Poradna: Alík radí dětem

Rodiče

Ahoj,
Moje rodiče jsou rozvedený a já (13let) s bratrem (15let) a sestrou (9let) bydlíme u mámy. Každý druhý víkend musíme k tátovi a jeden týden v měsíci máme být u něj. Ale má to háček... On je ná nás zlej a nepříjemnej. Nemám ho ráda ale chodíme tam protože to smlouva nařizuje. A pokud nechceme tak dělá problémy mámě a říká všem z naší rodiny že ONA nás k němu pustit nechce. My mu naopak říkáme že je to pouhý naše rozhodnutí a ať do toho mámu laskavě netahá. Ale marně.
On nám nevolá a nezajímá se o nás. Neví o nás NIC. Neptá se nás co děláme za kroužky nebo co máme rádi. Ale naštve se on na nás když mu nezavoláme nebo neřekneme o nějáké akci.
Často nám nadává že jsme ha**ové a ták. Občas nás mlátí. Máma většinu věcí ví. Když k němu nechceme tak nás nenutí. Má zdravotní problémy a migrény. Často se rozčiluje a chce s nim jít k soudu nebo zavolet sociálku ale my to nechcem. Je to na ní moc. Navštěvuje milióny doktorů a bere strašně moc prášků. Je dlouho v práci a přichází domů pozdě... Nechceme jí zatěžovat nezvládá to už teď. Asi jediné štěstí co nás potkalo je mámin nový přítel. Je hodný, pomáhá a ták. TO ON je můj táta. Mám ho strašně ráda a tráví se mnou nejvíce času. Ale o to teď nejde.
Minulej víkend jsme museli k tátovi. Sestra nešla protože měla v sobotu koncert se zborem. Táta to zjistil až v pátek protože se nezajímal. Máma mu řekla že může koupit lístek na místě. My s bráchou už měli lístek dávno koupený. Táta se strašně naštval a řekl že tam nechce protože nebude sedět vedle mě a bráchy. To že sestra zpívala sólo ho nezajímalo. Když jsme vyráželi tak nám řekl, že mu máme zavolat až pujdem domu. Cestou na zpět jsme mu zavolali kolem čtvrt na devět. On řval do telefonu a říkal že nás už mechce vidět. My jsme mu řekli ať nám teda dá alespoň naše oblečení, učení a brácovi hodinky. On zavěsil. Dojeli jsme k němu domu a zvonili dole. Nemáme klíče od jeho domu. Nechtěl otevřít. Po chvilce nás pustil jeden pán a tak jsme vešli. On zamkl protože tam často chodí zloději. Táta jen pootevřel a řekl že jsme ha
**ové a ták a že nám nic nedá a zamkl se. Byli jsme uzamčeni v domě. Táta nám nechtěl otevřít ani ven. My už nevěděli co máme dělat tak jsme zavolali a tak ksme zavolali mámě. Ona se zhrozila a šla na policii. Naštěstí to zjistil táta a rychle nás pustil ven. Bez našich věcí. Máma nakonec nikam nešla. Další den jsme se mu měli omluvit a on by nám pak dal ty věci. Já tvrdohlavě nic říct nechtěla. Brácha se nakonec omluvil a bylo vše skoro ok. Tenhle prodloužený víkend jsem mu napsala že k němu nwpujdu, že nechci přijít o své věcy. On mi zavolal a brečel. Prý jsem mu ublížila. Cítila jsem se strašně...
Takhle se chová často i hůř.
Co mám dělat? Já už to nezvládám a máma taky ne.
+babička z jeho strany nesnáší mě i mojí mámu. Prý jsem měa umřít. Dělá mi naschvály a ták. Děda, její manžel umřel na rakovinu na můj svátek. Měla jsem ho moc ráda. Babička říká, že je to má vina že umřel. Umřel na Valentýna....
Co mám dělat?
Táta má přítelkyni a nutí nás jí mít rádi. Ona nás nesnáší. Sama to říkala. Máme se s ní tvářit jako šťastná rodina.
Co mám dělat?
(Jsem ta holkaco neví jestli je lesba a co se řeže)
Omlouvám se za přehnaně dlouhou zprávu.
Předem díky.

holka, 13 let, 28. dubna 2018

Ahoj,
je dobře, že jsi napsala o tom, co prožíváš po rozvodu Tvých rodičů. Je toho opravdu hodně a nedivím se, že pro sebe hledáš pomoc.
Rozvod je velmi obtížná věc pro dospělé, ale snad ještě více pro děti, protože často jako Ty a Tvoji sourozenci žijí v dlouhodobém napětí a konfliktu i dlouho po něm. Věřím, že je opravdu náročné v tom být.

Píšeš o tom, že s tátou je to složité, nadává vám, a i vás bije. To by určitě neměl dělat, stejně tak vám zamykat věci a nepouštět vás dovnitř, když máte být u něj. Rovněž tak nemá babička právo Tě obviňovat ze smrti dědečka, vnímám jako velmi kruté to spojovat s Tvým svátkem, jak píšeš.

Ptáš se, co dělat? Bohužel děti nemají moc možností, jak ovlivnit, to, co dělají dospělí. Můžete se pokusit s tátou všichni sourozenci promluvit a poprosit ho, abyste to zkusili společně jinak a znovu. Možná by pomohla návštěva psychologa v rodinné poradně, kam byste společně zašli a nastavili jste si pravidla vzájemného fungování.

Pokud je soudem určený styk s tátou, měl by se dodržet, na druhou stranu, když nezafunguje společná dohoda, měla by to maminka řešit přes sociální pracovnici, jak sama navrhuje. Není čeho se obávat, sociální pracovnice by měla pracovat především ve prospěch dětí. Zkusili byste ji popsat, co se děje mezi vámi dětmi a tátou a ona mamince i vám navrhne, jak dál postupovat. Někdy stačí jen domluva, nebo popřípadě by mamka mohla zažádat o úpravu styku s tátou soud. Ty a bratr jste už velcí, sociální pracovnice i soud by měli přihlédnout k vašemu názoru. Neznamená to, že byste se s tátou přestali stýkat úplně, ale třeba v takové míře, která by vás nezatěžovala a zvládly by to všechny strany.

Vím, že maminku nechceš zatěžovat, ale v tomto případě je dobré věci řešit co nejdříve a ovlivnit to může hlavně ona. I ona by si měla popovídat s babičkou a říct jí, že takto se k Tobě chovat nesmí. Podpořit ji v tom může i její současný přítel, je dobře, že v něm máte oporu.

Přemýšlím i o tom, že je možná těžké se v tom všem zorientovat jen prostřednictvím tohoto dopisu, a proto pokud bys potřebovala vše ještě promyslet a o všem si popovídat, můžeš se obrátit telefonem, přes skype nebo chat přímo k nám na Modrou linku (kontakty najdeš na www.modralinka.cz).

Přejeme Ti, aby se vše brzy uklidnilo.
Modrá linka

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Rodiče

Ahoj potřebuji poradit ohledně mamky hodně pracuje většinou přijíždí v 8 večer a ráno vyjíždí ve 4 ráno a některý dny se ani nevrátí domů ale přijde mi trapné si s ní povídat prostě už mě to nebaví ale zas je mi líto mé mamky protože je celý den v práci a doma se jí nikdo nevěnuje táta se většinou dívá na televizi a sestra je u svého kluka takže mi jí přijde líto a že jí může připadat že pracuje zbytečně co mám udělat aby nebyla smutná ale abych se jí nemusel furt věnovat

Ahoj,
je mi líto, že má tvoje maminka tak těžký život a musí tak tvrdě pracovat. Zároveň je hezké, že máš ohledy na city jiných lidí a nechceš mamince ublížit. Nevím, co si mám přesně představit pod tím, že se jí musíš „furt věnovat.“ Je samozřejmě v pořádku, že si s tebou chce maminka povídat, ale pokud si nárokuje veškerý tvůj volný čas, naprosto chápu, že je to pro tebe nepříjemná situace. Zkus proto najít nějakou „zlatou střední cestu.“
Rozhodně není trapné si se svými rodiči povídat. Jsou to jedni z tvých nejbližších lidí a zůstanou jimi po celý tvůj život. Byli a budou tu pro tebe, kdykoli je budeš potřebovat a určitě si zaslouží z tvé strany respekt a empatii.
Zkus se proto spíš zamyslet nad tím, proč už tě povídání s maminkou nebaví. Možná jste ustrnuli na tématech, která pro tebe už nejsou zajímavá. Ale to vůbec neznamená, že ti maminka nemá co říct. Přemýšlej nad tím, o čem by sis rád povídal (rozhovory s dospělými se přece nemusí omezovat jen na to, „co bylo ve škole“). Zajímej se třeba o to, co maminka prožila, na co myslí, co jí trápí a co naopak dělá radost. Může ti vyprávět o svých vzpomínkách a zážitcích z dětství a ujišťuji tě, že jednou budeš na tyto společné okamžiky moc rád vzpomínat.
Zároveň by vůbec nebylo špatné promluvit se s tvým tatínkem a říci mu, co cítíš. Že je ti maminky líto, protože tvrdě pracuje a doma se jí nikdo nevěnuje. Protože svůj díl viny na tom určitě má i on a třeba ho to přiměje zamyslet se nad svým chováním a trochu ho upravit.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Rodiče

Zdá se mi, že mě nikdo nemá rád. Nepamatuji se, kdy mi máma řekla něco hezkého. Spíš na mě pořád křičí, dává mi povinností tak moc, že to nezvládám. Sebrala mi telefon, protože si rozbila svůj (píšu přes bráchův). Z tátou se rozvádějí. Sestra mě mlátí za každou maličkost. Když jí máma dá úkol, řekne mi ať to udělám já a mámě je to jedno. Ostatní sourozenci mě taky nemají rádi. Mám chuť spáchat sebevraždu každou chvíli. Už jsem dokonce plánovala skočit z mostu nedaleko domu.

Pomozte mi, co mám dělat?

Ta která chce pomoct, 24. září

Ahoj,
díky za důvěru. To, o čem píšeš, zní vážně. Mrzí mne, že zažíváš pocit, že Tě nemá nikdo rád. Je toho hodně, co teď musíš prožívat - křik mamky, rozvod rodičů, bití od sestry a další věci. To je na jednoho člověka opravdu dost. Nedivím se, že se u Tebe objevují myšlenky na sebevraždu. Věřím ale, že existují jiné cesty a možnosti, jak se cítit zase dobře. Ráda bych Tě podpořila v tom, je hledat. Říkám si, že bys teď asi potřebovala zažít trochu klidu a pohody, ale také podporu a pochopení. Důležité je, abys měla někoho, kdo by Ti se vším mohl pomoci a podpořit Tě. Pokud to není nikdo z rodiny, zkus se zamyslet, jestli existuje někdo, komu důvěřuješ a komu by ses mohla svěřit. Může to být třeba teta, babička, sousedka, učitelka nebo někdo, s kým se cítíš dobře. Už to, že to můžeš s někým své pocity sdílet, často přináší alespoň malou úlevu. Také mne napadlo, zda máte ve škole školního psychologa? Tomu by ses mohla také svěřit.

Nabízím Ti také volání nebo chatování na naší lince www.modralinka.cz, kde můžeme hledat další možnosti, jak by ses mohla cítit lépe. V každém případě bych Ti chtěla říci, že nejsi sama, a povzbudit Tě v tom, hledat další podporu.

Přejeme Ti, ať se brzy cítíš lépe.
Modrá linka

Rodiče

Ahoj,
mé dvě sestry se už odstěhovaly, ale já jsem i přesto doma přebytečná. Kdykoliv chci s něčím pomoct, odbudou mne s tím že pomoc nepotřebují. Ale když jedna ze sester přijedou, najednou je to Jolano ukliď nádobí, Jolana zatop v kamnech, jak to že tu není dříví na zátop?, Jolano to už jsi zase na počítači? atd. Všichni v rodině a i ve škole mají fascebook, ale já ho mít nesmím, nevím proč. Můžu se tě tedy zeptat co mám dělat aby mě brali jako člena rodiny? Děkuji...

holka, 13 let, 22. září

Ahoj,
mrzí mě, že se doma cítíš přebytečná. Věřím, že tam máš své místo i přesto, že třeba není zrovna potřeba s něčím pomoci. Připadá mi důležité, abys se svými blízkými upřímně mluvila o tom, jak se doma cítíš, co bys potřebovala jinak, co Tě trápí, jak o tom přemýšlíš. Otevřeným rozhovorem tak můžeš zjistit, jak to mají ostatní a jak Tě berou.
Také na Tvou další otázku, proč nesmíš mít Facebook, Ti můžou odpovědět jedině rodiče. Chci Tě podpořit v tom, aby ses nebála zeptat na to, co Tě trápí a zajímá. Nemusíš v tom být sama, požádat o podporu můžeš i své další příbuzné, kamarády, nebo i někoho ve škole, školního psychologa či učitelku, které důvěřuješ.

Přejeme Ti vše dobré,
Modrá linka

Rodiče

Ahoj moji rodiče se rozvedli. Ale pověděli mi to jen tak že řekli, potřebujeme s tebou mluvit. My se rozvádíme a máma se stěhuje do pronajatého bytu a budeme se střídat po týdnech. Zezačátku jsem vůbec nechtěla uvěřit že to není třeba jenom sen ale pak jsem byla naštvaná kvůli tomu že mi to neřekli dřív. Já jsem taková že bych o tom vůbec nemluvila ale někdo se mně zeptá kde bydlíš nebo jakým autobusem jezdíš pak jsem to začala říkat abych se vyhnula nedorozuměním. (Bylo mi 8) Nevíte jak odpověďet na to kde bydlíš?

holka, 12 let, 3. září

Ahoj,
mrzí mne, že se rodiče rozvedli, a úplně chápu, že to pro Tebe nebylo jednoduché přijmout a vyrovnat se s tím. Dovedu si představit, že jsi se zlobila, nemohla jsi tomu uvěřit a prožívala jsi i jiné pocity, které s tou změnou souvisí.

Pokud nechceš ostatním lidem svoji situaci vysvětlovat nemusíš, je jen na Tobě, komu se svěříš. Na otázku, kde bydlíš můžeš říct jen jednu adresu anebo číslo autobusu a nic víc k tomu nemusíš dodávat, nebo vysvětlovat. Nebo můžeš říct, že jsi ve střídavé péči a týden jsi u táty tam a týden u mámy jinde. Není to nic, za co by ses musela stydět, má to tak v dnešní době hodně dětí. Možná jen ze začátku budou lidé zvědaví, jaké to je, ale je velmi pravděpodobné, že to brzy přijmou jako něco, co k Tobě prostě patří.

Přejeme Ti klidné dny.

Modrá linka

Rodiče

Ahoj alíku chtěla bych poprosit o radu. Ted od září začnu vodit mýho malýho bráchu do školky a máma zase nastoupí do práce. Je mi to blbé ale v mém pokoji jsou tři postele pro mě bratra a mamku táta má vlastní místnost protože chrápe už několikrát jsem se snažila přemluvit mámu aby šla za tátou do jeho pokoje a udělali si tam ložnice ale prý v žádném případě že táta chrápe a tím jsme to vždy ukončili. Chtěla bych se zeptat jak mamku přemluvit že chci být v pokoji jen já a bratr? ten můj pokoj vypadá hrozně a chtěla bych si ho nějak vylepšit plakáty atd... ale ono to bude k ničemu dokud tam bude ta jedna postel a i vadí mi ten pocit že tam máma s námi spím navíc chodí spát s bráchou už v 8 hodin a já v 11 hrozně mě to trápí už nevím jak dál prosím o radu je to fakt hrozné

holka, 14 let, 28. srpna

Ahoj,

chápu, že Ti vadí, že spíte s bráchou v pokoji společně s mámou. Už jen to, že máte každý jiné potřeby a režim, je nepříjemné, dospívající dívka potřebuje také svůj prostor, klid a soukromí. Je dobře, že o tom, co Ti vadí, mluvíš s mamkou, neskrýváš své pocity. Nevím, jestli máma chápe, jak moc je to pro Tebe důležité. Můžeš proto požádat o zastání také další lidi ve svém okolí, tátu, jiné příbuzné, probrat to můžeš i např. s učitelkou nebo školní psycholožkou, i ty by možná mohly s mámou promluvit. Můžete zkusit promyslet nějaký kompromis, např. vyhradit alespoň část, nějaký útulný koutek pokoje, který by byl jen Tvůj, dát si tam např. nějakou zástěnu, lampičku pro případ, že bys chtěla jít spát později než ostatní apod. Můžeš se také poptat kamarádek, jak to mají ony, možná řešily něco podobného a také by Tě mohly podpořit.

Přejeme Ti hezké dny,
Modrá linka

Rodiče

Ahoj,
potřebuju poradit ohledně vztahů se sestrou, protože se rodiče v prosinci rozvedly a od té do by se neskutečně pereme. Je to trochu jako boj na divokém západě. Někdy se pereme kvůli tomu, že si přivlastní moji věc, jindy zase, že simuluje, pak zase, že jsem jí vzala ovladač i když televize byla vypnutá a ona seděla u počítače, který je nejméně ý metrů daleko od televize. A když si o tom chci promluvit s mamkou (žijeme jen s ní) tak mi nevěří a začne nadávat, pak uteče s brekem a nevidíme ji třeba dvě hodiny. A pak mě taky mrzí, že jsem tátu neviděla od sestřiných narozenin v březnu. V červnu jsem je měla já a ještě jsme se neviděli a ani jsme spolu netelefonovali od půlky dubna. Už jsem mu zkoušela psát i volat, ale nikdy mi neodpověděl ani mi nezvedl mobil. Zapomněl na nás? Nebo s námi nechce mluvit? Je v pořádku? Žije vůbec? On už nemá ani mamku ani taťku takže se nemáme jak dozvědět, co s ním je, kde je atd. Vážně o něj mám strach.

anonymní, 25. srpna

Ahoj,
chápu, že tě mrzí, že se se sestrou hádáte a perete. Snažíš se to řešit s mamkou, ale reaguje pláčem a nadávkami, možná sama neví, jak to řešit. Nejspíš na vás všechny doléhá rodinná situace, kdy žijete jen s mámou a tátu už jste dlouho neviděly. Nemáš o něm informace a bojíš se, zda je v pořádku, zda na vás nezapomněl.

Mrzí mě, že teď neprožíváš doma moc pohodu a klid. Sourozenecké hádky a pranice jsou celkem přirozená věc, kterou si prochází v určitém období asi každá rodina a není snadné dojít ke smíru, vzájemně si odpustit, dokázat si vyříkat, co komu vadí a co by potřeboval jinak. Chci Tě povzbudit k tomu, abys doma upřímně mluvila o tom, jak se cítíš a co by sis přála. Můžete se se sestrou snažit najít společná témata a aktivity, při kterých jste v klidu a můžete pozitivně budovat vaše přátelství a vztah, zajímat se jedna o druhou, být k sobě ohleduplné, zažít spolu i něco hezkého, co vás baví. Mohlo by pomoci jí např. i napsat dopis nebo s ní promluvit o tom, jak se teď doma cítíš, že Tě mrzí, že se od rozvodu rodičů perete a čím to může být.

Je v pořádku se také mámy zeptat na otázky, které Ti leží v hlavě kolem táty. Jemu už jsi psala i volala, nejspíš je teď řada na něm, aby se ozval. Těžko odhadnout, co se mu honí v hlavě a jak si on představuje váš další kontakt. V každém případě je dospělý a zodpovědný sám za sebe, věřím, že není důvod se o něho bát, že se o sebe umí postarat. Můžeš doma ukázat i zprávu, kterou jsi poslala nám a v klidu vše probrat. Podpořit Tě v tomto náročném období může i např. školní psycholožka, pokud ji ve škole máte nebo i jiný dospělý či někdo z kamarádů ve Tvém okolí.

Přejeme Ti vše dobré,
Modrá linka

Rodiče

Ahoj Alíku a spol
Víte před rokem jsem se odstěhovala do Francie a nenávidím chodit do školy vždy když čtu smějí se mi a šeptáji si a když jdu že školy už několikrát mě porazili nebo mi něco ukradli bojím se a navíc teď mí kamarády co jsem měla v česku mě už nechtějí protože se vidíme tak 1 za rok tátu taky vidím jednou za rok a mého kluka taky..Tedy teď už spolu kvůli tomu nechodime navíc ten pán s kterým teď bydlíme fetuje a bere drogy chtěla bych se moc vrátit ale máma mě nechce pustit teď jsem se rezala ale moc to nepomohlo mám sice ještě hodně problémů ale to bych tu byla do rána
Předem díky za odpověď velice mi pomáháte a jsem ráda že jsem Alíku poznala a bas taky :)

holka, 13 let, 27. července

Ahoj,
mrzí mne, že prožíváš takové trápení ve Francii. Musí být opravdu těžké snášet zlé chování spolužáků, bydlet s člověkem, který fetuje a se svými blízkými se vídat jen minimálně, a tak o ně přicházet. Máš pravdu, že řezání je jen krátkodobou úlevou a nic nevyřeší, proto Ti doporučuji to už nedělat.

Nevím, jestli si teď v Česku, ale o všem by měl v každém případě vědět Tvůj táta. On by si měl s Tvojí mamkou promluvit a společně by měli řešit, jak to udělat, abys mohla být v Česku, nebo abys ve Francii nemusela prožívat to, co prožíváš. Přimluvit by se za Tebe mohli i babičky, tety a ostatní příbuzní, i těm si můžeš říct o podporu. Můžeš se také obrátit (nejlépe s tátou) na sociální pracovnici orgánu sociálně právní ochrany dětí, která se zabývá dětmi a s ní byste mohli probrat možnosti Tvého návratu a Tvého bezpečí. Můžeš také zavolat k nám na Modrou linku (www.modralinka.cz), kde s pracovníkem můžete hledat možnosti, co udělat, abys mohla své problémy řešit.

Držíme palce.
Modrá linka

Rodiče

Ahoj Alíku a vespolek. Mám jeden problém. Mám babičku co mě šikanuje od 4 Let. Teď se to ohodně zhoršilo a a někdy mám i záchvaty u kterých si musím dát léky. Rodiče taky trochu šikanuje. Prosím o radu. YouTuber Ondra Anděl ANDÍLEK2009.

kluk, 10 let ANDÍLEK2009, 25. července

Ahoj Ondro,

napsal jsi toho hodně málo o tom, jak se babička k Tobě chová, a moc si nedovedu představit, co to znamená, že Tě šikanuje a trochu i rodiče. Pokud se ale babička chová tak, že to u Tebe vyvolává záchvaty a celkově se to zhoršuje, měli by to řešit Tvoji rodiče, kteří jsou za Tebe zodpovědní. Můžeš jim ukázat tento dopis s naší odpovědí a můžete také případně zvolat k nám na Modrou linku (www.modralinka.cz), kde bychom společně mohli hledat způsoby, jak celou situaci řešit. Existují i manželské a rodinné poradny, kde by rodiče mohli také najít pomoc.

Přejeme Ti, aby se brzy celá situace zlepšila.
Modrá linka

Rodiče

Ahoj vespolek, nevím jestli to sem někdo dával, každopádně už jsem sem před měsícem psal jeden problém a teď mám druhý. Jak mám rodičům vysvětlit, že chodím s holkou, protože když jsem jim to párkrát už vysvětloval, že to není jen kamarádka, oni to stále nechapou a říkají, že neviděli nikoho kdo by chodil s někým ve 14 letech a že to je kamarádka. Už jsem z toho zoufalý, neberou mě vážně. Díky moc za odpověď.

kluk, 14 let, 22. července

Ahoj,

vůbec se Ti nedivím, že jsi zoufalý, máš-li pocit, že Tě rodiče neberou vážně, to dokáže pořádně naštvat. Rodiče neznám, možná si už nepamatují, jaké to bylo, když jim bylo 14 let. Moc se mně líbí, že Ti záleží na tom, co si rodiče myslí o Tobě a Tvé holce a Tvé důvěry by si měli rodiče vážit.
Napadá mě, že můžete zkusit komunikovat někde mimo domov v nějakém veřejném prostoru, třeba čajovně či kavárně, kde bys ses rodičům pokusil vysvětlit, co cítíš a požádal je, aby Tebe, Tvou holku a Tvé pocity vážně respektovali; i když je pravdou, že reakce rodičů se dopředu nedá předvídat. Možná by ještě větší dojem na rodiče učinilo, kdybys jim oplátkou nabídl nějakou "dospěláckou" pomoc v domácnosti, možná by si tak lépe uvědomili, že už je něco jinak a je třeba podle toho nově upravit domácí pravidla a řád. O pomoc a podporu také můžeš požádat někoho dospělého z rodiny či známých, kdo je pro rodiče i Tebe autoritou, komu důvěřujete.

Přejeme Ti příjemné chvíle s Tvou holkou.
Modrá linka

Rodiče

Ahoj,
Nedávno mně mamka požádala aby jsem jí vyfotil, zprávy otce, žijeme odděleně takže to nemůže udělat sama, bojím se že taťka ji podvádí a že se rozvedou když jí ty zprávy pošlu. Ještě jsem ty zprávy neviděl. Co mám dělat? Mám jí ty zprávy poslat? Mám o tom říct tátovi?

Kluk, 12 let, 22. června

Ahoj,
není mi jasné, jaké zprávy máš mamce vyfotit a už vůbec ne, proč bys to měl dělat. Chápu, že jsi z toho rozpačitý, stát mezi rodiči a dělat něco tajně proti druhému je pozice, do které by Tě neměli dostávat a už vůbec ne přesvědčovat k něčemu, co narušuje určité morální zásady a soukromí druhého.
Chci Tě podpořit v tom, abys na sebe nebral zodpovědnost a starost za jejich problémy, která Ti nepřísluší. Můžeš si zkusit promluvit s mamkou o tom, že je Ti tahle situace nepříjemná, že nechceš dělat nic, z čeho bys měl špatné svědomí a pocit, že jsi nějakým prostředníkem v jejich problémech. To, jestli taťka mamku třeba podvádí, si musí vyřešit oni sami mezi sebou, je to dospělá partnerská záležitost. Určitě to není tak, že bys, ať už zareaguješ jakkoli, měl být viníkem jejich případného rozvodu, to je opravdu na jejich rozhodnutí. Neboj se jasně vymezit, dát najevo svoje pocity a potřeby, nenechat se tlačit do něčeho, co není správné. Ani Ty ani máma byste neměli bez dovolení číst cizí zprávy. Jsou i jiné cesty, jak řešit případnou nedůvěru a obavy, ale tu by měli hledat sami rodiče. Kdyby na Tebe máma přesto dál nějak tlačila, neboj se požádat o podporu tátu nebo i jiné příbuzné.

Přejme Ti hezké léto,
Modrá linka

Rodiče

Zdravím. Už jednou jsem vám psala to, co se mi děje. Dnes bych se vám chtěla znovu otevřít. Jsem první rok na střední škole. Myslela jsem si, že bude všechno v pohodě, ale úplně jsem se ve všem ztratila. Ani jsem si neuvědomila jak moc kamarádů jsem ztratila. Bolí to, ale překonám to. Poslední dobou ale ztácím svůj vztah s rodiči. Vždy jsem byla to milované dítě, pro které by udělali všechno. Zhoršily se mi známky a rodiče začali být zklamaní. Všechny naše konverzace večer na gauči přestaly. Už mi ani neříkají dobrou a opravdu jediná konverzace kterou spolu máme jsou neustálé vyčítavé komenty na mě. Jak jsem neschopná a i tlustá (přitom jsem hubená), jak jsem blbá a že mám hrozné známky. Přijdu domů a ani na mě nepromluví. Vždy ale byli ti rodiče, s kterými bych mohla rozebrat úplně všechno. Dokonce jsem si s němi o tom chtěla popovídat, ale poslali mě do pryč. Co mám dělat?

holka, 15 let, 19. června

Ahoj,
je mi moc líto, co právě prožíváš i tvůj pocit, že se vztah tvých rodičů k tobě změnil poté, co jsi začala dostávat horší známky. I když tví rodiče mohou pociťovat určité rozčarování ze zhoršeného školního prospěchu, rozhodně to není důvod pro to, aby se k tobě chovali způsobem, který popisuješ. Hodnota člověka není dána jeho výkony a už vůbec by výkony (ať už ve škole, nebo jinde) neměly ovlivňovat vztah rodičů k dětem. Ten je totiž charakteristický tím, že rodiče milují své děti za každých okolností a celý život.
Z tvého dopisu zaznívá obrovský smutek a zklamání, které je potřeba okamžitě řešit. Doporučuji ti proto, aby sis se svými rodiči co nejdřív promluvila. Řekni jim, jak celou situaci vnímáš, jak jsi smutná z toho, že se vztahy mezi vámi zhoršily a ráda bys celou situaci napravila. Možná si sami neuvědomují, jak moc ti své zklamání dávají najevo. Možná je příčina jejich chování úplně jiná (třeba řeší sami nějaké závažné starosti a jejich stres se „odráží“ i na tobě). Každopádně je nutné, abyste si to vyříkali a hlavně, aby věděli, že cítíš ohrožení vašeho vztahu. Protože to je pocit tak závažný, že jej určitě bude chtít řešit každý rodič. Stav, kdy se dítě (jakkoli staré) cítí nemilované svými rodiči, je velmi smutný a věřím, že když to svým rodičům řekneš, určitě se budou snažit své chování upravit.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Rodiče

Ahoj, už delší dobu mám trochu problém.

Taťka, babička, strejda, teta, bratranec z taťkovo strany jsou křesťané. Mamka je poloviční křesťanka, ale s taťkou chodí do kostela,atd. Od mala jsem byla vedena ke křesťanství. Musím chodit na náboženství, každou neděli do kostela,...Jenže čím jsem starší, tím méně věřím. Teď jsem nevěřící. Věřím zase a svoji víru. Mamce jsem již naznačovala že nevěřím a ona to pochopila, řekla že je to moje věc.
Jenže já se bojím to říct taťkovi. Bojím se že bude sklamaný, nebo že se naštve...Prostě se bojím jeho reakce. A reakce všech ostatních, co jsou křesťané.
Mám pocit že babička od taťky mě má něják míň ráda než ségru, bratrance,...Bojím se že když jí řeknu tohle že mě ráda mít úplně přestane.

Nevím co mám dělat. Jak mám taťkovi říct že jsem nevěřící? A jak to mám říct zbytku rodiny? A babičce aby mě měla pořád alspoň trochu pořád ráda?

holka, 11 let, 8. června

Ahoj,
rozumím tomu, že tvoje situace je složitá a že tě to trápí. Ráda bych tě ale ubezpečila, že víra je čistě osobní věc, která se nedá nikomu vnutit. A to, jestli člověk věří, nebo nikoli, nijak neovlivňuje jeho lidské kvality. Je samozřejmé, že tvá situace je obtížná, když jsi vyrůstala v křesťanské rodině, ale to, že necítíš náboženství jako součást své osobnosti, z tebe rozhodně nedělá horšího člověka. Navíc jedním z principů křesťanství by měla být tolerance a porozumění druhým lidem.
Věřím tedy, že když svému tatínkovi řekneš, že ti křesťanství nic neříká a víra není tvou osobní volbou, bude to respektovat. Jeho city k tobě se tím zcela určitě nezmění, protože jsi především jeho dcera a tvé lidské kvality se nijak neodvíjí od toho, jestli věříš, nebo ne. Stejně tak by k tomu měla přistoupit i tvoje babička. Jsi především její vnučka, která ji má ráda, a to je nejpodstatnější. Je velmi smutné, že máš strach, že bez víry pro ni budeš mít menší cenu. Věřím ale, že dospělí kolem tebe jsou natolik rozumní, že k podobné situaci vůbec nedojde.
Držím ti moc palce a přeji štěstí!
Bára

Rodiče

Ahoj nevím co se děje ale, žiju z mamkou a nevlastním tátou ale, mě vadí to že musí být vše prostě podle něho jak to vyřešit ahoj děkuji za odpověď

holka, 12 let, 1. června

Ahoj,
je mi líto, že si nerozumíš se svým nevlastním otcem. Soužití s nevlastními rodiči je často velmi problematické a je potřeba trpělivosti a ochoty k dělání kompromisů na obou stranách. Jestliže se tvůj nevlastní otec nedokáže v žádném ohledu přizpůsobit a skutečně musí být všechno podle něj, samozřejmě to není v pořádku a je pochopitelné, že se ti podobné chování nelíbí.
Myslím, že naprosto zásadní je, abys nerezignovala na komunikaci a snažila se do ní zapojit oba rodiče. Pokud tedy řešíte nějaký střet, nebo konfliktní situaci, přednes svoje stanovisko a argumenty na jeho podporu. Potom si vyslechni stanovisko a argumenty maminky a nevlastního otce. Klidně a bez emocí rodičům řekni, že máš dlouhodobě pocit, že ve vaší rodině příliš nefungují kompromisy a že bys ocenila, kdyby se to změnilo. Popros je, zda byste se nemohli pokusit právě teď nějaký kompromis najít.
Chovej se vstřícně a pokud má kompromisní chování fungovat, je potřeba, abys i ty uměla o kousek ustoupit a netrvala tvrdohlavě na všem, co jsi původně navrhovala. Věřím, že když tví rodiče uvidí, že se snažíš situaci vyřešit kompromisním a smírčím způsobem, ocení to a jejich ochota o několik kroků couvnout také vzroste.
Držím ti palce!
Bára

Rodiče

Ahoj alíku ,moji rodiče mi chtějí dát za kolo 1500kč(bazar) a to mám cyklistiku hodně rád v dopravní soutěžích sme se dostali i do krajského kola, nechci nové kolo ale nějáke do 4000kč bych chtěl nejsme nějáka chudá rodina
Celkově si máma a táta vydělají 81000kč možná je to tím že sem už tři kola rozbil ale byla to vždy tak do 2000kč....je mi to docela líto mám cyklistiku hrozně rád
A kamaradí ve škole se nám smějí že na počítáč a kolo nemáme že sme prý chudí
(Nechodím v značkovém) pc nepotřebuji nechci doma sedět jako oni ale jezdit venku dík ........je mi do pláče nevím co mám ďelat

kluk, 13 let, 23. května

Ahoj,

napsal jsi svůj dotaz hezky srozumitelně a moc Ti fandím, nepatříš k té asi většině dospívajících, kteří jen sedí doma u monitorů či obrazovek, ale dáváš přednost pohybu venku, v přírodě, na zdravém vzduchu. Je prima, že se účastníš dopravních soutěží a s úspěchem, dostali jste se do krajského kola.
Na druhé straně, co se koupí, ať do domácnosti či pro osobní potřebu, a to se týká i Tvého nového kola, o tom jednoznačně rozhodují rodiče. Sám ses odvážně přiznal k tomu, že jsi už tři kola rozbil, a nejspíš proto Ti rodiče nehodlají koupit nějaké dražší kolo. Nevím, jak to bylo v těch třech případech, ale určitě vždy platí, že člověk se má snažit pečovat o věci kolem sebe tak, aby co nejdéle vydržely. (To se mimochodem týká i vztahů v rodině, s kamarády, o ty se má také pečovat.)
Pár možností máš. Jednak se zkusit domluvit s rodiči ve chvíli klidu, nejlépe v nějakém veřejném prostoru, a vysvětlit jim svůj postoj tak, jak jsi nám to napsal. Můžeš také v rodině hledat někoho, kdo by Tě podpořil, kdo Ti drží pěsti, protože jsi správný kluk a sportuješ a necivíš jen na PC. Nejlepší by bylo, kdyby to byl někdo, kdo má autoritu i u Tvých rodičů, na koho by dali. Další možností je přát si místo dárků při příležitosti Tvých narozenin, jmenin apod., přát si peníze na kolo. Také by sis mohl přivydělat třeba tak, že bys někomu pomáhal na zahradě, venčil pejska, pomohl v domácnosti za domluvenou úhradu. Oficiální brigáda možná není, dětská práce není povolena, ale v rámci známostí je možné takové drobné služby provozovat. Takového kola, které bys získal i na základě vlastního přičinění, by sis více vážil a myslím, že by ses o něj také lépe staral, i to můžeš říct rodičům. Klidně jim můžeš dát přečíst i naši odpověď.
Zvaž tedy možnosti, které máš. Jinak Ti nezbývá, než respektovat postoj rodičů, to oni rozhodují o výdajích a prioritách, bez ohledu na to, jak vysoký je jejich příjem.

Přejeme Ti, ať se Ti ve sportu i jinak v životě daří.

Modrá linka

Rodiče

Ahoj, mým problémem je vztah s mamkou. V září jsem odešla na sportovní školu do Brna, takže bydlím na intru. Když mi bylo 8, moji rodiče se rozvedli a pak to začalo... Máma začala všechno svádět na mě, vyčítala mi, že se rozvedli jen kvůli mně, že jen kvůli mně se hádali, nadávala mi, furt po mě křičela... Neustále mě nutila se učit, nedovolila mi být s kamarády a pořád mi opakovala jak jsem tlustá a měla bych začít něco dělat (dokonce jsem přestala jist.) Chtěla jsem odejít k tátovi, ale nepovedlo se to... Teď studuji v Brně a jezdím domů jen na víkend. Máma tráví hodně času s jednou rodinou, se kterou povinně musím být také. Jenže já si s němi nesedla, dělají mi naschvály, posmivaji se mi a pak žalují mámě, protože se jim asi líbí když po mně křičí. Jenže já už s mámou být nechci, jediné co mi říká je, že jsem sobecká, že ji nepřeji štěstí, chovám se strašně, že ty děcka jsou v pohodě a problém je jen ve mně, že já vždycky všechno zkazim, že jsem nevychovaný spratek a tohle si vůbec nezasloužím, že mi zruší školu v Brně a tak. Chtěla bych se znovu pokusit odejít k tátovi, jenže se bojím, že tím ublížím třeba babičce, ségře nebo tak...

holka, 13 let, 7. května

Ahoj z Modré linky,

mrzí mě, že to nemáš doma s mámou v pohodě a že je tolik věcí, které Tě ve vztahu s mámou trápí. To, co většinou doporučujeme, je zkusit si v klidu promluvit - ale nevím, jak by to u vás bylo možné. Možná to stojí za pokus - třeba pozvat mámu do kavárny, do cukrárny, a říct jí, co je pro Tebe těžké a co bys ve vztahu k ní potřebovala. Samozřejmě, že i máma by měla mít prostor říct, jak to má ona (a Ty bys ji měla v klidu, pokud možno vstřícně vyslechnout).

Pokud to možné nebude, nebo to nepřinese výsledky, jaké bys chtěla, mohl by s mámou promluvit někdo jiný. Zmiňuješ babičku, možná by to mohla být ona, nebo někdo další. Určitě je také možné o všem se poradit s tátou a popřemýšlet i o variantě, že bys šla k němu. Oceňuji, že myslíš na to, abys neublížila druhým. Vše se dá ale vysvětlit, upřímně říci, co vše za tím je, pokud bys to nezvládla přímo, je možné to napsat - do mailu nebo dopisu.

Je tu ještě jedna možnost, a to obrátit se na sociální pracovnici Odboru sociálních věcí na úřadě podle Tvého místa bydliště. S tou by se stejně řešilo i to, kdybys chtěla jít k tátovi, pokud by se rodiče nedohodli sami.

Přejeme Ti, aby se všechno řešilo a přineslo Ti pokojnější vztahy s rodinou.

Modrá linka

Rodiče

Ahoj Alíku,
Moji rodiče se velmi často hádají, ale vždycky hádku vyvolá taťka, jelikož svojí zlost hází na mamku, která za nic nemůže, už mockrát mě to rozplakalo, protože taťka mamce vyhrožoval, že nás vyžene z domu a to já nechci, protože bych ztratila své kamarádky a starou školu, byla bych nešťastná.
PS:hrozně moc chci, aby odpověděl Alík. Děkuji.

Maruška, 12 let, 31. března

Ahoj,
Alík nás požádal, abychom Ti odpověděli z Modré linky, snad to tolik nevadí. Moc mě mrzí, že musíš být svědkem hádek rodičů a že musíš prožívat strach z toho, co táta udělá a jestli vás nevyžene z domu.

Vůbec se nedivím, že nechceš ztratit kamarádky a že by Tě trápilo, kdybys musela odejít ze staré školy. Takto na dálku nedovedu posoudit, jak moc vážné to mezi rodiči je a zda jde jen o slova, které se pronesou v hádce, nebo to táta myslí vážně. Přemýšlím, jestli by šlo o Tvých starostech promluvit s tátou, třeba někdy, kdy bude mít dobrou náladu a bude v pohodě. Někdy rodiče potřebují slyšet, co jejich chování s dětmi dělá, protože si to sami neuvědomují. Jestliže by to z nějakého důvodu nešlo, měla bys o všem mluvit s mamkou, aby věděla, jak se cítíš a mohla Tě podpořit.

Pokud by rozhovor s rodiči nepomohl a situace se zhoršovala, můžeš se obrátit přímo na Modrou linku, například přes telefon nebo chat, a můžeme hledat další možnosti, co udělat, aby ses mohla cítit lépe.

Přejeme klidné dny.
Modrá linka

Rodiče

Ahoj,
Mám problém se svými rodiči. Neustále mě kontrolují a chtějí abych byla perfektní. Jenže já taková nejsem a ani být nechci.
Například jim vadí (víc teda mamce) s kým se stýkám. Nemůžu mít skoro ani kamarády, které já chci. Dále třeba ve škole. Mám celkem dobré známky atak., ale vždy když mám třeba jen poznámku za nedodělaný úkol, začnou po mě řvát a hned mi chcou sebrat telefon a říkají, že jestli to takto bude pokračovat, nebudu se moct stýkat s kamarády a řvou až tak, že vždy odejdu do pokoje s brekem a jim to očividně nevadí.
Pokaždé když projdu třeba jen do kuchyně, už se bojím, za co mi nadají. Taky na mě bývají dost sprostí. Už když jsem s mamkou v autě, klepu se strachy. Každý den na mě řvou a kontrolují můj život. Chcou mít informace co dělám na mobilu, s kým si píšu i jak se oblíkam. Zkrátka se (hlavně teda mamky) bojím.
Jak jsem byla malá, bylo to ještě horší. Mamka mě bila a jsem ráda že už to nedělá tak moc, ale stejně se to furt děje. Moji rodiče mají mezi sebou nějaké koflikty a furt se jen hádají a potom do toho zapojují i mě (bylo období, kdy se měli rozvést). Nedokážou pochopit, že nebudu dítě, které si oni představují. Mockrát kvůli tomu brečím, protože nevím co mám dělat, aby respektovali kdo jsem.
Nejhorší na tom asi je, že se cítím, jako by mě neměli rádi. Na mojeho bratra (7let) jsou ještě docela hodní, ale už tak cítím, že na malé dítě je dost pod tlakem. Taky furt chtějí aby byl dokonalý. Můj starší bratr (18) to má ještě horší. Neustále ho mamka vyhazuje z domu. Nemáme stejného tátu a jsem za to i trochu ráda, aspoň na něho můj taťka nekřičí, Nedávno se mě mamka taky zeptala, kdy chci jít z domu.
Když byla moje mamka malá, babička na ní taky řvávala a byla taky takhle pod tlakem. Babička toho teď lituje, ale já jak mamka nechci být a myslím si , že moje mamka to má prostě po ní a jednou toho bude taky litovat.
Potřebovala jsem se někomu svěřit. Prosím poraď mi. Děkuji.

holka, 13 let, 1. dubna

Ahoj z Modré linky,

věřím, že pokud se k Tobě rodiče chovají tak, jak píšeš, je to pro Tebe obtížné. Je tedy dobře, že si pro sebe hledáš podporu.
Je důležité, abys s tím, co prožíváš a jak se cítíš, nebyla sama. Popřemýšlej, komu se můžeš ve svém okolí svěřit. Může to být někdo ze širší rodiny, ať už prarodiče, teta, strejda. Píšeš o dospělém bratrovi, s ním můžeš sdílet, jak se oba doma cítíte, můžete spolu hledat východisko, bavit se o tom, na koho byste se mohli obrátit. Případně to může být někdo ve škole, komu důvěřuješ. Pokud máte školní psycholožku, právě na ni se lze obracet v situacích, kdy žáky něco trápí. Každé dítě má právo se doma cítit dobře, slyšet i hezká slova, nejen křik. Zažívat podporu a také mít své soukromí. Chci tě tedy podpořit, aby ses opravdu obrátila na někoho, kdo by Tě mohl podpořit.

Přejeme Ti bezstarostné jaro.
Modrá linka

Rodiče

Ahoj Alíku!
Mám problém s rodinou, konkrétně s tátou. Nemáme spolu dobrý vztah už dlouho, protože když jsem byla malá, tak mě dost často nutil k věcem, který jsem nechtěla (třeba se se mnou furt chtěl učit matiku) dost na mě křičel byl nepříjemný. Někdy v 9 letech to skončilo a asi tak do 12 bylo všechno v pohodě. V tomto věku mi zase každý den jen nadával hlavně kvůli škole, známkám a mému přístupu (mívala jsem většinou 2-3, to mu asi nestačilo) ale hlavně mě začal urážet, říkal jak jsem primitivní, nevzdělaná, hloupá. Já jsem se v té době rozhodla že si ho přestanu nějak všímat, bavit se s ním (s ním se dalo bavit jen o škole, známkách a matice) aby se mi trochu ulevilo. Jenže na začátku roku 2019 se vše rapidně zhoršilo a on mi začal fyzicky vadit, vždy když byl doma, cítila jsem strašně negativní energii, z dobré nálady se najednou stala špatná a já jsem prostě zjistila, že mi tu něco nevyhovuje. Najednou vždycky když jsem ho měla pozdravit, podat si s ním ruku, sednout si vedle něj nebo s ním jen prohodit pár slov byl to strašný problém, šla jsem strašně proti sobě, cítila jsem, že ten člověk ke mě prostě nepatří, měla jsem k němu strašný odpor, nechtěla jsem ho ani vidět. Svěřila jsem se mámě a ta mi řekla ať to prostě zkouším eliminovat, že je to prostě nutné ho zdravit a povídat si s ním. Asi tak před týdnem (můj vztah s tátou je stále stejně špatný) mi ale vynadala, že už mě má plné zuby a jak se mám chovat normálně. Dnes ke mě přišel táta a taky mi vynadal jak se ne jenom k němu ale i celkově chovám (nevidím na svém chování nic špatného) a že od teď budu pod jeho drobnohledem a bude kontrolovat každý moje slovo, tón jakým mluvím, jestli jsem ho pozdravila a podobné věci. Už nevím co mám dělat, jsem z toho úplně zoufalá, nikdo není schopen pochopit co mě tíží a že k němu mám strašný odpor. Nevím, jak to mám zastavit, jestli to ještě vůbec jde, moje srdce mi nedovoluje ho pozdravit, sednout si vedle něj, promluvit s ním, prostě nic. Strašně mi vadí on jako celá osoba. Prosím poraď mi co mám dělat, jinak se už fakt zblázním.
Děkuji za tvojí odpověď,
Terka

Terka, 13 let, 29. března

Ahoj Terko,
oceňuji Tvou důvěru a upřímnost vloženou do zprávy. Věřím, že není snadné každodenně doma vycházet s tátou, který Ti není blízký, máš k němu až odpor. Vnímám, že je to možná něco, co s věkem dospívání narůstá a eskaluje.
Obecně mladým v tomto věku většinou připadají rodiče nemožní, nesympatičtí, nesnesitelní, je najednou těžší spolu vycházet, v klidu komunikovat, vzájemně se tolerovat, např. i své odlišnosti. Oceňuji, že jsi o tom zkoušela mluvit s mámou. Připadá mi důležité, abys doma dávala najevo své pocity a potřeby, když je Ti něco nepříjemné, něco Ti vadí. Zkus se zamyslet nad tím, co by Ti v těch nepříjemných chvílích mohlo pomoci, co bys pro to mohla udělat Ty i ostatní. Věřím, že pokud už to trvá delší dobu, stálo by to za hlubší probrání s psychologem, např. školním, pokud ho ve škole máte. Pomoci by také mohlo třeba i společně navštívit rodinnou poradnu, kde je k dispozici zdarma psycholog, který by Vám mohl být prostředníkem domluvy a vyjasnění některých věcí. I toto můžeš doma navrhnout. Věřím, že rodiče ocení Tvou snahu situaci řešit, pracovat na ní. Nebojte se k tomu využít i odborné podpory, která to může usnadnit, nebyli byste na to sami. Můžeš také dát svou zprávu i s odpovědí přečíst rodičům, pokud bys nevěděla, jak začít mluvit o tom, co Tě trápí. Neboj se také to, co prožíváš, sdílet s blízkými, kteří Ti můžou být oporou. Je možné, že některé kamarádky prožívají něco podobného a už jen sdílení a vědomí, že v tom nejsi sama, může hodně ulevit.

Přejeme Ti vše dobré,
Modrá linka

Rodiče

Ahoj Alíku,
chtela bych se zeptat, jestli mohu podat zadost o zmenu zakonneho zastupce, ackoliv jsem nezletila (jestli tu zadost mohu podat ja, nebo radeji osoba, ktera by se mym zakonnym zastupcem stala). Zakonnym zastupcem by se stal muj dospely bratr. Pro toto rozhodnuti mam vazne duvody. Je sance, ze bych uspela?
Moc díky

holka, 16 let, 24. března

Dobrý den z Modré linky,

ohledně toho, jak je možné zažádat o změnu zákonného zástupce, Vám může poradit sociální pracovnice na OSPOD (Orgán sociálně-právní ochrany dětí), pokud je Vaše rodina v jeho péči (vzhledem k tomu, že píšete o závažných důvodech). Jinak Vám v občansko-právních záležitostech mohou poradit v Občanské poradně - www.obcanskeporadny.cz/cs/ - kde se právě na tuto problematiku zaměřují.

Přejeme Vám klidné jarní dny.
Modrá linka

Rodiče

Rodiče se pohadali vz noci když už sestra spala naštěstí jí to nevzbudilo. Táta mi řekl ,, domluv mamce nebo tahle rodina moc dlouho už nevydrží. Já ty hádky rodiny i ostatních kolem nikdy dobře nezvládala. Vždy mám pocit že radši zemřu než abych žila s rozvedenými rodiči. Není nějaká možnost jak bych se mohla co nejdříve psichycky spamatovat? Děkuji za odpověď. Mějte hezký den.

holka, 12 let, 20. března

Ahoj,

je mně líto, že máš takové trápení s rodiči. Rodiče se mohou někdy pohádat, to je úplně přirozené, ale pak by se měli zase usmířit. Rozhodně by hádky neměly být na denním pořádku a tak veliké, že by vás, děti, rušily, či dokonce budily ze spánku. Doma by ses měla cítit v bezpečí, a to bezpečí by ti měli zaručit právě rodiče. Nikoliv sami způsobovat to, že se doma necítíš dobře, máš trápení. Konflikty by si měli rodiče vyřídit sami mezi sebou, v žádném případě Tě táta (ani máma) nemá zatahovat do jejich záležitostí, Tvou rolí není domlouvat mamce, která je dospělá. Většinou je to stejně tak, že každý z rodičů má svou pravdu a je opravdu na nich, aby si tyto věci vyřídili sami.

Nevím, jestli jsi s rodiči někdy mluvila otevřeně o tom, jak se doma cítíš, když se hádají. Měli by to od Tebe slyšet a to opakovaně. Dospělí jsou totiž někdy tak zahlceni svými starostmi, že přestanou vnímat potřeby svých dětí, a to je pak zlé. Je pak na místě, aby jim to někdo dal vědět. Ať už Ty nebo někdo dospělý ze širší rodiny, na koho dají. Můžeš jim také doporučit partnerskou a rodičovskou poradnu, (www.amrp.cz), která je bezplatná, stačí se objednat, kde by mohli své starosti probrat s odborníky. Někdy takový člověk zvenčí vidí věci s nadhledem a může dobře poradit, navíc v poradně mají mnoho zkušeností s partnerskými konflikty. I Ty sama se můžeš obrátit na psychologa, třeba toho školního, nebo požádat rodiče, aby Tě k nějakému doprovodili, kde bys mohla toto vše, co se Tě tolik dotýká, probrat.

Přejeme Ti, aby se atmosféra u vás doma pročistila a hádek ubylo.
Modrá linka