Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Technická poradna

  Správci

  Ahoj Alíku, jak je možné stát se pomocníkem správce Alíka? Děkuji.

  Tím, že mu budeš pomáhat. :-)
  Pomocník správce není žádný oficiální titul. To, že si tak někteří lidé říkají, je jejich vlastní rozhodnutí, nemají na to žádné pověření od vedení Alíka ani od správců.

  Na otázky odpovídají

  Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík. Osobní dotazy, které řeší Alíkova poradna, v této poradně mažeme.

  Správci

  (otázka pro programátory)
  Kde jste se učili programovat?

  Já se učil programovat doma začátkem devadesátých let na svém prvním počítači Atari. Vida, mám tady fotku…

  Počítač Atari 130XE, magnetofon Panasonic, tiskárna BT-100 a Alíkův zvěrolékař –MM–, © Marie Mojzíková, 2. července 1992

  Zpočátku jsem si hrál v programu Karel (o něm je i ta knížka na fotce), později jsem tvořil různé pokusy v programovacím jazyce Basic, který mě naučil táta. Tuším, že on se ho sám naučil z nějaké knížečky, protože je to docela snadný jazyk a chytrý táta. ;-)

  Každý restart v tomto osmibitovém počítači všechno nemilosrdně smazal. Když jsem chtěl svůj program dlouhodobě uchovat, musel jsem ho zdlouhavě ukládat na audiokazetu a z ní šel nahrát zase zpátky. Od té doby ušla technika ohromnou cestu.

  Druhý programátor se učil také programovat doma, zpočátku převážně ode mě, už na běžném PC. Sice jsem ve třinácti letech neuměl vyrobit nic moc úžasného a nechápal jsem skoro žádné souvislosti, ale šestiletého brášku jsem pravděpodobně inspiroval k volbě povolání. :-D

  Nyní pořád spoustu souvislostí nechápu, ale bratr mi je umí vysvětlit. O:-)

  Správci

  Ahojky,
  mám otázku hlavně pro –MM– (snad to píšu správně).
  Všimla jsem si, že v některých nástěnkách a u některých dotazů odpovídáš straaašně dlouhé texty, že někdy váhám, jestli to mám opravdu číst. Jak dlouho asi trvá vymyslet tak dlouhý a smysluplný text? Mně by to trvalo určitě minimálně půl hodiny, ba i víc! :D
  Jo, a hlavně předem děkuji za odpověď a tentokrát budu fakt trpělivá!

  Ahoj,
  děkuji, že mé texty vyznívají smysluplně. :-)

  Většinou píšu docela rychle, to jde natrénovat. Zhruba před šestnácti lety, když jsem se měl učit na maturitu, jsem na diskusním serveru Lapiduch strávil dlouhé hodiny rozebíráním teorií o filmové trilogii Matrix, společně se třemi dalšími blázny jsme zkoumali každý záběr a každou větu, hledali jsme odpovědi na různé velké otázky – jestli to, co je ve filmech popsané jako realita, je skutečná realita nebo jen další simulace, jestli a jak může fungovat věštění budoucnosti, o co kdo proč doopravdy usiluje. Naučil jsem se tehdy rychleji psát a lépe formulovat myšlenky (+ také trochu lépe konceptuálně přemýšlet obecně o světě). Po pár letech jsem pak prozřel, že nejednoznačnost na mnoha úrovních a filozofická zašmodrchanost jsou pravděpodobně úmyslnými vlastnostmi divácky nedoceněných pokračování prvního filmu trilogie, takže naše diskutování nejspíš ani nemohlo vést k žádnému jednoznačnému rozuzlení. Ale psaná výřečnost z této názorové bitvy nám už zůstala. Jeden z kolegů-teoretiků se později dokonce vydal na dráhu spisovatele. :-D

  Řekl bych, že jakmile člověk dosáhne dostatečné vyjadřovací úrovně, přestane vnímat pracnost psaní a může se následně soustředit čistě na obsah. Nikdy mi neprobleskne hlavou ani podvědomě myšlenka „tohle mi dalo moc práce napsat, tak by byla škoda to mazat!“ – a klidně tedy nekompromisně zahazuji cokoliv, co jsem si dříve připravil, ale už se mi to nelíbí nebo nehodí. Takže ty mé dlouhé příspěvky jsou většinou jen 30 až 80 % z toho, co jsem doopravdy napsal, zbytek končí smazaný. :-D

  Nad tím, co bych chtěl sdělit, často přemýšlím nějakou dobu před tím, než začnu psát – třeba cestou do práce nebo z práce, nebo ve vaně, nebo během chvil, kdy hraju Drahokamový důl. ;-)

  Neměřil jsem si, jak dlouho mi co trvá. Myslím, že někdy strávím nad krátkým příspěvkem půl hodiny a jindy nad dlouhým třeba jen pět minut… záleží, jakou čemu přisuzuji důležitost, jak moc se snažím. Třeba tento příspěvek jsem psal docela dlouho, protože jsem zvažoval, co o sobě chci zveřejnit a co ne. Nakonec jsem většinu nezveřejnil. B-)

  Říká se, že stručnost je výsada králů… snažím se na to nezapomínat, když už tady nosím tu korunku. O:-)

  Správci

  Jakou mají přezdívku členové redakce?

  Ahoj, taky zdravím...
  Aktuální seznam redaktorů najdeš pod seznamem správců Alíka (tady: www.alik.cz/u/spravci). V současné době jsme v redakci 3, konkrétně Mari1, Pralinka2 a já (majdula2000).

  Správci

  Ahoj

  opravdu zabírá správcování tolik času? Vždyť majdula2000 se tu pohybuje jako běžný uživatel a hodně času je relativní pojem... ;-D

  Ahoj,
  opraveno, majdule2000 jsme pečlivě přišroubovali pantofle k podlaze, aby se už tolik nepohybovala, a v pojmu tolik času bereme výhradně čas při pozemské gravitaci. ;-D

  Správcování zabírá všechen čas, který jsou mu správci ochotní věnovat. ;-)
  Patří jim velký dík. $>

  Správci

  Jak získat korunku?

  Ahoj, taky tě zdravím.
  Zkus si zadat do vyhledávače v poradně slovo „korunku“, pročíst www.alik.cz/p/spravci a třeba i www.alik.cz/a/odpovedi-spravcu-alika-na-caste-dotazy-c-1. A prostě jednoduše... hledej!;-) Odpovědí na tohle už je tu až až.

  Správci

  Velmi se zajímám o tento web a jeho funkce (což jste mohli vytušit už v pár mých dotazech). Teď bych se chtěl zeptat na něco, co se úplně tohoto webu netýká.

  Kolik je nejmladšímu:

  • správci
  • zvěrolékaři
  • správci klubovny
  • redaktoru Alíka
  • správci nástěnek
  • uživateli Alíka

  Ahoj,
  v tuto chvíli je stav přibližně takovýto:

  • nejmladší správce Alíka: 19 let,
  • nejmladší zvěrolékař: 27 let,
  • nejmladší správce klubovny: 20 let,
  • nejmladší redaktor Alíka: 19 let,
  • nejmladší správce nástěnek: asi 16 let,
  • nejmladší uživatel Alíka: 0 let.

  Já jsem nejstarší zvěrolékař. :-)

  Správci

  Ahoj. Sice to není úplně dotaz, ale slyšela jsem, co se stalo s tou 27-mi letou slečnou. Muselo to být hrozné, sama jsem tohle zažila a vím, jak se asi cítíte. Každopádně je mi to velmi líto, protože zemřít v takhle mladém věku.... Omlouvám se, jestli jsem byla moc vlezlá a ano - vím, že mi do toho vůbec nic není, ale prostě jsem jen chtěla říct..... Upřímnou soustrast.

  Děkujeme. $>
  Lajka01 byla výjimečná osobnost. Alík na ni nikdy nezapomene.

  Správci

  Ahoj,
  vidí správci do cizí pošty?

  Ahoj,
  při splnění určitých podmínek mohou správci Alíka do cizí pošty nahlédnout. Tyto podmínky ale nejsou úplně triviální, takže nemůžou číst kdykoliv cokoliv, a o každém takovém úkonu existuje záznam.

  Správci

  Ahoj správci,
  chtěla bych se zeptat, jak dlouho bude vzpomínka na Lajku01 v podobě černého pruhu? Nemyslím to tak, že by mi to vadilo, ale u nás (když to porovnám s realitou) se černý prapor z budovy, kde zesnulý člověk pracoval, sundaval po pohřbu. Tedy na budově visel cca 5-10 dní.

  Děkuji za odpověď
  Verča-22 :-)

  Pruh jsem v noci na pondělí sundal.
  Nemyslím si, že je rozhodující datum pohřbu, spíš to, zda se o tom dozvěděli všichni, kdo by to vědět měli. :-(

  Jménem provozovatele Alíka vyjadřuji upřímnou soustrast a hluboký respekt celé její rodině, která pro Lajku hodně obětovala... až teprve z webu postizenedite.webnode.cz jsem pochopil všechny souvislosti.

  Mrzí mě, že jsem se s ní nikdy osobně nesetkal... přestože nás zhruba před šesti lety zřejmě dělilo pár desítek metrů, když si Mafra pozvala správce do svého sídla: postizenedite.webnode.cz/news/alik-v-idnes/

  Lajka01 zůstane správcem na věčné dovolené... www.alik.cz/u/lajka01

  Správci

  Proč už HelPik není zvěrolékař?

  VeverkaČiperka123, 20. prosince 2018

  Neměl už na vylepšování Alíka tolik času, kolik si myslel, že bude mít, takže k té zábavné části zvěrolékařství se nedostával, zůstávaly mu jen povinnosti – správu katalogu dárků, rozesílání dárků poštou, opravování závažných chyb klubovny.

  Jsem mu velmi vděčný za práci, kterou odvedl na klubovně a ve vyhledávání v sekci vtipů, poraden a Alíkovin. I za práci na předchozí verzi Alíka v roce 2008... bez něj by teď Alík nejspíš neexistoval. Spolupráci jsme ukončili v dobrém... a stále ho potkávám každý den v práci. :-)

  Dárkovou agendu po HelPikovi převzal správce Mateas.
  Opravy klubovny budou asi na mně...

  Správci

  Ahoj, vidí správci stolu do šeptu?

  VeverkaČiperka123, 8. října 2018

  Ahoj,
  nevidí.

  Správci

  Jak je možné že Češtinář už nemá redaktorskou korunku?
  Už nemá čas na opravování článků?

  Nemá.
  Už v létě zjistil, že mu redaktorování zabírá moc času a že má i jiné povinnosti, a sdělil nám, že bude muset práci v redakci ukončit. Ale protože nechtěl utéct od rozdělané práce, tak nám již v létě oznámil, že bude redaktorovat ještě do konce září a 1. října že skončí.
  Bohužel i jeho den má (většinou) jen 24 hodin.

  Správci

  Podle čeho jsou řazeni správci v jejich seznamu? Pralinka2 je většinou první. Ale pokaždé jsou jinak!

  Ahoj,
  Správci Alíka jsou v seznamu seřazeni podle toho, jak byli jmenováni do této funkce. Pralinka2 je tedy první, protože začal Alíkovi pomáhat jako první. Já jsem naopak (zatím) posledním jmenovaným Správcem. Tento stav platí, pokud jsou všichni Správci nepřítomni, tedy jsou offline.
  Jakmile se některý ze Správců Alíka přihlásí (a svítí u něj zelený puntík), tak se pořadí Správců mění, a to tak, že takový Správce se v seznamu přesune na první místo. Je-li online více Správců Alíka, pak se opět ctí pořadí jejich jmenování. To znamená, že například za situace, kdy budu online já a současně Pralinka2, tak bude na prvním místě stále on, a já za ním, následovat budou ostatní Správci, kteří jsou toho času offline, opět v pořadí jejich jmenování. V tuto dobu, kdy píši odpověď na tento dotaz, jsem naopak online ze Správců Alíka jen já, a proto jsem nyní v seznamu Správců Alíka na prvním místě a všichni ostatní (opět v pořadí jejich jmenování), jsou až za mnou. Pokud se Správce Alíka následně odhlásí, tak se opět přesune na své původní výchozí místo v seznamu.

  Správci

  Ahooojík správci, Alíku a –MM–,
  chtěla bych se vás zeptat, jestli vám to teda nevadí, kolik správců tady vlastně máš. No, totiž, vím, že Lajka01 a daddyy nejsou ve vašem ctěném seznamu. Jenom, jestli jsou tu nějací další, kolik a jaké jsou jejich ctěné přezdívky.
  Mějte se krásně, skládejte básně.
  číča800 xD, xP, :D :))))))

  Ahoj,
  kdybych měl odpovědět čistě statisticky:

  • 3 účty mají modrou korunku,
  • 7 účtů má zelenou korunku,
  • 9 účtů má červenou korunku klubovnovou,
  • 2 účty mají červenou korunku nástěnkovou,
  • 3 účty mají červenou korunku redaktorskou,
  • 7 účtů má práva poradce (ti nemají korunku, spravují poradnu).

  Některé ty oprávněné účty jsou testovací, aby si třeba správce Alíka mohl vyzkoušet, jaké možnosti (ne)fungují správcům klubovny.

  Kompletní jmenné seznamy správců zveřejňovat nechceme s ohledem na jejich soukromí. Když se podívám, kolik mně chodí dopisů ohledně všeho možného, jen proto, že jsem tady trošku viditelnější... to bych nikomu nepřál. :-D

  Správci

  Ahoj Alíku, jsi nejlepší, chci se zeptat, kdy přijmeš dalšího správce. Vím, že já jím nebudu, ale kdo jím bude?
  Za jak dlouho?
  Číča.

  Ahoj Číčo,
  dalšího správce přijmu, až to bude potřeba. :-)

  Neexistuje tady nějaká kvóta na množství správců, ani omezené funkční období (že by nějaký správce musel odejít do správcovského důchodu). Správce musí být velmi důvěryhodná osoba, která má čas a chuť řešit problémy. Čím větší pravomoci má, tím větší důvěru si musí zasloužit. Logicky tedy do pozice hlavních správců Alíka (se zelenou korunkou) můžou postupně dospět správci s omezenou působností – správci klubovny, nástěnek nebo redaktoři (tedy ti s červenou korunkou).

  Pomáhat mi jde i jiným způsobem. Pokud máš třeba nějaký talent (na kreslení, hudbu atd.) a chtěla bys mi nějak pomoct, stačí se ozvat, jde to i bez korunky.

  Alík