Poradna: Alík radí dětem

Menstruace a výtok

Dobrý den, je mi 11 a mám asi půl roku bílo-průhledné lepkavé výtoky. Ale asi před měsícem jsem měla asi 14 dní výtoky hnědé. Nevíte co to znamená? Předem děkuji. :-)

holka, 11 let, 24. dubna 2018

Ahoj,
podle toho, co popisuješ, by to mělo být v pořádku. Tvé tělo se vyvíjí, proto je možné, že teď budeš zažívat nějaké změny. Hnědý výtok může být příměs krve v hlenu, je možné, že časem přijde i menstruace.
Kdyby se Ti nicméně barva nebo pach výtoku nezdály, svěř se nějaké blízké ženě nebo se poraď s gynekologem.

Přejeme hezké dny.
Modrá linka

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Menstruace a výtok

Ahoj, mám takovou osobní otázku. Za necelý měsíc mi bude 17 let a menstruaci jsem měla naposledy na konci června, od té doby nic. Vadí to? Měřím něco málo přes 160cm a vážím mezi 45kg a 50kg.
Předem děkuju!

holka, 16 let, 30. září

Ahoj,
nejsem sice gynekolog, ale obvykle se jako hraniční věk pro první menstruaci uvádí sedmnáct let. Na druhou stranu jsou nepravidelnosti cyklu v jeho počátcích zcela normální. Cyklus potřebuje nějakou dobu na to, aby se „usadil.“ Nepíšeš ale, zda už jsi předtím měla menstruaci pravidelnou, nebo se jednalo o tvou první menstruaci.
Jestliže jsi měla už pravidelný cyklus a najednou zničehonic došlo k tříměsíčnímu „výpadku,“ určitě by bylo na místě kontaktovat gynekologa, který tě vyšetří a zjistí příčinu.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj všichni,

Asi před půl rokem jsem začala občas masturbovat a asi měsíc potom se mi objevila první menstruace. Chci se zeptat. Může ta hodně brzká první menstruace na můj věk se může týkat i masturbace? Má to na to nějaký vliv?
Celkem jsem se totiž zalekla že v 11ti letech jsem dostala první menstruaci. Je to v pořádku? Někde jsem totiž četla že když je první menstruace pod 12 let že je něco v nepořádku. A nevím jestli tomu mám věřit.
Ahojky a přeji vám hezké Babí léto

holka, 11 let, 11. září

Ahoj,
mohu tě ujistit, že masturbace nemá na nástup menstruace absolutně žádný vliv. Stejně tak je nesmysl domnívat se, že pokud dostaneš menstruaci dřív než ve dvanácti letech, je něco v nepořádku. Menstruovat dívka začíná tehdy, kdy její tělo začne produkovat patřičné hormony a její tělo je na zahájení menstruace připravené. To je u každé ženy jiné a zatímco některé dívky začínají menstruovat brzy, jiné mají stres z toho, že například ještě v šestnácti letech se menstruace nedostavila. Skutečně se nemusíš ničeho obávat, jsem si jistá, že je s tvým tělem všechno naprosto v pořádku.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj. Menstruaci mám už přes rok a půl, ale poslední dobou (cca 3/4 měsíce) je strašně silná a trvá až 8 dní. Vložku si musím vměniť i po půl hodině, ačkoliv mám vložku na noc. Při menstruaci mám také obrovské krevní sraženiny o velikosti až cca 4-5 cm. Menstruace je na štěstí téměř bezbolestná a opakuje se po 27 - 29 dnech. Říkala jsem to mamce a ona říkala, že pokud se to nezlepší, tak mě vezme k doktorovi. Může to být způsobeno nějakou nemocí? Konkrétně jakou? Vyšetření se opravdu moc bojím. Předem děkuji za odpověď.

holka, 13 let, 6. září

Ahoj,
některé dívky a ženy můžou mít menstruaci silnější, můžou se tvořit i sraženiny. Uvidíš, jak se postupně ustálí, je možné, že se jedná jen o nějaké období. Je moc dobře, žes to probrala s mamkou, nejsi na to sama, můžete se poradit i s Tvojí lékařkou, abys měla jistotu, že je vše v pořádku. Nejsme lékaři, ale nenapadá mě žádná nemoc, která by měla silnější menstruaci způsobovat, vliv může mít i celkový životní styl, stres, nachlazení, hladina hormonů a vitamínů v těle apod. Věřím, že nejde o nic vážného a nemusíš se bát ani vyšetření, nejspíš se s lékařkou jenom poradíte, příp. Ti může preventivně zkontrolovat správné hladiny látek v krvi.

Přejeme Ti hezké dny,
Modrá linka

Menstruace a výtok

Ahoj, 13.ledna 2019 jsem dostala svoji první menstruaci. Hned zpočátku jsem ji měla docela pravidelnou cca po 27 dnech. Když jsem měla naposled menstruaci tak jsem poprvé zkusila tampon, všechno bylo v pohodě a tampon jsem asi po 2 a půl hodinách vyndala. A když jsem si ho vyndala už jsem měla slabší a slabší menstruaci a asi 4 den už jsem ji neměla. Obvykle ji mívám 6 dní. Tak jsem to nijak neřešila a čekala až přijde další menstruace. Jenže je to teď asi 35 den a pořád nic a už se docela bojím. Myslíte že to může být reakce na ten tampon? Nebo se mi prostě jen zpozdila? Děkuji za odpověď.

P. S. :omlouvám se za předchozích mnoho dotazů tak nějak jsem si to neuvědomila.

holka, 13 let, 2. září

Ahoj,
nepravidelná menstruace v dospívání je běžnou věcí, nemusíš se obávat, nejsi v tom sama. Používání tampónů je v pořádku a pokud na ně nemáš nějakou alergickou reakci, nemělo by způsobovat žádný problém. Menstruace se může běžně zpozdit o pár dní, týdnů, někdy i měsíců, vliv na to má např. i stres nebo nachlazení. Věřím, že časem se nějak postupně ustálí, některé ženy ji mají nepravidlenou i několik let. Pokud bys kolem toho měla nějaké obavy či otázky, neboj se svěřit a zeptat i jiných dívek či žen ve svém okolí, mamky či kamarádek, možná i ony mají podobnou zkušenost a můžou Tě podpořit.

Přejeme Ti hezké dny,
Modrá linka

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku.
Menstruaci jsem dostala už před rokem a půl a byla vždy pravidelná. Nikdy se mi nestalo, že by se mi zpozdila nebo nepřišla. Akorát teď v létě jsem brala prášky na posunutí, jelikož mi zrovna vycházela na dovolenou. Prášky jsem brala už po několikáté a nikdy s nimy žádný problém nebyl, vždy, když jsem je vysadila tak se mi hned dostavila menstuace, ale teď jak jsem je brala naposledy (konkrétně na začátku srpna kvůli té dovolené) tak se mi po vysayení žádná menstuace nadostavila. Je to už měsíc co jsem je nedostala, a celkem se bojím, protože jsem slyšela něco o tom, že tyhle prášky můžou rozhodit celý cyklus a může se jít i na vyvolávací injekci na gynekologii. Proto moc prosím o radu. Předem děkuji za odpověď.

holka, 14 let, 7. září

Ahoj,
naprosto rozumím tomu, že máš obavy z toho, že ti prášky tvůj menstruační cyklus rozhodily, ale bohužel ti nemůžeme nijak pomoci. Nikdo na světě není schopný stanovit diagnózu na dálku a online a bylo by ode mě velmi nezodpovědné, kdybych vyjadřovala nějaké domněnky (a byly by to skutečně pouze domněnky) o tvém zdravotním stavu. Pokud se menstruace stále nedostavila, určitě je nutné, aby ses objednala na gynekologii, kde tě vyšetří, zjistí, kde je problém a stanoví adekvátní léčbu.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj, už asi 4 měsíce mám výtok. Je žlutý až hnědý (podle toho kdy). Někdy hodně zapáchá, někdy míň. Bojím se aby jsem neměla nějákou nemoc. Menstruaci jsem ještě nedostala. Stydím se říct o pomoc mamce. Sice ji mám hodně ráda a důvěřuji jí, ale přesto se stydím. Když výtok zaschne, je bílý až žlutý.

Předem moc děkuji za odpověď.

holka, za měsíc 12, 26. srpna

Ahoj,
je dobře, že se nebojíš zeptat na to, co Tě zajímá a trápí, přestože se jedná o intimní věc. Aroma i větší hustota a zabarvení výtoku je v průběhu ženského cyklu v pořádku a běžné a nemusí znamenat nemoc. Někdy se v jeho podobě odrazí např. i nachlazení, stres, může se jednat právě i o počínající menstruaci - ta často začíná tzv. špiněním, tmavším, výraznějším výtokem.
Nejsme ale lékaři a nedokážeme takto na dálku posoudit, co Tvůj výtok znamená. Je v pořádku se poradit s mámou a případně i svým dětským lékařem nebo gynekologem. Pokud se stydíš o tom začít mluvit, můžeš zkusit mámě např. ukázat zprávu, kterou jsi poslala nám. Jde o přirozené věci, které patří k ženskému tělu a životu, není zač se stydět. Můžeš zkusit mamce dopředu říct, že bys chtěla probrat něco důležitého, kolem čeho se stydíš, vyhradit si na to klidný čas i místo. Neboj se i upřímně dát najevo, jak se kolem toho cítíš a co bys potřebovala, co Ti leží v hlavě.

Přejeme Ti vše dobré,
Modrá linka

Menstruace a výtok

Ahoj poradno,
Mám dotaz. Jak mám při menstruačních bolestech použít voltarenovou mast?

Kocourek, 23. srpna

Ahoj,

nejsme lékařská poradna, ale voltarenová mast, jak vyplývá z příbalového letáku, není určená pro zmírnění menstruačních bolestí. Pomáhá při bolestech svalů, kloubů a svalových zánětech po úrazech nebo např. vymknutí kloubu. Pro zmírnění menstruačních bolestí fungují léky na bolest typu Paralen, Ibalgin aj., užívané v tabletách či kapkách. Jak jsme už uvedli, nejsme odborníci na dotazy tohoto typu, proto je nezbytné poradit se s rodiči či v lékárně a přečíst si příbalový leták, kde je doporučený způsob užívání i možná rizika. Samozřejmě, nejlépe Vám může pomoci gynekolog/gynekoložka.

Přejeme Ti hezký den,
Modrá linka

Menstruace a výtok

Ahoj!
Vím, ze moje menstruace je sice na začátku, ale i tak se pro jistotu ptám. Svoji první menstruaci jsem dostaka v prosinci 2018, druhou v březnu 2019 a třetí v květnu 2019, od května jsem ji nedostala. Podle kalendáře menstruačního to je uz víc než 90 dní co jsem ji nedostala. Je to v pohodě zatím nebo bychom s mamkou měli zajít k doktorce?
Předem děkuji za odpověď!

holka, 13 let, 10. srpna

Ahoj z Modré linky,

je pravda, že nepravidelnost Tvé menstruace může být dána tím, žes začala menstruovat ne tak dávno. Na druhou stranu, pokud chceš mít jistotu, že je vše v pořádku a funguje tak, jak má, můžeš se ke gynekoložce či gynekologovi objednat. V klidu to proberte s mamkou a dohodněte, zda ještě vyčkáte, nebo lékaře navštívíte.

Bezstarostné léto Ti přeje
Modrá linka

Menstruace a výtok

Ahoj.
19.7 jsem poprvé dostala menstruaci. Skončila mi 26.7 a dneska 13.8 jsem jí dostala zase. Myslíte že to je normální u začínající menstruace? A asi za týden nebo za dva půjdu na 13letou prohlídku, myslíte, že kdybych to řekla doktorce, poslala by mě ke gynekologovi? Děkuju za odpověď

holka, 13 let, 13. srpna

Ahoj,
ačkoli nejsem gynekolog, troufám si říci, že je to na počátku začínající menstruace zcela normální. Menstruační cyklus potřebuje čas na to, aby se „usadil“ a nabyl pravidelnosti. Může se stát, že intervaly mezi jednotlivými menstruačními krváceními jsou delší ale i kratší než standardních 28 dní. Na preventivní prohlídce se tě pediatrička velmi pravděpodobně bude ptát, jestli už menstruuješ a určitě není důvod, proč bys jí to měla tajit. Je klidně možné, že ti doporučí, abys absolvovala vstupní prohlídku na gynekologii, ale ani to není nic, čeho by ses měla obávat. Na prohlídku ke gynekologovi by ses měla přihlásit poté, co začneš menstruovat. Není to nic „za trest“, ale jde o tvé vlastní dobro. Prohlídka na gynekologii trvá jen pár minut, není nijak bolestivá, ani nepříjemná, a budeš mít jistotu, že je s tvým tělem všechno v pořádku a všechno probíhá tak, jak má. Určitě se proto neboj říci pediatričce, že už menstruuješ a zároveň požádej maminku, aby tě objednala na gynekologii. Pravidelné preventivní prohlídky jsou skutečně velmi důležité a nevyplatí se je podceňovat.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj poradno, chtěla bych se zeptat jak poznám menstruační výtok ale bez krve protože si myslím že mám výtok ale nevým zda má výpad takhle ďekuji za odpověď

Martinka?? 10 let, 12. srpna

Ahoj,
pravděpodobně máš na mysli výtok, který se v souvislosti s hormonálními změnami může objevit klidně i několik let před nástupem menstruace. Výtok si zcela určitě s ničím jiným nespleteš, protože kvůli němu budeš mít pravidelně zavlhlé, nebo přímo mokré kalhotky. Většinou je na spodním prádle i okem viditelný, protože má bílou, nebo lehce nažloutlou barvu. Ráda bych ještě zdůraznila, že zdravý výtok nikdy nesvědí, nepálí, ani není spojen s výrazným zápachem, nebo bolestmi podbřišku.
Měj se hezky.
Bára

Menstruace a výtok

ahoj, můžu se zeptat jestli 12- tiletá holka může nosit tampony?
budu ráda za odpověd.

holka, 12 let, 12. srpna

Ahoj,
zcela jistě může. Nenapadá mě jediný důvod, proč bys je nemohla používat. Naopak bych řekla, že tampóny vyhovují většímu množství dívek a žen než menstruační vložky, protože jsou nenápadnější a méně omezují v pohybu během menstruace. Pokud tedy chceš používat tampóny, zcela bez obav si je kup a používej je.
Měj se hezky.
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku,
Jelikož nemám menstruaci moc dlouho někdy se mi stane že přijde nečekaně
a já si zakrvácím svoje kalhotky. Existuje nějaký způsob jak krev z kalhotek oddělat ? Děkuji za odpověď

holka, 13 let, 5. srpna

Ahoj,

to se stane každé ženě, že se někdy i během menstruace kalhotky zakrvácí. Jestli jsem pochopila správně, jde Ti o to, jak vyprat kalhotky. Doporučuje se nenechat dlouho skvrnu zaschnout, je tedy dobré kalhotky co nejdříve namočit a před tím namydlit nebo na ně nalít přípravek na skvrny – například Vanish, nebo ekologičtější Jelen, to záleží na tom, co doma používáte. Potom by se měly v pračce při běžném praní už bez problémů vyprat. Je také možné nosit spíše tmavší kalhotky, ze kterých se skvrny lépe dostávají než z bílých. Kolem blížící se menstruace můžeš nosit slipovou vložku, takže její příchod poznáš a kalhotky se nezašpiní.

Přejeme hezký zbytek prázdnin.
Modrá linka

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku,
Mám otázku týkající se menstruace. Menstruaci nemám moc dlouho ale už jsem zjistila že s ní Nemůže chodit do vody (?? Je to pravda?). Do vody se s menstruaci může chodit když máš zavedeny tampón nebo kalíšek. Chtěla bych tedy začít používat tampóny bohužel nevím jak se to dělá, zkoušela jsem jsem si tampón zavést ale přijde mi že se tam prostě nevejde že je moc velký, i velikost mini zkoušela jsem to taky s aplikátorem nepomohlo to . Moc moc ráda bych uvítala nějakou radu. Děkuju

holka, 13 let, 6. srpna

Ahoj,

ano, je pravda, že se nedoporučuje koupat, pokud máš menstruaci. Nejde jen o znečištění vody, ale také o to, že bys mohla dostat infekci. Koupat se můžeš, jak píšeš, s tampónem nebo kalíškem. Kalíšek je ale nevhodný z toho důvodu, že není pro ženy, které ještě neměly sexuální styk. Co se týče tampónů, může být pro mladé dívky opravdu náročnější si ho zavést, chce to určitý cvik a hlavně trpělivost. Některé ženy začnou tampóny používat také až později, když mají pohlavní styk a nemají panenskou blánu. Zatím jsi tedy udělala všechno správně, v Tvém věku se doporučuje velikost mini a aplikátor. V lékárně existují i tampóny, které jsou přímo určené na koupání, sice nemají aplikátor, ale jejich zavádění je jednodušší, protože jsou napuštěné vazelínovým olejem, takže jsou vlhčí. Můžeš to tedy ještě zkusit přesně podle návodu, ale když Ti to nebude vyhovovat, nemusíš na sebe nijak tlačit. To, zda sneseš tampóny je hodně individuální a v nejhorším případě vynecháš pár dní koupání, jako mnoho jiných dívek a žen.

Přejeme hezký zbytek prázdnin.
Modrá linka

Menstruace a výtok

Ahoj,Alíku můj dotaz se týká menstruace.Už mě někdy pobolívá v podbřišku,mám nezkrotitelné chutě atd. už jsem několikkrát měla špinění ale menstruce porád nikde a prsa mi furt nerostou.Moje máma to dostala v 15,dostanu to taky nějak tak nebo tenhle rok?Co ty příznaky?(výtoky už mám od 9 let)

holka, 12 let, 2. srpna

Ahoj,

to, kdy dostaneš menstruaci je hodně individuální a nejde to nijak urychlit, i když máš třeba všechny příznaky. Je pravdou, že to můžeš mít s mamkou podobně, ale není to úplně určující a tělo samo rozhodne, kdy menstruaci dostaneš. Myslím, že je zbytečné mít zatím nějaké obavy, spíš si užívej léta a toho, že nemusíš mít, jako jiné ženy, žádná omezení – například omezení koupání v době menstruace, měnění vložek nebo tampónů, zvýšená hygiena apod.

Přejeme hezký zbytek prázdnin.
Modrá linka.

Menstruace a výtok

Ahoj
Vždy mi mamka kupovala vložky a měla je ve skříni a já sije mě la brát po jedné ale ja si vzala půl balení a teď si mamka vzala do hlavy že potřebuji velké vložky tak mi koupila snad padesáti centimetrové vložky a mě nevihovij jsou hrozně vidět a jsem jako v plínce je to hrozné a už si toho všichni všimli dokonce i učitelka tak si mě o přestávce zavolala na chodbu a řílala ze si všima něčeho jako krev tak s3 mě ptala jestli už mám menstruaci a já že ano a ona jestli mám vložku a já že ano a ucitelka že jsem asi protekla a aď du na záchod a vyhodím vložku a pak za mnou příde tak'přimesla mimi tampóny a řekla jestli jsem uz někdy použila tampón a já ze ne a ucitelka ze jiná moznost není tak řekla jak se to dělá a přinesla mi zrcátko a počkala za dveřmi a přitom se mě furt pptala jestli nemůže dovnitř a já že ne ale ona otevřela ař3kla jestli to řeknu tak mi dá z čj 4 tak mi ho tam pomohla strčit ale viděla mi pipinku nění to trestné ?

holka, 11 let, 30. července

Ahoj,
je dobře, že se ptáš na důležitou věc. Popsala jsi, co se Ti dělo u menstruace ve škole a že Ti učitelka nabídla tampón a dokonce přes Tvůj nesouhlas Ti ho pomohla zavést. Správně tušíš, že se učitelka nezachovala správně. Neměla by za Tebou chodit na záchod a už vůbec ne pomáhat Ti zavést tampón, protože jde o velmi intimní a soukromou záležitost, která do vztahu učitelka - žačka nepatří.
Proto Ti doporučuji vše říct mamince, protože ta by to s paní učitelkou, případně s vedením školy měla řešit a důležité je, aby se to už neopakovalo. Pokud by to pro Tebe bylo jednodušší, můžeš jí ukázat tuto naši odpověď. Stejně tak je dobré mluvit s mamkou o tom, jaké vložky Ti vyhovují, aby ses i při menstruaci cítila dobře, na to máš určitě právo.

Přejeme hezký zbytek prázdnin.
Modrá linka

Menstruace a výtok

Ahoj alíku , už je to půl roku co jsem dostala svojí první menstruace už od začátku ji mám slabou je to spíš takový hlen vůbec to neteče jako normální menstruační krev teče to spíš když zatlačit nebo když jdu na malou v noci nevyteče ani kapka taky mám bolest v podbřišku a takový řídký čirý výtok jak voda myslím že nezapáchá je normální že mi teď menstruace skončila 12.7 a teď 27.7 ji mám znovu je pravda že ji mám nepravidelnou ale je docela dost slabá na den mi stačí jen 2 max. 3 vložky je to normální?asi za týden jdu na 13ti letou mám to říct doktorce?taky jsem si všimla že přes poševní vchod mám nějaký výrůstek může to ovlivnit právě to že mám slabou Ms.? Každá menstruace trvá přibližně 4-5 dní jedná se o menstruaci nebo je to třeba krvavý výtok který může značit nějakou infekci, nic mě nesvedí ale trošku fakt jenom trošku a někdy zapálí ale přijde mi že je jí mám trošku červenou a možná i trošku oteklou výtok mám už asi 2 a půl roku ochlupení v podpaží i tam dole 2 roky ale přijde mi každý měsíc je to silnější a silnější třeba to jenom trva než se to úst ale radši si poslechnu co si o tom myslíš ty ,předem děkuji za odpověď

holka 13 let, 27. července

Ahoj,
je dobře, že se ptáš na věci kolem menstruace, když nemáš jistotu, zda je vše v pořádku. V prvním roce bývá u některých dívek menstruace nepravidelná a je hodně individuální, jak je silná či slabá a jak dlouho trvá. Většinou se to postupně upraví, sama píšeš, že se menstruace postupně zesiluje a mění.

Všechny Tvoje další dotazy patří spíše k lékaři, který by Tě vyšetřil, takto na dálku se žádná diagnóza udělat nedá. Samozřejmě se můžeš zeptat praktické doktorky, abys měla jistotu, že je vše v pořádku. Navrhovala bych ale, aby to byla spíše gynekoložka nebo gynekolog, se kterým bys mohla vše probrat, i to, že máš pocit zarudnutí a otoku. Stejně tak na gynekologii patří i téma výrůstku, který podle mne se slabou menstruací nesouvisí, ale lékař by jej měl vidět a případně odstranit, kdyby to bylo potřeba. Doporučuji Ti vše probrat s mamkou, která Tě může na gynekologii objednat: Každá žena by stejně minimálně jednou ročně měla projít preventivní prohlídkou na gynekologii, takže bys spojila dvě věci najednou.

Přejeme hezké léto.
Modrá linka

Menstruace a výtok

Od kolika let muzu brát noretistherol? Je mi 15 let. Znáte nějaký lepší prášek na oddálení MS. Prosím odpovězte je to důležité děkuji.

Ahoj,
vidím, že velmi podobný dotaz už jsi pokládala v květnu a kolegyně z Modré linky ti odpovídala, že zasahovat do hormonálních procesů v ženském těle, pokud to není nezbytné, není příliš dobrý nápad a nemůže ti v tom poradit nikdo jiný než gynekolog.
Moc ráda bych ti pomohla, ale bohužel musím zopakovat to samé. Nikdo z odborníků odpovídajících v poradně není gynekolog a tak specializovaný dotaz si nikdo z nás netroufne zodpovědět. A bylo by od nás vrcholně nezodpovědné, abychom ti udíleli rady ohledně gynekologických léků. V příbalovém letáku Norethisteronu jsem sice žádné věkové omezení nenašla, ale to vůbec neznamená, že je pro tebe vhodný a můžeš ho užívat bez rizika. Je proto rozhodně nutné, abys případné oddálení menstruace konzultovala se svým gynekologem, který zná tvou anamnézu.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj Aliku a kamarádi,
Mám menstruaci od 31.12.2018 a ted posledni dobou ji mam nepravidelne. Po 14 dnech. Chtela bych se zeptat jestli je to v pořádku nebo bych to měla konzultovat s praktickou doktorkou nebo snad s gynekoložkou. Dekuji za odpověď Amca?

Amy 13 let, 24. července

Ahoj,
menstruace po čtrnácti dnech určitě není standardní a bylo by potřeba, abys svůj problém konzultovala s odborníkem. Je samozřejmě klidně možné, že se jedná pouze o nepravidelnost cyklu spojenou se zahájením menstruačního cyklu, který potřebuje určitý čas, aby se „usadil.“ Ale určitě by bylo dobré, aby tuto hypotézu potvrdil (případně vyvrátil) odborník.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj
Promiňte že zase otravuji ale je to důležité
Můžu používat tampón když jsem znamením panna ???
A co když si protrhnu panenskou blánu ?
Je normální že jí vidím když se tam dolu podívám ??
Předem děkuji za odpověď vaše Leninka

holka, 11 let, 8. července

Ahoj,
máš pocit, že tampóny mohou používat jen některá znamení horoskopu? Například střelci a kozorozi? Myslím, že když se nad tím pořádně zamyslíš, sama musíš přijít na odpověď.
Panenskou blánu si při klasickém používání menstruačního tampónu neprotrhneš, protože má v sobě několik otvorů, kterými odtéká menstruační krev. A pokud vím; pouhým okem, respektive při pouhém pohledu na vnější genitálie, panenská blána patrná není.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj
Vím že to tu už asi bylo ale já jsem z toho dost špatná protože za týden jedeme do chorvatska ale já v tom termínu budu menstruovat tak mi prosím poraďte.
Můžu se koupat v moři když mám menses a používá vložky ?????
Tampónů se bojím

Předem děkuji za odpověď vaše Leninka

holka, 11 let, 8. července

Ahoj,
koupání s vložkami při menstruaci rozhodně vhodné není. Nedokáži si příliš představit ani to, jak bys to řešila prakticky s vložkami v plavkách, protože kromě toho, že je to velmi nehygienické, bylo by to i viditelné. Pro tento účel jsou vynikající menstruační tampóny a ujišťuji tě, že neexistuje jediný důvod, proč by ses jich měla obávat. Existuje mnoho typů - s aplikátorem, i bez - v mnoha různých velikostech. Jakmile se je naučíš zavádět, zcela jistě zjistíš, že jsi se bála úplně zbytečně a tampóny jsou zcela bezpečné i pohodlné. Zejména pro účely dovolené a koupání jsou, řekla bych, nepřekonatelné. Určitě je vyzkoušej (třeba se poraď s maminkou, jaké byste mohly zakoupit) ještě před dovolenou a až zjistíš, že se s nimi můžeš pohybovat, aniž bys jejich přítomnost zaznamenala, tvoje obavy se rozplynou.
Užij si hezkou dovolenou!
Bára