Poradna: Dotazy k webu Alík.cz

Alíkoviny

Dobrý den,
Může být článek v Alíkovinách smyšlený příběh či pohádka? A může být také vtipné a zajímavé vyprávění o tom, co se mi kdysi stalo?

Ahoj,
v Alíkovinách může být jak smyšlený příběh či pohádka, tak vyprávění o tom, co se skutečně stalo. Ale možná by bylo dobře, kdyby se z textu buď dalo poznat, nebo tam bylo přímo napsáno, zda jde o pohádku nebo skutečnou příhodu.

Na otázky odpovídají

Alík, správci Alíka a vývojáři webu.

V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík. Osobní dotazy, které řeší poradna Alík radí dětem, v této poradně mažeme.

Alíkoviny

Ahoj jak mám smazat mojí Alíkovinu když mi ji ještě neschválili? Předem děkuji za odpověď ?

Ahoj,
napsat redakci a požádat o smazání.

Alíkoviny

Ahoj, chci se zeptat, jak mám vydat svoji Alíkovinu?

Ahoj,
vlastně nijak. Alíkoviny nevydávají sami uživatelé, ale redakce. Když vložíš článek, tak se zařadí mezi články, které čekají na zpracování. Takové články redakce buďto opraví a zařadí k vydání (pokud jsou v pořádku), nebo napíše autorovi do rozpravy pod článkem (pokud je s nimi nějaký problém, třeba chybějící obrázek, potřebná úprava textu a tak podobně), případně rovnou smaže (třeba pokud je článek nevhodný).

Tvůj článek je právě v nezpracovaných článcích, kterých je v současné době několik desítek. Pravděpodobně tedy budeš muset nějakou dobu počkat, než se tvým článkem někdo bude zabývat. Až se k němu dostaneme, tak budeš mít případné připomínky v redakční rozpravě, ale buď prosím trpělivá.

Alíkoviny

U své nejnovější alíkoviny mi Pralinka2 opravil ,,chybu’' (ctrlv.cz/RyuJ), ale já mám pocit, že jsem to měl správně. Jsou to ty hadice

Ahoj,
ano, jsou to „ty hadice“, ale ty hadice nejsou podmět. Celá věta v tom článku zní „Ti velcí zase připojili zahradní hadice a kropili trávníky a květinové záhony.“ Takto formulovaná věta by znamenala, že ti velcí připojili hadice a těmi hadicemi ti velcí kropili trávníky. Aby ty hadice byly podmět, musela by být věta formulovaná ve smyslu „Ti velcí zase připojili zahradní hadice a ty kropily trávníky a květinové záhony.“, a znamenalo by to, že velcí ty hadice jen připojili a ty hadice samy kropily. Ale to z původní věty nevyplývá.

Alíkoviny

Ahoj Alíku, kdy rozhodneš, jestli vyjde článek?
Ahoj.
Díky za odpověď

Ahoj,
zařazování článků má v současné době na starosti redakce, nikoli sám Alík. A redakce podle svých možností zpracovává články tak, aby vyšel aspoň jeden denně. A musím připustit, že největší šanci na rychlé zpracování mají články, se kterými je nejméně práce, tedy které neobsahují chyby, které by redakce musela opravovat, nebo nedostatky, o jejichž nápravě by si musela dopisovat s autorem.
Na druhé straně články vyloženě nepodařené, které nelze vydat, jsou sice zamítnuty, ale taky rychle.

Naproti tomu články, s jejichž zpracováním je hodně práce, nebo u kterých není jisté, zda jsou vhodné pro zveřejnění, nebo kde autor neodpovídá v redakční rozpravě na připomínky redakce, mnohdy čekají na zpracování déle. Běžně několik týdnů, ale jsou i nezpracované články staré několik měsíců, a byl článek, který vyšel až víc než rok po tom, co ho autorka vložila.

Alíkoviny

Ahoj,
když jsem se koukala na historii úprav mého článku (není vydaný), uviděla jsem tam, že mi VeverkaČiperka123 upravila článek. Ale VeverkaČiperka123 není správkyně ani redaktorka. Nestala se někde chyba?

Ahoj,
můžeš být v klidu, žádná chyba se nikde nestala. Máme možnost zpřístupnit nějaký konkrétní nevydaný článek určitému uživateli, který v něm pak může provádět změny a upravovat ho.
VeverkaČiperka123 nám takhle občas pomáhá s opravou pravopisu, stejně tak jako Lacko5, který opravuje slovensky psané články.

Alíkoviny

Ahoj,
teď zjišťuju, že správce Alíka může nahrát více obrázků a napsat více článků než běžný uživatel. :D
Otázkou je, jaké je jejich maximum a jestli vůbec to mají správci Alíka omezené.
A mohly by hodnosti tyto limity i běžným uživatelům zvyšovat?

Děkuji za odpověď
lékařský

Ahoj,
nemají žádné omezení, předpokládá se, že budou systém využívat rozumně.

Množství nepoužitých obrázků je omezené hlavně proto, že Alík není fotobanka, není určený na skladování obrázků, které člověk nechce nikde na Alíkovi používat. Pokud obrázky použité jsou, může jich uživatel nahrát klidně tisíce. Každý obrázek schvalují správci, takže je s tím spojena nějaká práce. Jestli má být limit na počet 5, 10, 20, to je skoro jedno, ale někde být musí.

Správci mají limit obrázků uvolněný ze dvou důvodů. Jednak můžou nahrávat do Alíka zajímavé ilustrační fotky jen tak, pro využití ostatními uživateli u článků. Jednak když chtěl Alík před pár lety nahrát do systému nějakou fotku pro svůj článek, vynadalo mu to, že má v systému příliš mnoho nepoužitých obrázků, ať nějaké smaže... konkrétně nějaké z následujících několika desítek tisíc nepoužitých fotek, které se na Alík.cz dostaly při převodu z redakčního systému Mafry. Úplně mu zatuhla stránka a při představě, jak je postupně odmazává, i úsměv na tváři... :-D

Co se týče omezení na počet článků, to existuje z jiného důvodu – zbrzdí autory, kteří jsou příliš horliví, ale nepříliš dobří. Když někdo napíše dvacet špatných článků najednou a redakce mu všechny smaže, je to asi z pohledu všech smutnější stav, než když napíše dva a pak pochopí, že dělá cosi špatně. I pro dobré autory je limit užitečný – nutí je existující dílo dotáhnout do konce (odpovídat na otázky v redakční rozpravě!), pokud chtějí tvořit něco dalšího. Kdybych třeba já jako programátor věděl, že můžu mít rozpracované jen dvě hry najednou, už bych jich měl teď nejspíš spoustu hotových. :->

Krom toho není stanovené maximum článků nijak zvlášť přísná brzda pro tvořivost. Jakmile má článek naplánované vydání, do limitu se už nepočítá, takže při koordinaci s redakcí jde připravit vydávání článků od jednoho autora klidně na několik měsíců dopředu. Nemluvě o tom, že autor si také může předpřipravit budoucí články někde bokem, uložit si je nejprve někam k sobě, než je vloží do Alíka...

Uvažujeme, že by limit na počet nevydaných článků mohl být o kousek vyšší pro ty, komu už vyšly alespoň tři články. Nejspíš by to vedlo k tomu, že by redakce častěji vybírala k vydání články od osvědčených autorů na úkor prvotin... což možná chceme, možná ne. :-)

Alíkoviny

Milá poradno,
Mám dotaz k vyhlášenému tématu.

  • může v té pohádce být i více postav nebo jen Pepíček a Alík?
  • musí to být jen v boudě Alíka nebo mohou jet někam na dovolenou/výlet?

Předem děkuji za odpověď
Joy Chery :)

Ahoj,
v podmínkách vyhlášeného tématu je, kdo by se v pohádce objevit neměl a proč. Pokud tam nějaké postavy přidáš, tak to určitě nebude vadit. V příběhu můžeš být i ty sám.
V podmínkách je napsáno: „Můžeš si vymyslet příběh, kterak jsi s Alíkem v boudě...., Vymysli, co Alík a hrošík Pepíček dělají na prázdninách..., Jistě tě napadne i jiné téma. :-)“
Určitě tedy můžeš jet Alík s Pepíčkem a kamarády na výlet.
Nezapomeň však, co v pohádce být nesmí: „1/ V pohádce nebude Koalík! (O prázdninách má jiné plány...)“
Tak psaní zdar, těšíme se na krásné příběhy i na ten tvůj. (8:°)

Alíkoviny

Ahoj :-). Mám dotaz - kdy bude nové vyhlášené téma? Kdy se mění? Předem díky za odpověď ;-)

To bývá různé... záleží na názoru redakce.
Teď v úterý bylo jedno nové téma vyhlášeno. ;-)

Alíkoviny

Ahoj,
je možné, že jsem asi před hodinou přišel na to, jak vložit do vlastního článku vlastní obrázek? Nebo to vůbec nejde?

Wolftaj, 15. května

Je to možné. Není to zase tak velká věda...

Každý obrázek má sedmipísmenné označení, které je vidět v adrese při jeho upravování, a do textu článku jde vložit zápisem „(obrázek označení)“. Takže když vezmu třeba obrázek s označením VBKUYZR a zapíšu ho do závorek s tím slovem obrázek, vloží se:

Liška, © keenfeed

V budoucnu půjde takto vkládat obrázky všude (a půjde to i nějak naklikat, aby si člověk nemusel to označení ručně kopírovat), zatím to jde jen v Alíkovinách a v odpovědích v poradně.

Protože se mi k tomu zatím nechtělo psát nápovědu a učit lidi, ať to používají (když to ještě není konečný stav), zůstává vkládání obrázků jako takové veřejné tajemství... :-)

Alíkoviny

Ahoj,
chtěla bych se zeptat, jestli patří do vyhlášených témat článek, kde píšu o výletě do zábavního parku. Předem děkuji za odpověď. Čičinka81286

Ahoj,
ano, jedná se o výlet, tudíž lze takové téma do vyhlášeného tématu Cestování zařadit. Nicméně dovolil bych si připomenout jednu důležitou věc, u které se ukazuje, že se na ni hodně uživatelů zapomíná.
Píše se tam výslovně, že k článku je potřeba dodat VLASTNÍ fotografie. V odůvodněných případech je možno připustit pouze jednu vlastní fotografii, ale pokud je ta možnost, je žádoucí, aby vlastních fotografií bylo více a byly to pokud možno všechny fotografie, které budou v článku obsaženy. Pokud článek nebude mít ani jednu vlastní fotografii, nesplňuje podmínku pro toto vyhlášené téma a bude posuzován jako běžný článek a nedostane tedy o 1/3 kaček navíc.
Po vložení článku sleduj tzv. redakční rozpravu, kde s Tebou bude komunikovat redakce Alíkovin před vydáním článku. Komunikace s redakcí se také určitým způsobem (spolu s dalšími kritérii) hodnotí při stanovování konečné kačkové odměny, kterou za článek dostaneš a usnese se na ní redakční rada.

Alíkoviny

Jak mám dát do článku více obrázků?

Ahoj,
obrázky napřed vložíš na Alíka a potom napíšeš do redakční rozpravy u dotyčné Alíkoviny, na které místo v textu chceš který obrázek umístit. Následně redakce tyto obrázky do textu umístí.

Alíkoviny

Dnes jsem vložil svůj článek do Alíkovin, ale nedostal jsem žádné kačky. Je to záměr? Napsal jsem něco špatně? Je to tím, že mi tam nešel vložit obrázek?

Ahoj,
kačky se přidělují pouze za články, které vyjdou, ne za všechny přijaté (část přijatých článků nevyjde nikdy, skončí smazané, z různých důvodů). Tvůj článek dorazil a je nyní mezi přijatými. V redakční rozpravě máš už od redakce nějaké připomínky, tak si je přečti a zařiď se podle nich. Dost možná tím urychlíš dořešení svého článku. Veškeré dotazy ohledně svého článku piš do redakční rozpravy, nepiš již znovu do poradny. Děkujeme za pochopení.

Alíkoviny

Dají se někde najít Alíkoviny jako RSS zdroj?

Teď už dají: www.alik.cz/a/rss
Vytvořil jsem RSS pro Alíkoviny a jejich diskuse, pro nástěnky i pro poradny. Díky za popohnání. R^

Škoda, že už tento způsob hlídání změn na webových stránkách přestal být populární. Firefox dokonce zrušil integrovanou RSS čtečku. :-(

Alíkoviny

Ahoj,
chci se zeptat, jestli by v Alíkovinách nešla udělat nějaká možnost rozepsaný článek, kam by sis ukládal články, které by redakční rozprava nevydala, ale mohl bys s ní o článku diskutovat.

Ahoj,

tato možnost tu je i nyní.
Můžeš do Alíkovin poslat i rozepsaný článek, a hned po vložení můžeš napsat do redakční rozpravy, že na článku chceš ještě pracovat. Až si článek dokončíš, tak můžeš zase napsat do rozpravy, že máš hotovo, a až potom se začne redakce Tvým článkem zabývat. Můžeš samozřejmě ale i napsat, že máš článek rozepsaný, ale že žádáš o radu, co bys do článku měl ještě napsat, vše přes redakční rozpravu. Článek nebude vydaný, dokud nebudou vyslyšeny připomínky redakce, a pokud případně sám do rozpravy nenapíšeš, že máš hotovo. Je ale potřeba rozpravu sledovat a pravidelně tam psát, pokud tam dlouho psát nebudeš, tak je možné, že článek nevyjde - nyní má redakce možnost poslat Ti zprávu na e-mail, pokud se na Alíka týden nepřihlásíš - za podmínky, žes povolil v nastavení uveřejnění své e-mailové adresy (pro potřeby Správců a Alíka, veřejně se tato e-mailová adresa nikde nezobrazuje).

Stejně tak je potřeba uvést, že ne všechny články vyjdou. Můžeš také článek vložit, ale pokud později zjistíš, že jej vydat nechceš, je možné jej smazat. Napiš o tom rovněž do redakční rozpravy. Sám článek smazat nemůžeš, musíš napsat do rozpravy, a na základě Tvé žádosti redakce článek smaže. Je ale potřeba se rozhodnout pouze do doby, než článek vyjde nebo jej nachystá redakce závazně k vydání. Poté už většinou není možné článek smazat a pokud ano, tak opravdu jen z vážných důvodů.
Veškeré věci ohledně svého článku piš do redakční rozpravy u svého článku. Nepiš sem do poradny, nepiš redaktorům do pošty. Je to důležité i z toho důvodu, že redakční rozpravu si mohou zobrazit všichni redaktoři, a všichni tedy mají přehled o tom, co se právě s článkem děje. Děkujeme za pochopení.

Alíkoviny

Jak se dozvím, kdy bude můj článek vydaný? A je možné, že nebude vydán vůbec?

Pokud se u něj objeví datum vydání, které tam nastaví redakce, tak to znamená, že skoro určitě bude v daný čas vydaný.

Část článků se skutečně nikdy nevydá a končí smazané. Kdyby se třeba ukázalo, že je značná část textu nepřiznaně ukradená z jiných zdrojů, dostane autor i kačkovou pokutu, viz pravidla – www.alik.cz/a/pravidla-a-doporuceni-pro-psani-alikovin.

Chceš-li povzbudit redakci k nějaké reakci, napiš do redakční rozpravy. ;-)

Alíkoviny

Ahoj poradno. Jak dlouho trvá než ti redakce zveřejní nebo smaže článek? Já už čekám celkem dlouho.

To záleží na spoustě faktorů, z nichž některé ovlivnit nemůžeš (jako je pracovní vytíženost redakce, množství ostatních článků ke kontrole) a některé ovlivnit můžeš (bezchybně napsaný článek s dobrým obrázkem a aktivní komunikace v redakční rozpravě pomáhají).

Alíkoviny

Ahoj poradno. Jakto že když dám u vydávání článku odeslat nejede mi to?
Při tom když kliknu na něco jiného tak to normálně jede?

Nevím. Taková chyba zní dost strašidelně. :-c
Nikdo jiný ji zatím nehlásil a nějaké nové články přicházejí...
Ani v záznamech o chybách žádná selhání související se zakládáním nového článku nenacházím.

Napiš mi prosím poštou podrobnosti.

Alíkoviny

Ahoj, chtěl bych se zeptat, jestli bude v Alíkovinách funkce Čtěte dál, to znamená, že pod přečteným článkem bude dalších 5/6 článků, které s ním souvisí.
Příklad: přečetl jsem článek „Moje krásné zvířátko“
Čtěte dál:

  • Moje zvířátko
  • Křeček
  • Tohle je mé zvířátko
atd.
Díky za odpověď.

Díky za popohnání. R^
Podobný už jsme plánovali dlouho, teď jsme ho konečně rozběhali.

Související může být skoro cokoliv... a u čehokoliv. Zatím tedy hlavně u článků a nástěnek, ale systém je navržený univerzálně, aby dokázal propojovat cokoliv s čímkoliv.

Alíkoviny

Ahoj Alíku,
Mám dva dotazy.
Jak si můžu opravit článek když sem ho odeslala?
Jak si článek můžu smazat?

Ahoj,
když chceš smazat dosud nevydaný článek, například proto, že byl omylem vložen dvakrát, tak musíš požádat správce Alíka nebo někoho z redakce.
Opravil vložený článek je možné, dokud ho nezpracovala redakce.

Alíkoviny

Ahoj všichni!
Chtěl bych se zeptat, jestli jde stáhnout z tohohle webu nějaký článek, co byl už zveřejněný. Napsal jsem ho dávno a zjistil, že by mi mohl uškodit, kdyby si ho přečetl někdo, koho znám a byl bych rád, kdyby byl pryč. Jde to? Co mám kdyžtak udělat? Díky moc za odpověď předem.

Zkus se domluvit v redakční rozpravě pod svým článkem. Smazání celého článku je většinou nežádoucí a stejně nic nezmění na tom, že bude archivovaný v řadě služeb mimo Alíka – co je jednou veřejné, zůstane veřejné, jakékoliv dodatečné mazání (zejména po mnoha letech) obvykle nemá žádný smysl, můžeš nanejvýš trošku zkomplikovat dohledání. Otázka je, jak jsou souvislosti dohledatelné teď... a jestli toto veřejné požádání o smazání naopak neupoutá víc pozornosti.

Všiml jsem si, že jsi požádal o zapomenutí svého účtu – upozorňuji, že jakmile bude tvůj účet zničen, ztratíš jakoukoliv možnost prokázat, že jsi článek, který chceš promazat, napsal ty. Nebo napsala? Proč najednou ten mužský rod? Už teď asi bude prokazování, že jsi skutečně původní autor(ka), trochu obtížné.