Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Nemoce

  Ahojky Aliku a tyme , už cca dva týdny premlouvam ať se mnou jde máma na oční, protože vidím mírně rozostřeně i když sedím v první lavici tak na tabuli nevidím úplně v pohodě. Ale máma na to kašle se ségrou jde k oční protože prý ji naměřili dioptrie a my máme v rodině skolny k astigmatismu a právě rozostření je jedna ze znamek co mívá astigmatismus a štve mě, že nemůžu nic udělat mámu jsem přemlouvala ale ona řekla jen objednam tě a když jsem jí to připomínala tak byla protivná a vždy řekla jen Jo pořád a prostě nwm co mám dělat prosím o radu a předem děkuji sice se mi dotazy píšou špatně ale nějak to ještě zvládám ale sice těžko ale zvládám a jsem moc vděčná z každou vaši pomoc. S pozdravem a přáním zbytku krásného dne Terezka

  Terka, 15 let, 17. května 2018

  Ahoj Terezko,
  mrzí mě, že máma Tvou návštěvu očního odkládá, přestože máš takové nepříjemné potíže. Nevím, co se děje, jestli s mámou jinak dobře vycházíte, nebo Ti chybí její péče i v jiných oblastech. V každém případě se můžeš obrátit třeba na třídní učitelku ve škole, která by to mohla popohnat a promluvit s mámou o tom, jaké potíže ve škole se zrakem máš. Někdy je potřeba zastání dospělého, aby se věci daly do pohybu. O podporu můžeš požádat i školní psycholožku, jestli jí ve škole máte, nebo jiného dospělého příbuzného, který by s mámou také mohl promluvit nebo Tě i přímo objednat k očnímu místo ní. Je důležité, abys v tom teď nebyla sama a požádala o pomoc někoho z dospělých ve svém okolí, který Ti může pomoci dostat se co nejdříve na oční.

  Držíme Ti palce,
  Modrá linka

  Podpořte prosím Modrou linku!
  Pomohla již v této poradně tisícům dětí.

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Nemoce

  Strach z výsledků u doktora

  AHOJ VSICHNI .MAM VELKY PROBLEM . MAM PRIZNAKY CUKROVKY A ZITRA JDEME K PANI DOKTORCE NA TESTY. BOJIM SE ZE BUDU MYT TEST POZITIVNI. A KDYBY JSEM TU CUKROVKU MELA TAK OMEZOVALO BY ME TO V JEZDECTVI .OTAZNIK .-NEUMIM NA NOTEBOOKU NASAT OTAZNIK . MOC DEKUJI ZA ODPOVED .KIKI

  KIKI 12 let, 15. listopadu

  Ahoj Kiki,

  je mi líto, že máš podezření na cukrovku a chápu, že se bojíš výsledku testu. Jestli by tě cukrovka případně omezovala v jezdectví, bohužel, nedokážeme odpovědět, protože nejsme lékaři. Přesně ti to dokáže říct jedině lékař, který tě bude vyšetřovat a bude znát výsledky testů. Obvykle se cukrovka řeší především dietou, respektive musela by sis hlídat, co a v jakém množství jíš. Domnívám se, že lidé s cukrovkou, pokud ji mají pod kontrolou, sportovat mohou. Přesněji ti to ale řekne opravdu až lékař.

  Držíme ti palce,
  Modrá linka.

  Nemoce

  Léčba deprese a úzkosti

  Ahojky a dobrý den, můj dotaz zní, jak se dají řešit deprese a kolikrát i úzkosti, které způsobují to, že člověk nejí a nemá na nic chuť a je mu akorát špatně.
  Děkuji za radu a mějte se krásně

  holka, 14 let, 27. října

  Zdravíme tě z Modré linky,
  ptáš se, jak léčit deprese a úzkosti, které vedou i ke ztrátě chuti a nevolnosti. Nevíme, jestli se jedná o Tebe, nebo o někoho jiného, odpovídáme tedy obecně.
  Lidé mívají různou představu, co je to deprese a úzkost, ale pokud se jedná o smutnou náladu, která trvá delší dobu a ztěžuje nebo i znemožňuje běžný život, může se opravdu jednat o deprese.
  Tyto stavy se řeší zejména návštěvou odborníka - psychiatra, který může předepsat léky, které projevy deprese a úzkosti zmírňují, a také psychologa či psychoterapeuta, který v rozhovoru hledá příčiny těchto stavů a dále s nimi pracuje. Je možné začít u praktického lékaře, který může předepsat některé léky a doporučit další postup.
  Pomocí nebo podporou při řešení depresí může být i změna životního stylu - zaměření se na dostatek pohybu, dostatek spánku, zdravé jídlo v přiměřeném množství, přiměřený pitný režim, nebo také různá relaxační cvičení (různá cvičení je možné najít na YouTube). Je možné také využít aplikaci Nepanikař, která se dá stáhnout do mobilu (https://nepanikar.eu/). Jako „první pomoc“ je možné využít i volání nebo psaní si s linkou důvěry.

  Přejeme klidné dny.
  Modrá linka

  Nemoce

  Jak si udržet psychickou pohodu při nemoci?

  Ahoj. Už jsem zde párkrát psala a zmínila jsem se zde o svém zdravotním stavu. Uz od března mám něco v ruce. Dělají se mi modřiny. Jelikož si se mnou obvodacka nevěděla rady poslala mě všude možně, kde jen mohla. Nikdo, ale nic nezjistil. Paní kožní lékařka pojala podezření na autoimunitní onemocnění, proto mi zařídila hospitalizaci ve Fakultní nemocnici v Ostravě. Zde mi udělali magnetickou rezonanci, kde zjistili, že něco není v pořádku a že mám v ruce něco, co tam nemá být. Jelikož si nevěděli rady s diagnózou, poslali snímky magnetické rezonance do Fakultní nemocnice Brno. Po konzultaci mi diagnostikovali Hemangiom ( benigní nádor z cév) a nasadili mi léčbu. Místo toho, aby mi léky pomohly, tak mi tu nemoc zhoršily a to o dost. Jeli jsme okamžitě na pohotovost, kde nám paní doktorka řekla, že se podari s ostatními, co bude dál. Neubylo pár dnů, kdy jsme s mým tátou odjeli do Fakultní nemocnice Brno na onkologii. Zde si mě prohlédli a domluvili operaci. Operace dopadla v pohodě. Poté jsem čekali na výsledky dva měsíce, kde se sice zjistilo, že něco není v pořádku, ale nedokázali určit o jakou nemoc se jedna. Padlo však podezření na nějaké vzácné onemocnění ( cévní malformace nebo něco takového) léčbu na tuto nemoc měli, ale nechtěli mi ji dát jelikož se jedná o typ cytostatik který se používá u rakoviny prsu. Proto se daná operace provedla znovu a hned po týdnu jsme dostali zpravu, že se nic nezjistilo a že podle vzorků jsem zdravá jako řípa, přitom jsem modřiny měla furt a ruka mě bolela. Po sdělení toho, že neví co mi je a že neví co mají dělat, řekli že už nám nedovedou pomoci a že tu ruku name zkusit LEDOVAT. Ještě řekli, že se máme objednat k obvodacce a k revmatologovi že je noc jiného nenapadá. Bojím se že se nezjistí co mi je a že zůstanu v bolestech na paralenu 😭 nevím co si mám myslet. Už je to půl roku a nikdo mi ještě nedokázal pomoct. Chtěla bych poradit co mám dělat se stresem 😭 jsem na dně. Už nechci trpět. Chtěla bych si zachovat alespoň to psychické zdraví když už ne to fyzické 😞 děkuju moc že jste si vyslechli můj něco jako PŘÍBĚH.

  holka, 14 let, 26. září

  Ahoj,

  Tvůj příběh jsme vyslechli a pozorně pročetli, mrzí nás, že si zažíváš takové kolotoče kolem svého zdraví, běháš z vyšetření na vyšetření, absolvovala jsi dvě operace, a stále to nikam nevede a lékaři moc neví, co s Tebou. Máš bolesti v ruce a modřiny a nás se ptáš, jak si zachovat psychické zdraví, jak bojovat se stresem.

  Vůbec se nedivím, že už moc nevíš, co s tím, nejistota je někdy horší než co jiného a Tvůj zdravotní stav provází samá nejistota.

  První, co mne napadá, je zkusit nebojovat. Prostě situaci, která Tě nyní potkala, přijmout takovou, jaká je a nesnažit se nějak bojovat. Pokus se naslouchat svému tělu a své intuici, co Ti říká, ruce se snaž ulevit, (třeba ji nosit v závěsu, pokud to pomůže). Analgetika, Paralen a cokoliv dalšího ber pokud možno jen výjimečně, neprospívají nikomu, natožpak vyvíjejícímu se tělu.
  Fyzioterapeuti by Ti měli poradit, jak s rukou cvičit, jak jí akupresurou (tlakem na určité body) ulevit od bolesti. Podobně funkční či celostní medicína se věnuje takovým potížím, jaké provázejí Tebe.

  Od stresu umí ulevit meditace a relaxace (návody najdeš na internetu). Je důležité být tady a teď, soustředit se na to, co právě děláš, a to dělat co nejlépe. Negativní myšlenky zkus nechat odejít, odplynout, jako mraky na obloze, snaž se jim nevěnovat svou pozornost a energii, to vyčerpává.

  O zvládaní stresu také existuje ohromná spousta odborných publikací, jen namátkou např. od brněnského psychologa, PhDr. Tomáše Nováka, autora mnoha bestsellerů z oblasti psychologie. Knihkupci či knihovníci Ti poradí, kterou publikaci by sis mohla zakoupit či zapůjčit a prostudovat. Cesta sebepoznání a objevování nikdy nekončí, je to běh na dlouhou trať a celoživotní práce.

  Můžeme také doporučit aplikaci "Nepanikař", ve které najdeš návody na snížení strachu, úzkosti i nepříjemných myšlenek. Stáhnout si ji můžeš například z Google Play.

  Přejeme Ti, aby se Ti co nejdříve ulevilo.
  Modrá linka

  Nemoce

  Deprese

  Ahoj, co znamená slovo deprese. Díky

  kluk, 10 let, 26. září

  Ahoj, je výborné, že se zajímáš o slova, která jsou pro tebe nová. Lidé používají slova k pojmenování věcí kolem sebe, nebo konceptů, které považují za užitečné pro komunikaci s ostatními. Je dobré pamatovat na to, že slova neexistují „mimo“ lidskou společnost a jejich význam tedy vzniká tak, že se na něm lidé „dohadují“.

  Zkus si vzít třeba slovo „telefon“. Dříve byl telefon zařízení jenom na volání na dálku. Poté přišly přenosné telefony, kterým se říkalo mobilní telefony. Bylo jich málo, a tak když někdo řekl „telefon“, znamenalo to obvykle „pevný telefon“. Ale dnes už mobily převažují a tak „telefon“ obvykle znamená „mobilní telefon“. A tak nás nepřekvapí věta „podej mi telefon, já tě vyfotím“, přestože lidem před 30 lety by taková věta vůbec nedávala smysl.

  Slovo „deprese“ má za sebou také dlouhý vývoj. Pojďme se podívat k jeho samotným kořenům. Pochází z latinského slova „deprimere“ a znamená to stlačovat, přeneseně skličovat. V češtině se někdy říká, že je něco „deprimující“, tak to je stejný základ.

  Deprese obecně tedy znamená, že je něco nižší, než bylo před tím. Ekonomická deprese znamená snížení ekonomických aktivit (používá se také recese). V meteorologii je deprese označení pro pokles tlaku.

  Nejčastěji se ale deprese používá pro popis nálady u lidí. A tady je potřeba rozlišovat běžné použití v řeči a odbornou diagnózu.

  Běžně může někdo říci „mám depku“ a může to zkrátka znamenat, že ten den nemá dobrou náladu, do ničeho se mu nechce a je otrávený.

  Pak je ale také klinická deprese, což je závažná a dlouhodobá porucha psychiky, která vyžaduje pomoc odborníků. Člověk, který trpí depresí, má nepřekonatelný nebo těžko překonatelný pocit bezmoci, nedostatek motivace, pocity bezcennosti apod. Je to vážný problém, který vyžaduje dlouhodobou pozornost lékařů. Někdy může pomoci série rozhovorů s odborníkem (psychiatrem), někdy pomáhají prášky, které psychiatr předepíše, často je léčba deprese běh na dlouhou trať. Takový člověk potřebuje i podporu a pochopení okolí.

  Bohužel lidé se někdy k psychologickým problémům staví nechápavě nebo odmítavě. Když si někdo zlomí nohu, chápeme, že musí k doktorovi a pak potřebuje měsíc nosit sádru. Když má někdo zápal plic, chápeme, že nebude moci měsíc hrát fotbal, protože se potřebuje zotavit. A tak bychom se měli také naučit chápat, že když se někdo léčí s depresí, vyžaduje to čas a pochopení.

  Léčba deprese je těžká a často vyčerpávající, pacient u sebe musí najít sílu v léčbě pokračovat, a to ve chvílích, kdy mu deprese našeptává, že léčba nemá cenu nebo že si ji nezaslouží. Je to často velmi zákeřné a takový člověk se může cítit velmi sám. A nepomůže mu, když mu ostatní říkají „hlavu vzhůru“ nebo „tak jdi na procházku“. Člověku se zlomenou nohou taky neříkáme „tak se jdi projít, to se spraví“.

  Věřím, že všichni, kdo si toto přečetli, budou patřit mezi ty, kdo se nebudou bát vyhledat psychologickou a psychiatrickou pomoc, když u sebe poznají známky psychických problémů. A doufám, že budete schopni podpořit své kamarády a příbuzné, kteří třeba nějaký psychologický problém mají. Můžete se jich třeba zeptat: „To zní dost složitě. Jsi dobrý/dobrá, že to dáváš. Já o tom moc nevím, je vím, že to není žádná legrace. Jestli chceš, můžeš mi o tom říct víc.“ I taková maličkost může hodně potěšit.

  Nemoce

  Strach z nemoci

  Dobry den , mám dotaz od kolika let průměrně mužů dostat rakovinu děložního čípku a všechny tyhle nemoci muže to být i v 10,14 letech nebo až od vyššího věku?Dost se těchto nemoci bojím a nikde jsem se nedočetla odpovědi Možná to je proto že mám výtok někdy jak voda někdy jako nudle z nosu (konzistence)jinak nezapachá je bili až průhledný a ma vůni jogurtu jediné co smrdí tak spodní prádlo močí a je mokré .Děkuji za odpověď

  ——-, 29. srpna

  Ahoj z Modré linky,

  díky za důvěru, s kterou se nám svěřuješ. Píšeš o strachu z nemocí, spojených s pohlavními orgány a o poševním výtoku. Ptáš se nás, od kolika let se může objevit rakovina děložního čípku.

  Rozumím, že když u sebe a svého těla něco neznáš, může Tě to vystrašit. Je proto moc dobře, že se ptáš, a že na to nezůstáváš sama. Bohužel, Ti nemůžu přesně říct, z čeho máš aktuálně výtok, který popisuješ, to by Ti nejlépe řekla gynekoložka. Bývá ale časté, že průměrně půl roku před první menstruací dívky mívají výtok podobný tomu, který popisuješ. Rakovina děložního čípku může být způsobena pohlavně přenosnou HPV infekcí. Tvoje praktická lékařka/gynekoložka by Tě měla informovat o očkování proti HPV infekci (rakovině děložního čípku), které se provádí ve 13 letech. Důvodem očkování v tomto věku je to, že se tak mladí lidé s infekcí ještě nesetkali, protože nezahájili sexuální život. Je proto velmi málo pravděpodobné, že by se dívky mezi 10-14 lety s tímto onemocněním setkaly.
  Ve většině případů je mladé lidské tělo zdravé a vyvíjí se tak, jak má. Pokud máš ale přetrvávající strach, anebo nejistotu z toho, jak Tvé tělo reaguje, tak bych Tě chtěla podpořit, ať se poradíš nejprve s někým blízkým dospělým (rodiče, jiní příbuzní, starší kamarádi) a spolu pak můžete navštívit lékaře (praktického, gynekoložku). Pro podrobnější povídání jsme Ti k dispozici i na Modré lince anebo non-stop na Lince bezpečí.

  Přejeme Ti klidnější dny podle Tvých představ.
  Modrá linka

  Nemoce

  Škodlivý vliv mobilního záření

  Ahoj, vím, že to sem moc nepatří, ale zajímalo by mě jestli má záření z mobilního telefonu vliv na zdraví (jestli je rakovinotvorné a podporuje tvoření nádorů) díky za odpověď

  kluk,, 24. srpna

  Ahoj, díky za dotaz a za to, že se zajímáš o věci kolem sebe.
  Mobilní telefony využívají ke komunikaci s okolím technologie Bluetooth, Wi-Fi a GSM, a všechny fungují na principu rádiových vln, liší se především dosahem a frekvencí.

  Síla (energie) tohoto vyzařování je řádově nižší, než taková, která by mohla mít měřitelný vliv na naše buňky v jakékoli významné míře. Jde o celkem sledovanou a kontrolovanou záležitost, není v zájmu žádného výrobce, aby poškozoval zdraví (kdyby se něco takového prokázalo, platil by vysoké pokuty, nemluvě o zničené pověsti). Tady je zpráva Světové zdravotnické organizace: „V posledních dvou desetiletích bylo provedeno velké množství studií, jejichž cílem bylo posoudit, zda mobilní telefony představují potenciální zdravotní riziko. Doposud nebylo zjištěno, že by používání mobilních telefonů mělo nepříznivé účinky na zdraví.“

  Jsou ale jiná rizika, která jsou spojená s používáním mobilního telefonu: nedostatek pohybu, problémy se zády (kvůli strnulé poloze), psychologické problémy související se závislostí (týká se nejen návykových her, ale i třeba sociálních sítí nebo návykového obsahu), roztěkanost nebo narušená kvalita spánku. Ty jsou podle mého mnohem závažnější a vyplatí se kvůli nim sledovat, jak často bereme do ruky telefon.

  Nemoce

  Strach ze zubaře

  Ahoj poradno omlouvám se že zase píšu o zubaři ale jako malý mi trhali zuby vrtali a nevím co ještě, od té doby se bojím chodit k zubaři, noo takže k dotazu: Když mi sundali fixní rovnátka tak mi zubař řekl že mám na zubu kaz, já se podíval do zrcadla a viděl jsem takovou větší díru na horním zubu těsně u dásní nebolí mě to a ani neomezuje, ale co řekl zubař tak mamka bere za slovo a zavolala k zubařce a setkají se v úterý příští týden noo a já se strašně bojím co mi budou dělat nevíte? Větší díra v zubu žádná černá tečka nic je celý hnědý, noo a já se teď hrozně bojím co mi budou dělat, vím co mi řekne na to mamka: pane bože už jsi dost starý takže nebul, ale já tam prostě nechci, nevíte jak se zbavit strachu od zubaře ? A mohou mi čistit kanálky i dítěti? Moc se bojím....

  Kluk, ??let, 5. srpna

  Ahoj z Modré linky,

  díky za důvěru, a že jsi měl odvahu svěřit se nám se svým strachem. Píšeš nám o tom, že se bojíš jít zubaři, máš předchozí špatné zkušenosti. Po tom, co Ti sundali fixní rovnátka Ti návštěva byla doporučena a půjdeš tam asi v následujících dnech. Máš obavy z toho, co Ti můžou se zubem, který má nejspíš kaz, udělat.

  Bohužel Ti neumím přesně odpovědět na to, jak Tě bude zubař léčit, můžu Ti ale pomoct podívat se na Tvůj strach z té návštěvy. Věřím, že mohlo být úlevné, když Ti konečně sundali fixní rovnátka a teď máš třeba zuby, které se Ti více líbí. Zároveň Ti hned řekli zprávu o zubaři, která Tě vylekala. Mrzí mě, že máš od doby, kdy jsi byl malý, na zubaře tak špatné vzpomínky. Nevím přesně, kdy si u zubaře naposledy byl, ale věřím, že to na Tebe mohlo hodně zapůsobit a Tvůj mozek si to zapamatoval jako něco moc nepříjemného. Je jasné, že se teď „brání“ při představě, že bys to měl třeba zažít znova. Zároveň asi chápeš, že bohužel není dlouhodobě udržitelné mít na zubu třeba kaz.

  Chtěla bych Tě proto podpořit, abys té léčbě zubu dal šanci a zkusil to. Je běžnou praxí, že pokud se do zubu zasahuje nějak víc, třeba se léčí kaz, tak se používají látky, které Ti znecitliví postižené místo, aby se mohlo opravit. Napadá mě, že někomu proti strachu pomáhá o té situaci co nejvíc vědět. Můžeš se třeba v ordinaci zkusit zeptat, co všechno Ti bude zubař dělat a proč. Někomu pomáhá si o tom promluvit s někým blízkým (z rodiny, kamarádů) předem anebo vymyslet spolu věci, které strach dokážou zmírnit. Třeba si můžeš před návštěvou slíbit něco, co pro sebe příjemného uděláš za odměnu. Někdo potřebuje při vypjaté chvíli odklonit pozornost na něco jiného třeba tak, že si hraje s balónkem v ruce, poslouchá oblíbenou písničku, počítá nějaké předměty v místnosti/hledá konkrétní barvy aj. Je více věcí, co se dá zkusit. Moc bych Ti přála, ať si najdeš tu svojí, která Ti pomůže návštěvu zubaře zvládnout.

  Držíme palce,
  Modrá linka

  Nemoce

  Ahoj. Dneska se tady prostě potřebuju svěřit protože vám jako pořádně důvěřuju. No k věci, prostě moje prateta má manžela (mojeho prastrejdu) a on má už asi 4 roky nějaké zdravotní problémy a v posledním roku začalo něco být i s jeho myšlením že prateta z toho byla tak psychicky na dně že si pronajala vlastní byt. Asi tři měsíce to takto fungovalo, jenomže tak před dvěma týdny jsem zaschlechla něco že se prateta nějak divně zachovala ale nějak jsem v tom nepátrala. Jenomže dneska ráno jsem se probudila a slyším mluvit babičku s mamkou o tom že prastrejda ne už v nemocnici. Nic moc jsem nezachytila a kdybych měla být upřímná, tak jsem za to ráda. Jenomže teďka jsem si v normálu jedla zmrzlinku a že pak půjdu na trénink když v tom zavolala že prastrejda je asi na přístrojích. No a ve mě se prostě svírá úzkostný pocit, zrovna teď když jsem byla po dlouhé době zase šťastná. Jak se mám z tohoto dostat? Děkuju $>

  holka, 12 let, 9. července

  Ahoj,
  píšeš, že má strejda nějaké zdravotní problémy. Pochopila jsem, že vlastně moc netušíš, co se děje. Úzkost může pramenit i z toho, že nemáme dostatek informací o nastalé situaci. Proto mě napadá, že by možná pomohlo promluvit si s rodiči o tom, jak to s prastrejdou vypadá. A zároveň se pobavit i o tom, co to v tobě vyvolává. V takových chvílích je fajn mít podporu blízkých.
  Měj se krásně,
  Péťa

  Nemoce

  Dobrý den, tahle otázka nebude přímo na mě, ale bude směřovaná na mojí nejlepší kamarádku. Momentálně je v Jánských lázních kvůli skolióze, je tam už 6 týdnů, a zhubla za tu dobu 4kg, (prý tam vaří málo a ještě k tomu hnusně). No, ale problém je ten, že asi před týdnem ji začalo tak 4 za den téct z nosu krev. Ještě za lékařem nebily, což je chyba, ale říká že za týden 6.6 už půjde domů. Ale já se o ní bojím, nechci aby měla nějaké potíže, a sice nejsem odborník ale příjde mi že tohle je nějak špatně. Děkuji za vyslyšení a za případnou pomoc.

  kluk, 14 let, 30. května

  Ahoj,
  vidím, že ti na kamarádce záleží. Chápu, že máš strach, krvácení z nosu 4x za den není zrovna málo. V lázních by měl být k dispozici lékař, zkus kamarádce napsat, že by se mu měla s krvácením z nosu svěřit, pokud to ještě nepřešlo. Případně se může poradit se svým obvodním lékařem. Pokud i přesto nebude chtít o problému lékaři říct, je to její rozhodnutí a ty ho zkus respektovat.
  Měj se krásně.
  Péťa

  Nemoce

  Proč je nutné očkování?

  Ahojky, mám tady takový menší problém, teda spíš že něčemu tak trochu NEROZUMÍM. No k věci: jak všichni dobře víme, nějaký ten pátek už je tu s náma koronavirus. A teď je tu i očkování. Lidi se rozdělili na takové dvě skupiny: ti co chcou očkování a ti co jsou odpůrci očkování. Naše rodina je teda odpůrce očkování, zvlášť po tom co se objevují takové ty například sraženiny po očkování a já nevím co všechno. Od nás je fakt naočkovaný jen jeden člověk z rodiny: sestra mojí babičky. No ale protože ty vakcíny jsou nové a nejsou ozkoušené tak prostě zbytek naší rodiny nebude naočkovaný. Jenže co tak čtu tak lidi do toho očkování tak trochu nutí. Ale proč, vždyť to se nesmí. A taky se trochu bojím co to bude mít za dopady protože nebudeme moct cestovat a spustu dalších věcí....ale naočkovat bych se taky nenechala. Moje otázka teda zní: proč ti lékaři a všichni tito lidi tak do toho očkování nutí a proč tady přestává demokracie? Proč tohle všechno?
  PS: samozřejmě neříkám že situace není vážná. Před lékařema se skláním a obdivuju je, takže to prosím nemyslete zle

  holka, 12 let, 20. května

  Ahoj, zcela správně se zajímáš o to, jak věci fungují. Očkování je jedno z největších témat současnosti, a šíří se kolem něj řada mýtů. Tak tomu ostatně bylo už v 19. století, kdy vědci objevili první vakcínu (proti pravým neštovicím, virovému onemocnění, které zabíjelo skoro třetinu nakažených). Pravé neštovice se podařilo díky očkování vymýtit na celém světě v roce 1980. Jde o úžasný úspěch: protože očkování proti pravým neštovicím proběhlo globálně, po celém světě, tato nemoc již neexistuje a ročně na ni neumírají ani miliony, ani tisíce, neumírá na ni už nikdo.

  Píšeš, že u očkování proti covidu se lidé „rozdělili na dvě skupiny“, ale tak to není, respektive je to příliš zjednodušující. Je tu minimálně šest skupin:

  1. lidé, kteří už se nechali očkovat
  2. lidé, kteří se chtějí nechat očkovat a čekají na termín (to jsem třeba já)
  3. lidé, kteří vyčkávají, jak se věci vyvinou
  4. lidé, kteří se nechají očkovat, pokud to pro ně bude mít výhody a bude to pohodlné (nechtějí s tím mít práci navíc)
  5. lidé, kteří nevěří lékařům obecně
  6. lidé, kteří došli k názoru, že covid neexistuje, nebo že covid není nebezpečný.

  Myslím, že rozumím všem skupinám. Ale šestá skupina (lidé, kteří si myslí, že covid není nebezpečný) se bohužel plete. Rád bych napsal, že covid není nebezpečný (sám jsem si to kdysi myslel), ale prostě to není pravda. Covid je nebezpečný, a je teď díky novým variantám ještě nebezpečnější, než předtím. Umírají na něj nyní mladší lidé, než v roce 2020, a dokonce i děti už mají těžší průběh.

  Lidé často posuzují očkování izolovaně. Mají pocit, že pokud očkování není 100% bezpečné, tak je lepší se mu vyhnout. A pak stačí, že jeden člověk z milionu měl sraženiny krve, a v jejich očích je očkování nebezpečné.

  Ale to je sice pochopitelný pohled, ale mylný. Očkování musíme vždy srovnávat s tou nemocí, proti které očkujeme. Tedy v tomto případě srovnat očkování s covidem. Když to hodně zjednoduším, tak si vezmeme milion neočkovaných lidí a milion očkovaných lidí. Z milionu očkovaných bude mít jeden sraženiny krve (což je nepříjemná a někdy i vážná komplikace vyžadující pobyt v nemocnici) a stovky tisíc z budou mít po očkování jeden den bolavou ruku a budou několik dní trochu unavení (a také několik dní po očkování nemohou pít alkohol).

  A teď se podíváme na milion neočkovaných lidí. No, v České republice z milionu náhodně vybraných lidí: 160 tisíc jich mělo covid, 20 tisíc jich mělo opravdu vážný průběh vyžadující hospitalizaci, desítky tisíc mají i půl roku po onemocnění citelné následka a tři tisíce zemřelo na komplikace s covidem.

  Představ si, že si můžeš vybrat, do které skupiny půjdeš. Skupina A má šanci jedna z milionu, že zemře a a celkem vysokou šanci, že je bude jeden den bolet rameno.

  Skupina B má šanci tři tisíce z milionu, že zemře, a budou tam desítky tisíc těžkých průběhů a dlouhodobých následků.

  Kromě toho jsou tu dopady celospolečenské. Když se podaří, aby byla očkována většina lidí, epidemie covidu už se na podzim nevrátí. Nebudou se muset zavírat obchody a školy. Lidé nebudou přicházet o práci a živobytí. Pokud ale nebude dost lidí očkovaných, tak se epidemie může vrátit a státy, které nebudou mít dost očkovaných, na tom budou zase špatně. Třeba ne tak špatně, jako na tom bylo Česko na podzim 2020, ale bude opět nutné zavírat, zůstávat doma, nosit respirátory atd.

  Takže ano, stát „tak trochu nutí“ lidi k očkování, stejně jako nás „tak trochu nutí“ být v autě připoutaní (přestože když se pásy zaváděly ve 20. století, bylo řada lidí proti a psali, že se „nenechají státem spoutat“). Připoutání (očkování) prostě zachrání tolik životů, že se to vyplatí. Jednotlivci i společnosti.

  Nemoce

  Zdavím mán důvodné podezdření že trpým bipolární poruchou a netuším jak to říct rodičům samozřejmĕ bych jim zo chťel říct tak aby jsme si to šli ovĕřit

  Ďekuju předem za odpovĕď ❤

  kluk, 13 let, 20. května

  Ahoj,
  bipolární afektivní porucha je duševní onemocnění, které musí diagnostikovat psychiatr společně s psychologem. Tito odborníci totiž dokáží rozlišit tuto poruchu od potíží, které mají podobné příznaky. Zkus rodičům popsat, co tě trápí, jaké se u tebe projevují příznaky a jak se cítíš. Domluvte se na tom, jestli navštívit psychiatra nebo psychologa. Další možností je promluvit si se školním psychologem, pokud ho ve škole máte. Ten by ti taky měl dokázat poradit, co dělat.
  Měj se hezky,
  Péťa

  Nemoce

  Ahoj Alíku,
  Mám pocit, že mám OCD (obsedantně-kompulzivní poruchu), jelikož už odjakživa pořád dělám, počítám, srovnávám a kontroluji věci, i když si myslím, že je to zbytečný a nemusím to dělat, ale já nemůžu přestat a hodně mi to vadí. Přijde mi to hrozně hloupé, třeba jsem schopna stát i 10 minut u dveří, protože mi přijde, že nejsou zamklé i když jsou. Nebo už odjakživa počítám všechny svoje kroky na určitý počet. Dokonce si i určuji kolik úkolů do školy musím denně udělat, protože se jinak cítím špatně. Nebo taky neustále ťukám a klikám s věcmi a počítám to. Neustále se stresuju kvůli věcem jako tohle a přijde mi to divné. Chtěla bych to říct mamce, ale nevím jak, protože se ji nerada svěřuju. Chtěla bych si udělat nějaký test, protože bych se chtěla vyléčit, ale nevím jak a kde, nikde to nemůžu najít. Co bych měla dělat?

  holka, 14 let, 10. května

  Ahoj,
  každý z nás má nějaké zvyky a rituály, které pravidelně opakuje. Píšeš, že tyhle tvé rituály už tě ale obtěžují. Dobře sis našla, že to může být jeden z příznaků obsedantně kompulzivní poruchy (OCD). K tomu, aby se zjistilo, jestli se opravdu jedná o tuto psychickou obtíž, je třeba navštívit odborníka na duševní zdraví - psychiatra. Zkus mamce nebo klidně jinému dospělému, kterému věříš, říct, co tě trápí. Popiš mu, jak tvé potíže vypadají a domluv se s ním na návštěvě psychiatra. Ten se s tebou pak podívá na to, čím by tyto potíže mohly být způsobeny a co dělat, aby už tě neobtěžovaly.
  Budu na tebe myslet, abys to v pohodě zvládla. Jsi statečná, že sis dokázala říct o pomoc, jen tak dál!
  Péťa

  Nemoce

  Co způsobuje rakovinu

  Jak si můžu způsobit rakovinu? Jasný, všude je napsáno kouření, spálený tuk a podob. Ale musí být ještě nějáký způsob, ne???

  Dobře děláš, že se zajímáš o to, jak věci fungují. Předpokládám, že chceš vědět, čemu se vyhnout, aby ses rakovině vyhnul nebo vyhnula.

  Rakovina není jedna nemoc, je to spíše typ nemoci, jde o nádorové onemocnění, při kterém se buňky začnou nekontrolovatelně množit. Rakovina je způsobena mutací DNA, a příčiny této mutace mohou být různé. Může to být dědičná mutace, ale to není moc obvyklé. Častěji k mutaci dojde až po narození.

  Správně uvádíš kouření, což je nejznámější a také statisticky jedna nejvýznamnějších příčin rakoviny. Nejde jen o rakovinu plic nebo hrtanu, kouření způsobuje celou řadu dalších onemocnění, včetně rakoviny žaludku, jater, slinivky atd.

  Mezi další přímou příčinu rakoviny se počítá spálení na slunci, nejčastěji jde o rakovinu kůže. Podobný princip, ale samozřejmě mnohem méně častá, je rakovina kvůli radiačnímu ozáření.

  Mayo Clinic, jeden z mých oblíbených zdrojů týkající se zdraví, uvádí také: viry, obezitu, některé chemikálie (karcinogeny), hormony a nedostatek pohybu.

  Ne každá mutace v buňce způsobuje rakovinu. Naopak, naše tělo si s mutacemi obvykle velmi dobře poradí a nedovolí jim se šířit. Každopádně je dobré starat se o své zdraví a jíst pestrou stravu a dbát na dostatek pohybu. Je to stará, ale osvědčená a mnoha studiemi podložená rada.

  Nemoce

  Ahojky. Nevím jestli to mám úplně napsat sem, ale nemohla jsem najít téma psychické zdraví.
  Už delší dobu mám psychické ale i fyzické problémy... Začalo to někdy v půlce února když jsem najednou nemohla dodechnout, myslela jsem si že to přejde.. Nepřešlo, mám to do teď. Potom jsem začala řešit každý maličký zdravotní problém (Hypochondrie); Měla jsem panický strach z toho, že jsem si propíchla puchýř, atd... Potom jsem začala mít problémy s důvěrou, Nikomu jsem se nechtěla svěřovat, bojím se že to řeknou dalšímu a dalšímu. Jediný komu jsem se svěřovala byla máma. Ani ségře jsem nechtěla nic říct. Dále jsem to moc neřešila, ale potom jsem zas začala nad vším přemýšlet ,,Mohlo by se stát..“. Brečela jsem nad každou větou, co kdo řekl, například mi kamarádka řekla že jsem pro ni motivace; já nad tím začala přemýšlet a nakonec jsem se rozbrečela. Možná to není nic tak hrozného, ale v kombinaci s tím dechem je to vyčerpávající.
  Možná je to blbost, ale je možné že je to tím, že mi moje nejlepší kamarádka v hádce řekla že by ,,bylo lepší abych chcípla, než jí srážela sebevědomí“? stalo se to v lednu, bylo mi hrozně a v únoru se začaly objevovat psychické i fyzické problémy. Samozřejmě tu jsou i další věci co s tím souvisí, ale tohle je to nejhlavnější.
  PS: Všechny tyhle problémy co jsem zmínila přetrvávají do teď.

  holka, 12 let, 29. března

  Milá pisatelko,
  popisuješ svoje problémy s dechem a pak s úzkostí ohledně svého zdraví a důvěrou v druhé. Cítíš se vyčerpaná a nerozumíš tomu, co se s tebou děje. Mohu ti k tomu napsat teď spíš obecný názor, protože ty informace, které od tebe mám, jsou na hlubší radu málo. Určitě se poraď také s lékařem, ať tě dobře vyšetří. Problémy s dechem se spojují také s tím, co je nyní tak všeobecně rozšířený problém, a to infekce Covid-19 a s tím ti zde nemůžeme radit. Nejdříve je potřeba vyloučit tuto příčinu. Následky onemocnění mohou přetrvávat dlouhou dobu, přestože jiné problémy nepozoruješ. Problémy s dechem mohou být spouštěčem dalších úzkostí ohledně zdraví. Představují nevědomě strach z ohrožení základní životní funkce. A je možné, že to, co pronesla tvoje kamarádka se na tom, že se ti spustily problémy s dechem podílí. Mohlo se to spojit s nějakým dalším problémem, který v sobě neseš, díky vztahům ve své rodině. K této úvaze mě vede to, jak popisuješ svoje následné problémy s důvěrou ve vztazích. Nejspíš vztahy pro tebe představují nějaký zdroj úzkosti a stresu také. To může být hodně neuvědomované. Ale zde o tobě víc nevím, tak mohu pouze takto napsat své podněty, které se často objevují v terapeutické praxi. Potřebovala bych nyní vědět víc o tvé povaze, osobnosti, osobní historii, rodinných vztazích, ale i ty sama můžeš víc zapátrat a zamyslet se nad tím a třeba najdeš další, širší souvislosti, a určitě neváhej s tou návštěvou lékaře. Bylo by také fajn mít nějakou psychologickou pomoc. Když se problémy řeší včas, tak jejich řešení nemusí být dlouhé a náročné. Je moc dobře, že ses svěřila do této poradny. Naší radu ber ale spíš jako podnět a první nasměrování. Přejeme Ti, ať se tvé problémy brzy zlepší a je ti opět dobře.
  Tým Centra Locika

  Nemoce

  Bolesti v podbřišku

  Ahoj chtěla bych se na něco zeptat :) už od mala mám tak trochu strach z doktorů takže nechci chodit ke gynekologovi ve 14 letech snad mě chápete no ale to je to vedlejší mám takovej menší problém.Obcas se mi stáva ze mě bolí v podbrisku no spis měchýř jakoze uvnitř měchýře no a ta bolest je fakt strašná nedá se skoro vydržet ale trvá to jenom 7-10 sekund a pak nic a už mě nic nebolí no a tohle se stává tak 1 nebo 3x do roka ale taky mi někdy celej rok nic není. Myslíte ze je to vážný a nebudu mít kvůli tomu děti? Menstruací to není protoze tu mám normálně a tahle bolest je jiná.

  holka, 14 let, 25. března

  Ahoj,

  je dobře, že se umíš zeptat na věci, které Tě zajímají a dokázala jsi nám napsat. I když nemusí jít o nic vážného, takto na dálku po internetu Ti to však s jistotou říct nemůžeme, to by musel posoudit odborný lékař po vyšetření. Kdyby se bolest měla opakovat, zkus se svěřit nejdřív rodičům a své praktické lékařce, která posoudí, jak postupovat dále. Může Ti také vyšetřit moč i podbřišek abys měla jistotu, že je vše v pořádku.

  Přejeme příjemné jaro ve zdraví.
  Modrá linka