Poradna: Dotazy k webu Alík.cz

Poradna

Ahoj,
Proč na dotazy neodpovídají správci Mateas a Teferi?

Ahoj,
ja obcas na neco malo odpovim, ale obecne jen na male procento dotazu. No a u Teferiho to bude pravdepodobne tim, ze ma jine povinnosti.
Osobne si ale myslim, ze odpovedi ostatnich jsou na urovni s kvalitou i bez nas dvou.

Na otázky odpovídají

Alík, správci Alíka a vývojáři webu.

V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík. Osobní dotazy, které řeší poradna Alík radí dětem, v této poradně mažeme.

Poradna

Ahoj, můžu se zeptat proč se tu smějí ptát uživatelé pouze pod 15 let? Co když potřebuje pomoct i starší uživatel, ale zná třeba pouze tuto cestu? To mu nikdo neporadí?

Protože je Alík web pro děti.

Otázky od dětí mají potenciál, že sem přes internetové vyhledávače přilákají další děti, které řeší stejné problémy. Otázky od dospělých by sem pravděpodobně přilákaly další dospělé.

Čím větší by bylo povolené věkové rozpětí tazatelů, tím víc otázek by chodilo. Tazatelů by mohlo být třeba třikrát tolik… a samozřejmě odpovídání není zadarmo, odbornost a kvalita mají svoji hodnotu. V tuto chvíli jsem de facto jediným sponzorem poradny já, protože Alík nemá příjmy. Takže pokud se mě ptáš „nechtěl bys platit za poradnu trojnásobek?“, no, nevím, asi ani nechtěl. :-D

Pokud někdo potřebuje radu a nesplňuje podmínky, může se obrátit na spoustu jiných míst, může třeba zavolat přímo Modré lince. Mrzuté podmínky jako „pokud člověk zná jen Alíka“ jdou vymýšlet jakékoliv – co když třeba neumí česky? Měla by poradna fungovat i vícejazyčně a celosvětově? Co si třeba počne důchodkyně z Mongolska, když se nemůže zeptat na Alíkovi? To jí nikdo neporadí? Svět je krutý… :-|

Poradna

Ahoj Bando,
Chtěla jsem se zeptat když chci napsat do poradny ohledně těch dětských lásek apod. tak mi nějak nejde vložit nový dotaz. Když kliknu na "přidat nový" tak mi to tam nenabízí žádné pole na to, kam bych mohla dotaz vložit. Tady na technice je to dobrý to se mi hned objeví pole na "tvůj dotaz". Ale u ostatních témat tomu tak není. Už mám také více než 100 kaček takže by to neměl být problém.

Prosím pomozte co mám dělat a jak na to?
Předem děkuji za odpověď

Ahoj,
vypadá to, že jsi při registraci zaškrtla, že je ti víc než 15 let, a poradna „Alík radí dětem“ je určena pouze pro děti do 15 let.

Poradna

Ahoj, na YouTube jsou videa, která docela sprostě uráží vaší poradnu, co si o tom myslíte, nebo nechcete s tím něco dělat? (Pokud nevíte, o co jde zadejte na YT do vyhledávače Alík.cz a uvidíte.)

Ahoj,
víme o nich, nejsme z nich sice nijak zvlášť nadšeni, ale abychom je brali jako urážku a usilovali třeba o jejich smazání... to asi ne. Proč? Co z toho? Jednak to není boj, kterému by se vyplatilo věnovat čas a který by šel jednoznačně vyhrát, jednak do jisté míry respektujeme jejich právo vyjádřit názor. I když je to názor podivný a vyjádřený nepříliš důstojnou formou. :-)

Někomu přijdou leckteré zdejší dotazy vtipné, což samo o sobě není až tak překvapivé. Docela normální také je, že lidi chtějí sdílet cokoliv, co jim přijde zajímavé, za to se na ně nemůžeme hněvat, ne? V mnoha videích je web Alíka spíš zábavná rekvizita než terč nějakého zlomyslného útoku.

Když se nějaká youtubová rošťákovina vysmívá určité otázce, tazatel si to nemusí brát osobně jako útok na sebe, protože je poradna anonymní. Nikdo se nedozví, že byl autorem dotazu. Může nad tím mávnout rukou, nebo se třeba také zasmát (pokud je čemu). Samozřejmě, že některé věci jsou hodně vážné a smát bychom se jim neměli... a pokud se jim někdo veřejně vysmívá, ukazuje tím především svoji nevychovanost, nebo svůj pokleslý vkus. Ani jedno z toho vlastně není náš problém... B-)

Oprávněná obrana z naší strany je, že filtrujeme vtipálky na našem webu – neodpovídáme těm, kdo pokládají dotazy záměrně humorné (většinou spíš docela trapné). Případně občas promažeme staré dotazy, které vypadají až příliš divně. Poradna před rokem 2017 neumožňovala při odpovídání určit, aby odpověď viděl jen sám tazatel, takže pokud chtěl rozčílený Alík náležitě vynadat vtipálkovi, většinou při tom bohužel zveřejnil i ten pokus o vtip. Při převzetí Alíka od Mafry jsme zkrátka zdědili všechno, dobré i špatné kousky, s tím nic moc nenaděláme... je to součást historie.

Jestli se někomu skutečně nelíbí, že na YT jsou o Alíkovi jen samá nepěkná videa, může to změnit tím, že sám natočí nějaké pěkné. ;-)
Kdyby třeba vznikla video-podoba stránky www.alik.cz/o/kde-co-je, to by bylo fajn, za to bychom nejspíš dali i nějakou kačkovou odměnu.

Poradna

Ahoj, když jsem prohlížela instagram, našla jsem stránku, kde zveřejňují odpovědi z poradny. Je to stránka alíka?

Ahoj,
Alík Instagram nevyužívá. Ale na sociální síti upozornuje na zajímavosti na svém webu.
www.facebook.com/webalik/

Poradna

Ahoj, čekám na odpověď od 21.6.2019 a je 27.6.2019. Myslela jsem, že by to mělo být do 7 dnů.

Ahoj,
pokud jsi položila dotaz 21. června, tak sedm pracovních dnů uplyne 2. července (tedy po jedenácti dnech, z nichž čtyři nejsou pracovní). V pravidlech je tato lhůta i automaticky spočítaná.

Pokud na odpověď víc pospícháš, můžeš zavolat přímo Modré lince. Pro jistotu upozorňuji, že na dotazy týkající se fyzického zdraví není odborně způsobilá a tazatele většinou odkazuje na lékaře.

Poradna

Ahoj Alíku,
zeptal jsem se na to už před 7 dny a ty jsi mi pořád neodpověděl.
Prosím odpověz.
Dík.

Ne, zeptal ses před pěti dny. Odpověď je v poradně Alík radí dětem garantovaná do sedmi pracovních dní. Sobota a neděle nejsou pracovní dny, takže na dodržení garance teď zbývají ještě čtyři dny.

Odpověď dostaneš, neboj se...

Poradna

Ahoj.
Jelikož se normálním uživatelům Alíka u dotazů „Alík radí dětem“ většinou nezobrazuje jméno toho, kdo zprávu píše, chtěla bych se zeptat, jestli Alík a ostatní odpovídající vidí, kdo zprávu napsal.

Předem děkuji za odpověď.

Ahoj,
vidí ostatní otázky od téhož tazatele, aby znali případný širší kontext.

Krom toho Alík a správci mohou zjistit, z jakého účtu byl dotaz vložený, aby mohli lépe prověřit, jestli si tazatel z odpovídajících nedělá legraci, a aby mohli lépe informovat úřady v případě, že je v dotazu popsána trestná činnost. Ale jinak všichni, kdo mají k těmto informacím přístup, respektují deklarovanou anonymitu.

Takhle to platí poslední dva roky, nevím, jak to bylo dříve.

Poradna

Ahoj,
v dotazu: www.alik.cz/p/253405 jsou smajlíci. Jak se tam dostali když v poradně žádné ikonky na vložení smajlíka do textového pole nejsou?

Děkuji za odpověď
lékařský

Ahoj,
převod v textu zapsaných zkratek na smajlíky u dotazů v poradně funguje, i když na jejich vložení nejsou u formuláře čudlíky. Totéž se může přihodit i u vtipů, které ale podléhají schválení, takže se jen tak nestane, aby vyšel vtip s obrázkovým smajlíkem, s odkazem, nebo s youtubovým videem... :->

Ale moc si na to nezvykejte, nový editůrek bude v tomto ohledu konzistentnější – pokud nějaký čudlík výslovně zakážeme, tak to nepůjde obejít.

Poradna

Ahoj, chtěl bych se zeptat, když třeba napíšu jakýkoliv dotaz a pak třeba po měsíci napíšu ještě nějaký dotaz, tak jestli ten, kdo odpovídá, vidí jen můj poslední dotaz, nebo se může třeba podívat na nějaké dřívější dotazy jakoby do mé „historie dotazů“?

Vidí i předešlé dotazy (což ostatně zmiňuje i třetí pravidlo poradny).
Velmi často je historie dotazů nezbytná k lepšímu pochopení situace.

Poradna

Podľa mňa by ste nemali všetkým deťom radiť, aby si vyhľadávali niektoré věci sami, môžu tím naraziť na nevhodné obrázky a videá. Keď vyhľadávajú napr. čo je masturbácia, sex alebo iné. Mohli by ste dať deťom link na nejakú vhodnú stránku ktorá im to vysvetlí ako napríklad Wikipédia.
Radko. :]

Ahoj Radko,

rozhodně souhlasím, že citace a/nebo odkaz na konkrétní zdroj je vždy lepší než poslat tazatele na vyhledávač. Když už je u dotazu veřejná odpověď, má to být odpověď k světu! :-)

Nicméně třeba Google i na potenciálně lechtivé dotazy běžně dává na předních místech spíš odbornější zdroje, velmi často i přímo Wikipedii. Když se podívám na Seznam.cz, ten je na tom hůř, hm... :-|

I ta Wikipedie může občas obsahovat nevhodný obsah, protože ji může upravovat kdokoliv, ale je pravda, že jakékoliv nevhodné vandalství bývá rychle vyřešené.

Alík

Poradna

Ahoj,
při kliknutí na tlačítko s odkazem na úpravu dotazu se mi ukáže pata poradny (bez textu, bez ničeho) což většinou znamená že stránka neexistuje. Nešlo mi upravit dotaz ani na jiném zařízení kde se můžu dostat na Alíka. Udělejte s tím něco prosím.

lékařský

Mělo by to být opravené.
Díky za upozornění. R^

Poradna

Ahoj,
u dotazů je nyní hodnocení odpovědi což je super :). Jsou tři možnosti ale na stránce kde jsou moje dotazy vidím jenom dvě možnosti. A ta třetí tam sice je ale není vidět. Dalo by se to opravit?

Děkuji za odpověď
lékařský

Ta třetí možnost tam neměla být vůbec. :-D
Opraveno, díky za upozornění. R^

Jeden ze stavů hodnotitelnosti, jak může být odpověď nastavena, je, že hodnotit smí jen autor a jen pomocí palců nahoru/dolu. Ještě přesně nevím, jaký stav nastavím historicky u starších dotazů... zatím s tím experimentuji.

Poradna

Když jsem v poradně Alík radí dětem a kliknu na „Poděkování“, přesměruje mě to do technické poradny. To je tak schválně?

Není, byla to chyba. Nyní je už opravená – jedno z témat jsem přejmenoval, aby spolu jejich označení nekolidovala. ;-)

Díky za upozornění. R^

Poradna

Ahoj Alíku a ostatní,
chtěl bych se zeptat, zda bych mohl být pomocník zde na poradně. Určitě jsou nějaká kritéria, ale byl bych Vám moc vděčný, kdybyste mě přijali. Pochopím, jestli ne.
Přeji krásný den.
Adam

Ahoj, máš nějaký doktorát?
K tomu, abys získal úplný přístup k popisům problémů dětí, skutečně nestačí jen ochota a říct si o něj. Jsme samozřejmě vděční za každou pomoc a rádi rozšiřujeme okruh odborníků (hodil by se nám strašně moc nějaký MUDr.), ale z mého pohledu jsi v tuto chvíli naprostý anonym.

Jinak viz podobný loňský dotaz: www.alik.cz/p/247880.
(Případnou další navazující komunikaci prosím poštou, nebo mailem...)

Poradna

Zdarec,
chtěla bych napsat dotaz na Alíkovu poradnu. Je mi 15 let, ale dotaz mi nejde položit. Co mám dělat?
Děkuji za odpověď.
Květa

Ahoj Květo,
v předchozím dotazu v poradně jsi uváděla v podpisu věk dvanáct let. Nemyslím si, že ti je patnáct let. Nemyslím si, že toto je tvůj jediný zdejší účet. Nemyslím si, že chceš položit skutečnou otázku, protože soudě dle tvé aktivity v klubovně i jinde jediné, na co tady na dětském webu myslíš, je sex. Myslím si, že jsi Adam Skřivánek z Brna, že ti je kolem dvaceti let a že máš problém.

A abych odpověděl na otázku, co máš dělat... zmiz odtud. Navždy. ]:-)

Alík

Poradna

Ahoj,do druhé poradny my nejde napsat,nevíte proč?

Protože máš v osobních údajích napsáno, že už ti bylo 16 let, a ta druhá poradna je určena pro uživatele do 16 let.

(Poznámka od –MM–: V nastavení jde přepnout, že ti ještě 16 let nebylo.)

Poradna

Dobrý den,
Potřebuju položit dotaz na druhé poradně, ale píše mi to, že dotaz smí položit pouze děti do 16ti let. Je mi 14, je možné že jsem uvedla do prihlasovacich údajů špatný rok. Co mám teď dělat? Nechci si zakládat nový profil. Předem moc děkuju za odpověď.

Ahoj,
v současné době u svého profilu nemáš uveden rok narození vůbec. Ale pro účely Poradny se nebere v úvahu věk odvozený z data narození. V nastavení je mimo jiné přímo zaškrtávací kolonka, zda je uživateli víc nebo míň než 16 let. A ty tam máš zaškrtnuto, že víc.
Nemusíš si zakládat nový profil. Stačí jít do Nastavení a tam si zaškrtnout, že je ti míň než 16. Ale v takovém případě bude k tvému účtu doplněn rodičovský účet, kde budou tvoji rodiče moci rozhodovat o tom, které z tvých osobních údajů budou moci být uváděny a které ne.

Poradna

Ahoj Alíku,
v druhé poradne se chci na něco zeptat, ale píše to, že tam můžou jen do 16 a mně je 12 a nejde to.
Pomoc.
Díky

Ahoj,
vypadá to, že jsi někdy v minulosti, asi v červnu při schvalování souhlasu s použitím osobních údajů, zaškrtla, že ti už bylo 16. Komu je méně než 16, ten podle nařízení GDPR nemůže sám rozhodovat o svých osobních údajích, ale mohou o nich rozhodovat jen jeho rodiče. Proto uživatelé pod 16 let mají rozdělený účet na dětský a rodičovský, na tom svém účtu mohou psát do klubovny, nástěnek, Alíkovina podobně, a na tom rodičovském účtu mohou jejich rodiče nastavovat osobní údaje. A ty ten účet rozdělený nemáš, takže jsi tam musela zaškrtnout, že ti je víc než 16.

Rozdělení účtu jde zapnout v nastavení.

Poradna

Ahoj,
Proč u některých dotazů kde odpovídá Alík není jeho fotka a nefunguje odkaz na vizitku?

Děkuji za odpověď

Protože není jisté, že to je odpověď od Alíka.
Původně fungovaly poradny trochu jinak, spousta odpovědí poslaných přes účet Alíka byla od správců – ty jsem poznal podle toho, že se do nich podepsali. Alík se také v mnoha odpovědích podepsal. Všechny ostatní odpovědi zůstaly nepřiřazené a jejich autorem je asi Alík...

Poradna

Mně není 16 a musim bejt tady a neodpovídáte mi na normální problémy, je mi 14, proč jste mě přesměrovali sem? Odpovězte.

Ne, nemusíš být tady.
Nevím, o čem to mluvíš, my jsme tě nepřesměrovali sem, ty jsi sem přišel sám dobrovolně, nejspíš proto, že ti druhá poradna řekla, že tam pokládat dotazy nesmíš, protože už jsi příliš starý. V této poradně se můžeš všude dočíst, že dotazy, které sem nepatří, mažeme – což stále platí. Pokud nemáš dotaz související s webem Alík.cz, tak se v této technické poradně neptej.

Při registraci jsi řekl, že už ti bylo 16 let a že tedy máš právo rozhodovat sám o svých osobních údajích – že si smíš zřídit účet sám bez pomoci rodiče. Osoby mladší 16 let potřebují spolupráci dospělé osoby (která určuje, které osobní údaje dítěte se tady smí uchovávat). Buď jsi lhal tehdy, nebo lžeš teď.

Pokud ti skutečně nebylo 16 let a lhal jsi při registraci, přejdi do nastavení účtu (odkaz je na ceduli vpravo nahoře), tam vyplň své současné heslo, přepni, že ti ještě nebylo 16 let, vysvětli situaci rodičům, požádej je o nastavení jejich hesla... tím vznikne rozdělení na dětský a rodičovský podúčet.

Pokud ti už 16 let bylo a lžeš teď, tak... tytytyty! To se dělá?! Takový velký kluk a takhle lhát...

Alík