Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Moje tělo - kluci

  Ahoj alíku nevíš jak a kdy začnu mutovat jei 14 četl jsem na internetu že to trvá třeba jen den nevim jestli jsem to už měl nebo ne poraď kdy to tak začne dík Alýku ;)

  kluk, 14 let, 5. srpna 2018

  Ahoj,
  mutování patří k procesu dospívání a to u každého člověka probíhá trochu jinak, takže se jedná o velmi individuální záležitost. Mutování rozhodně netrvá jen jeden den, protože je spojeno s hormonálními i tělesnými změnami a mohu tě ujistit, že jej zcela jistě poznáš. Tudíž se nemusíš obávat, že proběhlo, aniž by sis toho všiml.
  Měj se hezky!
  Bára

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Moje tělo - kluci

  Objem varlat, ejakulace

  Dobrý den, je mi 14let a potřeboval bych se zeptat, jde o to že 2 měsíce zpátky jsem si všiml toho že mám jedno varle větší než to druhé. Levé má cca 1cm a pravé má cca 1,4cm, levé varle mi přijde ještě trochu nesestouplé (když prostě zatnu nebo zatáhnu břicho, tak se levé varle lehce přitáhne) Žádné bolesti nepociťuji a nijak se velikost nemění, ptal jsem se na to táty a on řekl že je to normální a že se mi to vše časem srovná. (Ještě menší otázka ke spermiím, když maturbuji tak nikdy nemám žádnou stopu po spermiích, tak doufám že nejsem neplodný)
  Předem díky za odpověď...

  kluk, 14 let, 2. prosince

  Ahoj kluku,

  Rozdíl v objemu varlat se považuje za normální, pokud nepřekračuje 20 až 25% (tj. jedno z varlat je nejvýše o 20 až 25% větší než druhé). Rozměry varlat se ve výzkumech zpravidla uvádí v objemu, nikoliv v délce.
  Hodnoty normálního objemu varlat u chlapců ve věku 14 let se pohybují v rozmezí 5 až 17 mililitrů (ml) na jedno varle, střední hodnota činí 11 ml.
  Právě první výraznější růst objemu varlat lze považovat za první známku nastupujícího pohlavního dospívání u chlapců. Zatímco v dětství před pubertou činí objem jednoho varlete 1 až 2 ml, během prvního roku puberty se zvětšuje na dvojnásobek a poté růst pokračuje ještě několik let. Za projev opožděné puberty lze považovat stav, kdy ani po dovršení třináctého roku věku nedojde k žádnému zvětšení objemu varlat (tj. varlata mají stále tutéž velikost, jako v dětství).

  Pokud by jedno z varlat bylo nesestouplé, znamenalo by to, že příslušná strana šourku by byla „prázdná“, protože varle by se stále ještě nacházelo uvnitř tříselného kanálu. V Tvém případě se však o nesestouplé varle zřejmě nejedná. Dočasné „zatažení“ varlete do tříselného kanálu v důsledku stažení svalů je normálním jevem (jedná se o tzv. kremasterový reflex, při němž dochází ke stažení tzv. kremasterových svalů, což jsou svaly obklopující semenný provazec – někdy se kremasterový sval označuje též jako „zdvihač varlete“).

  První ejakulace neboli první výron semene se u chlapců dostavuje nejčastěji ve věku 12 až 14 let, přičemž za normální lze považovat i širší rozmezí 11 až 15 let. Důvod ke znepokojení nastává pouze v případě, že by se první ejakulace nedostavila ani po dovršení věku 15 let.
  Pokud jde o plodnost či neplodnost, ta nespočívá v samotné přítomnosti či nepřítomnosti ejakulátu (spermatu), nýbrž v počtu zralých a pohyblivých spermií na 1 ml ejakulátu (spermatu). Za neplodného se považuje muž, jehož ejakulát obsahuje méně než 50 milionů spermií na 1 ml (v průměru obsahuje 1 ml ejakulátu dospělého muže přibližně 100 milionů spermií). U dospívajících chlapců bývá množství spermií na 1 ml ejakulátu nižší než u dospělých mužů (zpočátku se pohybuje pouze okolo 20 milionů na 1 ml).

  Pokud máš závažné pochybnosti o tom, zda se Tvoje tělo vyvíjí normálně, případně pokud Tě průběh tělesného vývoje silně znepokojuje, doporučoval bych se svěřit praktickému lékaři pro děti a dorost, který v případě potřeby vystaví poukaz na vyšetření na endokrinologii. V rámci vyšetření se provádí i měření objemu varlat pomocí orchidometru (více informací o orchidometrii najdeš zde).

  Moje tělo - kluci

  Frenulum

  Dobrý den, mám menší problém, na penisu jsem si všiml takové bíle nitky nebo co to je, je to tak 1.mm velký, a nachází se to trošku pod žaludem, u takové té čáry, myslím, že se tomu říka raphe, mam tam jeste jeden takovej hrozně malej bílej pupínek, je to nějak vážné ? Koupu se každý druhý den takže to asi nemohu mít kvůli hygieně.
  Díky.:-D

  kluk, 14 let, 28. října

  Ahoj kluku,

  Na spodní straně penisu se nachází tzv. uzdička neboli frenulum, která spojuje spodní stranu žaludu s navazujícím kožním pokryvem penisu. Malý bílý pupínek, o němž se zmiňuješ, je s největší pravděpodobností zduřelá (zvětšená) mazová žlázka. Zvětšení mazových žlázek souvisí s hormonálními změnami v pubertě a nejedná se o zdravotní problém, který by vyžadoval léčbu.

  Moje tělo - kluci

  „Spojení“ mezi žaludem a kůží

  Ahoj,

  Za prvé bych rád poděkoval poradně za to, co pro nás dělá.

  A za druhé mám dotaz týkající se mého těla.
  Mám mezi žaludem a kůží (až k prostředku žaludu) takové spojení a tak bych se chtěl zeptat, jestli to někdy zmizí.

  kluk 14, 19. listopadu

  Ahoj kluku,

  Pokud se zmíněné „spojení“ nachází na spodní straně žaludu, jedná se o tzv. uzdičku neboli frenulum, což je normální součást penisu.
  Nachází-li se „spojení“ mezi žaludem a kožním pokryvem penisu jinde než na spodní straně penisu, mohlo by se jednat o tzv. konglutinaci. U většiny chlapců je při narození vnitřní list předkožky „slepený“ s povrchem žaludu, přičemž toto „slepení“ (konglutinace) se během následujících let postupně uvolňuje. Někdy mohou zbytky konglutinace přetrvávat až do období dospívání.
  K uvolnění konglutinace dochází spontánně, tedy i bez jakéhokoliv zásahu. Násilné oddělování konglutinace ani nelze doporučit, protože může vést k poranění, které by už (na rozdíl od konglutinace samotné) představovalo zdravotní problém.

  Moje tělo - kluci

  Stydím se chodit nahý

  Zdravím, mám opět další dotaz.
  Stydím se být před mámou nahý, nebo... Prostě aby mi šel vidět penis před mámou. Vím že ho už dříve viděla a že nemám úplně důvod se stydět. Ale když už jsem odhodlaný a sebral jsem odvahu aby měla "možnost" můj penis vidět, tak ve mě vždy něco cuklo a schoval jsem si ho tak jako tak. Teď už moc takový strach nemám protože ho nedávno viděl můj bratr a to mi nabralo odvahu. Ale furt tam nějaká ta stydlivost je. Jak se jí zbavit?

  kluk, 13 let, 23. října

  Ahoj,
  popravdě nerozumím tomu, proč se chceš přestat stydět chodit nahý. Stydlivost je zcela normální a každá rodina má své vlastní zvyky. Zatímco některým nevadí chodit před sebou nazí, v jiných rodinách se to považuje za nevhodné. A i v případě, že byste ve vaší rodině byli zvyklí chodit před sebou nazí, neznamená to automaticky, že to musí být i tvoje volba a že ti to musí být příjemné. Neexistuje jediný důvod, proč bys měl usilovat o to, aby ses přestal stydět. Jde přece o tvoje tělo a o tvůj pocit z něho. Pokud ti není příjemné chodit doma nahý, netrap se tím a zkrátka to nedělej.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - kluci

  Bolestivá bradavka

  Ahoj Alíku a spol,
  Když si sáhnu na levou bradavku tak cítím jako by tam byla nějaká kulička a když mě někdo bouchne na to místo tak to bolí.
  Děkuji za odpověď.

  kluk, 12 let, 18. října

  Ahoj,
  moc ráda bych ti s tvým problémem pomohla, ale bohužel nejsem lékařkou - a i kdybych byla, nemohla bych zodpovědně stanovit na dálku a online. Nepíšeš, jak dlouho onen problém trvá, ale pokud bude přetrvávat ještě další týdny, určitě by bylo dobré navštívit lékaře a celou situaci s ním zkonzultovat. I v případě, že se bude jednat o banální záležitost, která nebude vyžadovat řádnou léčbu, budeš vědět, na čem jsi a budeš klidnější.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - kluci

  Bolest hlavy při/po masturbaci

  Ahoj Alíku a spol,
  Když masturbuji hodně tak mě začne intenzivně bolet levá část hlavy a nevím co s tím.
  Děkuji za odpověď.

  kluk, 13 let, 18. října

  Ahoj kluku,

  Bolesti hlavy při sexuálních aktivitách (tedy například i při masturbaci) mohou být projevem nízkého krevního tlaku. Další možností by bylo, že trpíš migrénou, při níž se bolest hlavy často dostavuje jako důsledek fyzické námahy (přičemž masturbace, i když to tak na první pohled nemusí vypadat, představuje fyzický výkon, který je z hlediska svalové námahy i energetického výdeje srovnatelný s některými sportovními disciplínami).

  Masturbaci bych v případě uvedených obtíží doporučoval vykonávat pouze vleže, nikoli například vsedě. Jsou-li tvoje obtíže způsobeny nízkým krevním tlakem, mohlo by ti pomoci, kdybys měl dolní končetiny výše než hlavu (tedy si podložil nohy).
  Místnost, v níž vykonáváš masturbaci, by měla být dostatečně vyvětrána, a to z důvodu dostatečného přísunu kyslíku, který je důležitý pro každou fyzickou aktivitu.
  Po dokončení masturbace by bylo vhodné ještě alespoň chvíli zůstat ležet (příčinou bolestí hlavy může být i náhlá změna tělesné polohy po dosažení orgasmu, tedy například prudké „vyskočení z postele“).

  V případě, že by bolesti hlavy při sexuálních aktivitách nebo bezprostředně po nich byly způsobeny neurologickým onemocněním (poruchou činnosti nervové soustavy), by bylo namístě se obrátit na lékaře-specialistu, v tomto případě neurologa. Pokud se stydíš, nemusíš přímo uvádět, že bolesti hlavy jsou spojeny s vykonáváním masturbace, nýbrž můžeš použít širší pojem „fyzická námaha“ (ostatně nebudeš lhát, protože sexuální aktivity včetně masturbace skutečně představují určitý fyzický výkon).

  Moje tělo - kluci

  Erekce v „nevhodnou chvíli“

  Ahoj alíku, příští týden máme ve škole ples po celou školu.
  Jenže ve třídě se mi líbí jedna holka a ona tam jde jediná. No jenže když jsem poblíž nebo se jí nějakým spůsobem dotýkám, dostávám erekci. A to je ten problém, protože to jde vidět. Ona je naštěstí hodná a nikomu to nevykecá, ale nechci aby to všichni viděli. Nemáš nějakou radu?

  kluk, 13 let, 16. října

  Ahoj kluku,

  Častý nástup erekce je naprosto normálním projevem hormonálních změn, jimiž prochází dospívající organismus. Vzhledem k prudkému nárůstu hladiny pohlavních hormonů v krvi se u dospívajících chlapců může erekce dostavit v podstatě kdykoliv, a to i bez jakéhokoliv viditelného podnětu.

  Možná se kvůli erekci cítíš trapně, avšak ve skutečnosti se jedná o naprosto normální fyziologický jev, který nepředstavuje žádnou poruchu, nýbrž je naopak projevem toho, že tvůj tělesný vývoj probíhá normálně.

  V dotazu uvádíš, že erekce „jde vidět“. Mnozí dospívající chlapci se znepokojují, protože mají pocit, že jejich erekce vyvolává nežádoucí pozornost okolí. Ve skutečnosti však erekce není tak nápadná, jak se možná obáváš.
  Samozřejmě do určité míry záleží na tom, jaké oblečení máš právě na sobě. Například ve spodním prádle či v plavkách je erekce jistě nápadnější, než v širokých kalhotách, jejichž přední část zakrývá například mikina nebo bunda.

  Na školní ples ale jistě nepůjdeš ve spodním prádle ani v plavkách. Kdybys měl pocit, že je erekce „moc vidět“, můžeš si například vložit obě ruce do kapes u kalhot, čímž se přední část kalhot vysune dopředu, a tudíž erekce nebude nijak nápadná. Další možností je posadit se za stůl.

  V každém případě by ses kvůli erekci neměl zbytečně znervózňovat, protože í chování či nápadné zakrývání erekce může vzbuzovat mnohem větší pozornost okolí, než erekce samotná. Naopak, pokud zachováš klid a budeš se chovat, jako kdybys žádnou erekci neměl, nikoho v okolí nenapadne, že s tebou „něco není v pořádku“, a tudíž ti nebude věnovat takovou pozornost, jako kdyby ses všelijak kroutil, ohlížel se kolem sebe, nebo se upřeně díval do svého rozkroku a kontroloval, zda erekce není „moc vidět“.

  Moje tělo - kluci

  Rozměry penisu

  Dobrý den mám otázku, jestli se nějakým způsobem dá zvětšit penis. Předem děkuji za odpověď.

  kluk, 13 let, 15. října

  Ahoj kluku,

  Rozměry penisu jsou dány vrozenými předpoklady a dosaženým stupněm tělesného vývoje. Neexistuje žádný spolehlivý a bezpečný způsob, jak rozměry penisu zvětšit. Ono to ale ani není nutné, protože rozhodně není pravdou, že by penis větších rozměrů byl nějakým způsobem „lepší“ nebo „dokonalejší“, než penis normálních rozměrů.

  Pouze v případě, že by se jednalo o tzv. mikropenis (tedy penis abnormálně malých rozměrů), by připadala v úvahu hormonální léčba. Ta však pro dospívající organismus představuje značnou zátěž, a proto se k ní přistupuje pouze v případě, že je opravdu nutná.

  Za mikropenis neboli abnormálně malý penis se považuje takový penis, jehož délka při erekci je alespoň dvaapůlkrát menší, než kolik činí průměr průměr pro danou věkovou skupinu po odečtení tzv. standardní odchylky. U chlapce ve věku 13 let lze za mikropenis považovat takový penis, jehož délka při erekci je menší než 4,4 cm.
  Podrobnější informace najdeš na stránce Rozměry penisu.

  Moje tělo - kluci

  Průměrná délka penisu

  Dobrý den mě by zajímalo jaká je průměrná délka penisu v 8 letech

  kluk, 13 let, 8. října

  Ahoj kluku,

  Průměrná délka penisu u chlapců před nástupem puberty, tedy i ve věku 8 let, činí dle různých antropometrických výzkumů 3 až 5 cm v klidovém stavu a 6 až 9,5 cm při erekci.
  K prvnímu výraznějšímu růstu rozměrů penisu dochází až během dospívání, nejčastěji ve věku 11 – 12 let. Růst penisu je ukončen nejčastěji ve věku okolo 18 let.

  Moje tělo - kluci

  Tělesná hmotnost, rozměry penisu, nástup puberty

  Ahoj poradno,
  mám hned několik problémů, na které bych se chtěl zeptat.

  1. Vážím jenom 42 kilo. Vím že je to málo na můj věk, ale nevím co s tím mám dělat. Jím hodně a i sportuju.

  2. Můj penis měří v klidu jen 5 cm a při erekci 6. Je to normální?

  3. Myslím že ještě nejsem v pubertě. Neroste mi moc ochlupení. Jsem malý a lehký. Je to vpořádku nebo se to musí nějak řešit?

  Předem děkuji za rady.

  kluk, 14 let, 4. října

  Ahoj kluku,

  1) Tvoji tělesnou hmotnost nemohu posoudit, protože neznám tvoji tělesnou výšku. Teprve na základě porovnání tělesné výšky a hmotnosti lze posoudit, zda trpíš podváhou.
  Je pravdou, že průměrná tělesná hmotnost chlapce ve věku 14 let činí 52,3 kg, tudíž tvoje hmotnost je podprůměrná. Otázkou je, zda totéž platí i pro tvoji tělesnou výšku (průměrná hmotnost 52,3 kg je totiž spojena s průměrnou výškou 168 cm). O projev podváhy by se vzhledem k tvému věku a pohlaví jednalo v případě, že by při tělesné hmotnosti 42 kg tvoje tělesná výška přesahovala 152,8 cm.

  2) Uvedené rozměry penisu jsou vzhledem k tvému věku sice podprůměrné, avšak stále ještě normální. Za abnormálně malý penis neboli tzv. mikropenis se u chlapců ve věku 14 let považuje pouze takový penis, jehož délka při erekci je menší než 5,2 cm. Vzhledem k tomu, že délka penisu u tebe při erekci činí 6 cm, se o mikropenis nejedná (podrobnější informace o rozměrech penisu v období dospívání najdeš na stránce https://puberta6.webnode.cz/rozmery-penisu/).

  3) Prvním projevem pohlavního dospívání u chlapců je zvětšení objemu varlat. Během prvního roku puberty se objem varlat zvětší přibližně na dvojnásobek, v následujících letech pak růst jejich objemu pokračuje. Pokud jde o rozvoj tzv. sekundárních pohlavních znaků (tedy např. růst ochlupení a podobně), ten může probíhat různým tempem a někdy se může dostavit třeba i s odstupem několika let od prvního růstu objemu varlat.
  Pokud máš pochybnosti, zda tvůj tělesný vývoj probíhá normálním způsobem, doporučoval bych svěřit se praktickému lékaři pro děti a dorost, který provede zběžnou kontrolu pohlavních znaků a v případě potřeby vystaví poukaz na vyšetření na endokrinologii.

  Moje tělo - kluci

  Ejakulace

  Ahoj, spolužák mi říkal že při masturbaci stříkají z penisu spermie, několikrát to zkouším ale nic se mi neděje. Díky. Nashledanou

  kluk, 12 let, 26. září

  Ahoj kluku,

  První ejakulace neboli výron semene se u chlapců dostavuje nejčastěji ve věku 12 až 14 let. Za normální se považuje i širší věkové rozmezí 11 až 15 let. Je naprosto normální, že někteří chlapci ve věku 12 let ejakulace již dosahují, kdežto jiní zatím ne. Kvůli tomu, že se u tebe ejakulace ještě nedostavila, se nemusíš nijak znepokojovat.

  Avšak je třeba počítat s tím, že zpočátku nebude výron semene tak prudký, jak možná očekáváš. Sperma nemusí z těla přímo „stříkat“, jak to nazývá tvůj spolužák. Zejména u mladších chlapců ejakulát spíše volně vytéká. Prudkost výronu semene je dána silou stahování a uvolňování určitých svalů v oblasti malé pánve, přičemž u dospívajících chlapců nemusí být tyto svaly natolik silné a vyvinuté, jako u dospělých mužů. Také objem a hustota ejakulátu je u mladších chlapců podstatně nižší, než u dospělých mužů.

  Zatímco u dospělého se při jedné ejakulaci uvolňuje přibližně 3 – 5 mililitrů ejakulátu, u dospívajícího chlapce je to obvykle 1 – 2 ml, přičemž až 99% objemu ejakulátu je u dospívajících tvořeno vodou, zatímco na jeho pevnou složku, tvořenou především bílkovinami, připadá pouze 1% (u dospělých tvoří pevná složka ejakulátu okolo 5 % jeho objemu). Z tohoto důvodu také ejakulát zpočátku nemusí mít charakteristické bělavé zbarvení.

  Moje tělo - kluci

  Bolestivé bulky pod prsy

  Ahoj, mám pod oboumi prsy takové bulky. Na pohmat mírně bolí. Je to normální nebo ne?

  kluk,, 21. září

  Ahoj kluku,
  Podle popisu by se mohlo jednat o počínající gynekomastii, doporučuji tedy svěřit se praktickému lékaři, který v případě potřeby vystaví poukaz na vyšetření na endokrinologii.

  Moje tělo - kluci

  Gynekomastie

  Ahoj,
  Dnes se mi zvětšilo levé prso a je větší než to druhé. Celkem to bolí. Nevíte co by to mohlo být?

  kluk, 13 let, 5. září

  Ahoj kluku,

  Chorobné zvětšení prsou u chlapců se nazývá gynekomastie. Dochází k ní v důsledku hormonální nerovnováhy v pubertě. Rozlišujeme pravou a nepravou gynekomastii. Při nepravé gynekomastii se zvětšuje pouze objem tukové tkáně na hrudníku, při pravé gynekomastii dochází i ke zvětšení prsní bradavky, případně i prsního dvorce (což je tmavší kroužek kolem bradavky).
  V méně závažných případech se zvětšená prsa vracejí do normálního stavu během několika měsíců. Pokud je však zvětšení nápadné, nebo pokud je provázeno bolestí, doporučuji navštívit praktického lékaře a požádat o vystavení poukazu na vyšetření na endokrinologii. Léčba spočívá v podávání léků ze skupiny antiestrogenů.

  Moje tělo - kluci

  Nadvarle

  Ahoj, včera jsem si nahmatal bulku na levém varleti. Dnes se mi už nepodařilo ji nahmatat. Zpětně mě napadlo, že by se mohlo jednat o nadvarle, ale pořád si nejsem jistý (bulka se nachází v místě nadvarlete). Díky za odpověď

  kluk, 13 let, 30. srpna

  Jestliže se zmíněný útvar nachází na horní straně varlete, jedná se s největší pravděpodobností o nadvarle. Naproti tomu nádory se objevují převážně v doní části varlete, případně po straně. Kdyby se jednalo o nádorové onemocnění, byla by bulka malá (přibližně o velikosti poloviny hrášku) a tvrdá.

  Moje tělo - kluci

  Přetahování předkožky

  Ahoj mohu se zeptat, mohu už, jsem se tady ptal, děkuji moc za odpověd, mohu se ještě zeptat, mohu používat sudocrem na penis, aby mě zase fungovala předkožka děkuji.

  kluk, 12 let, 25. srpna

  Ahoj kluku,

  Mast či krém se nanáší na prstenec na rozhraní vnitřního a vnějšího listu předkožky, avšak vzhledem k rozměrům penisu v období dospívání nebude vadit, když si předkožku potřeš celou, přesněji řečeno tu její část, kterou ještě vidíš. Mast či krém se nanáší dvakrát až třikrát denně po dobu 3 až 4 týdny.