Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Jiné téma

  Ahoj. Před půl rokem jsem se snažila nejíst a tím zhubnout..
  Zhubla jsem 7 kilo,ale zase přibrala 5.. V té dobře jsem poznala hodně anorektiček (žádná z nich už není anorekticka).. Naučila jsem se nějaké věci,které asi nejsou moc zdravé a já nevím jak se toho zbavit..
  Vždy když něco dojim (cokoliv) ,vypuju půl litru vody aby to rychleji prošlo mým tělem. Naučila jsem se jít až na oběd (první jídlo dne je oběd).
  Když jsem nejedla třeba 3 dny tak jsem pak snedla všechno.. Teď to dělám tak že když jdu jíst tak se hrozně přejím a k tomu vypiju hodně vody..
  Často taky dělám to že když mám hlad,ale předtím jsem jedla něco jiného tak prostě vypuju půl litru vody.. Dřív jsem taky pila jen šťávu a teď mi je z ní blbě.
  Jsou tyhle věci problém,nebo se jich mám nějakým způsobem zbavit?

  holka, 13 let, 7. května 2018

  ahoj,
  ani přejídání, ani hladovění není pozitivní a Tvému tělu a zdraví neprospívá. Ani pití takto většího množství vody po jídle není v pořádku, proto by bylo lépe se těchto zvyků zkusit zbavit, změnit svoje návyky.
  Snaž se jíst pravidelně, 5x denně (3 větší hlavní jídla a 2 menší svačiny) - abys nebyla hladová a neměla tendenci se přejíst. Porci si připrav takovou, abys po jejím snědení byla sytá, ale ne přeplněná. K jídlu si samozřejmě můžeš dát pití, klidně i vodu - ale třeba jen 2-3 dcl, ne více.
  Pokud se i tak budeš mít tendenci střídavě hladovět nebo se přejídat, mohlo by se jednat o poruchu příjmu potravy a bylo by lépe se pak poradit s odborníkem na tyto problémy (psycholog, apod.).
  Hubnout hladověním není rozumné ani zdravé, člověk si tímto způsobem jen uškodí. Lepší je stravovat se zdravě a přiměřeně a pravidelně se hýbat.
  Držíme palce, ať se Ti dobře daří! Vím, co jím

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Jiné téma

  Proč mi takhle říkají?

  proč mi holky venku říkají petruno a petrunie ???

  holka, 7 let, 28. listopadu

  Ahoj,
  obávám se, že ti na tuto otázku nedokáži odpovědět, protože jednak nevím, jak se jmenuješ a jednak neznám okolnosti, které tvé kamarádky k takovému chování vedou. Mohu se jen dohadovat, že se možná jmenuješ Petra a „Petruna“ nebo „Petrunie“ jsou zkomoleninami tohoto jména. Mohu také jen hádat, že holky vidí, že ti takové oslovení vadí a schválně tě jimi provokují, protože to tak děti často dělávají.
  Ale to jsou skutečně jen a jen dohady. Pokud bys chtěla mít jistotu, není jistější cesta, než se jich přímo zeptat. Zkrátka se zeptej, proč ti tak říkají a řekni jim, že je ti to nepříjemné. Jestliže se jedná o tvé kamarádky, měly by to respektovat.
  Měj se hezky!
  Bára

  Jiné téma

  Čím je výjimečné číslo 69?

  Ahoj Alíku,
  chtěla bych se zeptat ne dotaz, ale nevím jestli budeš umět odpovědět.Chtěla bych se zeptat co znamená nebo čím je výjimečné číslo 69? Máme třídní skupinu a moji spolužáci tam pořád posílají že mají 69 procent na mobilu nebo že někdo má 69 sledujících na nějaké soc. síti nebo cokoli jiného s tímto číslem.Není to však jenom z naší skupiny, viděla jsem to i jinde.Nevím co to znamená a jestli to je něco neslušného tak se moc omlouvám.
  Předem děkuji za odpověď ❤️❤️❤️

  Holka, 11 let, 26. listopadu

  Ahoj,
  popravdě dost dobře nevím, co ti mám odpovědět, protože mě napadá hned několik vysvětlení. Jednak v tom může hrát roli fakt, že někteří lidé přirozeně preferují lichá čísla a 69 je číslo, které je opticky zajímavé tím, že proti sobě leží šest a devítka. Dalším vysvětlením může být to, že coby 69 se označuje jedna ze sexuálních poloh - a dospívajícím připadá všechno z této oblasti nesmírně zajímavé. Těžko všek říct, které z těch vysvětlení je správné (nebo zda tví spolužáci mají ještě úplně jiný důvod). Nejjistější by proto bylo, kdyby ses jich jednoduše zeptala.
  Měj se hezky!
  Bára

  Jiné téma

  Hacker se vydával za kamaráda a chtěl moje číslo

  Dobrý den mám problém napsal mi kamarád že chce moje číslo přišlo mi to divné ale vím že ho nema tak sem mu ho normálně napsal ale pak sem si všiml že ostatní kamarády někdo hacknul a chce po nich taky číslo a já sem mu ho napsal nevěděl sem že je to někdo jiní normálně se známe. Potřeboval bych vědět jestli to nějak nezneuzije prosím o radu (bylo to na instagramu) snažil sme se najít podporu na instagramu ale nic sem nenašel

  kluk, 14 let, 15. listopadu

  Ahoj, je velká pravděpodobnost, že tvé číslo se ocitlo v nějaké databázi a je tam „spárované“ s tvým profilem na Instagramu. To samo o sobě není žádná tragédie, ale znamená to, že bys měl v budoucnu dávat pozor na jakékoli podezřelé hovory, textové zprávy, zprávy na WhatsAppu apod. Obvykle totiž těchto databází využívají spammeři k rozesílání různých podvodných nabídek.
  Obecně je také dobrý nápad změnit si heslo na Instagramu (i jinde) na nějaké silné a unikátní.

  Jiné téma

  Ahoj Alíku, Modrá linko, Lociko, Péťo, Báro a prostě celá poradno.
  Mám problém a potřebuji pomoc.
  Jde o můj stres který nezvládám, začlo to bráchou.
  Má depku a skoro nejí. Za týden zhubl 6 kilo a dostal proto na to prášky. I když bere prášky bojím se o něj. On je z toho na nervy a vypadá to že si něco udělá. První rána
  Jak už jsem sem jednou psala, nemáme už kočky protože jsme je musely dát pryč, mamka sice říká že to skvěle zvládám že jsem silná ale mě to pořád užírá a myslím že se každou chvíli zhroutím. Druhá rána
  V mojí třídě jsou na mě hnusný, netolerují mě, dělaj mi naschvály a chtěj mě zbít a já tam nechci chodit. Budu dělat přijímačky na gymnázium ale asi to nedokážu protože mám kvůli nim 0 sebevědomí. A už to nezvládám. Jsem ve strašným stresu a nevím co dělat. Děkuji a krásný den tolerance.

  holka, 10 skoro 11 let, 16. listopadu

  Ahoj,
  to je ale pořádná zátěž! Mrzí mě, jak je na tom brácha. Jsem ráda, že se mu dostalo odborné pomoci. Držím palce, aby mu brzy bylo líp. Ty mu můžeš pomoc třeba tím, že s ním budeš trávit nějaký volný čas a popovídáš si s ním.
  Je mi jasné, že se ti po kočkách stýská. Pamatuju si, že ale bohužel bylo nutné dát je pryč. Věřím, že časem to bude lepší. Není nic špatného na tom, když se ti občas zasteskne. Když to přijde, tak si o tom promluv s maminou, posteskni si jí, věřím, že se ti pak uleví.
  Jestli máš takové starosti se spolužáky, je nutné je řešit se zaměstnanci školy. Pokud je možnost, promluv si se školním psychologem o tom, co těm trápí. Jestli psychologa na škole nemáte, zkus to řešit třeba s třídním nebo jiným učitelem.
  Držím palce!
  Péťa

  Jiné téma

  V jakém příbuzenském vztahu jsme?

  Dobrý den,Mám takový šílený dotaz zajímá mě co je ta osoba pro mě....můj táta má sestru a ona má manžela ten má sestru a ona má děti .Co jsou pro mě ty děti? Prabratranci?

  holka, 13 let, 15. listopadu

  Ahoj,
  nepovažuji se sice za odborníka na příbuzenské vztahy, ale jsem si jistá, že v takovém případě mezi vámi žádný příbuzenský vztah není. Pokud jsem to dobře pochopila, nemáte vůbec žádné společné předky a tudíž nejste příbuzní.
  Měj se hezky!
  Bára

  Jiné téma

  Přeji velice hezký den
  Na tuto stránku jsem se již obracela v minulosti a od té doby jsem prošla velmi dlouhou stezkou, ale ne dostatečně dlouhou. Kdybych si dnes přečetla, co jsem sem napsala před pár lety, ty problémy by byli hodně neaktuální a pěkně bezvýznamné. Ale v té době jste mi hodně pomohli a já za to upřímně děkuji.
  To proč jsem píši dnes je proto, že za tu dobu jsem se smířila s tím, že v komunikaci nebudu zrovna nejlepší. V minulosti jsem to brala tak, že všichni jsou proti mně, ale v přítomnosti vidím, že nikdo není. Dokonce jsem i skoro přešla přes svůj strach z mluvení. S pár spolužáki jsem také obědvala, ale bohužel nemám zaplacené obědy, tak tam chodit nemohu. Abych se dostala k tématu, jaksi jsem své osamocení přešla, ale má to také u sebe svou daň. Už od 1. stupně jsem četla spousty knížek a sledovala filmy a seriály na televizi. Ale jak jsem se přestala bavit se svými vrstevníky, jsem to trochu zatáhla do extrémů. Sledovala jsem spoustu seriálů a poté jsem si k nim buď vymyslela příběh, kde jsem někdo jako já hlavní postava anebo jsem k tomu četla až nezdravé množství od fanoušků vytvořených fikcí zkráceně fanfikcí. Brala jsem to jako dobrou věc než jsem si uvědomila, že tomu tak není. Je to jakási náhrada za realitu, kterou jsem žít nechtěla. Nedivím se si, žít bez vrstevníků, se kterými bych si mohla povídat a s tak trošku rozhádanou rodinou čítajích sedm členů, není úplně procházka růžovým sadem. Už jsem došla do takové fáze, že jsem si to uvědomila a pokusila se několikrát přestat, ale vždycky neúspěšně. Mám svůj tryk na to jak ty bezvýznamné věci neřešit, ale u tohoto to nefunguje. Zkoušela jsem spousty způsobů, ale zatím žádný nevyšel. Asi bych to až tak moc neřešila, kdyby mi to nezasahovalo do mého sebevzdělávacího programu. Snažím se žít, co nejzdravěji, takže jím spousty ovoce, chodím spát před desátou a snažím se zbudit dříve abych se mohla ještě ráno projít.
  Takže kdyby jste nevědeli o čem můj dotaz byl, tak zkráceně byl o tom jak mám žít v realitě a možná také nějaké tipy pro zlepšení mého vyjadřování mimo můj domov.
  Tímto se loučím a omlouvám se, pokud jsem nebyla příliš stručná

  dívka, 14 let, 11. listopadu

  Ahoj,
  je moc fajn, že dbáš na své zdraví. K tomu samozřejmě patří i psychická pohoda, o kterou se musíme také starat, není to totiž samozřejmost. Vyjmenovala jsi tu spoustu témat, která jsou poměrně náročná a neexistuje pro ně jednoduchá rada. Napadá mě, že by bylo super, kdyby sis o těchto tématech mohla povídat třeba se školním psychologem nebo s nějakým jiným dospělým, kterému věříš. Rozhovory na toto téma ti mohou pomoc v seberozvoji. K životu v realitě ti mohou pomoc zájmy a koníčky. Zkus najít něco, co tě bude bavit a rozvíjet tě.
  Měj se krásně,
  Péťa

  Jiné téma

  Ahoj Alíku...je to trochu citlivé téma...před 11 dny mi zemřela moje milovaná babička...včera měla pohřeb. Cítím se bez ní bezmocná, to ona mi pomáhala, motivovala a ve všem mě podpořila. Měli jsme velice hezký vztah od malička jsem k ní jezdila na prázdniny a na víkendy a vždy jsme si utvořili moc vzpomínek. Nedokážu se s tím smířit...babička byla vždy elegantní usměvavá dáma..ale když jsem ji včera viděla bezmocně se smutným výrazem ležet v rakvi...hodně mě to rozhodilo. Ze všech 5 vnoučat jsem k ní měla opravdu nejblíže byli jsme takové polovičky...opravdu nevím co mám dělat je to jako bych zratila kus sebe...

  smutny zoufaly anonym, 10. listopadu

  Ahoj,
  je strašlivě těžké vyrovnat se s tím, když nás opustí někdo blízký. Zároveň je to ale zkušenost, které se nikdo z nás nevyhne. To, že jste s babičkou měli tak krásný vztah, že ti pomáhala a podporovala tě, je něco, na co budeš vždycky vzpomínat. Na pohřbu jste se s babičkou rozloučili a nyní je na vás pokračovat ve svých životech. Na babičku vzpomínej, poplakej si, když ti bude chybět, mysli na rady, které ti dala do života. Díky tomu nebude nikdy zapomenuta.
  Péťa

  Jiné téma

  Přišla jsem o blízké osoby

  Ahoj poradno,
  Poslední dobou si připadám nešťastná protože jsem během jednoho týdne přišla o 2 pro mě důležité lidi. Jako první to byla moje školní asistentka. Jednou jsme si takhle psali přes SMS a mě napadlo že by mi mohla poradit s tématem na jeden referát, Protože jsme ve škole dostali za úkol udělat referát o čemkoliv a já nevěděla o čem, protože jsem chtěla aby referát zaujal všechny mé spolužáky a ne jen polovinu. Tak jsem se jí zeptala a ona mi napsala ,, tímto na nějakou dobu končím debatu s tebou.... už zase začíná růst posedlost z tvé strany a pocit že jsme kamarádky, měj se hezky,, dělá si ze mě srandu? Opravdu mi napíše tohle zrovna když chci s něčím poradit? Hele já vím že já jsme každá na jiné škole a že se mnou už nepracuje ale mi jsme se vždycky bavili takhle, za ty roky pro mě byla jako moje nevlastní teta. Dokonce mi asi 3krát zachránila život. I když jsme se občas pohádali tak jsem jí furt měla ráda protože jsem vždy věděla co pro mě udělala a já pro ní. Ale teď mě už přešla chuť neustále poslouchat to, jak mě věkově diskriminovala. Já jsem jí furt vysvětlovala že to nic není ale ona ne a ne mi věřit. Jako druhá to byla učitelka kterou jsem léta milovala. Sice jí nepíšu už dlouho ale jednou když jsem měla takovou slabou chvilku která mě napadá každý týden jsem se rozhodla pro jednu věc, a to zjistit jestli mě měla ráda. Tak jsem si založila nový mailoví ůčet ve kterém jsem se vydávala za mého zamýšleného kamaráda který o mě měl strach a napsal jí aby se mi začala věnovat. No a od té doby jí nevidím tak jako dřív. O pár dní později mi odepsala ,, sice nevím kdo jsi ale už mi nepiš. Pokud mě neposlechneš budu to považovat za kiberšikanu a nahlásím tě na příslušné úřady. Doufám že si to pochopil,, na jednu stranu jí chápu že jí asi vyděsilo to že jí napsal někdo cizí ale na druhou stranu nechápu to že se v tom mailu vůbec nezmínila o tom co v tom příchozím mailu bylo. Působila na mě jako ten kolemjdoucí který dělá že nevidí člověka který potřebuje pomoc. A to v tom mailu který jsem jí psala byla 100% pravda (až na toho kdo to měl psát) opravdu se kvůli ní cítím tak nešťastná, víte ona že mě udělala to co teď jsem. V 6té a 7mé třídě jsem byla takový individum že byste to ani nechtěli vydět furt se mnou byly problémy, ale potom co jsem se do ní zamilovala jsem se začala měnit. Pomocí ní jsem začala být slušná, ochotná, štědrá a galantní. Navíc ona bydlí ve stejném městě jako já, a když jí občas potkám tak se s ní dávám do řeči, vždy zněla vesele ale teď si myslím že se celou dobu jen přetvařovala a taky když jí potkám teď tak nevím jestli se mám usmívat jako že o ničem nevím nebo jestli to na ní mám vytáhnout a chtít po ní vysvětlení nebo rovnou omluvu. Mám jí ráda, to znamená že jsem nešťastná i z toho že jsem jí vyděsila. mrzí mě to ale nechci se jí omlouvat za to že jsem chtěla aby mi pomohla dostat se z depresí, maximálně bych se jí omluvila až jako druhá. Jak jste si tady mohli už párkrát přečíst, pomáhala jsem jí ale ona se mi za to nikdy neodměnila. V tu chvíli kdy jsem si ten její mail přečetla jsem měla takovou chuť se zabít, vlastně tyhle myšlenky mě doprovází pokaždé kdy se mi po ní stýská. Prosím pomozte mi. Předem děkuji za odpověď

  holka, 14 let, 10. listopadu

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš nám, že jsi nešťastná, protože jsi přišla o dva důležité lidi - o svoji asi bývalou školní asistentku a učitelku, kterou jsi léta milovala.
  Vnímám, že Tě to trápí, moc bych Ti přála, abys měla kolem sebe lidi, které máš ráda, abys nemusela mít chuť se zabít. První, co mě napadá, je, že by sis zasloužila důkladnou pomoc, a to pomoc psychologa, se kterým bys mohla probírat myšlenky a pocity, které Tě trápí, a také své představy o vztazích s lidmi kolem sebe. Pokud přemýšlíš často o ukončení života, pak je takovou pomoc potřeba vyhledat ihned, za pomoci rodičů, učitelů, nebo se obrátit na školního psychologa. Bylo by moc fajn, abys na ten smutek nebyla sama. Pokud by ses cítila v ohrožení života, neboj se zavolat si 155 nebo 112.

  Nemohu posoudit, co se mezi Tebou a Tvými důležitými lidmi stalo. Přemýšlím ale o tom, kdy se daří dobrým a hezkým vztahům: Je k tomu potřeba zejména svoboda - každý se může rozhodnout, jestli do vztahu půjde nebo jestli v něm zůstane. Tlak na druhého vyvolává právě to, že se ten druhý odtáhne. Další podmínkou pěkných vztahů je otevřenost, pravdivost, férovost - když něco potřebuji a chci, je potřeba o to pěkně a přímo požádat. Pokud k tomu člověk využívá postranní cesty (jako třeba zprávy z falešného účtu), nikdy se nedozví pravou a upřímnou reakci daného člověka. V takovém případě se ten druhý opět spíše odtáhne, než aby se přiblížil. Další, co mě napadá, je nezištnost - pokud něco dávám, dávám to proto, že mám druhého ráda a nečekám nic zpět (i když dobrý vztah je samozřejmě založen na vzájemném dávání a přijímání). Vím, že je to mnohdy moc těžké a moc si přejeme, aby náš vztah byl opětován, takže mnohdy uděláme něco, čím chceme vztahu pomoci - a ono to dopadne naopak - i když to myslíme dobře. To se stalo nejspíše i Tobě. I toto všechno můžeš probírat s psychologem, jak jsme už zmínili.

  Držíme palce, jak při hledání pomoci, tak v Tvých vztazích.

  Modrá linka

  Jiné téma

  Jak být sám sebou?

  Ahoj, docela by mne zajímalo, jak vlastně může člověk být sám sebou, jak toho docílí?

  holka, 12 let, 8. listopadu

  Ahoj,
  to je hluboká otázka, která se tváří možná zbytečně důležitě. Nejsnazší odpověď zní, že člověk je sám sebou tak nějak automaticky, spíš je těžké být někým jiným – na to se studují herecké školy. :-D

  Fyzikálně vzato žádná svobodná vůle neexistuje. Náš mozek je přístroj přírodního původu vyšlechtěný miliony let evoluce, je sice ohromně složitý, ale nikoliv kouzelný, víme, že neobsahuje žádné jedno konkrétní centrum sebe sama, ani žádný sval mentální vůle, který by šlo trénovat.

  Každá akce vyvolává reakci, každý vjem vyvolává určitý výpočet, každý výpočet vyvolává činnost. Neuron 1 posílá informaci neuronům 2 a 3 nikoliv proto, že by chtěl, ale proto, že fyzikálně nemá jinou možnost, podobně jako padající jablko nemá jinou možnost než spadnout. Někdo může namítat, že v mozku hrají roli nějaké nahodilé jevy kvantové fyziky… ale pokud ano, tak jsou nahodilé, není to vůle.

  Někteří lidé občas podlehnou dojmu, že je důležité věnovat zvýšenou pozornost otázce, do jaké míry podléhají nějakému kolektivnímu názorovému proudu. Zastánce méně úspěšného názoru pak často vyzývá své odpůrce k tomu, aby se odvážně vzbouřili proti stádu a našli si jiné stanovisko (ideálně to jeho ;-)). Jenže pokud člověk přemýšlí, zda má jít s davem, nebo proti davu (a ještě proti kterému), znamená to, že je sám sebou? Není jen jakýmsi odrazem davu? Jak by rozhodoval, kdyby názor davu neznal?

  Jiní lidé zase věří, že své nejpravější já najdou tak, že se budou řídit instinktem, lépe řečeno tím, co je napadne jako první. Jenže dá se prvnímu spontánnímu dojmu věřit? Lidské pocity se nechají snadno ošálit, první dojem bývá ukvapený. Někdy stačí málo – třeba když ti kamarád místo „chtěl bych s tebou jít ven, ale nemůžu“ řekne „nemůžu s tebou jít ven, ale chtěl bych“, tak říká úplně totéž, ale druhá varianta zanechá ve většině lidí příjemnější dojem. Kdo klade přehnaný důraz na pocity, může se snadno stát loutkou ostatních, to asi není ideální cesta k tomu být sám sebou.

  Mně přijde důležité nad rozhodnutími vždy přemýšlet. Zvažovat u každé možnosti pro a proti, cíleně hledat i ty informace, které jsou v ostrém rozporu s mým dojmem a s mými pocity, naslouchat ostatním, ale tvořit si své závěry – které nemusí být nutně jiné než jejich, ale je lepší k nim dojít nezávisle. Přirovnal bych to k příkladu v hodině matematiky: můžeš spočítat výsledek jinak než ostatní, nebo stejně jako ostatní, můžeš od ostatních opisovat, nebo předpokládat, že se pletou, můžeš se s přesným výpočtem trápit půl hodiny, nebo si výsledek rychle tipnout… ale cílem je najít především správné řešení. Jestli je či není své, to mi přijde jako vedlejší.

  Obecně asi také platí, že lidé, kteří nad životními situacemi víc přemýšlejí, vytvářejí zajímavější prostředí a zajímavější výzvy pro své okolí, protože jsou méně předvídatelní… lze tedy možná říci, že jsou více sami sebou? Lidstvo se stalo dominantním druhem na planetě nikoliv díky své fyzické síle a svým instinktům, ale zejména díky inteligenci, takže sázet na rozum je osvědčený recept.

  Pochopitelně existují i situace, kdy není na přemýšlení čas. Pokud jde o život, tak není podstatné být svůj, ani spřádat nějaký důmyslný plán. Kdybych šel po ulici a spatřil bych, že proti mně utíká hladový žralok, tak vezmu nohy na ramena, začnu okamžitě zdrhat směrem od něj a nebudu promýšlet, který směr úprku nejlépe odráží moji osobnost, ani jak je vůbec možné, že žralok utíká po souši. :-D

  Alík

  Jiné téma

  Naučit se anglicky + dlouhé jízdy autobusem

  ahoj Alíku, hrozně bych se chtěla naučit plynule anglicky, ale nevím jak.

  dotaz 2
  Tento rok jsem nastopila na gymnázium. Jelikož bydlim dosti daleko od civilizace:->, musim jezdit 42 minut autobuse každý den, což mě unavuje. Nejhorší na tom je ten fakt že se s tím neda nic dělat. Nemáte aspon nápady co cestou tam mam dělat??? Cesta zpět mi neděla starosti můžu si číst, učit se, nebo občas usnu. Ale cesta tam je hrozna, nedokážu se uči ani cist. Existuje nejaka alternativa kterou bych mohla delat místo tichto čiností v autobuse???
  Předem děkuji mocO:-);-)

  holka ? let, 3. listopadu

  Ahoj z Modré linky,

  na Alíka se obracíš se dvěma dotazy.

  Ten první zní, jak se naučit plynule anglicky.
  Možností je opravdu více a je z čeho si vybírat. Především se zřejmě můžeš učit ve škole, do které chodíš, ale také ve speciálních jazykových školách, také je možné chodit na angličtinu individuálně. Nebo se můžeš do angličtiny pustit sama. Existuje množství učebnic, internetových programů a aplikací, které Ti mohou pomoci angličtinu zvládnout. Pomáhá také poslouchat písničky nebo filmy v originále, číst si knihy, časopisy, články apod. Úplně nejlepší je kontakt s rodilým mluvčím, který Ti umožní vnímat jazyk takový, jaký opravdu je. Nejvíce se člověk naučí při pobytech v zemích, kde se daným jazykem mluví - na táboře, výměnném pobytu, při studiu apod.
  Pokud zkombinuješ více způsobů, je pravděpodobnost, že Tvá angličtina bude správná a plynulá, docela veliká.

  Tvou druhou otázkou je, co dělat v autobuse ráno cestou do školy. Věřím, že to není úplně příjemné, když je cesta hrozná a trvá dlouho. Zpříjemnit si ji můžeš třeba poslechem hudby do sluchátek, poslechem audioknih nebo třeba angličtiny - i když ji budeš "jen" poslouchat, může to pomoci k jejímu zvládnutí. Můžeš se také porozhlédnout kolem sebe a najít si někoho, kdo autobusem také pravidelně jezdí, a cestu si můžete zpříjemnit navzájem, třeba povídáním. Pokud je to možné, můžeš hrát hry na mobilu, sledovat film (do sluchátek) nebo si pustit nějaké relaxační cvičení, které navozuje pocit pohody a uklidnění.

  Přejeme Ti, aby se Tvé cesty do školy daly zvládnout, a aby se Ti angličtina dobře učila.

  Pěkné dny,

  Modrá linka

  Jiné téma

  Ahoj, už jsem tady zas, tentokrát s velice konkrétním dotazem. Potřeboval bych si koupit binder na stažení prsou, jelikož jsem genderfluid a když jsem kluk nebo nebinární, cítím se hodně špatně s prsama. Navíc, když mám skoro D. Rodiče o tom samozřejmě neví, bojím se jim to říct, buď by mi řekli, že je to období, nebo něco v tom smyslu a binder by mi rozhodně neobjednali. A právě to je největší problém, prostě dá se to sehnat jedině online. Co mám dělat? Jak a kde ho sehnat, když bydlím v jihomoravském kraji? A mám to říct rodičům? A jak?

  Děkuji za odpověď. (Dnes jsem nebinární takže on nebo ona nic nepreferuji, děkuji)

  kája, 13 let, 2. listopadu

  Ahoj,
  pokud potřebuješ s nákupem bindru pomoc rodičů (objednání on-line, platba), bude třeba, aby ses s nimi o tom poradil/a. Zkus na toto téma zavést řeč, až budete společně v klidu doma. Popravdě nevím, jestli se dá sehnat v nějakém kamenném obchodě.
  Měj se hezky,
  Péťa

  Jiné téma

  Smysl života a štěstí

  Nazdar Alíku!
  Po dlouhé se vracím ke tvé stránce. Začátek školy byl docela síla, teď se v tom docela babrám, ale jde to. Každopádně v poslední době často přemýšlím nad smyslem života. Nebo spíš, co nás dělá a mělo by dělat šťastnými. Co by mělo být tím heslem, kterého by se měl člověk držet, třeba i v těch horších situacích. Může být někdo doopravdy 100% šťastný?
  Je mi jasné, že je to dost otevřená otázka, na kterou se dá asi jen těžko odpovědět v pár větách. Ráda navštívím i nějaké stránky, videa na kterých se o takových tématech uvažuje.
  Doufám, že jsem vás moc nezaskočila. I já sama jsem se touto otázkou překvapila. Jen mi v poslední době připadá dost důležitá. Děkuji za odpověď a přeju krásný večer.
  XXX

  holka, 14 let, 31. října

  Ahoj,

  svěřila ses nám s tím, že poslední dobou dost přemýšlíš nad smyslem života, nad tím, co dělá člověka šťastným. Souhlasím s Tebou v tom, že na to se těžko odpovídá v několika větách. Napíšu Ti k tomu tedy pár svých postřehů, které mě k tomuto tématu napadají. Myslím si, že každý člověk to může vidět trochu jinak, každého člověka může činit šťastného trošku jiná věc, asi neexistuje žádný univerzální návod. Věřím, že každý člověk má ten klíč ke štěstí sám v sobě, jen nějdy nemusí být lehké ho najít. Řekla bych, že může pomoci to, jak budeš dál dospívat, postupně si všímat, co Ti přináší radost, kam Tě to v životě táhne, s jakými lidmi se cítíš dobře, co je pro Tebe v životě důležité. Myslím si, že je zásadní taky vážit si sama sebe, mít se ráda, věřit, že zvládneš překonat překážky - tohle všechno potom člověku může pomoci, když přijdou ony horší situace, o kterých píšeš. Chtěla bych Tě podpořit, aby sis hledala svou vlastní cestu ke štěstí a říkala si v tom o podporu, když to budeš potřebovat. Je to zajímavé téma k rozhovoru s někým, kdo je Ti blízký, můžeš se ho zeptat, jaký na to má pohled on - ať už mamka, taťka, někdo jiný z rodiny nebo kamarádi. Kdyby ses v tom v budoucnu chtěla víc zorientovat anebo Tě to trápilo, může pomoci taky psychoterapie.

  Zdraví

  Modrá linka

  Jiné téma

  Proč po sobě spolužáci čmárají? Sebepoškozování?

  Ahoj poradno,

  mám trochu neobvyklý dotaz. Ve škole jsem se zaměřila, že několik dětí si kreslí po lavici, po rukách, píšou po lavici a třeba si ničí věci. A mě zajímá proč to někdo dělá?
  Protože nechápu přesně smysl kreslit si po rukách nebo do sebe třeba píchat kružítkem. Nevím, jestli to má člověk uklidnit nebo zahnat nudu? Vím, že je to možná divný dotaz a neobvyklý, ale zajímá přesný smysl proč to člověk dělá?

  holka, 13 let, 25. října

  Ahoj z Modré linky,

  je prima, že si kladeš otázky ohledně toho, co Tě zajímá. Přesný důvod, proč si spolužáci kreslí po lavici, po rukou či se píchají kružítkem, Ti říct nemohu. Obvykle to bývá, tak, jak píšeš, způsob, jak zahnat nudu či se uklidnit. I když, jak sama tušíš, ničit věci nebo si ubližovat není dobrý způsob, jak si ulevit, naopak si člověk způsobuje další potíže. Na úplně konkrétní důvod, proč to dělá ten který spolužák, by ses mohla zeptat jeho. Protože přesný důvod, proč člověk něco dělá, zná vždy jen on sám. A ani on někdy ne, mnoho věcí děláme automaticky, ani o tom moc nepřemýšlíme.

  Přejeme Ti barevný podzim.
  Modrá linka

  Jiné téma

  Líbí se mi jeden kluk + Vykání

  Ahoj Alíku, mám takový problém. Už před časem jsem psala že se mi líbí jeden kluk. Už to trvá strašně dlouho, a já nevím jestli mě bere jako kamarádku nebo něco víc. Někdy mi ze srandy řekne že jsem jeho holka, nebo že mě oprca* a tak. Je teď divný. Když se vidíme skoro se mnou nemluví a jen kouká do země. Když na něj promluvím, tak se jen připitoměle usměje. Nic víc. Dřív se se mnou normálně bavil. Opravdu nevím jestli ke mě něco cítí, nebo je to fakt jen ze srandy a tak. Třeba ještě nechce holku, nebo nevím. Brzy mu už bude 15. Mě už je 16, tak se omlouvám že sem píšu, ale vážně už nevím co mám dělat 😭. A ještě druhý dotaz. Teď jak jsem na nové škole, sice nemám moc kamarádů ve škole ani na intru, ale dokážu se s tím nějak vyrovnat, ale hrozně mi vadí že mi učitelé vykají. Přijde mi to hrozně divný. Máme tam třeba učitele který je jen o 8 let starší než já a ještě studuje vysokou školu. Přijde mi divný když mi vyká. Nejsem na to vůbec zvyklá. Alíku, prosím odpověz mi.

  Holka, 24. října

  Ahoj,

  píšeš nám znovu o klukovi, který se Ti už dlouho líbí. Nevíš, jestli Tě vnímá spíše jako kamarádku anebo i on k Tobě něco cítí. Připadá mi zajímavá změna jeho chování, kterou popisuješ - často se "připitoměle" směje, dívá se do země, když spolu mluvíte. To u kluků někdy bývá známka toho, že se jim ona dívka líbí. Zároveň toho kluka samozřejmě neznám, takže to nedokážu říct s jistotou, čím to je. U kluků kolem 15 let jsou obecně podobné změny normální, tím jak dospívají. Do hlavy druhému člověku nikdy nevidíme. Proto by mi připadalo fajn zkusit se zeptat přímo jeho, jak to má. Pokud by ses necítila na to, zeptat se ho přímo, můžeš mu třeba napsat - nejlepší je vycházet z toho, jak to Ty sama cítíš.

  K Tvému druhému dotazu - chápu, že to je nezvyk, když Ti najednou učitelé na nové škole vykají. Řekla bych, že podobný "šok" z toho zažívá hodně holek a kluků. Věřím, že postupně si budeš zvykat přirozeně. Jak budeš dál dospívat, pravděpodobně se Ti to bude stávat častěji, že Ti lidé (například na úřadech, v obchodech a podobně) budou vykat, to je normální. I my jsme zvyklí mladým pisatelkám a pisatelům nad 15 let vykat, ale v Tvém případě jsme udělali výjimku, když Ti vykání zatím úplně nesedí. Věřím, že nová škola pro Tebe celkově může být velká změna, možná i stres. Je přirozené, že ze začátku to trvá, než člověk najde nové kamarády. Opět věřím, že je to něco, co přijde přirozeně tím, jak se ve škole nebo na intru budete navzájem víc poznávat.

  Zdraví

  Modrá linka

  Jiné téma

  Ahoj alíku,
  Nad tímhle často večer brečím a hrozně mi to leze do hlavy. 😔😔😔
  Já vím že by jsem ještě neměla mít instagram ale o to nejde. Nesnáším když na ty příspěvky dávají obrázky týrání zvířat. Já vím že to myslí jako stop týrání zvířat, ale já vždycky když to vidím se hrozně rozbrečím a nedokážu to pobrat. ale nesnáším když to vidím a vždycky když pomyslím na to jak hrozně se cítí ty zvířata tak je mi hrozně mizerně. Proč to dělají? Máma ještě neví že instagram mám a tak jí to říkat nechci. 😭 Taky všude je stop testování na zvířatech, něco jako chápu ale jak třeba testují na zvířatech kosmetiku? Co jim to dělá? Vím že tohle je docela hloupý dotaz ale nikoho se neodvážím se na tohle zeptat 😔😪😭A proč na nich testují?
  Sama hrozně miluji zvířata a tak potřebuju poradit jak se s tímhle vypořádat.

  holka, 12 let, 22. října

  Ahoj,
  máš pravdu, že týrání zvířat je strašné, a člověku se často může chtít plakat, když vidí nějaké fotky nebo čte některé příběhy, kde je zvířatům, ubližováno. Proč to dělají? Těžko říct. Ne všichni zkrátka mají ke zvířatům tak dobrý vztah jako ty. Týrání zvířat je ale zákonem zakázané, což je moc dobře, protože lidé, kteří to dělají, budou potrestáni.
  Testování na zvířatech se provádí kvůli tomu, že ne všechny výrobky je možné testovat rovnou na lidech. Týká se to třeba kosmetiky nebo léků. V mnoha případech to zvířatům může působit poškození zdraví, proto se proti tomu často protestuje.
  Chápu, že zvířata miluješ a je těžké se vypořádat s tím, že se něco takového děje. Ty sama můžeš změně napomoci třeba tím, že se ke zvířatům budeš chovat vždy hezky nebo třeba tím, že budeš používat veganskou kosmetiku - takovou, která na zvířatech testována není.
  Měj se krásně,
  Péťa


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!