Poradna: Alík radí dětem

Alík radí dětem

Ahoj,
mám více dotazů, který napíšu do jedné zprávy.
1. se týká života. Mám celkem strach z toho, kde skončím za nějakých 5 let. Za chvilku dokončím prvák a už teď přemýšlím nad tím, co budu dělat po maturitě. Chtěla bych se přestěhovat skrz vysokou a bydlet s přítelem v podnájmu v nějakém málem bytě. Když si ale vezmu, že chci studovat (do 26 let je to zadarmo, ale co se týče různých doplňkových zkoušek, tak to se točí kolem několika tisíc korun), chci si postavit domeček, něco jíst, cestovat, budu muset platit to, co se platit musí, budu potřebovat i něco na sebe, platit za domácího mazlíčka, v budoucnu za děti... kde na to vezmu? Mám strach, že v budoucnu nebudu mít po vysoké žádnou dobrou práci a nesplním si to, co chci. Bojím se půjček, že budu do konce života něco dlužit a podobně. Mají mé obavy nějaký smysl, nebo se bojím zbytečně?

2. poslední dobou jsem začala hodně cvičit, ale když se najím, tak mám strach, že mé cvičení bylo k ničemu a to, co jsem spálila, jsem zase nabrala. Ostatní mi říkají, že skoro vůbec nejím, ale mně to tak nepřijde. Už nejednou mě napadlo si strčit prst do krku, abych se toho zbavila, ale neudělala jsem to. Je mi 16 a chci se prostě líbit. Měřím něco málo přes 160cm a vážím 51kilo, je to v pořádku?

3. Mám se bát tzv. "kapiček lásky"? Když se s přítelem mazlíme a ležíme na sobě jen ve spodním prádle, už tomu moc nedůvěřuju a bojím se, co kdyby.. Dočetla jsem se, že kluci, aniž by o tom věděli, vypouští malé kapičky spermatu, na který si mám dávat pozor, protože i z těch se dá otěhotnět.

4. Kdybych chtěla vydat knihu, co mám pro to udělat? Dá se to udělat i nějakým způsobem, abych za to nemusela dávat tolik peněz?

Anonymka, 15. dubna 2018

Dobrý den z Modré linky,

máte spoustu otázek. Je fajn, že se zajímáte o to, co se ve Vašem životě děje a chcete za sebe přebírat zodpovědnost. Pro rozhodování se v životě je důležité všímat si svých pocitů, uvědomovat si, co chcete a nechcete a také za jakou cenu. Co se týká první otázky, zní mi to tak, že chcete jít na vysokou školu. To je první krok. To důležité tedy je, udělat všechno pro to, abyste se na vysokou školu dostala. Do školy budete buď dojíždět, nebo budete bydlet na kolejích. Jakou měrou Vás budou moci rodiče na škole podporovat, nakolik si budete muset přispívat, to je na domluvě mezi Vámi a rodiči. V životě jde vše krok za krokem, je potřeba se vždy soustředit na ty první kroky, teprve potom na ty další.

Aby se člověku dobře žilo, potřebuje si klást otázky a hledat odpovědi. Důležité je, učit se si odpovědi nalézat. Některé můžete najít na internetu, případně se ptát na správných místech. Tedy například ohledně vydání knihy se můžete obrátit na někoho v nakladatelství. Zda je Vaše váha v pořádku, můžete posoudit dle tzv. BMI, které lze na internetu nalézt snadno, nebo se můžete zeptat své lékařky. V žádném případě není řešením zvracet, tím byste si přivodila pouze závažné zdravotní potíže. Ohledně sexu a prvních zkušeností byly vydány kvalitní knihy, z důvěryhodných zdrojů na internetu je to třeba adresa www.sexus.cz/.

Bylo by dobré více si povídat s lidmi kolem sebe, klást jim své otázky, bavit se s nimi o tom, jaké otázky mají oni, jak si na ně hledají odpovědi.

Přejeme hezké jaro.
Modrá linka

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Holky a láska

Ahoj Alíku. Minulý rok v v prosinci jsem šla poprvé s jedním klukem ven. Jedná se o kluka z lepší rodiny, potrpěl si na značkovém oblečení, drahých věcech a holek neměl nouze. Znali jsme se už delší dobu, ale nikdy jsme se nedokázali dokopat jít ven. V tu dobu jsem byla jeho jediná kamarádka (choval se občas trochu arogantně a sebestředně proto skoro žádné neměl). Řešila jsem s ním všechny problémy, pomáhala mu i s jednou holčinou do které byl tenkrát zamilovaný. Nějak to trvalo do června kdy jsme spolu chodili často ven a trávili spolu dost čas. A já se do něj zamilovala, nebyla jsem z toho nadšená, protože mezi námi byl dvou a půl roční odstup a věděla jsem že to tak necítí a že má co se týče holek trochu jiné priority. Vždycky jsem si od něj ale držela odstup, protože jsem věděla že s většinou holek si chtěl jen „užít“. Ale postupem času se do mě zamiloval. Já si pořád držela odstup a občas jsem se k němu nechovala nejlépe a dost jsme se hádali. Ale vždycky se potom ozval a vždycky se to nějak vyřešilo. On byl totiž z domova zvyklý dostat to co chce a nebyl zvyklý na odmítnutí. Proto když občas viděl můj přístup (který byl čistě jen z důvodu, že jsem se bála že to se mnou nemyslí vážně) tak se nechoval uplně nejlépe. I přes to jak se občas choval mě něco k němu strašně táhlo. Miloval mě tím si jsem jistá, ale postupem času jsem vídávala změny jeho chování a mě se to nelíbilo. Proto jsem se mu rozhodla napsat a vysvětlit mu to. Napsala jsem mu že je sobeckej a sebestřednej a začala ho srovnávat s mým kamarádem, který byl zároven jeho spolužák. A on se naštval. Postupem času jsem si začala uvědomovat jak jsem se k němu chovala a že jsem mu to napsala dost škaredě. Během týdne si našel holku. Je o ní dost známo jaká je, postuje veřejně své polonahé fotky, dost se tahá s klukama atd. A on to celou dobu věděl a stejně s ní byl. A během toho vztahu mi začal psát. Já ho samozřejmě odmítala, protože jsem věděla že je zadanej. Psal mi celkem třikrát (a jsou spolu cca měsíc). Myslím si, že kdyby byl ve vztahu št’astý, že by neměl potřebu mi pořád psát. Dost často na něj myslím a mrzí mě to, ale psát mu nechci, protože vím že někoho má. Jsem kvůli tomu dost špatná a dost po nocích brečím. zase si říkám, že jsem mladá a kluků bude ještě spousta, ale i tak mě to trápí. Znažím se na něj zapomenout, ale dost často ho potkávám, třeba i 4 krát do týdne což se dřív vůbec nedělo. Je to už skoro dva měsíce a pořád mě to užírá Kamarádky říkaly že ji má jen na odragování a že ji skutečně nemiluje, ale to mě nějak moc neuklidnilo. Omlouvám se, že je zpráva tak dlouhá, vím, že máte na práci mnohem důležitější dotazy. I tak by mě moc zajímal názor dospělého člověka. Předem děkuji za odpověd’.

holka, 14 let, 9. listopadu

Ahoj,
chápu, že jsi smutná z toho, jak to teď mezi Tebou a oním klukem je. Není třeba se za svůj dotaz omlouvat, je dobře, že na to, co Tě trápí, nechceš být sama. Nepokládáš nám konkrétní otázku, zajímá Tě náš názor, proto napíšu spíše několik postřehů, které mě k tomu napadají. Oceňuji, že se k celé věci snažíš přistupovat hodně zodpovědně, bereš ohled na to, že teď s někým chodí i přes to, co jsi o jejich vztahu slyšela od ostatních. Někdy to tak bývá, že někomu řekneme nebo napíšeme něco, čeho později litujeme - asi jste to už stihli zažít oba během času, kdy jste se vídali. Někdy se to také celé zamotá a člověk už neví, na čem je, pořád se k tomu v myšlenkách vrací...Někomu v takové situaci pomůže upřímně si s tím druhým o všem promluvit. Můžeš se ho otevřeně zeptat, jak to teď má, třeba se mu i svěřit se svými pocity a s tím, co Tě kolem toho trápí. I když to asi nezní tak jednoduše, je to způsob, jak se zorientovat v tom, co se děje. Stejně tak se ale můžeš rozhodnout nechat to být a jít dál. Hledat si jiné kamarády, kteří se k Tobě budou chovat lépe. Rozhodnutí je jen na Tobě. Můžeš si nechat ještě čas, v klidu se zamyslet nad tím, co by sis vlastně nejvíc přála, jaká z různých možností je pro Tebe nejvíce přijatelná.

Pěkné podzimní dny přeje

Modrá linka

Povolání

Dobrý den. Omlouvám se, protože můj dotaz je trochu nezvyklý. Jsem na víceletém gymnáziu a tudíž mě čeká VŠ. Jako svůj obor se budu rozhodovat mezi nějakou přírodní vědou. A právě v tom je problém. Nevím, pro jaké povolání se rozhodnout. Velice by mě zajímala fyzika - a to ať astronomická, tak částicová. Ale k fyzice je potřeba solidní matematika. Když se učím, tak mám obvykle za 2, tedy nejsem špatný matematik, ale zřejmě nemám na kariéru fyzika. Několikrát jsem na vysvědčení z matematiky 2 měl. Ve fyzice nemám absolutní problémy a mám téměř samé 1. Ale nejsem jediný ve třídě, kdo se chce fyzice či inženýrství věnovat. Ostatních je hned několik a řekl bych, že jsou lepší než já. Proto jsem začal přemýšlet o práci chemika. Jsem spíše takový přemýšlivý snílek a právě chemie obnáší celkem náročnější experimentální činnost, aspoň pro mě. Ale zato mi testy jdou také bez problémů a chemie, možná kvůli tomu, že mi jde, mě baví. Ale problémem je, že se obávám, že chemie bude obnášet také složitější matematiku. Pokud tomu tak bude, mohl bych začít opět uvažovat nad tím, jestli se mám věnovat fyzice, když už zde matematika bude také. Slyšel jsem totiž, že fyzika a matematika je základem i pro chemii, biologii nebo třeba geologii. Takže bych fyziku a matematiku potřeboval stejně tak. Uvědomuji si, že na to mám ještě čas, jenže si můžeme vybírat vědecké olympiády a máme si vybrat obor, na jehož VŠ přednášky můžeme chodit (třeba na matfyz). Děkuji za jakoukoliv radu do budoucího povolání.

kluk, 14 let, 9. listopadu

Ahoj,
oceňuji, jak důkladně přemýšlíš o svém budoucím uplatnění a snažíš se správně vybrat směr, kterým se po gymnáziu vydáš. Už to je, myslím, moc dobrý začátek. Jestli jsem Tvoji zprávu pochopila správně, rozmýšlíš se, jestli se teď více zaměřit na fyziku anebo chemii s ohledem na to, do jaké míry se s těmito obory pojí složitější matematika. Píšeš, že z matematiky máš obvykle za 2. Možná Ti to teď v porovnání s ostatními spolužáky nepřipadá (nevím, jaké výsledky mají Tvoji spolužáci nebo jaké na sebe máš Ty sám nároky), nicméně dvojka je stále velmi dobrý výsledek, který by, myslím, neměl být překážkou v tom, abys vystudoval fyziku anebo chemii a poté pracoval v oboru. Navíc, známka sama o sobě není všeříkající - případné nedokonalosti v matematických schopnostech se dají vykompenzovat pílí a také zápalem a nadšením do daného oboru. Troufám si říci, že spousta studentů přírodních věd to měla podobně, jako teď Ty, málokdo má nadání pro všechno.
Jak píšeš, máš na rozhodování ještě dost času, což Ti hraje do karet - můžeš ho využít pro sbírání nejrůznějších informací, které Ti volbu usnadní. Napadá mě třeba kontaktovat některé studenty přírodních věd a zeptat se jich, jak to měli s matematikou oni a jak konkrétně ji při studiu využívají. Sám píšeš o VŠ přednáškách, kam se můžeš chodit dívat, většina takových přednášek by měla být přístupná veřejnosti. I to by Ti tedy mohlo pomoct udělat si nějakou představu. K tomu můžeš navštěvovat nejrůznější odborné besedy (třeba v planetáriích a dalších institucích), kde je obvykle možné setkat se s odborníky, klást jim dotazy, které Tě zajímají. Můžeš také sledovat nové trendy a objevy ve fyzice a chemii, většina významnějších organizací má v dnešní době profil i na sociálních sítích. Je možné se do takových organizací zkusit přihlásit i na stáž - někde na to mají pro studenty i speciální programy. Můžeš tedy nasávat různé informace a postupem času uvidíš, jaký obor Tě bude více lákat, více bavit.

Krásné dny přeje

Modrá linka

Kamarádi

Ahoj, potřebuji trochou pomoct. Chodím 4.rokem na gymnázium a hned od prvního dne jsem si našla opravdu nejlepší kamarádku. Vždycky jsme se shodli nedělali jsme nic špatného a ona by nikdy neublížila ani mouše. Na konci roku se se mnou přestala bavit. Poslední den jsme si to vyříkali a řekla mi, že měla jen ponorku. O prázdninách jsme ji vzali k moři moc jsme si to užili i ona. A na začátku tohoto roku když se nás na to kamarádky ptali nechtěla na to odpovídat. A od této doby jsem od ní cítila, že je tam nějaký problém. Také k nám přišla nová holka. Ona se jí hned chytla a se mnou se úplně přestala bavit. Jenže já jsem lichá a všichni jsou ve dvojicích a já nemám nikoho a myslím že ji ta nová zkazila. Chtěla bych se s ní zase přátelit tak jako dřív.

holka, 9. listopadu

Ahoj,
mrzí mě, že to mezi Tebou a kamarádkou už není, jako dřív, chápu, že se tím trápíš. Stejně jako Ty, ani já nedokážu říct, co kamarádku vede k tomu, že se teď k Tobě chová takhle. Jediná možnost, která mě napadá, je zkusit si o tom s ní upřímně promluvit. Říct jí, že Tě její chování trápí, že mu nerozumíš a ráda by ses s ní zase přátelila. Píšeš, že už se Vám povedlo vše si vyříkat ke konci školního roku - je šance, že se to podaří i tentokrát, můžeš na to jít podobně, jako tehdy. I když bys to moc přála, bohužel, se nedá zaručit, že mezi Vámi bude vše jako dřív. Na kamarádství musí být dva, nestačí, když se snaží jen jeden z přátel. Je dobře, že na svoje trápení nechceš být sama - stejně, jako jsi napsala nám, se můžeš svěřit i někomu blízkému ve svém okolí, třeba v rodině nebo jiné spolužačce nebo spolužákovi.

Pěkné dny přeje

Modrá linka

Sourozenci

Ahoj Alíku. Mám bratra, který je skoro jednou tak mladší jako já. Problém je v tom, že pokud jdeme do společnosti nebo na kroužek, začne dělat neskutečné blbosti. Včetně toho že neustále osahává holky. Když jsem se to snažil naznačit rodičům, tak mi nevěřili, ale mě to připadá strašně blbé, když jdeme po ulici a začne mě hladit po -.-. Mě neposlouchá, je schopný přes celou restauraci křičet co je pe..., nebo si rozepnout poklopec a strkat si tam ruku.

kluk, 10 až 15 let, 8. listopadu

Ahoj,
chápu, že je Ti bratrovo chování hodně nepříjemné a dostává Tě ve společnosti dalších lidí do nelehké situace. Mrzí mě, že Ti rodiče nevěřili, když jsi jim to zkoušel naznačit. Nevím přesně, kolik je bratrovi let, každopádně u některých dětí to takhle někdy je, že mají v určitém věku velkou potřebu dotýkat se intimních partií a mluvit o nich. Souvisí to se sexuálním vývojem. Je docela možné, že takové chování u bratra po nějaké době samo vymizí. Nicméně, máš určitě právo dát najevo, že Ti jeho chování nelíbí - řešit by to měli především Tvoji rodiče. Je to důležité do budoucna i pro bráchu, učit se, že takové projevy nepatří na veřejnost. Říkám si, že bys sis o tom mohl zkusit s rodiči promluvit napřímo, ne jen v náznacích, konkrétně pojmenovat, co Ti vadí. Můžeš jim třeba i ukázat zprávu, kterou jsi napsal Alíkovi.

Držíme palce,

Modrá linka

Holky a láska

Ahoj Alíku,
Jak jsem psala v minulém dotazu měla jsem kluka o prázdninách jsem mu řekla že si dáme přestávku nebavili jsme se......
No ještě tak před týdnem šlo vidět že o mně stojí psal mi, snažil se semnou bavit, bavil se o mě s kamarády (v dobrém smyslu) atd. Jenže teď prý chodí s jinou. Mě to zlomilo srdce protože ho ještě pořád miluju. Nevím co dělat, strašně moc na tu holku žárlím.Ještě k tomu je to moje dobrá kamarádka. Mohl tak rychle přijít o zájem? Mám se nějak odmilovat? Prosím poraďte mi

Leontýna, 13 let, 7. listopadu

Ahoj Leontýno,
nevím přesně, čeho se týkal Tvůj minulý dotaz, co Tě vedlo k tomu, že sis s oním klukem rozhodla dát přestávku, a jak se potom vyvíjely Tvoje city k němu. Každopádně, nyní jsi do něj zamilovaná a žárlíš na svoji kamarádku, se kterou prý právě chodí.
Chápu, že Tě to trápí a běží Ti kolem toho hlavou spoustu myšlenek a otázek. Bohužel, se nedá jednoznačně odpovědět ani na jeden z tvých dotazů. Jestli o tebe onen kluk má ještě zájem, ví jen on sám - proto jediná možnost, jak to zjistit, je si s ním na tohle téma promluvit. K druhému dotazu - neznám žádný zaručený způsob, jak se "odmilovat", myslím, že to nejde jen tak lusknutím prstů a stejně jako zamilování to moc ovlivnit nemůžeme. Co vědomě rozhodnout můžeš, je, jestli se mu svěříš s tím, co k němu teď cítíš, anebo se budeš držet stranou. Takové rozhodnutí je jen na Tobě - můžeš si dát ještě nějaký čas, třeba si i udělat seznam pro a proti. Z toho, co píšeš, to chápu tak, že nevíš jistě, jestli s Tvojí kamarádkou chodí. Můžeš se na to jednoho z nich zeptat, možná i to Ti pomůže zorientovat se v tom, co se teď děje.

Pěkné dny přeje

Modrá linka

Brigáda

Dobrý den,
ještě mi není patnáct, ale i přesto bych si chtěla vydělat peníze, nenapadá mě moc způsobů „jak“. Už jsem se koukala na starší dopovědi v poradně, dětem mladším 15-ti let doporučujete pomoc známým a sousedům, já ale takou možnost nemám, protože nikdo pomoc nepotřebuje, ale napadlo mě, že bych třeba doučovala děti z okolí. Ale pořád nevím, jestli to je nebo není legální...

Vím že brigády jsou od 15 let, ale četla jsem že to je až po ukončení školní docházky, takže pokud má někdo odklad, tak může mít brigádu až od 16? Moc se v tom nevyznám...

Předem děkuji za odpověd ´.

holka, 14 let, 10. listopadu

Ahoj,
je skvělé, že se snažíš ve svém věku si přivydělat peníze. Máš pravdu v tom, že brigáda je legální až od patnácti let, ale pokud se domluvíš s nějakými známými, že budeš doučovat jejich děti, jedná se spíš o přátelskou výpomoc, za kterou ti zaplatí nějakou symbolickou částkou. Taková výpomoc se nedá za brigádu považovat a nevidím na ní nic špatného.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Moje tělo - holky

Dobrý den, jak jsem psala o tom knirku, tak už to začíná být docela viditelné:( nikomu to prostě říkat nechci, takže doopravdy se omlouvám ale radu, že bych to někomu měla říct nechci.
Spíš jsem se chtěla zeptat, jestli se to nedá nějak vybělit popřípadě čím, nebo se toho zbavit třeba aspoň na měsíc, že bych každej měsíc s tím něco dělala, ale aby se to dalo udělat normálně doma. Prosím vás moc o radu:((( už jsem z toho doopravdy hodně špatná:(
Četla jsem, že nějaký bělidlo na tohle je, ale v Praze jsem nic takového nenašla:((( nevíte, kde by se to dalo sehnat v Praze?? Prosím moc o rychlou radu:(( už doopravdy nevim, co mam dělat:(

holka, 13 let, 10. listopadu

Ahoj,
o možnostech odstranění knírku už ti psala kolegyně z Modré linky. Rozhodně ti nedoporučuji zkoušet nějaká bělidla a podobná amatérská řešení, kterými si můžeš klidně ublížit (například popálit kůži a podobně). Bylo by potřeba, aby se na tebe podívala nějaká kvalifikovaná kosmetička a poradila ti, co bude v tvé situaci nejlepší řešení. Pokud ale setrvale odmítáš s kýmkoli se o tom poradit, je každá rada drahá. Proto ti ještě jednou doporučuji přehodnotit tvůj postoj a vyhledat kvalifikovanou pomoc.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Zdravím všechny z poradny,
chtěl bych se zeptat, jestli je normální, že po masturbaci vypouštím sperma po celou dobu erekce, dokud se zase můj penis nevrátí do normálního stavu. Příjde mi to divné a nevím, jestli to je tak v pořádku, protože takhle to někdy trvá i třeba 10 minut. Taky bych se chtěl zeptat jestli po masturbaci ve vaně a následném vypuštění vany, bych měl vanu z hygienických důvodů i mýt, nebo jestli je to zbytečné. Předem díky

kluk, 12 let, 9. listopadu

Ahoj,
dovolila bych si pochybovat o tom, že ejakuluješ deset minut, protože dle mého názoru bys v takovém případě byl světovým unikátem. Před ejakulací někdy můžeš zaznamenat výskyt takzvané preejakulační tekutiny, což je čirá tekutina vylučovaná nějakou dobu předtím, než muž dosáhne vyvrcholení. Troufla bych si říci, že jsi ji pravděpodobně zaměnil za ejakulaci.
Co se týká umytí vany po masturbaci, rozhodně bych ho doporučovala. Respektive připadá mi normální umýt vanu po každém koupání a pokud ve vaně masturbuješ, jeví se mi to ještě případnější.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj, už asi 3 týdny mě hodně bolí a píchá ve hrudi když jen třeba normálně stojím, křičím, nadechnu se nebo cvičím. Strašně to zabolí. A mám pocit že i v obou plicích to bolí, pořád mě to obtěžuje, mám strach že je to něco závažného jako onemocnění srdce atd... Bojím se to říct mámě, protože by o mně řekla že to nemyslím vážně nebo že mně to nebolí
Chtěla bych vědět co bych v tomhle případě měla dělat..
Předem děkuji za odpověď

holka, 13 let, 6. listopadu

Ahoj,
bohužel nikdo na světě nedokáže stanovit spolehlivou diagnózu na dálku a online. Jsem si naprosto jistá, že tvé obtíže nejsou způsobeny žádným onemocněním a laicky bych si dovolila usuzovat na nějakou svalovou dysbalanci. Ale pokud tvoje problémy trvají už tak dlouho, je opravdu nutné, aby se na tebe podíval odborník a vyšetřil tě. Rozhodně se svěř mamince a požádej ji, aby tě objednala k lékaři. Je dost možné, že ti doporučí nějaké cviky, které ti hrudník uvolní a od tvých problémů ti uleví, ale to skutečně musí rozhodnout lékař.
Měj se hezky!
Bára

Volný čas

Ahoj alík, mám taký zaujem ktorý sa volá "furry". Není to nič proti zákonu. Rád kreslim antropomorfné a normálne zvierata, no niektorý to kritizujú a našu komunitu šikanuju a budujú tomu zle meno. Tak kreslim potajomky, bojim sa že rodičia videli nejaké video od nejakého internetového influencera ktorý práve kritizoval furry komunitu. Môj otec rád pozerá na youtube a v jednom videu ktorý pozeral prave kritizoval furry komunitu. Tak sa teraz bojim rodičom povedať o mojom záujme, mal by som to niekedy prezradiť? Pretože ja už to začínam vnímať ako môj životný štýl.

kluk, 14 let, 2. listopadu

Ahoj,
vím o tom, co znamená "furry" a také vím, že někteří lidé Tvoji komunitu kritizují a někdy jí podsouvají nevhodné chování. Jak ale správně píšeš, nejde o nic nezákonného. Proto rozumím Tvým obavám, že rodiče se k tomu budou stavět také negativně.
Nedokážu Ti však jednoznačně poradit, zda to rodičům říct či ne. Nevím, jaké máte vztahy, ale pokud jsou k Tobě spíše vstřícní, dovedu si představit, že bys jim o svém zájmu řekl, ukázal jim nějaké svoje kresby a vysvětlil bys jim, co se děje za šikanu směrem k Tvé komunitě a uvedl svoje protiargumenty. Rodiče jsou dospělí a tak si mohou udělat svůj vlastní názor. I kdyby s tím nesouhlasili, neznamená to, že bys musel přestat kreslit nebo by ses musel vzdát svého životního stylu. Pokud si na to teď netroufáš, zatím jim to říkat nemusíš a můžeš ještě počkat na správnou chvíli nebo si alespoň vše dobře promyslet.

Přejeme, aby vše dobře dopadlo.
Modrá linka

Brýle

proč když si sundám brýle tak vypadám jako obluda

holka, 9 let, 4. listopadu

Ahoj z Modré linky,

nedokážu reagovat na Tvou větu, protože Tě neznám, nevím, co si pod ní představit. Zní to, jako že nejsi spokojená se svým vzhledem bez brýlí. Pokud Ti brýle sluší, je to fajn, každý to štěstí nemá, a přitom je musí nosit. Nedokážu posoudit, jestli Ti to bez brýlí opravdu nesluší nebo zda je to jen nezvyk. I to se může stát. Když si člověk zvykne na to, že má téměř vždy brýle, potom se bez nich může cítit prostě nezvykle. V každém případě Tě chci podpořit, aby ses svěřila někomu, komu věříš - třeba rodičům či někomu jinému z rodiny, případně školní psycholožce, oblíbené paní učitelce ve škole - s kým můžeš otevřeně mluvit o tom, jak se vnímáš, zeptat se na jeho názor – jestli se mu také líbíš víc v brýlích nebo bez nich anebo hledat možnosti, jak by Ti to mohlo bez brýlí slušet víc. Někdy může pomoci například pouhá změna účesu.

Příjemný podzim Ti přeje Modrá linka

Kluci a láska

Dobrý den Alíku, potřeboval bych poradit ohledně mé celoživotní lásky. je tu problém že mi často nadává a nechce se se mnou bavit a i když jsem ji koupil trdelník na staroměstském náměstí tak ho snědla ale pak už mi zase nadávala. říká mi že jsem hodně malej a taky tlustej ale to není docela pravda i když možná jo. mám ji strašně rád ale bojím se ji že by mi něco udělala kdybych na ni více naléhal. jednou na mě ve školní jídelně vyprskla rizoto a všichni se mi pak smáli ale nakonec se mi omluvila ale potom zase vše jako vždycky. já už fakt nevíím jestli ji mám dál obtěžovat a snažit se nebo ji poslat do háje pls pomoc

kluk, málo let, 2. listopadu

Ahoj z Modré linky,

ptáš se, jestli obtěžovat svou celoživotní lásku. Myslím si, že ve Tvé otázce je vlastně i odpověď. Někoho obtěžovat určitě nevede k ničemu dobrému. Když někoho máš rád, můžeš mu to dát najevo. On se však musí rozhodnout, zda k Tobě cítí to samé nebo ne. Z chování té dívky to tak, bohužel, moc nevypadá. A potom je už možné jen respektovat jeho rozhodnutí. Odmítnutí není příjemné, ale i to patří k životu a je třeba se s tím vyrovnat. Klidně můžeš být smutný, to je v pořádku. Ale je důležité dál žít svůj život, věnovat se svým koníčkům i povinnostem.

Hezký podzim Ti přeje
Modrá linka

Sourozenci

Ahoj Alíku,
mám problém moje mladší sestra se mě pokouší vyprovokovat a já už to nevydržím a začneme si nadávat. Někdy jsem kvůli to mu smutná ve škole a trápí mě to a někdy ve škole i brečím. Prosím porad’ mi co s tím mám dělat ? Předem děkuji.

holka, 10 let, 1. listopadu

Ahoj z Modré linky,

mladší sourozenci občas provokují, to se stává. I hádky k sourozeneckému vztahu patří. Jestliže Tě to trápí, je dobré obrátit na rodiče, případně na někoho dalšího z rodiny, komu věříš. A mluvit s nimi o všem, o čem potřebuješ, nechat si poradit, jak se sestrou jednat, jak se vyrovnávat se smutkem. Být občas smutná, je v pořádku, v životě se nám stávají i věci, které nám nejsou příjemné, které jsou nám líto.

Přejeme Ti klidný podzim.
Modrá linka

Škola - učení

Ahoj Alíku a spol.
Chtěl bych poprosit o nějaké typy proti prokrastinaci..
Každý den jak jdu ze školy řeknu si ,že se musím učit ,ale po chvíli si řeknu ¨dám si pauzu ¨ jenomže ta pauza trvá několik hodin pak je večer. Ve spěchu se začnu učit a připravovat... jenže to už je pozdě. A mám z celého dne špatný pocit.

kluk, 14 let, 31. října

Ahoj z Modré linky,

možností, jak pracovat s prokrastinací, je více. Jednou z rozšířených metod je tzv. ToDoList - seznam toho, co je potřeba udělat. Můžeš si například vzít tužku a papír a každý den po škole si sepsat, co všechno potřebuješ udělat (a třeba přidat i zaslouženou odměnu - ať už něco dobrého nebo třeba hru na počítači). Pokud jsi typ člověka, který věci potřebuje vidět, je možné si nakreslit tzv. myšlenkovou mapu - tedy místo seznamu věcí si je nakreslíš pomocí různých symbolů a obrázků. Někomu také pomáhá si stanovit přesný čas (říká se, že optimálních je 20 minut), kdy se bude plně věnovat nějaké věci - třeba příkladu z matematiky - a poté si dá krátkou (5minutovou) pauzu - kupř. si půjde dát něco k pití. Více inspirace k prokrastinaci najdeš například v knize Konec prokrastinace od Petra Ludwiga. Knihy o myšlenkových mapách píše například Tony Buzan.

Dávat návody takto po internetu není snadné. Nabízíme Ti tedy inspiraci, kterou se můžeš zaobírat Ty sám, případně můžeš požádat o spolupráci rodiče, školní psycholožku, pokud ji ve škole máte, či jinou osobu, které důvěřuješ, a která Tě může podpořit. Avšak žádná metoda nemůže fungovat bez Tvého rozhodnutí, bez Tvé vůle. Ano, pauza je potřeba, aby se mozek občerstvil. Avšak pauza ve smyslu napít se, najíst, protáhnout se, zacvičit se, jít se projít. Ne hrát hry, pustit si internet a tak podobně. Takovými aktivitami se můžeš odměnit, když už budeš mít splněno, co potřebuješ.

Přejeme, ať Ti jdou povinnosti od ruky.
Modrá linka

Zvířata

Ahoj Alíku a všichni.
K narozeninám asi nejspíš dostanu kočku (a možná tu kterou si přeju - modrou Britku <3). Dřív už jsme sice kočku měli ,ale nevím jak se o kočky starat.
Potřebuju abyste mi poradili ohledně těhlech věcí:
Když s číčou budu chodit ven na vodítku měla by mít nějaká očkování?
A měla by mít v létě antiparazitní obojek?
Jelikož jezdíme na chatu a brala bych kočku ssebou mám jí na chatě nechat nějaký pelíšek?
A když je tam zahrada mám jí tam nechat záchůdek nebo stačí po ní na zahradě uklidit?
A co mám udělat za opatření aby mi na chatě neutekla (je to tam nebezpečné na zahradě máme různé vysoké terasy,vysoké schody ,jezírko,
poblíž chaty je les a louka)??
Kdy mám zařídit vetrináře?
Myslíte si že pro velké plemeno jako je britka (může mít až 8kg) je vhodnější na cestování přenoska nebo taková ta taška (víte co myslím)(nejspíš koupím obojí)??
Jsou pro kočku zdravé jako pamlsky (neochucené) jogurty?Popř.Jak často jí je mám dávat aby jí nebylo špatně?
Co jí mám občas přidávat k jídlu (granulkám,kapsičkám,konzervám nebo masu) aby měla vitamíny??
Co jí mám dávat denně k jídlu aby si zvykla granulky,konzervy nebo čerstvé maso??
Mám jí pořídit škrabadlo nebo jí bude na škrabání stačit kus dřeva nebo karton?

Vím že je to dost otázek ale pro mne je to důležité.
Přeji hezký den
Ťapka_CZ

Ťapka_CZ, 6. listopadu

Uh, to je tedy obsáhlý dotaz.
Pokud kočku dostaneš, jistě ti s ní ze začátku rodiče pomůžou. S kočkou je nutné chodit k veterináři, stejně tak jako chodí člověk. Určitě je přes léto dobré mýt něco proti bleškám a klíšťatům.
Co se týče courání po venku, na vodítku je to v pořádku, nicméně s tou chatou nevím. Kočka je dost vázaná na místo a nemá ráda převážení - na chatě bych ji tedy na volno rozhodně nepouštěl.
Co se týče jídla, každá kočka to má jinak, vliv na to má i stáří kočky.
Obecně ti doporučuji přečíst něco na internetu, třeba tady rpvet.cz/pro-verejnost/rady-chovatelum/jak-pecovat-o-kocku/
a případně se zeptat veterináře, ten ti jistě rád poradí co a jak.

Menstruace a výtok

Ahoj.
Asi vám to bude připadat trochu jako debilní dotaz, ale proč se při menstruaci nesmí koupat???
Předem děkuji za odpověď...

Ahoj,
určitě se nedá říct, že se koupat nesmí. Je pravda, že se to z hygienických důvodů moc nedoporučuje, ale vyloženě zakázané to není. Pokud si vezmeš tampon, tak klidně bez problému můžeš jít i do bazénu, akorát to samozřejmě nejde, pokud máš klasickou vložku.

Holky a láska

Ahoj Aliku a spol...
Mám takový problém a tím je, že jsem se zamilovala do 23 letýho chlapa, který už ma rodinu. Pořád si s ním píšu a hodněkrát jsem s ním byla i venku. Už mi mockrát napsal, že se mu líbím. Ale já mu nechci zničit rodinu, ale na druhou stranu si ho nechci zablokovat.
A další problém je v tom, že jsme oba zvaní na nějakou dvoudenní soukromou akci, kde se bude pít alkohol. Bojím se, že se spolu minimálně vykousneme. Jeho manželka a syn tam vůbec nebudou. Moji rodiče tam také nebudou. Ale určitě na tu akci chci jít.
Vůbec nevím co mám dělat.

holka, 13 let, 3. listopadu

Ahoj,

děkuji Ti za důvěru, se kterou ses nám svěřila. Píšeš o tom, že ses zamilovala do staršího ženatého muže, se kterým si píšeš, vídáte se. Jste pozvaní na společnou akci - máš z ní obavy, ale zároveň tam chceš jít. Nevíš, co máš dělat.

Nejprve bych chtěla moc ocenit, že na svoje dilema nechceš být sama - věřím, že ti kolem toho v hlavě teď běží spoustu myšlenek a nevíš, co s tím. Na jedné straně mu nechceš zničit rodinu, na stranu druhou o něj nechceš přijít...

Přiznám se, že mi desetiletý rozdíl mezi Vámi vzhledem k Tvému věku připadá opravdu významný. Umím si představit, že každý z Vás od vašeho setkávání můžete mít jiná očekávání. Píšeš, že se bojíš, že se spolu na oné soukromé akci budete minimálně líbat - tady musím zdůraznit, že sexuální aktivity (tedy nejen pohlavní styk, ale i mazlení - dotýkání se intimních míst) s osobou mladší 15 let jsou trestný čin, který se trestá odnětím svobody. Pokud by mezi Vámi tedy k něčemu došlo, onen muž za to může jít do vězení.

Nevím, kdo všechno na akci bude, jestli tam budeš znát i někoho dalšího kromě muže, o kterém píšeš, jestli vás oba pozvali nějací společní známí anebo pozvání přišlo z jeho strany. Přemýšlím také nad tím, jak dlouho vlastně toho muže znáš, jak jste se seznámili. Vycházím tedy jen z toho, co píšeš - a musím říct, že mi tvoje účast na akci připadá riskantní, vzbuzuje ve mně obavy. Pokud se tam rozhodneš jít, říkám si, jestli by ses alespoň mohla domluvit s rodiči, že Tě tam v průběhu večera vyzvednou.

Připadá mi, že je toho nyní na třináctiletou dívku až příliš - muset řešit vztah s o deset let starším mužem, který je navíc ženatý, má rodinu. Myslím si, že máš právo si všechny věci spojené s láskou, zamilováním, objevovat postupně, přicházet si na to, co od vztahu chceš a co ne. Užívat si let, ke kterým by starosti, které teď řešíš ještě patřit neměly.

Pokud bys celou věc chtěla probrat více do hloubky, můžeš se obrátit na naši telefonickou linku, Skype nebo WhatsApp. Kontakt najdeš na našich webových stránkách www.modralinka.cz.

Pěkné dny přeje

Modrá linka

Jiné téma

Milý Alíku,

  1. Tento rok jsem přestoupila ze základky na osmileté gymnázium, kde studuje můj starší bratr a učí moje matka. Docela rychle jsem si ve třídě našla kamarádky a jsem tam spokojená, ale když jsem párkrát byla venku s kamarádkami z předchozí školy všimla jsem si, že se mnou vůbec být nechtějí. Nechtěly se se mnou bavit a celou dobu akorát čekaly až půjdu domů. Moc mne to mrzí.
  2. Hodně se hádám s matkou. Začalo to asi půl roku před přijímacími zkouškami, hodně jsme se spolu učili. Celé prázdniny mě nutila se učit a já jsem na ní byla strašně naštvaná. Teď jsem jí za to vděčná. Zkrátka jsem byla velmi drzá a zlá. Matka na mě zuřila. Od té doby se hádáme každý den a mám pocit, že jí už asi ani nemám ráda... Když mi třeba řekne, že už to tak nechce a něco spolu např. podnikneme tak další den se tváří, že nic takového neřekla a mně přijde, že ani nechce abychom spolu měli lepší vztah.
  3. Jsem trochu napřed v učení, ale mám problémy s komunikací. Dokážu se bavit s člověkem mého věku, nebo někoho o něčem poučovat, ale nedokázala bych si koupit sladkost v obchodě. Z takových situací jsem neskutečně vystresovaná, nebo třeba bych nezvládla říct někomu, že nechci, aby mne předběhl ve frontě atd.
  4. Nesnáším se. Meřím 153 cm, vážím 41,5 kg a mám 11 let. To je myslím celkem normální, ale já si připadám strašně tlustá a hnusná. Dost jsem se koukala na pro ana blogy, ale moc se bojím. Taky si připadám naprosto netalentovaná a nešikovná. Hraju na klavír, který se mi vůbec nelíbí, chodím na dramaťák, který je pro mě příliš nudný a se psem chodím 2x týdně na cvičák, který je pro mne hotové peklo, všichni tam jsou na nás zlí a my nic moc neumíme. Mám hysterické záchvaty a skoro každou noc pláču. Nikdo mě nechápe a nikdo si se mnou nechce promluvit. Chtěla jsem si zkusit nějak ublížit, ale jsem na to příliš přecitlivělá.
  5. Rychle jsem vyrostla z dětského věku a cítím se být starší. Nepřemýšlím jako dítě a ani se tak nechovám. Poslední dobou mám pocit, že jsem si dětství asi neužila a ještě bych ho měla prožívat.
  6. Jsem nešťastná a nevím jestli chci ještě žít.
holka, 11 let, 3. listopadu

Ahoj,

děkujeme za důvěru, se kterou ses nám svěřila s tím, co Tě trápí. Píšeš o tom, jak to teď máte s matkou a s kamarádkami, a také o tom, jak vnímáš sama sebe. Každou noc kvůli tomu pláčeš, máš pocit, že Tě nikdo nechápe, nevíš, jestli se ti chce ještě žít.

Z toho, co píšeš, vnímám, že Ti teď vůbec není dobře, je to pro Tebe náročné, stresující období. Chci moc ocenit, že ses rozhodla napsat, nebýt na všechno svoje trápení sama, to je určitě dobrý začátek. Vidím také, že umíš moc dobře psát, citlivě vystihnout, co Ti běží hlavou. Když jsem četla tvůj email, přemýšlela jsem nad tím, že nyní asi zažíváš hodně věcí, které Ti nepřináší radost - buď jsou stresující (hádky s matkou, cvičák, kamarádky z předchozí školy, které se s Tebou nechtějí bavit), anebo tě netěší, nebaví (dramaťák, klavír). Do toho potom vstupují také pochybnosti o sobě samé - o vzhledu, o váze, schopnosti komunikovat s lidmi jiného věku. Věřím, že když se to sejde takhle všechno najednou, člověk se může cítit hodně nešťastný, třeba i na čas ztratit chuť do života.

Pochybnosti o sobě samé (Jsem dost dobrá? Dost hezká? Dost štíhlá?) k začínajícímu dospívání do jisté míry patří - možná Ti to teď tak nepřipadá, ale velmi mnoho dívek zažívalo nebo zažívá něco podobného, co teď Ty. Hodně lidí Tvého věku taky prožívá velkou nejistotu při komunikaci - dost často právě v situaci, kdy mluví s cizím dospělým, třeba si mají právě něco koupit v obchodě a podobně. Postupem času člověk začne získávat větší jistotu - s tím, jak se poznává, zjišťuje, co ho baví, čemu se chce věnovat a čemu ne. Určitě je však v pořádku (a také velmi důležité), říct si o pomoc, pokud cítíme, že je na nás těch pochybností a špatných myšlenek a pocitů už moc.

Říkám si, jestli kolem sebe máš někoho, komu věříš a s kým bys mohla to, co teď prožíváš, sdílet - někoho z příbuzných nebo třeba oblíbeného učitele. Připadá mi důležité, aby o tom, že Ti není dobře, že každý den pláčeš, věděl někdo z dospělých, kdo by Ti mohl být nápomocný při hledání pomoci - třeba najít kontakt na někoho z psychologů, se kterým byste mohli společně hledat způsoby, jak se cítit lépe. Můžeš se zkusit obrátit také na školního psychologa, pokud ho na škole máte. Psala jsi, že je to v nové škole fajn, že se mezi novými kamarádkami cítíš dobře - říkám si, že Ti to teď může přinášet trochu radosti, můžete spolu trávit čas a podnikat různé věci.

Mrzí mě, že s matkou v poslední době hodně hádáte - napadá mě možnost zkusit jí popsat svoje pocity podobně, jako jsi je popsala nám (třeba i dát matce přečíst email, který jsi napsala). Můžeš to zkusit v nějaké klidnější chvíli, kdy mezi Vámi nebude napětí.

Je Ti také otevřená naše telefonická linka / Skype / WhatsApp, kde můžeme vše probrat více dopodrobna. Všechny kontakty najdeš na našich webových stránkách www.modralinka.cz.

Klidnější dny přeje

Modrá linka

Škola - učení

Ahoj Alíku a všichni ostatní.Mám problémy ve škole a potřeboval bych poradit.
Jsem v 9.ročníku ZŠ a na Český jazyk máme učitele který mě moc nemusí a tím pádem ani já jeho.Problém je i v naší škole,protože se tam hraje na 99% na protekci mezi školou a rodiči žáků.Já bohudík patřím mezi žáka který má jen jednoho rodiče,a to mamku která už neví co se školou dál.Tento pátek jsem přišel do školy a začala hodina ČJ a přišel učitel . Řekl že jsme měli úkol.A ten úkol měli jen žáci s protekcí! Každý čtvrtek mají někteří žáci doučování kvůli Přijímačkám na SŠ. Akorát já tam nechodím a tím pádem ani vlastně nevím co se v něm děje. P.Učitel jim asi řekl že úkol bude a evidentně zapomněl říci žákům kteří tam nechodí že nějaký úkol bude :(.Ale pan učitel si stojí za svým a že jsme si to měli zjistit přičemž nebyl důvod! Ve škole jsem nechyběl a na Internetové žákovské knížce nic nebylo ! :( A škola je to fakt hrozná poradili by jste mi prosím jak tuto nespravedlnost aspoň trošku zmírnit ?
s pozdravem Kuba.

kuba, 15 let, 2. listopadu

Dobrý den, Kubo,

děkujeme za důvěru, se kterou jste nám napsal. Klientům od 15 let vykáme, budu proto vykat i já Vám. Píšete o problémech ve škole, kam chodíte a kde nejste spokojený. Konkrétně popisujete událost z minulého pátku, kdy se k Vám (a dalším žákům, kteří nechodí na doučování k přijímačkám - snad jsem správně vyrozuměla, že vás bylo víc) učitel zachoval nespravedlivě. Ptáte se nás, jak se dá takovou nespravedlnost alespoň trochu zmírnit.

Kubo, mrzí mě, že Vám ve škole není dobře. Chápu, že Vám nepřipadá fér, že po Vás učitel vyžadoval splněný úkol, o kterém jste se spolužáky mimo doučování nemohli vědět, věřím, že podobné situace dovedou člověka naštvat. Nevím, jak to konkrétně u vás ve škole chodí, jaké následky pro Vás nesplněný úkol má (jestli za něj dostanete např. pětku anebo jiný postih). Říkám si, do jaké míry jste to, co se stalo, řešil se spolužáky, kteří o úkolu také nevěděli. Možná byste mohli zkusit dát hlavy dohromady a domluvit se na společném postupu - např. přichystat si argumenty, které spolu řeknete učiteli, abyste mu dali najevo, že s jeho přístupem v téhle věci nesouhlasíte. Můžete se také zkusit obrátit na školního psychologa, pokud ho na škole máte, mohl byste s ním celou situaci probrat.

Pokud byste chtěl to, co Vás ve škole trápí, probrat více do hloubky, můžete se obrátit na naši telefonickou linku, Skype nebo WhatsApp. Kontakt najdete na našich webových stránkách www.modralinka.cz.

Pěkné dny přeje

Modrá linka

Menstruace a výtok

Ahoj, nejspíš brzy budu mít menstruaci. Už mám náznaky. A mamka to potvrzuje. To je ještě ok. Ale já se bojím až ji budu mít tak budu muset ke gynekology. (omlouvám se ale nevím jak se to píše) a já jsem o tom něco četla.
Četla jsem že si budu muset svléknout kalhoty a kalhotky. Už tohle mě vyděsilo. Já jsem strašně stydliva. Stydím se před rodiči. A pak jsem četla že budu muset roztáhnout nohy. Strašně se stydím. Budu to, muset opravdu dělat? Bojím se...

holka, 10 let, 5. listopadu

Ahoj,
vzhledem k tomu, že gynekolog vyšetřuje pohlavní orgány, myslím, že je zřejmé, že se na něj musí podívat, což by přes kalhoty šlo dost těžko. Rozhodně se ale vyšetření nemusíš bát. Pro lékaře je to zcela rutinní záležitost a vyšetření trvá jen pár minut. Určitě vyberete s maminkou takovou lékařku, která bude mít citlivý přístup, vysvětlí ti, co bude součástí vyšetření a proč je důležité, abys ho podstoupila. Pokud nebudeš chtít, tvoje maminka nemusí být u vyšetření přítomna a lékařka si ji pozve až pro sdělení výsledků.
Měj se hezky!
Bára