Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Technická poradna

  Správci

  Je pravda že ANDÍLEK2009 atd.. jsou pomocníci správců ?

  Ahoj,
  jak již odpověděl –MM– dne 22. dubna, „pomocník správce“ není žádný oficiální titul. Je pravda, že někteří uživatelé se zeptali, zda mohou pomáhat správcům, a nebylo jim to zakázáno. Pomáhat správcům, tedy hlásit, když se na Alíkovi stane nějaká nepřístojnost, která ohrožuje nebo obtěžuje ostatní uživatele, může úplně každý uživatel, a nemusí na to mít nějaké zvláštní pověření. Někteří aktivní uživatelé taková porušení pravidel i aktivně vyhledávají, ani to jim nelze zakázat, a je pravda, že tím se občas dozvíme i o problémech, na které bychom sami narazili až později.
  Pokud si takoví uživatelé říkají „pomocníci správců“, asi jim to nelze zakázat. Ale jak jsem uvedl, není to oficiální titul a nemají ani nějaké vyšší pravomoci než ostatní uživatelé a pomáhat správcům občasným nahlášením problému může i kterýkoli jiný uživatel, aniž by si říkal „pomocník správců“.
  Ale v každém případě by se uživatel, který není správce, neměl vydávat za správce, ohánět se pravomocemi, které nemá, vyhrožovat ostatním uživatelům a podobně.

  Na otázky odpovídají

  Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík.

  Správci

  Existuje ještě někdo jiný s modrou korunkou (zvěrolékař) než –MM–?

  Správci

  Dostávají správci Alíka za svou práci zaplaceno?

  Bohužel nedostávají. Ani mně za zdejší programování nikdo neplatí.
  Alík nemá v podstatě žádné příjmy, žije z našeho nadšení. :-D

  Správci dostávají upřímné poděkování. ;-)$>

  Správci

  Zdravím všechny. Nevadí některým správcům, že jim tykáme? Předem děkuji.

  Ahoj, myslím, že nevadí.
  Pokud správcům něco vadí, nezdráhají se vás o tom informovat. :-D

  Vykání působí zbytečně formálně, v kontextu Alíka se s ním setkáváme častěji spíš v případech, kdy se někdo nepěkně hádá a snaží se vynahradit neuctivý obsah svého sdělení uctivou formou. Působí pak mnohdy paradoxně urážlivěji, než kdyby tykal.
  Vážený pane správce, sdělte mi laskavě co nejdříve, za jaký přečin obdržel můj účet SprávceJeMamlas blokaci, děkuji, s pozdravem JUDr. Jan Novák.:-)

  Správci

  Zdravíčko Správci, Zvěrolékaři či zvířátka.
  Pročítal jsem si tak dotazy v poradně, a zjistil jsem, že dříve odpovídal Crusher.
  Byl dříve Správce Crusher, nebo jaktože odpovídal?

  Ahoj,

  ano, Crusher byl od roku 2006 Správcem Alíka a v tehdejší (a i pozdější době) na některé dotazy odpovídal. Ještě později pro nedostatek času ze své funkce odstoupil, ale jeho odpovědi v poradně samozřejmě stále najít jde.
  Pro úplnost ale nutno uvést, že konkrétně tato jeho odpověď je v současné době již trošku zastaralá - již neplatí, že přezdívka automaticky zanikne po šesti měsících neaktivity.

  Správci

  Ahoj,
  kolik je celkem správců klubovny a proč jich je o hodně více než správců nástěnek?
  Děkuji za odpověď,
  KrálíčekSušenka

  Ahoj,
  správců klubovny je v tuto chvíli 5. Dvěma neaktivním v noci na dnešek zvěrolékaři odebírali korunky. Zase až o tolik více než nástěnkářů jich tedy není.

  Hlavní rozdíl mezi klubovnou a nástěnkami je ten, že správce klubovny musí v klubovně přímo sedět, aby tam mohl správcovat, nemůže řešit nic zpětně. Správce nástěnek může klidně přijít na Alíka, objevit v nástěnkách nějakou neplechu, která se stala v době, kdy on připojený nebyl, a zpětně ji vyřešit. Nic takového správce klubovny neudělá.

  Proto je fajn, když je správců klubovny o něco víc, aby většinu doby, kdy v klubovně někdo je, byl přítomný některý ze správců. K tomu jsou zároveň i správci stolů, kteří mohou dočasně dohlížet na stůl, když tam zrovna žádná vyšší korunka není.

  Správci

  Dobrý den, můžu se zeptat, kde jde dohledat seznam správců nástěnek?

  Ahoj,
  pod seznamem správců Alíka, který najdeš tady.

  Ode dneška mají korunku správce nástěnek uživatelé Lacko5, Matisek a lékařský. Již delší dobu ji má také majacos, ale ta už sem moc nechodí, takže se spíš obracejte na kluky, když bude něco potřeba.;-)

  Správci

  Ahoj,
  proč už Koalík a Alík nemají korunku?

  Ahoj,
  my jsme takoví speciální. Korunky měly spíš jen symbolický význam, který mohl někoho zmást. Ani já, ani Alík většinou neřešíme záležitosti týkající se klubovny, proto tu korunku nemáme. V lecčems máme nadstandardní práva, ale máme je tajně. ;-)

  Správci

  Ahoj,
  chtěl bych se zeptat, kdo je tento správce a proč není na seznamu správců?
  Moc mě to zajímá, díky moc za odpověď!

  Ahoj,
  jedná se o bývalého Správce, který má korunku doteď. Jak si můžeš všimnout, tak už na Alíka ani moc nechodí. Nedá se ale říct, že by nechodil vůbec. Korunku má proto, aby když třeba někdy přijde a uvidí někde nějakou neplechu, tak aby mohl zasáhnout.

  Na seznamu není z prostého důvodu. Nechodí sem pravidelně, tudíž není žádoucí, aby mu třeba psali uživatelé, kteří cokoli potřebují, protože by jim odpověděl až po hodně dlouhé době, kdy už by navíc daná věc byla s největší pravděpodobností vyřešena, takže by bylo navíc zbytečné, aby jí věnoval svůj jistě drahocenný čas.

  Správci

  Fialová korunka

  Ahoj Technická poradno,
  všiml jsem si, že v oficiální grafice Alíka je i fialová korunka - můžete k ní říct něco bližšího? Třeba - k čemu je a podobně...

  Předem vám děkuju za možné zodpovězení...

  Ahoj,
  momentálně není k ničemu. :-)

  Než vzniklo současné značení správců nástěnek (a redakce) – tedy červená korunka s různě zbarvenými cípy – pohrávali jsme si s nápadem, že zavedeme další barvy korunek. Vyrobil jsem zkušebně fialovou korunku a pak mi došlo, že je divné, pokud by modrá sekce nástěnek měla fialovou korunku, když kousek vedle je fialová sekce vtipů. Když už by měly být korunky v mnoha barvách, dávalo by asi smysl, že pasují k sekcím, které ti korunovaní lidé spravují.

  Nakonec jsme tedy upřednostnili řešení, že správci nástěnek, klubovny a Alíkovin mají červené korunky, kde žlutě zbarvený cíp vyznačuje, kterou část mají na starost. Proto existují i kombinace.

  Fialová korunka zřejmě nikdy nenajde žádné využití. V budoucnu asi přijde o svoji funkci i žlutá korunka. Zvažujeme, že správce stolu by neměl být nazýván správcem, když není jisté, že to je důvěryhodná prověřená osoba, na kterou se můžou děti obrátit. Dokáže-li člověk založit stůl, nic to neznamená. Místo žluté korunky dostane moderátor stolu (či nástěnky) nejspíš nějaký jiný symbol, zatím nevíme jaký…

  Žlutá korunka by teoreticky šla použít pro nižší úroveň správců, kteří se zaučují na některou z červených korunek, pokud takovou pozici někdy zavedeme.

  Správci

  (otázka pro programátory)
  Kde jste se učili programovat?

  Já se učil programovat doma začátkem devadesátých let na svém prvním počítači Atari. Vida, mám tady fotku…

  Počítač Atari 130XE, magnetofon Panasonic, tiskárna BT-100 a Alíkův zvěrolékař –MM–, © Marie Mojzíková, 2. července 1992

  Zpočátku jsem si hrál v programu Karel (o něm je i ta knížka na fotce), později jsem tvořil různé pokusy v programovacím jazyce Basic, který mě naučil táta. Tuším, že on se ho sám naučil z nějaké knížečky, protože je to docela snadný jazyk a chytrý táta. ;-)

  Každý restart v tomto osmibitovém počítači všechno nemilosrdně smazal. Když jsem chtěl svůj program dlouhodobě uchovat, musel jsem ho zdlouhavě ukládat na audiokazetu a z ní šel nahrát zase zpátky. Od té doby ušla technika ohromnou cestu.

  Druhý programátor se učil také programovat doma, zpočátku převážně ode mě, už na běžném PC. Sice jsem ve třinácti letech neuměl vyrobit nic moc úžasného a nechápal jsem skoro žádné souvislosti, ale šestiletého brášku jsem pravděpodobně inspiroval k volbě povolání. :-D

  Nyní pořád spoustu souvislostí nechápu, ale bratr mi je umí vysvětlit. O:-)

  Správci

  Ahojky,
  mám otázku hlavně pro –MM– (snad to píšu správně).
  Všimla jsem si, že v některých nástěnkách a u některých dotazů odpovídáš straaašně dlouhé texty, že někdy váhám, jestli to mám opravdu číst. Jak dlouho asi trvá vymyslet tak dlouhý a smysluplný text? Mně by to trvalo určitě minimálně půl hodiny, ba i víc! :D
  Jo, a hlavně předem děkuji za odpověď a tentokrát budu fakt trpělivá!

  Ahoj,
  děkuji, že mé texty vyznívají smysluplně. :-)

  Většinou píšu docela rychle, to jde natrénovat. Zhruba před šestnácti lety, když jsem se měl učit na maturitu, jsem na diskusním serveru Lapiduch strávil dlouhé hodiny rozebíráním teorií o filmové trilogii Matrix, společně se třemi dalšími blázny jsme zkoumali každý záběr a každou větu, hledali jsme odpovědi na různé velké otázky – jestli to, co je ve filmech popsané jako realita, je skutečná realita nebo jen další simulace, jestli a jak může fungovat věštění budoucnosti, o co kdo proč doopravdy usiluje. Naučil jsem se tehdy rychleji psát a lépe formulovat myšlenky (+ také trochu lépe konceptuálně přemýšlet obecně o světě). Po pár letech jsem pak prozřel, že nejednoznačnost na mnoha úrovních a filozofická zašmodrchanost jsou pravděpodobně úmyslnými vlastnostmi divácky nedoceněných pokračování prvního filmu trilogie, takže naše diskutování nejspíš ani nemohlo vést k žádnému jednoznačnému rozuzlení. Ale psaná výřečnost z této názorové bitvy nám už zůstala. Jeden z kolegů-teoretiků se později dokonce vydal na dráhu spisovatele. :-D

  Řekl bych, že jakmile člověk dosáhne dostatečné vyjadřovací úrovně, přestane vnímat pracnost psaní a může se následně soustředit čistě na obsah. Nikdy mi neprobleskne hlavou ani podvědomě myšlenka „tohle mi dalo moc práce napsat, tak by byla škoda to mazat!“ – a klidně tedy nekompromisně zahazuji cokoliv, co jsem si dříve připravil, ale už se mi to nelíbí nebo nehodí. Takže ty mé dlouhé příspěvky jsou většinou jen 30 až 80 % z toho, co jsem doopravdy napsal, zbytek končí smazaný. :-D

  Nad tím, co bych chtěl sdělit, často přemýšlím nějakou dobu před tím, než začnu psát – třeba cestou do práce nebo z práce, nebo ve vaně, nebo během chvil, kdy hraju Drahokamový důl. ;-)

  Neměřil jsem si, jak dlouho mi co trvá. Myslím, že někdy strávím nad krátkým příspěvkem půl hodiny a jindy nad dlouhým třeba jen pět minut… záleží, jakou čemu přisuzuji důležitost, jak moc se snažím. Třeba tento příspěvek jsem psal docela dlouho, protože jsem zvažoval, co o sobě chci zveřejnit a co ne. Nakonec jsem většinu nezveřejnil. B-)

  Říká se, že stručnost je výsada králů… snažím se na to nezapomínat, když už tady nosím tu korunku. O:-)

  Správci

  Jakou mají přezdívku členové redakce?

  Ahoj, taky zdravím...
  Aktuální seznam redaktorů najdeš pod seznamem správců Alíka (tady: www.alik.cz/u/spravci). V současné době jsme v redakci 3, konkrétně Mari1, Pralinka2 a já (majdula2000).

  Správci

  Ahoj

  opravdu zabírá správcování tolik času? Vždyť majdula2000 se tu pohybuje jako běžný uživatel a hodně času je relativní pojem... ;-D

  Ahoj,
  opraveno, majdule2000 jsme pečlivě přišroubovali pantofle k podlaze, aby se už tolik nepohybovala, a v pojmu tolik času bereme výhradně čas při pozemské gravitaci. ;-D

  Správcování zabírá všechen čas, který jsou mu správci ochotní věnovat. ;-)
  Patří jim velký dík. $>

  Správci

  Jak získat korunku?

  Ahoj, taky tě zdravím.
  Zkus si zadat do vyhledávače v poradně slovo „korunku“, pročíst www.alik.cz/p/spravci a třeba i www.alik.cz/a/odpovedi-spravcu-alika-na-caste-dotazy-c-1. A prostě jednoduše... hledej!;-) Odpovědí na tohle už je tu až až.

  Správci

  Velmi se zajímám o tento web a jeho funkce (což jste mohli vytušit už v pár mých dotazech). Teď bych se chtěl zeptat na něco, co se úplně tohoto webu netýká.

  Kolik je nejmladšímu:

  • správci
  • zvěrolékaři
  • správci klubovny
  • redaktoru Alíka
  • správci nástěnek
  • uživateli Alíka

  Ahoj,
  v tuto chvíli je stav přibližně takovýto:

  • nejmladší správce Alíka: 19 let,
  • nejmladší zvěrolékař: 27 let,
  • nejmladší správce klubovny: 20 let,
  • nejmladší redaktor Alíka: 19 let,
  • nejmladší správce nástěnek: asi 16 let,
  • nejmladší uživatel Alíka: 0 let.

  Já jsem nejstarší zvěrolékař. :-)