Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Sourozenci

  Ahoj Alíku a ostatní mám problém s mím nevlastním bráchou ,poslední dobou dost přibírá a neroste do výšky,přišel o veškerý sport a celý den by jen seděl na mobilu, je mu 10 a měří 142cm, v pase má asi 70cm a váží 44kg není to tak moc ,ale je na něm dost vidět že přibral ,bojím se o něj . Minulý týden jsme byli v bazénu a když jsme naproti sobě seděli na tobogánu viděla jsem že měl mnohem víc špeků než já , a břicho mu pomalu ale jistě vylézalo z kalhot,za poslední dobu docala dost přibral .Je o rok a půl mladší než já a o 15cm menší a váží o 2kila víc,já sama mám tlusté stehna a špekaté břicho a to jsem starší a vyší a když si vezmeme že váží stejně je to hrůza,nedávno dorazil na prách nadváhy a toho se bojím,Moc o svojí životosprávu nedbá jí tučná jídla a pije jenom šťavu většina dětí od nej ze třídy je lustých takže tam má vzor . Jeho tělo je poslední dobou slabé a unavené ,ale zároveň vůbec nesportuje ba naopak ,jeho tělo plní špeky a tuk a tloustne kosmickou rychlostí,co s tím mám dělat ?respektive on

  holka, 11 let, 7. dubna 2018

  ahoj,

  je hezké, že se o bratra zajímáš a přemýšlíš o jeho zdraví, stravě, trávení volného času.
  Můžeš zkusit bratrovi nabídnout nějakou společnou sportovní aktivitu - procházku, projížďku na kole, hru s míčem - když zjistí, že je pohyb fajn a má z něj radost, možná se o nějaký sport začne zajímat, bude mít chuť se hýbat pravidelně. Podobně můžeš zkusit mu nabízet i zdravější varianty stravy - ovoce, zeleninu, mléčné výrobky, k pití i samotnou vodu nebo vodu s malým množstvím šťávy. Zkus si s bratrem promluvit o tom, že smažené pokrmy obsahují hlavně hodně energie, ale spíše málo důležitých živin (bílkovin, vitamínů a minerálů). Podpořit Tě v tomto může i maminka nebo táta, i Ti se mohou zapojit a zkusit motivovat bratra ke změně stravy a pohybov aktivitám.
  Držíme palce!
  Vím, co jím

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Sourozenci

  dobrý den poradno myslela jsem si že se to vyřeší s rodiči ale nedalo se jinak
  můj bratr má ADHD a je mu 11let
  od svých 9 let je více agresivní než býval ale dalo se to vydržet ale poslední 3 měsíce je agresivní nejvíce na mě jako kdyby čekal až naši odejdou třeba do práce a my budeme sami stačí i když jdou na nákup
  agresivitu si na mě vylejvá tím že mě mlátí a u toho nadává kvůli tomu mám hrozné modřiny a někdy i jizvy už nosím jen dlouhé věci přemýšlela jsem kvůli tomu i o sebepoškozování ale zatím jsem nic neudělala kluci ve třídě si mě kvůli tomu dobírájí a jeden kluk mě tam i šikanuje to se ale řešilo s paní učitelkou.
  jednou mi spolužák řekl že jsem strašně tlustá a já s mýma 37 kily jsem začala hubnout ale dopadlo to tak že jsem byla málem v nemocnici. už nevím co má dělat jak se mám zachovat rodiče si myslí že si jen vymýšlím protože ho nemám ráda ale není to tak babička mi říká že se má jen poprat jako chlap ( už od malička se chovám spíše na kluka a brácha zase na holku)
  můžete mi prosím poradit ?
  moc krát děkuji

  ta s problémem, 14 let, 1. prosince

  Ahoj,
  to, co zažíváš musí být opravdu hodně nepříjemné. Píšeš, že ti rodiče nevěří, proto si říkám, že by možná bylo fajn promluvit si o tom ještě s nějakým jiným dospělým. Třeba se školním psychologem nebo s někým z učitelů. Je daleko snazší, když ti s hledáním řešení někdo pomůže. Sebepoškozování určitě není řešení! Zatím můžeš bráchovi připomenout, že tě to bolí a požádat ho, aby s tím přestal.
  Držím palce!
  Péťa

  Sourozenci

  Ahoj poradno,

  dnes mám dotaz týkající se rodinných vztahů. Mám starší sestru, která měla 18 teď v listopadu a v domácnosti nás všechny štve. Je pořád arogantní a nepříjemná. Nikdy jsem s ní neměla dobrý vztah ani od malička a nejspíš se to nezmění. Vždycky jsem byla slabší a mezi námi je věkový rozdíl 5 let, což znamená že byla vždy silnější. Poslední půlrok nám na krk leze ale všem. Protože každýmu nadává a mně říká, že se chovám hrozně. Celkově neumím se bránit, tak jsem ji jednou zmlatila a vyhrála jsem, a pomohlo to, ale spíš problém je, že nejde o mně. Já si kritiku k srdci od ní neberu, ale je mi líto rodičů, protože na mamku řve a furt ji pokládá debilní otázky. Je mi mojí mamky strašně líto a taťky též. Oni se jí nějak nebrání, protože ona má psychický problémy. Spíše problémy s ppp, ale mně je strašně líto rodičů, protože oni si nezaslouží, aby jim nadávala moje sestra. A chci tomu nějak zabránit. Třeba mojí sestře sem tam plesknout, protože mojí rodiče si nedokážou poradit a já je v tom nechci nechat a považuji za svoji povinost s tím něco dělat. Několikrát jsme se snažili to řešit, ale nejde to a já mám toho plný zuby, je mi nehorázně líto mojí maminky a chci ji pomoct. Moje sestra bohužel nemá v plánu se ještě stěhovat, což je smůla. Moje přemýšlení teď je, že bych navštívila školní psycholožku, protože chci rozebrat moje chování celkově k lidem a moje ovládání emocí, ale chci probrat i moji sestru. A nevím, zdali je to dobrý nápad, protože nechci v tom rodiče nechat.

  holka, 13 let, 22. listopadu

  Ahoj,
  soužití v rodině může být někdy pěkně náročné, určitě uděláš dobře, když si o tom půjdeš promluvit s psycholožkou. Zkus si promluvit také s rodiči a řekni jim, jak se v této situaci cítíš, společně se pak domluvte, jak byste to mohli změnit. Co se týká tebe a sestry, nedoporučuji se uchylovat k násilí. Když sestru propleskneš, tak to povede ke zhoršení vztahů a nic se tím nevyřeší. Můžeš si s ní zkusit promluvit, ale když to nepůjde, netlač na to.
  Držím palce, ať se situace brzy srovná.
  Péťa

  Sourozenci

  Ahoj aliku
  Mam dva problemy s brachou. Je mu 13.

  1. Problem
  Kdyz se hadame tak me mlati futr a me to hodne boli. Rodice to vedi a neresi to. Jen obcas. Zkousela jsem to rikat jak rodicum tak brachovi. Nepomaha to😕.
  Jak udelat aby to nedelal?

  2. Problem
  Pohadali jsme se s brachou kvuli jedne hre na ktere mi zalezi (minecraft) a ja to pokazila. Nevim co resi kdyz jsem to nepokazila uplne. Jeste to slo zachranit ale on se na me nastval a uz to nevhce hrat. A jak uz jsem psala zalezi mi na te hre. Ale i na brachovi😓. A nejde ho ismirit jen tak. Taky... Je mu 13!
  Jak se usmirit a hrat to s nim znova?

  Holka 01 let, 4. října

  Ahoj,
  moc děkuji za dotaz, který s důvěrou píšeš.
  Při popisu prvního problému píšeš, že tě brácha mlátí. Je skvělé, že si o tom řekla rodičům. Je důležité nenechávat si to pro sebe a netrpět to. Na druhou stranu, pro rodiče může být těžké rozsoudit situaci, u které nebyli. Tvůj brácha může třeba říkat něco jiného, než ty a například situaci popřít.
  Není v pořádku, jestli tě brácha mlátí a tebe to pak bolelo.
  Bohužel pro rodiče je těžké, postavit se na stranu bráchy nebo tebe, když nemají důkazy a nic sami neviděli, jak už jsem psala.
  Kdyby to docházelo do nějakých krajností v podobě nějaké modřiny atp., tak to rodičům ukaž. Z toho co píšeš, ale toto nevypadá, že se děje.
  Ptáš se, jak usmířit bráchu a hrát s ním Minecraft. Tato hra je pro tebe hodně oblíbená, takže ti záleží na tom, abyste si s bráchou zahráli. Jak se s bráchou usmířit a hrát to s ním znovu? K usmíření se a ke společnému hraní jsou bohužel potřeba dvě osoby. Pokud se bráchovi fakt nebude chtít, tak ho asi nepřemluvíš. Můžeme ovlivňovat sami sebe, ale zařídit, aby se druhá osoba chovala určitým způsobem, tak jak my chceme, je hodně těžké. Napadá mě zkusit bráchu vrátit ke společným chvílím v minulosti, kdy jste si hrají společně užili. A že by sis to ráda zopakovala. Přinejhorším tu hru můžeš hrát i sama - single player. Snad ti odpověď aspoň trochu pomohla.
  Moc ti přeju, aby se vztah s bráchou urovnal a celkově ať se máš krásně.
  S přátelským pozdravem
  Poradce Centra Locika

  Sourozenci

  Dobrý den potřebuji poradit. Moje mladší sestra si na mě hrozně moc dovoluje a je na mě zlá.( Je jí 12 let) Pořád mi říká jak jsem pitomá a že ona je chytřejší že umí líp zpívat, líp sportuje... Většinou to ani není pravda a stejně to říká. Nebo pro mě vymyšlí svoje vlastní nadávky a nebo mě před ostatní ztrapní. ( třeba na skautu) Někdy mě i bije třeba něco řekne a ona na to ty seš pitomá a praští mě do ramene. Nebo mě bouchá do hlavy a říká že to zní poradne dutě A mě to hrozně trápí. Snižuje mi to už tak nízké sebevědomí. Možná to zní hrozně ale já se jí prostě nedokážu postavit a nevím jak jí říct že tohle mi nemůže dělat. Já si na ní prostě netroufnou protože nechci být zlá jako ona. Ještě se mi nestalo že by se mi za to omluvila. Když si třeba koupím čokoládu tak mi jí sebere půlku sní a pak řekne že jsme přece sestra a tak bych jí měla dát. Ale když si koupí onw tak mi dá max dva dílky a že to přece loupila ona a já jí to nemám jíst. Nebo mě nutí abych utrácela kvůli ní a něco jí koupila jen tak jenže já už kvůli tomu všemu už ani nechci.

  A taky mi přijde že třeba na skautu jí mají radši než mě ale nechápu proč. Nevím co mám dělat aby mě měli taky rádi a víc se se mnou bavili. Sestra pak třeba přijde a říká třeba a hele já jsem se bavila s Jačou a ty ses s ní nikdy nebavilia vidíš jak jsem lepší a oblíbenější. Ty se s nikým neumíš bavit. A víš že já se líp bavím s klukama? To víš ty máš je dva kámoše a Tomáš se s tebou pohádal takže už jenom jednoho a já jich máme pět a všichni jsou do mě zamilovaný. ( No něco toho typu) je to pravda že se neumím moc bavit s lidmi ale jak se to ale mám naučit když mě takhle shazuje a je na mě zlá? To přece nejde. A taky sestra některým mým kamarádkam řekla že prý jsem strašně blbá takže se se mnou teď ty kamarádky kterým to řekla baví málo a nebo vůbec.

  Když jsem to zkoušela říct rodičům tak řekli ať začnu u sebe a že to přehráním. Ale já nevím co bych měla zlepšit já sestře nijak neubližuju. Nevím komu se svěřit protože tím nechci zatěžovat kamarádky které se se mnou ještě baví. Přijde mi že má sestra až moc velké sebevědomí a kvůli tomu se s ní někdy vůbec nedá vyjít.

  Vlastně vůbec nechápu proč to sestra dělá a co jí na tom tak baví. Ale nechci to zažívat dál a tak se vás ptám jestli nevíte co mám dělat. Někdy se kvůli tomu i riznu abych tu bolest vyjádřila jiným způsobem a nějak to že sebe dostala ale to mi nepomůže. Jak jí vysvětlit že mě to trápí a by mě poslouchala a nevysmala se mi? Děkuji za odpověď$>

  holka, 14 let, 24. září

  Milá pisatelko,

  moc si vážím důvěry, se kterou si napsala tento dotaz. Píšeš, že tvá mladší sestra tě shazuje, ztrapňuje i před ostatními a vše toto jenom snižuje tvé už tak nízké sebevědomí. Cítíš, že se ani neumíš tak moc sblížit s druhými, jak by sis přála. Mrzí mě, co musíš zažívat. Musí to být pro tebe těžké. Nedivím se tvému smutku, který cítím z tvé zprávy.

  V první řadě bych tě chtěla podpořit v tom, ať posloucháš svůj vnitřní hlas. Psala si o tom, že nechceš být zlá jako ona. Zároveň si chceš ale udržet nějaké hranice, aby si tvá sestra tolik nedovolovala. Píšeš, že když si koupíš sama čokoládu, tak ti sama sní půlku a bere to jako samozřejmost. Přitom, když si ji koupí ona, rozdělit se nechce. Také píšeš, jak sestra vyžaduje, aby si ji něco kupovala jen tak. Jsou to tvoje peníze, tvoje čokoláda, máš právo se sama rozhodnout, jak s tím naložíš. A když cítíš, že tě sestra využívá, nebála bych se ji odmítnout, když ona sama se nechová v daných situacích štědře. Když se naučíme říkat ne, jakkoliv je to zpočátku těžké, tak se nám pak uleví.

  Jsi dobrá, že se situaci snažíš řešit. Není nic špatného na tom, že si požádala o pomoc i rodiče. Je dobře, že si uvědomuješ, že se kvůli sestřinu chování necítíš dobře a chceš s tím něco dělat. Cítila ses pak nepochopená, jelikož rodiče tvé trápení shodili tím, že přeháníš. Pro rodiče je bohužel téměř vždy těžké postavit se na stranu jedné z dcer. Mají vás rádi obě a také u vašich konfliktů nejsou, proto se jim to těžko soudí. Tak bych jenom ráda napsala, že to pravděpodobně nemysleli vůbec zle, ale je to pro ně těžká situace.

  Chápu, že tě vyčerpává, že se sestra s tebou neustále srovnává. Ono ani srovnávání není nejlepší cestou a sráží to obecně sebevědomí. Člověk je nejšťastnější, když se neporovnává a snaží se být tou nejlepší verzí sebe sama. (Více třeba v knize: Srovnávání, zabiják vašeho sebevědomí – Katarína Filasová Szabados). Lehko se to píše, ale skutečnost je taková. Sestra je ve věku, kdy je určitá míra rivality a také srovnávání ve vztazích běžné. Je dost možné, že se v budoucnosti váš vztah srovná. Pro začátek mě napadá. Chodíš na nějaké zájmové kroužky i bez své sestry? Nešlo by se seznámit s dalšími kamarády například tam?

  Kdyby si měla kdykoliv potřebu něco více probrat, můžeš anonymně zavolat na Linku bezpečí na čísle 116 111. Funguje nonstop a je zdarma. Mají zřízený také chat.

  https://www.linkabezpeci.cz/sluzby/chatuj-s-nami/

  Linka bezpečí je určena pro všechny děti a studenty, kteří mají nějaké trápení, se kterým si sami neumí poradit.

  Moc ti přeji, aby ses cítila ve vztahu k sestře lépe.

  Se srdečným pozdravem

  Poradce Centra Locika

  Sourozenci

  Ahoj mam otravného bráchu a ten neustále za mnou chodí a když mu řeknu ne ( třeba když se zeptá jestli si s ním nebudu hrát a ja mám nějaké věci na uděláni) tak se rozzuri a ničí mi věci útočí na mě hazi po mě věci vytrhava vlasy atd. Kvůli tomu se pereme 24/7 a rodiče s tím nemůžou nic udělat máma pracuje a táta je nemocný tak nevíte co bych s tím blaznem mohla udělat děkuji za odpověď

  holka, 11 let, 2. července

  Milá pisatelko, 

  děkujeme za důvěru s jakou se obracíš do poradny. Rozumím tomu, že to, co popisuješ tě moc trápí. Popisuješ hrubé, útočné chování svého bráchy vůči tobě, který tak reaguje na to, když mu něco odmítneš. Píšeš také o tom, že rodiče s tím nemohou (nebo spíš nechtějí) nic udělat. Rodiče tomu nevěnují pozornost neboť máma je hodně v práci a táta je nemocný. Napadá mě, že podobný nezájem nejspíš zažíváte od rodičů i v jiných věcech, než jsou ty vaše neustálé hádky a fyzické konflikty. Možná rodiče nemají čas ani na běžný kontakt s vámi, na to si s vám hrát a věnovat se vám. Tvůj brácha pak nejspíš prožívá neustálé zklamání, říká se tomu frustrace a to v něm vyvolává vztek. Ten si pak vybíjí na tobě, a má každou maličkost jako záminku pro to aby mohl svůj vztek ukázat. Jeho reakce, jak je popisuješ, jsou hodně nepřiměřené a je vidět, že musí být nabitý svými emocemi. Zkus se zamyslet nad tím, jak tu situaci, kdy rodiče na vás nemají čas prožíváš ty, jaké je to pro tebe. A třeba o tom zkuste spolu s bráchou, v době klidu, mluvit. Třeba přijdete na to, že vám vadí stejné věci a stanou se z vás spojenci. 

  Tu situaci, kdy tě opakovaně napadá tvůj brácha, by samozřejmě měli řešit rodiče. A je mi líto, že to nejde, že na to nemají ani čas ani energii. Domnívám se, že je u vás doma v rodině asi celkově hodně napětí. Můžeš zkusit si o tom se svou mámou promluvit a požádat jí v tom o pomoc. Řekni jí, že si nevíš se svým bratrem rady a jak se v tom cítíš. Jako máma tvoje i tvého bratra by to alespoň trochu řešit měla. 

  Kdo o vás s bráchou pečuje? Píšeš, že máma je v práci a táta je nemocný. Máte třeba ještě i nějakou další osobu, která se o vás stará? I ta by ti případně mohla pomoci, když se na ní obrátíš s tím, co tě trápí. Bylo by dobře, abys o své situaci doma s někým dospělým promluvila. Nemůže ti v tom být vůbec dobře. 

  Můžeš se také obrátit na nějaký z chatů určených pro děti v náročných situacích. Třeba na ten náš, na www.detstvibeznasili.cz, tady s tebou situaci anonymně, podrobně proberou a třeba tě nasměrují na další možná řešení. Další případný chat je od Dětského krizového centra, na www.dkc.cz.

  Tak ti moc držím palce, aby se to, co tě trápí mohlo brzy zlepšit. 

  S pozdravem, 

  Poradce Centra Locika

  Sourozenci

  Ahoj,
  Mám takový problém, sdílím pokoj s bráchou a on je hrozný bordelář, zatímco já mám spíš ráda pořádek a když se ho snažím přemluvit, aby si alespoň něco po sobě uklidil vznikne z toho hádka. Jenže i když to teda po něm uklidím za pár dní je v našem pokoji zase bordel jako v tanku. Navíc nemám žádné soukromí a v pokoji nám nejdou zavřít dveře. Ptala jsem se mamky a protože bydlíme v bytě tak ani nikdy vlastní pokoj mít nebudu. Nemusím mít nutně vlastní pokoj, ale alespoň nějaký koutek kde by mě nikdo nerušil... Prosím poraďte jak to s bráchou a mamkou vyřešit.
  Děkuji:->

  holka, 7. července

  Ahoj,
  co se týká hádek s bratrem o uklízení, zkus mu vysvětlit, proč je pro tebe důležité mít uklizeno a zkuste se dohodnout na variantě, která bude pro oba v pohodě. Minimálně by bylo fajn, kdyby jeho nepořádek nezasahoval do tvé části pokoje. Tohle asi taky prober s maminou, možná by bráchu přiměla k úklidu snadněji než ty.
  Chápu, že chceš soukromí. Nešly by dveře alespoň nějak opravit? Zkus se projít po bytě a rozhlédnout se, kde by bylo fajn místo pro tvůj koutek a pak svůj návrh prober s maminou. Řekni jí o tom, že potřebuješ soukromí a svůj klid, třeba ti pořadí, kde by se na takový koutek našlo místo.
  Držím palce, ať se to podaří vyřešit! Klidně zase napiš.
  Péťa

  Sourozenci

  Ahoj potřebuji poradit s bratrancem . Je mu 15 a jo ok je v pubertě ale to neznamená že mě bude ignorovat .jde o to že kdykoliv mu napíšu tak to bere jako že ho otravuju a je pak na mě naštvaný .chci s ním být aspoň v kontaktu ale už nevím jak mu říct že ho otravovat nechci ale že s ním chci být v kontaktu .mám ho ráda jako člena rodiny ale on mě asi ne . Ani mi nepopreje k svátku a Já jemu jo .mrzí mě že to takhle je ale už opravdu nevím .když byl na mojí narozeninový oslavě tak mi dal dárek a odešel pryc a Já jsem šla sice za nim ale strčil mě a Já jsem si rozbila hlavu. Mrzí mě že mě nemá rád .Prosím poraďte mi jak to s nim nějak prezit.

  holka, 11 let, 4. července

  Milá pisatelko, 

  děkujeme za důvěru, s jakou se obracíš na poradnu. Píšeš, že potřebuješ poradit co máš dělat se vztahem s bratrancem. Bratranci je již 15let, je v pubertě a začal tě ignorovat a dokonce i odstrkávat, když se pokoušíš o kontakt s ním. Ty máš snahu kontakt udržovat ale on to odmítá a bere to tak, že ho otravuješ. Rozumím tomu, že tě to mrzí a máš pocit, že tě nemá rád. Jste jedna rodina a v rámci rodiny nejspíš máte vztahy dobré a přátelské, tak teď nerozumíš tomu, proč to tak nemůže být i s ním. Tvému bratranci je 15let, je věku, kdy se hodně mění, začíná vyspívat, může prožívat emoční bouře, i když to tak nemusí vypadat. A hlavně začíná se vážně zajímat o dívky. Proto je teď tak odtažitý, protože jeho pozornost a zájem směřuje jinam. Ty pak můžeš být v jeho očích ještě moc dětská. A opravdu může tvé zprávy brát jako nátlak, který mu není příjemný. On se chce teď soustředit na své vrstevníky. Je to tak normální a přirozené. Také to tak budeš mít. Zkus to teď spíš nechat být, netrápit se tím tolik. Kontaktuj ho raději méně než dosud a nezlob se na něj, když ti neodpoví. Ukazuj mu svůj zájem o komunikaci ale netvoř na něj nátlak. To napomáhá v kontaktu s druhým. Uvidíš, že se mu budeš postupně přibližovat tím, jak sama půjdeš do puberty a začneš mít podobné zájmy jako on. Pak třeba navážete zase přátelství.  Ale teď se mezi vámi vytvořil velký rozdíl, díky tomu v jakém období rychlých změn on se nachází. Tak ti tak trochu "ujel". Ale to doženeš. A až budeš v jeho věku, tak třeba už ani nebudeš tolik o to přátelství stát, protože i tebe budou zajímat kluci jiní. 

  Pak také zkus  vnímat, jak se bratranec chová k ostatním členům rodiny. Třeba to má podobně i s jinými osobami v rodině. Můžeš si o tom s někým dospělým z rodiny promluvit. A třeba zjistíš, že to   i jiní členové v rodině vnímají podobně a i jim přijde, že je bratranec nyní zbytečně odtažitý. Tak to zkus sdílet, s někým, s kým máš dobrý vztah v rodině. Ale nenuťte bratrance do vřelých, otevřených vztahů, na to musí on přijít sám, jinak se ta situace bude ještě zhoršovat. Zaměř se na ty osoby, se kterými si v rodině rozumíš a které tě mají rády. Zaměř se na to, co tě zajímá a co máš ráda. A vztahu s bratrancem nech nyní volný průběh. Víc proto aby on našel vztah k tobě  teď udělat nemůžeš.

  Tak ti držím palce a přeju ti pěkné prázdniny,

  Poradce Centra Locika

  Sourozenci

  Starší sestra

  Ahoj, píšu ohledně své sestry Alžběty (14 let).
  Je mi jedenáct a moje sestra se mnou nechce skoro vůbec trávit čas.
  Často chodí ven s jejími spolužačakami a nechová se ke mně tak, jak bych si to moc přála. Když se jí třeba zeptám jeslti si se mnou zahraje ňejakou deskouvou hru nebo jestli si se mnou bude s něčím hrát, tak se vždycky nějka vymluví ( např. má moc úkolů, je unavená...) nebo řekne jindy, ale stejně si se mnou pak nehraje.
  Jinak moje sestra je moc hodná ikdyž se občas naštve.
  Prosím poraďte mi jak ji mám říct, že ji mám moc ráda a že mi je líto to, že si se mnou nehraje.

  Předem děkuji za odpověď.

  holka, 11 let, 1. července

  Ahoj,
  trápí Tě, že s Tebou Tvoje sestra netráví tolik času, kolik by sis přála. Chápu, že Tě mrzí, když se Ti moc nevěnuje. Píšeš, že Alžbětě je 14 a Tobě je 11. Často to mezi sourozenci bývá tak, že když je mezi nimi podobný věkový rozdíl, stane se, že toho staršího už začne bavit něco jiného než toho mladšího. U čtrnáctiletých dívek je normální, že chtějí trávit hodně času se spolužačkami a kamarádkami stejného věku. Zároveň je v pořádku, když jí dáš najevo, jaké to pro Tebe je, když se Ti moc nevěnuje. Vlastně si říkám, jestli bys jí o tom nemohla povědět podobně, jako jsi to napsala nám – že je Ti to líto a máš ji moc ráda. Můžeš jí dát vědět, co bys od ní potřebovala, abys byla spokojenější, a podle toho se třeba můžete dohodnout na nějakém kompromisu. Klidně jí to můžeš i napsat, kdybys chtěla.

  Zdraví

  Modrá linka

  Sourozenci

  AHOJ VŠICHNI mám trochu větší trápení s mojí blbou sestrou .
  pomlouvá mě ve škole
  řekla mi že mě od srdce nenávidim . je o 2 roky mladší
  zkoušela jsem se s ní i domluvit ale to nejde nebo by asi ona skončila někde na hřbitově .
  neumí vůbec mi říct že mě má ráda
  dělá mi naschvál
  JÁ JI MÁM RÁDA ALE POSTUPEM ČASU SI ŘÍKÁM ŽE MÁM DOMA MONSTRUM BEZ CITŮ. NEVÍM CO MÁM DĚLAT A JEŠTĚ K TOMU JÍ MAMKA V TOMHLE CHOVÁNÍ PODPORUJE .
  TÁTU NEMÁME .
  CHCI TO ZMĚNIT ALE ONA NE PROSTĚ MÁM ŽIVOT NA HOUBY.

  KIKI 11 yo, 24. června

  KIKI 11 yo
  Ahoj, píšeš o tom, že máš problémy ve vztahu se svou sestrou. Pomlouvá tě ve škole, je na tebe hnusná a řekla ti dokonce, že tě ze srdce nenávidí.
  Rozumím tomu, že tě to velice trápí. Rodinné vztahy jsou v našem životě důležité, jelikož doma s rodinou trávíme hodně času.
  Píšeš, že mluvení o problémech ve vašem vztahu se sestrou nemělo cenu. Zkus si, prosím, odpovědět na otázku, jakým způsobem si jí to řekla? Někdy nepomáhá, když na druhé "navalíme" řadu stížností, co dělají špatně, ale mohlo by být lepší začít tím, že máš sestru ráda a že proto tě její chování mrzí a že by sis moc přála, aby se ten vztah mezi vámi zlepšil. Píšeš, že mamka je na straně sestry, což rozumím, že pro tebe může být více frustrující a o to těžší. Zkus stejným stylem promluvit i s mamkou. Mezilidské vztahy jsou problematické a komunikace je v nich velice důležitá. Váš vztah se sestrou se také bude upravovat, jak budete starší.
  Moc ti přeji, ať se to se sestrou urovná a je ti líp.
  S přátelským pozdravem
  Poradce Centra Locika

  Sourozenci

  Ahoj poradno, můj brácha má Aspergerův syndrom. A vtom je ta potíž. Nemá tátu protože po narození se rozešli a o několik let později spáchal sebevraždu. Brácha mamce vyčítá že nemá tátu, že si nenašla nikoho. Potom myslela že bráchy tátu nahradí můj táta a snim to nevyšlo. Brácha teď vyhrožuje sebevraždou. Chodì do školy do Prahy a od našeho baráku je to kolem 30 km. Bydlíme u nádraží a já se bojim že skočí pod vlak nebo pod metro. Říká že skončí jak jeho táta. A já se moc bojim že spáchá sebevraždu a nebo se začne sebepoškozovat. Včera rozmlátil klávesnici vzteky a já to uklízela ale nevadilo mi to. Brácha křičel a brečel. Vždycky mi to trhá srdce když je smutnej nebo když nadává mamince. Já se potom taky rozbrečím a on začne na mě křičet nadávat mi. Včera probrečel skoro celej den a nejhorší je že nadával hodně hodně sprostě. Já slzy musela zakrývat rukama nebo spíš celej obličej aby mi nenadával. Potom se zjistilo že sprostě nadával učiteli. Když se ho mamka zeptala jestli je vpoho že jeden můj spolužák na nás všechny ze třídy mluví sprostě a on řekl že jo. Jednou sem mu řekla ahoj michale ( tak se jmenuje ) a on mi ŕekl: jdi do pr***e.
  A já se bojim o bráchu, pomůžete mi?
  Pokud to nějak de tak děkuji

  holka, 10 let, 6. června

  Ahoj,
  koukám, že soužití s bráchou není zrovna jednoduché. Nedivím se, že o něj máš strach, když vyhrožuje sebevraždou. To je hodně závažná věc. Bráchu nejspíš něco hodně trápí. Zkus si o tom, že máš o bráchu strach, promluvit s mamkou. Zároveň na tebe brácha nemá právo křičet a mluvit na tebe sprostě. Pokud má nějakou starost, kvůli které je takhle podrážděný, musí ji řešit a ne si to vylévat na tobě. Obrať se o pomoc na dospělé ve tvé rodině nebo ve škole. Společně se pak zamyslete nad tím, jak tuto situaci vyřešit.
  Držím palce, ať se to brzy srovná.
  Péťa

  Sourozenci

  Změnil se mi život

  Ahoj, chtěla bych pomoct..... Poslední dobou se mi úplně změnil život... Moje máma si našla muže ale ten má dítě (5 yo. Holku).
  A tak se ke mě začla máma chovat škaredě ... Vždycky když jí chci něco říct jak se ke mě chová nebo něco jiného, tak mi na to jen řekne ať se podívám na sebe, nebo mi řekne že jestli se mi něco nelíbí tak ať se odstěhuju k tátovi... Vím že to má v poslední době těžké že z penězmi jsme vycházeli tak tak a že ta malá holka (nechci zmiňovat jméno) má nemocnou matku která jí vždycky očkuje ať u nás brečí nebo ať si vymýšlí že jí koupíme co chce atd...... TAK I PŘESTO BY SE KE MĚ MOHLA CHOVAT HEZKY NE?... Ano ještě jsou nějaké ty dny kdy si to užívám s matkou ale poslední dobou mám chuť se zavřít v pokoji a nevylézat.... Byla jsem vždycky jedináček sice mám nevlastní sestru kterou miluju, ale tu malou holku prostě nemusím.. dnes je den dětí ale jelikož je ta malá holka u tý nemocný mámy tak musíme počkat a budeme to slavit jindy což mě taky štve jelikož je tohle snad pořád vždycky se musí čekat na ní až přijede... I ve škole se mi přestalo dařit jelikož kvůli ní se nemám čas učit... Navíc skoro když si máme vybrat třeba idk "chipsy" a já si vyberu jiné než ona tak stejně vezmou co chce ona a né já... Ten chlap je v pohodě mám ho ráda protože mi dává přednost (PROTOŽE ASI CHÁPE ŽE JSEM BYLA PRVNÍ A ŽE MÁM PRÁVO OBČAS ROZHODOVAT) Mám sto chutí odejít z baráku za tátou (ikdyž tam mám macechu)... nebo ukončit někde svůj život....
  Poslední dobou často brečím...
  ..........
  Jak jí mám říct jak se v poslední době cítím když mě asi nechce poslouchat?
  .......
  A jak nemít pocit se někde zabít nebo tak?
  ......
  A jak si "vybudovat" nějaký respekt u té malé rozmazlené holky?

  Děkuji...
  HHolka🙂

  Hholka, 12 let, 1. června

  Ahoj z Modré linky,

  umím si představit, že Tě mrzí, když Ti mamka nenaslouchá. Všichni potřebujeme, aby nás někdo vyslechl, podpořil. A když se nám toho nedostává, můžeme se cítit osamělí, smutní, nepochopení. A když se cítíme takhle, mnohdy nás může napadnout i to, že bychom ukončili život. Pomáhá zkusit se soustředit na to hezké, na to, co máš ráda, co Tě baví. Uvědomit si, že prožíváš nepříjemné chvíle, ale umět se vrátit i ke všem hezkým chvílím, které jsi zažila, a věřím, že ještě zažiješ.

  Chci Tě podpořit, abys s mamkou zkoušela mluvit o tom, jak se cítíš, co potřebuješ, to je důležité. Pokud Ti mamka nebude naslouchat, můžeš jí dát přečíst tuhle naši komunikaci, aby si uměla lépe představit, jak se cítíš. Také se můžeš s tím, jak se cítíš, svěřit i jiným blízkým osobám nebo někomu ve škole (oblíbené učitelce/učiteli, školní psycholožce/psychologovi). Píšeš, že mamčin přítel je fajn, můžeš se tedy obrátit i na něj. A také třeba na taťku, prarodiče.

  Na druhou stranu si dokážu představit, že když jsi dlouho žila jako jedináček, může pro Tebe být těžké sdílet svůj život ještě i s jiným dítětem, dělit se o čas, pozornost, lásku mamky i jejího přítele. Je to pro Tebe asi velká změna a chce to čas, aby sis zvykla. I na to, že menší děti někdy prostě dokážou být otravné. Na druhou stranu s nimi ale také je legrace, dokážou si naplno hrát a dávat lásku, když ji dostávají. Ptáš se, jak si získat respekt dcery mamčina přítele. Možná máš dojem, že by Tě měla poslouchat, když jsi starší. Tak to ale úplně není. Jste něco jako sestry, měl by mezi Vámi tedy být vztah rovnocenný, bez ohledu na to, že nejste stejně staré. Pravý respekt totiž nejde vynutit, nevychází ze strachu, ale z toho, že ten druhý si Tě váží, bere Tě proto, že jsi pro něj fajn člověk. Možná by stálo za to, zkusit to s ní po dobrém, hledat způsob, jak si spolu můžete hrát. Rozumím tomu, že Vás baví jiné věci, ale třeba byste našly i něco společného, pokud byste chtěly. Jak jsem psala, chápu, že to pro Tebe není snadné, ale nemusíš na to být sama. Mohou Ti poradit a podpořit Tě právě mamka s jejím přítelem, když jim upřímně přiznáš, že nevíš, jak na to, když na tom opravdu budeš chtít pracovat.

  Pokud bys chtěla probrat vše více podrobně, můžeš nám také zavolat nebo přijít do chatu. Všechny kontakty jsou na našich stránkách.

  Přejeme Ti bezstarostnější dny,

  Modrá linka

  Sourozenci

  Ahoj Alíku a spol.
  Poslední dobou doma řešíme hodně problémů. A jedním z těch problémů je můj starší brácha.
  Bráchovi bude 31, je z Moldávie (jako moje máma) a umí trochu česky. Bydlí s námi už čtvrtým rokem a za tu dobu se toho hodně změnilo. Už nějakou dobu se ke mně brácha nemá a tak. Vůbec se o mě nezajímá. Když dojde domů z práce, tak mi ani to blbý "ahoj" neřekne. Zajímá ho jenom "Kde je máma?" Trochu mě to mrzí, že se pořád shání jenom po mámě. Prostě mě úplně ignoruje a já nevím co mám dělat. Hrozí, že se kvůli mému bráchovi a dalším věcem moje máma rozejde s jejím manželem (mým náhradním taťkou). Už jsme o tom společně doma mluvili. Taky jsem se pokoušela s bráchou o tom mluvit, ale on, že prý nechce, že mě prý neignoruje a že se ke mně chová normálně. Kvůli mému bráchovi mám někdy pocit, že se o mě nikdo nezajímá a že jsem tu úplně zbytečně. Ale mám skvělé kamarády a ty mě podrželi. Každou chvilku mám na něho zlost a zároveň se mi chce z toho brečet. Ale nechápu, proč to dělá a jaký má k tomu důvod. Už se taky beru jako jedináček, protože tohle by mi brácha nikdy neudělal. Bude to asi rok, co se to děje, a já už na to nemám a chtěla bych od vás poradit, co mám dělat.
  Moc bych vás chtěla poprosit o jakoukoliv radu nebo odpověď, určitě mi to neskutečně pomůže.
  Předem moc děkuji
  Nikki_359

  Nikki_359, 11 let, 1. května

  Milá Nikki,
  Popisuješ své trápení kvůli staršímu bráchovi. Jestli to dobře chápu, mrzí tě, že se jeho chování k tobě změnilo. Začal tě přehlížet a nejspíš má i nějaké problémy, kterým se věnuje v rodině hodně pozornosti a narušuje to i další vztahy v rodině. Zkusím ti odpovědět, co nejlépe, jak mi dovolí to malé množství informací, které mám. Vnímám, jak moc tě to mrzí a máš různé emoce – vztek i smutek. Je vidět, že je bratr pro tebe moc důležitý, když to vyvolává takto silnou odezvu. A nejspíš ohrožuje i další vztahy, které v rodině máš. Popisuješ také to, že jste o tom společně hovořili, tedy je vidět, že je to něco, co si uvědomují i rodiče. Jen bratr to nějak nevidí. Je možné, že má skutečně nějaké velké problémy, třeba souvisí s jeho původem v cizí zemi. Možná je tu něco v pozadí, o čem ještě moc nevíš. Je přeci jenom mezi vámi hodně velký věkový rozdíl. A v podstatě to může opravdu tak vypadat, jako když jste dva jedináčci. Podmínky v jakých jste vyrůstali máte oba úplně odlišné. Zajímalo by mě, v čem je brácha pro tebe tak důležitý, že se cítíš takto odstrčená a máš pocit, že tě nevidí ani nikdo jiný v rodině. Asi tu nějaká příčina bude. V osobním rozhovoru by jsme se tomu nejspíš věnovaly. A možná by ti to porozumění dalo i další odpovědi na to, co s tím. Pak také popisuješ, že máš dobré kamarády, kteří tě podrželi. To v podstatě vnímám i já jako výborné řešení. Máš vrstevníky, osoby ti podobné, od kterých podporu a přijetí dostáváš. To je hodně dobrý lék. Pak je také dobře, jestli je tu možnost dalšího rozhovoru s mámou nebo i tátou. Mluv s nimi o tom, vyjádři to, jak tě to mrzí či máš vztek. Podobně jako jsi to pěkně popsala nám. Ať víc vnímají, že tu jsi také a je dobré i tvé potřeby víc brát vážně. Zaměř se sama na svůj vztah s mámou a tátou. Zkus i ty bratra víc ignorovat a nechat tomu volný průběh. Zaměř se na to, co máš ty sama ráda, co tě baví a zajímá, na své plány do dalšího studia, přátele a podobně. Některé věci nejde moc měnit, pouze je přijímat. Ale tím přijetím se často uvolní tlak a dochází ke změnám. A když budeš chtít napsat zase víc, tak se klidně ozvi znovu do této poradny. Zkusíme se zase víc nad tvým trápením zamyslet.
  Tak ti moc držím palce,
  Poradce Centra Locika

  Sourozenci

  ahoj alíku potřebovala by jsem poradit ohledně mé sestry . je na mně drzá /je jí 9/
  a vždy mě pošle někam ,hrabe mi do věcí a nemám ani 5 minut soukromí .pořát na mě žaluje mamce a to jí nic nedělám když jí dám jen pohlavek tak hnet jde žalovat a neříká pravdu . vždy řekne že jsem jí zbila . UŽ MI TO TADY LEZE NA NERVY A NEVÍM JAK JÍ MÁM VYSVĚTLIT ŽE DO VĚCÍ KTERÉ NEJSOU JEJÍ SE NEHRABE .

  2. už jsem dostala svojí první menstruaci jenže sestra mi krade vložky a dává je panenkám jako pleny:-Q:-E:-c takže nemám žádnou ochranu když to dostanu:-E

  NE NEVYMYSLELA JSEM JSI TO JE TO PRAVDA .

  3. a ještě asi před cca týdnem jsem zjistila že mám výtok konzistenci jako nudle z nosu . je to normální

  ps. omlouvám se že nepíšu vykřičníky a otazníky píšu přes klávesnici a nenabízí tuto možnost je už stará.

  hojjjjka11 let, 28. dubna

  Milá pisatelko,
  Popisuješ svoje trápení s mladší sestrou, která narušuje tvoje soukromí a není možnost se s ní domluvit, aby to nedělala. Je to dost pochopitelné, že ve svém věku už začínáš mít větší potřebu soukromí. A že třeba to, co ti dřív nevadilo, ti najednou už není příjemné. Tady můžeš doufat, že to samé zafunguje brzy i u tvé sestry. Také se bude blížit věku, ve kterém jsi nyní ty a sama bude chtít své soukromí. Je pravděpodobné, že jí pak tvé věci přestanou zajímat. Pak se lépe domluvíte, kde máte každá své soukromí. Myslím si, že pak bude schopná víc respektovat, kde jsou její hranice, protože i ona sama je bude chtít. V tom máš nyní náskok a sestra tě v tom musí dohnat. Já vím, co ale s tím do té doby? Zkus o tom promluvit s mámou. Řekni jí, jak to prožíváš. Klidně jí řekni to samé jako nám. Že tě to štve, že nemáš soukromí. Máma musí pochopit, že se měníš, že začínáš mít jiné potřeby a vše prožíváš nově. Zkus jí poprosit ať ti s tím víc pomůže. Požádej jí ať tě začne brát víc vážně a jako víc dospělou. Protože taková už jsi. Přestože se tvoje okolí k tobě zatím tak nechová. Ten rozpor bývá v tomto věku moc těžký. A určitě to podobně prožívá mnoho dívek ve tvém věku. Tak ti doporučuju, zkus i ty sama sebe víc vnímat, víc brát vážně, vnímej co si přeješ a co potřebuješ. A tom zkus pak otevřeně mluvit s nejbližšími osobami. To je předpokládám teď máma. Případně jiná rodině blízká osoba. A pokud by jsi s tím potřebovala víc pomoct. Tak můžeš třeba znovu napsat a víc popsat podrobnosti.
  A pokud jde o ten třetí problém, o kterém píšeš, s výtokem. Zde prosím kontaktuj lékaře. Nejlépe svého praktického lékaře a on tě nasměruje dál. V tomto ti skutečně odborně poradit nemůžu.
  Tak ti moc držím palce ať se tvá situace brzy zlepší,
  Poradce Centra Locika

  Sourozenci

  Společné spaní s rodiči

  Zdravím poradnu,
  Tento dotaz bude ohledně mého mladšího bratra. letos mu bude 10 let, já Teda proti tomu nic nemám ale je tu věc která se mi na bráchovi nelíbí. Často spí u rodičů v posteli, kdyby mu byly 2 tak dobře, ale bude mu 10 a to už je polopuberta. Prostě si myslím že je to na jeho věk ostuda. Párkrát jsem s ním o tom mluvila a jeho důvody jsou: strach z větru ( má jako jediný z nás v pokoji 2 okna a je to u něj slyšet víc) a že je u mámi vždy v bezpečí. Tohle už dělá od 7/8mi let a před tím spal normálně, pokud nebudeme počítat pár astmatických záchvatů. Nechápu ho, já si jsem jistá že je v bezpečí i ve svém pokoji, já totiž spím pár metrů od něj. Vydím to i na rodičích že je to štve, spí u nich skoro každý den. Chtěla bych ho to nějak odnaučit protože vím že kdyby se to dostalo mezi jeho spolužáky tak by se mu mohli začít posmívat.
  Předem děkuji za odpověď☺

  holka, 14 let, 13. dubna

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš nám s dotazem, který se týká Tvého bratra. Přijde Ti zvláštní, že v jeho věku ještě často spí u rodičů. Zkoušela ses o tom s ním bavit, ale moc nechápeš jeho důvody. Chtěla bys ho to odnaučit, máš obavy, že by se mu spolužáci mohli posmívat.

  Chtěla bych moc ocenit, že se zajímáš, jak bráchovi pomoct, že chceš přispět k tomu, aby rodiče i brácha byli během noci spokojení. Nevíme, co všechno může za to, že brácha má chuť chodit spát k Vašim rodičům. Možná k tomu přispěly astmatické záchvaty, o kterých píšeš, možná nepříjemný zážitek s větrem, možná jiný nepříjemný zážitek z minula, o kterém ani nemusíš vědět. Možná si prochází těžším obdobím a blízkost rodičů mu nějak pomáhá zvládat situaci, anebo jde o zvyk, který je příjemný. Variant je spousta.
  Je těžké někomu vysvětlovat, že je v bezpečí, i když je to objektivně pravda, protože druhý se v bezpečí zkrátka nemusí cítit. Říkám si proto, že zvykání si Tvého bráchy na to, že spí sám v pokoji může být delší proces, do kterého mají co říct hlavně Tví rodiče. Během té doby můžeš třeba ještě zapřemýšlet, co by se pro něj dalo udělat. Možná mu můžeš nabídnout, že budeš spát poblíž, pokud to jde, aby věděl, že kdykoliv může přijít. Možná byste si mohli udělat nějaký zvyk, společný rituál před spaním (něco si přečíst, něco si říct/popřát), možná pomůže, kdyby měl v posteli nějaký talisman. Těžko říct, co by právě jemu aspoň trochu ulevilo. Napadá mě proto, že je důležité o celé věci začít znovu povídat nejen s bráchou, ale i s rodiči, které to asi taky trápí, jak jsi psala. Každý máme svůj čas na to si na něco zvyknout, někomu to trvá déle, někdo v tom nevidí problém. Přijde mi ale moc fajn, že Tvůj brácha má podporu v Tobě, v rodičích. To pro něj může být velká pomoc i před případnými spolužáky, kdyby se mu posmívali.

  Hezké společné dny s rodinou přeje
  Modrá linka

  Sourozenci

  Čaute tohle je trochu vážnější téma než ty před tím🙄Můj brácha má holku a s ni se nemáme rádi no a ona mě občas i bije a nadává mi do tlusté krávy a rika ze si nikdy nenajdu kluka ze kdo by mě chtěl..má 18 let a mne je 14 takže si na ni moc dovolovat nemůžu no ale je u nás doma kazdej den a zakazuje mi brát i věci které patří nám takže chtěla jsem si vzít například deku protože u nás spala kamarádka tak aby se měla čím zakryt a ona ze ne a nedala mi ji :/ taky mám kočku a kdykoliv ona přijede tak ji hned chce takže se s ni zamykám v pokoji protože není normální co ona dela...když tu kočku chytne tak ji proste drží u sebe a ona vrci a mňouká ze chce jít pryč ale ona protože je s prominutím piča tak ji nepustí.Dalsi problém je ze mám 5 letou sestru a tu denně navádí aby mi dělala naschvaly takže aby mluvila sprostě aby mi nadávala brala věci z pokoje nebo aby mi vylila vodu do pokoje na zem no myslím si ze už by měla mít trochu rozum v 18 letech ale s jejím chováním ho nedostane nikdy :) když jsem se ji zkoušela bránit tak mě vypla (uspala na 3 minuty nejspíš) já už nevím co mám dělat protože jsem to říkala i rodičům a ty mi nevěří protože ji mají rádi (tahle oni vědi moc dobre co je ona zač ale neřeší to protože to je prece brachova holka)a bracha ji samozřejmě bráni takže to všechno zapira.
  Opravdu je tady klid když tu není aspoň přes noc😬linku bezpečí tam bych neměla odvahu zavolat a nevím proč jsem totiž těžkej introvert ;-( omlouvám
  se ze nepíšu gramaticky správně ale mám na ni takový nervy no nejradši bych ji zmlatila tak že se nepozná ale nejde to.

  holka, 14 let, 10. dubna

  Milá pisatelko,
  Ano, je to vážné téma a je dobře, že jsi o tom napsala. Chování , které popisuješ u přítelkyně bratra bych skoro nazvala šikanou vůči tobě. Využívá své věkové převahy a svého postavení, které díky bráchovi má. Je to nepřípustné, aby se k tobě takto chovala. Ona sama tam je na návštěvě, v bytě, kde jsi doma ty. Úplně chápu, že máš na ní takový vztek, je to oprávněné a je dobře, že ten vztek cítíš. Máš právo jí svůj vztek ukázat, vyjádřit. Ne jít do fyzického konfliktu ale zvýšit hlas a rázně jí říci, že je ona ve tvém bytě, ne ty v jejím a podobně. Je mi jasné, že to teoreticky víš ale je tu něco, co ti v tom brání, je tu něco díky čemu z ní máš velký strach. Přemýšlej o tom a případně si o tom s někým, kdo tě zná popovídej. Možná to není pouze ona, kdo si dovolí se k tobě takto chovat. Možná tu jsou i jiní lidé. Třeba je to tím, jak píšeš, že jsi uzavřená a nemáš odvahu si říci o svá práva. Možná tu bylo něco, co ti v životě vzalo jistotu a sebevědomí, a to se nyní do té situace s přítelkyní bratra promítá. Prakticky bych ti doporučila o tom mnohem rázněji říci rodičům. A říci jim, že se ti to nelíbí a že nechceš se takto cítit v bytě, kde žiješ. Požádej je o pomoc s tím. Také o tom zkus promluvit s bratrem, i jemu to důrazněji řekni. Dej jim najevo, že to myslíš vážně. To nemusí být ve vzteku ale prostě vážně. Vnímej svá práva a zastaň se sebe sama. Možná je to něco, co se potřebuješ teď naučit. A bude to dobré i pro další život. Můžeš také o tom říci někomu dalšímu, kdo je v blízkosti vaší rodiny, komu důvěřuješ. Třeba pro tebe bude znamenat podporu. Přítelkyně bratra na tebe může žárlit, vadí jí, že bydlíš pod jednou střechou s bratrem. Možná i ona sama zažila nějakou šikanu vůči sobě a nyní jí vrací tobě. Jsou tu různé důvody. Ale to hlavní nyní je, abys zkusila překonat strach a rázně se vůči chování této dívky ohradila. Vnímej, že jsi v tom bytě doma ty a ona omezuje tvá práva. Řekni si, „ne, tohle nechci a tohle si nenechám líbit“, a uvidíš, že oni to z tebe také ucítí, když o tom budeš přesvědčená uvnitř sebe sama. A pokud budeš potřebovat o tom víc popovídat, rozebrat to, a píšeš, že jsi spíš uzavřená, tak by ti mohl třeba pomoci nějaký chat pro děti v krizových situacích. Centrum Locika takový má, najdeš odkaz na stránkách www.detstvibeznasili.cz. Podobný chat má také Dětské krizové centrum, také najdeš odkaz na jejich stránkách www.dkc.cz. Určitě podpora a pomoc existuje a uvidíš, že na to nemusíš být sama. I to ti může dát víc síly a podpořit tě v tom sebevědomí.
  Tak ti moc držím palce, ať se tvá situace brzy zlepší a ty najdeš způsob jak si s ní poradit. Určitě se ti to podaří.
  Poradce Centra Locika


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!