Alík

  • Alíkoviny
  • Klubovna
  • Hry
  • Nástěnky
  • Soutěže
  • Vtipy
  • Poradna
  • Copak hledáme:
    Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
    Jsi tu poprvé?

    Alík radí dětem

    Moje tělo - holky

    Ahoj Alíku,
    mám problémy s akné, zkoušela jsem toho hodně ale nic moc nepomáhá. Máš nějakou radu?

    holka, 13 let, 28. června 2018

    Ahoj,
    bohužel nemám dermatologické vzdělání a nedokáži ti poradit, zejména pokud uvádíš, že už jsi toho na akné vyzkoušela hodně. Určitě je nutné objednat se k dermatologovi, který určí tvou diagnózu (akné je několik druhů) a podle toho stanoví adekvátní léčbu. Možná jich budeš muset vyzkoušet několik, než najdeš takovou, která ti bude vyhovovat.
    Měj se hezky!
    Bára

    Na otázky odpovídají

    pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, projekt Sbarvouven.cz, NL pro odvykání, student práv Yaboiii, MVDr. Přemysl Rabas, Škola Vitae, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

    Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

    Moje tělo - holky

    Proč se mi dělají strie?

    Chtěl bych se zeptat proč se mi dělají strie na boku a na zadku, vážím 53 kg, vypadám na 45kg, proč mám strie???????

    Dominik, v červnu 14, 21. dubna

    Ahoj,
    i když se řada lidí domnívá, že strie jsou vždy spojeny s nadváhou, nemusí tomu tak být. Strie se dají zjednodušeně popsat jako jakési trhlinky, které vzniknou, když kůže rychle změní svůj objem (to znamená, když se zvětší, nebo naopak zmenší). To může být samozřejmě spojeno s obezitou, ale klidně také i s těhotenství, nebo například růstem. Vzhledem k tvému věku bych si troufla říct, že jsou nejspíš způsobeny výrazným růstem, ke kterému v průběhu dospívání dochází.
    I když jejich vzniku nemůžeš zabránit, protože samozřejmě nemůžeš regulovat rychlost, kterou porosteš, můžeš ovlivnit jejich vzhled. Zaměř se na vyváženou stravu, hydrataci, pravidelný pohyb a systematickou péče o tělo.
    Měj se hezky!
    Bára

    Moje tělo - holky

    Ahoj. Minule jsem sem psala že často chodím na velkou a jestli je to v pořádku. Dneska jsem byla 5× na velké, ale jak na ten zachod chodím často, tak se odrela po tom toaletaku tak díra a tekla mi krev. Už nevím co dělat. Prosím napište na to něco. Už mi to přijde divne. Predem děkuji.

    holka 13 let, 12. května

    Ahoj,
    pokud tato situace trvá už dlouho a způsobuje ti to potíže, není to úplně v pořádku. Může to být jen dočasná porucha trávení způsobená špatnou životosprávou, ale taky příznak nějakého onemocnění nebo poruchy. Na dálku přes internet ti ale přesnou diagnózu nikdo neudělá a Alík už vůbec ne. Rozhodně nic nezkazíš, když co nejdříve navštívíš lékaře. Jedině ten ti na základě přímého vyšetření zjistí, zda jde jen o nějakou přechodnou poruchu trávení, nebo závažnější nemoc, a v obou případech ti poradí, jak to řešit, a případně ti předepíše potřebné léky nebo terapie.

    Moje tělo - holky

    Obarvení vlasů

    Dobrý den, mám červené vlasy, celkem už teď světlé, jelikož se mi barva hrozně vymývá (měla jsem předtím odbarvené vlasy) i přesto, že jsem byla u kadeřnice, a proto přemýšlím, že bych šla ke kadeřnici znovu a poprosila bych ji, aby mi vlasy nabarvila na takovou tu vínovou červenou, jenže se bojím, že se taky bude vymývat. Máte tu někdo zkušenost s tím? Nebo znáte nějakého kadeřníka? Bojím se, že si za to zaplatím takové peníze a za týden to budu mít vymyté. Děkuji předem za odpověď.

    holka, 13 let, 8. května

    Ahoj,

    zdravíme Tě z Modré linky. Píšeš, že se Ti vymývá červená barva z vlasů a Ty bys měla ráda vlasy obarvené na vínovou. Máš ale strach, že se Ti barva bude vymývat i po dalším obarvení.

    Věřím, že chceš mít takové vlasy, jaké se Ti líbí, a ne jen na krátkou chvíli. Myslím, že by bylo nejlepší zeptat se přímo kadeřnice, se kterou můžete najít nejenom vhodný odstín, ale také i přiměřenou trvalost barvy, kterou bys chtěla. Obecně ale platí, že déletrvající barvy jsou už větším zásahem do vlasové struktury, jsou tedy méně šetrné. To všechno můžeš s kadeřnicí probrat, samozřejmě také s ohledem na cenu.

    Můžeš se také poradit s těmi, kteří mají barvené vlasy, třeba máš někoho takového v rodině, mamka, babička... Můžeš u nich zjistit jejich zkušenosti s barvami i kadeřnickými službami ve svém okolí.

    Přejeme, aby se Ti povedlo, co chceš.
    Modrá linka

    Moje tělo - holky

    Chlupy na nohou

    Ahoj, mám chlupy na nohou a nevím jestli si mám nohy holit. Mamky jsem se na to zeptala a ta řekla že až ty chlupy budou silnější tak si je pak můžu holit. Mám je celkem světlé a trochu vidět jsou. Holky ve třídě si je holí.

    1. Je pravda to co mi říkala mamka, že až se mi posílí tak je dobré si je holit
    2. Když mám trochu vidět chlupy na nohou, nemůže se to klukům na mně nelíbit?

    Děkuji za odpověď

    holka 12 let, 17. dubna

    Ahoj z Modré linky,

    chápu, že přemýšlíš o tom, jak se líbit klukům. Nejsem odborník, nedokážu Ti tedy poradit, kdy a jak je dobré si holit nohy. Odborně by Ti mohla poradit možná nějaká kosmetička. Domnívám se, že si Ty sama potřebuješ zvážit, jak to vnímáš. Pokud máš chlupy světlé a jsou vidět jen trochu, možná opravdu můžeš s holením ještě počkat. Bývá to tak, že když už se jednou chlupy začnou holit, jak dorůstají, vypadají na oholené kůži silnější a jsou více vidět. Je tedy jednodušší s holením trochu počkat, než začít a potom chtít s holením přestat. Klidně o tom můžeš s mamkou mluvit i více, dát si na rozhodnutí čas.

    Na to, jak kluci mohou na Tvé chlupy reagovat, není žádná jasná odpověď. Umím si představit, že spousta kluků si Tvých chlupů ani nevšimne. Mnohým klukům to může být úplně jedno a někomu se to opravdu líbit nemusí. Každý člověk je ale jiný, každý má jiný vkus, pro každého je důležité něco jiného.

    Hezké dny Ti přeje
    Modrá linka

    Moje tělo - holky

    Je to v pořádku?

    Ahoj. Mám divný dotaz. Dneska jsem byla na velké 4x. Sice jenom trochu ale byla. I jindy chodím 1-3 sebe na velkou ale dneska mi to přišli dost. Je to v pořádku ? Nechci to řešit s doktorem

    Predem děkuji za odpověď

    holka 13 let, 11. dubna

    Ahoj,
    vzhledem k tomu, že od tvého dotazu už uplynulo několik dní, nejspíš už se frekvence tvého vyměšování upravila. Ale obecně se dá říci, že frekvence vyměšování se liší podle toho, co člověk zrovna jí. Pokud netrpíš bolestmi břicha nebo několikadenním průjmem, není potřeba to řešit.
    Měj se hezky!
    Bára

    Moje tělo - holky

    ;-(;-(;-(Ahoj.

    Jsem strašně hnusna 😭
    Jsem tlusta, mám něco jako knírek, spoustu pupinku na obličeji, - jsem chlupatá jak opice (Holík se každý den a nestačí to)

    Dalo by se dělat něco s tou nenávisti k sobě ?
    Ahoj

    holka, 13 let, 4. března

    Milá dívko,

    děkujeme za důvěru, svěřuješ se poradně s tím, že nenávidíš svůj vzhled a celkově nejspíš i sama sebe. Ptáš, zda-li by se s tím vztahem sama k sobě dalo něco dělat. Je moc dobře, že to popisuješ jako nenávist sama k sobě. Protože to jak vypadáš mohou různí lidé hodnotit jinak a to jak jo vnímáš ty sama a co to v tobě vyvolává je druhá stránka věci. A často druzí lidé na tebe nemusí mít podobně negativní názor jako máš ty sama. Třeba máš zase jiné přednosti, pěkné oči, pěkné vlasy atd. Z toho, co píšeš, je patrné, že je něco v nepořádku především se vztahem k sobě. Rozumím tomu, že ti mohou pupínky, silné ochlupení nebo nadváha vadit. Ale jak už jsem psala, to není vše, co jsi ty. A jde o to, jaké vlastnosti u sebe vnímáš a jak je hodnotíš. Je potřeba aby ses naučila na sobě najít to, co je pozitivní, s čím jsi spokojená, vnímala sebe z té dobré stránky. Určitě je něco co ti jde, co děláš ráda, co umíš. Určitě je něco, čemu se ráda věnuješ, máš nějaké zájmy, koníčky. Určitě máš i vlastnosti, které mají druzí na tobě rádi a které máš ráda i ty sama. Zkus se nad tím zamyslet. A uvědomit si to, co je na tobě dobré a pěkné. A určitě uvidíš i to, že jsi v mnoha stránkách podobná ostatním. A také to, že i druzí mají své neduhy a problémy. A každý něco má. Určitě bych ti ale doporučila si o tom, co tě trápí víc promluvit, nejlépe s nějakým odborníkem. Pomohl by ti porozumět tomu, kde se v tobě vzala ta nenávist k sobě, proč máš takto negativní vztah k sobě samé a mohli by jste spolu přijít na to, jaké kroky udělat, aby se tvůj postoj k sobě samé v tomto posunul. Zkus se proto poradit třeba se školním psychologem či poradcem. Pokud o tom, co tě trápí chceš nejdříve mluvit anonymně, tak můžeš využít chat, určený pro děti, které něco trápí. Najdeš ho i u nás, na stránkách Centra Locika. www.detstvibeznasili.cz. Na chat se mohou obracet děti s čímkoliv, co je trápí. Určitě bude dobře, když se s tím někomu svěříš a budeš své pocity sdílet. Nezůstávej na to sama a zkus si pro sebe najít pomoc. Určitě si jí zasloužíš. Potřebuješ někoho, kdo ti pomůže najít to skvělé v tobě samé a uvěřit sama v sebe.
    Držím ti palce, Poradce Centra Locika.

    Moje tělo - holky

    Pupínek na prsním dvorci

    Ahoj Alíku, tentokrát pokládám lehce zvláštní otázku. Je to již rok, co se mi na bradavce udělal takový malinkatý pupínek, ktery když „vymáčknu“, tak z toho vyleze něco, jakoby to byl beďar, ale to je asi blbost, že?

    Omlouvám se, za tento dotaz, ale jen bych chtěla vědět, jestli to neni nebezpečné a co to vlastne je...
    hezký den:)

    holka, 14 let, 16. března

    Ahoj holko,

    V oblasti prsních dvorců, což jsou tmavší kroužky kolem bradavek, se nachází velké množství mazových žlázek. Pupínek, o němž se zmiňuješ, s největší pravděpodobností vzniká ucpáním vývodu jedné z těchto četných mazových žlázek. Přirovnání k akné (neboli „beďaru“) není až tak nesmyslné, protože princip je v podstatě tentýž. Větší množství kožního mazu vede k ucpání vývodu žlázky, v níž následkem toho dochází k drobné zánětlivé reakci, což na pohled vypadá jako „pupínek“. U jedné a téže mazové žlázky k tomu může docházet opakovaně, třeba i déle než rok, jak uvádíš.

    Vymačkávání obsahu mazové žlázky příliš nedoporučuji, protože může vést k poranění, a navíc je jistě bolestivé, protože v oblasti prsních dvorců se nachází velké množství nervových zakončení. Pokud uvnitř mazové žlázky dochází k zánětlivému procesu, dříve či později dojde k uvolnění jejího obsahu spontánně, tedy i bez „vymačkávání“. Důležité je udržování postižené oblasti a jejího okolí v čistotě. Pokud „pupínek“ bolí, lze dosáhnout úlevy omýváním teplou vodou (např. ze sprchy).

    Moje tělo - holky

    Nespokojenost v těle a urážlivé poznámky okolí

    Ahoj,
    už jsem tu jednou psala o problému se striemi na prsou, jenže teď to je horší objevily se mi i na bocích (v oblasti kyčlích), nevím co s tím. Nelíbím se sama sobě. Přijdu si tlustá, a taky že jsem. I když BMI mám normální, připadám si jako bych vážila tunu. Jsem takový slon v porcelánu. V rodině u táty jsou všichni až moc při těle a já se bojím že tak taky dopadnu. Mámin přítel si se ze mě dělá srandu, že mám tlusté stehna, že mám špeky atd. přitom on sám má pivní pupek, ale to on nevidí. Nikdy mě nepochválil. I můj strejda z maminy strany si ze mě utahuje. On má dva kluky, ti skoro nežerou, váží jako mouchy a on mi říká jak jsem tlustá. Vzdycky mi třeba zmáčkne stehno a řekne něco na způsob „Měla bys se sebou něco dělat.“ V ten moment mám chuť ho nakopat do prdela a rozbrečet se. Ach jak já se nesnáším.🙏😭

    holka, 14 let, 14. února

    Ahoj z Modré linky,

    svěřuješ se nám s tím, že se Ti objevily strie na prsou a bocích a nevíš, co s tím. Nepřipadáš si ve svém těle dobře, k tomu od okolí slýcháš bolestivé poznámky. Cením si toho, že ses dokázala svěřit s tak intimní věcí, nedivím se, že Tě to teď trápí a máš kolem toho asi hodně myšlenek a pocitů. V dospívání tělo přirozeně prochází změnami a mění se jeho proporce. Všichni si tím procházeli nebo prochází. Někdy může být těžké to vše přijmout, zvykat si na tu změnu, můžeš se cítit ve svém těle zvláštně. Je to období, které mívá bouřlivější vývoj, ale postupně se to ustálí. Během toho času si Tvoje tělo zaslouží dostatek pozornosti a prostor pro to, abys ses s ním mohla dobře sžít.
    Strie se objevují běžně a různě se mění, souvisí i třeba s rychlým růstem postavy. Existují různé krémy, přípravky a další tipy, kterými se můžeš opečovat, poradí Ti v lékárně anebo praktická lékařka. Neboj se jich zeptat. Když zároveň slyšíš nevhodné komentáře od okolí, věřím, že to může být ještě těžší. Je mi líto, že tato slova slyšíš od svých rodinných příslušníků. Opravdu si nezasloužíš, aby Tě tak hodnotili a urážlivě komentovali Tvé tělo. Je to nefér, každý máme jiné a hlavně svoje tělo. Napadá Tě, co bys jim ráda v tu chvíli řekla? Jsou nějaké věty, které by sis mohla třeba předem sepsat a pak je říct? Neboj se sama za sebe a své tělo postavit anebo o podporu požádat někoho ve svém okolí. Svěřit se můžeš třeba mámě, také školní psycholožce, pokud ji na škole máte, anebo učitelce i blízké kamarádce. Jestli by Tě téma těla zajímalo víc, různé příběhy a inspirace můžeš najít na stránkách projektu Moje tělo je moje: https://mojetelojemoje.cz/.

    Ať můžeš mít postupně víc a víc ráda své tělo a být v něm spokojená přeje
    Modrá linka

    Moje tělo - holky

    Metličkový varix, žilky v obličeji

    Dobrý den, chci se zeptat co mám dělat. Můj problém je ten, že jsem si na svém těle všimla, že mám na pár místech metličky (takové fialové žilky/cévky). Mám je na ramenech, na nohou- lýtkách a stehnech. Možná je mám i někde jinde, ale nevšimla jsem si jich. Některé jsou viditelné, ale některé jsou viditelné když si to místo zmáčknu nebo jak to říct. Nejvíce mě to trápí na obličeji, kde je mám nejviditelnější. Mám je na tvářích a kolem pusy. Na tom obličeji mě to opravdu trápí. Myslím si, že na metličky nemám ještě věk a bojím se, jak to bude vypadat za pár let, nebo jestli se rozšíří. Moje mamka trpí na křečové žíly a proto jsem si myslela, že je také budu mít, ale až budu stará. Myslím si, že křečové žíly má mnoho starých lidí. Vypovídají tyto metličky v mém věku něco? Když je to takhle ještě na „začátku“ mohla bych třeba k nějaké kosmetičce nebo lékaři, který mi je odstraní? Dělají to nezletilým? V dubnu mi bude 15 a mamka by mi podepsala třeba nějaký případný souhlas k zákroku. Předem Vám moc děkuji za odpověď.

    holka, 14 let, 29. ledna

    Ahoj holko,

    Tzv. metličkové varixy jsou nejmírnější formou křečových žil. Vyskytují se převážně na dolních končetinách, ale někdy (a to častěji u žen) také v obličeji. Někdy dochází k jejich zaměňování s tzv. striemi, což jsou drobné trhlinky ve vazivové tkáni kůže, které rovněž vypadají jako „žilky“. Jejich výskyt by byl v období dospívání pravděpodobnější, zejména tvoří-li se také na jiných částech těla, než jen na dolních končetinách či v obličeji.
    Ať již se jedná o varixy nebo strie, v obojím případě může jejich tvorba souviset se zrychleným růstem v období dospívání. Mnozí dospívající totiž rostou „tak rychle“, že jejich kůže se „nestačí“ rostoucímu tělu přizpůsobovat, což může vést k drobným, někdy třeba jen „mikroskopickým“ poraněním podkožního vaziva, případně podkožních cév.
    Vzhledem k rozšíření těchto projevů (mimo jiné i do obličeje) bych přece jen doporučoval navštívit kožního lékaře, který snadno pozná, o jaké útvary se vlastně jedná, případně doporučí vhodnou léčbu. Metličkové varixy jsou v podstatě rozšířené žilky, přičemž pro jejich odstranění bývá účinná léčba laserem, který způsobí zúžení a uzavření rozšířených žilek. Na trhu jsou k dispozici také různé oleje či krémy proti rozšířeným žilkám, jejichž účinnost však může být pouze dočasná (působí, dokud se pravidelně aplikují). V rámci prevence tvorby nových rozšířených žilek lze užívat vitamin E, nicméně se nejedná o lék, nýbrž doplněk stravy.

    Moje tělo - holky

    Rozměry prsů

    Ahoj,
    Chtěla bych se zeptat jestli se nějak dají zmenšit prsa. Přijde mi, že je mám na svůj věk docela velká. Vím že jsem ještě ve vývinu ale, nechci kvůli tomu někdy nosit nějaké oblečení aby nebyli moc vidět nebo nosím hodně uplé podprsenky. Taky se hodně často srovnávám a pak jsem z toho akorat nešťastná a nedokážu se mít ráda taková jaká jsem.

    Předem děkuji za odpověď

    holka 13 let, 27. ledna

    Ahoj holko,

    Zmenšení prsů sice provést lze, i když až v dospělosti, avšak podstupování takovýchto zákroků bych nedoporučoval. Přece jen se jedná o zásah do integrity (celistvosti) lidského těla, který je navíc spojen se stejnými riziky, jako jiné podobné operace.
    Rozměry a tvar prsů jsou dány různými faktory. Kromě dosaženého stupně tělesného vývoje v období dospívání k nim patří i genetická výbava každé dívky či ženy. Ostatně i v dospělosti mezi ženami přetrvávají větší či menší rozdíly v objemu ňader.
    Vnitřní část prsu je tvořena mléčnou žlázou a dále pak svalovou, vazivovou a tukovou tkání. U žen, které mají prsa větší, je zpravidla větší objem tukové tkáně, i když určitou roli hraje také větší nebo menší pružnost vazivových tkání. Tvar prsů je ovlivňován hormonálními změnami, jimiž žena v určitých etapách svého života prochází (puberta, těhotenství, kojení, období přechodu). Souvislost mezi tvarem a velikostí prsů spočívá mimo jiné v tom, že volnější (povislejší) ňadra působí zpravidla větším dojmem, než ňadra pevná.
    Tvar prsů lze do určité míry zformovat pomocí různých cviků, k nimž patří například kliky proti zdi (provádí se podobně, jako klasické kliky, ale nikoliv vleže na zemi, nýbrž ve stoje s dlaněmi položenými proti zdi), případně posilování paží s gymnastickou gumou (guma se drží oběma rukama ve výši prsů a střídavě se natahuje do obou stran a opět povoluje). Ze sportů lze doporučit plavání, zejména styl „prsa“, jehož název už sám o sobě prozrazuje, jaká část těla je při jeho vykonávání posilována. Cvičení může přispět k tomu, že pevnější ňadra budou zároveň působit menším dojmem.
    Vzhled ňader lze samozřejmě korigovat volbou takové podprsenky, která prsy zformuje do požadované podoby, avšak příliš „upnutá“ podprsenka může časem začít způsobovat zdravotní obtíže, související například s narušením proudění krve v oblasti hrudníku. Příliš „těsná“ podprsenka může vést ke vzniku kožních obtíží v místech, kde se do kůže pravidelně „vytlačují“ otisky gumy či kostic.
    Vůbec nejzávažnějším problémem je však nespokojenost s vlastním vzhledem. Tento problém trápí velkou část dospívajících, protože mají sklon se porovnávat buď se svými vrstevníky, nebo (což je ještě horší) s jakýmsi „ideálním vzorem“. Dospívající lidé obojího pohlaví bývají často nespokojeni se svojí postavou, i když ve skutečnosti může být normální, ale neodpovídá jejich „ideálu krásy“. Důležité je si uvědomit, že neexistuje jenom jeden vzor krásy, zatímco všechno ostatní je „špatné“.
    Také je důležité, abys na svém těle nehledala samé „nedostatky“, navíc to, co je pro jednoho nedostatkem, může být pro jiného předností. Jistě si nemůžeš jen tak poručit, aby ses sama sobě líbila. Nicméně bys na sebe měla pohlížet méně kriticky a při hodnocení vlastního těla se snažila nepodléhat dobové módě. V moderních dějinách se střídají období, kdy „ideál krásy“ představují buď větší a plnější, nebo naopak menší a méně nápadná prsa. Je pravdou, že v posledních zhruba padesáti letech stále převažuje móda štíhlé, útlé, až bych řekl „chlapecké“ postavy s úzkými boky a ne příliš vyvinutými ňadry, takže například slavná americká herečka Marilyn Monroe, která byla v 60. letech považována za dokonalý vzor krásy, by dnes se svými vyvinutými ňadry a boky většině lidí nejspíš připadala „moc tlustá“. Jenže nikdo by si neměl nechat předepisovat, co je krásné a co ne. Samozřejmě, že pokud bys například trpěla těžkou obezitou, byl by to důvod k zamyšlení, zda by nebylo dobré změnit životní styl. Ale takovým problémem jistě netrpíš, jen Ti připadá, že máš „velká prsa“. Ale to, že máš vyvinutější prsy, přece ještě vůbec nemusí znamenat, že nejsi krásná. Ostatně nepochybuji o tom, že jednou najdeš chlapce, který Tvoji krásu ocení (a samozřejmě nejen krásu, ale i Tvoje kladné osobní vlastnosti, kterých máš jistě celou řadu).

    Moje tělo - holky

    Vývoj prsů, jejich tvar a velikost

    Dobrý den, mám otázku ohledně prsou. Mám je tvarované do takových „pyramid“ jak se říká, mám plochou hruď a prsa mám do stran. Mám opravdu velké bradavky a mám je ploché, někdy až vpáčené. Někdy mi „ztuhnou“ nebo jak to říct, smrští se a mám je normálně vystouplé. Ale drtivou většinu je mám ploché. Prsa mi začala růst normálně, ne extra brzy a ani extra pozdě, ale oproti holkám v okolí dříve než jim. Přijde mi ale, že mi už dlouho nerostou a že se jejich růst zastavil. Ostatní holky neměly žádné prsa a z ničeho nic bum, a mají hezká velká (oproti mě) normální prsa. Myslela jsem si, že je budu mít velké a i mamka mi říká, že je budu mít jednou velké (aspoň si myslela), protože sama je má poměrně velké, i když né extra velké a navíc je po třech dětech, ale třeba moje sestra je má opravdu obrovské, a tak se myslelo že budu i postavou jak moje ségra. Nevím co mám dělat. Děti bych chtěla mít poměrně brzy a bojím se, že nebudu moct kojit. Asi předčasné starosti pro 14letou holku....Opravdu nevím co mám dělat, trápí mě to, a i se bojím, že se nebudu líbit žádnému klukovi a že si budou myslet že jsem divná. I hubenější holky než já ( a to jsem hubená + jsem i za poslední dobu se vytáhla a přirozeně zhubla) mají prsa. Fakt drobné holky mají prsa. A navíc já mám i velký hrudník a to mi o to víc dělá ty prsa menší než opravdu jsou.

    holka, 14 let, 27. ledna

    Ahoj holko,

    Vzhled prsů, který v dotazu popisuješ, je v určité fázi jejich vývoje naprosto normální. V prvním stádiu vývoje prsu vypadá hrudník dívky stejně, jako hrudník chlapce. ve druhém stádiu se zvětšují prsní bradavky, ale hrudník zůstává stále dětsky plochý. Ve třetím stádiu se začínají zvětšovat mléčné žlázy a kolem nich se začíná ukládat více tuku, přičemž prsy mají zahrocený tvar („do špičky“). Kromě toho se zvětšují i prsní dvorce (což jsou tmavší kroužky okolo bradavek) a dochází k jejich elevaci (neboli vyzdvižení). Ve čtvrtém stádiu se prsa dále zvětšují, přičemž prsní dvorce ještě výrazněji vystupují ze základního obrysu prsů (někdy je elevace dvorců tak výrazná, že připomínají jakési „kornoutky“). Teprve v posledním, pátém stádiu vývoje, se prsy zaoblují a prsní dvorce opět poklesnou na úroveň základního obrysu prsu. Jedná se již o „dospělé“ stádium vývoje prsu, přičemž jednotlivé dívky jej mohou dosahovat v různém věku (některé dívky např. již v patnácti letech, jiné třeba až v osmnácti nebo dokonce dvaceti letech).
    Rovněž je normální, že se (i během jednoho dne či několika hodin) mění objem či tvrdost prsních bradavek, což souvisí se změnami svalového napětí, například v důsledku chladu, lehkého doteku a podobně.
    Pokud jde o srovnání s ostatními dívkami, je možné, že u nich k vývoji prsů došlo dříve nebo rychleji, než u Tebe, avšak stejně tak dobře je možné, že jsi jim v minulosti nevěnovala tolik pozornosti, jako v současné době. Tvoje obavy jsou opravdu předčasné, jak sama píšeš. Kvůli tomu, zda se budeš líbit chlapcům, se nemusíš trápit, protože každému chlapci se může líbit něco jiného. Ale zkus si položit otázku: Chtěla bys, aby si tě nějaký chlapec oblíbil jenom proto, že bys měla velká prsa? O chlapce, který by celou Tvoji osobnost posuzoval pouze na základě tvaru či velikosti Tvých prsů, bys asi moc nestála.
    Důležité je, abys dovedla přijímat všechny změny, k nimž na Tvém těle dochází, jako normální součást procesu tělesného dospívání. Někdy se třeba stane, že s něčím na svém těle budeš dočasně nespokojena, ale právě proto by ses neměla zaměřovat jenom na zdánlivé „nedostatky“, ale raději myslet spíše na to, co se Ti na Tvém těle líbí a s čím jsi spokojena.

    Moje tělo - holky

    Jak rodiče přesvědčit, že si nemusím holit nohy?

    Ahoj poradno,
    Zachvilku tu bude léto, kdy budu nosit trička, tílka, kraťasy atd.. ale má to háček. Mám totiž chlupaté nohy a podpaží. Nechci si to holit protože se mi to tak líbí ale moje máma s tím má problém. Když jsme se tehdy kvůli tomu hádali, tak mi řekla do očí, že se za mě kvůli tomuhle stydí, že má dceru která se nechce holit. Můj táta taky má poznámky ve stylu „když se nebudeš holit, nebudou tě chtít kluci“ jenže on neví že jsem lesba ale kvůli tomu tady nejsem. Moje důvody proč si neholím nohy jsou:

    1. Je mi lépe.
    2. Chci být atraktivní pro holky.
    3. Protest proti stereotypům.
    4. Nemusím utrácet peníze za holící prostředky.

    Mámy důvody proč bych se měla holit byly aby se mi okolí neposmívalo. Sice máme ve třídě partu holek co pomlouvají každého ale mě by to bylo ukradený, to samé platí i o jiných třeba na ulici. Mám teda v plánu že kdybych si vzala tílko, tak si ty chlupy v podpaží malinko zastřihnu takže by to nebylo tak hrozný jak si myslí. Říkala jsem jí že se lidí nebojím, jenže ona se normálně rozbrečela. Koupila mi na to i takový holící strojek a vzpomínám si že když jsem se oholila jakýmkoliv způsobem, tak mě potom 2 dny bolelo podpaží a kůže na nohou mi přišla citlivější. Říkala jsem to mámě, vše co sem píšu ode mě slyšela a místo toho aby mi řekla ať si chlupy nechám spíš hledá další způsoby jak holit. Radši utratí peníze za to abych nevikukovala z davu než aby mě nechala tak jak jsem a chci být. Spousta lidí vnímá neoholené ženy jako kdyby nedodržovali higienu, jenže to vůbec není pravda přece, chlupy není špína! Špína jsou lidi co to tak vnímají, takže i mí rodiče. Tohle jim ale nemůžu vůbec říct protože pro mě dělají hodně a nechci je urážet když to jde i lepší cestou. Ale která to je? Jak rodiče přesvědčit o tom že si nemusím holit nohy protože mi jsou pomluvy ukradený a chci být sama sebou?

    Předem děkuji za odpověď

    holka, 14 let, 24. ledna

    Ahoj z Modré linky,

    píšeš nám o více důvodech, proč je pro Tebe příjemné a pohodlné si neholit nohy a podpaží. S mamkou jste se kvůli tomu dostaly už ale víckrát do konfliktu, byla by ráda, kdyby ses holila, Tvůj táta má taky poznámky, ve kterých se staví proti. S holením celkově nemáš dobré zkušenosti, nevidíš v tom smysl a možné urážky od okolí si nebereš. Hledáš s rodiči společnou řeč, nechceš je urážet, ale moc si přeješ, aby Tě v tom pochopili a nechali Tě být sama sebou.

    Zkouším si představit, jaké to asi je, když Tě rodiče „nutí“ do něčeho, co Ty nechceš, co není po Tvém. Můžeš mít možná vztek, cítit lítost, neporozumění. Jedná se o Tvoje tělo a jen Ty taky postupně poznáváš, co mu je a není příjemné. Je mi líto, že nenacházíš u rodičů pochopení i přes snahy o vysvětlování. Říkám si, že Tví rodiče to možná vnímají jako společenskou normu, na kterou jsou zvyklí. Na druhou stranu se tyto věci stále vyvíjejí a s další generací se normy můžou různě posouvat, každá generace je trochu jinak vnímá. Tohle formování a změna norem se neděje jen tak, ale docela rozlehle v čase. Stejně tak si říkám, že může trvat delší dobu, než Tví rodiče přijmout to, že to máš jinak. Zní mi dobře, že o tom jsi s nimi ochotna mluvit a ráda bych Tě povzbudila, abys v tom pokračovala. I když se to nemusí zdát zatím s velkým efektem, pomalu se přeci jen něco může měnit. Říkám si, že možná Tví rodiče za tím mají starost o Tebe, nějaké strachy, o kterých by stálo za to se pobavit. Třeba bude možné to s nimi probrat, ujistit je v něčem z Tvé strany apod. To, že o tom tématu s nimi budeš ochotna i nadále komunikovat může přispět k lepšímu porozumění. Poznají v tom Tvou jistotu a třeba ji budou moct částečně získat taky. Možná máš nějakou blízkou kamarádku, která to má podobně. Můžeš s ní zkusit probrat, jak to doma řeší. Možná ji znají i vaši a uvidí, že nejsi jediná, která to tak má. Moc bych vám přála, ať si s rodiči i v těchto tématech nakonec porozumíte a ať Ty můžeš být dál sama sebou, jak si přeješ.

    Držíme palce,
    Modrá linka

    Moje tělo - holky

    Nádorové onemocnění děložního hrdla

    Ahoj,mam dotaz zajimá mě jestli rakovinu děložního čípku mohou mit devčata 13-14-15-16 let ? Pokud neměla sex .
    Dekuji za odpoved

    holka, 26. ledna

    Ahoj holko,

    Výskyt rakoviny děložního hrdla (děložního čípku) sice nelze u dospívajících zcela vyloučit, nicméně by se jednalo velmi vzácný nález, neboť toto onemocnění převážně postihuje dospělé ženy. Navíc od infikování virem HPV trvá v průměru 10 až 15 let, než se nádor začne rozvíjet. I kdyby se dospívající dívka nakazila virem HPV, případné nádorové onemocnění by se u ní nejspíš projevilo až později v dospělosti.
    Nicméně právě v období okolo třinácti let je nejvhodnější doba pro očkování proti HPV, neboť tělo dospívající dívky (ale i chlapce) díky tomu získá ochranu ještě před zahájením pohlavního života. Pokud tedy přemýšlíš o očkování, určitě bych Ti jej doporučoval, stejně jako ostatním dospívajícím dívkám i chlapcům.

    Moje tělo - holky

    Vývoj prsů

    Ahoj Alíku mám takový dotaz co mám dělat když jsou mé bradavky takové nafouklé a nedrží tvar. Případně jestli nevíš čím to je jsem trochu při těle tak jestli by to nemohlo být i tím. Když si je promasíruju tak se normálně srovnají do normálu jako je mají ostatní holky.
    Děkuji za případnou odpověď

    Lea, 14 let, 26. ledna

    Ahoj holko,

    Objem a tvar prsů prochází během vývoje určitými změnami. Podle toho, co popisuješ, se jedná nejen o prsní bradavky, ale též o prsní dvorce, což jsou tmavší kroužky, které obklopují bradavky. A právě vývoj prsních dvorců může být příčinou Tvých obav, zda je vše v pořádku.
    V určité fázi vývoje prsu totiž dochází k tzv. elevaci prsních dvorců. To znamená, že dvorce výrazně vystupují kupředu, takže skutečně mohou působit jako „nafouklé“. V další fázi vývoje však prsní dvorce opět poklesnou na úroveň základního obrysu prsu. Názornou ilustraci najdeš pod tímto odkazem.
    S ostatními dívkami se nemusíš srovnávat, protože je možné, že vzhledem k individuálním tempu vývoje buď ještě nedosáhly stádia, v němž dochází k elevaci prsních dvorců, nebo už jej naopak mají za sebou. Každopádně se nejedná o žádnou vadu nebo poruchu, která by vyžadovala jakýkoliv vnější zásah.

    Moje tělo - holky

    Antikoncepce

    Jak funguje antikoncepce? Jakoby vím, jak funguje, ale jaké má vedlejší účinky jestli nějaké má? Omlouvám se, že se ptám, jen nemám koho jiného se zeptat

    holka, 14 let, 25. ledna

    Ahoj holko,

    Předpokládám, že máš na mysli antikoncepci hormonální. Ta je sice většinou prezentována jako bezpečná a neškodná (většinou ji takto prezentují firmy, které ji vyrábějí), nicméně její užívání může být spojeno s řadou nežádoucích účinků. K nejčastějším z nich patří bolesti hlavy, nevolnost, změny nálad, změny chuťových preferencí (dívka má např. chuť na kyselé potraviny) a podobně. V podstatě se jedná o podobné projevy, které se u většiny žen vyskytují na počátku těhotenství. Při dlouhodobém užívání se někdy vyskytují otoky dolních končetin, u některých druhů hormonální antikoncepce i zvýšený růst ochlupení, vypadávání vlasů, pokles sexuální touhy či zvýšení výskytu infekčních onemocnění pohlavních orgánů.
    Výše zmíněné nežádoucí účinky se vyskytují poměrně zřídka (různé odhady se od sebe mohou lišit i v řádu desítek procent, většinou se pohybují mezi 1 až 30 % uživatelek), přičemž někdy bývají pouze krátkodobé, než si žena či dívka na antikoncepci „zvykne“. Je však třeba si uvědomit, že princip hormonální antikoncepce spočívá v tom, že dochází k umělému narušení menstruačního cyklu. Z tohoto důvodu hormonální antikoncepce není vhodná pro dospívající dívky, u nichž ještě nedošlo k ustálení menstruačního cyklu. Někdy se hormonální antikoncepce dokonce nasazuje jako „léčba“ nepravidelného cyklu u dospívajících dívek, jenže tím, že se menstruační cyklus uměle naruší, se rozhodně nepřispěje k jeho přirozenému vyvinutí. Taková „léčba“ sice relativně snadno a pohodlně odstraňuje určité nepříjemné projevy nepravidelností menstruačního cyklu, avšak neřeší podstatu problému. Z tohoto důvodu bych užívání antikoncepce doporučoval až u dívek či žen, které již mají pravidelný cyklus (tj. každých 21 až 35 dní).
    Kromě toho je třeba brát v úvahu i dopady hormonální antikoncepce na životní prostředí. I kdyby byla antikoncepce pro své uživatelky zcela neškodná, její odpadní produkty se (v moči žen, které antikoncepci užívají) dostávají do vodního koloběhu, přičemž v současné době neexistuje žádná čistička odpadních vod, která by dokázala „odfiltrovat“ ženské pohlavní hormony, které jsou v odpadních vodách obsaženy. Je velmi pravděpodobné, že odpadní látky z hormonální antikoncepce způsobují vymírání některých druhů mořských živočichů. Podle některých studií provedených ve Velké Británii dokonce může existovat souvislost mezi užíváním hormonální antikoncepce a zvýšeným výskytem vrozených vývojových vad pohlavních orgánů u chlapců. Nejde tedy pouze o neškodnost či škodlivost hormonální antikoncepce pro samotnou uživatelku, ale také o možné dopady synteticky vyráběných hormonů na životní prostředí a na kvalitu života lidí i živočichů obývajících naši planetu.


    Prosba od Alíka

    Podpořte prosím
    Modrou linku!