někteří dospívající, kteří nejsou dostatečně zralí, to tak mívají. Klidně se ho ale na to můžeš zeptat, až si budete psát, a také mu můžeš dát jasně najevo, že ti toto chování nevyhovuje a jsi z něj zmatená. Bez problémů ho požádej, aby byl ve svém chování konzistentní a před svými kamarády tě nezapíral. Pokud je to dobrý kamarád, nemělo by mu dělat problém tvé argumenty pochopit.

Tvůj třetí dotaz budu ignorovat, protože 6. prosince jsi se ptala, co máš dělat, když se před paní doktorkou extrémně stydíš a je ti velmi nepříjemné, když by ti měla prohlížet pohlavní orgány. Rozmysli se proto, jak to s tou stydlivostí vlastně máš. Pokud to měl být vtip, uvědom si, prosím, že zbytečně plýtváš časem těch, kteří odpovídají, a který by mohl být věnovaný odpovědím těm, kteří to skutečně potřebují.
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj, když jsem měla poprvé na intimce tečky světle růžové, je to příznak, že můžu dostat menstruaci?

holka, 11/12, 23. ledna

Ahoj,
před dvěma dny jsem ti odpovídala, že nikdo nedokáže přesně určit, kdy přijde první menstruace a že máš svému tělu nechat čas, protože ve tvém věku je na zahájení menstruace ještě spousta času. Obávám se, že za ty dva dny se nic nezměnilo a nedokáži ti tedy odpovědět jinak.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj, kdy poznam, že dostanu první mensturaci? Už od 5. třídy mám výtok bílý, není silný. Měla bych nosit vložky určené na výtoky? Děkuji za odpověď :) V březnu mám narozeniny (12)

holka, 11 let, 21. ledna

Ahoj,
nástup první menstruace je velmi individuální a nikdo ti nedokáže říci, kdy přesně začneš menstruovat. Je pravdou, že před první menstruací většinou bývají výtoky četnější a intenzivnější, ale nelze říci, že například přesně za rok poté, co ti výtok začal, začneš menstruovat. Za normální se považuje nástup menstruace do šestnácti (někteří odborníci uvádějí dokonce do sedmnácti) let, takže máš ještě spoustu času a nemusíš si dělat starosti.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj za 2 měsíce mi bude 15. 17.1.2019 jsem ráno na záchodě po utreni měla hnědé skvrny na toaletaku. Dala jsem si vložku a šla do školy. Dnes je 3 den a včera jsem ještě spinila. Dnes nic. Počítá se to jako menarche? Nebo to ještě přijde? Už se těším na menstruační kalíšek protože s vložkou neusnu jak se zaparuju. A je možné že nemám panenskou blánu? Od mala dělám gymnastiku.

holka, 14 let, 19. ledna

Ahoj,
ano, je možné, že takovéto špinění je předzvěstí menstruace. Stejně tak je ale možné, že se jedná jen o maličkaté krvácení v nějaké cévky. Uvidíš v následujících měsících, jak se bude situace vyvíjet, zda začneš menstruovat, nebo si ještě budeš muset počkat.
Některé ženy se skutečně rodí bez panenské blány, ale nemá to co dělat s tím, jestli provozují nějaký sport či ne.
Měj se hezky.
Bára

Menstruace a výtok

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat jestli existují intimní vložky na sport.....
Děkuji za odpověď!

holka, 19. ledna

Ahoj,
nic jako intimní vložky na sport bohužel neznám. Intimní vložky jsou ze své podstaty tenké a nenápadné a používají se především při silném výtoku nebo doznívající menstruaci, kdy už je zbytečné používat silné vložky, nebo tampóny. Pokud tedy sportuješ na úplném konci menstruace, můžeš samozřejmě intimní vložky používat. Při probíhající menstruaci jsou nevhodné, protože neudrží takové množství krve jako klasické vložky.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj :)
Říkala jsem si kam to napsat a rozhodla jsem se že sem.
Bylo mi to celkem divné řešit s mamkou, ikdyž mamka je mi prostě bližší a tak, asi bude lepší to napsat sem. Takže už k věci: Vždycky když si sundávam kalhoky večer, je na nich takové bílé něco a k tomu nějaká smítka nebo jak to napsat. Z pochvy mi nejspíš vytéká bílá tekutina která potom ztvrdne. Předtím jsem ještě říkala mamce že mám asi výtok. Mamka si to ale nemyslela. Myslela si že jsou to škvarky. Nebo aspoň tak se tomu říká. Prý že to měla taky když byla v mém věku a že se to musí léčit. Pak mi řekla že to může být jen příprava těla na menstruaci a to si myslí doteď. Menstruaci jsem ještě neměla.. A tohle trvá už tak 2 měsíce. U pochvy mám takovou bílou “vyrážku". Nevím jak to nazvat, tak to popíši: je to jako kdyby jste tam nasypali mouku která stvrdla a nejde to nijak smýt. není to tak výrazné.
Byla bych moc ráda za odpověd a jestli s tím máme zajítz k doktorovi.
Díky <3

holka, 13 let a asi divná :/, 16. ledna

Ahoj,

vůbec nejsi divná. S největší pravděpodobností se skutečně jedná o bílý výtok, kdy se tělo připravuje na menstruaci. Pokud výtok není nažloutlý a nezapáchá, k doktorovi zatím nemusíš, ale až přijde první menstruace, stejně bys měla gynekologa/žku navštívit z preventivních důvodů. Jistě pochopíš, že my jako nezdravotníci, navíc po internetu na dálku se nemůžeme nějak zvlášť vyjadřovat k popisu Tvé bílé "vyrážky", nejspíš jsou to žmolky, související s výtokem. Posoudit to ale skutečně může až lékař po vyšetření.

Je dobře, že pečuješ o své zdraví a zajímáš se o to, co se s Tebou a Tvým tělem děje.

Modrá linka

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku, už jsem vám sem nedávno psala, že jsem dostala menses a máma o tom neví. Přijde mi, že trvá strašně dlouho, jsem z toho strašně nervózní. Mám jí od minulé soboty a fakt nevím co mám dělat. Minule jsem jí měla jenom dva dny. Hodně se bojim, že semnou něco je. Děkuju, pá &#55357;&#56379;

Terii, 13 let, 12. ledna

Ahoj,
kvůli velkému množství dotazů se bohužel na ten tvůj dostala řada až teď. Předpokládám, že v současné době už nemenstruuješ, protože pokud dobře počítám, menstruovala už bys skoro dva týdny a to už by byla skutečně anomálie, kterou by bylo určitě potřeba řešit s lékařem. V průběhu dospívání, než se cyklus ustálí, jsou nepravidelnosti v menstruaci (jak v její délce, tak frekvenci) poměrně běžné. Některé ženy skutečně menstruují jen dva dny (ačkoli si troufám říci, že takových bude minimum, protože to je opravdu velmi krátká menstruace), zatímco jiným doznívá menstruace ještě za týden. Každopádně bych ti určitě doporučovala (stejně jako v předchozím dotazu) svěřit se mamince, která ti v této záležitosti zcela jistě poradí a také ti ji případně pomůže vyřešit.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj, dobrý den. Jen jsem se chtěla zeptat, vím že bývá menstruace ze začátku nepravidelná, ale je v pořádku, že svoji 1. menstruaci jsem měla v prosinci 2016,2. asi v únoru 2017, a od té doby do dneška nic? Je mi 13., v březnu 14. a tak se ptám, jako ... nerada bych něco popoháněla a tak, jen se potřebuji ujistit, zda je to v pořádku.(mezi tím rozsahem jsem totiž docela dost zhubla a -teď jsem to zase přibrala, ale o tom jsem psala v jiném dotaze)

holka, 13 let, 10. ledna

Ahoj,
oceňuji, že jsi vnímavá ke svému tělu a nebojíš se zeptat, když Tě něco zajímá. Píšeš, žes zatím měla menstruaci 2x a od té doby už uplynuly skoro dva roky. Také jsi mezi tím dost zhubla a zase přibrala. Nejspíš si nejsi jistá, jak těmto věcem rozumět a zda je vše v pořádku. Odpověď na tuto otázku může dát nejlépe Tvůj dětský lékař nebo gynekolog. Nepravidelnosti menstruace opravdu můžou být i s velkými rozestupy, zvláště v době, kdy se teprve začíná projevovat, než se ustálí. Obecná souvislost s váhou mě napadá ta, že pokud má člověk opravdu nezdravou podvýživu a podváhu, pak se zastaví přirozený vývoj a proces dospívání a může to i na nějaký čas zabránit menstruaci, tělo nefunguje jako u zdravého člověka s přiměřenou váhou. Nevím, zda u Tebe úbytek váhy byl spojený např. s nějakou nemocí nebo to mohlo mít další souvislosti, to by bylo lépe probrat s rodiči a Tvojí lékařkou, která Tě více zná a pravidelně kontroluje Tvůj zdravotní stav a vývoj.

Přejme Ti vše dobré,
Modrá linka

Menstruace a výtok

Jak dlouho vydrží malý tampónek dlouho když budu mít hodně silnou menstruaci,(při běhu)????? Děkuji Bára

holka, 13 let, 9. ledna

Ahoj,
když se nad svým dotazem zamyslíš, nejspíš sama přijdeš na to, že na něj nelze odpovědět. Síla menstruace je velmi individuální a subjektivní hodnota. To, co někdo považuje za hodně silnou menstruaci, může být pro druhou ženu pouze střední, protože každá žena má zkušenost právě jen se svou menstruací. Stejně tak je to i s intenzitou běhu. Zkrátka to musíš vyzkoušet a uvidíš, jak je to právě ve tvém případě.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj, jsem pozvána na 15letou preventivní prohlídku, jenže bych zrovna v tu dobu měla mít menstruaci, jak to udělat? Je mi trapné tam jít se zakrvacenou vložkou

Holka 14 let, 8. ledna

Ahoj,

myslím, že souběh prohlídky a menstruace by vadit nemusel. Je možné se na WC před prohlídkou "přebalit" a omýt, abys měla lepší pocit, vzít si s sebou do sáčku žínku či vlhký ubrousek. To, že máš menstruaci jenom svědčí o tom, že se správně vyvíjíš, že vše je v pořádku. Můžeš si o tom promluvit také s mámou nebo jinou starší kamarádkou, které věříš a zeptat se jich, jak podobné věci řešily ony. Pokud by Ti souběh termínů byl i tak trapný, můžeš zkusit, zda Ti dají jiný termín, jistě jej mají pro nemocné, nepřítomné apod.

Přejeme Ti pevné zdraví v novém roce.
Modrá linka

Menstruace a výtok

Ahoj všichni. Vůbec neví, proč to sem vůbec píšu. Tohle asi není ani dotaz a ani nevím, jak by jste mi na to měli odpovídat. Asi potřebuju, aby mě někdo uklidnil a hlavně vyslechl.
Měla jsem hodně silnou 7. menstruac po třech měsících. Jindy byla celkem pravidelná. Zhruba po 5-6 týdnech. Super vložka (taková ta růžová, druhá velikost od Always) max na dvě hodiny když jsem byla v klidu. Když jsem si sedla na záchod nebo jen vstala, strašně moc to že mě teklo. Takhle to bylo 3. Den a ráno 4. Den to vypadalo stejně. Pořád jsem brečela a říkala to mamce.
Moje první trvala 14 dní a byla extrémně silná. A vypadalo to že neukončí a tak mi teta přinesla z práce (pracuje někde na gynekologii nebo tak) injekci na zastavení. Potom to byl konec a druhá přišla po 2 měsících asi a byla hodně silná ale ne nevím ale jako ta první. Potom byla vždy hodně silná. Teda mě to tak vždy připadalo, i teda teď. Teď ale byla ještě víc. Se mi zdá zdálo.
Tak se mamka ten 4. Den ráno ptala na tu injekci. Tentokrát ne ale nejdříve poslali na ultrazvuk. Minule mi to jen mamka píchla a nic. Řekli, že tam žádný problém není a dali mi injekci. Dali mi ale taky nějakou antikoncepci na srovnání. Měla bych to dostávat vždycky za 21 dní a mělo by to být slabší. Mě je teď ale hrozně. Je mi to tak jakože strašně líto. Trochu si myslím, že to nepotřebuju. Mě to teda přijde hodně silný a trpím u toho, ale nevím jestli jako tak, abych užívala antikoncepci. Treva to má někdo ještě horší a nepotřebuje jí ani. Jako teď se nedá nic dělat, ale bojím se, že jsem si tak jako zničila život. Co když mi ty prášky ublíží nebo něco takového.... Bojím se, jak to bude dál a já ani nevím. Mám strašný strach. Jsem kvůli tomu v depresích.
Nebudou se asi zlobit, když mi napíšte, že nevíte jak mi na tohle odpovědět.
Děkuji za váš čas
PS: první menstruaci jsem měla 11.12. 2017 a bude mi zhruba za měsíc 14

holka, 13 let, 7. ledna

Ahoj,
moc mě mrzí, že musíš řešit takové nepříjemné problémy. Dokáži si představit, jak to pro tebe musí být stresující a vyčerpávající. Z tvého dopisu je vidět, že ke svému tělu přistupuješ velmi zodpovědně a hodně o věcech přemýšlíš. Můžu tě ale ujistit, že antikoncepcí si rozhodně život nezničíš a nemůže ti nijak ublížit. Hormonální antikoncepci užívají na celém světě miliony žen a mnohé například právě kvůli silné menstruaci, nebo problémech s pletí, s nimiž si často antikoncepce dokáže poradit. Pokud svému lékaři nedůvěřuješ a nejsi si jistá, že se rozhodl správně, můžeš poprosit maminku, aby tě objednala ještě k jinému lékaři, který ti k tomu sdělí svůj názor. Budeš tak znát stanovisko od dvou nezávislých odborníků a budeš klidnější. Nicméně pokud i on doporučí antikoncepci, rozhodně můžeš být klidná, protože antikoncepce je zcela bezpečná a naopak ti od tvého trápení může ulevit. Nemusíš se ničeho obávat.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku, mám problém, který jsem tady ještě nečetla. Dneska jsem dostala menses no a moje máma to neví, už to mám asi potřetí. Tu první jsem dostala minulej rok v únoru a tu druhou až na konci srpna. Přes podzim to bylo takový divný protože jsem byla hodně ve stresu, tak tím jsem to asi oddálila nebo co. Prostě to nedokážu říct mamce, chtěla jsem jí to říct už minule, ale to jsem to zrovna měla jenom dva dny a nestihla jsem to. Já se prostě bojim, je mi to trapný a bojim se, že bych musela jít na gyndu. Starší ségře už to vůbec nechci řikat. Já se fakt strašně bojim, já ani nvm, jak se používaj vložky a kdyby mi to začla vysvětlovat, tak mi to přijde strašně trapný. Dneska jsem to psala mojí nejlepší kamarádce která mi vždy pomůže, řekla mi, že jí to musim příště už fakt říct. Je mi to navíc blbý, že to nemám ani poprvý, ale už po třetí. Pokud bych to furt takhle tajila a řekla jí to třeba až za rok, přišel by na to třeba gynekolog nebo by to nějak vadilo? Předem ti moc děkuju a přeju krásnou zimu ❤❤

Teruška 13, 5 let, 5. ledna

Ahoj,
hned na začátku tě mohu ubezpečit, že na tom, že máš menstruaci není nic trapného, nenormální, nebo nic, za co by ses měla stydět. Menstruace je úplně normální součástí ženského těla a tvoji rodiče samozřejmě ví, že v průběhu dospívání začneš menstruovat. Přirozeně neexistuje žádné nařízení nebo zákon, který by tě nutil, abys o své menstruaci mamince řekla, ale na druhou stranu se sama sebe zeptej, proč se toho tak bojíš. Styděla by ses jí například říci, že máš rýmu, nebo zvýšenou teplotu? Pravděpodobně ne. A s menstruací je to podobné; jde skutečně o zcela normální součást života. Navíc uvádíš, že si vlastně s menstruací nevíš příliš rady, nevíš, jak používat vložky a podobně. Maminka ti v tomto ohledu pomůže, předá ti své zkušenosti a pomůže ti zorientovat. A udělá to určitě moc ráda a bez jakýchkoli problémů.

Na gynekologii s nástupem menstruace chodit nemusíš (pokud nemáš žádné zdravotní problémy), ale postupem času určitě začneš chodit na preventivní prohlídky. Nejedná se o nic bolestivého a preventivní prohlídky mohou odhalit případné zdravotní problémy a ušetřit ti do budoucna mnohé trápení nebo komplikace.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj, jak zajista poznám, že jsem to dostala?

holka, 12 let, 5. ledna

Ahoj,
to je úplně jednoduché. Menstruaci poznáš velmi snadno a jasně podle krvácení, respektive krve, která se ti objeví na spodním prádle.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj,
asi poprvé v životě chci dostat menstruaci..Jde o to,že jsem nějak nejedla ,ale pak začali zdravotní problémy a mě došlo že musím jist. No a před měsícem se menstruace nedostavila. Dnes mám mít mesicky zase a porad nic. Existuje něco čím to mužů vyvolat?

holka, 14 let, 3. ledna

Ahoj,
nevím, jestli už jsi měla před svými zdravotními problémy menstruaci pravidelnou, nebo zda se tvůj cyklus ještě neustálil. Nicméně pokud už jsi menstruovala pravidelně a po objevení zdravotních problémů menstruace vynechala, určitě je na místě, abys vyhledala lékařskou pomoc. Objednej se na gynekologii, kde tě odborník vyšetří a zjistí, v čem může být problém.
Měj se hezky!
Bára