Poradna: Alík radí dětem

Moje tělo - holky

Ahoj,
Vážím 44 kg a měřím 164 cm. Myslím že moje váha je celkem normální, ale jde o to co vlastně jím. Mám pocit že žiju jenom z nezdravých věcí. Jsem schopná sníst balíček brambůrek najednou a k tomu tabulku čokolády. K obědu pak nesním třeba skoro nic. Nedávno jsem se pokoušela jídelníček změnit. Snídaně- musli, svačina-ovoce, zelenina, oběd se nedá přesně určit a večeře chleba z máslem nebo jogurt.
Akorát že musli mi rozedralo dásně a ovoce a zelenina se mi za chvíli zhnusili.
také se sportem to není tak dobré. maximálně jednou za dva dny si vyjedu šest km na kole a občas se projdu. Na kole pravidelně jezdíme ob týden přes 40 km.

ahoj,

máš pravdu v tom, že nejde jen o naši váhu, ale i o živiny, které ze stravy získáváme. Chipsy (brambůrky) a čokoláda obsahují hodně tuku, ale na bílkoviny, vitamíny a minerální látky příliš bohaté nejsou. Určitě by taková nezdravá strava neměla nahrazovat běžné jídlo.

Je skvělé, že jsi se odhodlala a pokusila se jídelníček změnit. Musli je ideální dát si s mlékem nebo s jogurtem a nechat ho chvíli namočit, aby změklo - pak Ti nebude rozdírat dásně. Můžeš zkusit i střídat různé druhy - např. se sušeným ovocem, s kousky čokolády. Ovoce a zelenina - zkoušej zařazovat různé druhy, aby to bylo pestré. Pokud člověk jí hlavně jeden druh, za chvíli ho to samozřejmě může omrzet - ale těch druhů zeleniny a ovoce je celá řada. Navíc teď v horkých letních dnech je ovoce a zelenina skvělým osvěžením - můžeš testovat, které druhy Ti chutnají nejvíce. Ideálně bys měla denně sníst 2 kousky ovoce a cca 3 porce zeleniny. Můžeš začít třeba i pomaličku a zkoušet to postupně. K večeři se dej třeba chléb s máslem a sýrem nebo se žervé či lučinou, i jogurt je dobrá varianta.
Pohyb je také důležitý, můžeš třeba každý den zařadit vycházku 30 min. nebo protahovací cviky, jako znáš třeba ze školy z tělocviku.

Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Moje tělo - holky

Ahoj já vím že pořád otravuji mám spoustu dotazů a teď se chci zeptat na pár otázek a rozhodla jsem se že budu posílat měsíčně jeden dotaz takže další až v říjnu a potom až v listopadu... Doufám že chápete teď k věci. Já si četla na Alíkovy v poradně na co se ptají ostatní atd.. A jedna holka si prý stříká vodu jakože sprchu na bradavky a postupuje níž na chloupky u rozkroku a potom na pipinu a já to zkusila v pátek večer a todle jsem nezažila hlavně u té pipiny je to příjemný dát to hezky na silný proud a asi 5-10 cm od pipiny stříkat a já i tím rozkrokem k tomu hybu ono vlastně samo jelikož to chvilkama je takové že si říkám že už dost ale, přidám proud mě taky dělá dobře když mi to je nepříjemné ale, zároveň příjemné a zvyšuji proud aby to bylo víc a víc nepříjemné a zároveň příjemné dokážu to takhle vydržet dlouho.. je to masturbace? Může se mi přitom něco stát? Chtěla bych se zeptat je normální že jsem se včera ráno vzbudila a něco mi říkalo jdi do vany a dělej to a tak jsem šla a začala to dělat jsem normální?

holka, 13 let, 29. září

Ahoj,
to, co popisuješ, je klasická masturbace, která je zcela normálním projevem zdravého těla. Takže: ano, jedná se o masturbaci. Nemůže se ti při tom nic stát a je to zcela normální. Nemusíš se tím vůbec znepokojovat a pokud jsou ti tyto praktiky příjemné, bez obav se jim můžeš věnovat.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj doufám že neotravuji a chci dát poslední otázku ohledně 13 léte preventivní prohlídky ta mě čeká už za neceli měsíc tak doufám že nevadí. Na internetu čtu různé diskuze a nějaká doktorka chce aby se ta osoba do naha svlékla a některá se pod ty kalhotky koukne jenom tak narychlo a některá vůbec. Bojím se toho a nechci aby tam na mě mamka koukala mám už truchu větší prsa a ochlupení a tak se bojím je Veľká pravděpodobnost že se mi tam dolů podívá?

holka, 13 let, 22. září

Ahoj,
chápu, že může být nepříjemná představa, že budeš svlečená či nahá před někým dalším. Jedná se ale o doktorku, která takto pracuje běžně a je pro ni přirozený vývoj těla, včetně růstu prsou, ochlupení, to vše je ve Tvém věku v pořádku. Těžko říct, jak přesně Tě bude prohlížet. Z Tvé zprávy vnímám, že máš strach z toho, že by Tě nahou viděla mamka. Chápu, že kolem toho můžeš cítit stud a rozpaky, zároveň nevím, čeho přesně se Tvůj strach týká, co by se mohlo stát. Věřím, že mamka se vyvíjela dost podobně jako Ty, ostatně jako všechny ženy. Nahota i podoba lidského těla je přirozenou věcí, která k nám patří. Nevím, nakolik spolu s mamkou máte blízký vztah, ale chci Tě podpořit v tom, aby ses nebála upřímně mluvit o tom, z čeho máš obavy, co je Ti nepříjemné, můžete se s mamkou domluvit na tom, že se na Tebe při prohlídce nebude přímo dívat, abys měla větší pocit soukromí. Můžeš se jí také zeptat, jak své dospívání i proměny těla prožívala ona, ujistit se, že je vše v pořádku.

Přejeme Ti hezké dny,
Modrá linka

Moje tělo - holky

Ahoj, mám problém se svým vzhledem:(
Sama sobě se nelíbím. Chtěla bych si dát fotky třeba na Instagram, ale bojím se, že se mi budou ostatní smát za můj vzhled. Tak tam žádné nemám, a každý se pak ptá proč je tam nemám, a nebo ani neví, že ten Instagram mám. Celkově navíc nemám skoro žádné kamarády, takže by na fotce bylo málo liků a žádné komentáře a to je další důvod, proč by se mi mohli smát.. Chápu, že sociální sítě nejsou až tak důležité, a jsou i důležitější věci, ale celkem mě to mrzí.
Díky za odpověď

holka, 13 let, 22. září

Ahoj,
mrzí mě, že se sama sobě nelíbíš. Chápu, že v období dospívání si člověk prochází procesem sebepřijetí, asi celý život se nějak učí mít se rád, dokázat ocenit své přednosti a přijmout i to, s čím není příliš spokojený. To vůbec není jednoduché a vyžaduje to svůj čas i podporu okolí. Chápu, že je pro Tebe důležité, aby ses líbila ostatním, aby Tě ocenili, abys měla kamarády. Bojíš se, aby se Ti nesmáli, přestože chápeš, že jsou i důležitější věci, než sociální sítě. Chci Tě podpořit v tom, že to, jak se na Tebe dívají ostatní, lze ovlivnit i tím, jak se na sebe díváš Ty. Můžeš si zkusit např. sepsat věci, za které jsi na sobě opravdu ráda, můžeš o pomoc s vytvořením takového pozitivního seznamu požádat i své nejbližší, kterým důvěřuješ, v rodině, s přáteli. Zkus k sobě být laskavá, ocenit se i za drobné věci, učit se projevovat si péči, starat se o své tělo a vzhled. Věřím, že pokud budeš v reálu spokojenější sama se sebou, budeš se cítit lépe i mezi ostatními a možná i na sociálních sítích. Zároveň není nutnost sdílet několik fotek denně, to asi nedokáže zajistit opravdovější přátelství a spokojenost. Zkus se do ničeho nenutit a dělat jen to, co považuješ za užitečné a v čem se cítíš dobře, uvolněně. Neboj se o svých nespokojenostech a obavách promluvit s někým blízkým, komu důvěřuješ. Věřím, že každý z nás v životě řešil něco podobného a může Tě tak také podpořit, nemusíš na to být sama.

Přejeme Ti hezké dny,
Modrá linka

Moje tělo - holky

Ahoj,
Už jsem jednou do poradny psala. Teď ale budu s něčím jiným. Vyskytl se u mě takový malinký problém. Prostě zkrátka půjdu příští týden na gynekologii. Nebudu se ptát co mi je a rozebírat co to je ale spíš se chci zeptat a průběh. Půjdu k dětské gynekoložce. Což se mi trochu ulevilo že je dětská a je taky žena. Ale bojím se jak to bude probíhat. Jsem stydlivější. Nenosím sukně a šaty občas. Takže mi nezbývá nic jiného než legíny. Stresuji se z toho až moc. Je to tak hrozný jak si myslím? Já se hrozím s tím že celé minuty tam budu sedět bez kalhot a bude to divné i nepříjemné. Naštěstí mě trochu uklidnily kamarádky které tam byly se zánětem močového měchýře. To ale vím že není můj případ. Potřebuju se nechat jen pořádně vyslechnout. Hrozně se bojím jaké to bude. Ale věřím že se mi uleví až to bude za mnou. Taky se bojím chování doktorky. Už vím že někdy se někdo nechová příjemně. Vůbec si nedokážu tohle představit. Ještě když mi to popsaly kamarádky. Už v myšlenkách se mi to hrozí navíc když je to moje osobní místo. Ještě mám dotaz. Nebudou doktorce vadit černé chloupky? Nevím jestli to bude vadit nebo ne. Abych nevypadala divně před ní nebo tak. Potřebuju se uklidnit ale moc mi to nejde těším se až tento moment bude za mnou. I když snad vše o věcech vím, nezažila jsem ještě menstruaci takže je tohle řešení věcí zatím mimo mě. Děkuju moc za odpověď.

holka, 11 let, 17. září

Zdravíme Tě,
gynekologické problémy se čas od času objeví u každé dívky nebo ženy, a i když je to mrzuté, prakticky neznám nikoho, kdo by na gynekologii nemusel chodit. Naopak každá žena by měla docházet alespoň jednou za rok na preventivní prohlídky, i když nemá žádné potíže.

Ale také vím, že první prohlídka na gynekologii vyvolává obavy u většiny dívek, právě proto, že přesně neví, co je čeká. Naštěstí to není nic tak děsivého, jak to vypadá v naší fantazii. Doba, po kterou budeš bez kalhotek je opravdu velmi krátká. Lékařka s Tebou nejprve promluví, když jsi oblečená a potom se půjdeš svléknout do kabinky nebo za závěs. Následuje vyšetření na lehátku a hned se půjdeš zase obléct. Potom s Tebou bude doktorka mluvit o tom, jaké léky Ti napíše nebo co bys měla dodržovat za režim. Je pravdou, že ženy si na prohlídky oblékají raději sukně nebo šaty, takže si je na lehátku jen vyhrnou, některým je to takto příjemnější. Na gynekologii ale také vídám mnoho žen v kalhotách. Je to tedy individuální. Jistým kompromisem by mohlo být třeba delší tričko a legíny, pokud by ses v tom cítila lépe. Delší tričko nahradí šaty.

Je moc fajn, že ses poptala kamarádek, i když tam byly s jiným problémem, vyšetření probíhá hodně podobně. Pokud by Ti to vyhovovalo více, může tam být s Tebou i mamka, a je pravděpodobné, že se doktorka bude více hlídat, aby nebyla nepříjemná. Černé chloupky určitě nevadí. Snad bys vše mohla probrat i s mamkou a poprosit ji, aby Tě u doktorky co nejvíce podpořila. I ona si určitě pamatuje, jaké to bylo, když šla poprvé na svoji prohlídku.

Přejeme Ti, abys to už měla brzy za sebou a mohla si oddechnout. Modrá linka

Moje tělo - holky

Ahoj, je mi to trochu trapné ale chci se zeptat na dvě odlišné věci. Takže je normální že mám asi dvakrát denně už rok výtok a ještě jsem nedostala ms? Nesmrdí, je mírně nažloutlý. A druhá věc. Takhle věc mě neomezuje v běžném životě, ale jde o to, že jdu například ulicí, někdo se na mě podívá a já se začnu hrozně červenat a začne mi být hrozný vedro, to samý když prezentují před třídou. Stává se mi to jen když jsem sama, pokud jsem s kamarádkami, tak se mi to nestává. Jak říkám, přijde mi to trochu trapné se ptát na tyhle asi zbytečné věci, ale prostě chci vědět jestli je to normální. Taky mám strašně málo seběvědomí

holka, 11 let, 16. září

Ahoj,
chápu, že Tě odpovědi na Tvé otázky zajímají a vůbec to není trapné. Co se týče výtoku bývá běžný v období dospívání a pokud nesvědí, nepáchne, není čeho se obávat nebo si myslet, že je něco v nepořádku. Menstruace se nedá nijak urychlit, každé tělo si správný čas vybere samo a stejné je to i s délkou výtoku před ní. Červenání i stud může souviset s dospíváním, hodně mladých lidí prožívá něco podobného a nic nenormálního na tom nevidím. Je moc fajn, že s kamarádkami se cítíš uvolněně. Až budeš starší, je hodně pravděpodobné, že se problémy s horkem a červenáním zlepší. Sebevědomí se musí také vyvíjet, dá se na něm pracovat, podporovat ho. Třeba tím, že si budeš všímat, v čem jsi dobrá, co se Ti daří, být s lidmi, kteří Tě umí podpořit, pochválit apod. Hodně to souvisí také s věkem a se zkušenostmi, které posupně získáváš.

Přejeme Ti pěkné dny. Modrá linka.

Moje tělo - holky

Milá poradno.
Myslím si, že není moc obvyklé, že se někdo ptá na takové věci, ale.. Jednou mi rostly prsa. Po pár měsících si daly ,,pauzu". Ale teď to začalo znovu. Ale tentokrát mě to strašně bolí. Tak moc, že nemůžu pořádně dýchat. Je to normální? Není to s tím dýcháním něco jiného a vážného?

holka, 12 let, 17. září

Ahoj,
ačkoli obvykle na zdravotní dotazy odpovídáme, že na dálku nelze určit spolehlivě diagnózu, v tvém případě si dovolím udělat výjimku a říci, že bolest prsů při jejich růstu je zcela normální. I když je samozřejmě průběh dospívání velmi individuální a zatímco u některých dívek je bolest prsů menší, u jiných je velmi výrazná - ale s bolestí prsů mají zkušenost prakticky všechny dospívající dívky. Pamatuji si na svou vlastní pubertu a na velmi nepříjemnou bolest, která mě často zcela ochromila. Samozřejmě, pokud by se k tomu přidaly další zdravotní problémy a komplikace, bylo by lepší, abys navštívila svého pediatra. Ale bolest prsů bude velmi pravděpodobně spojena opravdu s jejich růstem. Přeji ti, aby se jednalo jen o krátkodobou záležitost a brzo to přešlo.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj poradno, mám problém a myslím si, že to v mém věku není normální, od konce prázdnin mi začali vypadávat vlasy, třeba když si je myju, nevím co s tím dělat, předem děkuji za odpověď

kluk, 13 let, 9. září

Ahoj,
naprosto rozumím tomu, že tě nadměrné vypadávání vlasů zneklidňuje. Tento jev může mít velkou spoustu příčin. Samozřejmě může být i projevem onemocnění, ale u řady lidí se objevuje i s přechodem ročních období (někomu začnou vypadávat vlasy se začátkem podzimu, nebo jara), nebo třeba po dlouhodobém stresu (nicméně je potřeba uvědomit si, že vypadávání se objeví až s časovým odstupem klidně i několika měsíců po prožitém stresu). Nejprve se proto zkus zamyslet nad svým životním stylem, zda jsi náhodou v poslední době nezměnil způsob stravování, neměl jsi stresové období a podobně. Můžeš si zkusit také koupit nějaké potravinové doplňky, které zdraví vlasů podpoří. Já osobně mám vynikající zkušenost s Panthenolem v tabletách. Stojí jen pár korun a skvěle vyživí vlasy i nehty. Pokud by padání vlasů neustávalo ani po několika měsících, bude na místě vyhledat odborníka, který ti udělá specializované vyšetření.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj. Už si nevím rady. Je mi o tom trapné mluvit, tak píšu tady. Nejde mi masturbovat prostě nic mě tak jako neuspokojuje. Zkoušela jsem všechny "části", ale prostě nic. Jsem jako divná nebo co se děje? Chtěla bych to strašně zkusit. Co mám pro to ještě udělat? Proč to nejde? dělam špatné pohyby?

holka, 13 let, 4. září

Ahoj,
před pár dny jsem v poradně odpovídala na úplně stejný dotaz a ve stejném duchu odpovím tedy i tobě. Masturbace není „povinnost“, ale měl by to být v každém případě prožitek, který ti přináší výhradně radost a příjemné pocity. Rozhodně nejsi nijak divná, pokud se ti masturbovat nedaří a není potřeba to „lámat přes koleno.“ Možná jsi nebyla v tom správném psychickém rozpoložení, nebo zkrátka ještě nepřišel ten správný čas. Nech věcem volný průběh a zatím se uč poznávat své tělo. Zjišťuj, které doteky jsou ti příjemné, které zóny tvého těla jsou citlivější než jiné. Neexistuje totiž nic jako univerzální návod k masturbaci a časem přijdeš na to, jak tvé tělo reaguje a jak mu dopřát příjemný prožitek. Určitě se však nemusíš trápit tím, že se ti to zatím nepovedlo.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj aliku měla bych takový dotaz..svoji první menstruaci jsem dostala 15.5.2019 a zatím sem nedostala svoji druhou menstruaci už jsou to skoro 4 měsíce je to normální nebo co mám dělat?

holka, 12 let, 28. srpna

Ahoj,

chci Tě uklidnit, v počátcích menstruace je běžné a přirozené, že bývá velmi nepravidelná, zpožďuje se, nemusí probíhat každý měsíc. Časem v průběhu měsíců až let se více ustálí a věřím, že pak bude i pro Tebe situace přehlednější, více si zvykneš. Je v pořádku být k sobě vnímavá a vést si menstruační kalendář, abys měla zaznamenané, jak to u Tebe probíhá. Probrat to můžeš také s mamkou, někdy je zkušenost matek a dcer podobná. Pokud máš ale jakékoliv pochybnosti, můžeš navštívit gynekologickou ordinaci nebo se zeptat třeba i dětského lékaře.

Přejeme Ti hezké dny,

Modrá linka

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku, prosím o rychlou odpověď.
Včera večer jsme s kamarádkou zkousely jeden trend z tiktoku. Zvětšení pusy. Funguje to tak, ze si pricucnete víčko k puse, a necháte si ho tam nějakou dobu cca 2 min. Jenže my jsme to zkusily nechat 10 min. Bolelo nás to, ale potom to přešlo a pusa se zase zachvili vrátila do původního stavu. Zhruba cca za hodinu jsem se šla podívat do zrcadla a uvidím pod pusou fialový flek vypadající jako cucflek. Mám ho stejný i dnes, zkoušela jsem různé rady např dat si na to zubní pastu a nic. Nevíte prosím jak se toho zbavit? Co nejrychleji! Vypadá to silene. A zachvili začíná škola ..

Holka, 14 let, 26. srpna

Ahoj, něco podobného jsem si před lety udělal na čele. Ono ve finále je to úplně stejná věc jako ten cucflek, což je malé poškození podkožních cévek. Co se s tím dá udělat? Přečkat to je nejsnažší, případně můžeš zkusit rady z internetu, kde doporučují chlazení ledem a krémy s vitamínem K. Nicméně myslím, že než usedneš do lavice bude to pryč samo.
M.

Moje tělo - holky

Ahoj jak mám říct mamce že se chci začít holit?
Už delší dobu mi roste tam dole ale, teď už i v podpaží a nevím jestli ji to mám říct narovinu nebo počkat až si toho všimne nebo se začít holit sama podle mě je asi lepší počkat až ona si všimne ochlupení v podpaží a nabídne mi to sama prosím poraďte

holka, 12 let, 14. srpna

Ahoj z Modré linky,

ptáš se nás, jak mamce říct, že se chceš začít holit. Popsalas možnosti, které Tě napadly, a využít můžeš kteroukoli z nich, podle toho, jak to cítíš. Pokud je pro Tebe důležité to předem s mamkou rozebírat, je úplně v pořádku jí poprosit o chvilku času a na rovinu jí říct, že ti rostou chloupky a chtěla by ses začít holit. Vzhledem k tomu, že do Alíkovy poradny píšeš často, ráda bych Tě povzbudila i k tomu, aby ses nebála otevřeně mluvit jak s mamkou, tak třeba i s dalšími lidmi, které máš kolem sebe a kterým věříš, nebo kterých se týká to, co s nimi řešíš. Povídat si s nimi o tom, co prožíváš, o čem přemýšlíš, sdílet své názory a vyslechnout si ty jejich. Nebudeš se potom potřebovat obracet na poradnu, ale často dostaneš radu od lidí, kteří Tě znají a mohou Ti tím pádem poradit lépe než cizí člověk. A také si začneš vytvářet své vlastní názory a budeš si pak mnohdy vědět rady Ty sama.

Přejeme Ti prima léto,
Modrá linka

Moje tělo - holky

Ahoj alíku a celý týmu
Vzpomněla jsem si, že jsem sem kdysi chodila poněkud často a nevím, kam jinam napsat. Jsem holka, je mi 14 roků. V úterý jsem si na vnitřní straně stehna mahmatala takovou bulku. Je toto vážně blízko mezinoží. Ale na tom míště se neholim (ze by zarustal chloupek). Je toto takova kulicka pod kůži, kterou jsem schopna nahmatat. Pri pohybu neboli, jen kdyz na ni zatlacim nebo nejak saham. Netusim, co to je a dost se bojim. Zase nechci plasit a hned s tim bezet k lekari. Moc dekuji za odpoved

holka, 14 let, 15. srpna

Ahoj,
jsme rádi, že jsi se na nás obrátila a velmi rádi bychom ti pomohli. Bohužel nikdo na světě neumí stanovit spolehlivě diagnózu na dálku a online. Bylo by to velmi nezodpovědné. Pokud jsi si bulku nahmatala v úterý a v klidovém stavu nebolí, troufám si říci, že ještě pár dní můžeš s případnou návštěvou lékaře vyčkat. Může se jednat například o zvětšenou uzlinu, které se v těchto místech také nacházejí. Zvětšené uzliny jsou často reakcí na nějaké probíhající onemocnění (infekce, zánět...), nebo úraz a pokud se jedná o nějakou banalitu, během krátké doby by se jejich stav měl vrátit do normálu. Pokud bulku nahmatáš ještě za pár dní, určitě by ses měla k lékaři vypravit, aby zjistil její příčinu a navrhl adekvátní léčbu.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Zajímá mě jestli vadí když mám tam dole jeden větší pysk? Je to normální nebo ne? Vadí to klukům?

holka, 13 let, 4. srpna

Ahoj,
žádné tělo není úplně symetrické, někdo má rozdílné stydké pysky, jiný zase prsa, někomu mohou vadit odstáté uši, velký nos apod. Proto si myslím, že nemusíš mít strach, zda je to v pořádku nebo jestli to klukům vadí či ne, protože ideál neexistuje. Tvoje tělo se navíc ještě vyvíjí a bude se měnit. Pokud by ses na to chtěla zeptat někoho podrobněji, můžeš svůj dotaz směřovat na lékaře nebo lékařku, až půjdeš někdy na gynekologickou prohlídku, lékař/ka Ti vše objasní a vysvětli.

Přejeme hezký zbytek prázdnin.
Modrá linka

Moje tělo - holky

Ahoj
Narozeniny mám sice až za půl roku. A to znamená že mi bude 11. A budu muset na jedenáctiletou prohlídku k doktorce. To je ještě v pohodě. Ale má to háček! Já se před ní strašně stydím. Známe to že pozdravíte a ona řekne ať se svléknete do spodního prádla. A mám první otázku. Mám si vzít s sebou podprsenku? Tu nevycpanou. Takový to bolerko. Klidně si ho vezmu. A teď ta otázka. Budu si ho muset sundat? A teď další otázky. Já když jsem byla na devítiletý tak si pamatuji že mi ta doktorka řekla ať si lehnu na lehátko a koukla mi do kalhotek. Jenomže se bojím že to bude dělat znovu. Jenomže já už mám ochlupení. No a já se strašně stydím. A ještě jedna věc! Bojím se že se mi bude koukat na prsa. Já už je mám docela větší. A bojím se že je bude nějak řešit apod. Jo a ještě se bojím moji vahy. Když jsem měla angínu (minulý týden) v pátek jsem dobrala antibiotika, tak mě tam vážili. Měla jsem 49 kg. Ale to jsem byla po obědě. No a když se vážím doma tak mám třeba 47 kg. Bojím se že řekne třeba že mám nadváhu. Já když jsem byla na devítiletý tak jsem nadváhu měla. Ale teď víc sportuji. A tak.
Moc děkuji.

holka, 10 let, 5. srpna

ahoj,
je úplně normální, že se stydíš. Stejně to tak cítí řada holek i kluků v pubertě. Nevíme přesně jaká vševhna vyšetření bude paní doktorka provádět, určite ale bude poslouchat, jak dýcháš, podivá se Ti na záda, bude Tě vážit a měřit, zkoušet bude i možná sluch a zrak, bude měřit tlak... Možná s sebou budete muset přinést vzorek ranní koči z domova nebo Tě pak paní doktorka pošle na odběr krve, součástí některých pravidelných prohlídek může být i očkování.
Můžeš se paní doktorce už po příchodu do ordinace, až se pozdravíte, klidně svěřit, že se stydíš a že by Ti moc pomohlo vědět jaká všechna vyšetření Tě čekají.
Bolerko si vzít určitě můžeš, většině vyšetření by nejspíše nemělo nijak vadit.
Růst prsou a ochlupení lékaři u dívek sledují, protože jsou to znaky pohlavního vývoje, který proběhne v pubertě. Pokud už Ti prsa rostou, i ochlupení se objevilo, je to známka toho, že pohlavní dospívání správně probíhá, tak jak má, a může se pak objevit za nějaký čas i menstruace.
Pro paní doktorku je důležité si poznamenat do zprávy, jak se vyvíjíš - aby mohla posoudit, jestli dospíváš rychleji než jiné dívky stejného věku nebo naopak o něco pomaleji. Můžeš určitě paní doktorce upřímně říci, že se hodně stydíš a že bys byla ráda, kdybys mohla zůstat ve spodním prádle.

Co se týká váhy - záleží nejen na tom, kolik nyní vážíš, ale i jak jsi vyrostla na výšku (kolik nyní měříš). Paní doktorka Tě zváží i změří a posoudí nejen tu aktuální hodnotu, ale i jak se hodnoty mění, jak rosteš, jak se změnily od minula.
Pokud více sportuješ, může být Tvoje váha nyní zcela normální.
Kdybys měla opravdu nadváhu, zřejmě se paní doktorka bude ptát jak jíš, jestli sportuješ a bude se snažit najít nějakou možnost ke zlepšení.

Řada kluků i holek (ale i dospělých) má obavy, když je čeká něco neznamého. Ale určitě to spolu s paní doktorkou a s mamkou nebo s taťkou dobře zvládnete :)

Držíme palce a přejeme krásné léto! Vím, co jím

Moje tělo - holky

Ahoj mám dotaz teď jsem si četla na internetu o 13 lete preventivní prohlídce a dočetla jsem se že u dívek kontrolují prsa a ochlupení a já se docela vyděsila je to pravda? Vždy mi přijde trapné jak tam přijdu oni mě zváží a změří potom ještě změří tlak a potom se zaměřují na zrak a sluch vždy po dokončení tohohle řeknou větu mě strasnej vadí řeknou teď s vysvlékni že si mám nechat pouze spodní kalhotky a musím se svlékat před sestřičkou doktorkou i mamkou potom jdu na lehátko řekne lehni si a pokrčit nohy prohmata břich a potom se a kouká tam dolu a musím pokrčit nohy a pořád se stahnutyma kalhotkami potom řekne roztáhni nohy a vezme si rukavice a sahá mi tam a já se vždy stydím bude to takhle i na 13 lete preventivní prohlídce? Bude vyšetření letos probíhat stejně dočetla jsem se na internetu že se zaměří i na prsa a pubicke ochlupení ale, jaký tam dole nebo podpaží obojí už mám a stydím se a jinak jak to dal bude probíhat

holka, 12 let, 29. července

Ahoj,
chápu, že preventivní prohlídku nemusíš mít ráda a že se u ní stydíš, má to tak i hodně dalších děti, a dokonce i někteří dospělí. Na druhou stranu se tak lékaři starají o to, aby nezanedbali nějaký problém a měli Tvůj zdravotní stav pod kontrolou.

Každý lékař postupuje asi trochu jinak, ale máš pravdu, že se u prohlídky váží, měří výška a tlak, vyšetřuje zrak a sluch a podívají se, jestli se dobře vyvíjí prsa a máš již ochlupení. Běžně také vyšetřují pohmatem břicho, ale prohlídka pochvy stačí pohledem, pokud nemáš žádné potíže. Je možné, že na to vůbec nedojde. Podrobněji totiž pohlavní orgány dívky vyšetřuje spíše gynekolog. Myslím, že se můžeš dopředu s mamkou domluvit, aby lékařce řekla, že prohmatávat vnitřně nechceš, doktorka by to měla respektovat.

Můžeš si o tom, že se stydíš s mamkou více promluvit dopředu, aby věděla, co prožíváš a byla Ti při prohlídce oporou. Je dobré také myslet na to, že prohlídka trvá jen chvíli a když ji zvládneš, dlouho Tě žádná další nečeká.

Přejme Ti, abys to dobře zvládla.
Modrá linka

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku, konce června jsem měla 13 a ještě jsem nebyla na preventivní prohlídce (vždycky mi doktorka posílala dopis ale letos nic) takže asi mám říct mamce aby té doktorce zavolala a domluvila se s ní na nějaký termín a lékaři mají povinnost dávat pacientům nějak vědět kdy mají přijít nebo to je jen jejich dobrá vůle
A ještě se chci zeptat co se dělá na 13ti leté prohlídce

holka, 13 let, 30. července

Ahoj,
je klidně možné, že paní doktorka na tvou preventivní prohlídku zapomněla. Ačkoli obvykle skutečně pediatři posílají pozvánky (nebo zvou pacienty telefonicky), i lékařka je jen člověk a samozřejmě má právo na to, aby občas něco pustila z hlavy. Proto určitě nic nezkazíte tím, když požádáš maminku, aby pediatričce zavolala a domluvila se s ní.
Jinak součástí preventivní prohlídky ve třinácti letech je vyšetření zraku, sluchu, krevního tlaku a pulsu. Poslechem lékař vyšetřuje a hodnotí činnost srdce a plic, pohmatem vyšetřuje břicho a uzlinový systém těla, pohledem pak sliznici ústní dutiny, barvu a charakter kůže. Čeká tě také vyšetření pohybového aparátu a lékař ti nabídne očkování proti rakovině děložního čípku. Toto očkování není povinné a záleží na tobě a tvých rodičích, jestli se ho rozhodnete využít.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku,
Celkem mi vadí moje chlupy na nohou ráda bych si je oholila ale nějaké holky ze školy říkají že pokud si jednou ohlím nohy začnou mi růst černé chlupy je to pravda??

holka, 13 léto, 28. července

Ahoj,
ohledně holení se poraď s maminkou. Těžko říct, jak konkrétně tvé tělo zareaguje. U někoho opravdu platí, že po začátku holení rostou chloupky více.

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku! Už docela dlouhou dobu se mi objevují průhledné skveny na nehtech. Půlku nehtu mám třeba bílý a pulku úplně průhledný. Nikde jsem pořádně nenašla co by to mohlo způsobovat. Tak se obracím na vás. Předem děkuji za odpověď.

holka, 14 let, 23. července

Ahoj,
skvrny na nehtech mohou mít celou řadu příčin od nesprávné životosprávy (často je na vině nedostatečné zásobení vápníkem, zinkem, nebo vitamíny ze skupiny B), přes plísňová kožní onemocnění, až po úraz. Nicméně bohužel na dálku a online nelze určit spolehlivě jejich příčinu. V první řadě zkus nejdříve upravit životosprávu (klidně si kup i nějaký potravinový doplněk, či multivitaminy) a pokud ani potom nedojde k úpravě stavu, navštiv kožního lékaře, který spolehlivě určí diagnózu a poradí ti i s léčbou.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj vím že nejste zubaři ale, potřebuji poradit. Na konci července jdu k zubaři na opravování předních horních zubů těch uprostřed. Mám zkažené oba dva ze předu i ze zadu a vždy půlka zubu. Je to cca půlka zubu ze předu i ze zadu jde to opravit jakože klasickou bílou plombou? Jde o to jakože jestli by to tam nějak drželo? Že kdyby vybrousil půlku zubu tak jde tam dát bílá plomba? Kdyby ne tak jak by se to muselo opravit? Předem děkuji za odpověď AHOJ

holka, 12 let, 17. července

Ahoj,
bohužel, jak jsi správně napsala, nikdo z odborníků odpovídajících v této poradně není zubař. A i kdyby byl, obávám se, že by ti na dálku a online nedokázal poradit. Každý zdravotní problém je individuální a není dost dobře možné odhadnout pouze na základě popisu, jakým způsobem půjdou tvé zuby opravit. Jsem si ale jistá, že tvůj zubař udělá všechno pro to, aby zásah byl co nejšetrnější a co nejméně viditelný.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Dobrý den,
mám pár otázek:

  1. Teď o prázdninách se mi začaly strašně mastit vlasy- večer si je umyju a ráno je mám zase mastné. Nevíte, co s tím dělat? A přestanou se mi mastit? Ve škole se totiž strašně řeší, jestli někdo má/nemá mastné vlasy. Nikdy jsem s tím neměla problém (s mastnotou vlasů) ale teď se bojím, že mě budou pomlouvat.
  2. Pod nosem mám takový "knírek" prostě pár chloupků. Zatím nejsou skoro vůbec vidět (jen zblízka) .Bojím se ale, že ztmavnou. Může se to stát? A existuje nějaký způsob (něco jako plastika), čím se to dá odstranit? Pokud ano, on kolika let se na tu "plastiku" může jít?
  3. U bradavek mám pár chlupů. Je to normální?
  4. Mám trochu problémy s plynatostí? Jak se toho zbavit??
Omlouvám se, že je těch dotazů tolik a předem děkuji za odpověď.
holka, 13 let, 18. července

Ahoj,

píšeš vlastně čtyři dotazy, stručně Ti na ně odpovíme.
To první, maštění vlasů - jsou období, kdy se vlasy víc mastí, což je zrovna období léta. Je dobré se zeptat na dobrý šampon, v drogerii, ale třeba i v lékárně, a vlasy umývat tak často, jak je potřeba (a mýt je ráno spíše než večer). Pro případ nouze existují i suché šampony - můžeš se po nich podívat.

Knírek, tedy pár světlých chloupků pod nosem, je zcela běžný (a vlastně i půvabný) a není třeba s ním nic dělat. Pokud by ztmavnul, určitě by se našly způsoby řešení, jako zesvětlení nebo i depilace, která může být dočasná i trvalá. Tu provádějí na vybraných kosmetických provozovnách. Tam by Ti také řekli, od kolika let se procedura dá absolvovat.

Chlupy u bradavek jsou normální, třeba i delší, tmavé, můžeš je tam klidně nechat, nebo sem tam vytrhnout. Ničemu nevadí.

Co se týká plynatostí, je to otázka spíše na Tvého lékaře. To, co můžeš udělat sama, je dobře vypozorovat, kdy se plynatost zvyšuje, a vyhnout se daným potravinám. V lékárně je možné koupit také preparáty, které se užívají při nebo po jídle, a které problémy s plyny řeší.

Pěkné léto,
Modrá linka