Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkova poradna

  Co to je?

  Dobrý den, nevíte, co je to klitoris? Děkuji za odpověd.

  kluk, 12 let, 6. června 2018

  Klitoris, nebo také poštěváček, je součást pohlavních orgánů v samičím těle savců. Viditelná část připomínající knoflík je umístěna ve vulvě blízko zevního spojení malých stydkých pysků, nad poševním vchodem. Jeho speciálním úkolem je navození pohlavního vzrušení a orgasmu. Název klitoris pochází z řeckého Kleitoris (v překladu znaméná muž s klíčem; ten který hlídá vchod).
  – říká Wikipedie, viz cs.wikipedia.org/wiki/Klitoris

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Co to je?

  Ahoj, někdy je v knížce zmínka třeba o škole a tam je ze třeba někdo byl na koberečku v ředitelně.
  A mě zajímá co to je. Ten kobereček v ředitelně. Jestli to nemá něco spojeného třeba s trestem. Jinak normálně vím co to je koberec. Díky

  holka, 10 let, 27. srpna 2019

  Ahoj, spojením „jít na kobereček“ se rozumí, že jdeš k nějakému nadřízenému vysvětlit nějakou věc. V případě školy tu může jít práve o ředitele a třeba to, že jsi něco provedla.
  M.

  Co to je?

  Sestřenice / bratranec jedním slovem?

  Ahoj Alíku.
  Když bratr a sestra jsou sourozenci, tak jaký je výraz pro sestřenici a bratrance? Předem děkuji za odpověď.

  Ahoj A,
  díky za velmi zajímavý dotaz!

  Trochu jsem zapátral a bohužel odpověď už tak zajímavá není. Žádný souhrnný pojem pro sestřenice a bratrance neexistuje a pravděpodobně neexistoval ani v dávných dobách, kdy se rozlišovali strýčenci, ujčenové a tetěnci (jako různé pojmy pro bratrance podle pohlaví rodiče a jeho sourozence). Velmi pěkný výčet všech možných příbuzenských pojmů je na české Wikipedii.

  Vývoj jazyka kráčí různými cestičkami. Přestože všelijaké archaické pojmy vymizely, žádný pěkný souhrnný pojem pro potomky sourozenců rodičů nevznikl.

  Zajímavé je, že třeba v angličtině existuje naopak pouze souhrnný pojem: cousin. Překladatelé do češtiny musí vždy zkoumat širší kontext, aby zjistili, jestli je tím míněn bratranec, nebo sestřenice. :->

  Alík

  Co to je?

  Dobrý den, chci se zeptat, je holka to samé jako přítelkyně?

  kluk, 11-15 let, 27. ledna 2019

  Ahoj,
  záleží na tom, v jaké situaci se ten pojem použije. Ano, v některých případech to jsou slova stejného významu.

  Všeobecně označuje pojem holka osobu ženského pohlaví. Když třeba rodič mluví o svém dítěti, tak myslí holkou spíš dceru. Kdyby v nemocnici po porodu doktor říkal „gratuluji maminko, je to přítelkyně“, asi by to naznačovalo, že utekl z psychiatrie. :->

  Alík

  P. S.: Ty máš ale krásné věkové rozpětí. Jestli chodíš i ve škole do čtyř tříd najednou, tak musíš mít hlavu jako nafukovací žirafu.

  Co to je?

  Co je karma?

  Ahoj Alíku a spol. Mohli byste mi vysvětlit pojem karma? Sice mám tušení, co to je, ale mohli byste mi to vysvětlit přesněji?

  holka, 11 let, 20. ledna 2019

  Ahoj,
  karma je v obecnějším slova smyslu víra v nějakou vyšší spravedlnost světa. Tedy, že dobré skutky a myšlenky vedou ke spokojenému životu, špatné skutky a myšlenky vedou k utrpení. Většinou o karmě mluvíme, když je někdo náhodnou shodou okolností potrestán za něco špatného (třeba když ozbrojený lupič během přepadení omylem vystřelí a odražená kulka zasáhne jeho hýždě :->), nebo když má někdo jen tak nevysvětlitelnou smůlu (= špatná karma), nebo když někdo páchá dobro a doufá, že se mu to v budoucnu nějak vrátí, ale ještě vůbec netuší jak.

  Pojem karmy pochází z východních náboženství – z hinduismu a budhismu – kde bývá i úzce spjatý s vírou v reinkarnaci (znovuzrození, přesun duše zemřelého do nového těla), čímž vyznavači těchto filozofií vysvětlují, proč se občas zdá, že karma nefunguje – že nevinní trpí a padouchům se daří. Zdánlivě nevinní trpí údajně proto, že byli v předchozím životě padouši. Tímto manévrem jde vysvětlit všechno... a z jednoho tajuplného fenoménu jsou najednou dva. :-)

  V místním pojetí bývá karma vnímaná spíš obrazně, jako pověra. Málokdo skutečně spoléhá, že fyzikální zákony vesmíru tajně udržují nějakou rovnováhu mezi lidskými pojetími dobra a zla. Ani žádný řízený pokus neprokázal souvislost mezi morální ctností a náhodnými jevy, poctivým slušným lidem bohužel padne na hrací kostce šestka stejně často jako zlotřilým psychopatům. Občas bychom si přáli, aby naše vnímání spravedlnosti bylo napevno zadrátované ve struktuře časoprostoru, aby o dění nemohla rozhodovat bezcitná náhoda, kterou nemůžeme mít nikdy úplně pod kontrolou... ale je to marné.

  Přestože je vesmíru téměř určitě jedno, jestli jsme hodní, nebo zlobíme, pořád se vyplatí páchat spíš dobré skutky, protože ostatním lidem to jedno není... a i ta člověčí pozemská spravedlnost občas dokáže zázraky. Slušným a ohleduplným chováním tedy sice nemůžeme zabránit tomu, že nám začne pršet na hlavu, ale zvýšíme si šanci, že nám někdo ochotně půjčí deštník. ;-)

  Alík

  P.S.: Pojmem „karma“ se u nás označují i plynové ohřívače vody, které kdysi vyráběla firma jistého Karla Macháčka (odtud ten název). Nijak nesouvisejí s filozofií. Když má někdo v bytě špatnou karmu, může se udusit oxidem uhelnatým. :-$

  Co to je?

  Dobrý den, prosím vás, hledala jsem na internetu, ale nikde jsem nenašla vysvětlení práce účetní a managera. Prosím Vás, mohli byste mi popsat práci účetní a také managera, nějak abych to pochopila?

  holka, 15 let, 11. ledna 2019

  Ahoj,
  účetní se stará o účty, tedy vlastně dohlíží na firemní peníze. Kontroluje, jestli odešly platby ve správné výši správné firmě, nebo naopak jestli přišly tak, jak přijít měly, jestli zaměstnancům chodí mzda... a navíc k tomu všemu se zejména stará o daně. Daně jsou poplatky pro stát, ze kterých se pak podle rozpočtu schváleného zvolenými politiky platí provoz škol, nemocnic, policie, důchody a tak podobně. Vzhledem k tomu, že daně jsou dost spojené s tou politikou, poměrně často se jejich pravidla mění a všelijak komplikují (mohla jsi slyšet třeba o EET). Účetní musí tento mnohdy dost zmatený vývoj hlídat a mít v pořádku všechny formuláře pro případ, že by přišla do firmy kontrola z finančního úřadu.

  Manažer je obecné označení pro někoho, kdo řídí nějaký tým lidí, nebo zodpovídá za nějaký projekt, na kterém jiní zaměstnanci pracují. Měl by přemýšlet o cílech, o nějakém „větším obraze“, který řadoví pracovníci moc neřeší. Měl by umět dobře vycházet s lidmi. Také musí myslet na časové termíny a náklady a tak podobně. Prostě je to člověk, který šéfuje. :-)

  Snad jsem to popsal srozumitelně... za případné nepřesnosti se všem účetním a manažerům omlouvám. :-D

  Alík

  Co to je?

  Ahoj Alíku, co je to „polibek maliny“?

  holka, 12 let., 10. prosince 2018

  Hodil jsem ten pojem do vyhledávače a řekl bych, že je to příchuť minerálky. Asi trochu malinová.

  Co to je?

  Je kakao droga?

  Ahoj Alíku a spol. Je pravda že kakao z obchodu je droga, když se šňupe? Slyšela jsem to dneska venku.

  holka, 12 let, 14. srpna 2018

  Ahoj,
  záleží asi, co si kdo představuje pod pojmem droga. Návyková látka to není, pokud vím, a na to způsob požívání nemá vliv.

  Česká Wikipedie nyní říká: „Čisté na drobno rozdrcené kakao se také dá používat jako droga. Kakao způsobuje vyplavení endorfinu, známého také jako hormon štěstí, díky vysokému obsahu hořčíku také uvolňuje svaly a konzumentům dodává energii až po několik hodin.“ – cs.wikipedia.org/wiki/Kakao#Droga

  Co to je?

  dobrý den,
  chtěl bych se zeptat na pěkně blbou otázku.

  CO JE TO SEN?

  Aleš 10 let, 5. července 2018

  Ahoj,

  sny odjakživa lidi zajímaly, protože se jedná o svět mezi skutečným a neskutečným, mezi tím, co žijeme na venek a co žijeme uvnitř.

  Sen je stav změněného vědomí, který se děje v určité fázi spánku. Obrazy uchovávané v paměti - zážitky, pocity, vjemy se objevují ve formě filmu přehrávaného v hlavě. Mohou se smíchat s tím, co se děje teď (třeba venku někdo seká sekačkou trávu a ve snu se nám zdá, že například vrní kočka). Ve snu mohou být překonány všechny fyzikální a přírodní zákony - člověk může létat apod.

  Sen při samotném snění prožíváme jako skutečný.Všichni lidé mají sny, ale pouze někteří jsou schopni si je pamatovat. Některé sny člověka potěší, jiné zase mohou být spíše "nočními můrami", které ho spíše vyděsí.

  Tvoje otázka není blbá, je dobré, že se ptáš na to, co Tě zajímá. Můžeš ale také využít jiné zdroje, třeba zapátrat na internetu, v encyklopedii, ptát se blízkých lidí apod.

  Pěkné prázdniny,

  Modrá linka

  Co to je?

  Co je plazma?

  Ahoj,
  už dlouho mě zajímá: co to je plazma?
  Prosím odpověz.

  holka, 12 let, 26. srpna 2017

  Plazma se někdy označuje jako čtvrté skupenství hmoty, ale dalo by se říct, že je to speciální typ plynu, který má zvláštní elektromagnetické vlastnosti. V přírodě na Zemi se běžně nevyskytuje (jen krátce při blesku), ale ve vesmíru je plazma přítomná třeba ve hvězdách, kde je takové vedro, že se jádra atomů svléknou z obalů a plavou v prostoru odděleně od elektronů. Lidi umí plazmu uměle vytvořit, našla bys jí třeba v zapnuté zářivce nebo ve starším typu televizní obrazovky (kterému se také říkalo plazma).

  Odbornější popis bys našla třeba na Wikipedii:
  cs.wikipedia.org/wiki/Plazma

  Narazil jsem teď i na docela pěkné povídání na YouTubu:

  Ještě bych měl pro úplnost zmínit, že existuje krevní plazma, což je hlavní složka krve, a ta nemá s tou fyzikální plazmou vůbec nic společného... naštěstí pro nás :-)

  Co to je?

  Prosím můžete mi prosím vysvětlit jak mám svému mladšímu bratrovi( má 10 let) vysvětlit slovo masturbace? Nechci mu to vysvětlit nějak špatně, ono přišel s tím že školy že mu starší kluci říkali že už masturbují.A nepřijde mi vhodné abych mu to vysvětlovala zrovna já, ale proto aby si nemyslel že je to něco špatného, byla bych ráda aby se to dozvěděl od Vás. Už dopředu Vám děkujeme :)

  holka, 12 let Svatá, 21. května 2017

  Ahoj,

  máš pravdu masturbace není nic špatného. Jedná se o sexuální uspokojování rukama. Nejsme sexuální poradna, takže více informací si vyhledej na internetu nebo v knihách. Pokud si do vyhledavače zadáš slovo masturbace, určitě najdeš mnoho informací.
  Hezké dny tobě a tvému bratrovi přeje Alíkova kamarádka Bája

  Co to je?

  Ahoj, můžu se zeptat co znamená slovo patos? Nedávno jsem slyšel kritiku na jeden film, že prý je plný patosu a já nevím co to znamená

  Štěpán, 17. května 2017

  Ahoj,
  ve slovníku se uvádí, že patos je prudké hnutí mysli, vzrušivý. V souvislosti s filmem se myslí, že film přehnaně působí na emoce. Určitě znáš filmy o hrdinství, zejména americké filmy, kde hrdinský skutek je podkreslen hudbou, hrdina dlouze umírá a z posledních sil, pronese nějakou moudrou větu nebo citát a diváci s pláčem opouštějí kinosál. :-)

  Hezké dny ti přeje Alíkova kamarádka Bája

  Co to je?

  Prosím dokážete vysvětlit co to je rasismus?

  martinm236, 13. dubna 2017

  Rasismus je teorie a ideologie rozdělující lidi do skupin podle rasového klíče.

  Rasismus v širokém slova smyslu je názor, podle něhož je lidstvo rozděleno na biologicky odlišné „rasy“. Tato teorie tvrdí, že odlišný vývoj různých lidských ras a etnik, podmíněný geografickým umístěním, rozlišuje schopnosti a vlastnosti jejich jednotlivých příslušníků. V praxi pak tento názor v řadě případů vedl (či stále ještě vede) k rasovému vyloučení, veřejnoprávní nebo soukromoprávní diskriminaci, a ve výjimečných případech i k pokusům o vyvraždění nepřátelských skupin.

  Hezké dny ti přeje Alíkova kamarádka Bája

  Co to je?

  Ahoj, kdo je to anarchista?
  Děkuju

  Anarchista je zastánce politického myšlenkového směru, jehož cílem je vytvoření takové společnosti, ve které by nevládla žádná forma nadřazenosti jednoho člověka jinému z jakýchkoli důvodů. Anarchista neuznává formu státního zřízení, moc a zákony pokládá za překážku na cestě ke svobodě. Kořeny anarchismu je možné nalézt v antickém Řecku, v buddhismu a dalších myšlenkových hnutích.
  Více informací si můžeš najít třeba na wikipedii.

  Hezké dny ti přeje Alíkova kamarádka Bája

   

  Co to je?

  Dobrý den, ráda bych se zeptala, co znamená, když je někdo "sepl" ? Hledala jsem na internetu, ale tam jsem to nenašla. Jedná se snad o nějakou ukážku? Předem děkuji za odpověď.
  Tutlanchamon - otázka upravena poradcem

  Tutlanchamon, 12. ledna 2017

  Ahoj Tutlanchamone,


  je mi to moc líto, ale  se slovem sepl jsem se také nikdy nesetkala. Nejlepší cesta jak zjistit, co tím slovem dotyčný myslel,  je, se ho zeptat. Pokud ti někdo řekl, že jsi sepl, řekni mu, ať ti slovo vysvětlí. Často lidé používají slova, kterým sami ani nerozumí, jen je někde zaslechli a chtějí být zajímaví. Takže se tím tolik netrap.

  Hezké dny ti přeje Alíkova kamarádka Bája