Poradna: Alík radí dětem

Moje tělo - kluci

Dobrý den mám takový problém. Můj problém je že mám strašně dlouhý penis a překáží mi v pohybu. Je to k něčemu dobré mít dlouhý penis? Není nějaký způsob jak ho zkrátit? (Je mi 13 a můj penis v erekci měří 20 Cm)

kluk, 13 let, 20. června 2018

Ahoj,
délka penisu je velmi individuální a obávám se, že se s ní nedá nic dělat. Můžeš svůj problém zkonzultovat se svým pediatrem, ale domnívám se, že ti potvrdí, že se budeš muset s délkou svého penisu smířit.
Měj se hezky!
Bára

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Moje tělo - kluci

Je častá masturbace škodlivá?

fantomas, 14 let, 16. října

Ahoj,
ne není. Masturbovat můžeš tak často, jak chceš a jak je ti to příjemné bez jakýchkoli zdravotních následků.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj všichni chtěl bych se zeptat na jednu věc.
Vím že jedno varle má být níže, ale já mám i jedno o trochu menší než to druhé.
Je to od začátku puberty. Je to normální?

kluk, 13 let, 15. října

Ahoj,
varlata bývají asymetrická, jak co se týká jejich uložení, tak co se týká jejich velikosti. Otázkou samozřejmě je, o jak velký rozdíl ve velikosti se jedná - a to bohužel po internetu opravdu posoudit nelze. Bylo by proto určitě lepší, aby ses se svými pochybnostmi svěřil svému pediatrovi (třeba na preventivní prohlídce), který tě prohlédne a budeš mít jistotu, že je všechno v pořádku.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj, chtěl bych začít posilovat.
Jenže aby to bylo nějak vidět (hlavně na břiše), říká se, že musí být jen nízké procento tuku - asi kolem 8%. Neznáte nějakou spolehlivou kalkulačku tuku zdarma? Na jedné se mi totiž ukazuje, že mám 14% tuku (tady: chci-zhubnout.eu/kalkulacka-na-vypocet-telesneho-tuku/)
což mi přijde jako reálné číslo. Na jiné ale vidím čislo 29% (zde: fityou.cz/kalkulacky/telesny-tuk/
) což je extrémně moc a vzhledem k tomu, že mám BMI 21,7 je to asi i nereálné. Obvod pasumám 96 což je nadprůměr Dále mám hodnotu ABSI - nějaké zdravotní riziko 0.09 a to také je vzhledem k průměru 0.077 v mé kategorii nadprůměr. Takže bych se chtěl zeptat,

  1. Kde najdu spolehlivou kalkulačku pro změření obsahu tuku v těle
  2. Jak a jak ho mám snížit, než začnu posilovat, pokud mám těch 14 nabo 16 alespoň na tak 9 %.
  3. Jestli musím mít nějakou dietu, aby svaly byly vidět - třeba kolik denně musím sníst gramů bílkovin apod.
Děkuji
kluk, 16 let, 16. září

Ahoj,

posilování je určitě spolu s jinými aktivitami dobrým způsobem, jak pracovat na své zdatnosti a kondici! Protože ale ještě stále rosteš, neměl bys zvedat příliš vysoké váhy - a bylo by také dobré se poradit s někým, kdo posilování rozumí. Abys cviky prováděl správně a ideálně abys celkově procvičil všechny hlavní svalové skupiny (a nezatěžoval zvýšeně jen jednu část těla).

1) Všechny kalkulačky, které výsledek jen počítají z hodnot výšky, váhy a obvodu pasu, budou založeny na teoretických výpočtech a mohou být zatíženy vyšší chybovostí. Neznáme žádnou ověřenou, která by byla nejblíže realitě. Mnohem přesnější je stanovení tělesného složení pomocí bioimpedance - např. přístroje Bodystat nebo InBody. Tyto přístroje dokážou určit kolik máme svalů a kolik máme tělesného tuku - a kolik ho je pod kůží a kolik uvnitř těla mezi orgány (nitrobřišní tuk - ten je více nebezpečný než tuk pod kůží).

Přístroje InBody bývají dnes celkem dostupné v řadě sportovních center, měření může stát cca 150-200,- Kč. Je potřeba ale dodržet určitou přípravu (nemít den před měřením a v dni měření extrémní aktivitu, dodržovat běžný pitný režim a naopak se vyvarovat vyššího příjmu nápojů s obsahem kofeinu).

Tak nízké množství tělesného tuku (pod 10 %) mají obvykle zejména velmi aktivní sportovci.

2) Je otázka, jestli vůbec potřebuješ množství tuku v těle opravdu snižovat - nejlépe by bylo nejprve ho správně zhodnotit. Za ideální se považuje množství cca 10-20 % (u mužů do 30 let). Tuk se využívá jako zdroj energie pokud více energie vydáme než přijmeme a vhodně se stravujeme - pro Tebe ale s ohledem na růst není ideální příjem stravy nijak omezovat a ideální by bylo spíše zaměřit se na pravidelné vhodné stravování a udržování hmotnosti díky pravidelnému cvičení a kombinaci aerobního cvičení (např. běh nebo jízda na kole, rychlá chůze, veslování, apod.) a vhodného posilování. Budeš určitě ještě růst, takže stačí, když váhu budeš udržovat ve vhodných hodnotách - s tím ti může poradit i pan doktor nebo paní doktorka, kteří se o Tebe starají.

3) Abys ze cvičení obecně měl užitek, je určitě vhodná strava důležitá. Neovlivní ale zase tolik to, jak moc budou svaly viditelné. Dostatek bílkovin je určitě potřeba, ale zase to s nimi nesmíme moc přehánět - nadbytek pak zatěžuje ledviny (neměl bys přijímat více než 1,5 g bílkovin na kilogram hmotnosti).Snaž se mít zdroj kvalitních bílkovin ve všech hlavních denních jídlech a zařadit je i do svačin. Vhodnými zdroji jsou vejce (bílky), libová masa, ryby (a to i ty tučnější, mořské), mléko a mléčné výrobky (spíše polotučné), luštěniny (tofu nebo tempeh, čočka, fazole, cizrna) v kombinaci s obilovinami.

Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím!

Moje tělo - kluci

Zdravím!
Mám problém, opět

Pár spolužáků už mi říkalo, že už masturbují, já bych to chtěl taky zkusit, ale ať se snažím sebe víc, tak prostě mi nic není příjemný. Bojím se že je semnou něco špatně. Svěřil jsem se o mém problému kamarádovi, ale ten bohužel mi moc neporadil. Zkouším nové a nové techniky, ale nic nezabírá. Doufám že mi nějak poradíte :/

kluk, 12 let, 30. srpna

Ahoj,
vůbec se nemusíš bát, že je s tebou něco špatně, pokud ti není masturbace příjemná. Masturbace není povinnost a lidé jí dělají výhradně proto, že jim přináší příjemné pocity. Možná na ni ještě tvé tělo není připravené, nejsi v tom správném psychickém rozpoložení, nebo se zkrátka ještě musíš naučit se svým tělem zacházet. Rozhodně bych to nelámala přes koleno a do ničeho se nenutila. Dej si čas a nech věcem volný průběh. Mezitím pozoruj své tělo, zjišťuj, jaké doteky jsou ti příjemné a které méně. Některé části (nebo zóny) těla jsou na doteky citlivější, jiné tě budou „nechávat v chladu.“ Z toho můžeš časem při masturbaci vycházet a soustředit se výhradně na to, co je ti příjemné.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Čau poradno
Mám malý penis asi 11 cm. Co mám dělat?

kluk, 13 let, 25. července

Ahoj,
pokud bych měla odpovědět velmi stručně, tak bych napsala, že nic. Velikost penisu je velmi individuální parametr, který nelze žádným způsobem ovlivnit. Nicméně ty jsi teprve na začátku dospívání a tvoje tělo se bude ještě významným způsobem měnit a vyvíjet. Lze tedy očekávat, že i rozměry tvého penisu se budou ještě měnit. Neexistuje žádný způsob, jak bys mohl jeho růst podpořit, nebo své dospívání urychlit. Musíš mít trpělivost a dát svému tělu dostatek času.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj lidi
Nejsem si jist kam zařadit tuto otázku tak jí píšu sem.
Za necelé tři měsíce mi bude 15 . (Vím ještě docela dlouhá doba ale i tak) No a mě pomalu naskakuje husí kůže z preventivní prohlídky. U doktorky se kolikrát stydím vůbec vyhrnout triko a nedokážu si představit že by mi kontrolovala genitálie a ještě třeba před mamkou. Dost se toho bojím. A proto se ptám co vše se kontroluje na preventivní prohlídce a je samozřejmostí i kontrola genitálií nebo to je jen ve vyjímečných případech ?

kluk, 14 let, 24. července

Ahoj,
kontrola genitálií je skutečně standardní součástí preventivní prohlídky, ale zcela rozumím tomu, že je ti tato představa nepříjemná a stydíš se - zejména pokud by u ní měla být přítomna i tvoje maminka. Věřím tomu, že tomuto argumentu porozumí i tvoje maminka a nebude trvat na tom, aby musela být při tvé prohlídce přítomna. Popros ji, že bys chtěl jít k pediatričce sám a pokud s ní bude chtít maminka nutně mluvit, může počkat po dobu prohlídky v čekárně a přijít si vyslechnout až výsledek. Klidně jí řekni, že už jsi příliš velký na to, aby byla u tvé prohlídky přítomna a že se před ní stydíš. Máš na to plné právo a tvoje maminka to určitě pochopí.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj, mám na vás pár dotazů:

  1. Nevadí, když jsem se udělal už ve 12?
  2. Co mám dělat, když mám "zarostlý penis"?
  3. Jsem gay, když se nevzrusim při pohledu na hezkou holku, ale vzrusim se, když se podívám na kluka?
Děkuji za brzkou odpověď a prosím zařadit do Moje tělo - kluci.
Vojta 666, 12 let, 18. července

Ahoj Vojto,

vůbec nevadí,. když ses "udělal" už ve 12 letech, domnívám se, že je to v rozmezí věkově přijatelném, kdy přicházejí také první poluce, tedy noční výrony semene.
Tvé druhé otázce nerozumím. Píšeš "zarostlý penis", nevím, co si pod tím představit. Musel bys svou otázku upřesnit, ale jinak je na místě takové otázky položit při preventivní náctileté prohlídce dětskému lékaři/lékařce, tam je to opravdu na místě, takto na dálku radit po internetu je vždy velmi komplikované, zejména, když otázka není zcela jasná.
Ne, Tvé vzrušení při pohledu na kluka nemusí souviset s tím, že bys byl gay. Sexuální orientace v Tvém věku ještě není jasná, teprve se tvoří. Dá se říct, že Tvé představy jsou v pořádku.

Přejeme Ti příjemné prázdniny ve společnosti kamarádů.

Modrá linka

Moje tělo - kluci

Ahoj Alíku,
Mám takový problém je mi 14 a kluci dneska když jsme byly venku říkali že už masturbovali, ale já ne bojím se že se mi něco stane.
Je to normální?

kluk, 14 let, 11. července

Ahoj,

kluci ve Tvém věku o těchto věcech přemýšlejí - je dobře, že se umíš zeptat na to, co potřebuješ. Chci Tě především uklidnit, každý začíná masturbovat a objevovat svou sexualitu v jiném věku. Je úplně v pořádku, že Ty jsi to, na rozdíl od kluků, ještě nezkoušel. Klidně to zkus, až se Ti bude chtít a nebudeš mít strach. Většinou "to přijde samo" a není potřeba to popohánět.

Masturbace se ale bát nemusíš, je přirozená a nic se Ti při ní nestane. Je ale opravdu na Tobě, kdy s ní začneš.

Modrá linka

Moje tělo - kluci

Má kluk v 6-8 letech spermie

Fantomas, 8. července

Ahoj,
chlapecké tělo začíná tvořit spermie až s nástupem dospívání. Nástup puberty je individuální proces, který u každého přichází v jiném věku, ale v šesti až osmi letech zcela jistě nikoli. Tudíž odpovědí na tvou otázku je, že šesti až osmiletí chlapci spermie nemají.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj Alíku, mám takový problém. Je mi 14 a můj penis roste do délky ale ne do šířky, příjde mi to divné protože všem klukům ze třídy roste i do šířky. A mám také suchý žalud a nedrží mi na něm kondom za čtyři měsíce mi bude patnáct.
Je to normální?

Kuba, 14 let, 7. července

Ahoj,
mohu tě ujistit, že je to zcela normální. Rozumím tomu, že jsi možná trochu znepokojený tím, že tvůj penis vypadá jinak než u tvých kamarádů. Ale vzhled penisu, tedy i jeho délka a šířka, je velmi individuální a neexistuje nic jako „normální“ a „nenormální“ délka či šířka penisu. Navíc jsi teprve na začátku dospívání a vzhled tvého penisu se bude ještě významně měnit, takže není potřeba se tím jakkoli znepokojovat.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Dobrý den chci se zeptat je mi 14 let. Délka mého penisu když stojí je 12, 7 chci se zeptat doroste ještě? A jak velký má cca v mém věku být? Děkuji Kuba

Kuba 14 let, 21. června

Ahoj Kubo,
ptáš se, jaká je normální délka penisu ve Tvém věku a zda ještě poroste. Podle orientačních údajů dostupných na internetu, se normální délka ztopořeného penisu pohybuje v rozmezí 12,9 - 15 cm. Penis začíná více růst s nástupem puberty a roste cca dalších 5 let. Chci Tě tedy uklidnit, že Tvůj vývoj probíhá nejspíš v pořádku a není třeba se obávat. Pokud bys měl časem pocit, že penis neroste, je v pořádku poradit se o tom se svou praktickou lékařkou.

Přejeme Ti hezké letní dny,
Modrá linka

Moje tělo - kluci

Ahoj alíku a ostatní.
Mám takový problem týkající se mé puberty.
Když začnu masturbovat a jsem tak za polovinou, tak mě příšerně začne bolet hlava zezadu.. a čím dýl dělám, tím bolí víc a i po přestání mě stále bolí asi následující 2 hodiny :C
Předem díky za pomoc.

kluk, 15 let, 23. května

Ahoj,
nejsem sice lékař, ale pokusila jsem se něco o tvém problému nastudovat a vypadá to, že se jedná o poměrně častou potíž. Odborně se tomu říká „primární bolest hlavy spojená se sexuální aktivitou“ a trpí jí častěji muži než ženy. Podle materiálů, které jsem si pročetla, se v naprosté většině případů nejedná o nic vážného a odborníci většinou doporučují pro její prevenci dočasnou sexuální abstinenci a zvýšení fyzické kondice. Postupem času by měl tento problém odeznít sám a pokud se tomu tak nestane, doporučuje se návštěva lékaře s kontrolou krevního tlaku.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj Aliku vím bylo to tu už nezčetněkrát ale musím se zeptat když vidím nahého muže prostě mám erekcí asi se mi to líbí a když vidím nahou ženu taky a mám neustále nutkání masturbovat líbí se mi to prostě jo a žalud mám strašně suchý prosím o rady děkuji

kluk, 13 let, 16. května

Ahoj,
vzrušení a nutkání masturbovat, vidíš-li nahou ženu nebo muže, považuji u 13-tiletého kluka za normální. To, že máš suchý žalud znamená, že na tyto aktivity ještě nejsi fyzicky připravený.

Nepíšeš, o jakou radu nás ve své zprávě vlastně žádáš. Nevím, kde máš možnost vidět nahé lidi. Chodíte snad s rodiči do společné sauny? Možností je samo sebou víc. Umělecká provedení, obrazy, výstavy, filmy, v létě nuda pláže. Pokud ovšem sleduješ pornografický obsah na internetu, pak bys měl vědět, že sledování těchto filmů je povoleno až zletilým lidem od 18 let nahoru. Mladší lidé nejsou ještě dost zralí, aby něco takového sledovali, navíc si pak, bohužel, pletou skutečnost a normalitu s tím, co vidí v porno filmech, což se skutečností má jen málo společného, dokonce se může stát, že později mohou mít, díky sledování porna, narušený vlastní sexuální život. Doporučujeme dát těmto věcem svůj čas, netlačit na sebe a věnovat se spíše reálnému světu, než virtuálnímu, svým koníčkům, kamarádům, škole, rodině.

Přejeme hezký den,
Modrá linka

Moje tělo - kluci

Ahoj Alíku. Mám asi problém, pokaždé když se při masturbaci „udělám“ tak místo spermatu vystříkne moč nevím jestli je to tím že nedospívám nebo je to nějaká nemoc. Předem díky za odpověď.

kluk, 13 let, 6. května

Ahoj,
v první řadě mě napadá otázka, zda jsi si opravdu jistý, že se jedná o moč a nikoli ejakulát. Barva i hustota spermatu je samozřejmě velmi individuální a mění se i v průběhu času. Nejprve by sis měl tedy ujasnit, zda se opravdu jedná o moč a nikoli sperma. Pokud trváš dál na tom, že místo spermatu při ejakulaci skutečně vylučuješ moč, bylo by vhodné poradit se o diagnóze a dalším postupu s urologem.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj!
Už od 12. mám problém so závislosťou na masturbovaní.Začalo to od 11. rokov ked mi kamarát povedal že to je strašná sranda.Už sa moc s ním nekamarádim.Neznášam sa za to že som sa s takým človekom vôbec bavil.Skúšal som vydržať bez masturbácie čo najdlhšie ale nevydržal som ani jeden deň.Ked to moje telo potrebovalo začal som napríklad hrať počítač aby som myslel na niečo iné ale to my taktiež nepomohlo.Rodičom sa to hanbím povedať a do toho sa ešte aj bojím.Prosím poradte mi :(

kluk, 13 let, 6. května

Ahoj,
je dobře, že píšeš, když máš obavy ze závislosti na masturbaci. Masturbace sama o sobě není nic špatného, uvolňuje sexuální napětí a má s ní zkušenosti většina lidí. Zejména v období dospívání bývá masturbace častější než později, kdy už člověk žije sexuálním partnerským životem. Problém se závislostí by mohl nastat až v případě, že se člověk přestane soustředit i na jiné věci a onanie už nepřináší potěšení, ale spíše nutkavou potřebu a člověk onanuje i několikrát denně.

Proto si myslím, že si nemusíš zatím dělat starosti. Pokud onanuješ jedenkrát denně, nic se neděje, když Tě to jinak neomezuje a vedeš běžný život – máš své koníčky, dokážeš se soustředit na školu, chodíš ven s kamarády apod. Jestliže by se ale vše zhoršovalo, a Tvoje obavy narůstaly, bylo by dobré se obrátit na psychologa, který by Ti pomohl vše zvládnout.

Přejeme Ti vše dobré,
Modrá linka

Moje tělo - kluci

Ahoj alíku mám problém předkožka mi de sice přetáhnout až za žalud ale vždycky když se snažím zase předkožku vrátit aby zase zakryvala žalud tak se mi ta předkožka shrnuje dovnitř k žaludu předem dík za odpoved.

kluk, 11 let, 23. dubna

Ahoj,
velmi ráda bych ti pomohla tvůj problém vyřešit, ale bohužel nikdo z nás (a nikdo na světě) nedokáže „ordinovat“ na dálku a online. I kdybychom na dálku dokázali odhadnout, kde je problém (což nedokážeme, protože nikdo z nás není urolog), stejně bychom si nemohli zodpovědně troufnout napsat ti na dálku diagnózu bez toho, aniž bychom tě viděli. Pokud máš tedy pocit, že s tvým tělem není něco v pořádku a to, o čem píšeš, ti způsobuje nějaké problémy, nebo tě to dokonce bolí, je potřeba objednat se k lékaři, který tě vyšetří a rozhodne o případné léčbě (samozřejmě v případě, že by byla potřeba).
Držím palce!
Bára

Moje tělo - kluci

ahoj alíku zase mám dotaz skrz mé tělo jak sem již říkal chodím do posilovny ale chci vědět jestli váhy které tam zdvihám jsou normální protože na cvik leg press mám 300kg na mrtvý tah mam 150kg vážím 67kg a je mi 14 za tři měsíce mi bude 15 tak bych chtěl vědět jestli váhy které zdvihám jsou normální ještě bych chtěl chtěl dodat že cvičím třetím rokem ale teprv 1,5 roku v posilovně děkuji za odpověď

anonymní kluk, 14 let, 24. dubna

ahoj,
váhy, se kterými cvičíš, se nám zdají hodně vysoké. S ohledem na stále probíhající růst a vývoj se spíše dospívajícím doporučuje cvičit s nižšími váhami.
Je to hodně specializovaná aktivita, o které ale nemáme až tak detailní informace, abychom Ti řekli přesněji jaké váhy jsou vzhledem k Tvému věku a kondici vhodné. Nejlépe by Ti v tomto poradil lékař, sportovní lékař nebo dobrý trenér, který se tréninku dospívajících věnuje.
Bylo by tak vhodné vše probrat s někým z těchto odborníků.
Ať se Ti vše daří přeje Vím, co jím

Moje tělo - kluci

Mám pro mě velký problém, nejde mi stáhnout předkožka přes žalud. Občas když masturbuji se mi natrhne. Existuje jiné řešení než obřízka?

kluk, 13 let, 26. března

Ahoj,
bohužel nikdo na světě nedokáže určit diagnózu na dálku a online. Příčinou tvého problému může být zúžená předkožka (odborně fimóza), ale myslím, že by se nenašel lékař, který by dokázal na základě pár slov zodpovědně určit, jaká léčba bude v tvém případě zapotřebí. Určitě by bylo ale dobré, aby ses objednal ke svému pediatrovi a svůj problém s ní zkonzultuješ. Možná se jedná o pouhou banalitu, ale pokud tvůj problém bude vyžadovat razantnější řešení, určitě nemá smysl to odkládat. A zcela jistě se uleví i tobě, když budeš vědět, na čem jsi a nebudeš pochybovat.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj

Mám 2 dotazy.

1.- Už nějakou dobu mám na obvodu penisu takové divné červené tečky a nevím čím by to mohlo být, vím, že po internetu to moc zjistit nejde, ale za zkoušku nic nedám.

2.- Na ruce mám jizvy, protože jsem si škrábal dříve strupy, jdou jizvy nějakým způsobem odstranit?

Předem děkuji za odpověď

Lukáš, 14 let, 23. března

Ahoj,
velmi ráda bych ti pomohla, ale jak sám píšeš, na dálku a online nedokáže stanovit diagnózu nikdo na světě. Nejlepší by bylo, kdyby ses objednal ke svému pediatrovi a problém s ním zkonzultoval. Možná se jedná jen o neškodnou banalitu, možná jde o dermatologický, nebo jiný problém. Rozhodně se však nejedná o nic, za co by ses měl stydět a čím dřív začneš svůj problém řešit, tím lépe.
Co se týká tvého druhého dotazu, určitě velmi záleží na tom, jak velké jsou ony jizvy, jestli jsou vystouplé nad povrch kůže i jejich stáří. Například na vystouplé a lehce zatuhlé jizvy výborně zabírá tlaková masáž vepřovým (nejlépe domácím) sádlem. Samozřejmě jizvám i přes masáž zůstane jiný barevný odstín, než má okolní pokožka, ale postupem času jizvy blednou a stanou se méně nápadnými. Některé jizvy lze zmírnit i použitím laseru a tuto službu většinou nabízí kliniky plastické chirurgie.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj alíku a spol.
Chtěl bych se zeptat jestli mám správnou délku penisu. V klidu měří asi 5 cm, při erekci asi 12 cm je to v pořádku?

kluk, 13 let, 23. března

Ahoj,
je to naprosto v pořádku. Už proto, že neexistuje nic jako „správná délka“ penisu. Rozměry penisu jsou velmi individuální a všechny jsou „správné.“ Je to podobné, jako kdybys hledal správnou barvu očí, nebo správnou barvu vlasů. Jakákoli délka penisu je v pořádku a navíc ve svém věku nejsou tyto rozměry definitivní. Jsi uprostřed dospívání a rozměry i vzhled tvého těla se bude ještě dramaticky změnit. Ale jak už jsem uvedla; nemusíš se ničeho bát, protože tvůj penis je zcela normální.
Měj se hezky!
Bára