Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Technická poradna

  Kačky

  Proč, když jdu na vizitku někoho jiného, není u něj vidět, kolik má kaček?

  Ahoj,

  celkový počet kaček nebo i své kačkové konto podrobně si můžeš rozkliknout pouze u své přezdívky. U ostatních přezdívek toto možné není, jediný údaj, který je veřejný, je hodnost. Podle hodnosti můžeš tedy částečně usuzovat, kolik asi tak má daný uživatel nasbíráno v dané době kaček, ale přesný počet nikde nezjistíš a osobně nejsem nakloněn tomu, aby tento údaj veřejný byl, neboť jej může brát hodně uživatelů včetně mě za něco soukromého. Jiná věc pak samozřejmě je, pokud někdo dobrovolně prozradí svůj aktuální počet kaček například v Klubovně nebo na nástěnce, ale zdůrazňuji, že je to na dobrovolném principu a nikdo nikoho k prozrazení aktuálního stavu svého kačkového konta nenutí.

  Na otázky odpovídají

  Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík.

  Kačky

  Ahoj, proč se mi odebírají kačky?

  Ahoj,
  proč si myslíš, že se ti odebírají?

  V květnu jsi přišel o nějaké kačky kvůli okopírované Alíkovině, a pak později sis podal dvě žádosti o spojení/přejmenování, každou za 7000 kaček – to jsou jediné výdaje, které tvé konto obsahuje, nic z toho není z nedávné doby, jinak máš samé příjmy. Na svoji historii konta se dostaneš kliknutím na počet kaček v hlavičce… nebo na tento odkaz.

  Kačky

  Dobrý den. Takhle jsem si projížděla Alíka, kouknu na přihlašovací tabuli a najednou vidím, že jsem super šampionka! 8-o Dost mě to zarazilo, jelikož mám jen 28 630 kaček, ale super šampionkou bych byla až od 30 000 kaček... 8-o

  Ahoj,
  hodnosti vůbec nezávisí na aktuálním počtu kaček, nýbrž na celkovém počtu kaček, včetně těch, které už jsi utratila (můžeš to vidět i tady). Ty sis kupovala přístup ke generátoru velikonočních vajíček za 1 400 kaček. 28 630 + 1 400 je více než 30 000, a proto máš hodnost, která tomuto počtu odpovídá.;-)

  Jen tak mimochodem, hodnost může být i za dobu strávenou na Alíkovi, viz tato stránka, to ale není tvůj případ...

  Kačky

  Ahoj, mohu se zeptat, jestli někdy půjdou kačky koupit? Mně by se to líbilo, protože bych chtěl na Vánoce od Ježíška kačky.

  Ahoj,
  je mi líto, ale určitě nepůjdou. Z pěti důvodů:

  1) Místa, kde jde virtuální platidlo kupovat, mají špatnou pověst.
  Typicky v počítačových a mobilních hrách se čím dál víc rozmáhá nešvar, že hra je sice dostupná zadarmo, ale různými psychologickými triky přiměje hráče k tomu, aby si kupoval nějaké diamanty a žetony a za ty pak pořídil nějaký zajisté-nepostradatelný herní zlepšovák. Méně ostražití lidé jsou pak schopní utratit ve hře zdarma mnoho tisíc korun. Spousta rodičů už o tomto problému ví a Alík nechce vypadat jako další hra, která se snaží vydělat na prodávání ničeho (i když tedy to naše nic jde směnit za skutečné věci :-)). Hned první odstavec v popisu věrnostního programu říká, že kačky nejsou směnitelné za skutečné peníze.

  Mimochodem… ty bys vážně chtěl kačky od Ježíška? Myslím si, že finanční poukázky si dávají lidi, kteří se většinou moc dobře neznají a nedokážou vymyslet zajímavější dárek, nechtějí koupit nějaký nesmysl, ale nechtějí vypadat lakomě. :-D

  Většina dárků z Alíkova katalogu jde za peníze koupit i někde jinde. Takže Ježíšek může pod stromeček dát rovnou tu věc, kterou bys chtěl, proč by kupoval kačky? ;-)

  2) Sponzoři nepředpokládají, že jejich zboží zpeněžíme.
  Katalog dárků je skoro celý závislý na sponzorských darech. Když nám určité vydavatelství pošle balík knížek, které pak nabízíme za kačky, vnímá to jako propagaci svého zboží mezi uživateli Alíka a někdy i jako výpomoc Alíkovi (snažíme se být hodný web, občas to někdo ocení ;-)). Nepovažují nás za běžné prodejní místo, neočekávají, že ty knížky prodáme za skutečné peníze. Rozhodně směrem k nim nebudeme vysílat sdělení typu „Děkujeme za knížky, prodali jsme je okamžitě dětem a za peníze jsme si pak koupili obkladačky do koupelny“. :-D

  3) Paralelní ekonomika nesdílí historické křivdy běžné ekonomiky.
  Pokud se Mateasovi seběhne na gauči pět lišek (jen a pouze pět), kdo si je zaslouží? Ten, kdo má víc skutečných peněz? Někdo má chudé rodiče, někdo má bohaté rodiče, někdo má lakomé rodiče, někdo má štědré rodiče, někdo nemá žádné rodiče – na Alíkovi je to jedno, z pohledu sbírání kaček začínají všechny účty na stejné startovací čáře, nejde si tady připlatit za výhody oproti ostatním. Náskok můžeš získat jen aktivitami v rámci Alíka (psaním Alíkovin, pořádáním srazů). Kdo má skutečné peníze, může si hřejivou lišku klidně koupit jinde. ;-)

  4) Se skutečnými penězi se pojí spousta papírování.
  Objednávky, platební brány, reklamace, daně… možná bychom museli řešit také EET účtenky :-$ – nic z toho nejsou neřešitelné potíže, ale pokud si můžeme vybrat, do čeho se pustíme, tak raději vytvoříme pro Alíka něco zajímavějšího. ;-)

  5) Skutečné peníze přinášejí skutečné závazky a skutečná očekávání.
  11. pravidlo je takové nenápadné… ale kdyby se nečekaně výrazně zvedla hladina Orlice a z Ústí nad Orlicí by se stalo Ústí úplně pod Orlicí a celý Alíkův sklad dárků by snědly dravé ryby, mohli bychom říct „Jejda, moc se omlouváme, ale za kačky si nic nekoupíte“ – byla by to sice velká smůla, ale zkus si představit, jak by na takové oznámení reagovali lidé, kteří si kačky koupili za opravdové peníze. :-c

  Kačky

  Proč se mi snížily kačky za odeslání tajenky?

  dankolos, 23. srpna

  Nesnížily, naopak. Podívej se pozorněji na své konto, za 13. kolo jsi dostal 385 kaček.

  Kdyby se někdo z jiných soutěžících divil tomuto číslu, připomínám, že konkrétní výše odměny za účast částečně závisí na hodnosti v okamžiku soutěžení.

  Kačky

  Dobrý den,
  jak jsem se v 1 dotazu ptala, zda by se mohly převádět kačky. Vy jste mi odpověděli, že ne a že by vznikalo hodně podvodů. Pak jste zmínili sbírání kaček do nástěnky.
  Realizuje se toto už?

  Ahoj,
  zatím ne. Jak jsem již v dubnu psal, je to něco, o čem několik let přemýšlíme. Ale není to ještě zapsané ani v plánech do budoucna. Budeme o tom dál přemýšlet někdy později, až nebudeme mít nic zajímavějšího na práci.

  Nezní to jako něco, co by bylo skutečně potřeba, naopak to má také spoustu rizik, které by bylo nutné předem promyslet (a prodiskutovat se správci). Proto tomu nepřikládáme nijak velkou prioritu.

  Kačky

  Celkový počet získaných kaček a aktuální zůstatek

  Našel jsem takovou menší chybu...
  V kontě. Koupil jsem si (před dlouhou dobou) ten generátor vajíček za -1400.
  Problém je v tom, že od té doby jsem dostával pravidelné odměny za navštěvování a ještě jsem vyhrál 1 500, stále ale počítám, že částka, kterou mám, a částka která je uvedená jako maximum kaček, co jsem měl, je stejně rozdíl 1 400, a to jsem si od té doby nic nekupoval...:-|

  Ahoj,
  to maximum není maximum kaček, co jsi měl, ale celkový počet kaček, které jsi nasbíral. Jestliže jsi z nasbíraných kaček něco utratil, tak už vždycky bude celkový počet nasbíraných kaček vyšší než počet zbývajících kaček. Aktuální počet kaček je vždycky rozdíl mezi celkovým počtem kaček, které jsi nasbíral, a celkovým počtem kaček, které jsi utratil.

  Kačky

  Dobrý den, poradno.
  Mám tady druhý účet a tento bych s ním asi chtěla spojit. Vím, že při spojení zůstanou jen kačky z bohatšího účtu, jenže mám na tom druhém účtu sbírání kaček vypnuté.
  Tak se chci raději zeptat, jestli po spojení budu mít kačky z tohoto účtu, nebo jestli budu mít kačky vypnuté.
  Děkuji předem za odpověď. >X<-

  Ahoj,
  zůstanou ti kačky z účtu, který je má zapnuté. Účet s vypnutými kačkami má vlastně jakoby nulu, takže máš-li na dalším účtu kačky zapnuté, tak daný účet určitě musí být „bohatší“, a tedy se převedou kačky z něj.

  Kačky

  Ahoj všichni, mám dotaz.
  V létě budu u babičky a ona nemá WIFI a já nemám data. Nechci, aby se mi kačky strhly z mého konta, protože se nebudu moct kouknout na tento web. Proto se obracím na vás, co mám dělat, aby mi neubývaly kačky??? Děkuji

  Ahoj,
  žádné kačky ti ubývat nebudou. Pouze po návratu budeš dostávat nižší denní odměnu, která se ale během pár dní vrátí na stovku, pokud se zase budeš přihlašovat denně. Více viz Pravidla sbírání kaček.

  Kačky

  Dobrý den. Chci se zeptat. Když na Alíkovi jeden den nebudu, odečtou se mi nějaké kačky? Díky moc!

  Ahoj,
  neodečtou, akorát po návratu dostaneš nižší denní odměnu. Konkrétně když vynecháš 1 den, tak to bude 95 kaček místo 100. Více viz Pravidla sbírání kaček.

  Kačky

  Bylo by možné (někdy v budoucnu-ne okamžitě) zaplatit ze svých kaček koupit/zaplatit slevu na nějaký dárek z katalogu?

  Já tady na alíkovi doučuji a chtěla bych svým studentům za aktivitu apod.
  Je něco takového možné?

  Nápady na převádění kaček bývají nebezpečné, protože by tím mohla vzniknout díra v ekonomice vedoucí k nepěkným podvodům. I když se pravidla důkladněji promyslí, tak to může mít ošklivější důsledky, protože existuje nemalá skupina lidí, která vystartuje po čemkoliv, co by mohla získat zadarmo – naše dárky jsou lákavá kořist.

  Kdybys za doučování v nástěnce nabídla zajímavé kačkové odměny, možná by ses divila, kolik studentek ve věku 40+ by začalo projevovat aktivitu. :-D

  Zvažujeme zavedení možnosti koupit někomu 100% slevu na dárek, protože se nám nelíbí, když občas někdo zadává do objednávky kamarádovu doručovací adresu. Logika za tímto je, že kamarádova adresa by měla být jeho osobní údaj, tak ať si ji zadá sám (nebo jeho rodič) – pak má i možnost si ji na svém účtu dodatečně smazat. Za dárek by se pořád platila plná cena, nebyla by to tedy díra, rozdíl by byl jen v tom, kdo vyplňuje objednávku. Ale to nebude tvůj případ, předpokládám, že tak velké odměny, že by vystačily na nákup celého dárku, rozdávat nechceš.

  Jiná věc, o které už několik let přemýšlíme, je, že by nástěnka s posvěcením správců mohla mít své kačkové konto, do kterého by mohli uživatelé přisypávat své kačky a ze kterého by moderátor nástěnky (opět s posvěcením správců) přiděloval odměny. Nástěnka by musela mít jasná, přesná a spravedlivá pravidla a všechny tyto převody by se děly veřejně, takže by riziko nějakých důmyslných čachrů s více účty mělo být téměř nulové. Odměny by mohly být v soutěžních nástěnkách, kde bude všem pozorovatelům jasné, kdo a proč vyhrává. Myslím si, že rozdávání kaček za aktivitu při doučování by neprošlo.

  Doporučil bych ti dávat lidem jen nějaké své vlastní body… a sestavovat z nich žebříček v záhlaví, jako to dělají různé jiné nástěnky. Nejsi tu ještě ani dva měsíce, takže stejně zatím nemáš tolik kaček, aby odměny z tvého konta někomu zřetelně pomohly, byly by stejně asi jen symbolické.

  Kačky

  Ahoj Alíku a všichni ostatní,
  na Alíkovi je teď nově generátor vajíček, napadlo mě, co by se stalo, kdybych třeba někomu z Alíka vytvořila vajíčko, vyscreenschotla (nevím jak se to píše) bych si ho a poslala bych mu fotku a on by si to dál třeba na profilovou fotografií na vizitce. (Nic takového jsem nikdy nedělala.) Bylo by to nějaké porušení pravidel? Protože by to bylo vlastně takové obcházení placení kaček...

  Ahoj,
  vyscreenschotla (nevím jak se to píše):-$:-D
  … no, já bych použil slovo „vyfotila“, když pak stejně screenshotu říkáš fotka. :->

  S vygenerovanými obrázky vajíček si můžete dělat, co chcete, jen bych prosil, abyste uváděli, že pocházejí z Alíka. I bez nějakého skrínšchotování je možné dosáhnout stavu, který říkáš – spousta vajíček nahraných do Alíka má nastaveno, že je smí používat všichni, takže i ti, kdo si za přístup ke generátoru nezaplatili, si je můžou klidně nastavit jako profilové obrázky, nebo je vložit do nějaké nástěnky.

  Kačkový poplatek tu nebyl proto, aby učinil z vajíček nějaké exkluzivní zboží, spíš sloužil k tomu, aby nám zájemci o vajíčka neucpali trubky. Kdyby se úplně všichni uživatelé Alíka najednou rozhodli, že si vygenerují vajíčka, tak by vznikla dlouhá fronta a většina z vás by se nedočkala výsledku v rozumné době. Takhle to sice stálo nějaké kačky, ale většinu vajíček se podařilo vykreslit během minuty. ;-)

  Kačky za přístup jste tedy platili proto, aby vás bylo méně, ne proto, abychom víc vydělali. Jestli to vajíčko pak používá jeden člověk nebo tisíc lidí, to už je jedno, nijak nás to neokrádá. Mimochodem, součet všech kaček utracených za přístup ke generátoru by skoro stačil na hřejivou lišku. ;-)

  Kačky

  Návrh pravidel pro posílání kaček

  Ahoj, mám takový nápad, ale je možné, že jsem něco nepromyslel nebo to tady prostě Alík a správci nechtějí. Můj nápad je o posílání kaček. Samozřejmě spoustu lidí by to chtělo zneužít, a založilo by si několik účtů, ze kterých by si pak posílali na jeden. Ale proto by to byla tak, že: posílat kačky by šlo třeba jen jednou do měsíce, a šly by posílat pouze kačky za články, takže by nikdo nemohl využít toho že si založí více účtů. Také aby se nedělalo, že někdo někomu pošle kačky zvedne se mu hodnost a zase je pošle zpět, poslané kačky by nezvyšovaly hodnosti. Také nevím, jak je těžké tohle naprogramovat, a možná už tohle někoho napadlo, jenom se tady nechce, aby se mohly posílat kačky, takže pochopím, když to nebudete chtít nebo to ani nepůjde udělat. Přeju hezký den, Vitan_26

  Ahoj,
  díky za nápad, líbí se mi, že promýšlíš pravidla i včetně širších důsledků. Ale asi tě zklamu. Zkusím rozebrat ještě širší důsledky…

  Máš pravdu, že by šlo vytvořit skoro-neprůstřelný systém, který by převod kaček důsledně hlídal. Ale nebyl by nikdy neprůstřelný úplně. V branži internetového soutěžení platí, že jakékoliv přivřené dveře – které jsou pořád maličko otevřené – přilákají všelijaké koumáky, kteří najdou cestu, jak projít skrz. Z oblafnutí pravidel se stane zajímavá výzva. 8-D

  Už nyní redakce musí dávat pozor na to, že jí děti posílají do Alíkovin ukradené texty, které nejsou jejich vlastní dílo, jen proto, aby získaly kačky. Nyní by ještě měla hlídat, jestli různé články nepíše pod různými účty stejná osoba, která se snaží co nejrychleji nahrabat co nejvíc. Možná to vyznívá na první pohled absurdně složitě, ale lidi jsou schopní různých divností. :-)

  Také by vznikl nový druh problému v případě, že se někdo někde zapomene odhlásit – najednou by si jeho kačky (alespoň část z nich) mohl útočník přesypat na své konto. Museli bychom to zkomplikovat tím, že by převod neprobíhal úplně hned a musel by být potvrzen heslem (asi heslem rodiče). A i potom by někdo mohl naříkat „já to nezadal, vraťte to zpátky“… zbytečné drama. :-|

  Autoři všech vydaných článků by se také stali terčem žebrání – zlobivější lidi by jim psali pochlebovačné komentáře a poštou by je pak prosili o převod, nebo by je ošklivě kritizovali a žádali by výpalné, aby s tím přestali. Některé manipulativnější osoby by také mohly zkoušet kačkově bohatší kolegy vyštvat pryč z Alíka a přesvědčit je (třeba pod jiným účtem), ať jim převedou své kačky, když už je nebudou potřebovat. To by mohlo být dost ošklivé. :-(
  Nejspíš bychom skončili u toho, že každý převod musí schválit správci Alíka, což by pro ně byla další práce navíc.

  I pokud vyřešíme uspokojivě zmíněná rizika, zbývá otázka: Proč?
  Prospěje nějak Alíkovi, že body sbírané za věrnost jde převádět?
  Že může někdo kačkově zbohatnout za cizí články?
  Potřebujeme něco takového skutečně povolit?
  Odejde někdo kvůli tomu, že tohle nejde?

  Přijde mi, že je mnohem bezpečnější a jednodušší nechat tuto Pandořinu skříňku navždy zavřenou. Ti, kdo sní o tom, že by šlo kačky převádět, stejně nevnímají celý obraz. Představují si, že rychleji našetří na vysněného plyšáka, že díky tomu třeba předběhnou kamaráda, který má víc kaček… ale už je nenapadne, že i ten kamarád by mohl získat kačky od ostatních a že celá takto pozměněná kačková ekonomika by nevyhnutelně způsobila zdražení dárků. Najednou by ceny ovlivňovali i ti, kdo nechtějí utrácet…

  Myslím, že současný systém je férovější. O:-)

  Kačky

  Ahoj Alíku, psala jsem ohledně kaček za Alíkoviny. Jednou jsem napsala špatný článek a bylo mi odebráno 500 kaček. Viděla jsem to na svém kačkovém kontě. Pak jsem napsala další Alíkovinu, ale už správně, takže vyšla. Nevím ale, jestli jsem za ni dostala nějaké kačky, protože to na kačkovém kontě nevidím. Alíku, proč se mi tam kačky neukazují?

  Ahoj,
  nemá se ti co ukazovat, protože tvůj článek ještě není okačkovaný. Když si ho otevřeš a zajedeš dolů, najdeš tam i zprávu od Alíka, která ti to říká. Až kačky dostaneš, tak to na tom kontě uvidíš. Dokud se ti tam nic neukazuje, tak jsme ti nic nepřipsali. Kačky nejsou přidělené hned, nějakou dobu to trvá.

  Kačky

  Ahoj Alíku.
  Když napíšu Alíkovinu, a ta mi vyjde. Jak poznám, že jsem za ni dostala nějaké kačky?

  Ahoj,
  uvidíš to na svém kontě (Kačkové konto). V první řadě se ti tam objeví transakce od někoho z redakce, kde bude komentář k článku + počet kaček, a v řadě druhé se ti pochopitelně zvýší i tvé množství kaček, které můžeš vidět nahoře na každé stránce i bez toho, aby ses dívala na konto.

  Kačky

  Ahoj, jak si asi každý mohl všimnout, hodně se tady na Alíkovi řeší, kdo má kolik kaček. Nešel by tedy udělat nějaký seznam (podobný jako je u lednice) a tam by jsi mohl vidět kolik máš kaček oproti ostatním? A taky kolik máš celkovích kaček oproti ostatním?

  Ahoj,
  dost jsme o tom přemýšleli a myslíme si, že by to nebylo moc užitečné. Nám se trošku nelíbí ani ta nástěnka, kde se lidi chlubí, kolik mají kaček. Když si člověk zřídí účet, tak sice dostane poměrně rychle sedm stovek, ale pořád si nejspíš uvědomuje, že desetitisíce jsou daleko. Veřejný žebříček ukazující, že tu máme pár lidí se statisíci kaček, které nikdo nepředběhne a kteří kdykoliv můžou vykoupit ty nejdražší a nejzajímavější dárky, by pravděpodobně nepůsobil povzbudivým dojmem. A kdybychom dělali jen žebříček příjmů třeba za poslední měsíc, tak by na prvních místech byli ti, kdo chodili denně + napsali nějaký článek, pak by na jednom místě byly všichni ostatní, kdo chodili denně… nebyl by to asi moc zajímavý přehled.

  Ale když jsi zmínil, že by to bylo podobné jako Lednička, začal jsem přemýšlet, jestli by taková potrhlá hra s žebříčkem nešla zpestřit tím, že by lidi mohli v nějakém rozmezí zkreslovat a přehánět, respektive přímo i lhát… a asi se v tom skrývá nějaký potrhlý potenciál. ;-)

  Už jsem si tu tedy poznamenal nápad na novou hru (dá-li se to hrou nazvat). Sice v ní nepůjde vůbec o nastřádané množství kaček, ale to nevadí, děkuji moc za inspiraci! ok:-D