Poradna: Alík radí dětem

Alík radí dětem

Ahoj,
chtěla bych vydat knihu, ale nevím jak.. a vím že to není zadarmo, a kolik by to asi stálo? - chtěla bych vědět všechyn podrobné a důležité informace :)

Bára, 12 let, 22. února 2018

Ahoj,
ohledně vydávání knih ti mohu poradit, protože sama píšu knihy pro děti. V první řadě je potřeba mít kvalitní rukopis, který pošleš do vydavatelství. Pokud se jim bude rukopis líbit, ozvou se ti zpátky a vydání knihy už zařídí samo vydavatelství. V případě, že se jim bude rukopis líbit, nebude tě vydání knihy stát vůbec nic, protože veškeré náklady zaplatí vydavatelství. Některá vydavatelství dokonce pořádají literární soutěže pro nové autory. Sleduj proto jejich stránky a zkus svůj rukopis přihlásit do některé ze soutěží. Jestliže je kvalitní, určitě si ho někdo všimne.
V případě, že by ses rozhodla svou knihu vydat sama na své náklady, musela bys počítat s náklady, které by určitě dosahovaly několik desítek tisíc. Rukopis se musí zredigovat, musí projít rukama korektora, někdo k němu musí nakreslit ilustrace, je potřeba grafika, který mu dá finální podobu a zalomí ho. Poté jde do tiskárny a když už je kniha hotová, ještě ji někdo musí dovézt do obchodů, propagovat ji a prodávat. A všem těmto lidem se samozřejmě musí zaplatit, takže vydání knihy na vlastní náklady skutečně není levná záležitost. Mnohem lepší je tedy poslat svůj rukopis do vydavatelství a doufat, že je natolik kvalitní, aby redaktory zaujal.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci přes výživu z projektu Vím, co jím, odborníci na kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 16 let.

Jiné téma

Ahoj Alíku a ostatní,
myslím, že zařadit svůj dotaz sem je nejlepší. vždycky jsem byla spíš extrovertní tip, ale poslední dobou začínám být docela stydlivá a mívám docela strach. třeba nedokážu objednat místo v restauraci. Když jsem byla nucena před pár dny zavolat a zrušit si rezervaci ve fitku, sice jsem tam zavolala ale cítila jsem se neuvěřitelně trapně a pak jsem se rozbrečela. Prostě se vždycky cítím, že člověk u telefonu si o mně myslí že jsem neschopná, nebo tak něco. To si o sobě totiž myslim i já sama. Mamka říkala že si myslí, že mám poruchu sebevědomí, ale to prostě jinak nejde, když nemám ráda svůj vzhled, postavu a zlobím se sama na sebe když dostanu horší známku než jedničku. Chci se tedy zeptat, je možné že mám poruchu sebevědomí a pokud ano, co bych měla dělat? díky, snad byl dotaz srozumitelný, vaše anonymka.

Holka, 11 let, 12. února

Ahoj,
je dobře, že jsi nám napsala se svým trápením. Hodně lidí se mění v období puberty, a to nejen tělesně, ale i v prožívání, pocitech a v celkovém nastavení se k sobě a okolnímu světu. Na tom není nic špatného, je to vlivem hormonů, ale také tím, že se potřebujeme vypořádat s těžšími tématy, které jako dospívající vnímáme úplně jinak než v dětství. Chápu, že telefonáty s cizími lidmi jsou náročné, ale připadá mi skvělé, že jsi to zvládla, i když to stálo hodně sil. Mnoho dětí v jedenácti letech by vůbec do žádné restaurace nevolalo, ani by si nerušilo místo ve fitku, právě protože jim vadí nejistota z kontaktu s cizími lidmi. Je důležité to trénovat postupně, anebo si volit vhodnější komunikaci, která Ti zatím vyhovuje více - například po mailu apod.

Já osobně neznám spojení "porucha sebevědomí", spíše se hovoří o sníženém sebevědomí, které znovu může být spojené s nastupující pubertou a dospíváním a zažívá ho většina dětí. Jestli Ti však hodně vadí, jak vnímáš svoje tělo a svůj vzhled a jak se stavíš k výsledkům ve škole, je možné vše probrat s psychologem nebo psycholožkou, který by Ti mohl pomoci najít příčiny Tvých pocitů a pracovat na postupném zvyšování sebevědomí. Lze navštívit školního psychologa, pokud jej máte, nebo Tě někam může objednat maminka. Hodně také spraví samotný čas a to, že bys měla možnost vše s někým sdílet. Sdílené trápení se vždycky alespoň trošku umenší. Můžeš vše probírat s mamkou, pokud máte pěkný vztah nebo s někým jiným komu důvěřuješ a kdo by Ti byl oporou.

Přejeme klidné dny.
Modrá linka

Jiné téma

Ahoj Alíku, jaké oblečení je vhodné do divadla?
Díky za odpověď.

holka, 11 let, 11. února

Ahoj,
to záleží do jisté míry na druhu divadla, na jeho úrovni. Jinak se člověk obléká, když jde třeba do Národního divadla, jinak do nějakého malého komorního divadélka. Čím lepší divadlo, tím lepší oblečení se od diváka očekává. Určitým vodítkem k úrovni divadla může být cena za vstupenku...

Myslím, že do běžného divadla stačí běžné slušné oblečení, v jakém se třeba chodí do školy... možná trochu slušnější, čistě vyprané, voňavé... pokud možno nepotrhané. :-)

Většina diváků se chodí koukat zejména na to, co hrají herci na pódiu, takže to, co mají na sobě ostatní diváci, nebývá zase tak důležité.

Alík

Nepatří do poradny

Ahoj Alíku, je mi 10 let a chcy se zeptat co to je menstruace holky ve třídě si o tom povidali a mě zajímá jestli to taky budu mýt

Cyril, 10 let, 13. února

Në, nechcëš se zeptat. Ty už v deseti letech studuješ brněnskou průmyslovku?

Jsi nesmírně šikovný, že sem umíš vložit takto z tvého pohledu patrně mistrovsky zábavný dotaz mrhající časem lidí, kteří pomáhají dětem, ale už to prosím víckrát nedělej, Jirko. Teda pardon... Cyrile.

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku ✌
Na něco se tě zeptám.
Je teď v této době na učňáku nebo-li na středních školách je přísný tělocvik ?
Jako třeba myslím, když mě mamka bude chtít normální omluvenkou omluvit, když budu mít menzes a k tomu bolesti břicha a nebo to musí být jen od lékaře ?
Předem děkuji za odpověď ��

Eliška Elza.15 let, 7. února

Dobrý den, Elzo,

je prima, že se zajímáte o to, co Vás čeká, avšak na Vaši otázku Vám odpovědět nemůžeme. Každá škola má svá pravidla, své zvyky. Svoji odpověď tedy můžete zjistit na té konkrétní škole, která Vás zajímá. Pokud situace nebudete Vy ani spolužačky zneužívat, mohla by stačit omluvenka od mamky. Jestliže ne, další možností je, že Vám může Vaše obvodní lékařka či gynekoložka napsat zprávu pro školu, že opravdu v době menses nedoporučuje, abyste cvičila – a potom by již omluvenka od mamky mohla stačit.

Hezké dny Ti přeje
Modrá linka

Moje tělo

Ahoj, chtěla bych nosit kontaktní čočky, nedioptrické, barevné. Zajímalo by mě, jak často se musí vyhodit a koupit nové? Jsou čočky vhodné ke každodennímu nošení? V čem je nejideálnější je skladovat například přes noc?
Předem moc děkuji!

holka, 16 let, 9. února

Ahoj,
záleží na typu čoček, které si koupíš. Některé mají trvanlivost tří měsíce, některé půl roku a některé dokonce rok. Samozřejmě čím déle je používáš, tím větší péči jim musíš věnovat, aby sis s nimi nezanesla do očí infekci. A při každodenním nošení se doporučuje spíše měsíční výměna. Uchovávají se stejně jako dioptrické čočky ve speciálním roztoku. Skladování v jakýchkoli jiných podmínkách není vhodné.
Měj se hezky!
Bára

Rodiče

Ahoj Alíku. Chci, aby mi na tenhle dopis někdo odpověděl SMYSLUPLNĚ. Už jsem vážně bezradná a jestli mi nepomůžete vy, tak asi budu spamovat Linku důvěry nebo už fakt nevím. Klidně na odpověď počkám delší dobu, ale ať dává smysl a dá se použít, protože z odpovědí na podobné otázky jsem toho moc nevymáčkla.

Takže - začínáme.

Je mi třináct. Mám rozvedené rodiče (už od pěti let) a bydlím u mamky. Ta si našla nového tátu, u kterého bydlíme. Jsou manželé. Dříve se moc nehádali, ale teď ano. Naštěstí nejsou nějak fyzicky agresivní, ale nadávají. Není to tak, že by si nadávali sprostě, ale znevažují práci toho druhého, stěžují si a prostě jsou hnusný.

Mamka byla před asi 2 lety na operaci páteře, takže teď nemůže moc běhat aby se jí nehýbali implantáty. A vůbec jí to stěžuje život. Ani nemůže chodit do své staré práce, kterou měla moc ráda. A tak si hledá jinou práci. Zatím se zaškoluje u jednoho pána, jenže tátovi se to nelíbí... Když ona jde do práce on vždy kroutí očima a říká: „No tak jdi no...“ „Já zrovna chci jet nakoupit...“ A vůbec je na ní ošklivý...Taky jí říká: „Já jdu do práce, ne ty. Ty z práce nedoneseš peníze.“ To je pravda, protože máma je tam zatím v učení. Hrozně mě to štve, protože máma dře jako mezek aby zase mohla jít pracovat, ale táta to buď necháme nebo nechce chápat. Ona vstává se mnou a sourozenci v 6:20 potom odvede brášku do školky, jde do práce, ve 12:10 vyzvedne brášku, přijde domů, umyje nádobí napíše se ségrou úkoly, s bráškou si pohraje, uvaří tátovi oběd, ten se TEPRVE vypotácí z postele a pak ještě řekne, že polívky se ani nenají, že je jí málo. Máma začne brečet, já přijdu domů, udělám část projektu na americké univerzitě, se ségrou se chvíli učím angličtinu, pak pohlídám bráchu a umyji s ním nádobí, mamka se snaží učit, ale táta jí říká: „Ten pes chudák ani není venku.“ Vezme ho a vypadne s ním ven, takže my mezitím uklidíme, já se jdu učit, sourozenci si jdou hrát a máma může 30 minut pracovat. Pak přijde táta z procházky, celý naštvaný jak je venku ošklivě a on nic nestíhá a večeře není hotová. Následně máma jde vařit, já se jí snažím pomáhat, ale ona je tak vyfluslá, že jediná věc co dokáže je stěžovat si mě na tátu nebo mi taky za něco vynadat, pak je večeře, táta řekne, že to dneska stálo za h*vno a nic pochopitelně nestihl. Poté přichází hádka ve které táta několikrát nadhodí, že má s mámou (dle jeho měřítka) málo sexu, a že on jakožto muž nebude mýt nádobí ani vytírat, protože je to ženská práce.

No, teď to zní, jako u nějakých středověkých lidí. Hodně zaostalých středověkých lidí... No i když... tam by táta musel pracovat.

Na jeho obhajobu, on pracuje, ale někdy se mu nechce a tak Čáry máry fuk, celý den spí a večer nadává , že nic nestihl.

Máma je z toho špatná. Dříve jsem si myslela, že fyzická schránka člověka a jeho psychický stav spolu nemají co dělat, ale teď jsem jiného názoru. Mámě se začaly dělat pupínky na obličeji, začali jí padat vlasy, je unavená... Bojím se, že by kvůli tomu mohla zemřít dříve než je nutné, což rozhodně nechci. Chci, aby byla šťastná, ale nevím, jestli není možností ke štěstí rozvod. (Fuj, to je hnusný slovo.) Oni jsou spolu už pět let a poslední dva se hádají... Tátu se pokoušíme změnit tak poslední tři, ale pořád nic. (Až na to, že pijeme nejen černý ale i červený čaj.) Kdyby se táta rozhodl, že to chce skončit, budeme na ulici. (Nebo v tom lepším případě - u babi. Tak 2-3 týdny... Déle nás u sebe asi nenechá.) Jsme tři děcka a máma bez práce. Sice máme něco ve spoření na vejšku, ale máma to nechce utratit a já taky ne. Chci vystudovat, stát se neouroložkou a být bohatá tak, abych mohla uživit mámu, sourozence, sebe, našeho psa a kočku a taky ragdolla co si pořídím až budu dospělá. A koupit mámě zahradu... Ale jestli máma nebude mít peníze, (čehož se dost bojím, protože táta sice teď platí energie a něco z jídla, ale máma zase cáluje školu, kroužky, většinu jídla a chod domácnost) nebudu moct studovat dobrou školu v zahraničí. Snažím se teď udělat si dobré jméno. Sbírám ocenění, takové ty „známosti“, dělám projekty a olympiády. A školách mi za to mohou udělit stipendium. Prostě CHCI studovat. Mám to ráda.

Nebylo mi 15, takže na brigádu zatím nemohu a už nevím čím pomoct více. Chci mít svůj život, chodit ven s přáteli... Ale poslední dobou to s vrstevníky není moc ok, už to hraničí se šikanou. Mámě o tom moc nechci říkat, jsou to další starosti. Já jsem dost silná na to, abych si pomohla sama. Mou jedinou brigádou bylo divadlo. Za peníze hrajete v každém věku. Ale já nechci být herečka. Rejža mi říkal, že mě, jako jedné z mála by nerozmlouval DAMu, hrála jsem za tisícové honoráře, ale... Tohle není to, co by nějak pomohlo lidstvu. Chci objevit nějakou nemoc, to někomu pomůže, divadlo je super, ale není v tom ta jistota a poslání...

Párkrát jsem uvažovala, že uteču. Je toho někdy prostě moc a já to už nemohla vydržet... Ale pak mi dojde: „Pro mámu to budou další a další starosti.“ Takže i když bych někdy chtěla, neodešla jsem. Snažím se být silná. Někdy jsem nad tím přemýšlela, ale naštěstí jsem samu sebe včas zarazila, takže žádné sebepožkozování, alkohol ani drogy. Čestný skautský!

Tenhle dopis je delší než jakýkoli jsem kdy napsala. No, ale... prosím, pomozte.

holka, 13 let, 10. února

Ahoj z Modré linky,

z toho, co píšeš, je toho dost, s čím s vyrovnáváš. Je od Tebe hezké, že bys ráda pomohla, ale ti dospělí – kteří jsou zodpovědní – jsou máma a táta. Oni by si měli své spory mezi sebou vyřešit, a pokud se jim to nedaří, mohou se obrátit na odborníky. Partnerskými vztahy se zabývají v manželské a rodinné poradně. Jestliže by táta nechtěl a na mámu je toho hodně, může si najít psychologa sama pro sebe, aby se mohla vypovídat, podívat se na vše i z jiného úhlu pohledu. I v případě, že by se Vaši rozešli, jsou možnosti, existují různá podporovaná bydlení, příspěvky od státu. Nebylo by to sice úplně jednoduché, ale i tak by to nebyla bezvýchodná situace. A bylo by dobré, abys ani Ty nebyla na své starosti sama. Máš právo rodičům dávat najevo, jak se cítíš, když se hádají, jaké starosti Ti to dělá. Můžeš jim klidně i ukázat naši komunikaci. Případně se můžeš svěřit někomu jinému z rodiny, školní psycholožce, pokud ji ve škole máte či někomu jinému ve škole, komu věříš. Avšak řešit Ti tuto situaci nepřísluší, ani to není v Tvé moci, i když rozumím tomu, že bys ráda mamce pomohla.

Je prima, že máš své sny, které Tě ženou dopředu a že jsi i těžké situace zvládla, byť věřím, že nebyly určitě lehké. Kdybys chtěla, můžeš nám i zavolat na Modrou linku a společně tak můžeme všechno probrat víc do hloubky. Z toho, co píšeš, se mi zdá, že jsi moc prima holka, která dobře vnímá, co se děje okolo, což může být dar a přednost v případě, že bys v budoucnu chtěla pomáhat lidem a stát se třeba lékařkou.

Přejeme Ti klidnější a radostnější dny,

Modrá linka

Moje tělo - kluci

Ahoj Alíku,
jaké jsou možnosti si co nejhladčeji oholit pokožku okolo penisu? Holím se pěnou a klasickou žiletkou, ale nikdy to není 100 %, ani když je žiletka úplně nová. Jsou na to nějaké fígle popřípadě, čím jiným se holit?
Díky moc za odpověď :)

kluk, 15 let, 9. února

Ahoj,
holení v intimní zóně se obvykle provádí žiletkou, nebo případně depilačním krémem. Epilátory, či vosky, nejsou vzhledem k citlivosti pokožky v těchto partiích vhodné. Holení žiletkou má výhodu v tom, že je rychle a levnější než holení depilačním krémem. Na druhou stranu někteří lidé jej špatně snášejí (objevují se jim například pupínky), nebo mají tendenci k zarůstání chloupků. Holení za pomoci depilačního krému je sice šetrnější, ale zase časově i finančně náročnější. Vzhledem k tomu, že u obou způsobů se odstraní pouze část chloupku, která je nad pokožkou, trvanlivost oholení je u obou stejná. Záleží tedy na tobě, jaký si zvolíš.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Je mi 12 let a nemám menstruaci a má každá holka tich pár měsíců před menstruací výtok?

holka, 12 let, 6. února

Ahoj z Modré linky,

ve 12 letech je naprosto v pořádku ještě nemít menstruaci. Kdy žena dostane menstruaci a jak bude probíhat, je velmi individuální. Je tedy fajn se uvolnit a nechat všemu volný průběh.

Hezké dny Ti přeje
Modrá linka

Jiné téma

Ahoj.. Mam takový problém že jsem začala obcházet školu i po 1. Stupni kde jsem narazila na učitelku ktera mi hrozně pripomina mrtveho Davida bowieho.. To je muj nejvic oblibeny zpevak a ja se totalne zcvokla do te ucitelky a chodim ji sledovat kadzou prestavku jen me stve ze konci po 5 hodine... Jsem hetero a spise jsem i byla proti homosexualite a myslim si ze by to nemusely byt sklony ale proste byvam casto smutna z bowieho smrti a ona tak nejak neco co mi zbylo.. Jak se mam z tohohle dostat aby se mi nejak prestala libit atd je to fakt divne protoze ji je asi 40 a me 15 ����

holka, 15 let, 5. února

Dobrý den z Modré linky,

chápu, že Vám situace připadá zvláštní. Nejde zařídit, abychom něco cítili nebo necítili. Své pocity můžeme pouze prožívat. Můžeme jim porozumět, což nám umožní rozhodnout se, zda se jimi budeme řídit nebo ne. Sama píšete, že ten, kdo se Vám líbí, byl David Bowie, a ta paní učitelka Vám ho jen připomíná. Klidně si smrt Bowieho odtruchlete, vzpomínejte na něj, pouštějte si písničky – a sama se rozhodněte, jestli chcete tu paní učitelku vyhledávat nebo ne, co Vám to přináší dobrého a užitečného.

Klidné předjarní dny Vám přeje
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj, promiňte že opět otravuju ale:

Ve třídě se mi líbí jeden kluk. Už dýl mu to chci říct, ale nevím jestli by to neřekl ostatním klukům ze třídy kteří by se mi smáli.
Kamarádka si ze mě chvilku dělala legraci když jsem jí řekla že se mi líbí, ale snad na to už zapomněla.
Chodím (s tím klukem) spolu na hudební nauku (já hraju na klavír, on na bicí), která je ve čtvrtek, který letos vychází právě na Valentýna.

Další komplikací je, že příští rok chci na gymnázium kam on určitě nepůjde. To znamená, že mám čas pouze do konce letošního školního roku.
Kluk (takovej ten „vdoucí“) od nás ze třídy říká, že se se mnou jako jedinou holkou ze třídy dá bavit....

Dále mi to komplikuje moje nepřítelkně (taky ze třídy), který se ten kluk taky líbí.

Když jsme byli se šklou v kině, sedla jsem si vedle něho. Jenže holka kterou nemám moc ráda, začla fňukat a natohovat, že chtěla sedět vedle mě (na druhé místo vedle mě si sedla moje nejlepší kámoška). A tak jsem si musela sednout sednout mezi mě.
A tohle je jenom jede z příkladů. Vždy, když mám možnost se s ním více zkamarádit, vždy se to něják pokazí.

Ráno, než mu příjdou kámoši, tak se s ním docela hezky povídá.
Asi jedinou výhodou je, že na něj mám tel. číslo.

Mám mu říct že se mi líbí, právě na Valentýna??? Mám mu vůbec říct že se mi líbí??? Co když to řekne svým kámošům a ti se mi budou posmívat???

Předem moc děkuji za odpověď. Oslovujte mě Klára (nejmenuji se tak).

holka, 5. února

Ahoj z Modré linky,

když se nám někdo líbí, je to vždycky hezké období a je moc fajn si ho užívat. I když někdy máme nezodpovězené otázky. Nemůžeme Ti říct, jestli se máš vyznat z citů nebo ne. Musí to být Tvé rozhodnutí, které by mělo vycházet z toho, co si opravdu přeješ, jak situaci prožíváš. Pokud mu neřekneš, co cítíš, mohou se Vaše cesty rozdělit a Ty nebudeš vědět, jak to mezi sebou máte. Zároveň píšeš, že na něj máš i telefonní číslo, můžeš se mu tedy ozvat, i když nebudete spolužáci. Na druhou stranu, je potřeba se připravit i na možné odmítnutí, může se stát i to, o čem píšeš – tedy, že o Tvých citech řekne ostatním. Sympatie, to, že se nám někdo líbí – na tom není nic špatného, pokud by se přece jen stalo, že by se Ti posmívali, vypovídá to pouze o jejich hlouposti, o ničem jiném. A na druhou stranu – opravdu stojí kluk, který se bude chtít bavit na Tvůj účet za to, aby ses kvůli němu trápila? I když by to nebyla příjemná situace, alespoň bys věděla, na čem jsi.

Přejeme Ti, aby sis užívala, že je v Tvém okolí někdo, kdo se Ti líbí, bez ohledu na to, zda mu to řekneš nebo ne.

Modrá linka

Holky a láska

Ahoj,
V poslední době se mi pár mých dobrých kamarádů svěřilo, že už měli sex, jenže se mi taky svěřili, že ho měli asi tak po týdnu vztahu. No a mně přijde, že je to moc brzo mít sex po týdnu vztahu... Je divný, že se teď bojím si s někým začínat, protože by se mnou mohl chtít vyspat? Protože ještě přednedávnem jsem si myslela, že vztah je o tom, že postupně poznáváš někoho, koho máš ráda, ale teď mi spíš přijde, že vztah je jenom o líbání a sexu a o ničem jiném...

Předem děkuji za odpověď.

holka, 15 let, 4. února

Dobrý den,

vzhledem k Vašemu věku Vám budeme vykat. Rozumím tomu, že od milostného vztahu očekáváte lásku, poznání partnera, porozumění, důvěru - to jsou věci, které by měly přirozeně předcházet intimnímu sblížení. Jednoduše proto, že mají podpořit příjemné prožití sexu pro oba a také udržet stabilní rodičovský pár pohromadě při eventuálním početí dítěte.
Je ovšem také pravdou, že muži (zejména ve Vašem věku vlivem hormonů) mají potřebu sexu silnější. Neznamená to však, že když zákon umožňuje, aby spolu měli sex partneři starší 15 let, že se tak nutně musí co nejdříve stát. Reálný věkový průměr se pohybuje kolem 17 let (to znamená, že docela hodně lidí prožije první sexuální zkušenost i později), opravdu záleží na tom, kdy se potkají ti správní lidé.
Vaši obavu, že Váš budoucí přítel bude mít zájem pouze o intimnosti, nikoli o vztah, chápu jako zdravou opatrnost. Nelze to vyloučit a je dobré na takovou možnost být připravena - vědět, jak chcete reagovat na případný psychický nebo fyzický nátlak apod. Zároveň by ale bylo vůči budoucímu příteli trochu nefér přistupovat k němu s takovým předsudkem a nedopřát sluchu skutečným citům. Ta správná "tykadla", kdy je co ve vztahu pro Vás v pořádku, získáte jen zkušeností.

Naplňující vztahy přeje
Modrá linka

Moje tělo - kluci

Ahoj, mám takový problém, nevím jak to napsat, Slepenou předkožku, mám prostě takovej kousek kůže který vede od předkožky až nahoru, nevím co mám dělat, svěřil jsem se s tím kamarádovi a ten mi něco málo poradil ale i tak potřebuji pomoct. Na netu se toho moc nedozvím. Rodiče říkají že je to úplně normální ale mě to normální nepřijde.

kluk, 11 let, 4. února

Ahoj,

je dobře, že ptáš, když Tě něco trápí - nebojíš se obrátit nejen na nás, ale i na kamarády a rodiče. Pravděpodobně popisuješ slepení předkožky se žaludem, které je u malých chlapců přirozené. S přibývajícím věkem by se však mělo uvolnit, aby nedošlo k onemocnění zvanému fimóza (to je zúžení předkožky penisu), které může působit obtíže při intimní hygieně nebo sexu. Pokud máš jakékoli pochybnosti nebo nepříjemné pocity, bylo by nejlepší zeptat se přímo svého lékaře, který jediný může odborně posoudit, zda je vše v pořádku a uklidnit Tě, nebo doporučit vhodný léčebný postup. Nemusíš se kvůli tomu cítit nijak trapně, penis je část těla jako každá jiná a někdy potřebuje lékařskou kontrolu.

Měj se dobře.
Modrá linka

Moje tělo - váha

Dobrý den, ještě jsem chtěl dodat k minulému dotazu, zda mohu kombinovat hubnutí a cvičení svalů? Jakože budu jíst více zeleniny ovoce atd. a třeba odpoledne nějak cvičit popř. posilovat, nebo že budu např. 2 měsíce hubnout bez cvičení a po těch 2 m. budu další třeba 3 měsíce budovat svaly? Která s těchto variant je lepší?
Děkuji za odpověď

kluk, 14 let, 8. února

Ahoj,
dlouhodobě udržitelný úbytek váhy je vždy možný pouze za předpokladu, že kombinuješ zdravý jídelníček s pohybovým režimem. Samozřejmě můžeš pouze hubnout, ale výsledkem hubnutí bez pohybu bude povolená postava a zdravotní potíže (například bolest zad) související s nedostatečně posíleným středem těla. Takže rozhodně hlasuji pro úpravu jídelníčku společně se cvičením.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - váha

Ahoj, chtěla bych se zeptat na něco kolem mojí váhy a postavy. Je mi 14 let, měřím 168cm a vážím 59 kg. Nezdá se mi, že bych byla nějak hubená, ikdyž mi hodně lidí říká, že jsem. Tréninky 5 - 7krát týdně (hraju basketbal), tak 2krát týdně doma posiluji na břicho a zadek. Ale pořád se mi nezdá, že bych dosahovala nějakých výsledků. A ještě mám hrozně velký stehna. Jím celkem zdravě, alespoň si to myslím (snažím se nejíst sladkosti a smažený jídla, fast foody, atd ). A teď ten hlavní problém, včera jsem ve škole omdlela a jela pro mě do školy sanitka. Měla jsem to prý z toho, že jsem fyzicky vyčerpaná, něco na mě leze a ještě jsem byla ve stresu. Ale to co mě nejvíc překvapilo, bylo to, že mi doktorka řekla, že musím víc jíst a pít, ale já nechápu proč, vždyť bych pak měla nadváhu. Nebo snad ne? Je moje váha a zatížení v pořádku?

holka, 14 let, 8. února

Ahoj,
podle indexu BMI je tvá váha naprosto ideální, nicméně to neznamená, že by lékařka neměla pravdu. Pokud máš takto intenzivní pohybový režim a velký výdej, musíš svému tělu také dodávat patřičné množství živin, aby bylo schopné fungovat. To samozřejmě neznamená, že pokud začneš víc jíst, povede to nutně k nadváze. Nevím, čím bylo způsobené tvé omdlení, ale určitě by nebylo od věci navštívit výživového poradce, který ti pomůže s optimálním jídelníčkem i pitným režimem vzhledem k tvé fyzické zátěži.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - váha

Ahoj Alíku promiň že zase otravuju s váhou ale zhubla jsem na 50 kilo a nic jsem nejedla teď už jím normálně zdravě nejím nezdravá jídla a když jsem se zvážila měla jsem 52 bojím se že budu mít jojo efekt nechci přibírat už víc strašně moc se tím trápím přitom mám velký výdej hraju fotbal florbal cvičím ve škole máme tělocviky moc se tím trápím

Rodiče o tom ví a říkají že se v tom nevyznají úplně ale prý je normální že něco naberu když jsem nic nejedla jako já s tím počítám ale bojím se že mi váha bude čím dál tím víc růst přitom jím jen zdravě od Vánoc jsem nezhřešila jinak jsme byli i u doktorky a metodika ve škole

Děkuji za odpověď:(

Ahoj,
děkujeme za tvůj dotaz. Naprosto chápu tvé obavy z jojo efektu a přesto, že nejsem výživový poradce, troufám si říci, že právě jojo efekt je příčinou tvých potíží. Cesta k trvalému zhubnutí, štíhlému a zdravému tělu nikdy nevede přes hladovění, nebo extrémní dietu. Tak si jen rozházíš metabolismus, ohrozíš své zdraví a způsobíš si právě jojo efekt. Tvoje tělo si totiž zvykne na to, že nedostává dostatečné množství živin a jakmile dostane nějaké kalorie navíc, uloží je do tukových rezerv, aby mělo z čeho čerpat, až se ho zase budeš snažit vyhladovět. A s každým další dietou a každým dalším jojo efektem je hubnutí těžší a těžší.
Cesta z tohoto bludného kruhu není jednoduchá a budeš se muset obrnit trpělivostí. Zapomeň na hladovění a diety a dodržuj vyvážený, zdravý a pestrý jídelníček. Pokračuje v dodržování svého pohybového režimu. Počítej s tím, že to může trvat i několik měsíců, než se tvůj rozházený metabolismus zpátky srovná, ale jiná cesta k dlouhodobě udržitelnému úbytku váhy neexistuje.
Držím ti palce a věřím, že to zvládneš.
Měj se hezky!
Bára

Kamarádi

Ahoj Alíku strašně mě trápí že se už s jednou holkou se kterou jsme si byly strašně blízké už nebavím nebo spíš ona se mnou ne je to asi čtyři měsíce co se mnou nepromluvila protože jsem jednomu klukovi co se jí líbil napsala něco co jsem neměla (zkoušela jsem se jí omlouvat psát slohovku ale stejně nic)

holka, 12 let, 4. února

Ahoj,

věřím, že Tě trápí, že s Tebou kamarádka nemluví. Někdy se opravdu stává, že člověk udělá něco, co ho pak mrzí (a mrzí i druhé), ale už se to nedá vzít zpět. Tys teď udělala vše - omluvila se, pokud dobře rozumím, ústně i písemně. Víc udělat nemůžeš. Samozřejmě, můžeš znovu přijít, říct, že Tě mrzí, že spolu nemluvíte, že bys chtěla, aby to bylo jinak - to je na Tobě.

Pokud ale kamarádka nechce omluvu přijmout a nechce se s Tebou bavit, je to jen na ni. Ke vztahu se nikdo nedá přinutit. Je možné, že se to časem změní, ale také ne. Nebylo by špatné zaměřit se na něco nebo někoho dalšího, co Tě těší. Vztah s kamarádkou Tě nebude tolik trápit a je možné, že když kamarádka nebude cítit tlak z Tvé strany, změní svůj postoj.

Držíme palce,
Modrá linka

Menstruace a výtok

Ahoj. Chtěla bych se Vám svěřit a zároveň mám otázku.
Jako první bych měla říct,že jsem začala masturbovat. Když to řeknu jednoduše,dřív jsem se jen dotkla určitého místa a bolelo to,teď to bolí jen když tam mám dva prsty... A taková otázka ,kde je panenská blána? Mohla bych ji vidět a cítit i já??
Druhá věc je ta,že jsem dnes poprvé zavedla tampon..Nebylo na výběr ,takže musel být velký (nemeli jsme vložky). První tampon jsem se bala dat hlouběji a tak trosku překážel při močení,ale ten druhý mi nevadil. Celou tu dobu jsem o nem nevěděla. Vyndala jsem ho radši dřív a byl ještě docela čistý. A otázka.:
Mužů používat já, jakožto panna, velké tampony? Hrozí mi nějaké nebezpečí?? A co v noci? Vložky jsou mi nepohodlné ,protože se porad bojím a musím to upravovat a v noci se stane ze to vyteče..Mužů mít v noci tampon? (Menstruaci nemám moc silnou)

holka, 14 let, 3. února

Ahoj,

panenská blána zakrývá poševní vchod, je to jemná a pružná kožní řasa, která má schopnost se přizpůsobit tlaku. Pokud při masturbaci postupně zavádíš prsty, je možné, že se otvor poněkud zvětšil. To však automaticky neznamená porušení panenské blány.

Co se týká menstruačních tamponů, pro slečny Tvého věku jsou lepší tampony menší, odpovídající velikosti pochvy. Zásadní nebezpečí při užití větších nehrozí, jen třeba drobnější poranění panenské blány nebo poševního vchodu.

Pokud Ti bude tampon vyhovovat i v noci, nemusíš vložky používat. Důležité je ale tampon často měnit (po několika hodinách), ponechávat jej dlouho v pochvě ohrožuje zdraví.

Je také dobré být připravena, že menstruace může přijít někdy i nečekaně, mít nachystané tampony či vložky, abys nemusela improvizovat.

Přejeme hezké dny,
Modrá linka

Jiné téma

ahoj alíku a ostatní.
chtěla bych se zeptat jestli je normální že když začnu plakat (poslední dobou se mi to stává často) tak se mi na tvářích objeví taková „vyrážka“ která nesvědí, vlastně mi zčervenají tváře a na nich se objeví pupínky ale za chvíli to zase zmizí.
dškuji za odpověď :)

holka, 12 let, 2. února

Ahoj,

když člověk pláče a má citlivější pokožku, mohou ji slzy podráždit, zejména kvůli malému obsahu soli - to, co píšeš, je tedy normální. Někomu pupínky naskáčou i ze stresu, nemusí to být ani v kontaktu se slzami. Důležité je, že podráždění vždy zmizí.

Píšeš, že pláčeš častěji, možná se něco děje nebo máš citlivější období. Samotný pláč je velmi užitečný, pomáhá vyplavovat pocity, snížit napětí a bolest. Slzy obsahují i zklidňující látku, která napomáhá úlevě. Plakat je tedy úplně v pořádku.

Modrá linka

Moje tělo

Ahoj Alíku.
Vždy, když jdu ze školy, tak mě najednou začne bolet hlava. Ta hlava mě potom bolí celej den. A nevím, z čeho to může být. Doufám, že jste mojí odpovědi porozuměli a přeji pěkný den. - Kubina

kluk, 13 let, 9. února

Ahoj,
příčinou může být nevyspalost, nedostatek tekutin... možná i nějaká alergie na něco, kolem čeho procházíš. Zkus déle spát, víc během dne pít a chodit ze školy jinou trasou. Pokud nic z toho nepomůže, doporučuji promluvit si s lékařem, po internetu diagnózu neurčíme.

Alík

P. S.: Porozuměl jsem tvojí otázce, ne odpovědi, odpověď píšu já. :-)

Moje tělo - kluci

Ahoj Alíku, bojím se, že mám rakovinu pravého varlete, jelikož mě občas bolí a našel jsem si tam bulku. Chtěl jsem to říct rodičům, ale prostě mi to nešlo. Potřeboval bych vědět, jak jim to říct. Děkuji.

kluk, 14 let, 10. února

Ahoj, jakkoliv!

Pardon, že to řeknu takhle natvrdo, ale: I kdybys to rodičům oznámil tím úplně nejtrapnějším možným způsobem, tak je pořád mnohem lepší být trapně naživu než nechat se důstojně pohřbít. Je to sice choulostivé téma k rodinné diskusi, ale nemá smysl předstírat, že varlata neexistují. Těžko se na tebe budou zlobit za to, že sis všiml možného zdravotního problému. Možná je to vyděsí, třeba i zbytečně (jsou i jiné možné diagnózy než rakovina), ale není jiná cesta. Takže prosím posbírej odvahu a rozum a jednej. Hned!

Přeji ti, ať ti to dobře dopadne.

Alík

P. S.: Můžeš si také zajít k doktorovi sám bez rodičů, ale to nedoporučuji...