Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Technická poradna

  Vizitka

  Jak bych si mohla udělat na vizitce efekt, že to co v ní mám napsané, bude vyoadat tak, že to bude napsané v tabletu? Ma to tak uživatel/ka
  P-a-w-l-i-n-k-a
  Děkuji Amálie

  Ahoj, musis si v nastaveni u vizitky zmenit styl vizitky. Konkretne nastaveni>upravit vizitku>styl vizitky

  Na otázky odpovídají

  Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík. Osobní dotazy, které řeší Alíkova poradna, v této poradně mažeme.

  Vizitka

  Co znamená „bezpečnostní hrozba“?

  Ahoj všem odpovídajícím,
  tohle není dotaz ohledně nějaké zjištěné chyby nebo podobný.

  Dneska jsem si jen tak prohlížela vizitky, klikala skrz poslední navštívené na další a obecně si z neznámého důvodu četla obsahy vizitek. Když jsem ale klikla zase na nějakou přezdívku, tentokrát v kamarádech jako výsledek se mi tam objevilo: Ahoj, já jsem ....(jméno uživatele).... a jsem nebezpečná hrozba. Proto je tento účet zablokovaný.

  Chtěla bych se zeptat, co v takových případech znamená nebezpečná hrozba? Tenhle dotaz není nějak důležitý nebo naléhavý, takže pochopím, když se odpovědi nedočkám.

  Děkuji

  Ahoj,
  jsou to lidi, kteří se dopouštějí činnosti, kterou by mohl někdo považovat za trestnou. Nejčastěji ohrožování mravní výchovy mládeže, s různou mírou závažnosti – u některých je to oplzlá přezdívka, u jiných vyloženě nebezpečné jednání, které musíme řešit s policií (třeba tento člověk skončil zatčený, pokud vím). Účet mají natrvalo zablokovaný, přístupové údaje zničené…

  Občas se nás někdo ptá, proč není takový účet úplně vymazaný – na to je odpověď, že jednak informace o účtu můžou zajímat policejní orgány (mazali bychom důkazy), jednak můžou správci díky nim rizikovou osobu snadněji lapit v případě, že se zkusí vrátit pod jinou přezdívkou.

  To, že se tu rizikové osoby můžou vyskytovat, možná vypadá na první pohled strašidelně, ale je to zkrátka běžná realita internetu. Pokud se tu můžou registrovat nevinné děti, o kterých nic nevíme, můžou se tu registrovat i lidé se špatnými úmysly, kteří jen předstírají, že jsou normální. :-c

  Důležité je, že je včas rozpoznáme a zastavíme. O=
  Máme tu docela vychytané bezpečnostní mechanismy, na rozdíl od většiny velkých sociálních sítí. (To je také mimochodem jeden z důvodů, proč se rizikové osoby snaží vylákat z dětí jiný kontakt, proto to pravidla zakazují.)

  Co se týče pečlivého popisu, jak ses na vizitky bezpečnostních hrozeb s nevhodnými přezdívkami dostala… upravili jsme, aby se už bezpečnostní hrozby neukazovaly ve vyhledávání uživatelů. ;-):-DO:-)

  Vizitka

  E-mail na vizitce

  Ahoj Alíku a spol.
  Proč je tu povolené na svojí vizitku dávat třeba email u nezletilích osob? Není to bezpečnostní mezera? Pokud vím tak je tu zakázáno pouze chtít po někom kontakty mimo Alíka, ale už tu není zakázáno dát sem třeba email na svou vizitku. Takto třeba nějaké dítě může oslovit nějaký predátor mimo Alíka a vy už nemůžete zasáhnout.
  Předem díky za odpověd.

  Ahoj,
  tohle je složitější otázka, na kterou i různí správci mají rozmanité názory. Před pár měsíci bylo dokonce nějaké štěně chvilku zablokované za to, že uvedlo svůj jiný kontakt na vizitce… a to mi tehdy přišlo zvláštní, protože jsem viděl kontakty i u spousty jiných uživatelů, kteří za to blokovaní nebyli. Nakonec máme se správci dohodu, že to teď dovolené asi je.

  Zletilé/nezletilé osoby nerozlišujeme, protože je pravděpodobné, že spousta lidí o svém věku lže, pravidlo zakazující vylákat uživatele pryč platí nezávisle na věku.

  U mnoha internetových služeb je těžké rozlišit, jestli spíš prezentují člověka, nebo jestli jsou spíš kontaktem. Ano, e-mail je jednoznačně kontakt, Skype také, Steam asi též, ale třeba Instagram už nemusí být a YouTube kanál je spíš sebeprezentace, ale i s možností kontaktu, Wattpad a SoundCloud také. Málokterá zahraniční služba má stejné nastavení jako Alík, že účet může mít úplně zakázanou soukromou poštu.

  Z hlediska predátora bude jedno, jestli člověk na vizitku napíše „mám na IG účet blabla“ nebo „napište mi na IG účtu blabla“ – takže pokud povolíme jakkoliv zmínit instagramový účet, už je to teoreticky nebezpečné. Jenže pokud nedovedeme plnohodnotně nahradit u nás na Alíkovi všechny ty cizí služby, přijde mi nešikovné je plošně zakazovat, ostatně prezentace své tvorby je v pravidlech výslovně dovolená. Plošný zákaz by také mohl vést k tomu, že by někteří uživatelé Alíka opustili, což by jednak bylo smutné, jednak by místo Alíka nejspíš začali používat jiné sociální sítě, kde budou více ohrožení (třeba TikTok nebo Facebook).

  Pokud bychom výslovně povolili Instagram a YouTube, ale nikoliv e-mail, tak tím komukoliv, kdo na sebe opravdu chce uvést jiný kontakt a nemá ani jednu z uvedených služeb, de facto řekneme, že si jednu z nich musí založit – a to mi také nepřijde správné.

  Základní problém je tedy hlavně v tom úmyslu, jinými slovy, že by dítě nemělo chtít zveřejňovat na sebe jiný kontakt. Jakmile ho aktivně zveřejnit chce, zřejmě ho nedovedeme účinně zastavit, a jakýkoliv trest může jeho bezpečnostní situaci spíš zhoršit. Majznout přes prsty někoho, kdo loudí kontakty či fotky, je mnohem jednodušší, než naučit ohroženou osobu, aby se neohrožovala zveřejněním čehokoliv, co by zveřejňovat nejspíš neměla. Správci občas píší dopisy komukoliv, kdo o sobě zveřejňuje příliš…

  U nového formátu vizitek počítáme s tím, že bude podporovat speciální součástku na kontakty – tím posuneme tuto bezpečnostní konverzaci o kousek dál. Jednak můžeme uživatelům na správném místě pěkně vysvětlit, proč by kontakt uvádět neměli, jednak můžeme omezit, jak moc budou kontakty veřejné, jednak můžeme později i upravit pravidla, že kontakt nesmí být uváděný jinde než v této speciální součástce.

  Mimochodem, já míval před devíti lety na vizitce odkaz na svoji osobní stránku a dostal jsem díky němu pracovní nabídku, která se dost nelíbila tehdejšímu provozovateli Alíka (= mému zaměstnavateli). :-D

  Vizitka

  Vlastní styl vizitky

  Ahoj alíku, je možné vytvořit si vlastní styl vizitky? Ty co tam jsou na výběr mi moc nesednou.

  Ahoj,
  v tuto chvíli zatím ne, ale jakmile zavedeme nový druh vizitek, další krok bude nový druh stylů pro ně.

  Představujeme si také trošku obecnější systém, než dříve byl. Každý styl bude mít u sebe parametr, na co všechno jde používat – mezi dostupnými možnostmi budou nejen vizitky, ale i nástěnky a stoly v klubovně. Styly budou podléhat podobnému schvalovacímu procesu jako Alíkoviny, ale musíme domyslet, že je půjde nějak dodatečně upravovat i po prvním schválení.

  Požadavkem při schvalování bude, aby uživatelský styl fungoval nanejvýš bezchybně ve všech prohlížečích a při všech možných šířkách a aby nenačítal žádný soubor zvenku.

  Občas si pohrávám s nápadem, že by součástí stylů nemusel být jen styl (tedy CSS), ale i JavaScript. Ale nejsem si jistý, jestli si chci schvalování takhle komplikovat. :-)

  Vizitka

  Ahoj Alíku, potřebuji poradit, nevím, jak se vkládají odkazy na vizitku. Děkuji za kladné vyřízení.

  Ahoj,
  na vizitkách zatím Alíkův značkovací jazyk nefunguje, ale je to trochu podobné. Je potřeba napsat [url=tady bude odkaz]zde bude slovo, které má být „klikací“[/url]. Takže to může vypadat třeba takto: [url=https://www.alik.cz/] Alík[/url]. Z tohoto by vzniklo klikací slovo Alík, které by odkazovalo na úvodní stranu Alíka.

  Vizitka

  Ahoj, mohu mít na svém profilu odkazy na svůj blog a na mé oblíbené písničky? Děkuji.

  Ahoj,
  určitě můžeš. Pokud na tom blogu nemáš nic závadného, je to v pohodě…

  Pravidla říkají: „Přiměřené podporování vlastní tvorby – třeba odkaz na svůj web nebo YouTube kanál – je dovolené.;-)

  Vizitka

  Ahoj,
  všimla jsem si, že když si upravuji vizitku a chci vložit smajlíka z Alíkovy nabídky smajlíků, smajlík mi to nehodí na místo, kde mám kurzor a kam jsem klikla, ale až na úplný konec textu vizitky. Je to docela dost nepraktické a přijde mi, že se asi jedná o chybu, tak pro jistotu hlásím. :) Například u nástěnek mi to tuto chybu nedělá a smajlík mi to vždy hodí na správné místo.
  Jinak pro doplnění, používám notebook a prohlížeč Chrome.

  Díky moc a mějte se fajn!
  Alleinka

  Ahoj,
  přestože jsem na staré vizitky nechtěl sahat, upravil jsem nedávno jejich editor, aby se smajlíci vkládali na správné místo. Zároveň se také už ve všech prohlížečích používá prosté textové pole místo hezčího editoru (který toho ale uměl méně).

  Vizitka

  Ahoj,
  chtěl bych se zeptat, jak vlastně funguje počítání uživatelů, kteří navštívili mou vizitku?

  Děkuji za odpověď
  lékařský

  Počítají se jen přihlášení uživatelé a každý je započítaný jen jednou. Při zrušení účtu se neodčítají. Je to takové asi docela nicneříkající číslo. :-)

  Kdysi dávno se možná počítali i nepřihlášení, ale tím si nejsem jistý. Potíž s nepřihlášenými návštěvníky Alíka bývá – a tím se jich nechci nijak dotknout – že to velmi často nejsou lidi. :-D

  Kdybychom mezi počítané kamarády navštěvující vizitku zahrnuli i archivační roboty (třeba archive.org), vyhledávací roboty (Google, Seznam, Bing atd. se musí nějak dozvědět, jaké texty jsou dostupné ke hledání), spamovací roboty (kterým zkazí vizitka náladu, protože do ní nemůžou nikam vložit nabídku svých léků :->), dosahoval by ten počet nejspíš několika stovek i u nových uživatelů.

  Vizitka

  Jak dostal Alík obrázek do „Mám rád“?

  Ahoj,
  jak udělal Alík to, že má Alíka v popisu Mám rád?
  2i.cz/i/fYaRz

  Ahoj,
  je na to tajný trik. ;-)

  Funguje jen na vizitkách a je to jen dočasná improvizace, takže nebudeme zveřejňovat návod – stejně by to časem přestalo fungovat a pak byste z toho byli víc smutní, než když nevíte, jak to vložit. :-D

  V brzké době zavedeme několik nových možností pro většinu míst, do kterých se píšou texty – nasadíme takzvaný Alíkův značkovací jazyk, zkráceně AZJ. Místo hvězdiček pro tučnost a podtržítek pro kurzívu obsahuje AZJ české slovní pokyny zapsané v obyčejných závorkách. Bude existovat velmi široký výběr pokynů na všelijaké formátování a různé speciální funkce...

  Koalík už tuto novou syntaxi otestoval ve svém článku o soutěžích a vypadá to použitelně a intuitivně. Ještě zbývá dořešit nějaké otázky ohledně oprávnění (kdo co kdy kde smí používat) a pak tuto novinku nasadíme všude. Rázem půjde vkládat všechno možné i do nástěnek, do diskusí pod Alíkovinami, do dotazů v poradně, do dopisů, asi i do nového chatu (který vznikne během prázdnin).

  Zatím vůbec nevíme, jak tuto vymoženost dostaneme do vizitek. :-D
  Současné vizitky jsou pozůstatek z roku 2008. Plánujeme nový druh vizitek, takže nevím, jestli se vyplatí řešit AZJ v těch starých vizitkách.

  Vizitka

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli je na Alíkovi styl vizitky winx? Jestli ne, vytvoříte ho?

  Ahoj,
  myslím, že takový styl zatím neexistuje.

  V tuto chvíli zatím nejde vytvářet nové styly. Respektive nějak to jde, ale je to složité a krom toho bychom chtěli stávající druh vizitek časem poslat do důchodu – nejspíš už letos.

  Nový druh vizitek bude mít nový druh stylů a pak zase umožníme uživatelům Alíka vytvářet nové styly pro vizitky, nástěnky i stoly v klubovně. ;-)

  Vizitka

  Ahoj,
  dneškem už tu jsem rok, ale na vizitce mi to ukazuje, že se s Alíkem kamarádím teprve chvilku. 8-o :-D

  Děkuji za odpověď
  lékařský

  Opraveno, díky za upozornění. ok
  Rozbila to včerejší úprava, která opravovala nepřesnou dobu kamarádství na vizitce Alíka (způsobenou tím, že rok 2000 byl přestupný).

  Vizitka

  Ahoj,
  zkusil jsem možnost vypnout účet. Teď nemůžu se já podívat na svou vizitku :-c. Píše mi to, že vizitka nebyla nalezena, a že jsem Alíka opustil. (2i.cz/i/fdRkJ) Opravíte to prosím?

  Děkuji za odpověď
  lékařský

  Ahoj,
  vypnutí účtu má u vizitky určitou setrvačnost. Zatím přesně nevíme proč. Někde se do nějaké vyrovnávací paměti (cache, vyslovováno [keš]) uloží určitý stav, aby se pro něj nemuselo vždy sahat do databáze, a pak při znovu-zapnutí účtu se tato paměť nevyčistí správně. Přestože snaha je, tak nevím, proč se to (někdy) neděje a změna se tedy projeví později. Docela špatně se to testuje, tak to asi odložím. :-)

  Připravujeme přechod na lepší systém práce s databází na celém Alíkovi, tím se to (snad) vyřeší.

  Říká se, že na programování jsou těžké jen dvě věci:

  1. Pojmenovávání věcí.
  2. Kešování.
  3. Chyby s přičtením jedničky.
  Vizitka

  Ahoj,
  na vizitce mám: S Alíkem kamarádím už 1 rok a 47 dní.
  Patří to mezi aprílové vtipy nebo je to chyba?

  Ahoj,
  jestli narážíš na to, že tam je jednička, tedy „jeden rok“ místo „rok“, tak asi úplně nerozumím, v čem by spočívala chyba a upřímně řečeno ani nijak k popukání mi to nepřijde. :-D

  Ale chápu, že na apríla je člověk ostražitý. Když jsem v pondělí četl zprávu, že se prezident Zeman vydal na Matějskou pouť do strašidelného hradu, tak jsem si také nebyl jistý, jestli je to apríl nebo nějaká chyba v matrixu...

  Vizitka
  VeverkaČiperka123, 9. března 2019

  2i.cz/i/fEAlm

  Než začneš nevděčně kritizovat, že to je jen fotomontáž, upozorňuji, že jsem ti i nabil baterii dorůžova. Nemáš zač.

  Vizitka

  Proč má edgar007 na vizitce „s Alíkem kamarádím teprve chvilku“?

  Protože jeho účet existuje teprve chvilku. Mít tam „už 0 dní“ mi přišlo takové ošklivé.

  Vizitka

  Jak to, že má vojtakometak na vizitce Ani nevím, kdy jsem naposledy Alíka navštívil.?

  VeverkaČiperka123, 22. září 2018

  Protože u něj není v databázi žádné datum poslední návštěvy. Dlouho tu nebyl, byl zrušen, promazán... a pak se vrátil jen na skok na potvrzení souhlasů, při čemž se (zjevně) neaktualizoval čas poslední návštěvy.