Poradna: Alík radí dětem

Rovnátka

Ahoj poradno,
mám problém. V červnu půjdu k doktorovi a tam se ukáže jestli dostanu fixní rovnátka. Už jsem nosil snímatelná. Jenže já osobně neznám žádného člověka v mém věku, který by je nosil a ani ve třídě nikdo není. Jsem v 6. třídě na nové škole a líbí se mi tady jedna holka, ale když je dostanu, tak to půjde od 10 k 5. A mámu taky nepřemluvím. Pomozte mi prosím vyřešit tenhle problém. Předem díky!

kluk, 11 let, 21. dubna 2018

Ahoj,
chápu, že máš strach, ale zároveň tě také mohu ujistit, že fixní rovnátka jsou už naprosto normální záležitostí, za kterou se vůbec nemusíš stydět. Nosí je děti, dospělí i známé osobnosti. Navíc si uvědom, že rovnátka jsou záležitostí jen pár měsíců, zatímco s křivými zuby by ses potýkal celý zbytek života. Jsem si také jistá, že tvé spolužačce jsi sympatický i kvůli jiným věcem, než jsou zuby bez rovnátek. Nedělej si s tím starosti a pokud je skutečně dostaneš, ber to tak, že jde opravdu jen o dočasnou záležitost a nebudeš se potom muset trápit s křivými zuby.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Rovnátka

Ahoj Alíku a spol
Chtěla bych rovnátka, protože se mi líbí. Ale problémem je, že už od malička mám bílé rovné zuby. Jak je mít? Nebo existují rovnátka jako módní doplněk?

Předem děkuju za odpověď. :)

holka, 12. září

Ahoj,
upřímně řečeno, s takovým dotazem a požadavkem jsem se ještě nikdy nesetkala. Snažila jsem se najít na internetu, jestli se nasazují rovnátka i na rovné zuby jen jako módní doplněk, a žádnou takovou službu jsem neobjevila. Laicky se domnívám, že žádný ortodontista by z takového nápadu nebyl příliš nadšený, protože se jedná o zákrok, který je zbytečný. Rovnátka kladou mnohem větší nároky na zubní hygienu, aby se předešlo zvýšené pravděpodobnosti, že se na zubech objeví kaz... a nesou s sebou spoustu dalších omezení a nároků. Domnívám se proto, že žádný ortodontista tvému požadavku nevyhoví a bude lepší, když si vymyslíš vhodnější módní doplněk.
Měj se hezky!
Bára

Rovnátka

Ahoj
Vím že nejste ortodoncisti ale mám dotaz, 21.8.mi mají nasazovat rovnátka jenže mi ještě nedorostl špičák (je malý nešel by na něj nalepit zámeček)proto se chci zeptat zda jde že by mi ty rovnátka dali a na tom zubu by prostě ten zámeček nebyl a až by dorostl tak by ho dolepili. Moc děkuji za odpověď

holka, 12, 5 roku, 9. srpna

Ahoj,
obávám se, že sis na svou otázku už odpověděla sama. Moc rádi bychom ti pomohli, ale jak správně uvádíš, nikdo z nás není ortodontista a netroufám si proto odpovědět, protože k odpovědi nemám patřičnou kvalifikaci. Navíc si troufám říci, že situace a její řešení bude určitě velmi individuální a bude potřeba ji podle toho posuzovat. Za pár dní už budeš moci zeptat se přímo svého ortodontisty, který ti odpoví mnohem kvalifikovaněji a přesněji. Určitě se nestyď zeptat na cokoli, co tě ohledně tvých rovnátek zajímá, abys měla jistotu a byla klidnější.
Měj se hezky!
Bára

Rovnátka

Ahoj Alíku včera jsem si čistila rovnátka a praskla mi jedna gumička na zámečku. Kontrolu u zubaře budu mít až za měsíc. Vadí že nebudu mít měsíc jednu gumičkou na zadním zámečku?

holka, 11 let, 31. května

Ahoj,
nejsem sice ortodontista, ale pokoušela jsem se odpověď na tvůj dotaz najít v ortodontistických poradnách a stránkách. Prakticky všude jsem se dočetla, že většinou sice nejde o nic závažného, ale je potřeba situaci posuzovat případ od případu. Lékaři doporučují zavolat do ordinace, popsat svůj problém a ortodontista rozhodne, zda je potřeba předčasná návštěva v ordinaci, nebo to pár týdnů vydrží. Popros tedy maminku, jestli by nezavolala ortodontistovi a neporadila se s ním.
Měj se hezky!
Bára

Rovnátka

ahoj, momentálně nosím sundávací rovnátka ale budu mít už ty trvalé. mám 6mm předkus. bude to nasazování bolet? hrozně se bojím...
předem budu ráda za odpověď

holka, 10 let, 24. května

Ahoj,

chápu, že kolem nasazování rovnátek máš obavy, bojíš se bolesti. Těžko říct, jaké to bude, každý to může prožívat trochu jinak. Obecně však v dnešní době je zubní lékařství hodně rozvinuté a tak se snaží všemožně předcházet bolesti. Věřím, že to zpočátku asi bude nezvyk a možná Ti budou rovnátka trochu překážet, než si na ně postupně zvykneš jako na přirozenou součást Tvých zubů. Bolest by neměla být asi nijak výrazná, rovnátka a zuby v nich se utahují postupně tak, aby si na změnu člověk mohl postupně zvykat a nebylo to příliš najednou a bolestivé. Neboj se ještě před zákrokem svěřit svým blízkým i pak zubařovi/zubařce, z čeho máš obavy. Věřím, že Ti to může vysvětlit víc podrobně a tím můžeš předejít strachu z neznámého.

Držíme Ti palce,
Modrá linka

Rovnátka

Ahoj,
V červenci mi budou nasazovat rovnátka
Chtěla jsem se zeptat ortodoncistka nám řekla že za ně zaplatíme dvacet tisíc, ale někde jsem slyšela že se ještě každou návštěvu (měnění drátku a gumiček) platí zase je to pravda?myslela to naše ortodoncistka i s těmi návštěvami?

Kiki12, 12 let, 13. dubna

Ahoj,
bohužel na tvou otázku nedokáži na dálku odpovědět. Cena rovnátek se liší podle toho, o jakou vadu, jak intenzivní a jak rozsáhlou se jedná. Je pravda, že obvykle se za každou návštěvu ortodontisty, která zahrnuje výměnu drátku a gumiček, platí. Ale bohužel nevím, zda už tyto návštěvy ortodontistka zahrnula do konečné kalkulace, či nikoli. Nejlepší a nejjistější bude zeptat se jí přímo.
Měj se hezky!
Bára

Rovnátka

Ahoj Alíku, chtěla bych se zeptat, jestli můžu s rovnátky napevno žvýkat žvýkačku, myslím, jestli se tam nepřilepí, a co se s rovnátky může stát, když mi vypadne zub. Předem děkuji za odpověď.

Ahoj,
pokud ti při žvýkání vypadávají zuby, používáš moc lepivou žvýkačku. :-D

Ale teď vážně...
Pokud ti zubař vyloženě neřekne, že žvýkat nesmíš z nějakého speciálního důvodu, tak žvýkat můžeš. Žvýkačka by neměla rovnátka poškodit o nic víc než jiné potraviny. Může se na nějaký zámeček přilepit a zase odlepit... a jestli ti někde nějaký kousek zůstane zaseklý, musíš ho vyčistit – ale to opět platí i pro jakékoliv jídlo.

Co se týče vypadávání zubů, zdravé zuby (takové, které se vyplatí rovnat rovnátky), většinou jen tak samovolně nevypadávají. Vypadnutí by mohl způsobit nějaký prudký náraz do zubů, který by asi pochroumal i rovnátka... brr. :-c
Kdyby ti skutečně nějaký zub chtěl vypadnout sám od sebe, tak se mu to nepovede, protože je přidrátovaný k ostatním. :->

Přeji hodně žvýků a rovné zuby.
Alík

Rovnátka

Dobrý den,
Chtěla bych se zeptat jak lékaři rozhodují, zda dostanu rovnátka na noc nebo ty napevno? Jestli třeba na ty napevno už nesmím mít mléčné zuby nebo něco jiného?

holka, 14 let, 21. července 2018

Ahoj,
při volbě typu rovnátek hraje roli celá řada faktorů a lékaři se rozhodují především podle typu vady. U některých se čeká s pevnými rovnátky skutečně až na vypadání mléčných zubů, u jiných se nasazují i na mléčné zuby. Je potřeba zkonzultovat s lékařem, jaká vada se týká konkrétně tebe a k jaké léčbě se tedy bude přistupovat.
Měj se hezky!
Bára

Rovnátka

Ahoj. Už od ledna 2016 mám rovnatka.Letos v lednu se mi měnil doktor, protože tam ten odešel. Kamarádka má také rovnatka-dostala je asi dva měsíce po mně a už ji je budou sundávat. Není divne ze je mám tak dlouho? Jak se mám doktora zeptat, jak dlouho je ještě budu mít. Děkuji

holka, 13 let, 13. července 2018

Ahoj,
existuje celá řada typů křivých zubů - jak z hlediska intenzity, tak z hlediska anatomie. Nejsem ortodontista a netuším, jaký typ problému se týká právě tebe a tudíž nejsem schopna odhadnout, kdy ti je budou sundávat. Jako úplně nejlehčí a nejlogičtější se mi jeví zeptat se tvého ortodontisty, jaká je v tvém případě prognóza. Jednoduše se zeptej, na jak dlouho to ještě vypadá a zcela určitě se dočkáš kvalifikované odpovědi.
Měj se hezky!
Bára

Rovnátka

Ahoj Aliku, v srpnu jdu na rengeny na rovnátka. Co jsem se dívala na internet, tak rovnátka na stálo stojí cca 3 000,- Kč, je to pravda? Hradí je pojišťovna? Prosím odpověz

holka, 12 let, 11. července 2018

Ahoj,
zklamu tě. Nikdo z nás není zubař ani pojišťovací agent. Pokud sis cenu našla na věrohodných stránkách na internetu, pak to zřejmě bude skutečná cena. Dále záleží na tom, co vše nabízí a hradí tvá pojišťovna. Co vše to je, tak to si můžeš vyhledat na jejich stránkách.

Rovnátka

Ahoj,
už asi chodím 1 rok a něco na ortodoncii, akorát rovnátka ještě nemám. Doktorka říká, že se to asi srovná, ale docela mě štve, že tam pořád chodím a nic... a proto se chci zeptat kdy je asi budu mít? -rovnátka mají z mé třídy i lidi, kteří jsou mladší než já, a některým je už budou sundavat :/ a já je ještě ani nemám...
Předem děkuji za odpověd ́.

holka, 12 let, 15. února 2018

Ahoj,
rovnání zubů je velmi individuální záležitost, protože každý má jinak velká ústa, respektive čelisti, jinak velké zuby a jinou vadu. Nejsem ortodontistka, ale i kdybych jí byla, stejně bych ti nedokázala odpovědět na dálku, aniž bych tě viděla. Pokud tvoje doktorka říká, že se tvé zuby zřejmě srovnají samy, myslím, že bys jí měla důvěřovat. To, že tví spolužáci už rovnátka mají, nebo jim je budou už sundávat, vůbec nic neznamená a nemá to nic společného s tvou vadu. Buď trpělivá a důvěřuj názoru odborníků.
Měj se hezky!
Bára

Rovnátka

Ahoj Alíku, Modrá Linko, Bájo a spolupracovníci.
Mám takový problém. 20.listopadu (středa) jdu na rovnátka (kontroluú. Neví se jestli fixní nebo snímatelná (sundavací) rovnátka nebo vůbec žádná. Dříve jsem do mých desátých narozeninám fakt strašně moc chtěla, ale ted’ se jich bojím. Vyžádala jsem si je u paní ortodenické (nevím jestli to píšu správně) zubařky, a ta řekla, že půjdu na kontrolu. Pomoc!
Poznámka: omlouvám se že tyhle dny píšu sem na poradnu. Přeji příjemný den.
Terka

Terez, 10 let, 2. listopadu 2017

Ahoj,
chápu tvé obavy. Člověk se přirozeně bojí toho, co nezná a je pro něj nové. Rozumím tomu, že můžeš mít třeba strach z toho, že tě budou rovnátka bolet, budou se ti kvůli nim děti smát, nebo ti bude jejich nošení nepříjemné. To jsou samozřejmě nepříjemné aspekty, které mohou být s jejich nošením spojeny. Záměrně ale píši „mohou“, protože to zdaleka tak není ve všech případech. Osobně znám ze svého okolí spoustu dětí, které se s rovnátky sžily naprosto bez problémů a dokonce z nich udělaly zajímavý módní doplněk. Rovnátka už totiž dávno nejsou žádným handicapem, za který by ses měla stydět. Nosí je děti, dospělí i známé osobnosti.
A hlavně; i kdyby ti zpočátku byla trochu nepohodlná, nebo jsi se s nimi sžívala trochu déle, pořád si opakuj, že je to jen trocha nepohodlí za to, že budeš mít už do konce života rovné a krásné zuby. Můžu mluvit z vlastní zkušenosti, kdy jsem jako dítě nechtěla rovnátka nosit a až do dospělosti mi zůstaly křivé zuby. Jenže v dospělosti se zuby rovnají už jen velmi obtížně a trvá to mnohem delší dobu - pokud se to vůbec podaří.
Věřím, že všechno dopadne tak, jak má a ty se s rovnátky (pokud je vůbec dostaneš) rychle sžiješ a pak už se budeš jen těšit z krásného úsměvu.
Přeji ti hodně štěstí.
Bára

Rovnátka

Ahoj Alíku potřebuji poradit : od třetí třídy až do poloviny šesté třídy sem nosila sundávací rovnátko na horním patře. Jenže mě dole rostou zuby (špíčáky) skoro jak upírovy , až dole je mám a trochu křivé, jenže doktorka (ortodoncie) mi chce udělat speciální rovnátka a ty stoji kolem 20 000 nebo 30 000 kč, ale mi na to nemáme máme hodně placení , víte jak se to říká když je někdo v dluhách a je v insolvenci , tak nemůže mít na rovnátku ani na nic jiného . A já ty rovnátka nechci co mám dělat aby ty rovnátka neměla a hlavně kvůli penězům , Co budu dělat jestli doktorka nám nabídne na zplátky to platit :( A navíc ty drátové rovnátka co budu mět se potym kazí zuby :(( Co má říct doktorce a jak ji to mám vymluvit ? PROSÍM ODEPIŠTE : Hezký den Elča :)

holka, 13 let, 17. srpna 2017

Ahoj z Modré linky,

umím si představit, že je nepříjemné, když nemůžeš mít rovnátka, jaká potřebuješ, na druhou stranu sama píšeš, že rovnátka nechceš. Řešit finanční situaci rodiny však není na Tobě, je třeba, aby se s paní doktorkou domluvili Tví rodiče, probrali s ní všechny možnosti. Ať už to budou jiná rovnátka, či možnosti splátek. Také je možné zkusit se obrátit na zdravotní pojišťovnu, zda by mohla něčím přispět. Rovněž mne napadá, že by možná bylo fajn si s rodiči v klidu sednout a promluvit si o vaší situaci s penězi na rovnátka a o tom, jaké máš z rovnátek obavy.
Pokud jde o kažení zubů, pokud by rovnátka dělala více škody než užitku, doktoři by je nepředepisovali. Při správném dodržování hygieny, by se Ti zuby neměly kazit více než bez rovnátek. V tom, jak udržovat zuby čisté a jak se o ně správně starat, když rovnátka budeš mít, Ti může poradit právě paní doktorka.

Přejeme Ti bezstarostný závěr prázdnin
Modrá linka

Rovnátka

Ahoj ke konci května jedu na rovnátka a vůbec netuším co od toho čekat. Bojím se ale zároveň se těším. Je to normální mít takvéhle smíšené pocity před tím než dostanu rovnátka? Díky za odpověď.

Naty, 10 let, 12. května 2017

Ahoj,

ano tvé pocity jsou naprosto v pořádku. Těšíš se, protože víš, že se vzhled tvých zubů zlepší. Bojíš se, protože přesně nevíš, jak to bude probíhat, zda to bude bolet? nebo jestli to bude nepříjemné. Budou ti dělat něco s čím jsi se ještě nesetkala, proto rozpolcené pocity jsou zcela na místě.
Ničeho se neboj, rovnátka jsou dnes velmi častá a někteří je berou jako módní doplněk.
Držím ti palce a přeji pěkné dny. Alíkova kamarádka Bája

Rovnátka

Ahoj,za měsíc mi budou nandavat rovnátka. Na internetu sem si hledala videa a vše kolem toho. Takže vím jak vypadají jednotlivé zámečky gumičky a tak.. Každá ordodentistka to dělá úplně jinak a jen jedna kamarádka chodí k stejné jako ja a tu kamarádku vidím jednou za pul roku takže se jí nemůžu zeptat jak to probíhalo. Vůbec nevím jaký si dam gumicky. A hrozně se bojím že to bude bolet. Na časté čištění sem připravena. Co když se mi budou děti smát?? A jaký mám zvolit gumičky? Chci o prázdninách vypadat hezky kuli jednomu klukovi.

holka, 12 let, 12. května 2017

Ahoj,
dnes má rovnátka tolik dětí, že si nedovedu představit, že by se ti někdo smál. Naopak rovnátka se stala módním doplňkem. Určitě máš nějakou oblíbenou barvu, která ti sluší nebo se ti prostě jen líbí. Takovou barvu gumiček si vyber. První rovnátka opravdu trochu bolí, ale dá se to vydržet. Důležité je, že se ti zuby srovnají s do budoucna tak předejdeš potížím.
Držím palce a přeji pěkné jarní dny Alíkova kamarádka Bája

Rovnátka

Ahoj všichni, mám velký předkus (8,5 mm) a nosím na něj rovnátka.Ale ty jsou na obě čelisti najednou a nejde s nima vůbec mluvit a pořád přitom když je mám v puse srkám. Takže je nenosím do školy a mám je doma jenom málokdy protože mám hodně koníčků. Nosím je jen na noc, ale to prý vůbec nepůsobí tak jak by měly.Předkus se mi vůbec nezlepšuje a já vůbec nevím co mám dělat. Prosím poraďte co mám dělat aby se mi předkus zmenšoval a jestli se mi dostatečně nezmenší (asi 2 mm) tak dostanu fixační rovnátka. Prosím já nechci mít rovnátka napevno.

Ahoj z Modré linky,

rozumím tomu, že nosit rovnátka je nepříjemné. Někdy se ale v životě musíme vyrovnat i s něčím, co nám příjemné není. Jestliže Ti nošení rovnátek působí potíže, o kterých píšeš, bylo by možná dobré probrat to s rodiči a třeba i s Tvým zubařem a společně hledat řešení. Jestliže totiž nenosíš rovnátka tak, jak Ti lékař doporučil, účinek se pravděpodobně opravdu nedostaví. Píšeš, že nechceš mít rovnátka napevno. Možná by to ale bylo řešení, které by nakonec bylo příjemnější a hlavně účinnější. Pevná rovnátka nosí spousta holek a kluků, nosí a nosily je i různé celebrity. V době, kdy se pevná rovnátka objevila, začala je nosit i spousta dospělých lidí právě proto, že byla mnohem účinnější a i v dospělosti ještě mnoha lidem pomohla chrup srovnat.

Držíme palce, aby ta procedura, kterou si procházíš, byla co nejméně nepříjemná a co nejvíce účinná.
Modrá linka  http://www.modralinka.cz

Rovnátka

Ahojky Alíčku a Bájo. Mám obrovitánský problém! Ve středu (tento týden) mi sundaly gumičky. Na rovnátka protože mi je mněla ve středu nasadit. Ale zubařka si všimla,že mám na zubu takovou malinkatou tečku z boku(jako zrníčko od máku) a ona říkala že to je kaz. A že s tím musím zajít ke svojí zubařce. A mamka jí volala no a ona má ty 2 týdny dovolenou. Takže tam půjdu někdy v září. Alíčku co mám dělat co když se to zvečí jǎ se z toho zblázním já pořád brečím jsem z toho nešťastná. A co když mně to vrtání bude bolet?!?! Já to nezvládnu. Jsem z toho hrozně moc zklamaná. Prosím poraď zpěcháto. Předem ti děkuju za odpověď tvoje Waneska. P.S. Ten zub mně ještě vůbec nikdy nebolel!! A mamka říkala že to je na sklovině a nebude to bolet! Tak mi ty prosím ještě poraď děkuji ti. Ta tečka je z boku toho zubu. Tak zatím papa a užij si ten zbytek prázdin. :))

Wanesa (12), 16. srpna 2013

Ahoj Wanesko,
chápu, že máš strach. Návštěva zubaře s kazem nebývá úplně příjemná. Nejsem zubní lékařka, tak Ti nemohu přesně říci, jak to bude probíhat.

Nemusíš se bát toho, že by se Ti kaz za 14 dní nějak výrazně zvětšil, nebývá to tak rychlé. Vrtání zubu může být nepříjemné, někdy to i bolí. Můžeš se zkusit domluvit s paní doktorkou, aby Ti dala případně znecitlivující injekci, pak Tě to bolet nebude. Třeba to ale nebude ani nutné.

Je pochopitelné, že jsi zklamaná. Asi jsi už chtěla mít všechno za sebou a teď se to prodlužuje. Někdy věci trvají déle než bychom chtěli a přichází překážky. Většinou se ale všechno nějak vyřeší.

Příjemný zbytek prázdnin
Modrá linka www.modralinka.cz

Rovnátka

Ahojky Alíku a Bájínko! Zítra mi mají dávat rovnátka fixní aparát (napevno) já se moc bojím budu tam 1 hodinu.( Ale kdysi jsem se ještě těšila na rovnátka,ale teď už ne jak jsem to viděla).Já nebudu hodně věcí které jsem kdysi až doteď mněla ráda. Třeba krofky nebo orěchy žvíkačky. A to mně mrzí 2 roky toto nesmím jíst. Prosím poraď Alíčku nebo Bájínko co s tím mám dělat. Děkuji prědem za odpověď a prěje hezký zbytek dne Terezka. P.S. Dejte to prosím do Rovnátka Děkuji

Tereza (12,5), 13. srpna 2013

Ahoj Terezko,

nevím přesně, s čím chceš pomoct. Pokud jde o svůj strach, je dobré si o něm s někým popovídat, třeba s rodiči či někým jiným z rodiny nebo i s kamarádkou. Možná někdo z nich má dokonce své vlastní zkušenosti s rovnátky, a tak Tě může podpořit ještě i tím, že Ti řekne, jak to zvládl on sám.

Jestli jde o to, co smíš a nesmíš jíst, s tím Ti bohužel nemůžeme pomoci. To je potřeba podrobně probrat se svým zubařem, vyptat se ho, jestli jsou tyto potraviny opravdu úplně zakázané, případně za jakých podmínek by sis něco z toho přece jen mohla dopřát. Někdy se nám v životě stávají i situace, že nesmíme něco, co bychom chtěli. Potom je potřeba učit se to přijmout tak, jak to je. I to je přirozenou součástí života.

Hezký zbytek léta Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz

Rovnátka

Ahoj Alíku. V červnu dostanu rovnátka. Mám menší problém. Trochu se to ho bojím. Ve středu nemám oběd, jelikož na něj nemám čas. První obědovou hodinu mám basketbal a druhou doučování. Ráno jsem si vždy kupovala sendvič, ale kvůli rovnátkům se nemohu do ničeho zakusovat. Co mám dělat? A taky se bojím, že se mi dost omezí jídelníček. Mám 156 cm a 38 kg. Myslíš že je to málo? Mohla by moje váha klesnout? Děkuji za všechny odpovědi ada148

Ahoj Ada148!
Tvá váha je opravdu hodně nízká, rozhodně si musíš dát pozor na to, aby jsi už nehubla, právě naopak. Co se týče jídel, paní doktorka ti určitě dá hodně dobré rady, co můžeš jíst a co ne, a hlavně jak si správně čistit zuby. Pak by si měla být schopná si zuby a rovnátka po každém jídle, dokonce i ve škole, vyčistit, takže hladovět určitě nebudeš! Alíkovi kamarádi z 2.lékařské fakulty - Marťa:)

Rovnátka

Ahoj, mám dotaz - mam křivý jeden spodní zub. Už jsem měl asi před rokem rovnátka na horní zuby, ale tento byl ještě rovně. Chtěl bych, aby jsme navštívili doktora, a rovnátka na spodní zuby, ale nevím jak to mamce říct. Děkuji za odpověd.

Ahoj, je dobře, že chceš své potíže se zuby řešit. Řekni mamince vše tak, jak jsi to napsal nám. Že máš jeden spodní zub křivý a že bys rád věděl, jestli nepotřebuješ rovnátka. Maminka určitě Tvé obavy pochopí. Přeji Ti, aby návštěva u dentisty dobře dopadla. Alíkova kamarádka Bája